en st! DR. L. DE JONG GEEFT IN PROEFSCHRIFT WEG AAN OM UIT IMPASSE TE GERAKEN Ziekenhuizen kunnen efficiënter werken Er zit een knettergek balletje bij verpakt. Toch is Felix-Quick geen gek produkt. Postbode bestelde ten eigen bate DENNIS NWEEK- fcMIDDEL «SP' REUMATISCHE- EN SPIERPIJNEN Ouder PTT- personeel medisch „gescreend55 rv Syriër ontvoert zijn vrouw uit West-Berlijn Werd Hanratty onschuldig opgehangen menthol dropjes! ekent af met alle lastige vlekken, d en transpiratie. - jaagt ze eruit. t inweek- en ere was. Luvil sr voordeel in uw imt volkomen /as. Met Luvil. Nieuw onderzoek Dienstverlening Geldontwaarding Integendeel. Felix-Quick is samengesteld door dood-serieuze, wit- gejaste mannen. Met wetenschappelijke precisie hebben zij er alle vlees, vis, vitaminen, mineralen en graansoorten ingestopt die van uw poes zo'n lekker glanzend, speels beestje maken. En vervolgens hebben zij het zó bereid, dat u er alleen nog maar warm water of melk aan hoeft toe te voegen, ('n Kolossaal lekker poezenprakje wordt't dan.) Maar waarom dan dat malle balletje? (Dat balletje dat de gekste kanten oprolt, een dwaas tinkelachtig geluidje geeft en dat poes als een vodje de lucht in kan slingeren?) Och, eigenlijk hierom: 0 en wij vatten het leven wel serieus op. Maar dacht u dat uw poes dat ook deed? En geef hem eens ongelijk Het gekke balletje. Geen gek produkt. (10 complete poezenmaaltijden voor nog geen 9 cent per stuk) Hjj is er gek op. Uil impasse Samenwerking Computor SORTEREN HEBZUCHT Verbod op verkoop merkartikelen tegen verlaagde prijzen Europa trekt de meeste toeristen HERENIGING DOOR PRIJS IN VOETBALPOOL dat Helpt Glaus schenkt Beatrix modern bronzen beeld DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 1 FEBRUARI 1967 (ADVERTENTIE) ale zeef weet: profijt Egberts e in de juis- :t behoud ren smaak. Onmiddellijke verlichting van "Doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten nramatische pijnen, spit, zenuwpijnen, K verstuikingen, stijve nek en ledematen I Is werkt sneller, niets werkt aangenamer lor verlichting van pijn dan Algesal-balsem. I Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt j jijp np de weefsels in tot aan de Kaard van de pijn (zonder oppervlakkige ETmtesensatie of irritatie van de huid te Imroorzaken) en "doorstraalt" verlichtend Iweefsels en spieren tot. in de gewrichten. IReumatische pijnen en stijfheid maken Kkeedia plaats voor een durend gevoel van I verlichting en welbehagen. I «Tacht niet tot de pijn uitbreekt! Zorgt Hat 1' thuis altijd een tube Algesal bij de Ihand hebt om zodra het nodig is de pijn te I verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog. WEST-BERLIJN (Reuter) De Westberlijnse politie heeft gisteren de min geïdentificeerd, die via „Clieck- nniut Charlie" een vrouw van West- Jjar Oost-BerUjn heeft ontvoerd. Hei was een 24-jarige Syriër die jvenals de vrouw zijn echtgenote In het westelijk stadsdeel werkte. De 26-jarige vrouw is in Oost-Duitsland geboren. Zij kwam in augustus 1965 naar West-Berlijn. In diezelfde tijd kwam de man, Nadir Sammat, daar uit Algiers aan. Het motief voor de ontvoering Is niet bekend. Het paar was een jaar ge trouwd. LONDEN (A.P.) De Britse minis ter van Binnenlandse Zaken heeft het Lagerhuis beloofd een nieuw onderzoek te zullen laten instellen in de zaak van James Hanratty. Deze man, werd in april 1962 opgehangen wegens moord op Michael Gregsten bij Bedford- Het nieuwe onderzoek zal zich vooral bezighouden met het alibi dat Hanratty zei te hebben. Valery Storie, de vriendin van het «tech toffer, Gregsten, is gewond door de kogels van de moordenaar. Ze is nog altijd tot het middel verlamd. Een zwak punt in de zaak Hanratty was dat Valery Storie bij een eersite iden tificatie een ander heeft aangewezen als moordenaar. Pas bij een tweede po ging wees zij Hanratty aan. