Bomstop ten behoeve van vredeswerk deren. Heel Puttershoek viert groot feest JAMIN STEEDS MEER GERUCHTEN Mr. Vrolijk iWHHMI voorzitter van NOS? Verruiming bankkrediet in Brabant l Na Nederlandse triomf in Oslo Juwelen: buit bij inbraak Bergen op Z. SOEKARNO bereid af te treden? GRAAF- EN SPITWERK MOET NU VERDWIJNEN Dr. Veldkamp kapittelt drs. Den Uyl Pseudo- soldaten beroven familie 7 roepen naar grens China- Sovjet-Unie irme BINNENKORT UITKERING TEIXEIRA Ontslag in Roosendaal De Meijer: Kosygin in Londen Indonesië krijgt 22 miljoen van Nederland DAGBLAD VOOR ZEELAND 'mm VERZEKERING REDENEN VOOR TIEN MILLE Tweede slachtoffer explosie overleden Twee vrouwen gestikt tijdens eten bereiden OOK IELLE RELAAS OVERVAL OP EENZAAM HUIS Limonade Water Valentijnsdag Vriendendag JAAR6ANQNo. 2542» Uitgave: N V Üitg. Mij. Neerlandia Directeur: Dr*. W. A. J. M. Harkx l^gfdredacteur: L. Leljendekker K«dactieraad: J M. A. C. v. Dongen j. y. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. ^es mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren L J. v. '1 Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 tel- 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 Voor God. Koningin en Vaderland MAANDAO 13 FEBRUARI tW Abonnementsprijs: f 12,00 per kwar taal, excl. f 0,50 incasso, 15,50 per post excl. 0,50 incasso, 4,00 per maand; 0,93 per week Prijs van buitenlandse abonnementen op aan vraag. - Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden. GOES, Klokstraat 1, telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14, telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Potgieterstraal 3, telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 telefoon ^893) (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON/ROME/HANOI Hoewel er allerwege on- tekerheid bestaat over de vredeskansen in Vietnam, stijgt bet optimisme. Gedurende het weekeinde kwamen steeds meer aanwijzingen los, waaruit men zou kunnen opmaken dat de iaak naar een climax aan het groeien is. a De Amerikanen besloten ondanks de hervatting van de gevech ten na het aflopen van het vierdaagse bestand, de bombardementen op Noord-Vietnam nog niet te hervatten. Een zegsman van de Noordvietnamese ambassade in Cairo zei za terdag dat zijn land elk vredesaanbod zon aanvaarden dat uitgaat van stopzetting van de bombardementen. De premiers Kosygin en Wilson hadden gisteren op het buitengoed Chequers van de Britse premier een slotonderhoud dat als „zeer belangrijk" werd aangegeven door minister George Brown. KSSsIWV- ieid 135 km per uur afhankelijk geveerde an koelcircuit - geen 250,- (Van onze r.t.v.-redacteur) HILVERSUM Naar wy vernemen uit betrouwbare bron is nog voor de verkiezingen de aanstelling van de door de kroon te benoemen voorzitter van de h'ed. Omroep Stichting te verwachten. Het zou oud-minister mr. Maarten Vro- z(jn, die in het kabinet-Cals grote verdiensten verwierf by de totstandko ming van een ontwerp voor een nieuwe omroepwet. In zeer korte tijd heeft deze voonnali- Se bewindsman zich deze uiterst ge compliceerde materie eigen gemaakt. fSJ hteuwe functie wordt de belang- K oPOSt *n de omroepwereld. In de ea. Omroep Stichting zullen de Ned. jjf. Urne en de Ned. Televisie Stich- S-Worden samengebundeld met de tendgemaehtigden. VOOR WONINGBOUW Helmnnrf J een bijeenkomst Hia Bewezen oo de maatrede' "fcllïnOnd 0uVOWlAUUl&t Ui <üe vrHa.00 ^en 0p de maatregelen tuiden ïS? de banken in het heid n Sloffen om de werkloos- ,"':j t Braba die ir> verkloos De rer geheven iets omlaag mogelijk L®n>hgsteraujn waar verlensd 3? jaar kan worden tieuliere boinv°m de premie" Par" oorLw van de voornaam- stimuleren Van werkloosheid, te tuid-nnct ue bouwvakkers, die in S. Vte" tengb(mT«1rffinVOoSr- WE WEGÉN Droog dooM^KHf1®!' meegedeeld wond K N M-1, geldig tot van- tew°Mnge In*!!