ship" Antwerpse industrieën kunnen zegen zijn voor geheel West-Brabant'' IDEAAL 'OORD Pleidooi voor christelijk nijverheidsonderwijs voor meisjes in Zeeland Jaarlijkse injectie van 15 mille voor cultuur in Oostburg Burgemeester P. Molthoff over structuurplan-Hulst t Marinepersoneel schenkt „Javazee" papier voor uw ^pen losterzande @1 van Leuven EERDER Brief aan de Noren Even uitblazen mevrouw Vergoeding voor schade aan het waterschap Walcheren DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 18 FEBRUARI 1967 mers houden se na Hi no's Uissement Twemmen Limburg overtuigt niet Dertig kilometer Eerste pendelaars Bedrijfscompetitie tafeltennis Verzekering* FIETSER KREEG HARTVERLAMMING Wij staan open voor kritiek Carnaval Etten II In memori'am Toon Mertens O.D.I.O. Nagekomen familieberichten m (ANP) De .jan.,„. lino Motors ltd. issment van de aut0n,ï' Hino Nederland n.v p issingen en Nijmegen en assemblagebedrljf t zij streeft naar de co7 de verkoop en de «m produktie in Nederland .erder van het Japanse C «"■damse advocaat mr Tv i gisteren dat besprekta in vooraanstaande en be ïderlandse organisatie" ,i •vorderd stadium ztjn andse bedrijf startte od 1n 5 aan het Zuid-Sloe' bit in Nijmegen. J ger gelegen Titus-meet dgasten te ontmoeten' Zo chtei nog niet. Meer das ts en dergelijke brengen irtliefhebber naar de ver die over het algemeen os van 800 meter liggen eft klimaat zeer gunstig» ken bezitten. Op het zonni. urg behorende uitkijkpunt ïoogte van 1284 meter ligt lijk te bereiken valt, is |e vaak 15 tot 20 graden ho. de gelijktijdig bewolkts de Riin. Freudenstadt land de wintersportstad lierbij komt nog een uiter- naam feit: hoewel men In Woud nog erg veel „onge. kan vinden, zijn er ook luit.se hotels met het „Ro. van de Duitse hotelb'ónd, zordit toegekend aan de bes! at- een dergelijk straal vlieg- et bestaat en de eindprüs es miljoen Dmark zal lig* de fabriek in Bremen by de verkoop te hebben, rocent van de ontwikke» zal de Bondsregering aan duitse onderneming eett verstrekken. ebruari a.s. va Eindhoven en Twente heeft nu ook de stichting wetenschappelijk onderwijs Limburg een rapport inge diend bij de minister voor Onderwijs !n Wetenschappen en bij de Com missie van Walsum, die tot taak heeft de minister te adviseren inzake de vestiging van de achtste medische fa culteit. Uit het Limburgse rapport blijkt dat het niet alleen gaat om een medische faculteit. De Limburgers willen een volledige universiteit in Maastricht, waarvoor dan de vestiging van een medische faculteit, die brood nodig blijkt te zijn, een eerste aanzet sou moeten vormen. In de tweede fa se zouden dan twee faculteiten op het gebied van de maatschappijweten schappen moeten worden aangetrok ken. Terwijl in de derde fase nog een A of B-faculteit kan worden toege voegd. In de laatste etappe, tegen 1990 sou dan de uitbouw tot een volledige universiteit moeten plaatsvinden. De plannen van de Limburgers zijn ambitieus. Dit kan echter ook worden gezegd van de andere gegadigden voor de achtste medische faculteit. Uit het Eindhovense rapport-Posthu- mus kan men eveneens het streven naar een volledige universiteit proe ven, terwijl de gedachten van de Ka tholieke Hogeschool in Tilburg in de selfde richting gaan. Over de motie ven om de achtste faculteit in Tilburg te vestigen zullen we over enkele we ken meer vernemen. Medio maart zal het curatorium van deze hogeschool haar rapport aan de openbaarheid prijsgeven. Keren we terug naar Limburg dan moeten we enige kritische kantteke ningen plaatsen bij het rapport daar uitgebracht. In de eerste plaats' is er in de komende jaren geen behoefte aan nieuwe A-faculteiten, tenminste niet aan faculteiten economie, socio logie, psychologie en rechten. De fa sering van de opbouw van een Maas trichtse universiteit doet dan ook ge kunsteld aan. Vervolgens is het argu ment om in Zuid-Limburg een univer siteit te vestigen omdat het bedrijfsle ven van een dergelijke instelling in grote mate zou kunnen profiteren