LEES séamS MISSLYN boerenpartij is bezienswaardigheid SCHELDEproblemen kregen ruimschoots aandacht Even uitblazen mevrouw papier voor uw -pen WERKSTERS 3.99 0.89 1.44 1.50 1.98 0.69 Op AR-verkiezingsbijeenkomst Vondeling te Goes: Tassenmode in 1967 toont de soft line Britse journaliste: Bevrijdingsfront in Zuid-Vietnam wil wel praten met Amerika Vriendelijkheid voor Amerikanen Geen nieuwe onlusten ICV herhaalt eis om vrijheid voor Spaanse vakbond STAKING IN FRANKRIJK VALT MEE Gevaarlijke kruising rijksweg 1 verdwijnt mantels NAGELLAK uit ITALIË NIEUW Misslyn Pearl Lipstick Concentratie in varkenshouderij noodzaak Brabantse VVV's gaan propaganda maken in A 'dam Verenigingsgebouw voor Lewedorp Roemers in Terneuzen: Zeeland steeds aantrekkelijker voor industrieën Deze maand „Pepijn", Otto Sterman en Aafje Heynis naar Oostburg m Hoofdcontroleur W. Bliek vierde 40-jarig jubileum Twee gewonden bij aanrijdingen te Goes Zeer genoeglijk „Avondje" met Seth Gaaikema .--•rf-*' a Toegangspoort (II) Woningnood Wateroverlast Ten onrechte II Nijmegen Alaaf A DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 2 FEBRUARI 1967 usttn 1952, igens wor- :ocht. Mo an- orten ^sseti ZE- ;en. avans drijf d. 10 volle uren autorüles f 475* Vervolg- en losse lessen f 0'*. Fonkelnieuwe Volkswagen oT, diplomeerde instructies. Er. kende bondsrijschool „De Centrale"aanmeldings-adre«i Stationsplein 6, Breda. tel. 38718. Boulevard 113, R'daaJ Tel. 4097. T.k. zwarte dwergpoedeltjes, vader Engelse import. Mevr Clemens. Brpdaseweg 602, TuJ burg, café Dongewijk, tel. 72473 ad of ireda. Te koop jonge dwergpoedels grootgebracht met Puppy son' zo. Kaaistraat 87, St.-Wille, brord. Auto-, tractor- en landbouw bandengebruikers, attentie Alles wat u op bandengebled zoekt vindt u voordelig bij het grootst gesort. bandenbedrijf in Nederland en wel bij ZEbo Kromme Weele 17a, Middel- burg tel. 3993. Na 18 uur 2835, 2328. Terneuzen: Haarmanwe? 2, tel. 3828. Na 18 uur 4075 Bergen op Zoom, Beursplein s' tel. 5879. Na 18 uur 5435, Bre- da, Tramsingel 4, tel. 37247. Na 18 uur 46214. trecht ïduwe a. 55 leren. Shell-geldfestijn. Wie heeft ri* rechterhelft van f 750 biljet? 010-202056. torium Zeeland" per 1 maart a.s. voor het houden van het nieuwe ge- ,an de Valekeslotlaan licitaties mondeling (maandag g tussen 16 en 17 uur) tele{. riftelijk te richten aan boven d en onze lage prijzen enorm sukses 400 gr. BIEFSTUK 200 gr. pNGWORST 150 gr. ÏEBRADEN ROSBIEF STOVERIJ KANT EN KLAAR 250 gr. Een SAUCIS DE BOULOGNE Een pak ZEEUWSE RONDJES edere 5,— aankopen KNAKWORST SLECHTS 0,89 IJ THEO BIESBROECK HULST - Telefoon 2541 lakelijk eten' tip no. 12 van sf-kok HENRI EKSTEEN: (VULDE VARKENSLAPPEN I ip dikke varkenslappen en die open. Leg er ham en |s tussen. Het vlees met pe en zout inwrijven, paneren, braden in 2/3 boter en rundvet. Serveren b'I ssels lof, groene kool etc. itelijk... I (Van onze verslaggeefster) MIDDELBURG De Ooster- en Wes («scheldt, met alle problemen die hier n verband met afsluiting van en ver voer over aan vastzitten, stonden tij dens een A.R.-verklezingsbijeenkomst minister Biesheuvel in de christe- Ske h.b.s. te Middelburg in het mid delpnnt van de belangstelling. Voorzitter Van Bennekom opende ei if, vergadering mee „Het verheugt me. jat er ook een grote groep uit Axèl oasr Middelburg is gekomen. Om hen t„ belonen zullen wê er rekening mee houden dat ze de laatste boot terug kunnen halen. Of. zo voegde hij er in, toe komt de minister ons straks vertellen dat er een tunnel onder de Westerschelde komt. (Van een onzer verslaggevers) GOES „De Boerenpartij is geen nartii De Boerenpartij is een beziens waardigheid". Dit zei dr. A. Vondeling onder grote hilariteit tijdens een P.v.d. a.-meeting in de Prins van Oranje te Goes. Een vraag uit de vergadering: de Pv.d.A. wil een betere verhouding van de inkomensverdeling in Nederland. Waarom hebben de P.v.d.A.