Na kritiek nu veel lof voor prof. Diepenhorst MOBIELE SH< De gekke erfenis OOK INDIA VANDAAG NAAR STEMBUS Miesje en het veulentje ingverwarming nederland n.v. ïument voor I EERSTE KAMER: Tot ziens in volgende ronde nines XXIII roers slaan inboedel rt en klein ^ES KINDEREN VERBRAND RING VER WARMING Hel niespoeder Twee apen Naar Zwitserland De reus Hel kleine kaboutert|e üAÖBLAB BE STEM VAN WOEftSBAB 15 FEBRUARI 196? KSTE SPRUIT PRIORITEITEN KRITIEK BEDREIGING ...de gezellige centrale verwarming komt met de BREDA - Oranjehotel, Stationsplein Ook UW huis geheel verwarmd met RING VERWARMING TOEGANG GRATIS I iANSTAD (AFP) In de loop jaar zal een monument voor jaufi Johannes de 23ste In go 'tersbasiliek worden geplaatst, •dt een bronzen beeldgroep vso en-halve-meter hoog en bijna ter breed, bestaande uit de tl. ■n paus Johannes omgeven door ipen en zich buigend naar een ehoeftigen die de lijdende mens. mboliseert. de Pausfiguur zweven drie en- net olijftakken. Eondom de ti- nn Johannes zijn voorts de vooi. feiten van zijn pontificaat tot »ebracht: het concilie, de ency. Frede op aarde" en zijn liefdadig nonument krijgt een plaats rechts t altaar waar het stoffelijk ovet an de heiligverklaarde paus Pius de rust. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Aan de vooravond van de verkiezingen zijn gisterer in de Eerste Kamer bij de behandeling van de onderwijsbegroting van verschillende zijden opvallend vriendelijke woorden gesprokei tot minister Diepenhorst. „Tot ziens in de volgende ronde", zeider Magister Stokman (KVP) en de heer Van de Vliet (VVD). Ook d- socialisten De Jong en prof. De Rijk betuigden hun waardering. STERDAM (ANP) Twee als ;rsbazen bekend staande broers n de afgelopen nacht in een café Jacob van Lennepstraat in Amster- ivoor duizenden guldens schade richt. mannen, de 30-jarige A. H. en de ige J. Ht uit de hoofdstad, die vol- le politie zwaar gedronken hadden in omstreeks het sluitingsuur de in en sloegen vervolgens de gehele del kort en klein. Hoewel het er uitzag dat er gewapend tegen hen worden opgetreden verlieten zij ige tijd uit eigen beweging het café renmorgen zijn zij wegens open geweldpleging gearresteerd. Prof. De Rijk zei: „Even afgezien van het rjjksstudietoelagenbeleid, heeft minister Diepenhorst op menig ander punt een voortreffelijk en slagvaardig beleid gevoerd". Van z«n geestverwant prof. De Gaay Fortman kreeg de mi nister te horen: „Ik zie u en staatsse cretaris Grosheide graag terugkeren maar niet tot elke prijs". Na alle geharrewar over het rijks- gtiudietjoeïaigenbeleid dus van alle zijden waardering. Prof. De Gaay Fortman haakte nog eens op het beurzenbeleid in met de opmerking, dat dit beleid een schoolvoorbeeld is geweest van de onbillijke kritiek waaraan d* minister heeft bloot gestaan in het afgelopen kabinet. Het is mieit waar dat de stu denten aan armoede zijn overgeleverd. Het studietoelaigensysteem heeft diver se verbeteringen ondergaan en het aan tal gedupeerden is volgens prof. De Gaay Fortman dan ook zeer, zeer klein. Magister Stokman zei dat gezien toe komstige uitbreidingen inzake het toe- lagenbeleid voorzieningen voor allen getroffen moeten worden, studerenden en niet-studerenden. De heer Algra (A.R.) vroeg zich af, of het zo zal moe ten en kunnen blijven, dat het onder wijs altijd tot de laatste cent voor re kening van de overheid komt. Van alle zijden werd er bjj de minis ter op aangedrongen om een prioritei tennota op te stellen voor de verschil lende verlangens die er op het gebied van het onderwijs leven. De heer Van Vliet (V.V.D.) had