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Het moet mogelijk zijn, het .ziekenhuis rationeler te runnen, hoe moeilijk de gezondheidszorg die hier bedreven wordt zich ook met economische motieven laat verenigen. De gezondheidszorg in zijn algemeenheid zou er in hoge mate mee gediend zijn, indien men in deze opzet zou slagen. Dit is een van de gedachten die dr. L. P. de Jong (44) heeft geïnspireerd bij het schrijven van zijn proefschrift „Ziekenhuiskosten en ziekenhuistarief". Dr. De Jong sinds 1957 di recteur-econoom van 't St.-Antoniusziekenhuis te Utrecht is op dit proefschrift aan de universiteit van Amsterdam gepromoveerd tot doctor in de economie. Promotor was prof. dr. H. J. van der Schroeft Het proefschrift verschijnt als Agon-Elsevier en het zal niet nalaten de aandacht te trekken. Het ziekenhuis, dat bij het publiek de indruk wekt een geldverslindende instelling te zijn, dat zijn tarieven eigen dunkelijk maar steeds hoger opvoert, staat immers al bloot aan een kritische belangstelling. Sinds het „tientje van Veldkamp" zijn daar bepaald wel gevoeligheden bijgekomen. Ziekenhuisfunctionarissen laten dit alles zeker niet langs zich afglijden, de stijging van de ziekenhuiskosten is voor hen niet minder een voort durende zorg. Ook voor dr. de Jong, die er dagelijks mee wordt gecon fronteerd en ondanks zijn vrije tijd verslindende functie de tijd gevonden heeft, om de ziekenhuiskosten en ta rieven diepgaand te bestuderen. De resultaten van zijn onderzoek mond den uit in een aantal nieuwe denk beelden en suggesties over deze ma terie. Hij is er van overtuigd, dat de ze in de praktijk te verwezenlijken zijn, verwezenlijkt moeten worden, als men hot ziekenhuis een bruikbaar der economische grondslag wil geven. ,,Mijn proefschrift zou voor het Cen traal Orgaan Ziekenhuistarieven aan leiding kunnen zijn om tot een ander en beter hanteerbaar systeem van ta riefzetting te komen", zegt dr. de Jong, die zich al in zijn studiejaren (staatsexamen hbs-a in 1949, doctoraal economie in 1956) levendig interes seerde voor het „gemeenschapsbe drijf", waaronder ook 't ziekenhuis ge rekend moet worden. Als gemeenschapsbedrijf, aldus dr. de Jong, kent het ziekenhuis in het kader van de gezondheidszorg als eni ge norm een zo goed mogelijke dienst verlening voor de patiënten na te streven. Hierin onderscheidt het zie kenhuis zich fundamenteel van iede re andere onderneming, hét mist de prikkels (concurrentie, winst), die an dere ondernemingen kennen. Er zijn daarom theoretisch voldoende bewij zen aan te voeren dat het niet van zelfsprekend is dat het ziekenhuis ef ficiënt werkt, terwijl in de praktijk de mogelijkheid ontbreekt om het tegen deel te bewijzen. Het ziekenhuis drijft boven op de wel- vaartsgolf: medische wetenschap en techniek kunnen zich onbelemmerd ontwikkelen en wie medische zorg no dig heeft wordt tot in de hoogste graad van specialisme niets in de weg ge legd. De steeds verfijnder apparatuui (iedere vernieuwing is een verbete ring en kost méér), waarmee gespe cialiseerde artsen en andere weten schappelijk geschoolden werken, doet de kosten enorm stijgen. Bovendien heeft het loonpeil van verplegenden zich aangepast bij een vergelijkbaar niveau in industriële en commerciële sectoren. Gemiddeld bedragen de per soneelslasten thans 65 procent van de totale lasten van het ziekenhuis. De loonkosten hebben dit bijzondere as pect, dat het ziekenhuis voortdurend in staat van paraatheid moet verke ren en de loonkosten hebben dus voor een deel betrekking op wachtdiensten. Een onvermijdelijke inefficiency. Voor wat de apparatuur betreft geldt dit laatste in die zin, dat deze apparatuur