niet helemaal juist. Dit zou eerder opgaan voor een tech nische hogeschool. Doch een universi teit heeft aan het bedrijfsleven in de regel weinig te bieden. De betrekkin gen tussen universiteit en bedrijfsle ven blijken in Nederland van inciden tele aard te zijn, en zijn bovendien niet gebonden aan geografische af standen. Het Limburgse rapport vermeldt voorts dat in het jaar 2000 in Zuid-Limburg een miljoen mensen zullen wonen, waardoor een hogere onderwijsinstel ling gewenst is. Dit is juist, doch men I mag niet uit het oog verliezen, dat de beslissing nu in de eerste plaats gaat om de vestiging van een achtste me- dische faculteit, en deze is broodnodig daar zij moet voorkomen dat er in 1 1982 een groot artsentekort in Neder land optreedt. De redenering van Limburg doet op dit punt nogal ver warrend aan. Wij hebben reeds eerder opgemerkt dat de beschikking over een geweldig groot terrein om een universiteit neer je zetten, nauwelijks van belang is. Het gaat er niet om, om honderden ha grond te hebben; een oppervlakte van enkele tientallen ha volstaat reeds. Wanneer we van de veronder stelling zouden uitgaan dat Maastricht een universiteitsstad wordt, dan zou I dit nadelige gevolgen kunnen hebben I voor de Katholieke Hogeschool te Til- I ^eze mste^^nê wordt door hon derden Limburgers bezocht, die dan voor een groot gedeelte in Maastricht zullen gaan studeren. gebied van de Katholieke Hoge- school wordt hierdoor te veel inge- PcrAt, met als gevolg een toenemende egloop. Uit oogpunt van nationaal onderwijsbeleid kan een dergelijke ontwikkeling niet worden getolereerd. 1 sl(-f rnenen wij te moeten opmer en dat de argumentatie in de rap- Porten die tot heden zijn ingediend weinig spectaculair zijn. En dit geldt Jj ?"een voor Limburg. Steeds weer nik i open deuren ingetrapt. Over P**le weken zal blijken of het cura- van de Katholieke Hogeschoai wijs va" het tegendeel kan le (Van een onzer verslaggevers) BERGEN OP ZOOM „Ik zie geen enkele reden tot ongerustheid. Het ont staan van mammoet-industrieën ten noorden van' Antwerpen is mits er een goed samenspel is een ze gen voor heel West-Brabant. Er hoeft geen enkele vrees te bestaan, dat de bestaande industrieën in WestBrabant zullen worden leeggezogen. Ten eerste hebben deze Belgische mammoeten voorlopig geen behoefte aan zulke gro te aantallen arbeiderskrachten als wel eens is gezegd en gedacht en ten twee de komen we in groot-WestBrabant en OostZeeland 6-000 tot '7.000 arbeids plaatsen te kort. En dan spreek ik alleen nog maar over de pendelaars. De heer L. M. Passc'hier, direc teur van het Gewestelijk Arbeidsbu reau te Bergen opZoom en in die functie nauw contact onderhoudend met de leiding van b.v. de Badische Anilin und Sodafabrik in Antwerpen stelt zich met deze uitspraken op te genover diegenen, dlie de ontwikkeling in het Antwerpse met schrik in de ogen gadeslaan. Als men de arbeidssituatie ip West» Brabant op dit moment beziet, aldus de heer Passier, dan moet men van twee feitelijkheden uitgaan. De eerste daarvan is, dat de industrialisatie rond Antwerpen er is of we dat nu prettig vinden of niet: die industrieën, komen er. Daarnaast moet men con stateren, dat er alleen ai in het rayon Bergen op Zoom van het geweste lijk arbeidsbureau 2.000 arbeidsplaat sen tekort zijn. En dat dan exclusief de werkloosheid, die momenteel is te constateren. Alleen al uit het gebied rond Bergen op Zoom trekken dage lijks 1.500 man in noordelijke richting een afstand van 70 of 80 kilometer of nog verder zelfs. Er werken veel men sen nog noordelijker dan Rotterdam, in Delft b.v. Die cijfers kunnen met enige nuances ook van toepassing wor de verklaard voor de G.A.B.