de indruk dat de kosten voor invoerin van de zogenaamde Mammoetwet, al orioriiteit bovenaan staan en dat er v<oo. andere verlangens maar weinig over blijft. Men vroeg voorts hoe de minis ter de enorme kostenstijging van het wetenschappelijk onderwijs denkt te kunnen opvangen. De V.V.D.'er mr. Van Riel pleitte voor een herziening van het hoger on derwijs door de instelling van een vier jarige opleiding voor onder meer le raren, hoger laboratoria- en research- person eel, bedrijfs- en bestuur sperso- neel. Daarnaast zou er dan een aparte opleiding voor „hoog begaafden" moe ten komen via een systeem van ver gelijkende examens. Deze hoog-begaaf- den zouden allen in principe een stu diebeurs moeten ontvangen en vrijge steld worden van militaire dienst. De socialist De Jong meende dat het gehele onderwijs in de komende jaren van de grond af zal moeten worden her zien. Voorts achtte hij het onontkoom baar dat ook bü het V.H.M.O. overge gaan wordt tot instelling van de vijf daagse schoolweek. De heer Van de Vliet had de irdruk dat het schoolverzuim weer toeneemt. Het heeft zich van de zaterdagmorgen naar de vrijdagmiddag verplaatst. Hij meent diait verschillende schoolhoofden gemakshalve er maar vanaf zien om van dit schoolverzuim aangifte te doen. De heer Van de Vliet vond dat dit school verzuim een vorm van gezagsaantastimg is, waartegen scherper moet worden opgetreden. Volgende week dinsdag komt minis ter Diepenhorst aan het woord. (Bijzondere correspondentie) De wondermerrie „Halla", het fndarische springtenomeen ui mitse Bondsrepubliekor. fleden haar vijfde veulen gew springpaard heep de \alla'' een geweldige staat mst achter de rug. De tha rige „Halla" zegevierdejn W 5 maal, waarvan zestig ke ternationale concoursen. Da emand in het begin durven int bij de Olympische kwalif oeven in 1951 behaalde zl het minimumaantal V fit werd anders toen oen Hans Günter Wmkle ider zijn ho^de nam. Ht)Jj> me. lar drie gouden Olympic Mes. oen ze zeventien was 9in^Znrht M alia fokken. En wedermn \errie de vakwereld tot «e „enS. j wierp achter elkaar vijl t alei, Hatto, Halme, Haakon dine. Volgens insiders ne 'le de springcapaciteiten van NIEUW DELHI (Rtr) Vandaag wordt in India een begin gemaakt met de verkiezing van een nieuwe regering, die voor een periode van vijf jaar aan het bewind moet blyven. Deze verkie zingen duren een week, iets meer dan 250 miljoen kiesgerechtigden nemen er aan deel. De verkiezingscampagne die hieraan is voorafgegaan, was geken merkt door gewelddaden en aanvallen op kandidaten. Deskundigen zijn het er over eens dat de congrespartij opnieuw een meer derheid zal behalen in het centrale parlement, al zal deze waarschijnlijk niet zo groot zijn. Vermoedelijk zal deze partij ook de meerderheid verliezen in enige van de 17 staatsparlementen. Verwacht wordt dat mevrouw Indi ra Gandhi premier zal blijven, dit zal pas blijken wanneer het nieuwe parle ment in april bijeen komt. Zij heelt veel kritiek te verduren gehad in dit jaar var; droogte, economische stagna tie en inflatie, maar andere werkelijk krachtige figuren voor deze post zijn bijna niet te vinden, afgezien van de rechtse oud-minister van financiën Morarji Desai, die vorig jaar door haar werd verslagen bij de verkiezing van de partijleiding. Vooral de leiders van de congrespar tij hebben tijdens de verkiezingscam pagne aar; geweldpleging bloot gestaan, maar ook verscheidene kandidaten van de oppositie werden aangevallen, onder meer Mahoe Limaye. leider van de Samyoekta iverenigde i socialistische partij. De aanval die maandag bij Monghyr op