aan JONGE MOTORCROSSERS KRIJGEN NU HUN KANSEN Waterpolo weer populair door pupillen en brevetten? „Wij mikken op het wereldkampioenschap" ACHT DUELS „RUST" VOOR DESK-SPELER Boete en schorsing,1 van negen wekenf voor Veendammer Karate-bond opgericht 111 Roosendaal iT Clay moet tóch in dienst Meer armslag voor voormen- spitters Leiders dameswielerploeg Nationale cross in Oosterhout Amateurs Judoka's in Moskou Hoop NSF kocht film E.K. atletiek Verkerk won in Notodden Vrag en Machines Ontwikkeling van de recreatie vraagt 13 DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 22 FEBRUARI 1967 13 (Van onze sportredactie) ST.-WILLEBRORD/ZEGGE „Wij mikken op het wereldkampioen schap op de weg, dat op 2 september in Nederland wordt verreden. Onze meisjes moeten daar bij zijn en als dat lukt willen wij door in ploegverband te rijden proberen een Nederlandse op het hoogste schavotje te krijgen". Henk Kokke uit St.-Willebrord lijkt zeker van zijn zaak als hij dit zegt. Met „onze meisjes bedoelt hij de acht leden van de dameswielerploeg, die hij samen met Piet Lazeroms uit Zegge heeft opgericht. Henk Kokke, die een zaak in sportartikelen heeft met als specialiteit wieleruitrustingen en Piet Lazeroms, die firmant is van de gebrs. Lazeroms, een betonvlechterij, hebben de damesploeg geadopteerd. De ploeg bestaat uit Tini Lazeroms, Tini Brinkman, Henny Hondeveld, Anneke van Does burg, Janny Jonckers, Truus Smulders, Eefje Helder en Ineke van Eijken. Waarschijnlijk zal het achttal over veertien dagen officieel worden voorge steld. Dit zal gebeuren ten huize van Jef van de Vijver in Roosendaal. Hoe het allemaal begonnen is? „Ongeveer vier weken geleden kwam Piet Lazeroms bij mij en vroeg of ik geen interesse had om als zakenman gespecialiseerd in wieleruitrustingen een dameswieïerploeg te adopteren en van materiaal te voorzien. Hijzelf zou ploegleider worden. Uit oogpunt van reclame wilde ik er wel intrappen en ik zei dus ja. Bij Jef van de Vyver thuis werden de meisjes aan my voorgesteld". Henk Kokke leunt achterover in zyn stoel. „Afijn nu is het dan zover. Ik ben begonnen met kleding voor de dames te ontwerpen. Het worden paarse truitjes met witte mouwen. De trainingspakken worden eveneens paars met een witte bies. Op de truitjes komen de firmanamen te staan". „Alle dames krügen twee truitjes, een trainingspak en een bedrukte sporttas. Of ze ook fietsen krijgen, hangt er vanaf. Ik ben op dit moment In bespreking met Gazelle. Als die fabriek een aanvaardbare reductie geeft, wordt de uitrusting gecompleteerd met fietsen". „We gaan mikken op dat wereldkampioenschap. Als training zullen de dames in alle koersen in Nederland uitkomen. Daarnaast gaan we ook naar Engeland. De dames, die eerste of tweede worden in de koersen, krijgen een premie uit een pot, die de firma's hebben aangelegd. Die pot neemt de ploegleider onder zijn hoede en na het seizoen zullen de premies worden uit gekeerd. Naast de koersen wordt er nog apart getraind onder leiding van Piet Lazeroms en Manus Brinkman. Wij eisen van de dames, dat er tijdens het wereldkampioenschap hoe dan ook in ploegverband zal worden gereden". „Goedkeuring van de KNWU hebben we overigens nog niet". (Van onze sportredactie) BREDA De Veendamspeler J. Blyham heeft van de strafcommissie van de KNVB uiterst gevoelige straf fen opgelegd gekregen. In totaal werd hij voor negen wedstrijden geschorst, waarvan er twee voorwaardelijk zijn. Bovendien zal hy een