* weiniS of geen 'aaghangpndp 1 noorden kans op Matigeoo^T«teWn!kin» "f misi. Hchte vorst 's Morgens enkele graden rÏ' 6 teniperatuiir Ma,»0!"1 nul' «"sn onder 35 ia ondel' 17 49 Dinsdag142y5 uur "aan op 8.49 um °P 7 59 uur' De Noordvietnamese vice-premier herhaalde dat Noord-Vietnam alleen over vrede kan spreken als de bombar dementen ophouden. Het Noordviet namese persbureau meldde ook dat Ho Tsji Minh president Johnson heeft uit genodigd naar Hanoi te komen. Opmerkelijk voor de nieuwe Russi sche positie in het geschil zou kunnen zyn een uitzending van radio-Moskou waarin China ervan wordt beschuldigd geen vrede te willen in Vietnam en dit land te willen gebruiken als „schaak stuk" om hun eigen politieke doelein den te verwezeniyken. Opmerkeiyk is ook dat president Johnson, die gisteravond een grote rede voering hield met geen woord repte over Vietnam. Kardinaal Ottavlani heeft in het vage toch nog onverwacht mededelin gen gedaan over het zogenaamde „ge heim van Fatima". Zyn slotzin zou daarop betrekking hebben gehad en die luidde: er zyn tekenen zy het vage dat de vredespogingen van de paus in tegenstelling tot voorheen, niet meer geheel vruchteloos zijn. Het „geheim van Fatima" zou betrekking hebben op de verhouding tussen de niet-christe- ïyke volkeren en de christenheid. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken Dean Rusk verklaarde gis teren voor de Amerikaanse televisie dat Hanoi, als de V.S. zonder meer zouden overgaan tot het stopzetten van de bombardementen, zonder veel moeite zou kunnen doorgaan met troepen en wapens zenden naar Zuid-Vietnam. Daarom zouden aldus Rusk de V.S. de bombardementen niet definitief beëindigen alvorens Hanoi een verzeke ring heeft gegeven dat het ook bereid is zijn militaire activiteit te beperken. Over de beweegredenen die president Johnson mag hebben gehad om de her vatting van de bombardementen voor lopig uit te stellen tast men in het duister. In Saigon was het een complete verrassing. De perschef van de presi dent zei gistei-avond dat er van geen enkele regeringsfunctionaris momenteel commentaar inzake Vietnam te ver wachten is. Goed ingelichte zegslieden hebben er op gewezen dat de pauze mogelijk ten minste nog een volle dag zal duren ten einde de meest recente vredespogingen kans van slagen te bieden. Ook wordt gewezen over de besprekingen tussen Kosygin en "Wilson in Londen, waar over tevoren contact is geweest tussen president Johnson en Wilson. (Van onze correspondent) AMSTERDAM Bewindvoerders van gebr Teixeira de Mattos, Forum Bank n vDunlop en Co n.v. en wed. Gerbert Rebel berichten, dat zij binnenkort zul len overgaan tot een eerste uitkering aan krediteurer» van dertig procent. Daar de liquide middelen van de boe dels, verkregen uit de liquidatie van activa voor deze uitkering niet voldoen de zijn, hebben bewindvoerders de Ne derlandse Bank bereid gevonden de no dige faciliteiten te verstrekken om deze eerste uitkering te bespoedigen. (Van een onzer verslaggevers) ROOSENDAAL Het aannemingsbe drijf Bakker-Bennebroek N.V. te Roo sendaal heeft dertig man