slechts voor specifieke doeleinden kan worden benut, terwijl bij voorbaar nooit vaststaat of zij in de tijd volledig zal worden aangewend. Ook al wegens de snelle veroudering van de appara tuur, die door nieuwe vindingen ver vangen moet Worden, valt er moeilijk een berekening te maken van een in economische zin rationeel gebruik. Xii zijn* proefschrift wijst dr. de Jong er op, dat bij dit alles ook nog de invloed van de geldontwaarding zich doet gelden, omdat de huidige ta- Dr. L. P. de Jong, directeur-econoom van het Antoniusziekenhuis te Utrecht. riefzetting uitgaat van de werkelijk betaalde waarde van apparatuur, ge bouwen enz., de historische waarde dus. Ben juiste bedrijfseconomische benadering daarentegen zou vereisen da^t de geldontwaarding van jaar tot jaar wordt doorberekend en dus de ta rieven zouden worden gebaseerd op de huidige vervangingswaarde. Zolang dit niet het geval is blijven de zieken huizen geconfronteerd met toekomsti ge extra financiële lasten en him finan ciële draagkracht wordt op die wijxe geheel ondergraven. Een ander gevolg van deze oneco nomische benadering Is, dat de zieken huistarieven niet langs een geleide lijke lijn (in relatie met de geldont waarding) stijgen, maar sprongsge wijze, ongeveer in gelijke mate als oud door nieuw moet worden vervan gen. Ondertussen is het echter voor de ziekenhuizen betrekkelijk eenvou dig hun tarieven te verhogen, omdat zij deze onder het huidige stelsel van so ciale zekerheid kunnen doorberekenen aan hun afnemers (in dit geval zieken fondsen, verzekeringsmaatschappijen e.d.)» zonder dat hiervan een r*\kkel tot efficiënt handelen uitgaat. (ADVERTENTIE) Er is volgens dr. de Jong een mo gelijkheid om uit deze impasse te ge raken; hij heeft deze in zijn proefschrift beschreven. Allereerst zullen dus de lasten van apparatuur, gebouwen e.d. moeten worden berekend naar vervan gingswaarde, waardoor het ook al mo gelijk wordt deze lasten van verschil lende ziekenhuizen (oude en nieuwe bij voorbeeld) onderling te vergelijken. Daarnaast voert dr. de Jong het be grip „normstellend tarief" in. Hij be doelt hiermee, dat voor alle ziekenhui zen voor categorieën verrichtingen (die per caitegorie gelijkwaardig moeten zijn) kostenvergoedingen worden vastgesteld op basis waarvan de tarieven kunnen worden berekend. In de praktijk kan vrij eenvoudig worden opgespoord, op "welk niveau die kostenvergoeding bij een efficiënt handelen moet liggen. In een dergelijk stelsel ziet dr. de Jong een belangrijke stimulans voor de ziekenhuizen om tot grotere effi ciency te komen. Zou een ziekenhuis er namelijk niet in slagen, met een op deze wijze vastgesteld tarief rond te komen, dan moot dit verklaard wor den uit eigen tekortkomingen. Het zal dan aandacht moeten schenken aan een rationeler handelen, Ook kan dan blijken dat voor bepaalde dienstverleningen, die een kostbare apparatuur vereisen, met andere ziekenhuizen moét worden samengewerkt om tot taakverdeling te komen. Wat dit laatste betreft is dr. de Jong niet pessimistisch. Er ontstaan de laat ste jaren vooral in de grote steden, al. belangrijke vormen van samenwer king en taakverdeling. Deze worden dikwijls ingegeven uit medische nood zaak, in enkele gevallen waar het gaat om zeer kostbare outillages uit economische overwegingen. Een taak verdeling kan overigens in het alge meen gesproken slechts beperkt blij ven tot de hogere specialismen, meent dr. de Jong. Ieder ziekenhuis moet na melijk een basisprogramma van voor zieningen hebben. Zonder dat zou men patiënten van wie niet bij voorbaat vaststaat waaraan zij lijden te vaak moeten vervoeren. Dr. de Jong is niet bang dat het door hem beschreven stelsel van kostenver goeding bij de medische staven van ziekenhuizen op bezwaren