boete moeten betalen van honderd gulden. Aanleiding tot de voorwaardelijke straf waren wanordelijkheden na de I wedstrijd Veendam ZFc op 8 januari. Wegens deze wanordelijkheden wer den ook J. Pascal (Veendam), M. 1 Marijt (ZFC) en W. van West (ZFC) getroffen door een voorwaardelijke straf van twee wedstrijden proef- I tijd één jaar en een boete van hon- I derd gulden. Blijham had voorts op I 12 februari tijdens Fortuna VI. - Veen. I dam naar een tegenstander getrapt en ^reeS daarvoor een schorsing van I maar liefst zeven wedstrijden. I kaalde voetbal vielen nog I Sïr ZWare straffen. Daan Netten I jtt Den Bosch) mag vijf wedstrij- I uen niet voor zijn club spelen, we- bij herhaling ruw spel" tijdens Je wedstrijd SW - F.C. Den Bosch. (Van onze sportredactie) OOSTERHOUT De Oosterhoutse atletiekvereniging Excelsior organiseert 6 februari op de terreinen van het na- uurbad de Warande een nationale cross. Het parkoers voert over stran den en door bossen, velden en hei. *5<LZ^n zeven programmapunten. Als start 7-rciep gaan de meisies A van D vniaiL 1000 meter. De jongens ven tl /1'. m°eten 700 meter afleg- draaet 1 t?]ectiVan de 3onSens c be" B 2000 m dat van de jongens meter nJv»e jongens A loPen 4000 Eaat a,/! ^odcscross die daar op volgt kilometP?eTnSf °,ver1een afstand van 4 «an bod 7sJot tornen de senioren Na de WpHctm0J 000 meter 3fleggen. ™4^Sfehtolgtpriisuitreiking Ü^^h^°o"tweUe Roo^eridalers: ®et de Roo^n"." ?er Werf- Aangevuld ^nssens vorm e ^«-leraar Felix •Nederllnrt o" ook hct bestuur. uitheemse stiile^n Uop beden alleen se en JaDaoL Chinese, Koreaan- "oemen. Wii n'„om er maar enkele te 't'jl brengen Tnfaa.n aen geheel eigen °P Chinese nrin ..nieuw- Gebaseerd ?leuwe bond du! De start van de gaat heten "0klyama-ryn Neder- wordeï' ïïa? 'ndrukwekkend Jamelijk al honrtLK'bestuur schreef uit de s?reu n in' Ze komen bergen op n,rond Roosendaal lm?®* uit Zeennm erwh! de belang- Wt uit Vlissineen i?»atsen vo°™aihe- ngen e« Middelburg komt. Ook de Schiedammer Van Dijk had zich tijdens deze wedstrijd aan ruw spel schuldig gemaakt. Hij staat voor vier wedstrijden langs de kant. Vender wend de Heerenveem-speler Klunider ge schorst voor twee wedstrijden wegens het uiten van een bedreiging „jegens een tegenspeler" tijdens ZFC - Hee renveen. D. Bielkus van Telstar had op 12 februari naar een Elinkwijk-spe- ler getrapt. Dat kost hem vier wed strijden. Ook In de amateur-sector viel een zware straf. De DESK-speler H. Schans mag acht wedstrijden niet voor het eerste elftal van zijn club spelen. Dit tengevolge van „ruw en onver antwoordelijk spel, na voorafgaande waarschuwing, weigeren het speelveld te verlaten, alsmede wangedrag ben opzichte van de scheidsrechter" tij dens de wedstrijd Vlisslngen DESK. H. Kriekaart van de Zeeuwse club Krabbendijke mag vijf wedstrijden niet spelen wegens trappen van een tegenstander terwijl de bal niet binnen speelbereik was. „Het slachtoffer" was een speler van Hoek. Ook tijdens de wedstrijd SVG - GSBW op 29 januari was het tot on aangenaamheden gekomen. De straf fen luiden: zes wedstrijden voor P. de Bruyn (SVG) wegens trappen van een tegenspeler na voorafgaande verma ning en vijf wedstrijden, waarvan twee voorwaardelijk voor J. van de Heyden (GSBW) wegens bet terugtrappen. MOSKOU (ANP) „Ik ben verheugd In Rusland te zijn" en „De Russen zijn onze grootste rivalen". Dat zei bij aan komst in Moskou wereld- en Olympisch kampioen, Anton Geesink, Nederlands