personeel ont slagen. De vennootschap houdt nog een personeelsbezetting van ongeveer hon derd personen over. Bakker-Bennebroek houdt zich voornamelijk bezig met wo ningbouw en is momenteel werkzaam in o.m. Bucphen en Oosterhout. (Van onze sportredactie) PUTTERSHOEK Kees Verkerk en Ard Schenk hebben zaterdag en zondag een reprise gegeven van de wereldkampioenschappen van het vorige jaar te Gotenburg. Verkerk, zoon van kastelein Pleun Verkerk uit Putters hoek werd nummer één en Ard Schenk uit het Noordhollandse Anna Pau- lowna tweede. Om het succes compleet te maken eindigden de jonge rijders Peter Nottet en Jorrit Jorritsma op de respectievelijk negende en dertiende plaats. BERGEN OP ZOOM Bij een inbraak in de woning van de familie J. Kaan de Coelgenestraat te Bergen op oZom is, behalve een bedrag aan geld, ook een aantal sieraden verdwenen met een waarde van meer dan tienduizend gul den. De inbraak moet zyn gepleegd ty- dens afwezigheid van de bewoners. Vol gens de politie is het waarschijnlijk, dat de inbrekers zyn verrast door de snelle thuiskomst van de bewoners: een ge deelte van het huis is niet doorzocht. In de kamers, die wel werden door zocht werd een geweldige ravage aan gericht: alle kasten werden leegge haald en de inhoud over de vloer ver spreid. De daders hadden de schuif op de voordeur gedaan om niet al te snel te worden verrast. Er werd een bedrag van 700 gulden Nederlands geld en 600 Belgische franken meegenomen en een aantal (grotendeels antieke) sieraden. Hierbij onder meer een bijna een meter lange antieke gouden horlogeketting, een antiek plat gouden armband, bezet met pareltjes, een gouden ring met bril janten en een parel in het midden, een gouden ring met diamantjes, een gouden gladde trouwring met de initialen J. B., een rood-gouden damestrouwring met geruit motief en een paar antieke gou den oorbellen AMSTERDAM (ANP) In het Wil- helminagasthuis in Amsterdam is de 17- jarige mejuffrouw G. de Vries uit' de hoofdstad overleden. Het meisje werd vrijdag j.l. zeer ernstig gewond bij een explosie in het laboratorium van de Koninklijke Shell in Amsterdam-Noord. Zoals bekend werd bij de explosie al een persoon gedood. HET DAGBOEK van Anne Frank, dat al op toneel en op het doek gebracht is, zal door de Amerikaanse t.v. uitge zonden worden. De rol van Anne Frank zal gespeeld worden door Diane Davila, diochJber van een Chileense moeder en een Cubaanse vader. DE EINDHOVENSE politie speurt naar een man die gistermiddag omstreeks half drie een meisje van zes jaar, niet ver van de Oorschotse Dijk, op een beestachtige wijze aanrandde en ern- Tige bloedende verwondingen toe- -raoht. NIJMEGEN (ANP) In Nijmegen zijn zaterdag de stoffelijke overschotten aangetroffen van twee bejaarde vrou wen. Bij het onderzoek bleek dat het tweetal waarschijnlijk de avond tevoren door verstikking om het leven is geko men, bij het bakken van Indische ge rechten. Het ventilatiegat in de keuken was dicht en ook alle kieren en deuren en ramen waren terdege afgeschermd. Er is geen sprake yan misdrijf. In het Zuidhollandse dorpje Putters hoek was gisteravond een klein carna val georganiseerd. Het gehele dorp vierde feest. Centraal punt wa<s uiter aard het café van de Verkerken aan •die Maas. Slechts broer Arde, automon teur te Bireda (Adrianus Cornelus. Kees heet Cornelus Adrianus) en jong ste zusje Adrie van dertien waren achtergebleven om de tap open te hou den. In het café heerste een