)WERKERS In „hospitaal" krijgen oude kunstwerken glans terug Grote verschillen in begrotingscijfers Amerika verzweeg v liegt uig ver liezen „Streek moet beslissen over positie katholiek onderwijs SOMMIGE NIET MEER TE HERSTELLEN papier voor uw Dr. C Spierenburg in -Mammoetforum" Lhendijke Even uitblazen mevrouw Binderij immuun GEMEENTEN NIET TE VERGELIJKEN IN VIETNAMESE OORLOG: ^-pen )en van Zeeland" Derde manier van scheren met Techmatic „Bril-hoed" van Jean Patou Reserves Timing BESTAND MICHELE RAY Onprettige ervaring V?rhouding Geen gevaar DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 7 FEBKDAKI 1967 LURANT VXEL ncisje veerster ner >r opgeleid willen worden. ©drijf SENDAAL en OMG. en •uren van 9 tot 12 en van Caravans gevraagd jn goed. staat, niet ouder 4 jaar, ook ruilen tegen auto. tel. 0169». 442. ak an Onvergetelijke vakantie voor lezirmen met kinderen. Zomer, -ïuisjes, inclusief rijpony en wa- gen, zwembad, speeltuin, tram- polinepark enz. Meer dan 250 pony's. Vraagt prospectus, (50 ct. postzegel bijsluiten) shet. land Pony Park. afd. S Slaz- haren (O). San Remo Vakantiewoning dir. a. zee Camp. inger. pro spectus Bleu Beach, Bussana- di-San Renio, Italië. 20. Bekendmaking. Koos en Rinus Gij zen, voorh. zaakhoudende in de Belcrumgarage thans ge vestigd aan cie Academiesingel 34a, Spoorstraat 32 te Breda onder handelsnaam Automo bielbedrijf fa. Grijzen, bieden u onder onze bekende service te koop aan. Hier een greep uit onze voorraad. Een Renaiult R 16 slechts 16.000 km gelopen 1966. Fiat 1500 Spider met zo- merkap 1965, Fiat 850 1966, Fiat 850 1965 Doghetart 1965 Fiats 1100 1966 1965 en 1964, Opel caravan 195 type 66, Simca's 1000 1965, 1964, 1963, Taunus 12 M's 1964, 1963, Simoa stati onwagen 1500 GL 195, Kadett's 1966 en 1965, Ford Consair's 1966 en 1964, Opel Rekord 1965 4 deurs 40.000 km gelopen, DKW 1965, VW GL 1965, VW 1200 1964, en 1963, Fiat 600 1965 Austin A 40 Scaldis 1965, BMW 1965, 1964, met nieuwe motor, Gliders 1965 en 1964, Wart- burg 1965, Fiat 150Ö 1964, Ci- troën 1963, V.W. Kleinbus 1965, slechts 28.000 km gelopen, Bar kas 1963. VW Combi 1964. Ford bestel 1965, Transit met ramen Dit is een kleine greep uit onze voorraad automobielen. Op al deze wagens is 100 procent ser vice 10.000 km garantie, finan ciering mogelijk, oo-k inruil. Al deze auto's worden ten volle 3 maanden schriftelijk gegaran deerd op onderdelen en ar beidsloon tevens te koop gevr, schadevrije auto's vanaf 1963, Het adres Academiesingel 34a Spoorstraat 32 recht tegenover de KMA ingang in de poort, Tel. 39870, privé 43593. Dage- lijks geopend van 8 uur toi 's avonds 8 uur. Zondags vafl 1 uur tot 7 uur. vlak bij het station. Belcrum-garage vraagt steedï aanrijdingvrije auto's v.a. 1963 te koop. Min. Kaïnstraat 16*20, Breda, tel. 01600-39900. Luxe wagens Opel Rekord 1965 2 Opel Rekords 1963 Opel Kapitan 1960 en 1958 Opel Caravan 1961 Opel Caravan 1962 -- Chevrolet 1964 Óhevelle 60,000 km Chevrolet Corvair 1962 M< rris Oxford 1964 (revisie- motor) Ford Zephyr 1965 Fiat 1100 D 1964 Citroën 1964 -• Taunus Stationcar 1964 2 V.W. 1963 en Renault 4 L 1962 irfl' Mercedes 1962 (benzine) 2203- Studebaker 1963 Renault Dauphine 1962 Austin Seven 1966 (lichte scha de Bestelwagens Ford Transit 1966 22,000 km (mei ruiten), Ford Taunus be stel 1963 (motor defect), Fora Taunus busje 1963, Commer bestel 1960. Vrachtwagens Bedford (Benzine) 1963 met driezijdige kipper 6,5 ton Bedford diesel 1961 met of zon der bak 5 ton Bedford diesel 1961 torpedo met bak'óm Morris diesel 1961 met bak open.1. Studebaker 1960 gesloten P» ten bak 3,5 ton