Al Mao s overwinningen niet volledig ZELFS OPSTAND IN PEKING PRINSEN WEER AAN DE MACHT „Goed dat de B.B. er is" Vrouw (32) bekent slachtoffer te hebben geslagen JAMIN LIJK VAN JONGEN (9) IN KOFFER GEVONDEN Natte voeten? Verkouden? DICHT wERDICHf Kortmann: tijd rijp voor Reimerswaal Personeel: geef fabriek terug aan Unilever K. VR-fractie naar Zeeland Vrouw gedood door vroegere echtgenoot DAGBLAD VOOR ZEELAND NAOORLOGSE Carnaval in lentesfeer GEWEREN BELACHELIJK ONWEER PROTEST Spaanse politie verbood persconferentie Engelse luchtkussen voertuigen in Vietnam ANDAAG IN BEWONERS N-ZEELANDS DORP: In Indonesië TAXI GELD BLOED NA RUZIE STAD ROTTERDAM AIMIMD1720 ALLE VERZEKERINGEN niet duur wel heerlijk Slechte slapers opgelet: koopt een ZEVENSLAPER bed No. 25422 iljiv»' N.V. Uitg. Mij. Neerlandis ],«{l«ur: Drs. W. A. J. AA. Harkx fdredacteur: L Leendekker idsctioraad: J. AA. A. C v. Dongen j, v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. AA. mr, H. M. L. de Rechter, P. V. AA. ercauteren. L. v. 't Westende. url,u, Breda - Reigerstraat 16 I 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 Voor Cod, Koningin ett Vaderlans Mali ZATERDAC 4fEBRUAM 1W Abonnementsprijs: 12,00 per kwar taal, excl. 0,50 incasso, 15,50 per post excl. 0,50 incasso, 4,00 per maand; 0,93 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1, telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14, telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Potgieterstraat 3, telefoon 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41 telefoon 2893) VERZET LAAIT WEER OP (Van onze redactie buitenland PEKING/TOKIO/HONGKONG. Uit berichten uit China valt af te leiden dat de eerder gemelde „veroveringen" door ({ode Gardisten van anli-Mao-bastions geen groot succes zijn. Overal is het verzet weer opgelaaid. Niet alleen in de haarden van het verzet de noordelijke, aan Rusland grenzende pro- vincies is er sprake van verzet maar ook in de havenstad Kanton en zelfs in de hoofdstad Peking. De rellen tegen bui tenlandse ambassades in Peking duren voort. Vrouwen en kin deren van het Sovjelambassadepersoneel in Peking zullen vandaag in Moskou arriveren. Uit China werd gisteren bericht dat er op vele plaatsen, waar aanhangers van Mao de macht hebben overgeno men, nog verzet wordt gepleegd, met name in de provincies Heiloengkiang, Hopei, Sjansi, Kiangsi, Tsjekiang, Hoe- nan en Kweitsjou. In officiële berichten werd herhaal delijk gewaarschuwd dat de tegenstan ders van Mao niet bereid zijn zich bij hun nederlaag neer te leggen. Zij bera men tegenacties en hebben in de pro vincie Heiloengkiang, die aan de Sov jet-Unie grenst, al sabotage gepleegd. Radio-Peking riep de Rode Gardisten op om hun gelederen van „slechte ele menten", die de culturele revolutie hadden geïnfiltreerd, te zuiveren. In de meeste verdeelde provincies schijnt het leger de aanhangers van Mao te steu nen. In Harbin, de hoofdstad van de provincie Heiloengkiang, namen leger eenheden deel aan een „overwinnings bijeenkomst", waarschijnlijk als waar schuwing dat zij bij verzet geweld zul len gebruiken. GEBOORTEN- GOLF SPEELT K.Y.P. IN DE KAART (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Een deel van de naoorlogse geboortengolf zal per 15 februari de 21-jarige leeftijd be reikt hebben en dus voor het eerst aan de verkiezingen mogen deel nemen. Het is dat deel van de ge boortengolf, dat in de provincies Noord-Brabant, Limburg en Zee land ontstaan is. Deze drie pro vincies zijn namelijk eerder be vrijd dan de rest van Nederland. Daardoor kwam de geboortengolf In deze drie provincies ook eerder gang dan in de rest van Ne derland. Het tijdsverschil tussen deze beide „golven" is precies doorslaggevend voor het al dan niet mogen deelnemen aan de