-ministers zelf niet het goede voorbeeld gegeven? Om de betrekkelijkheid van deze vraag aan ïe tonen, gaf de heer Vondeling een voorbeeld van een zijns inziens ver keerd gegroete inkomensverhouding. De president v.an de Nederlandsche Bank verdient f 175.000. De vier direc teuren van de Nederlandsche Bank krij gen f 150.000. Dat is het dubbele van de minister die hen benoemt. Dit komt om dat in gelijkwaardige functies in het particuliere bankwezen (de Nederland sche Bank is een Staatsbank) hetzelfde of een veelvoud wordt verdiend. Wat zeg ik: verdiend? Gekregen!" De heer Vondeling toonde zich een Kerk voorstander van opheffing van de Eerste Kamer. De oud-minister van Financiën was van mening, dat het recente initiatief van het kabinet Zijlstra met betrekking tot de oliewinning in de Noordzee niet door de parlementaire beugel kan. Een over gangskabinet mag zijns inziens een der gelijk enorm belangrijke zaak niet aan pakken. Uit de grote verscheidenheid van tas. sen, die de lederwarenindustrie de vrouw elk seizoen weer presenteert, zal zij zich deze zomer ook een tas kun nen kiezen die zacht en vloeiend is van Jin. De „soft line" heeft namelijk ook naar intrede in de tassenmode gedaan. Daarmee is dan meteen definitiever een «reep gezet onder de geometrische stij- fen, die hun tijd hebben gehad. Na alle strakheid en strengheid van het geo metrisch dessin niet te verwarren met klassieke modellen, die altijd wat «rak van lijn zijn gaat het de wat vrolijker kant op. Wat die mode dal oetreft noemen we je modellen in de „soft line" voorop, !?n+ a overal nu toch wat plaats be gint op te eisen. Eigenlijk is „soft line" w aW?i eiSentijdser benaming voor Ju- 553* zoals deze nieuwe richting ook in n .fe.noemd. Een stijl, die ontstond *tii ?and omstreeks 1920. Jugend- seri Nouveau, zoals de Fran- v.zefKen doet denken aan de gol- enae lijnen van waterplanten. De mo- naam i11 "soft ^K€" zullen zoals de ato^An!? aanduidt, wat zachter, wat «eronüer en wat vloeiender zijn. tinï v i ook een n°S andere rich- W t. ï?01? V00r de kleine vrouw is zeer k aardig te weten dat de lage, ral wkJa Is ook deze zomer gezien deiS?en'- Pe tas kreeg in Duitsland rerina nuni-bag. Niet zo zeer door de vrii w afmetmgen, de tas is namelijk zeer w 4 maar doordat het zeer lage, houet Sri m?d.el goed past bij het sil- ontstaan door de korte rok *s leni7;vl?tl?ers van de elegante tas zui- geltSSn i",0yer- veJheugen dat de vleu- woordkS ^5? in d? collecties vertegen- tas. die 7üS iienZ1JI?- Naast de beugel den k ni plaats altijd wel zal behou- de opmaren 5138 weer belangrijk in heel u ?og een nieuwtje: Aan tteenw'd dtassen zuilen „koffer- msenumeiaatS Va" h6t 'lengSel heb" Warme benen bij de wintersport ïf tegenwoordig po- "n ondoi onder de jonge mên- 8euerf«.tL_ ,e voorlichting is zo er nno il, rd dat moeilijk valt degene flif „°vfr te ze§Sen dat zelfs "'ar dé wHef'u voor de eerste maal weet M=.V. bergen begeeft, nog niet hooste „7 blijken toch niet op nen eemaiXii-!16' eit <4at koude be- verwarmd. s! breken dan goed "Mhten aiiif J u °P be skilift moet '0C>P rotid tit niet stilstaan maar vten#iddei voortreffelijke ver- opnieuw ar/lveert I" de lift koelt et ritsanv^™' ,ga daarom nadat u hehtbeSS1 van «w „Abfahrf k" rondlopen n0. vlif 4 minu- E0liat de MoedTn"1? of zonder ski's bonen, zich °P' vooral in de z'oh warm en a ulg herstelt en men !en feit dat aïehaagliik voelt. Het Is onmiddellhLmeeste ongelukken in e»^ht^^an L,Xgevtal van he' en brenst en gebeuren en 'terke afkoelinè m verband met de "11 bloSSf' waaraan de benen l®S in de lift ge urende de opstij- S^a®oei«i°e1de v? zich °°k voor "f11*6 getraind „Vel,en' die onvol- eWmee lt2lj? houden er gedD ve kaatoorstoél ol t men 2ich zó van Jteogst inspannend "vergeven aan een lestmg van ade sport, de overbe- tUut ernstige gewiBe Tesïgsappara' 6 gevolgen kan hebben Minister Biesheuvel antwoordde hierop „Ik spreek lof uit over de goede ver binding, weliswaar nog niet tot Axel. hier naar toe" Hij ging verder: „Toen ik over de Oosterschelde kwam en mijn tol betaalde dacht ikde Zeeuwen zijn toch heel wat mans met hun Ooster- Scheldebrug. ik ben benieuwd, wan neer ze de Westerschelde nu zullen aan gaan pakken. Tenslotte wat je zelf kunt doen, moet je niet aan Den Haag over laten." Minister Biesheuvel zette een stamp volle zaal zijn standpunt uiteen over verschillende typisch Zeeuwse zaken alsvisserij, landbouw en ruilverkave ling in de provincie. Over de oliekwes tie wilde hij niets zeggen „Daar weet u nu alles van, want Den Uyl is hier pas geweest''. De minister ging er bij zijn betoog van uit, dat men toch voor zichtig moet zijn met het elkaar steeds maai' beschuldigen. Even later merkte hij op. dat zowel de WD als de P.v.d.A, beide het breekijzer hanteren in de christelijke partijen. „En