Mercedes diesel (veewagen) 1958 5 115 Opel Bl'tz 1964 (cabine apart) met gesloten platen bak Opel Blitz 1961 met veebaWe-- Autobedrijf C. P. v d Mast. Terhey dense weg 316, Breda- Tel. 36777. Nieuwe banden in alle maten en tegen alle prijzen bij Middelburg. Terneuzen, gen op Zoom, Breda. T.k. zwarte dwergpoedeltJe* vader Engelse import. M Clemens. Bredaseweg 60Z. 1 burg, café Dongewijk, tel. Auto-, tractor- en landbnuf bandengebruikers, at\eJlLhieó Alles wat u op bandetig zoekt vindt u voordelig - grootst gesort. ba!n?A, 2EBO In Nederland en wel M Kromme Weele 17a, WMei burg. tel. 3993. Na 18 2328. Terneuzen: ^aa^!^4HJ5, 2. tel. 3828. Na 18 5l Bergen op Zoom. BeU/,ïë Bre tel. 5879 Na 18 uur BNa da. Tramsingel 4. tel. 3,24', 18 uur 46214 T.k., dieseltrekker 1P* Güldner, als nieuwdies» de trekker 28 pk. Guldnel, go staat. Fa. Hectors. Wouw, tel. 01658-325- fruitte* H. H. Landbouwers en lg Iers. Laat uw drain- lanbêve- schoonspuitenBel- a* lend: Gebr. Fierloos Ni«s telefoon 01194-365. Paardenrfjschool SS^JSSii^' schikt pers., die eehtej»^ liefhebber is. om eVeot school uit te breiden or on. compagnon wil worden- der no. K 5o446. FLORENCE (AP) Terwijl de bevolking van Florence de weg terug vindt naar een normaal le ven wordt er een unieke en ver bijsterende strijd geleverd in al lerlei vreemde hoeken van de stad in museumkelders, in de kille zalen van een oud fort, in een tninschuur en in de ketelkamer van een centrale. De strijd wordt gevoerd om schilderijen, beeld houwwerken en boeken te redden die in de overstroming van 4 no vember jl. beschadigd zijn. Een van de grootste vijanden van de deskundigen en hun vrij willige helpers uit vele landen is de schimmel, die vochtige schil derijen aantast en hardnekkig wei gert te sterven. De vrees bestaat dat de schimmel immuun wordt voor de verdelgende middelen die gebruikt worden om hem van de kostbare meesterwerken te ver wijderen. Het grootste deel van de stad lijkt niet te weten hoe wanhopig en ingewik keld het gevecht is, óf hoe lang het zal duren. De specialisten en hun hel pers werken in omstandigheden welke alleronaangenaamst en soms fysiek gevaarlijk zijn. Wil men voltooien wal er gedaan kan worden dan behoort men de tijdsduur te schatten op 20 tot 30 jaar. Het heldengevecht begon al dadelijk, toen het water van de Arno zich terug trok. Wekenlang stonden studenten, toe risten en soldaten tot hun middel in de vuiligheid met gasmaskers gewapens 'tegen de vergiftigde stank om schil derijen en boeken, die in de kelders van museums en bibliotheken over stroomd waren, te redden. «Voor elke soort kunst waren de bergingsproble men anders. Maar voor alle soorten waren zij moeilijk. Onbetaalbare pa nelen zwollen op als sponzen. Door weekte doeken werden slap. Zwarte stooklolie die door het water was aan gevoerd drong diep in het steen van standbeelden. En naar schatting twéé miljoen boeken, vele met kostbare met de hand gemaakt banden, werden door- weekt tot pulp. Fresco's waren be vlekt en de muren waarop zij zioh be vonden waren verzadigd van het wa ter. Met de introductie van de Techmatic start Gillette in ons land de „derde ma nier van scheren", die in Amerika een groot succes schijnt te zijn. Deze Tech matic rekent af met alle „handwerk" in het scheren (mesjes verwisselen, appa raat schoonmaken, stekker in stopcon tact steken etc.). Een simpele cassette wordt in het apparaat gedrukt, dat dan meteen klaar is om te scheren. Na ge ruime tijd wordt met het omdraaien yan een handeltje de „lading" van de cassette ververst. Dit gebeurt tot zes maal toe; dan gooit men de cassette weg en