verkiezingen op 15 februari a.s. De bevrijding van het zuiden vond in het najaar van 1944 plaats, de bevrijding van de rest van Ne derland in mei 1945. Dit tijdsver schil van circa 7 maanden werkte uiteraard door in het op gang ko men van de geboortengolven. Dit heeft weer tot gevolg dat de ge boortengolf in het zuiden per 15 februari de kiesgerechtigde leeftijd van 21 jaar heeft bereikt, maar de geboortengolf in overig Nederland nog niet. (ADVERTENTIE) Voortaan droge schoenen droge voeten dankzij zowel voor leer als suède, MErsiiia»" And"Jt"ieSfeer kan Zuid-Ne- S'moet treden01",™1!? c,arnaval *«- (ïagen ,n de laatste tien tuur J Itempera- boven d« in t ,cn Zee'and even jffin april vr?? ,let«een voor e grote b. normaal zou zijn. 19 dagen het dir. ongeveer "«aland heerste" _,Skaudinavië en «raden vorst ti 4 meer dan 30 ras vorst trekt zich verder te- Week op'dt" bee" meer dan een Waarbij „1 vors(srens gelegen, de vortit Ve.i sneeuw viel, "0len verdsleE18 daar evenals uit Seinde et"». W« dit 'Mens d? d'aarschijnüjk ook !?cl"slroom vat o de zacllte wordt 0ceaan "««en. rm aangPvoertl wa'.hogere LT'Si Perioden ziin t" n meer De middatt™ te verwach- !?,a 'en paar t,.t5per^uren blij- tussen lA'l «er maar nm» '"riari nok 2. g'laden zijn «wiriiU °°k "Of flink boven Volgens muurkranten in Peking sme den tegenstanders van Mao plannen om volgende week, wanneer het Chinese nieuwjaar wordt gevierd, in Kanton een bloedige opstand te beginnen. Dit meldt het Japanse dagblad Yomioeri. In de muurkranten staat dat de leger- autoriteiten in deze havenstand „hun geweren op aanhangers van de revo lutionaire linkervleugel richten" in plaats van het komplot op te rollen. Op muurkranten werd gisteren mee gedeeld dat er ernstige onlusten in Pe king geweest zijn, dat de militaire be velhebber van de stad een anti-Mao- samenzweerder is en dat de politie macht vol afvalligen zit. Het Japanse ministerie van buiten landse zaken heeft gisteren geweigerd commentaar te leveren op een beschul diging van communistisch China, dat het een komplot de kop heeft inge drukt van Amerika, de Sovjet-Unie en Japan om het vasteland van China bin nen te vallen. Sommige woordvoerders noemen de beschuldiging „belachelijk" en niet de moeite waard om commentaar op te leveren. De beschuldiging werd uitgesproken door radio-Peking. De radio zei dat de volgelingen van Mao de samenzwering de kop indrukten door de provincie Heiloengkiang in bezit te nemen. Partijleider Mao Tse Toeng is giste ren voor het eerst sinds 26 november in het openbaar verschenen. Radio-Pe king berichtte dat Mao een onderhoud had met een Albanese militaire dele gatie. In november verscheen Mao acht maal op massabijeenkomsten van de Rode Garde. Buiten de Franse ambassade in Pe king zijn ook gisteren de anti-Franse demonstraties voortgezet en de leuzen van de betogers „klinken de hele dag door als een voorjaarsonweer om het gebouw", aldus het officiële persbureau Nieuw China. De Russische ambassade in Peking heeft de toegang geweigerd aan de on geveer 100 Chinese personeelsleden, die na afloop van een staking van zes da gen het werk wilden hervatten, aldus het persbureau Nieuw China. Het Tsjechoslowaakse ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren bij de Chinese ambassade in Praag geprotes teerd tegen een aanval op twee leden van de Tsjechoslowaakse ambassade in Peking op 26 januari. De demonstran ten, die de twee diplomaten aanvielen, zouden ook een auto van de ambassade beschadigd hebben. Volgens het Chinese „Volksdagblad" hebben de Amerikanen onlangs achtenveertig Chinese vissers ontvoerd en getracht door bedreiging en omkoping inlichtingen van militaire, politieke en economische aard van hen los te krijgen. De vissers hadden ruim een maand gevangen