daar mogen we niet intrappen", aldus de minister. Hij ging verder in op de visserijvraagstuk ken. Hij merkte in dit verband op dat een afsluiting van de Oosterschelde ge volgd zal moeten worden door maatre gelen voor de gedupeerden of door middel van het uitkeren van een geld bedrag of door deze mensen percelen in de Waddenzee te verstrekken. SAIGON/LONDEN Reuter/AFP) - De Britse journaliste Gloria Stewart heeft bevestigd dat Ngoejen van Hieu, „minister van buitenlandse zaken" van het Zuidvietnamese bevrijdingsfront, in een op l december van het vorig jaar gevoerd vraaggesprek verklaard heeft dat het front bereid is rechtstreeks «n onvoorwaardelijk vredesbesprekin gen met de V.S. te beginnen. De verklaring sta£t in lijnrechte te genspraak tot de mededeling van het Noord Vietnamese persbureau, dat het vraaggesprek, gepubliceerd in het link se weekblad „New Statesman" nooit Is gehouden. Het Amerikaanse opperbevel in Sai gon heeft meegedeeld dat de operatie „Prairie", even ten zuiden van de ge demilitariseerde zone tussen noord en zuid, is afgelopen. Zij heeft een half jaar geduurd. Volgens dit opperbevel zijn daarbij 1.397 Vietcomgleden en Noordvietnamese militairen gesneuveld. De Amerikaanse verliezen worden ma tig genoemd. Een „A-6 Intruder", een tweeper soons jachtbommenwerper, heeft bij vergissing twee bommen laten vallen op eigen troepen, die tegenover een mor tiereenheid van de Vietcong in stelling lagen. Een marinier werd gedood, elf werden gewond. Het is niet bekend hoe ver de mariniers van de Vietcongeen- heid aflagen. Het vliegtuig is voorzien van een ingewikkeld radarsysteem, waarmee de mortierstelling was opge spoord. (Van onze verslaggeefster) BREDA De Bredase V.V.V. en twee restaurants in Bergen op Zoom parti ciperen in een vriendelijkheidsactie ten opzichte van de Amerikanen in Eu ropa. In een met reductiebonnen ge vuld boekje van de Amerikaanse or ganisatie „Europe by Car", via welke instelling jaarlijks duizenden Ameri kanen ons continent bereizen, hebben zij elk eèn cheque doen opnemen. De Amerikaanse toeristen kunnen hiermee tegen gereduceerde prijzen een diner nuttigen en bezoeken brengen aan on dermeer de Bowling in Breda. (ADVERTENTIE) MADRID (AP) De vrees dat de be grafenis in Madrid van een student zou leiden tot nieuwe onrust onder de stu denten van de universiteit van Madrid, is ongegrond gebleken. Het lichaam van de 23-jarige Rafaël Guijarro Moreno is zonder incidenten ter aarde besteld. Guijarro heeft dinsdag, zelfmoord ge pleegd door uit het raam van de zesde verdieping te springen om te voorko men dat de politie hem zou arresteren. Het gebeurde toen de politie in zijn wo ning zocht naar communistisch propa gandamateriaal. Of dit ook gevonden is, is niet meegedeeld. Terwijl de politie in Spanje hard op treedt tegen studenten en betogers en de stakingen zich over het hele land uit breiden, verschijnt in „El Alcazar" een dagblad dat met steun van Opus Dei en tegen de Falange wordt uitgegeven, de eis van hetfïCV, om de vakvereniging vrijheid te schenken. „Wij van de inter- christelijke vakorganisaties zijn niet be- heid en in staat om met de Spaanse vak beweging samen te werken, zolang die niet voldoet aan onze beginselen en geen rekening wenst te houden met de rech ten van de arbeiders" Zoals bekend heeft het ICV steeds geweigerd de Spaanse vakbond op te nemen binnen de kringen van zijn leden en daarmede de zijde van de socialisten-vakcentrale gekozen. Volgens de secretaris-generaal van het I.C.V moét er een veel funda mentelere vrijheid komen in de officië le Spaanse vakbond. Hij ziet in de hui dige discussie over een nieuwe wet van de vakvereniging in Spanje een moge lijkheid deze vrijheid door te voeren. (Van onze Parijse correspondent) PARIJS Radio, televisie en avond bladen van gisteren hebben meer nota genomen van de begrafenis van maar schalk Juin dan van de stakingen. In heel Frankrijk werd gestaakt. Men kreeg in de ochtenduren de indruk alsof het zondag was vooral in de Parijse voorsteden. In de ochtenduren moest men in ver band met de begrafenis van Juin uit de buurt van de Notre Dame en de Inva lides blijven, 's Middags was het voor de automobilisten beter zich niet te vertonenin de buurt van de Bastille en de République want daar werd een een stakersdemonstratie gehouden. De Parijse politiechef was zo ver standig