zal stuiten. Hij is er daarentegen van overtuigd, dat zij er vam harte aan zouden meewerken en dat men aandacht voor efficiency in de ziekenhuizen als een collectief belang gaat zien. Waar deze niet voldoende zou worden nagestreefd zou namelijk de outillage waarmee men in het zie kenhuis moet werken er onder gaan lijden. Er wordt in de ziekenhuizen zowe) door artsen als verplegenden hard ge werkt, maar door de aard van het werk heeft men niet altijd voldoende gelet op doelmatigheid, zegt dr. de Jong. In zijn toekomstbeeld van het ziekenhuis doet ook de computer er zyn intrede, zoals in enkele andere lan den al is gebeurd. De computer zal in eerste instantie de lasten van het zie kenhuis verzwaren. Hij zal echter tijd rovende werkzaamheden kunnen over nemen, waardoor bij een verhoging van de tarieven, de verpleegduur be kort kan worden. Per bed zal men dus meer patiënten kunnen opnemen, wat voor het ziekenhuis als geheel op zijn beurt weer een economisch voordeel betekent. UTRECHT (ANP) Een gevangenisstraf van negen maanden waarvan drie voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en aftrek van voorarrest eistte de officier van justitie bij de Utrechtse rechtbank gisterochtend tegen de 23-jarige ex-P.T.T.-besteller R. R. uit Amersfoort. Als besteller bij de Amersfoortse PTT had hij een groot aantal post stukken, waarin hij geld vermoedde, achtergehouden. Hij was sinds 1963 in dienst van de posterijen. De laatste tijd steeg het aantal opgaven van ver miste poststukken in zijn wijk aan zienlijk Hij maakte er aldus de officier van justitie, bovendien een gewoonte van te assisteren bij het storten en sorteren van brieven op het postkan toor. Dit behoorde niet tot zijn taak. Bij het sorteren zocht hij die stuk ken, waarvan hij dacht dat er geld in zat, al vast uit. Wanneer hij er niet zeker van was, scheurde hij de enve loppen iets in om er in te kunnen kij ken. Hij placht zich ook regelmatig langdurig op het toilet af te zonderen om daar op zijn gemakje brieven te onderzoeken. Nadat de verdenking eenmaal op hem was gevallen, zette de recherche een val voor hem op, waar hij prompt inliep. Dit was op de 28ste no vember van het vorig jaar. Drie van de vier brieven, die hij in zijn wijk moest bezorgen waarin geld was ge borgen, werden die dag bij hem thuis aangetroffen. De jeugdige verdachte zei dat hij uit hebzucht had gehandeld. Er was voor hem helemaal geen financiële noodzaak om te stelen. Hij had doordat hij in zijn vrije tijd ook nog in het taxibedrijf van een familielid werkte een royaal inkomen. Hoeveel hij zich in totaal bij de PTT heeft toe geëigend, bleef onbekend. Zowel officier van justitie als de president van de rechtbank spraken AMSTERDAM (ANP) Veertien fa brikanten van merkartikelen hebben in eerste instantie het kort geding tegen twee Amsterdamse levensmiddelenbe- dryven, Dirk van den Broek Super markt N.V. en Jac. Hermans Levens- middelenbedrijven N.V., over korting op hun artikelen, gewonnen. De president van de Amsterdamse rechtbank, mr. U. Stheeman, heeft in zijn vonnis de twee bedrijven bevolen de verkoop van de artikelen tegen ver laagde prijzen te staken. De levensmid- delenbedrijven gaan bij het Amsterdam se Gerechtshof in hoger beroep. Van den Broek en Hermans gaven gemiddeld vijf procent korting op de merkartikelen en de fabrikanten staan maximaal maar twee procent toe via een kassabonnen- of spaarzegelsysteem. De beide bedrijven wilden de korting contant geven. In de Amsterdamse za ken van de beide levensmiddelenbedrij- ven zullen nu de merkartikelen tegen de door de fabrikant daarvan vastge stelde prijzen worden verkocht. De bedrijven noemden het onbillijk dat hun niet werd toegestaan indivi dueel de maximale korting te geven, zo als andere