klikt men een nieuwe in het appa raat. Het geheim van dit nieuwe systeem u de „scheer-strip", een superstalen, zeer scherp geslepen bandje, dat opge rold in de cassette zit en waarvan steeds een nieuw stukje vóór komt als men het handel draait. Jean Patou ontwierp deze enigszin;, Jiacaber uitziende hoed met „inge- oouwde zonnebril". Het hoofddeksel, aan de kop van een reptiel doet .T111.8 vervaardigd van rood linnen kLtV een witte garnering. Patou ®.ear hoeden met „kijkgaten" ge- v„"r "Wens zijn show van voorjaars- was er ook een hoofddeksel met een enorm grote, over de ogen val- sroen mica°0ri!'en Van kijkSlazen In het door watersnood getrof fen Florence wordt ook hard ge werkt om de kunstschatten, die door het water overspoeld werden zoveel mogelijk op te knappen. Binnen- en buitenlandse deskun- hebben zich tot taak gesteld de laag modder te verwijderen en de voorwerpen weer hun oude luister terug te gevenHierboven een beeld uit de beroemde Uffizi- galerij in Florence. Temiiddien van de algemene ellende In de stad ontstond er een vreselijke: periode van verwarring en gebrek, waardoor de bergingsoperaties werden verlamd. Werkers die probeerden te verhinderen dat de verf van doorweek te schilderstukken afschilferde, kwa men Japans rijstpapier tekort. Nood kreten om bevoorrading bereikten Ja pan, Engeland en de Verenigde Sta ten, Intussen gebruikten zij alles wat zij maar te paken konden krijgen, o.a. toiletpapier. Zendingen vloeipapier kwamen uit het buitenland voor het drogen van de boeken. Later werd ontdekt dat dit papier niet met verdelgende middelen was behandeld en terwijl de pagina's, waartussen het ..vloeipapier werd gelegd, droogden, werden zij te gelijk het slachtoffer van schimmel. In deze gespannen sfeer waarin spe cialisten eerste hulp probeerden te brengen voor het te laat was, ontstond er geredetwist over materiaal en tech niek. Voor het schoonmaken van de door olie aangetaste standheelden leek elke specialist zijn eigen oplossing te heb°en. Vele middelen werden gepro beerd, waaronder sommige met gehei me formules die in allerijl per vlieg tuig uit Engeland en Duitsland wer den aangevoerd. De samenstelling van deze formules zijn niet bekend ge maakt maar zy zouden lijken op die van de oplossingen, die gebruikt wor den om petroleum op te slorpen, welke op badstranden is aangespoeld. De deskundigen waren stom van ver bazing toen na een eerste wasbeurt met déze middelen sommige eeuwenoude standbeelden als nieuw te voorschijn kwamen. Prof. John Gilmore, het hoofd van het Harvardcentrum voor renais- sance-studie in Florence en directeur van het .Amerikaanse comité voor de redding van Italiaanse kunst, zei: „De beelden zagen er glinsterend wit uit Zij leken op marsepein". Bij verder be handeling werd het wit wat minder wit, maar het kan jaren duren, voordat vele beelden de glans verliezen die hun het aanschijn geven van verse gips- beelden. Vele moeilijkheden in de beginfases waren toe te schrijven aan de inge wikkelde Italiaanse douane-bepalingen. Zendingen absorberend papier en droog apparaten werden in de sleur van de bureaucratie in de douanloodsen opge slagen, terwijl de specialisten er tever geefs om smeekten. Midden door Florence stroom lieflijk of wreed de Arno. Ook in het buitenland heerste ver warring. Orders werden in, Engeland geplaatst voor draagbare droogappara- ten, maar in plaats daarvan kwa men er air-conditioners. De gretigheid van de internationale kunstwereld om ta helpen veroorzaak te ook verwarring. Uiterst bekwame restaurateurs ijlden uit heel Italië en andere landen naar Florence om daai