judo-ambassadeur nummer één, een dag voor de toernee door Rusland, van de Nederlandse judoploeg. Onze landgenoten, die vandaag in Mos kou op sterke tegenstand stuiten, vor men de derde groep, die in een tijdsbe stek van enkele maanden het drukke sportverkeer tussen Rusland en Neder land accentueren. De eerste ontmoeting tegen een Rus sische selectieploeg zal een krachtmeting van formaat worden. ...i i..v Broer Dirkx Jan Clynk Pierre Karsmakers Ton van Hengten ANTON GEESINK blü (Van onze motorsportmedewerker) BREDA. Bij de aanvang van het nieuwe motorcross-seizoen is het wellicht interessant om eens na te gaan wat de komende maan den te wachten staat op de bin nenlandse en buitenlandse cir cuits. Het is een bekend feit dat de cross van jaar tot jaar aan po pulariteit wint, niet alleen buiten de grenzen maar ook in Neder land. Men is hier nog wel niet zo ver als in Engeland waar men ge durende de wintermaanden om de veertien dagen een hele mid dag motorcross op televisie krijgt in de vorm van een competitie en de verschillende T.V.-maatschap- pijen vechten om de rechten deze regelmatige uitzendingen te mo gen verzorgen, maar de belang stelling neemt ontegenzeglijk toe. De tijd dat Broer Dirks en Jan Clijnck hun grote duels uitvochten op de Nederlandse circuits ligt achter ons en de jonge generatie heeft zich gemeld om de gunst van de duizen den motorsportfans over te nemen. Toch is Broer Dirks nog in staat om zelfs aan de allerbesten partij te ge ven. Per slot van rekening werd hij in 1966 tweede voor het landskampi oenschap, maar er komt toch „slijta ge" aan de Valkenswaardse „bulldo zer". Zijn gewicht en de jaren spre ken een woordje mee. De goede pres taties dankt Dirks voor een groot ge deelte aan zijn formidabele kracht en de rijke ervaring opgedaan in vele voorafgaande jaren. Er hebben zich reeds opvolgers gemeld, zoals Jo Lammers de Schijndelse aannemers- zoon die in 1966 kampioen van Ne derland werd in de 250 cc-klasse. Frans Sigmans uit Bakel; twee jaar geleden nog geheel onbekend en nu reeds een coureur waarvan de ken ners zeggen dat hij het ver zal bren gen. Pierre Karsmakers, jong maar toch al enkele jaren buitenlandse er varing. Hij woont in Aalst, dicht bij België dus,-"waar hij op vele wedstrij den een goede leerschool heeft door gemaakt. Op deze Brabantse rijders is aller hoop gevestigd. Men vertrouwt er op dat zij dit jaar definitief doorbreken en zich kunnen meten met 's werelds beste rijders in de grote internationa le crossen. Daar komen dan nog bij: Jan Keizer en Ton van Heugten even eens jonge rijders met een grote toe komst. Men kan stellen dat Nederland er in geen jaren zo goed heeft voorge staan wat zijn klasse-rijders betreft, al moeten deze jonge knapen nog veel Joël Robert in de stijl van een wereldkampioen. DEN HAAG Het is al weer heel wat jaartjes geleden dat de waterpolo- sport in Nederland grote triomfen vier de. We moeten er eigenlijk voor terug gaan naar de periode anno 1952, naar het Olympisch waterpolotoernooi van Helsinki. Nóg horen we over de radio de van emoties overslaande stem van Dick van Rhijn om te gewagen van het succes van de oranjeformatie, toen het nationale zevental na een heroïsche strijd met 44 gelijk speelde tegen de Hongaren. Het Nederlandse waterpolo beleefde een hoogtepunt, dat zijn voortzetting kreeg in het een jaar daarop in Nijmegen ge houden toernooi om de Trofeo d'Italia. Sindsdien echter is het met de water- polosport de