-rayons Roosendaal en Etten. Voeg daarbij nog de ongeveer 700 Tholenaren, die op de lange-afstand pendelen, dan komt men aan een totaal van 6.000 a 7-000 pendelaars. Voeg daarbij nog het feit dat met name in Bergen op Zoom de indus trialisatie niet zo heeft aangeslagen als wel werd verwacht en er zijn volgens de heer Passies- geen tekenen, die er op wijzen, dat hierin op korte termijn verandering komt dan wordt het al duidelijker in welke richting de redenering van de heer Passier gaat. Pendel binnen een sta aalvan der tig kilometer acht hij volkomen aan vaardbaar. Voor Zandvliet betekent dat een wervlngsgebied, dat een deel om vat van Zuid-Beveland tot aan Goes ongeveer een deel van Zeeuwsch-Vlaanderen en het hele ei land Tholen, alsmede het hele gebied van 't arbeidsbureau Bergen op Zoom tot aan Willemstad toe dus een groot deel van hst rayon Roosendaal en een gedeelte van het rayon Et- ten. Een gebied waatr niet alleen veel werkloosheid is, maar waar ook veel pendelaars wonen. Als men dan weet, dat men in een kleine drie kwartier vanuit Goes, in minder dan een half uur vanuit Wil lemstad en in drie kwartder van Et- veren. L. M. PASSIER niet ongerust ten in het hart van het industriegebied Zandvliet zit, dan is er vo>lgens de heer Passier alleen maar reden tot vreugde over het feit, datop zo korte termijn zoveel werkgelegenheid komt. Er is in ieder geval dan toch geen enkele reden tot ongerustheid voor de zuigkracht van het Antwerpse indus triegebied. De ontwikkeling in het Antwerpse havengebied kan dus vruchten afwer pen voor de arbeidende gemeenschap in heel West-Brabant. Er moet dan echter wel aan één belangrijke voor waarde worden voldaan, aldus de heer Passier. Dat is, dat de directies van de bedrijven die zich rond Antwer pen vestigen, hun wervingsacties in eerste instantie richten op de pende laars. Inderdaad zouden er nare ge volgen kunnen ontstaan, waneer de ze bedrijven geen selectie zouden toe passen in het aan te trekken personeel in die zin, dat ze willekeurig iedere arbeidskracht aannemen, ook als die afkomstig is van in West-Brabat ge vestigde bedrijven. De pendelaars zou den voorrang moeten hebben. Volgens de heer Passier. die onlangs een onderhoud heeft gehad met de directie van de BASF, zal er van de zijde van dit bedrijf in ieder geval naar gestreefd worden met deze tuatie rekening te houden. TERNEUZEN I» d« bedrijfscom petitie tafeltennis in Terneuzen wérden de volgende wedstrijden gespeeld Dow 1 De Hoop 1 91 U.T.S. 1 Waterleiding 1 6—4 Meyer en Verbrugge 3 R.W.S. 3 64 Philips 3 Dow Chemical 3 82 U.T.S. 3 Waterleiding 3 8—2 R.W.S. 1 Philips 1 6—4 Waterleiding 1 De Hoop 1 73 Philips 2 De Hoop 2 46 Dow Chemical 2 U.T.S. 2 64 R.W.S. 2 Waterleiding 2 10—0 Dow Chemical 3 U.T.S. 3 73 Waterleiding 3 R.W.S. 3 37 V. d. Oost 1 en van de Oost 3 hebben zich wegens spelers tekort terugge trokken, le KLASSE Dow Chemical 1 6 6 0 0 12 4713 R.W.S. I 6 5 0 1 10 39—21 Waterleiding 1 7 3 0 4 6 3535 U.T.S. 1 6 2 0 4 4 22—38 Philips 1 6 1 1 4 3 2535 De Hoop 1 7 1 1 5 3 2248 Door het terugtrekken van v.d. Oost 1 een geheel gewijzigde stand wat be treft de lagere regionen. Waterleiding 1 werkte zich mooi omhoog door de 73 overwinning op de Hoop 1 2e KLASSE Philips 2 R.W.S. 2 U.T.S. 2 De Hoop 2 Dow Chemical Waterleiding 2 6 5 0 1 10 41—19 6 4 1 1 9 43—17 6 3 1 2 7 35—25 6 3 0 3 6 32—23 6 2 0 4 4 23—37 6 0 0 6 0 6—54 In deze klasse werden rake klappen uitgedeeld door De Hoop 2 en Dow Chemical 2 wat de spanning ineens te rug heeft gebracht. De grote winnaar was R.W.S. 2 dat nu nog slechts een punt achterstand op de leider heeft. Se KLASSE Philips 3 6 4 2 0 10 37—23 R.W.S. 3 7 5 0 2 10 47—23 Dow Chemical 3 7 2 3 2 7 3634 Meyer en Verbrugge 3 6 3 0 3 6 2931 Waterleiding 3 7 1 2 2 4 2941 U.T.S. 3 7 1 1 5 3 22-43 Won de eerste keer R.W.S. 3 met 64 van Meyer en Verbrugge, ditmaal was de uitslag net andersom. Philips 3 dat niet speelde kan nu 2 punten voor komen op de R.W.S. 3. (Van onze verslaggeefster) GOES „Het is betreurenswaar dig dat nog altijd grote delen van onze provincie verstoken zijn van christelijk nijverheidsonderwijs voor meisjes", meende mr. S. Sij- brandij, secretaris van de Christe lijke Boeren- en Tuindersbond tij dens een leerkrachtendag in De Veste in Goes. Hij .noemde Zeeuwsch-Vlaanderen en Tholen, waar nog steeds geen christelijke huishoud- en nijverheidsscholen zijn. „De aanvang orc zo'n school in Oostburg op te richten werd enkele jaren geleden al afgewezen. Pogin gen om in St.