geweest die niet te verbieden. Er is tijdens de demonstratie niets bij zonders gebeurd. In de grote demon stratie hoorde men de gebruikelijke kreten van des sous chariot en ook werd de Internationale gezongen. Over het algemeen is de staking nogal meegevallen. Het was prachtig voorjaarsweer in Parijs. Veel te warm voor het seizoen. Door gebrek aan me tro en bussen een eind in de frisse lucht lopen werd niet als een ondraag lijke last' beschouwd. Of de staking, die het land vele mil joenen heeft gekost, iets concreets heeft opgeleverd zal men pas na de verkie zingen van maart kunnen zeggen, wan neer de eigenlijke loononderhandelin gen tussen de regering en vakcentra les beginnen. DEN HAAG (ANP) Minister De Quay (verkeer en waterstaat) wil de ge lijkvloerse spoorwegkruising in de auto weg Amsterdam-Utrecht binnen afzien bare tijd doen opheffen. De minister deelt dit mee in antwoord op schrifte lijke vragen van het Tweede-kamerlid de heer R. Laan (PvdA). Gezien de bijzonder hoge kosten, die aan het maken van een ongelijkvloerse kruising verbonden zouden zijn, heeft men zich in eerste instantie toegelegd op een verbetering van de signalering van het gevarenpunt op de weg. TURKIJE en Spanje hebben 0—0 ge lijk gespeeld in hun wedstrijd in de eerste ronde van het voetbaltournooi om de Europabeker voor landskam pioenen. Verkoopadressen worden gaarne verstrekt door Stibbe Postbus 9041 A'dam (ADVERTENTIE) Dekt reeds na ééjimaal op- v brengen. Verkrijgbaar in vele verrassende kleuren. 'Misslyn nagellak f. 2,25. Misslyn parelmoer nagellak f. 3,75: Misslyn demiperl, nagellak met satijneffect f. 3,25. Grote fles oliehoudende remover f. 1,35. Baselak f. 2.25. Een lipstick in ongekend fraaie kleuren met een betoverende parelmoerglans f4.50. 1MPDRTRICE«ANDELSOIIDEIUIIQ VANDENËENT. BROUWERSGRACHT 252 AMSTERDAM TELEFOON 225941 (Van onze verslaggeefster) GOES- Dat er in Zeeland gestreefd moet worden naar een concentratie in de varkenshouderij werd tijdens een voorlichtingsdag van het Varkensstam boek voor Zeeland in de Prins van Oranje te Goes opnieuw onderstreept door ingenieur W. L- Harmens, rijksvee- toeltconsulent- Bij zijn inleiding gaf h« een overzicht van de varkenshouderij in Zeeland. Ing. Harmsen wees er o-a. op, dat er momenteel 12-600 bedrijven zijn, waarop per bedrijf gemiddelde 11 dieren rond lopen., Vergeleken bij het landelijk ge- middelde van 38 dieren per bedrijf is er in Zeeland een grote achterstand. Een kleiner aantal grotere bedrijven zou vele voordelen kunnen bieden, aldus de spreker. Mr- F. G. van Dijk, voorzitter van het produktschap voor. Vee en Vlees _haakte op het voorafgaande in- Hij meende o.a- dat er het komende jaar goede afzetmogelijkheden op de E.E.G.- markt zijn voor de Nederlandse var kenshouders- Verder suggereerde hij, dat, om tot een zo goed mogelijk be drijfsresultaat te komen, een fokkerij ongeveer 30 fokzeugen en een mesterij ongeveer 200 slachtvarkens zou moeten tellen- (Van onze verslaggeefster) BREDA. De Brabantse VVV's ne men deel aan de actie „Amsterdam Zuidwaarts", die op het Amsterdamse VVV-kantoor gevoerd zal worden en waarbij de. aandacht van de toeristen gevestigd zal worden op het zuiden van ons land. Van 27 februari tot en met 11 maart zullen de Bredase VW-hostess, mej. Y. van Glabbeek en haar Bossche collega, mej. M. Kruithof, op dit kantoor aan wezig zijn om propaganda te maken voor Brabant. In Amsterdam worden dan ook film avonden gehouden over de provincie en VW-informatrices uit de hoofdstad zullen tijdens lunchpauzes de kantines van bedrijven bezoeken met voorlich tingsmateriaal. Tijdens de actie is een introductiebewijs verkrijgbaar bij de Amsterdamse VVV en ANWB, dat recht geeft op een uitgebreid voorlichtings pakket over Brabant en faciliteiten biedt bij het bezoeken van restaurants en ho tels ir. Brabant. Uit de volgende plaatsen nemen eta blissementen hieraan deel: Breda, Baar- le-Nassau, Etten, Rijen, Rijsbergen. Zundert, Bergen op Zoom, Roosendaal, Steenbergen en Dongen. m (Van onze verslaggeefster) 's-HEER ARENSKERKE Lewe dorp krijgt zijn verenigingsgebouw. De raad van 's-Heer Arendskerke ging er zonder meer mee akkoord, dat voor dit doel een krediet van f 210.000 werd uitgetrokken. Dit is 10.000 gulden meer dan aanvankelijk werd voorgesteld. Het dorpshuis zal verrijzen achter de protestants-christelijke