uitbundige stemming. Jelle zaf wel zien" en ,,Ard en Keessie" brachten in de glim- minde juke box tientallen guldens op. Het bier, uit de tap door broer Arie met forse hand geschonken, had de minder gelukkige gemeentenaren, die hela/as Oslo zaterdag en zondag niet bezochten, tot aanvaarding van hun lot gebracht. Kees, zijn supporters moesten het van een ieder, die een voet over die drempel zette, bevestigd krij gen, was wereldkampioen. De binnengekomenen werden daarna in gestrekte pas onmiddellijk naar de tafel geleid waar Kees Verkerk-wand- tegels a raison van drie gulden wer den verkocht. Het huldigingscomite achter een groot glas Verkerk-pils was bijzonder actief ondanks het feit, dat ,,Heya Keessie" pas half april wordt thuis verwacht. (Vader Pleun kwam gisteravond laat al thuis). De opbrengst van de tegels zou uiteraard ten goe de komen van Kees en de collecte, die van de week de tegelactie zou vol gen eveneens. Bouwvakker J. Gerritse, naar zijn zeggen bestuurslid van het huldigings comité, dat dinsdag zonder tastbaar re sultaat vergaderd had, vertelde het uitgebreid. Zijn relaas werd wreed onderbro ken door broer Arie, die kwam vertel len, dat de familie gaarne zelf zijn zaken regelde- En dat Gerritse, die nergens iets mee te maken had, toch al te veel praatte. Gevolg: een kleine ruzie in het feestelijke café. Later ver telde Arie Verkerk van de angst van zijn familie. Kees zou als dit alles (de tegels en de collecte) grote bekendheid zouden krijgen evenals vorig jaar in aanmerking komen voior de weinig be nijdenswaardige titei professional. De auto (Triumph Herald) en de speed boat mét de naam Keessie, in eigen dom van vader Verkerk en de sup porterselnb van de wereldkampioen, veroorzaakten verleden j aar grote moei lijkheden. De Internationale Schaats Unie nam verleden jaar de stap niet maar wellicht als het dit jaar weer hoort van in bruikleen gegeven ca deaus zal het anders reageren... (Van onze redactie buitenland) DJAKARTA Volgens geruchten in Djakarta zou president Soekarno er in hebben toegestemd af te treden als pre sident. Hy zou dit hebben gedaan ty- dens langdurige besprekingen met ge neraal Soeharto, eind vorige week. De bekendmaking van de abdicatie zou plaatshebben nadat Soekarno het land verlaten zou hebben. Anderzijds zou de Indonesische minis ter van voorlichting hebben gezegd dat de regering maatregelen treft om te voorkomen dat Soekarno het land ver laat om zich naar Tokio te begeven. Vo rige week deden berichten over het presidentiële voornemen naar Tokio te gaan, d# rond». (Van onze redactie buitenland) PEKING Chinese troepen in de provincie Sjanghai staan klaar om het Russische leger op Chinese bodem te bestrijden als het Kremlin zou aan vallen. Dit was, volgens radio Peking, de reactie van de troepen in Sjang hai op de bijeenkomst in Peking tegen de Sovjet-Russische „revisionistische misdaden". Mao Tse-Toeng had zaterdag ge waarschuwd dat de Sovjet-Unie troe pen samentrekt langs de grens met de Chinese provincie Sinkiang. Mao zou ook gezegd hebben, dat de militaire districten Tsinan, Nanking, Kwang- tsjov, Footsjov en Koenming paraat moeten zijn. In Sinkiang zijn de atoomproefterreinen van China ge vestigd. Gisteren werd gemeld, dat Peking on der militair gezag is geplaatst. Deze nieuwe ontwikkelingen op het Chinese vasteland kwamen terwijl de verstand houding tussen Peking en Moskou blij ven verslechteren. Mao verklaarde za terdag, dat de moeilijkheden