-Annaland tot een aerge lijke vorm van onderwijs te komen zijn evenees mislukt", aldus de spre k6Na deze sombere feite kon hij eeh- ter verheugd mededelen diat bij de start van het nieuwe schooljaar deze zomer de nieuwe school voor nijver heidsonderwijs voor meisjes in Mid delburg in gebruiik kan worden geno men. „Onze enige zorg is dat het ge bouw dan al te klein zal zijn. Er zijn nu al ruim 400 leerlingen ingeschre ven", voegde de heer Sybrandy er aan toe. Plannen voor nieuwe scholen voor het huishoud, en nijverheidsonderwijs bestaan er verder in Goes en Bruinis- se. bleek uit het openingswoord van de secretaris. Hij wees ei- tenslotte met nadruk op, d'at christelijke on derwijs bij een steeds verdergaande (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG Na een reeks van jaren, waarin Oostburg door een ge brek aan activiteiten op allerlei ge bied mogelijk de indruk heeft ge wekt niet berekend te zijn voor zijn tftak als centrumgemeente van West- Zeeuwsch-Vlaanderen, daagt nu een oplossing: de in 1964 al opgerichte stichting „Culturele Belangen Oost burg" gaat voor meer leven in de Oost- burgse brouwerij zorgen. Door het ver zamelen van gelden „met alle wet telijk toegestane middelen", aldus voorzitter mr. H. A. R. de Mul zal een fonds worden gekweekt waar mee men ieder jaar een uitgebreid programma van evenementen denkt te kunnen financieren. Na een laatste bespreking is don derdagavond laat de stichting officieel van start gegaan. Voorzien van een nieuw jasje, want het oude, dat ken nelijk knelde, heeft een goede ont plooiing van de stichting steeds in de weg gestaan. De veranderingen be staan hierin, dat de samenstelling van het stichtingsbestuur is gewijzigd: had den tot nu toe gemeentebestuur en mid denstand zitting in de stichting, nu heeft men door het weren van alle belangengroepen een volkomen onaf hankelijk lichaam gecreëerd. Belangrijke bron van inkomsten wordt een jaarlijks te organiseren lo terij. Deze wordt officieel gehouden door de stichting zelf, die de loten echter tegen inkoopsprijs (ongeveer twee cent per stuk) verkoopt aan ie der die er belangstelling voor heeft. In de praktijk zal dit betekenen, dat jnctie van rtefeuilles in BREDA. eseli"0u in eisen maatschappij in e 3 >en kans voor het op jositie in een zelfs aan het bijkantoor teur de heer n 01600-32208. B He vakantie-plannen voor deze romer stond 'n trip naar uw land °P He lijst. Het strookte lis te ngens ecns rustig ken- volk uw lan(L met uw wijze r:™Ai-,1Jn gewoonten en leef- dets 5 weten wij Ncderlan- srhool lei-M, Evan uw land. Op NoorwSgM is'osl'n»1°e hoofd?lad "P rtp i,„j, tlslo en we wijzen •Wvïd tri' de .Frillige «orden niet. Dat ,m rcillt onze kennis ,efs levert a ,nd uitstekende schaat- kena dat ons allen nnrr h». kend. 15 ons alIen nog be- levert, zal 'zn'1 "'^tekende schaatsers ïls rijn. die u \?nevccr de elli&e ken- Missow' n' van Nederland Amsterdam .LA. ?1 u ool(; nog tot Ws en tot iliii.- tot de pro- b^veY ne ]lW' die "rt af en toe wildoende om A„0ve,r weer niet fea van land st beeld te krij- ls daar dip J" ^volking. Gelukkig SÈhappe!ijk bezit w°rï als semeen- ez,t' Want sport werkt integraal, nietwaar, om ons mode woord te gebruiken, dat misschien ook bij u veel gebezigd wordt. Sport brengt mensen van alle lan den, rangen en standen te' samen. Sport verbroedert. De Olympische Spelen van Berlijn in 1936 hebben op dit punt weinig uitgehaald en nu Is Zuid-Afrika spelbreker, maar traditie wil dat er altijd*een paar uitzonderin gen zijn om de regel te bevestigen. "J"wee landen die beide wat schaatsen betreft van wanten weten, heb ben vorige week elkaar ontmoet In uw Bisletstadion. Ontmoeten behelst kennismaken. Enkele dagen lang zijn zo'n vijfduizend Nederlanders de gast geweest van uw hoofdstad. Het ls meer op