verkeerde kant op gegaan. Langzaam maar zeker moest Nederland afstand nemen van het niveau, dat de landen achter het IJzeren Gordijn be reikten. Ons land viel in die slag ge leidelijk af en heeft zich tenslotte te vreden moeten stellen met kleine over winningen, soms zelfs nederlagen, tegen, landen als Engeland en Duitsland die eertijds in het internationale milieu nauwelijks of in het geheel niet mee telden. Van alles is in de loop der Jaren ge probeerd om in de bestaande malaise een kentering te brengen, maar resul taten zijn tot nu toe uitgebleven. Die conclusie, die overigens geen nieuws is, is even hard als jammer want waterpolo kan een fascinerende sport zijn. Dat heeft het verleden trouwens wel be wezen. Dat houdt overigens niet in dat men nu maar in die situatie blijft be rusten. De waterpolocommissie van de KNZB doet alle pogingen om het hoofd van het zieke waterpolokind tenminste boven water te houden om vanuit die positie aan een grootscheepse reddings actie te beginnen. in het kader daarvan past hit Invoe ren van de z.g. waterpolobrevetten, waartoe de commissie dezer dagen heeft besloten over te gaan. Het doel is om door het opvoeren van de eisen voor de drie achtereenvolgen de brevetten te komen tot een geleide lijke verhoging van de technische vaar digheid. Op zich dus een gezonde poging om de training voor deze tak van de zwemsport en daarmee ook de beoefe ning van het waterpolo te stimuleren. De eisen zijn zeker niet te laag ge steld, ofschoon rustig gezegd mag wor den dat de topspelers er weinig moeite mee zullen hebben. Het is echter vooral de bedoeling dat de jeugd zich op het behalen van deze brevetten toelegt, om dat er ongetwijfeld een verhoging van de technische vaardigheid aan is gekoppeld. De eisen zijn verdeeld in eisen in zwem- vaardigheid en in balvaardigheid. De laatste beperken zich overigens tot bal- DEN HAAG De filmdienst van ae Nederlandse Sport Federatie heeft ae officiële instructiefilm van de Europe se atletiekkampioenschappen, die het vorig jaar te Boedapest zijn gehouden, aangekocht. De film, die zonder geluid is opgenomen en uitsluitend bestemd is voor instructie, heeft een lengte van 784 meter en is in 16 mm-versie uitge bracht. in de film, die uit acht delen bestaat, is veel aandacht besteed aan de starts van heren en dames in de sprintnummers en hordenloop, verder zijn opnamen gemaakt van het ver springen, de hink-stap-sprong, het hoog springen en het polsstokhoogspringen, alsmede de technische nummers (ko gelstoten, discuswerpen, speerwerpen dames en heren en het kogelsllingeren) De produktie van deze film was in handen van de Westduitse deskundige Toni Nett. In deze film komen verscheidene vertraagde opnamen voor. Voorts heeft de N.S.F. beslag gelegd op een kopie van de film van het wereldkam pioenschap turnen, het vorig jaar te Dortmund gehouden. De lengte is 330 meter, zwart-wit. Het ligt in de bedoeling de gespro ken tekst in het Nederlands te na synchroniseren. In de loop van de maand maart zal de film voor verto ning gereed zijn. Er zijn thans zes kopieën verkocht van de film, die de N.S.F. van de Europe se zwemkampioenschappen te Utrecht heeft opgenomen. De Zweedse Zwem- bond (Svenska Simforbundet) heeft een tweede kopie aangevraagd, terwijl het ministerie van Nationale Opvoeding en Cultuur te Brussel eveneens een kopie bestelde. De delen rugslag, vlinderslag en schoolslag van deze film zijn aan de gemeentelijke stichting tot beheer