tussen de beide communistische reuzen de cultu rele revolutie en de pogingen om zijn vijanden te verslaan zullen vertragen. In Moskou werd gisteren bevestigd, dat Chinese staatsburgers voor oponthoud of doorreis in de Sovjet-Unie weer een visum nodig hebben. Deze maatregel, moet volgens waarnemers, worden ge zien als een reactie op de gebeurtenis sen van de afgelopen weken bij de Russische ambassade in Peking en op het gedrag van Chinese studenten op doorreis in de Sovjet-Unie. Waarnemers geloven dat de gebeur tenissen zich snel ontwikkelen in de richting van het punt, waarop de Sovjet unie gedwongen zal zijn de diploma tieke betrekkingen te verbreken. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het graaf- en spit- werk moet verdwijnen, ook uit de richtlijnen voor de aanvullende werk gelegenheid. Staatssecretaris de Meijer van Sociale Zaken heeft de landelijke commissie voor de aanvullende werk gelegenheid op 16 februari by eenge roepen om de herziening van deze richtlijnen te bespreken. Bij zijn recent bezoek aan een aantal aanvullende werken in Noord- en Zuid- Nederland is dr. de Meijer tot de be vinding gekomen dat bet graaf- en spitwerk nog steeds een onderdeel van deze werken vormt. Hij wil de landelij ke commissie, bestaande uit vertegen woordigers van werkgevers en werkne mers en van zijn ministerie er na drukkelijk op wijzen, dat dit niet meer kan en dat daarom de richtlijnen ge wijzigd moeten wonden. (Van onze parlementaire redactie) HELMOND Tijdens een verkie zingstoespraak heeft KVP-minister dr. G. Veldkamp het zondagmorgen ontoelaatbaar genoemd, dat P.v.d.A.- leider drs. Den Uyl de schijn wekt als zou NKV-voorzitter Jan Mertens de katholieke werknemers hebben opgewekt op de Partij van de Arbeid te stemmen. Dr. Veldkamp zei van Mertens (die in Oslo verbleef) de vrijheid te hebben gekregen te ver klaren dat dit niet waar is en deze P.v.d.A.-uitspraak Mertens „die in de KVP-gëlederen een van de onzen is gebleven" hindert. Mertens heeft het bestuurslidmaat schap van de KVP neergelegd, aldus dr. Veldkamp, omdat hij meende dat twee belangrijke maatschappelijke functies die een verschillende stelling- name nodig kunnen maken, niet ver mengd dienen te worden en als NKV- voorzitter vrij wilde zijn als zodanig waar nodlig kritiek te geven op het KVP-beleid. „Merteos, die evenals anderen onder ons het ontstaan van de kabinetscri sis in het kabinet-Cals betreurde en betreurt staat op het standpunt dav de katholieke werknemer een mon dige kiezer is, die dus zelf zijn keuze moet bepalen. Kosygin heeft in het weekeinde met volle teugen genoten van zijn bezoek aan Engeland en ook van de Schotse gastvryheid. Tijdens een wan deling in Londen legde hij kameraad schappelijk zijn arm over de schou ders van de 14-jarige schooljongen Larry Iveson die de Rus even gedag wilde zeggen (foto). Op de achter grond het parlementsgebouw met de beroemde Big Ben. HEYTHUYSEN (ANP) Drie in militaire overalls gestoken jongemannen hebben zaterdag nacht een roofoverval gepleegd op het gezin van een gepensio neerde administrateur te Heyt- huysen. De lieer W. J. Maarschalk (65 jaar), zijn echtgenote, een 24-jarige inwonen de dochter, haar verloofde en een Kind van drie jaar, die in een verbouwde boerderij vijf kilometer buiten de be bouwde kom van Heythuysen wonen, werden omstreeks kwart over twaalf op geschrikt door de bel van de huisdeur. Voor de deur stond een man, gestoken in militaire