een luidruchtige bezetting dan op een plezierige logeerpartij uit gelopen. „Keessie, Keessie. Daar moet op gedronken worden, hi, ha, ho". En er wérd op gedronken. U hebt ons Nederlanders Ieren ken nen als een volk, waarvan op span nende momenten het grootste deel dóórslaat. Bij ons viel een teveel aan bier of aquavit niet op: de groep sup porters was toch al luidruchtig, schreeuwerig, alles en iedereen het „Keessie. Keessie" in het koude ge zicht en de warm Ingepakte oren krijsend. De kroonkurken, die een deel van onze opwinding lossloegen, ontsier den uw ijs, waarop onze Kees en Ard triomfeerden. Nu vraagt u zich af, of dat schaatsfolklore is; of de banen In Amsterdam en Deventer ook op deze manier worden versierd. Hierop past slechts het antwoord van het jonge tje, dat bij zijn vriendje de boel op stelten zette. „Dat mag je van Je moeder thuis toch ook niet", werd hij terecht gewezen. ,,'Tuurlijk niet", zei de herrieschopper, „maar hier heeft mijn moeder er geen last van". Beste Noren. Ik weet van uw land nog niet veel meer, dan dat de hoofd stad Oslo heet, dat uw kust er een ls met fjorden. Ik ken van de televisie beelden uw Bisletstadion, waar Kees en Ard zo'n goede en het Nederlandse supportcrslegioen zo'n scheve schaats reden. Om dat laatste kom ik dit Jaar niet naar uw land. Ik zou me scha men, me aan u als Nederlandse te presenteren. COKS VAN EYSDEN het grootste gedeelte wordt gekocht door de winkeliersvereniging, die de loten onder de klanten zal versprei den. Het stichtingsbestuur heeft zich inmiddels reeds verzekerd van de ga rantie, dat alle loten ieder jaar zul len worden verkocht. Naar verwachting zal men jaarlijks uit de loterij een. bedrag van onge veer f 15.000,- overhouden, na aftrek van de kosten, die o.m. aan de prijzen gemaakt moeten worden. Wat er met dit bedrag gaat gebeuren, zal door het stichtingsbestuur worden beslist. In ie der geval zal het worden besteed aan iets cultureels in de breedste zin van het woord. Hieronder dienen ook sport en recreatie te worden verstaan. Zo als bekend heeft vorige week vrij dagavond een bespreking plaats gevon den, waarop in principe werd beslo ten tot de oprichting van een sport stichting, die zich voor eventuele sub sidies tot de stichting Culturele Be langen Oostburg kan wenden. Over deze procedure is volledige overeen stemming bereikt met het gemeente bestuur. Jaarlijks zal een zogenaamd basis programma worden opgesteld voor een periode van juli tot en met decern' ber. Het zal telkens een uitgebreid sca^ la van activiteten op de meest ut- eenlopende terreinen omvatten. Zo wordt o.m. gedacht aan concerten, kinderspelen en sportactiviteiten. De organisatie ervan wil men echter zo veel als mogelijk is aan de desbetref fende instanties overlaten. Het is de bedoeling dat ieder Jaar het hele bedrag van vijftien mille zal worden opgesoupeerd. Hoogstens zal een kleine reserve worden gevormd, die men in bijzondere gevallen kan aanspreken. Wanneer alles volgens plan verloopt, zal nog dit jaar de stichting actief gaan optreden. De eerste ver loting zal dan vermoedelijk in het najaar worden gehouden. DEN HAAG Met vernietiging van een beschikking van de minister van Financiën heeft de Kroon de aan het waterschap Walcheren toe te kennen vergoeding terzake van de kosten van het herstel van oorlogsschade aan dijk- gedeelten bij Westkapelle en Ritthem bepaald op f 930.000,-. De minister had slechts een schadevergoeding toe gekend van f 100.506,-. De zeewering bij Westkapelle en Ritthem was door oorlogsschade zodanig beschadigd, dat herstel niet mogelijk was. Wel neeft direct na de oorlog rijkswaterstaat een voorlopige voorziening getroffen, maar deze kon niet ten volle als een herstel in deugdelijke vorm aangemerkt wor den. Het thans bepaalde bedrag acht de Kroon redelijk en in overeenstem ming met de wet financiering weder opbouw publiekrechtelijke lichamen. (Van een onzer verslaggever#) BRESKENS Dit is de redding boot Javazeetijdens de tewaterla ting dezer