van Bad- en Zweminrichtingen te Gronin gen verkocht; de bedoeling is deze de len bij de training te gebruiken. zwemmen, afstandwerpen en doelwerpen en liggen dus niet direct in het vlak van de technische balbehandeling. De vaardigheidseisen op zwemgebied zijn onderverdeeld in het afstandzwem- men in een wedstrijdbaan binnen een bepaalde tijd en het zwemmen met losse keerpunten (zoals een waterpolospeler moet wenden en keren in het water zon der de wand aan te raken) van een be paalde afstand binnen een gestelde tijd. De brevetten dienen in eerste Instan tie voor de reeds gevestigde' verenigin gen maar ook beginnende verenigingen kunnen er gebruik van maken bij de opbouw van het waterpolo. De KNZB is zelfs bereid om scholen, die deze bre vetten willen laten behalen, te assisteren bij de beoordeling van de eisen. Uitslui tend zwem- en waterpolo-officials van de KNZB zyn bevoegd om de eisen te be oordelen. Na de instelling van het pupillen wa terpolo voor jongens en meisjes van 10 tot 12 jaar is dit de tweede belang rijke stap in de richting van een her nieuwde popularisatie van de waterpolo- sport, met name onder de jeugd waar van een bekend spreekwoord nog steeds zegt dat die de toekomst heeft. Er zijn momenteel ruim 10.000 beoefenaars van de waterpolosport, ondergebracht in ruim 1000 zeventallen. Naar schatting 40 procent hiervan kan gerangschikt wor den onder de jeugd tot 16 jaar. Ver hoging van dit aantal is evenwel een eerste vereiste, vooral nu de uitbrei ding van het aantal overdekte zwemba den de speelgelegenheid aanzienlijk ver hoogt! NOTODDEN (A.N.P.) Het Neder landse schaatsteam, dat na de vijflan- denwedstrüd in Moskou, doorreisde naar Noorwegen, is uitgekomen bij schaatswedstrijden in Notodden. De omstandigheden waren weinig gunstig: regen bjj een temperatuur van om streeks nul graden. De tijden waren ook niet goed. Win naar van het totaalklassement, opge maakt na de 500 en de 1500 meter, werd Kees Verkerk. bewijzen. In de klassieke cross van St.-Anthonis krijgen zij al de gelegen heid dit te doen. Voor die tijd hebben zij te Gemert al strijd geleverd met de Belgen in de jaarlijkse cross der lage landen, waarmee het seizoen van start is gegaan. Op 12 maart rij den zij de eerste wedstrijd voor het kampioenschap te Raalte. Een week later op 19 maart vormen ze het Ne derlandse team in de drie-landen- trofee welke te St.-Anthonis verre den wordt tussen ploegen uit Zwe den, België en Nederland. Behalve de belangstelling voor de jonge rijders zijn er allerlei zaken die de motorcross-enthousiasten bezig houden met betrekking tot het ko mende seizoen. Wat is er te verwach ten van de buitenlandse toprenners? Wie maakt er kans op de wereldtitels in de lichte en zware klasse? Wat zal er aan nieuwe machines te bewonderen zijn in 1967? Allemaal vragen die men nog niet kan beant woorden, maar waarvoor gewacht moet worden tot de voorjaarsklassie kers achter de rug zijn. Wat de ren ners betreft is iedereen benieuwd of Joël Robert, zonder twijfel op dit ogenblik de sterkste rijder ter we reld, opnieuw wereldkampioen zal worden. Niet één renner trok de laatste twee jaar meer de aandacht als deze wispelturige Belg. Hij maak te het er dan ook naar. Onlangs nog stond hij in het middelpunt van de belangstelling door de rel die hij ver oorzaakte in Brussel, waar hij een prijs weigerde uit handen van de voorzitter van de Belgische Bond. Ge lukkig liep het met een sisser af, al werd het wel