school. In hel gebouw komen een toneel-, een grote zaal, een kleine vergaderzaal, een hal, een keuken en toiletten. De grote zaal zal tevens dienst gaan doen als gym nastieklokaal. Voor het opbergen van gymtoestellen komt een aparte ruim te. De toneelzaal zal plaats bieden aan 200 bezoekers. Het CHU-raadslid A. Janse opperde het idee om een aparte gymzaal te bouwen, zodra een uitbreiding van het verenigingsgebouw nodig zal zijn. Uit breidingsmogelijkheden zijn aanwezig Tevens werd besloten de bouw on derhands aan te besteden aan de aan nemers Priem en Fraanje uit Lewe dorp. Zodra de goedkeuring van Gede puteerde Staten binnen is, zal met de bouw van het nieuwe huis kunnen wor den begonnen. Voor een verbetering van de Paral lelweg, eveneens in Lewedorp, is een krediet van f 8500 uitgetrokken.. Aan het voorstel van burgemeester en wethouders, om een wachtverbod in te stellen aan de oostzijde van de Nieuwe West Kraayertseweg, gaf de raad eveneens zijn fiat. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Na een vurige happe' ning op de Terneuzense Markt (Vonde ling en andere P.v.d.A.-groten in heftige debatten met schooljeugd) troffen en kele P.v.d.A.-kandidaten 's avonds een volle zaal in het jeugdgebouw de Scha kel. Daar voerden drs. D. Roemers en ir. S. A. Posthumus het woord. Zij gaven een toelichting op het partijprogram en in de discussie kwamen enkele specifiek Zeeuwse problemen aan de orde. De heer Roemers zei ervan overtuigd te zijn, dat Zeeland zich niet bedreigd be hoeft te voelen door de bijzondere faci liteiten voor het Noorden van ons land De ligging van Zeeland aan open vaar water oefent op zichzelf al een grote aantrekkingskracht uit op de industrie- en. Hij zei er van overtuigd te zijn, dat aan de huidige faciliteiten voor de kern gemeenten niet zal worden getornd. OOSTBURG De vereniging voor instrumentale muziek zal vrijdag 10 februari a.s. in het Oostburgse Ledel Theater o-l.v. Jan Out haar jaarlijk se concert verzorgen. Als soliste treedt op de sopraan Aafje Heynis. Het pro gramma vermeldt werken van W. A. Mozart (de Haffner Symphonie), A. Vivaldi (Stabat Mater), G. Mahler (Rüchert-liederen) en C. Debussy (Petite Suit). Het concert begint om 20.00 uur. Zeven dagen later komt cabaretier Paul van Vliet met zijn groep naar het Ledel Theater, waar „Cabaret Pepijn" een voorstelling zal geven van het pro gramma „Opus II". Op dinsdag 14 fe bruari organiseert de Z-V.U. in sa menwerking met „Het Schoolconcert" twee jeugdconcerten voor de scholen van het voortgezet onderwijs door de voordrachtskunstenaar Otto Sterman en de bas-bariton Leo Rommerts. De con certen in het Ledel Theater beginnen om 13.30 en 15.15 uur. Het februari-programma van de Z.V.U. is gisteravond gestart met een lezing door ir. F. B. Carbasius Weber, adviseur van de F.A.O. in hotel De Een hoorn te Oostburg. Hij illustreerde zijn lezing „Ontmoeting van Oost ei West" met een reeks kleurendia's. DOOR ELLERY QUEEN Ik weet genoeg van de techniek van het schrijven van een detectiveverhaal (of dit nu op werkelijkheid dan wel op fictie berust) om mezelf ervan te hebben overtuigd dat ieder punt dat Drury Lane - en mij op mijn bescheiden manier - tot de verschillende fases van de oplossing bracht, ergens m het manuscript kan worden gevonden. Het was gewoon een kwestie van collationeren terwijl we het aan het uitwerken waren en - later - een vergelijkeh van de interpretaties... Ik heb geprobeerd de zaak weer te geven, precies zoals deze zich heeft afgespeeld. De lezer is het best im staat het resultaat van mijn poging te beoordelen. Die merkwaardige oude heer, bij wie ik mij zo on voorwaardelijk aansluit, gebruikte in de behoedzame opbouw van zijn analyse niets dat ons allen niet be kend was. Maar we bezaten doodgewoon niet zijn scherpzinnigheid om de gegevens te begrijpen en te gebruiken. Ik besef dat er verschillende vaagheden zijn die geen van ons bekend waren en die volledigheidshalve ver teld dienen te worden, hoewel - zoals men heeft kun nen constateren - het kennelijk niet belangrijk was vöor de oplossing of we er nu wel of niet van afwis ten. Daar is onder andere de vraag naar mr. Magnus' motief om tot een misdaad over te gaan. Men zou zeggen dat hij de laatste man was die voor de ver leiding en de noodzaak van bloedvergieten zou bezwij ken. Maar, naar men mij vertelde, is