dagen op een werf in Har- dinxveld-Giessendam. De gelden voor deze bootdie met schipper W. van den Broecke in Breskens wordt ge stationeerd, zijn bijeengebracht door personeelsleden van de Koninklijke Marine. Zij willen daarmee, 25 jaar na de slag in de Javazeede marinemannen eren, die waar ook ter wereld gedu rende en na de tweede wereldoorlog bij de uitoefening van hun taak het leven verloren. Het uitgangspunt voor de gedachte een reddingboot te schènken ligt in het besef van elke marinemandat ook hij op elk ogen blik kan worden geroepen zijn aan deel te leveren in een aan de marine opgedragen taak. Voor de reddingboot werd in totaal ruim 200.000 gulden bijeengebracht. (Voor een relaas over het gebeu ren in de Javazee zie elders in dit blad). deconfessionalisering nu meer dan ooit nodig is. Mejuffrouw Ohr. M. Koenraads, in- spectrice Nijverheidsonderwijs, gaf haar gehoor een uitgebreide voorlich ting over de mammoetwet met be trekking tot het huishoud- en nijver heidsonderwijs. Ze gaf o.a. een op somminig van de scholen die er na het in werking treden van de wet zul |ien zijn op het gebied van dit on derwijs. In verband hiermee haalde ze aan wat de overgangswet zegt over de aanpassing van de huidige scholen aan de nieuwe onderwijsvormen. ,,Het is best mogelijk dat met ingang van het nieuwe schooljaar ook in Zeeland wordt gestart met afdelingen voor in dividueel nijverheidsonderwijs voor meisjes aan huishoudscholen. Tot nu toe kent men dergelijk onderwijs in Zeeland nog niet. Juffrouw Koenraads eindigde haar inleiding met een uiteenzetting over de inrichting van het lager huishoud- en nijverheidsonderwijs. Na de middagpauze nam ze opnieuw plaats achter de microfoon. Deze keer om een en ander te vertellen over de samenwerking van de Zeeuwse C.B.T.B.'-scholen bij de leerstofbepa' ling en eindbeoordeling en het opstel len van leergangen- Wat dat laatste betreft meende ze dat het voor de leerfcachten nuttig is kennis te ne men van eikaars leerprogramma. Een uniformiteit van deze programma's vond ze echter niet nodig. Aan de hand van schema's deed ze enkele mogelijkheden aan de hand voor het opstellen van leergangen voor naald-, huishoudelijke en andere prak tische vakken. Hetzelfde deed ze voor theorievakken, Ze wees de leerkrachten er tenslot te op dat zij zich steeds goed voor ogen moeten houden met wie zij dage lijks te d'oen hebben. „Onderwijssy stemen veranderen maajr de meisjes blijven het zelfde". Tijdens de discus' sie in de verschillende vakgroepen wer den de behandelde onderwerpen op nieuw aan de orde gesteld. (Van onze correspondent) TERHOLE De heer R. E. Freijser uit Hulst is gisteren aan een hartver lamming overleden, terwijl hij met zijn fiets reed ter hoogte van het gehucht Rust Wat tussen Terhole en Hulst. De man werd vrijwel onmiddellijk opgemerkt. Hij werd overgebracht naar het ziekenhuis in Hulst. De heer Freij ser was 64 jaar oud. (Van onze verslaggeefster) GOES „Als straks op 1 augus tus 1968 de mammoetwet in wer king treedlt kunnen de voorberei dingen met pensioen", aldus me juffrouw Chr. M. Koenraads in- spectrice van het nijverheiason- derwijs, die gisteren tijdens een C.B.T.B.-leerkrachtendag in De Veste te Goes een inleiding hield over de gevolgen van deze weit voor het nijverheidsonderwijs. Ze wilde er maar mee zeggen dat men al 64 jaar geleden begonnen is met het voorbereiden van de Wet op het Voorbgezetondewijs. Boven dien, zo bleek uit hetgeen de in- leidster vertelde, valt er op de eerste augustus volgend jaar ook nog een tienjarig jubileum te vie ren. Op de dag dat de wet in wer king treedt is het tevens 10 jaar geleden dat het wetsontwerp hier toe werd ingediend. (Van onze volleybalmedewerker) WASPIK Cor de Hond vas dc vol leybalvereniging Atak in Waspik is uit. gekozen voor het Nederlandse team van rpelers beneden de 23 jaar, dat dit weekend in Parijs aan een zeer belang rijk toiirnooi gaat deelnemen. In dit team zijn ook verschillende spelers van de Nederlandse