een dure (van 59.000 frank!) Voor Joël betekent dat echter niet zo veel. Er zijn wedstrijden waar hij dit bedrag aan startgeld ontvangt. De grote organisators zijn graag be reid hem hogere startgelden te bie den dan tot nu toe in de cross-wereld werden betaald. Men zal hem in het buitenland, behalve in de Grand Pirx, dit jaar niet veel zien. Wat de machines betreft ts alle aandacht gericht op de nieuwste cre atie van Lito. Deze 496 cc mtor met duraluminium frame moet zo iets bijzonders zijn dat men alle hoop heeft hem met succes te kunnen inzet ten tegen C.Z.'s en Husqvarna's. Het totale gewicht is slechts 100 kg en in handen van ervaren rijders als Lun- din en Pettersson moet hij in staat worden geacht de tweetakten een halt toe te roepen. De directie van Lito heeft per telegram gevraagd of de organisators van St.-Anthonis een plaatsje wilden inruimen. De machine zal bestuurd worden door de jonge Zweedse belofte Bo Pettersson, terwijl men voor Sten Lundin het blok gemonteerd heeft in een metis- se frame. Op deze wijze zet men niet alles op een kaart en zou het frame niet aan de verwacfc tïngen voldoen dan heeft Lundin toch de gelegenheid om te laten zien tot wat de 496 cc kracht' bron in staat is. FRANKFORT (ANP) Clay's ver zoek om op religieuze gronden van militaire dienst te worden vrijgesteld is door het Amerikaanse recniterings- bureau afgewezen, cassius Clay, we reldkampioen zwaargewicht boksen, had in zyn verzoek om vrijstelling naar voren gebracht dat hij als predi ker van de zwarte moslim religie ge wetensbezwaren heeft tegen de krijgs dienst. Het afwijzen van Clay's verzoeK om vrijstelling van militaire dienst houdt niet in dat hij nu gelijk onder de wa penen moet. Ook in Amerika draaaen de ambtelijke molens zeer langzaam. Zijn zaak wordt nu automatisch in be handeling genomen door het hoofd kwartier van het nationale recrute- ringsbureau dat in Washington is ge vestigd. Als Washington de afwijzing van Clay's verzoek om vrijstelling be vestigt gaat zijn zaak weer terug naar het plaatselijke bureau in zijn woon. plaats Louisville. Dit zou dan beteke nen dat er geen bezwaren meer zijn om Clay onder de wapenen te roepen. Maar Clay's advocaten kunnen dan nog de zaak van rie wereldkampioen aan hangig maken bij het Federale Hof en mocht dat ook geen gunstige resulta ten afwerpen, dan kunnen zij een po ging ondernemen om gehoord te wor den door het hoogste gerechtshof van de Verenigde Staten. Van onze hengelsport medewerker) YERSEKE De dertien oester kwekers en -exporteurs die ook na de rampwinter 1962-1963 hun bedrijf voortzetten, hebben bij het bestuur van ,,De Visserij op de Zeeuwse Stro meneen verzoek ingediend, alle vrijgekomen oesterpercelen in de Oosterschelde te mogen huren. Sinds 11 januari zijn deze oestergronden die altijd bij ruim 130 oesterkwekers in pacht zijn geweest, weer vrij. De oesterkwekers willen daarmee de gronden, die ze zelf nog in gebruik hebben, veilig stellen. Het valt te ho pen, dat de nieuwe situatiedie thans gaat ontstaan, ook de stekers van zeewormen en zagers de kans zal ge ven bepaalde terreinen die tot nu toe niet voor de aasvoorziening van de sportvisserij werden vrijgegeven open te stellen voor de wormenspitters. Met een goede regeling van deze zaak is een groot recreatie-belang gediefid. Al moet gezegd, dat uitbrei ding van het spit-areaal alleen in overleg met bonafide zagerstekers kan geschieden. De vraag is zelfs of enkele ondernemende