er nog een geval bekend van een andere gevangenisdirecteur die thans Ln een tuchthuis zit opgesloten voor een misdaad waarvan men nauwelijks zou verwachten dat een man met zijn ervaring van misdaad en misdadiger? die zou plegen. In het geval van de ongelukkige mr. Magnus wa het de ouide geschiedenis, zoals hij die zelf in zij geschreven bekentenis blootlegde: gebrek aan geïd Het scheen dat hij een klein vermogentje bezat dat hi na lange jaren eerlijk werk had vergaard. Door eei beurskrach was dit kapitaaltje in één slag wegge vaagd, waardoor hij even na het hoogtepunt van zij) carrière zonder geld zait. Op dat ogenblik kwam se nator Fawcett bij hem met zijn verdachte belangstel ling voor Dow en 'n suggestie van chantage op de ach tergrond. Op de fatale dag van Dows ontslag uit d< gevangenis, belde hij - zoals bekend - Magnus op on te zeggen dat hij had besloten Dow te betalen en da hij vijftigduizend dollar in zijn bezit had. Arme Mag nus! De verleiding, de wanhopige behoefte, warer. hem te machtig. Hij ging die avond naar het hui? van de- senator, niet speciaal met het plan hem te vermoorden, maar in de vage hoop hem met grote woorden ertoe te krijgen hem de chantagesom te be talen. En hiermee was dan meteen een precedent ge schapen! Hij kende toen nog niet de geschiedenis van Dow en de greep die hij op Fawcett had. Toen hij tegenover de senator stond en misschien het geld zag, werd zijn besluit snel en zonder verder nadenken genomen. De teerling was geworpen. Hij zou de se- nator vermoorden, het geld stelen en de schuld op Dow werpen. Dus pakte hij de briefopener van het bureau en volbracht hij zijn verschrikkelijke misdaad. Vervolgens, toen hij vluchtig keek wat er op het bu reau lag, vond hij op het bovenste blad van de bloc note een brief in het handschrift vam de senator, aan zijn broer, dr. Fawcett, geadresseerd. Dit bracht hem op een idee. Er was een tweede Fawcett in de zaak betrokken. Want de brief vermeldde de naam van het schip, Star of Hejaz. Met deze inlichting als uitgangs»- pun<t was het voor hem een klein kunstje alle gege vens op te sporen en de uiteindelijke waarheid achter le verwikkelingen tussen Dow en Fawcett te weten e komen. Hij vernietigde de brief om te voorkomen lat deze in handen van de politie zou vallen. Als de -verkelijke toedracht zou uitlekken, kon hij Fawcett liet chanteren, maar als niemand dan hij en Dow le geschiedenis kende, zou Dow door de overheid vorden geliquideerd als de vermeende moordenaar van de senaitor en de gevangenisdirecteur zou in de toekomst vrij zijn dr/ Fawcett te chanteren. Het leek een aardig plannetje. Maar Aaron Dow werd liet wegens moord op senator Fawcett terechtgesteld; bij werd tot levenslang veroordeeld. In zeker opzicht ^wam dit Magnus niet slecht uit: op die manier kon -lij de man nog eens gebruiken. Hij wachtte. Sinds Lmige tijd had hij gemerkt dat er in de gevangenis een ondergronds systeem was dat de vindingrijke Tabb had georganiseerd om boodschappen in en uit de ge vangenis te smokkelen. Magnus hield zijn mond en beidde zijn tijd. De gelegenheid deed zich ten slotte voor. Hij hield de boodschappen in de gaten en op een dag onderschepte hij een briefje in father Muirs bre vier, van dr. Fawcett aan Dow. Zonder dat Tabb het wist, las hij het, vernam de plannen van Dows ont snapping en zag hierin een andere geschikte kans. (Van onze correspondent) HANSWEERT In hotel De Uit kijk te Kruiningen heeft ter gelegen heid van het 40-jarige ambtsjubileum van de 64-jarige hoofdcontroleur der rijks belastingen, kantoorbeheerder van kantoor der mvoerrechten te Hansweert de heer W. Bliek, een bijzonder druk bezochte receptie plaatsgehad. Woor den van hulde en waardering werden gesproken door de inspecteur der in voerrechten en accijnzen, J. van Veer uit Vliissingen, die betrokkene tevens het bekende gesloten couvert overhan digde. De verificateur der douane te Hansweert, de heer M. Wisse, sprak nemens het personeel van het ontvang kantoor en de N douanepost te Hans weert. Mej. A. Claessen overhandigde de jubilaris eencadeau, bestaande uit een platenbon en een elektrisch klokje. Namens de Comex te Hansweert over handigde drs. F. de Groof een stoffe lijk blijk van waardering. De avond werd met de personeelsleden van het ontvangkantoor en enkele genodigden in intieme kring gevierd met een diner. (Van onze correspondent) GOES Op de Kloetingseweg, nabij het St.