overal en met een gevechts petje op het hoofd. Hij vroeg of hij met zijn kazerne in Breda mocht telefoneren, aangezien een soldaat tijdens een oefening gewond was geraakt. Toen hij toestemming kreeg verzocht hij of twee andere soldaten mee naar binnen mochten komen. Alle drie had den zij het gezicht zwart gemaakt. Binnengekomen richtten de drie jon gemannen pistoolmitrailleurs op de be woners. Ze beduidden hen dat zij op de sofa moesten gaan zitten. De dochter was net bezig met het opzoeken van het nummer van de kazerne in Breda. Vervolgens eisten zij de sleutels van twee auto's die buiten geparkeerd wa ren. Zij maakten deze wagens onklaar door kabels kapot te Trekken, ook sloe gen zij het telefoontoestel kapot. De drie indringers plaagden de bewoners nog geruime tijd met opmerkingen als: .Jullie zullen wel bang zijn en jullie uilen wel last van jullie zenuwen heb- oen" en dergelijke. Na een poosje bevalen ze hen de han den boven het hoofd te steken en-naar, het toilet te lopen. Na hen twee krukjes om op te zitten en twee flesjes limonade te hebben gegeven, deden ze de deur op slot met de bedreiging dat een booby trap zou ontploffen als een poging zou worden ondernomen om de deur open te breken. Daarna zetten de inbrekers alle kra nen in het huis open. De boerderij is na melijk niet aangesloten op de waterlei ding, doch beschikt over een eigen pompinstallatie. Door het brommen van de motorpomp konden de opgeslotenen niet horen of de overvallers waren ver trokken. Omstreeks half drie besloot de heer Maarschalk uit te breken. Hij wrikte een luchtrooster uit de muur waarna de vijf opgeslotenen door het gat naar bui ten konden klimmen. Bij buren waar schuwden ze de rijkspolitie van Heyt huysen die onmiddellijk begon op de verschillende wegen auto's aan te hou den. De buren hebben van de overval niets gemerkt. Wel was het opgevallen dat men in de zo stille buurt het geluid van een stoppende auto had gehoord, waarna enkele honden hadden aange slagen. De familie Maarschalk had tot tien voor twaalf bezoek gehad van de buren. De buit bestond uit een aantal siera den, 1200 gulden aan contanten en 15 flesjes limonade. (Van onze correspondent) DEN HAAG Minister mr. T. H. Bot, heeft in een brief aan tie Tweede Kamer meegedeeld dat van de 66 mil joen gulden die, krachtens een Neder landse toezegging zullen worden uit getrokken voor economische hulp aan Indonesië, een derde deel 122 miljoen) zal «orden verstrekt als gift. Omdat een deel van de hulp in de consumptieve sector zal worden aan gewend. meent de regering dat „een te zware verplichting tot terugbetaling" van niet produktief bestede fondsen zou kunnen leiden tot hernieuwde be hoefte apn hulp of vertraging van het economisch herstel. De uitvoering van de Nederlands- Indonesische overeenkomst voor tech nische samenwerking van 3 april '64 is in de loop van 1965 geleidelijk op gang gekomen, zo schrijft minister Bot voorts. Nederlandse deskundigen zijn naar In donesië gezonden en 133 Indonesiërs hebben beurzen ontvangen- De mede financiering van projecten van parti culieren. niet-commerciële instellingen is eveneens op gang gekomen. Tot op heden is in principe mede financiering van vijf projecten toegezegd waarmee een bedrag van 1.115.000 gulden is ge moeid. Een schenking van literatuur en wetenschappelijke uitrusting ter waarde van een half miljoen gulden wordt voorbereid. (ADVERTENTIE) morgen voor Uw vrienden

de Stem | 1967 | | pagina 1