gezeten en waren ..meedogenloos gekweld". Het blad gaf uiting aan „de felle Verontwaardiging van het Chinese volk". In de meeste camavalsplaatsen al vandaag, in andere morgen, tre den de prinsen aan om de sleutels van hun steden over te nemen van de burgemeesters, die voor drie dagen opgaan in de blauw gekielde massa's. Elders in dit blad probeert een onzer kroniekschrij vers een licht te werpen op car naval. Dat is een bezigheid die een carnavalist zich na vanmiddag absoluut niet meer kan permitte ren. Voor hern (en voor haar) gaat het er slechts om dat het carnaval er is. Het hoe en waarom dat doet er niets toe. Van Krabbegat tot Maastricht en van Sas van Gent tot Nijmegen worden weer duizenden in de adelstand verheven. Het zij ze gegund. Hatsjekidée Alaaf! MADRID (AFP) De Spaanse po litie heeft een einde gemaakt aan een in Madrid door Franse en Belgische vakbondsfunctionarissen belegde pers conferentie. De buitenlandse journalis ten die de conferentie bijwoonden wer den gesommeerd te vertrekken omdat zij anders werden opgebracht, kele dagen geleden naar Spanje geko men om de invrijheidstelling te beplei ten van Spaanse arbeidersleiders, die ook inderdaad in vrijheid zijn gesteld. De buitenlanders hadden aan het be gin van de persconferentie gezegd, dat aan de acties van de laatste dagen meer dan 100.000 Spaanse arbeiders hebben deelgenomen. Naar hun mening heeft Spanje acties van deze omvang nog niet meegemaakt. LONDEN (AFP) De Britse minis, ter van defensie, Healey, heeft op een schriftelijke vraag geantwoord, dat drie luchtkussenvoertuigen van Britse ma kelij en met Amerikaanse bewapening in Vietnam bjj wijze van proef door Amerikaanse troepen worden gebruikt. HjagUaa Pc Stem Praten met kandidaten: vandaag met Barend Biesheuvel van de A.R.P. Pagina 7. Koekoek wilde geen beeld van de Rotterdamse provo's heb ben. Pagina 9. Het gezag in de kerk is een veelbesproken zaak. Hoe Het is en hoe het zou moeten zijn in „De hinkende kerk". Pag. 11. Zestig generaties joden hebben vervolging, haat en verachting gekend. Pagina 10. Geen maskers zonder kunste naars. Maar ze kijken er ook achter. Pagina 13. Beeldbuis en politiek: een ver schijnsel dat de dingen anders maakt dan ze waren. Maar hoe en in hoeverre? Pagina 21. Na de fusie AVRO-RTN: het heeft nog nooit zó gegonsd van geruchten in Hilversum. En dat wil wat zeggen. Pagina 15. Haal opa's uniform van zolder. Dat is hip-hipper-hipst. Pag. 19. In Canada rijden treinen met winst. Pagina 23. AUCKLAND (AP) De 2590 inwoners van Opotiki in Nieuw-Zeeland moesten hun starl gisteren in aller jjl ontruimen toen gemeld werd dat een reusachtige vloedgolf door een 8 km verderop gelegen ravijn op de stad afkwam. Door de radio werd bevel gegeven scholen te ontruimen, fabrieken te sluiten en zoveel mogelyk meubilair en kostbaarheden uit de huizen te halen. Op de bruggen aan de rand van de stad ontstonden verkeersopstoppingen cn in minder dan geen tyd was Opotiki een dode stad. Maar de vloedgolf bleef uit. Later bleek dat iemand van de BB in Wellington zich vergist had» (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH De commissaris van de koningin in Noord-Brabant dr. C. N. M. Kortmann, heeft in de vergadering van de Provinciale Staten verklaard, dat hij prof. J. E. de Quay van Verkeer en Waterstaat duidelijk hoopt te kun nen maken, dat thans reeds de tijd ge komen is om een havenschap voor het Reimerswaalproject op te richten. Zoals bekend heeft prof. De Quay onlangs gezegd, dat er voor Reimers waal nog geen havenschap behoeft te worden opgericht. Een pikante bijzon derheid is, dat prof. De Qüay als com missaris van de koningin de man is geweest, die voor het eerst een Brabants zeehavenplan lanceerde. Dit plan, het Kreekrakplan, is vervangen