kruideniers dat via kassabons of zegels doen. In zijn overwegingen op dit punt merkte de president op dat niet valt in te zien waarom het aan de fabrikanten niet vrij zou staan te be palen wat zij met hun bedrijfsbelang in overeenstemming of daarmede nog niet strijdig achten. DOOR NOG onbekende oorzaak is gis termiddag brand uitgebroken in een tot het gebouwencomplex van de Neder- landsche Bank behorend pand op de Oude Turfmarkt in Amsterdam. De derde verdieping brandde geheel uit. De belangstelling van het publiek was buitengewoon groot. GENèVE (REUTER) Europa neemt op het gebied van het internotiacmf op het gebied van het internationale toerisme nog steeds de belangrijkste plaats in en trekt elk jaar meer bezoe kers. Tot deze conclusie komt de inter, nationale unie van officiële reisorgani saties. Vorig jaar bezochten 95,5 miljoen men sen of ruim 75,5 procent van alle toe risten Europa, hetgeen in vergelij king met 1965 een toename was van elf procent. Noord-Amerika De Verenig de Staten en Canada kwam op de tweede plaats met 16,2 procent gere gistreerde bezoekers. De toeristenstroom over de gehele wereld nam in 1966 met 12 procent toe. van een zeer ernstig feit en van het op grove wijze misbruik maken van een vertrouwenspositie. De jongeman is overigens inmiddels uit PTT-dienst ontslagen. De rechtbank doet over twee weken uitspraak. DURBAN (AP) Een prijs van 67.500 gulden uit een Duitse voet balpool heeft de hereniging in Zuld- Afrika mogelijk gemaakt van een Nederlandse familie van emigrant ten met zeven verwanten uit Ne derland. De heer en mevrouw Ou- wendijk uit Rotterdam vestigden zich twee jaar geleden in Durban. Toen zy hun land verlieten be loofde zwager J. Overbeek uit Ou dewater, dat hy, als hy ooit een poolprijs won, 4e reis van de fa milie van mevrouw Ouwendijk na Zuid-Afrika zou bekostigen. Ze ge zegd, zo gedaan. Toen Overbeek een flinke prijs won, kocht hy on middellijk zeven vliegbiljetten n. Zuid-Afrika. De heer en mevrouw Ouwendijk stonden met hun vier kinderen op het vliegveld van Durban het ge zelschap uit Nederland, met o a. mevrouw H. Laurens uit Rotter dam, de 74-jarige moeder van me vrouw Ouwendijk, op te wachten. (ADVERTENTIE) 50 en 30 cent per doosje RHEDEN (A.N.P.) Prins Claus heeft prinses Beatrix gisteren bij gele genheid van haar 29e verjaardag een groot abstract bronzen beeld ten ge schenke gegeven, vervaardigd door de Velpse beeldhouwer Piet Siegers. Het beeld, 1,70 meter hoog en 1,60 meter breed, kreeg de titel „Observer". Gisteravond is het beeld bezorgd op paleis Drakesteyn, waar de prinses haar verjaardag viert. DEN HAAG (ANP) Op korte ter mijn zal het eerst in de grote cen tra het mannelijk personeel van P.T.T. boven 40 jaar in de gelegen heid worden gesteld een uitgebreid periodiek preventief geneeskundig on derzoek te ondergaan. De bedrjfsge- neeskundige dienst van de P.T.T. voert hiermee en vorm van onderzoek in die op zo grote schaal toegepast uniek is in de wereld der bedrijfsge neeskunde. Het medische onderzoek, dat óp ba sis van vrijwilligheid zal geschieden, is voornamelijk gericht op hart- en vaat ziekten en kanker. Wat de Nederlandse bevolking betreft sterft tussen de leef tijd van 35 en 65 jaar één op de vijf mannen. Bij vrouwen één op de acht. Bij de mannen in deze leeftijdsgroep berust tweederde deel van de doods oorzaken op hart- en vaatziekten en kanker. Voor de genezingskansen is het van groot belang, dat de sympto men van deze ziekten tijdig worden ontdekt. Naast deze zoals de P.T.T. het noemt medische screeningzal de periodieke doorlichting op mogelijke t.b.c. en andere longaandoeingen blij ven bestaan. „Uw hond krabbelt aan de achterdeur. Ik denk dat hij ook ergens trek in heejt".

de Stem | 1967 | | pagina 33