hem werd gepleegd noem de hij een moordaanslag. De grootste bedreiging voor de con grespartij vormen de rechtse Swatan- tra (vrijheids-) partij en de nationalis tische Jan Sangh Partij die steunen op de Hindoe-traditie en veel aanhang hebben in het noorden en het midden van India. Communisten en socialisten zijn verdeeld in groepen die pal tegen over elkaar staan. Verwacht wordt dat de communisten de meerderheid beha len in de zuidelijke staat Kerala, waar zij achter in de jaren vijftig eens aan de macht zijn geweest. De vrees bestaat dat verscheidene kiezers niet zullen stemmen wegens de sfeer van geweldpleging. Sommigen menen dat de neuswond van- premier Gandhi de congrespartij extra stemmen zal opleveren. Voor handhaving van de orde tijdens de verkiezingen zijn politieversterkin- gen ingezet. Het tellen van de stemmen begint 22 februari, ongeveer twee da gen later kan een algemene indruk van de uitslag worden verwacht. s* voorbeeld van moderne «paanse architectuur is deze kerk in Barcelona die aan de stijl van Le Cor busier doet denken. EEN tankauto met enkele duizenden liters stookolie is gisteren op een spoor wegovergang te Aalsmeer tegen een lo comotief gereden. De wagen vloog in brand, maar kon door omwonenden worden geblust. Het ongeluk ontstond doordat de chauffeur van de tankauto verblind werd door de zon. OUD-bondskanselier Konrad Adenauer ii gisteren uit Bonn vertrokken voor be zoeken aan Madrid en Parijs. Hij zal spreken met generaal Franco en presi dent De Gaulle. er geërfd, p de foto de trotse aar jongste spruit- .Halla" zes Wlt' SOUTH HAVEN (AF) - (e. n zijn door brand om -helder* mien in een houten boeren vftn oning op 15 km ten noor „eer- outh Haven aan het et huisje werd met een nT ïnvarmd, maar de P°'" e i, o»t' geconstateerd hoe de brand! n. n ju 10®*' e zes kinderen varieer tussen «He en veertien let taan. De w Zonder enige verplichting geven deskundigen voorlichting over dit unieke verwarmingssysteem. Alle 'everbare haardmodelien worden getoond. jongslijden: FEBR(JAR| 10 00 12.30 en 13.30 - 16.00 uur 17 FEBRUARI 15.00 - 18.00 en 19.00 - 22.00 uur *^ders 29/33 Leeuwarden - 05100 - 45123 Noordeinde 27a Den Haag 070 1178 35 Guus van Poppel (10 jaar) van de Messoeahorde van de St.-Jan de Dopergroep Is een van prachtige tekening maakte als welkom voor de nieuwe burgemeester van Breda. de welpen die een Er was eens een koning, die nóóit verkouden was. Hij zei: „Ik wou dat ik eens kon niezen, maar dat komt nooit voor". Hij liet zijn drie zonen bij zich komen en zei: „Nóóit kan ik niezen en daarom laat ik jullie bij me komen. Bedenk een middel en wie het beste heeft zal iets krijgen". Hij belde op naar een vriend van hem. Hij vroeg: „Mag ik uw dochter hebben?" „Waarom heer?" vroeg de andere koning. „Dat zit zo: Ik kan nooit niezen, toen zei ik tegen mijn zonen: wie het beste middel heeft die krijgt iets Toen zei de andere ko ning: „Dat is mijn dochter dus." „Ja zeker", zei de koning. Die kan hij krijgen." En hoe ging het met de zonen? Die gingen op stap. De eerste zoon ging naar het westen. De tweede naar het zuiden en de kleinste van een jaar of 14, liep een klein eindje en toen ging hij zitten. Het was een toverplek. Hij bedacht wat. Toen ging hij een pijp roken. Hij had geen tabak. Méér dan genoeg gras van de toverplek stopte hij er toen in. Hij dacht: „Ik wou dat ik een wens mocht doen". Op dat ogen blik zei een stem: „Hier heb je nies poeder. Je vader moet er maar aan rui ken en dan niest hij." De jongen kreeg de prinses tot vrouw en ze leefden nóg lang en gelukkig. Zelf verzonnen