door het' huidige Reimerswaalproject. Commissaris Kortmann deelde mee, dat de provinciale besturen van Bra bant en Zeëland binnenkort over het Reimerswaalproject overleg zullen ple gen. Met nadruk voegde hij er aan toe, dat de uitvoering van het reusachtige havenproject de krachten van beide provincies „ver, ver en ver" te boven gaat en dat het rijk dan ook zou moe ten bijspringen, zoals het ook in andere havengebieden doet. DJAKARTA (ANP) Het personeel van de voormalige Unilever-onderne- mingen in Indonesië, behorend tot het christelijke, het nationalistische en het mohammedaanse vakverbond, heeft ge pleit voor een onverwijlde teruggave van de bedrijven aan de buitenlandse eigenaars, zulks om de talrijke bedrijfs- problemen op te lossen. De ondernemingen staan nu onder toezicht van het departement voor de lichte industrie. In een gemeenschappe lijke verklaring wijzen de vakverbonden op een recente uitspraak van de minis ter van financiën en economische za ken, sultan Hamengkoe Boewono, dat er een goed klimaat moet komen voor het aantrekken van buitenlands kapitaal, (Van onze correspondent) ROTTERDAM De recherche van de Rotterdamse politie was gister avond al dicht bij de volledige oplossing van de moordzaak-Zuidwijk, waar van de 9-jarige Walter Bernard de Wildt het slachtoffer is geworden. De 32- jarige ongehuwde moeder J. C. S., die in het nachtbedrijf van Katendrecht werkt, en voor de politie geen onbekende is, heeft gistermiddag bekend dat zij Walter, die in hetzelfde pand woont aan de Oldegaarde in Zuidwijk, heeft geslagen. De vrouw is in ieder geval de hoofd verdachte in de zaak, omdat de over vloed van sporen die de politie heeft gevonden, in haar richting wijzen. Zij had gisteravond echter nog geen vol ledige bekentenis afgelegd en wenste ook niet te motiveren waarom zij het kind een pak slaag heeft gegeven. Walter de Wildt is naar een sectie van dokter Zeldenrust heeft uitgewe zen met een scherp voorwerp op het hoofd geslagen, ten gevolge waarvan het kind praktisch direct om het leven is gekomen. De klappen heeft het kind in het pand aan de Oldegaarde gekre gen. Degene die de klappen heeft uit gedeeld moet, nadat hij bemerkte dat het kind dood was, in paniek zijn ge raakt. Hij heeft het kind gekneveld en in een koffer gepakt. Daarna heeft hij een taxi gebeld en een rit gemaakt naar de Voornsestraat, waar de koffer gister morgen om half negen in een plantsoen is gevonden. De paniek van de moor denaar concludeert de politie o.m. uit het feit dat hij niet heeft opgemerkt dat het bloed uit de koffer sijpelde en spo ren heeft getrokken zowel op de Olde gaarde als op de Voornsestraat en in het plantsoen waar de koffer gevonden is. Later heeft men ook in het huis van de vrouw bloedsporen gevonden. Walter is donderdagmiddag al niet meer op school verschenen. Hij werd eerst 's avonds tegen tien uur echter door zijn moeder, die gescheiden van haar man leeft, en overdag werkt, bij het bureau de Slinge als vermist opge geven. 's Nachts om twee uur meldde zich op dit politiebureau de taxi-onder nemer M. van Knotsenborg van het taxi- en reisbureau Cachet. Deze vertelde dat hij bloedvlekken in zijn auto had gevonden, waarvoor hij geen verklaring wist. Zijn laatste klant was de 32-jarige J. C. S. geweest, die met een fiberkoffer van de Olde gaarde naar de Voornsestraat was ge reden om daar, zoals zij vertelde, de maatschappelijk werker te bezoeken. Een uur later heeft een employé van de heer Knotsenborg de vrouw weer bij de maatschappelijk werker afge haald. Ditmaal zonder koffer. Het verhaal van de heer Knotsen borg was reeds voor de politie aanlei ding de passagiers te arresteren, of schoon pas uren later de koffer met het jongenslijkje gevonden zou worden. Hoewel deze feiten