meestal te constateren, dat het een verloren reis was geweest. Ze waren te vroeg gekomen. Eerst moesten de beschadigde werken maandenlang dro gen, voordat de eigenlijke restauratie kon beginnen. Een uitzondering waa Lawrence Majewski, hoofd-conserva- tor aan het New Yorks instituut voor schone kunsten. Hoofddirecteur van de Florentijnse museums, dr. Ugo Procacci, kreeg het advies hem te vragen. In kunstkringen wordt Majewski met ontzag behan deld als de expert onder de experts. Hij kwam elf dagen na de overstroming, stelde snel een onderzoek in en zette een eerste hulppprogram op met de materialen die beschikbaar waren. Hij redde de 16e eeuwse beschilderde le ren schilden in het Bargello-museum na de apotheken leeggeplunderd te hebben van lanoline en benzine-oplossingen. Met deze mengsels wreef hij het oude doorweekte leer in. Het was de beste eerste hulp die mogelijk was. Schilde rijen werden gewreven met absorbe rend papier met een diarsoplossing om te voorkomen dat de verf los liet. Daar na werden de schilderijen op stoelen gelegd om de lucht er vrij omheen te laten stromen. Vervolgens werd twee weken lang, dag en nacht gewerkt om een enorme 100 meter lange tuinloods achter het Pitti- paleis te verbouwen tot een verzegeld „hospitaal" uitgerust met hete luchi- apparaten. Het moeilijke probleem wa- het tempo van het drogen on de hand te houden, omdat het oude hout, a>- klaklaag voor het schilderij en de mas tiek of lijm die gebruikt was om de kalklaag voor het schilderij en de mas- alle bij verschillende temperaturen uit zetten. Daarom zou het maar-raak-dro gen een hoop gekleurde afval van de meesterwerken gemaakt hebben. ten schimmel te bestrijden en ge vreesd moet worden dat zij immuun worden voor de dagelijks doses ver delgingsmiddelen en aan sterkte win nen. Schimmel is ook de schrik van het handjevol boekdeskundigen dat door het Britse museum in Londen naar Flo rence is gestuurd om de boeken van de nationale bibliotheek te redden. De leider is de 70-jarige Roger Powell, de knapste beoefenaar ter wereld van wat hij zelf noemt „het uitstervende vak van van het binden met de hand". Hij, schat dat er twee miljoen boe ken beschadigd zijn. Van de meeste zijn die banden voor altijd geruïneerd. En heel wat boeken zullen nooit ln de bibliotheek terugkeren omdat de bladzijden onlosmakelijk aan elkaar vast zitten. Het enige wat men hier mee kan doen is weggooien. Vijf vrachtwagens van liet Amerikaan se leger, geleend van de N.A.T. O.-bas- sis ln Vicenza ten noorden van Floren ce, zijn drie dagen bezig geweest om de 300 panelen van de verschillende musea en kerken naar het hospitaal tt vervoeren. Elk schilderij werd er be spoten met een anti-schimmelgas, dan op rekken geplaatst en met plastic be dekt en naast elk werk werden ther- mometers gehangen. De bekendste patiënt is de«door Cl mabue geschilderde kruisiging Maai dit enorme werk, dat bijna 675 kil weegt, zal nooit beter worden. Tachtig procent van de verf is weggespoeld Het werk in het hospitaal is onaanie- naam en ongezond. In het begin werd de vochtigheidsgraad zo hoog gehou den, dat de werkers ziek werden. Maar zij klaagden niet. Voor hen is de grote nachtmerrie de schimmel. Elke dag wordt elk schilderwerk van voren en van achteren met een of ander verdel gingsmiddel gewassen. Maar elke och tend is de schimmel er weer. Restau rateur Massimp Seroni noemt de situa tie wanhopig. Er zijn wel 30 a 40 soor- Het was de eerste taak de boeken droog te krijgen en dit was gebeurd voor Powell er was. Met Amerikaanse militaire vrachtwagens werden de boe ken naar droogschuren