door Anita Oerlemans Er was een een oude man die op zijn sterfbed l'aig. Het zou niet lang meer duren of hij zou sterven. Hij had maar een zoon die alles deed op de boerde rij. Op een goede diag riep de oude man zijin enige zoon met bevende stem bij zich. Hij wou hem over zijn erfenis spreken en hij zei: „Je erft alles wat ik bezit, maar in de kelder is de grote sohait, die ligt achter een losse steen", daarna zuchtte hij nog een paar keer diep en stierf. Na de begrafenis begaf de zoon zich naar de boerderij om in de kelder naar de losse steen te zoeken. Toen hij eindelijk na. een paar uur zoe ken de losse steen vond, wrikfte hij deze eruit. In het gat vond hij een klein kistje. Hij vroeg zich af wat erin zou zitten, misschien goudstukken. Maar toen hij het kistje opende, moest hij een zeer grote teleurstelling wegwer ken. Wanit wat erin zat, was niet veel waard, het was een ei. „Enfin, ik kan het nog altijd openen", dacht hij. Hij paikte een kan, deed er wat water in en legde het ei er in. Na 'n tijdje hoor de hij getik. Hij keek rond maar zag niets, het is maar verbeelding van mij, dacht hij. Opeens hoorde hij gekraak. Hij keek eens in de kan en zag dat het ei gebarsten was. Het viel in stukken en er kwam een klein kuikentje uit. Hij blies snel de vlam onder de kan uit en pakte het kuikentje uit de kan. Hij dlacht als 't geen haan is krijg ik eieren en uit sommige eieren komen ook weer kuikentjes en de andere eieren kan ik opeten of verkopen. Hij verzorgde het kuikentje goed en na enkele maanden was het een flinke kip geworden, die weldra zou gaan leggen. In het begin legde het elke week één el, maar het waren geen gewone eieren, want het waren kleine gouden eitjes. Naarmate de kip ouder werd, werden de gouden eieren steeds groter. Tot op 't laatst de eieren zo groot waren als 'n hand. En de kip legde ze na elke halve week. Zo ging het 'n paar maanden. Daarna legde de kip niet meer. Toen pas ging de zoon ze verkopen. Hij ging op 'n lentedag op weg naar de goudsmid in de grote stad. Tegen de middag kwam hij in de stad aan. Hij begaf zich naar de Er waren eens twee apen. Die heten Jan en Jopie. Hun baasjes heten Toos en Tineke. Het waren leuke apen die Jan en Jopie. Op een dag ging Toos naar school. Tineke nog niet, zij is nog maar drie jaar. Tineke moest alleen spe len. Nu dat deed ze. Toen ze even aan het spelen waren, ging moeder boodschappen doen. De apen... Jopie had een broekje aan, en sokjes en dar: de mooie zondagse hoed van Tineke. Jan had ook een broekje en een Jurkje en sokjes en warempel ook de hoed van Toos. De kamer lag vol kleren. Een O.o er lag een emmer en een hele boel water. Toen zei ze eindelijk: „0,o, wat een apen". Maria Machielsen, 8 jaar. Poststraat 5, Ulvenhout (Breda). Er ging eens 'n mevrouw naar Zwitserlaj Ja, ze kwam uit Loon op Zand Ze viel van een berg Maar dat was niet erg Maar haar been Waar moest ze daarmee heen7 Niet in een ziekenhuis Daar vond ze het lang niet pluis Want daar moest ze o zoveel pijn lijden Nog erger: ze kon niet meer op haai skieën glijden Maar of ze het deed Dat is een vraag waar ik geen antwoord op wee) Maar als je haar ziet Waarom vraag je het haar dan niet: En doe ze de groeten van mij Daarmee is ze vast erg blij Beppie van Soelen 10 jaar Molensteeg 28 Dongen goudsmid en hij liet de gouden eieren zien. De smid stond verbaasd, bij het zien van de gouden eieren. Toen hij weer de gewone was, bood hij er dui zend goudstukken voor. De zoon nam het bod aan. Hij ging regelrecht naar een modewinkel en hij kocht daar hele mooie kleren. Toen ginig