-Joannaziekenhuis, is mevr. M. H. uit Schore aangereden door een be stelauto, bestuurd door J. van S. uit Wolphaartsdijk. Mevr. H„ die juist een bezoek bad gebracht aan haar man in het St.Joannaziekenhuis, moest nu zelf per ambulance met beenbreuk en hoofdletsel naar genoemd ziekenhuis worden overgebracht. Mevr. H. liep links van de weg en is voor een plas een stap naar rechts uitgeweken, waar bij zij de haar naderende auto over het hoofd heeft gezien. Op de splitsing Kloetingseweg-Buys Ballotstraat is het 6-jarig jongetje A. D. met zijn fiets onder een personen auto gereden, die bestuurd werd door A. K. uit Goes. Het knaapje stak plot seling de weg over. Hij moest met een beenbreuk en hoofdletsel naar het St. Joannaziekenhuis worden gebracht. MIDDELBURG Er zijn mensen die zeggen dat Seth Gaaikema met zijin vorige programma beter in de roos zou hebben geschoten dan met zijn ..Avond je buitenlands", dat hij heeft gebracht in de Middelburgse schouwburg. Wij hebben tot onze spijt dat vorige pro gramma niet gezien, maar het moet van zeer goede kwaliteit zijn geweest, als het dit „Avondje" overtroffen heeft. Het gaat natuurlijk niet aan om een man als Gaaikema te vergelijken met onze grote cabaretiers. Hij mist daar voor gewoon de routine en de erva ring. Hij geeft sterk de indruk veel van Toon Hermans geleerd te hebben, maar heeft nu eenmaal niet dat spontane en hartverwarmende. Als hij zich op het gebied van het kolderieke begeeft dan blijft het op of andere manier toch in tellectualistisch. Dat neemt echter niet weg dat we hier te maken hebben met een man die een eigen geluid heeft, of. als u dat liever hebt: een eigen image. Dat be staat beslist niet alleen in een stroom van spitse en vakkundige woordspelin gen (wat niet verwonderlijk is voor een Neerlandicus), maar ook in ver rassende wendingen, in liedjes die zon der meer goed in elkaar zitten, in zijn mimische gaven (al zijn deze laatste nog lang niet tot volledige rijpheid ge komen). Misschien is Seth Gaaikema meer geestig dan werkelijk humoris tisch, spreekt hij dus meer tot het ver stand dan tot het gevoel, in ieder ge val heeft hij het in die geestigheid al ver geschopt. Zodoende werd het, niet in het minst ook door de prettige muziek en de uit stekende begeleiding van Roelof Stal knecht en de in het programma niet vermelde bassist, een zeer genoeglijk avondje uit. Voor de pauze noteerden wij als hoogtepunten: Der Bauern Hans, het verhaal van Ouwe Jo. de beurtschipper, die maar niet aan de beurt kon ko men en vooral het laatste nummer: Zin. zin, zin. Na de pauze was er een voor treffelijke start met de „Grotten van Han" die aan het slot zo goedkoop ble ken te zijn, „daar ze zichzelf wel be druipen". Daarnaast konden we nog genieten van „Bovenwinds", min of meer een herinnering van Seth Gaai- kema's bezoek aan de Antillen en van het kolderieke „Harem". Een „Avondje Buitenlands" is dan mogelijk geen avond van schateren en knieën kletsen, maar wel een avomd waarbij de glimlach van het begin tot het eind van harte aanwezig is. A.H. Met de heer J. J. ben ik overtuigd van de noodzaak voor een toegangspoórt aan de zijde van nieuw Sandoel. Ik woon daar zelf ook. Ik moet echter het volgende opmer ken: Men kan u wel verteld hebben dat het bestuur van Veerse Boys met het gemeentebestuur in onderhandeling was maar dat is niet juist. Het bestuur van Veerse Boys heeft diverse brieven ge schreven aan het gemeentebestuur en zelfs aan de gemeenteraad. Heer J. J. kar. bij mij de copieën van deze brie ven komen inzien. Het bestuur heeft zelfs in een ruim drie uur durend onderhoud met het ge meentebestuur gepleit voor deze poort, zander succes evenwel. De bezwaren van gemeentezijde waren te groot. De notulen over deze bijeenkomst met het gemeentebestuur kan hr. J. J. even eens bij mij komen inzien. Veerse Boys kan echter niet onder handelen met de gemeente. Wij kunnen slechts verzoeken en blijven verzoeken. W. RADEMACHER, secr. V.B. Al zijn wij dan bijna 22 jaar na het einde van de 2e wereldoorlog, er is hier nog steeds woningnood. Hoe komt dat Mag ik een aantal oorzaken noemen 1. Tijdens de bezetting is vrijwel niet gebouwd. 2. Door de oorlogshandelingen werd heel wat verwoest, dat weer moest wor den herbouwd. 3. Er was de eerste tijd na mei 1945 grote schaarste aan bouwmaterialen. 