voor tabak ln Toscanië gebracht en naar bakoverns voor aardewerk. Powell vestigde zijn hoofdkwartier in de enorme maar on aangenaam kille zalen van fort Belve dere, een oud bolwerk van de Medici dat uitkijkt over de stad. Hier werkt hij 12 uur per dag met een paar assis- stenten, kijkt boek na boek na, geeft aan welke onmiddellijk moeien wor den behandeld, gooit de hopeloze ge vallen weg en legt boeken die kunnen wachten opzij. In een kamer boven snij den zijn vrouw en 16 studenten de door natte banden weg en delen daarna heel voorzichtig de boeken in stukken ter voorbereiding van het spoelen. Aan de andere kant van de Arno, houdt Dorothy Cuinpstey, die in "Wales boekbinden onderricht, toezicht op een primitieve was- en droogbehandeling tussen de ketels en de hete pijpen van de centrale voor het spoorwegstation. Dit was na de overstroming de enige plaats met warm stromend water. Hier zitten, terwijl technici om hen heen lopen om meters en peilglazen te con troleren, meer dan 50 vrijwilligers, hoofdzakelijk Amerikaanse ven Engelse studenten in een verstikkende hitte on der kale elektrische lampjes, zij ha len voorzichtig de boeken bladzy voor bladzij door lauw water dat door ge- improviseerde troggen loopt. Daarna worden de pagina's op droog lijnen gehangen, zoals een huisvrouw de was ophangt, vervolgens gebonden in bruiirue manila, waarin ze wach ten op behandeling in een speciaal ge bouwde vacuümkamer, die gevuld is met giftig antischimmelgas. Als dit is gebeurd, kunnen ze naar de binderij. Tot nu is er nog niets gebonden. Er zijn, aldus Powell, nioig maar zo weinig handboekbinders in de wereld, dat het waarschijnlijk 30 jaar kan duren voor men klaar is. (Van een onzer verslaggevers) GOES. Middelburg en Ter- neuzen hebben voor 1967 een slui tende begroting opgesteld. Goes en Zierikzee hebben tekorten ge raamd van respectievelijk 310.000 en 460.000 gulden. De twee laatst genoemde gemeenten zitten aan de grond. Middelburg en Terneu zen achten hun financiële positie redelijk. Vlissingen, dat zijn be groting nog moet indienen, spreekt van een zeer moeilijke, maar niet hopeloze budgetaire positie. Wanneer men naar de oorzaken van de grote verschillen i# de begrotings cijfers' zoekt blijkt al gauw dat een ver gelijking tussen de gemeenten nauwe lijks mogelijk is. Plaatselijke omstan digheden, een bepaalde groepering van de cijfers, uitkeringen achteraf en tac tische overwegingen zijn beslissend. Goes en Zierikzee bijvoorbeeld be steden achtereenvolgens 160-000 en 170.000 gulden aan het in stand houden van hun havens- De havenkosten van Middelburg en Terneuzen worden be taald door het rijk. Middelburg heeft een eigen energiebedrijf dat per jaar een winst maakt van ongeveer 300 000 gulden. Alle andere gemeenten in Zee land missen een dergelijk winstgevend bedrijf. Zierikzee heeft de hoogste uit gaven op grond van de algemene bij standswet. Terneuzen heeft, ter gevolge van enkele sociale voorzieningen die enige jaren geleden tot stand gekomen zijn, voor 1067 aan sociale uitkeringen van het rijk 120.000 gulden méér te ver wachten dan in 1966. Het rijk heeft ge meenten, die voor 1967 niet tot een slui tende begroting kunnen komen, dwin gende regels voorgelegd met betrek king tot het opschroeven van de plaat selijke belastingen. Het is voor ver schillende gemeenten die in voorgaan de jaren rustig een tekort begroot heb ben, een kwestie van tactiek om de ba lans 'dit keer in evenwicht te houden- Voor gemeenten, die met de beste wil van de wereld geen sluitende begro ting kunnen aanbieden, komt het er eigenlijk niet op aan hoé groot