A-formatie opgenomen. Nederland komt in Parijs uit o.a. tegen Frankrijk en België. (Van eèn onzer verslaggevers) HULST De burgemeester van Hulst, P Molthoff, zei tijdens een gis teren in het gemeentehuis gehouden persconferentie, dat de ontwikkelings plannen voor de gemeente Hulst 'n de mocratische verloop dienen te heb ben De persconferentie werd gehou den naar aanleiding van de nieuwe structuurplannen voor de binnenstad en verdere uitbreidingsplannen, in ver band waarmee een tentoonstelling is ingericht in het gemeentehuis ,,De tentoonstelling" aldus de bur gemeester, „is niet bedoeld om een soort volksvergadering teweeg te bren gen, zoals dat in het oude Athene het geval was Wij willen hiermee op de mocratische wijze alle inwoners Hulst bij onze plannen betrekken We hebben tussen de kaarten en foto's daarom ook een ideeënbus neer gezet Iedereen mag door middel van een gezond idee zijn kritiek uiten, want daar staan wij open voor Ik kan ver zekeren dat er aandacht aan zal wor den geschonken Het is goed", zo zei de heer Molthoff, „om idealen te heb ben, maar die wil je ook wel eens gerealiseerd zien. Wij hebben plannen gemaakt samen met de bevoegde in stanties Wij hopen dat ze uitgevoerd kunnen worden Het is best mogelijk dat er mensen zijn die gegronde be zwaren hebben tegen de nieuwe struc tuur Laat ze zich dan uitspreken De tentoonstelling geeft een duidelijk beeld, van hoe de plannen momenteel op tafel liggen" Zoals we deze week reeds hebben gemeld, zijn de planii^n van b en w veel omvattend Hulst gaat een ge heel ander aanzien krijgen Men is reeds bezig met de eerste fase van het saneringswerk in de 's-Gravenhof- straat Binnenkort zal men starten met de tweede etappe. Dan volgt de Koe- kebakkershoek en vervolgens de Bees tenmarkt en de Ringweg De tentoonstelling die gisteravond om half acht werd geopend door ir D Huisman, hoofdingenieur-directeur van de provinciale directie van de volks huisvesting en bouwnijverheid in Zee land, laat in logische volgorde het verloop van de plannen zien en de uit voering daarvan tiet gemeentebestuur zal volgende week nog spreken met de betrokkenen over een nieuw winkelcentrum Als er interesse blijkt te bestaan vooi het centrum, dan zal men rond de tafel gaan zitten om een rapport op te stel len Er zijn reeds twee officiële kan didaten Dinsdag worden de mogelijk heden besproken De rijksconsulent voor midden en kleinbedrijf, de heer Korstanje, die een en ander belichtte, sprak de hoop uit, dat degenen, die bij deze kwestie belang hebben, zullen komen opdagen „Al zou het maar zijn", zo zei hij, „om te horen wat de plannen ijn" Aan Csz -.gezonden stuk in De Stem van j.l. woensdag zou ik nog wat wil len toevoegen. Er ruoet er niet éen meer in Etten carnaval willen vieren; daar is de meerderheid in Etten te bokkig voor. De grote man wil alles alleen hebben, b.v. De Nobelaer. Het is net goed dat ze met carnaval niks te doen hadden. Het moet van de ge wone man komen met carnaval en die zoekt het niet in zaken waai' ze entree moeten betalen. Dat hoort niet met carnaval. Etten moet eens een voor beeld nemen aan Leur; dat is bij Et ten altijd achtergesteld, maar op het gebied van de leut is Leur Etten een hele stap vooruit... en zonder entree. ST.-WILLEBRORD M.R. In de tijd dat Sloeber de Pispot, een zwerver, doodgevroren in de Boombos werd gevonden en zuster Pancratia van de bewaarschool me met haar angst aanjagende liederen over Barabas nachtmerries bezorgde, in die tijd ont dekte ik het zoetgevooisde rijk van de Mertens. We waren buren. Langzaam sl'ilbten hun woonwagens mijn onitldek- kingsdrang binnen. Er was die hoge heg, die hen bewaakte. Ik was als Parcival, die zich opmaakte de Groe ne Ridder te bestrijden, om de Graal te bereiken. In één van de drie wagens, wist ik, lagen in vermolmde kisten dé om hullingen voor mijn fantasieën. Wanneer ik het ove^ Ome Toon, zo noemde iedereen hem, heb, ls dat ook Tante Anna en Tante Jet. Ik heb nooit de verhouding tussen deze drie