oesterkwekers geen zaken op dit gebied kunnen doen, als ze speciaal personeel in dienst zouden nemen, om deze aas voorziening, die bijzonder lucratief kan zijnter hand te nemen. De afgelopen jaren zijn op de slikken van de Oosterschelde ware veldslagen geleverd tussen visserij- politie en womenstekers. Er is een groot aantal verbalen gevallen. Er zijn zelfs gevangenisstraffen opge legd aan lieden, die lak aan alle voorschriften en bepalingen hadden. Er is door enkele families van zager stekers zelfs schadelijke roofbouw gepleegd op percelen, die voor uit zetten van mosselzaad of als oester- verwaterplaats of anderszins, waren bestemd. Dat is kennelijk de reden geweest, dat ook de ambtenaren van de dienst voor de visserij op de Zeeuwse stro men vaak bijzonder streng zijn opge treden. En terecht. Toch moet gezegd dat ook een groot aantal bonafide za gerstekers hiervan de dupe is gewor den, omdat bepaalde percelen grond, die al vele jaren geen enkel belang meer, voor welke visserij of oester teelt dan ook, hadden, steeds als ver boden gebied bleven aangemerkt. Ook dat is in zoverre weer begrijpe lijk, dat het moeilijk is controle uit te oefenen op het warmen en za- gersspitten in gebieden waar vrije en nog gebruikte percelen, kriskras door elkaar liggen of in elkanders omgeving. De zaken liggen zo, dat van de ruim 100 oesterkwekers er nu nog hoogstens 13 het bedrijf voortzetten. Tot nu toe hebben echter de meeste kwekers hun gehuurde percelen aan gehouden. Deze huur is per 11 ja nuari vervallen, met als gevolg dat grote oppervlakten oestergrond zijn vrijgekomen. De resterende oester kwekers verenigd in de Vervoer-ex- port-organisatie zijn bereid alle gronden in te huren met de bedoe ling ze ook schoon te houden, wat tot nog toe, gezien de vorstramp van de meeste telers, niet meer gebeurde. De resterende oesterkwekers willen de percelen schoonhouden omdat ze er op hun eigen vaak belendende per celen toch last van hebben. Deze laatste oesterkwekers willen ook voorkomen, dat onbevoegden op de vrije percelen komen, die in de buurt liggen van de gronden op de Ooster schelde, die nu nog steeds bij hen in gebruik zijn Binnenkort gaan de beslissingen over de verhuur van de gronden val len. Het valt te hopen, dat ook de aasvoorziening voor de zeehengelaars van de nieuwe situatie kan profite ren. Er wordt door de VVV geroe pen: „Zeeland - vakantieland en overal zwemt de vis". Maar de re creatie vraagt ook een goede aas voorziening, die met het vrijgeven van nieuwe gronden hopelijk betere kansen kan krijgen, Hoe dat in de praktijk geregeld moet worden, is een ticeede vraag, die misschien in overleg met de oesterkwekers en het bestuur van de Zeeuwse Stromen kan worden opgelost. Er zullen als het mogelijk is, meer bevoegdheden moeten komen voor wormenspitters maar dan bonafide knapen, die geen schade aan anderen berokkenen. Om dat veilig te stellen zal een afspraak met de oesterkwekers nodig zijn, die deze zaak misschien ook zelf kunnen gaan exploiteren, als ze enkele men sen in dienst nemen. Waarom geen mechanische middelen om wormen en eagers te steken? Het valt te hopen, dat deze nieuwe verhuur van gron den die toch slechts ten dele bij de oesterkwekers in bedrijf komen, tot een ruimere regeling zal leiden, die ook de recreatie kan dienen. Van die recreatie hangt ook de toekomst van Yerseke af, waar een nieuw centrum voor de sportvisserij al veel aoeks belooft.

de Stem | 1967 | | pagina 13