hij weer op weg naar huis, maar toen hij thuis kwam, had de kip gewone eieren ge legd. De zoon vond dat prachtig en 'n paar dagen later kwamen er enkele kuikentjes uit. Zo \vas zijn gedachte toch uitgekomen. Hij verkocht het oude huisje met de grond en het vee en kocht daarvoor een huis met vele lan derijen. Na een paar weken nam hij knechten in dienst en kocht nieuw vee en het materiaal om de landerije te be werken. Na een paar maanden Trouwde hij met een vrouw en ze kregen nog vijf kinderen. Daarna leefden ze nog lang en gelukkig. Zelf verzonnen door:^ Peter Nouws (11 jaar) Postillonstraat 16, Breda. Er was eens één meisje, dat erg veel van paarden hield. Ze ging erg vaak naar boer Griek, omdat hij 'n paard had. Heel soms als de boer tijd had mocht ze er op rijden. Ook mocht ze het verzorgen. Maar Miesje wilde zelf Hier ver vandaan leefde een reu» Die had een reuze lange neus Hij zei: „Die moet wat korter zijn Ik wil een neus van marsepein" Zo gezqgd zo gedaan Hij wandelde naar de heksenlaan En zie hij belde aan bij nummer drie Daar woonde heks Krimpnie Die zei na lang zoeken In al haar boeken: „Sim sala bim". Die spreuk was goed Hij had nu een neus als marsepein zo zoet Maar nu was de reus nog niet tevreden „Straks snoep ik hem op", deelde hij Zie Je dus een reus Met een hele korte neus Dan weet je, het was zijn straf Hij snoepte hem er zelf af. mede Marion de Ruytei 10 jaar Mgr. Nolenslaan 66 Dongen (N.-Br.) een paard hebben. Op haar verjaardag vroeg ze 'n paard. Maar Miesje kreeg er geen. Moeder zei, er is geen plaats en hij is veel te duur. Ze vond- 't erg jammer, maar er was niets aan te doen. De volgende dag ging ze waar naar de boerderij. Boer Griek keek heel ernstig. „Wat is er boer Griek?" De boer liep naar de stal. Toen Miesje 't paard zag merkte ze niet dat naast 't paard een veulentje lag. Ze liep er naar toe. Toen schrok ze zo erg dat ze achteruit liep. Even daarna liep ze er toch weer naar toe. Nu begreep ze niet waarom de boer ze ernstig was. En ze vroeg het dan ook meteen. „Ja", zei boer Griek, ,,'t is niet erg leuk nieuws, 't veulentje was ziek toen 't geboren werd". Nu keek Miesje ook niet zo blij meer. „Zeg boer mag ik nu ook voor 't veulentje zorgen". „Nu als je het dan maar goed doet". Dat beloofde ze. En ze deed 't ook. Ze stond elke morgen vroeger op. En zo langzamer hand werd 't veulen beter, 't Was al wat gegroeid. Niet erg veel. Na 'n maand of twee was 't beter. Maar Miesje kwam toch elke morgen nog. Ook 't paard verzorgde ze. De boer sprak op 'n avond met z'n vrouw om 't veulen aan Miesje te geven. De volgende dag kwam Miesje weei. Boer Griek vertelde het nieuws. Wat was die Miesje blij. Zij dankte hun duizendmaal. Désiree Janssen Warandalaan 35, Oosterhou* 10 jaar. Zelf verzonnen. Rita de Block (7 jaar) Tholenstraat 13, Clinge Een kaboutertje, reuze klein Die wou zo graag wat groter zijn Daarom ging hij naar een toverheks Die deed met hem iets geks Zijn neus die werd lang En het kaboutertje zei bang: „Doe weg die lange neus Kan het niet wat anders heus" De heks zei weer een toverspreuk Maar dat was helemaal niet leuk Hij werd als maar dikker Ja, zelfs een groene kikker Vlug toverde ze hem weer om Ze begreep wel dat het zo niet kon Toen zei het kaboutertje reuze klein: „Ik wil al niet meer groter zijn!" Anita Riemslag 10 jaar Dr. Kuyperstraat 6 Dongen Ingrld Mellef (12 jaar), Deken Eickstraat 16. Ulvenhout. (Ik zou graag willen corresponderen met een melaj, T. 12. 13 of 14 jaar. Mijn hobby's zyn zwemmen, lezen, tennis, schaatsen en balspelen).

de Stem | 1967 | | pagina 7