4. In de steden heeft hoe langer hoe meer z.g. „cityvorming" plaats. Steeds meer percelen in het centrum worden zakenpanden, met het gevolg, dat de daar wonenden in de buitenwijken wo ningen moeten hebben. 5. Er heeft na 1945 een grote bevolkings aanwas plaatsgehad. Daardoor zullen nog jarenlang tienduizenden woningen nodig zijn. 6. Hlet bouwbeleid van de regeringen de eerste 13 jaren na de oorlog, toen er z.g. socialisten in de kabinetten zaten, was niet erg effectief. Opgemerkt moge nog worden, dat rinds KVP-ministers het departement van Volkshuisvesting beheren er op het gebied van de woningbouw heel wat tot stand is gekomen. RREDA T. In de rubriek „In gesprek met'* van 28 januari verklaart wethouder J. v. d. Pluijm: ..Maar de gemeente mag niets aan de diiken doen, de zorg daarvoor be rust bij het waterschap'' etc. Punt 2 van zijn verkiezingsprogramma was. afrekenen met de wateroverlast in onze gemeente, door dempen van de ha ven en door verhoging van de dijken. De andere raadsleden waren in deze in gebreke gebleven, volgens zijn me ning. Dat was met de geregelde wa tersnood in de gemeente Raamsdonk een prachtige verkiezings-slogan, waar ve len door de nood intrappen, het heeft alleen maar lang geduurd voor de heer J. v. d. Pluiim moet bekennen, dat zelfs een wethouder maar weinig aan die wa teroverlast kan doen. Punt 8 was het bevorderen van en het toezien op een juiste toepassing van de algemene bijstandswet. Op 6 april 1966 werd het voorstel van de heer J. v. d. Pluijm aangenomen in de raad tot instelling en benoeming van een com missie van advies ingevolge de algemene bijstandswet. Dat de ambtelijke molens langzaam draaien is bekend, nu echter de heer J. v. d. Pluijm zelf wethouder is. valt het wel tegen, dat men na die vergadering in april 1966 tot op heden, verder niets meer over de instelling en benoeming van de betreffende commis sie heeft gehoord. RAAMSDONKSVEER J. M. Oome Onder verwijzing naar het ingezon den stuk van de heer A.A.B. te Etten in uw editie d.d. 13 januari 1967, ver wondert het mij. dat hierop met name van de zijde der inwoners van Etten-Leur nog geen reacties zijn geplaatst; wellicht vindt dit zijn oor zaak in het feit, dat men wel „onder elkaar", doch niet graag in het open baar, zijn mening zegt, want kritiek op de overheid vindt men toch zo maar griezelig. Ik kan me echter geheel scharen achter voornoemde inzender; misschien is hij in zijn betoog wat fa natiek van leer getrokken, doch de genoemde markante punten en feiten la ten aan duidelijkheid niets te wensen over. Het stilzwijgen der inwoners van Etten-Leur is identiek te noemen aan net stilzwijgen van het college van B. en w. omitrenii de zaak-Evers. Im mers in de gehouden raadsvergade ring d.d. 23 jan. j.l. waren geen stuk ken terzake van deze affaire ter inza ge gelegd. Is het echter niet de plicht van B. en W.. om een gerechtelijke uit spraak de gemeente betreffende mede te delen aan de raadsleden? Of kan men slechts volstaan door dit uit kranteberichten te vernemen? Is het straks uit te betalen bedrag niet be langrijk genoeg om dit als een punt op de agenda te plaatsen? Waarschijnlijk niet. daar de kranteberichten van af gelopen week slechts spreken over epn heftige discussie tussen de heer Aerts en de heer Van Staay naar aanleiding van het ai dan niet afhalen van sub sidie voor een carnavalsvereniging; m. a.w. een paar honderd gulden acht men belangijker om over te discussl eren dan over duizenden. En dit raakt naar mijn mening de bewoor ding ..Dorpspolitiek" van vorenge noemde inzender. ETTEN P. W. Met grote belangstelling heb ik dins dagavond de tv-uitzending van Nijme gen Alaaf gevolgd. Dat er op zo'n avond als deze radio- en grammofoon- platenzangers bij zijn, die een plaat van zichzelf achter de schermen laten draaien en deze via een versterker de zaal in knallen en zelf op het toneel gezichten staan te trekken dat is voor mij zeer onbegrijpelijk. Durven deze artiesten de humor van zo'n carnavals avond niet aan? en zingen ze daarom play back? Laat de personen op wie dit bedoeld is thuis voor de spiegel gaan staan om daar bekken te trekken; misschien lachen zij dan met zichzelf, en houden ze tenminste een ander niet voor de gek. Leve het carnaval zoals wij het bedoelen. BREDA Bouis v. d. Kaa.

de Stem | 1967 | | pagina 5