het te kort wordt. een sluitende begroting heeft of niet. De ene komt tot een groot en reëel, te- kort door bijvoorbeeld een ideale be groting op te stellen voor het onder houd van wegen, de andere weet slui tende cijfers te bereiken door alleen gelden te ramen waarmee de kuilen uit de weg gehaald kunnen worden. De ene gemeente weet een tekort la ter toch weer in te lopen door een goe de timing van mogelijk te verwachten uitkeringen uit het gemeentefonds, de andere heeft een sluitende maar „uit geklede" begroting en kan na-uitkerin gen ontvangen waarmee zij niets kan doen omdat er geen werken van bete kenis zijn begroot. Volgens een financiële deskundige van een van de grote gemeenten in Zeeland zegt het, op zich genomen, zelfs helemaal niéts of een gemeente (Van onze redactie buitenland) NEW YORK/SAIGON. Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft gisteren bekendgemaakt, dat dubbel zoveel vliegtuigen zijn vernield in de Vietnamese oorlog, als het aanvankelijk heeft opge geven. Dat betekent dat in de laatste vijf jaar geen 621 maar 1.200 vliegtuigen zijn neergestort en geen 255 helikopters maar ruim 500. Het ministerie zegt eerst alleen neergehaalde gevechtsvliegtuigen te hebben opgegeven, en geen andere militaire toestellen. Tevens heeft het ministerie toegegeven, dat in het zui delijke gedeelte van de gedemilita riseerde zone tussen Noord- en Zuid- Vietnam met behulp van chemische middelen bomen en struiken van hun bladeren worden ontdaan. Volgens een Amerikaanse woordvoer der in Saigon is de maatregel genomen omdat Noordvietnamese troepen de zone nog steeds zouden gebruiken voor infiltraties. Er zijn Speciale maatregelen getroffen om ervoor te zorgen dat de actie zich beperkt tot het zuidelijke deel van de zone. Van welingelichte zijde wordt ver nomen dat paus Paulus streeft naar een verlenging van het nieuwjaarsbestand in Vietnam. Volgens de zegslieden heeft de paus deze kwestie de afgelopen da gen besproken met Henry Cabot Lodge, de Amerikaanse ambassadeur in Sai gon, Sovjet-president Podgorny en se nator Robert Kennedy. Het niieuw- jaarsbestand begint morgen. Ook Oe Thant zal aandringen op verlenging. Een Amerikaanse militaire woord voerder heeft meegedeeld dat zondag bij een bomaanval in het gebied van Hanoi vier Amerikaanse straalbom- menwerpers van het type Phantom slaags zijin geweest met acht Migs-17 Over mogelijke verliezen kon hij nog niets meedelen. Het Amerikaanse opperbevel heeft meegedeeld dat begonnen is met een nieuwe militaire operatie om de Viet- cong te verdrijven uit de bastions in de oorlogszone „C" tegenover de Cambo djaanse grens. Aan deze operatie „Gadsen", welke donderdag begonnen is, nemen 8000 Amerikaanse militairen deel. Voor het begin van de operatie hebben Ameri kaanse B-52-bommenwerpers zes grote aanvallen op het gebied gedaan. De zone-C, welke een honderd km ten noordwesten van Saigon ligt, is reeds jarenlang een uitwijkplaats voor communisten, waar ook het natio nale hoofdkwartier van de Vietcong zou zijn ondergebracht. Amerikaanse tankeenheden hebben de vluchtwegen naar Cambodja afge grendeld. Michèle Ray, de Franse journaliste, die gisteren na 21 dagen gevangen schap door de Vietcong is vrijgelaten, heeft in een telefoongesprek verklaard dat zij van plan is haar poging voort te zetten om van zuid naar noord door Zuid-Vietnam te trekken, „mogelijk na enige rust.in Saigoin". Bij al di etekorten of dreigende te korten kan men zich dan nog afvragen hoe het met de reserves in de ver schillende gemeenten staat. In Goes, Middelburg Zierikzee en Terneuzen zijn de reserves zo