zeer in het na deel zijn van de taxireizigster, behoeft er strikt genomen niet uit te volgen dat zij ook inderdaad de hand aan het kind geslagen heeft. Wel passen de legstukken in deze puzzel bijzonder goed ineen. Walter, die overdag vaak alleen was, maakte er een gewoonte van bij zijn buren, dus ook bij mej. S., op bezoek te gaan. Een ander verdacht punt Is dat uit de ouderlijke woning van Walter een bedrag van ƒ350 is verdwenen. Bij de verdachte is later een tors geldbedrag gevonden, waarvan echter niet drrect (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN. De gehele KVP- fractie zal maandag in gezelschap van het bestuur van de Zeeuwse partijafde ling een oriëntatiebezoek brengen aan de kanaalzone van Zeeuwsch-Vlaande ren. Op het programma staan een ont vangst in het Terneuzense gemeente huis ('s middags om half twee) met daarop aansluitend een forumgesprek onder leiding van burgemeester J. C. Aschoff, een rondrit door de kanaalzone, een ontvangst en forumbijeenkomst in het gemeentehuis van Sas van Gent, te leiden door burgemeester R. den Boer, en tot slot een mosselmaaltijd in Phi lippine. Hierna steekt het gezelschap de Wes- terschelde over naar Vlissingen, waar fractievoorzitter drs. N. Schmelzer tij dens het Zeeuwsch KVP-appèl, dat des avonds om acht uur in hotel Brittanma wordt geopend, een inleiding zal hou den. Na een introductie van de Zeeuw se KVP-kandidaat voor de Tweede Ka mer, drs. W. Dusarduijn, is er nog ge legenheid tot discussie met de aanwe zige kamerleden. na te gaan was of het ook aan de moe der van Walter heeft toebehoord. Op grond van de vermissing van het geld is de conclusie opgebouwd dat het kind de vrouw op een of andere wijze betrapt heeft bij de diefstal en dit met zijn leven heeft moeten beko pen. Het is daarbij waarschijnlijk dat dit reeds in de vroege middag van don derdag zou zijn gebeurd, waarbij dan het spijbelen van school door Walter verklaard is. Hoofdinspecteur F. Greive en com missaris A. Vermey, die het onderzoek in de moordzaak leiden, betitelden de gearresteerde vrouw gistermorgen tij dens een persconferentie als een zeer gesloten natuur, die zich na haar arres tatie bijzonder hautain gedragen heeft. (Van onze correspondent) AMSTERDAM De 29-jarige scheeps- tuiger Ben W. heeft bekend, dat hij gis» termorgen na een ruzie zijn gewezen vrouw, de 35-jarige Tilly Peyzel, in haar woning in de Fannins Scholten- straat in Amsterdam met een dolkmes heeft doodgestoken. Na zyn daad vluchtte hij over Jiet dak in de richting van de Groen van Prinstererstraat, waar hij later door een rechercheur en een politieagent weggedoken op een zol derkamer kon worden aangehouden. Tegenover de politie verklaarde ver dachte, dat hij met de vrouw, van wie hij in mei vorig jaar scheidde, ruzie had gekregen omdat hij het niet eens was met haar leefwijze. De vrouw had op een gegeven moment de vlucht ge nomen en was de trap afgerend naar de eerste etage, waar hij haar op het portaal neerstak. De vrouw is vermoedelijk op slag dood geweest, hoewel het ook niet uit gesloten wordt geacht, dat zij is dood gebloed. Het stoffelijk overschot werd overgebracht naar het sectielokaial van de politie op de Overtoom, waar sectie is verricht. De vrouw, die zich al geruime tijd bedreigd voelde, was al een paar maal op het politiebureau geweest om zich over W. te beklagen, de laatste maal eergisteravond Tijdens de fatale ruzie waren W. en de vrouw alleen thuis. Hun drie kin deren, twee meisjes van zeven en vijf en een zoontje van vier jaar, waren naar school en zouden om twaalf uur thuis komen. De kinderen waren bij de scheiding aan de vader toegewezen, maar verbleven bij de moeder. (ADVERTENTIES) Vanavond 10 min. overl 0, ned. 2 melk hazel nootjes

de Stem | 1967 | | pagina 1