mensen begrepen. Maar ze waren er alle drie, als een tonieelgegeven. Hoe en waarom ze zich in ons dorp ves tigden, weet ik niet. Vreemd, maar toch oerbekend element in de Molen straat. Ze kwamen uit Vlaanderen, waar ze met hun eerlijke pathos de kost verdienden. Tussen de laurierstruiken voor ons huis kon ik ze ongezien gadeslaan. Oom Toon en Tante Anna midden in een dialoog, ik hoorde hem uitroepen: ..Oih zoete Amalia Zij sprak zach ter, ik kon het niet verstaan. Het eer ste bedrijf zou minstens tot aan de kerk duren. Zou het doek al gevallen zijn. wanneer ze van hun wandeling thuis kwamen? Vaak kwam ik Ome Toon in een monoloog tegen, hij stokte een moment en nam voor het meisje zijn hoed af. Ik heb nooit geweten, of het bij het stuk hoorde, of dat het echt voor mij was. Het waren erg vriendelijke mensen, daarom ben ik op zekere dag toch maar beschroomd het groene trapje van hun woonwagen opgestapt Ik heb er naderhand dikwijls stapels vergeel de foto's uit hun glorietijd bekeken. Eindelijk gingen de poorten van mijn hartstocht open. Voor een of andere verkleedpartij bij de kabouters had ik enkele extra vagante kledingstukken nodig. Mijn eerste gedachte wais: „Naar Ome Toon". Het werd een heillige ceremo nie. Het beleefd aankloppen en be deesd verzoek. Na de inwilliging, werd er plechtig door de drie mensen in de kleine ruimte naar de kolossa le sleutel gezocht. Met majestueuze tred gingen ze mij voor naar hun hei ligdom. Langzaam kwam die barok ke wereld uit het denker met hoofse buiging op ons toe. De eeuwen smol ten samen in de pruiken en de nar- renpakken. Hier kion je alles zijn, minnes tr eel of de geliefde van de Zonnekoning. Ome Toon liet de kle- dringstukken liefkozend door zijn han- de glijden. Sprekend over de toneel stukken, die hij regisseerde, zocht hij zijn schminkdoos, hij was een en thousiast grimeur. De natuurlijke dis tinctie van de Mertens sprak uit al les wat ze deden en gedaan hadden. Deze drie mensen plachten elkaar aan te zien met een trotse vreugde over de vrijheid en de rijke herinneringen, die ze zich verworven hadden. Voor mij, en ik denk voor- velen zal de her innering aan hen een bijzondere blij ven. GOUDA Emmy Crebolder-van dietr Velde Wanneer men de standenlijst van 2B bekijkt ziet het er beroert uit voor O.D.I.O.de laatste plaats met 9 punten uit 15 wedstrijden. Hier moet iets aan gedaan worden. Bestuur, elftalcommis sie. trainer en spelers doen hun best, daar ben ik van overtuigd. Rest dus nog de supporters. Bekijken we de uit slagen dan zien we dat in de eerste wedstrijd thuis werd gewonnen van R.K.C. 2 punten. Toen waren de sup porters nog enthousiast en de aanmoe digingen positief. Daarna werd thuis een enkel puntje behaald tegen R.W.B. Wan neer men voor de wedstrijd naar het terrein wandelt hoort men steeds ze kunnen er niks van. Tijdens de wed strijd, wanneer de bal verkeert geraakt wordt of weggetrapt de meest nare op merkingen aan het adres van de spe lers. Is het een wonder dat dia depri merend werkt op de spelers? Dat ze het nog kunnen als ze bevrijd zijn van de nare opmerkingen van hun eigen zo genaamde supporters bewijzen de re sultaten wel, die ze behalen in uitwed strijden: gewonnen van Hulst en Axel en gelijke spelen tegen Unitas en het nog steeds bovenaan staande R.K.C. F. D. van Dooren, Ossendrecht. Geheel onverwacht, nog voorzien van het H. Oliesel overleed heden onze geachte broer, zwager, oom en neef, de heer THEOPHIEL BUIJSSE in de ouderdom van ruim 69 jaar. Wij bevelen de ziel van de overledene in uw godvruchtige gebeden aan. Philippine, 17 februari 1967. Mosselpolder 2 De eucharistieviering en de begrafenis zullen plaatshebben in de kerk van O.L. Vrouw Hemelvaart te Philippine op maandag 20 februari a s. des morgens om 10 uur. Ued. wordt daarbij uitgenodigd. Ook nodigen w(j u uit bjj het rozenkransgebed zondag a.s. onder h«t lof van half drie. Deze ls de enige en algemene kennisgeving. De gebroeders en zusters Buijsse.

de Stem | 1967 | | pagina 5