goed als uitgeput. Alleen Vlissingen heeft „gelukkig nog betekenende reserves". Men is geneigd troostwoorden te zoeken voor de vier andere gemeenten. Maar wanneer men naar de gemeentesecretaris van Mid delburg luistert hoeft men die moeite niet te doen. Mr. J. Hooij zegt: „Re serves zijn erg mooi maar je doet er niet veel mee- Waar het op aan komt zijn de kapitaalslasten, die elk jaar terug komen". Een voorzichtige eindconclusie kan zijn dat het 'opstellen van een gemeen tebegroting een subtiele, ingewikkel de, ondankbare en weinig benijdens waardige zaak is. Op zaterdag 14 januari j.l. had er 's avonds omstreeks 23.00 uur een kleine aanrijding plaats op de Buitendijk in Hank nabij huisnummer 4. Na eerst een lichtmast afgereden te hebben, kwam een vrij nieuwe Taunus tegen een hoek van een huis tot stilstand. Ondergetekende was er als eerste bij en haalde de lichtgewonde man (een snede boven zijn oog) uit de auto en bracht hem binnen in zijn eigen wo ning. Na zichzelf in de spiegel te heb ben bekeken (zijn gezicht zat onder het bloed, dus stelden wij hem een bad doek tot zijn beschikking) begaf hij zich naar buiten, waar hij in een voor ons onbekende auto stapte en wegreed. De baddoek hebben wij nog niet terug gezien. De politie werd tot 3 keer toe gewaarschuwd, maar om half twee was zij nog niet gearriveerd. Getuigen van het ongeluk zijn oók niet gehoord. Een broer van het slachtoffer heeft de zwaar beschadigde auto verwijderd, daar het wrak een ernstig gevaar voor het voorbijgaande verkeer was. Dus mijn conclusie: Doe geen moeite om bij een ongeval de politie te waar schuwen en een slachtoffer te helpen, want het is vergeefse moeite en het kost je waarschijnlijk geld. Hank C. J. v. T. Kom kom, op basis van één onpret tige ervaring laten we onze mede mensen toch niet in de steek! (Red.). (Van een onzer verslaggevers) IJZENDIJKE Het ziet er niet naar uit, dat de invoering van de mammoet wet ook van invloed zal zijn op bet zelf standig naast elkaar bestaan van het openbaar en bijzonder onderwijs ln West-Zeeuwsch-Vlaanderen. Dat zou men kunnen concluderen uit de opmer kingen, die over dit onderwerp zijn gemaakt door een forum, waarin een zestal West-Zeeuwsch-Vlaamse school directeuren zitting had. De vraag naar de zin van een even tueel voortbestaan van beide „soorten" onderwijs werd gesteld tijdens de ge zinsdag van de N.C.B. in IJzendyke, die geheel in het teken stond van de op til zijnde veranderingen in het voortgezet lager, middelbaar en voorbereidend ho ger onderwys. „Het is een delicate zaak", stelde ür. C. Spierenburg, directeur van de ka tholieke h.b.s. en m.m.s. „St.-Eloy" te Oostburg, voorzichtig vast. „Mijn overi gens louter persoonlijke visie is, dat het antwoord door de streek zelf gegeven moet worden. Twintig jaar gelden oor deelde men, dat er apart katholiek on derwijs moest komen. Het is nu maar de vraag in hoeverre men er twintig jaar nadien anders over is gaan den ken". geruime tijd wordt gewerkt op gemeen- schapsbasis. Forumvoorzitter dr. J. W. C. Jansen, bisschoppelijk inspecteur voor het mid delbaar onderwijs in het diocees Breda, die tevoren een uiteenzetting had ge geven van inhoud en gevolgen van de mammoetwet, zei, dat het in het West- Zeeuwsch-Vlaamse geval gaat om een keuze tussen levensbeschouwelijk on derwijs en een betere functionering van het mammoet-systeem. „Maar het kan ook", meende hij, „via het maken van onderlinge afspraken". Naar zijn mening moet men de ver schillende factoren goed tegen elkaai afwegen: „enerzijds moeten we niet zo maar weggooien wat er in het verleden met veel moeite is opgebouwd, maar aan de andere kant zullen er offers nodig zijn". Hij was er eehter van overtuigd, dat de katholieke onderwijsinstellingen bij de inwerkingtreding van de mam moetwet geen gevaar zullen lopen hun zelfstandigheid te verliezen, „De in de wet voorgestane scholengemeenschap hebben we in feite al", zei hij, hierbij doelend op het feit, dat binnen het in 1961 opgerichte instituut „St.-Eloy" al Een eerder door hem gemaakte op merking over de verhouding tussen ner algemeen vormend onderwijs en het be roepsonderwijs gaf stof tot een uitvoe rige discussie, waarin ook sociaal- economische aspecten ter sprake kwa men. De heer Jansen had n.l. gezegd, dat ongeveer 75 procent van de voortgezet lager onderwijs volgende schooljeugd in West-Zeeuwsch-Vlaanderen AVO- scholen bezoekt (u.l.o., m.m.s., h.b.s. en gymnasium) en slechts 25 procent be roepsopleidingen. Verschillende NCB- leden waren kennelijk niet gelukkig met deze verhouding en vroegen het forum of hier geen maatregelen gebo den waren. Het antwoord was vrijwel eenslui dend. Ir. J. Roest, directeur van de Schoondijkse middelbare landbouw school: „Op grond van de beroepen structuur van de streek is die verhou ding niet eens zo gek. Het lijkt me een juiste situatie". Mej. A. van Moreeigem, directrice van de katholieke huishoud school te IJzendijke, vond de verhou ding wel gezond, maar was van oor deel, dat ook vervoersproblemen tn de keuze van het soort onderwijs een rol spelen. De heer A. Goossens, hoofd van de katholieke u.l.o. te Oostburg ver onderstelde: „Misschien hebben de AVO-richtingen toch wel te veel leer lingen. Het beeld zou wel eens scheef getrokken kunnen worden door het feit, dat velen het op een AVO-school gaan proberen, terwijl ze daar niet thuis ho ren. Maar afgezien daarvan lijkt me die 75 procent wel begrijpelijk". De heer Spierenburg zei, dat de toe stroming van leerlingen op zijn insti tuut hoger ligt dan het landelijk ge middelde. Hij zocht de oorzaak hier voor o.m. in de sociaal-economiscne structuur van West-Zeeuwsch-Vlaande ren. Verder zag hij ook in het ontbreken van een groot aantal beroepsopleidingen een aanwijzing: „veel hogere beroeps opleidingen zijn voor de West-Zeeuwsch- Vlamingen alleen bereikbaar via AVO- opleidingen", dacht hij. 4 Over de waarde van de mammoetwet waren de zes schooldirecteuren het vol komen eens. „Fantastisch", vond mej. Van Morrelgem. „Er komen massa's nieuwe mogelijkheden. Het is alleen de vraag of ze goed worden benut" De heer Goossens dist'ancieerde zich van vaker gehoorde kritische geluiden uit de u.l.o.-hoek, die hij weet aan angst voor „zieltjesverlies" Naar zijn oordeel zal de image van het u.l.o., dat tot nu toe min of meer op één lijn werd ge steld met het lager onderwijs, er aan zienlijk op vooruitgaan. „De discrimi natie van het u.l.o. ten opzichte van de overige 'AVO-opleidingen zal dan ein delijk tot het verleden behoren", zei hij. „Maar bet belangrijkste is, dat het kind centraal wordt gesteld in plaats van het systeem" De heer De Rijk noemde de wet „theoretisch prima". Volgens hem zal er voor het lager landbouwonderwijs niet vee) veranderen: „We zijn allang aan het reorganiseren". Zijn collega van de middelbare landbouwschool trok echter de door bijna alle overige forum leden geplaatste opmerking als zouden er in West-Zeeuwsch-Vlaanderen nog wel moeilijkheden te verwachten zijn bij de toepassing van de mammoetwet, in twijfel: „Het zal allemaal wel mee vallen. Er zijn, zoals dat in andere ge vallen voor de streek al meer is ge beurd, ook hier uitzonderingen moge lijk

de Stem | 1967 | | pagina 5