Voor kustverdediging nieuw beheer gewenst w Zondagsheiliging punt van discussie in raad van Exploitatiekosten de badhuizen groeien Allemansdienst start vrijdag in Terneuzen rpapier voor uw "-pen Een te zware taak voor de waterschappen Even uitblazen mevrouw Herindeling Z.-Vlaanderen kwam uitgebreid ter sprake 4 DAGBLAD DE STEM waar uw zaal? KOB bisdom Breda Onderwijzersdag vraagt andere I opzet j5r&aW4ZSwOP New"Y°rk- Vafi dameskleding voor zakenlieden took lisch Specialist ïklijke landmacht. Biervliet bezorgd voor toekomst Jeugd Overdracht Concentratie WIE KOMT ER IN ONS (BAD-)HOKJE Eenheidsbeweging van onderaf Goede resultaten van RKHAV-atleten KVP-forumavond in IJzendijke Kamercommissie komt in herfst Macht Terneuzense school won tekenwedstrijd Geloof en leven r< Internos Ruilverkaveling IV Happening in Middelburg Gemeentelijke herindeling Zeeuwsch-Vlaanderen Harmsen - Koekoek DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 1 FEBRUARI 1967 een reclame medium beslist niet buiten kan (Van onze correspondent) BERGEN OP ZOOM In de Holland, se Tuin is de jaarvergadering gehou den van de K.O.B. bisdom Breda. De voorzitter bracht in zijn openingswoord onder meer aan de orde de ziektekosten verzekering en het streven van de vijf diocesane bonden tot een landelijke or ganisatie te vormen. Uit het jaarverslag bleek dat het af gelopen jaar zonder schokkende gebeur tenissen is verlopen. Het huidige be stuur, dat zich weer herkiesbaar had gesteld, is bij gebrek aan nieuwe ver kiesbare leden, gehandhaafd. Bij deze verkiezing ontstond nog grote verwar ring over een kandidaat die niet aan wezig was, of hij zich al dan niet her kiesbaar had gesteld. De heer Van Tienen vervolgde met een uitgebreid verslag van de op 28 en 29 december in Arnhem gehouden lan delijke bondsvergadering van de K.O.B, Sprekers op die vergadering waren o.a minister Diepenhorst en kar dinaal Alfrink. Dit verslag droeg zoals een van de leden opmerkte, een zeer persoonlijk karakter en was dan ook riet objectief. Bij de rondvraag daarna werd gevraagd om de leden suggesties te laten doen over een andere opzet van de onderwijzersdag. Er werd gevraagd om een nog duidelijker verslag over de ziektekostenverzekering en als laatste een eventuele nieuwe geestelijke advi seur. De avond stond verder in het te ken van de carnaval. ar. DAGRA N.V. - DIEMEN fan m!ï5.n?.aj?N aat eens wot anders L™. te zien. Het i k ter waard deze paarlen een lichtgewicht gewaad zijn 1064 van laOoTuWen Sho' iw Mose?0?.»2.11 een 20 algemeen ver- bestaan L„nauwelÜks mogelijk- ff ïel stuk van bot ?leuwe gedachten fiSSPSktan. Ook 'ang geen slimme onderrum?! is thans een ?'!nea met non 'J op a't gebied ge- "eten noz n» dat v0°e zover IS gebraouSeSs elders tot uit- 'ectrebeijrijf orvon-' Zwitsers con- shows vl^HS,eert^molijk da- •Ktaurant in 7?, dai"eskleding in een !®ehuux. De atÏÏT"ï gedurende het een restauS115at,or heeft daar- Xnd door S ,gekozan, dat uit- Si Het is du, Ileden wor<Jt be- !3ed®S die a„l-n s.,how van da" dellenvewon(i«rd' Do °.or mannen alle ir, ^toonde mo- fat dassen Dahogere en hoog- - van lilt u°h modeshows dito ?*ebben om zij? e?" die het te een innïn kun Wouwm. L om de Ma" SS© Alleen 0mmer6n' PrÜ7o« ire JfiodellpM JLaueen van aan- Zij zuil e daarvoo^'00k van de h«geen daard°°r wSe? .?evraaSd. him n™, an hen -1 g5p kr«gen voor wanne» momiee nlthans vaD KmaaS "tovrouu, h»„g?verSd wordt te Ö,Jat niet, h,?efi duidelijk ioï .ufen Wam,£?te heeft om aan "let all.IL Wanii»., um aan ""altijd aandacht ,mL ?n de lunch idtrlkk»» maar ook n aan de wanneer hun Tdtening Presenteert. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het onderhoud en het beheer van de kustverdediging is voor de waterschappen technisch en financieel veel te zwaar geworden. De Deltawerken, het Europoort-project, de grote werken rond de havenmond van IJmuiden en der gelijke met de daaraan verbonden technische problematiek moet men als één samenhangend geheel zien. Een gedeeld beheer van diverse onderdelen van de waterkeringen door verschillende organen is geen passende oplossing meer. Daarom dient de gehele kustverdediging van de waterschappen over te gaan naar het ryk, dat de taak van de waterschappen in dit verband ook geheel over neemt. De interdepartementale werkgroep waterschapsfinanciën, die deze en andere problemen van de waterschappen bestudeerd heeft, stelt daarom voor de overdracht van de kustverdediging binnen tien jaar te laten plaatsvinden met een daarbij passende rijksdeelname van ongeveer 50 miljoen gulden in totaal. „De lasten van deze kustverdediging moeten op de nationale gemeenschap rusten", al dus de werkgroep in haar onlangs gereedgekomen rapport. De werkgroep denkt bij de kustverde diging aan de Noordzeewaterkering tus sen de Belgische kust tot en met het eiland Rottum. Sommige delen van deze waterkering zijn al in rijksbeheer: de kust tussen de Brielse Maas en de zuide lijke monding van de Nieuwe Waterweg, de kust vanaf Rijnlands duinen tot de Hondsbosse Zeewering, de kust tussen de Hondsbosse Zeewering en Den Hel der en de Noordzeekust van de Wadden eilanden, inclusief Rottum. Het overige deel van de kustverdediging ligt, in tien onderdelen gesplitst, voor verantwoor ding van de onderscheiden waterschap pen. (Van een onzer verslaggevers) BIERVLIET „Aan de ene kant is het verheugend, dat de nieuwe minister van Binnenlandse Zaken anders over herindelingskwesties denkt dan zijn voorganger". Dit zei burgemeester A. Kostense in ztfn korte nieuwjaarsrede, waarin hy nogmaals duidelyk liet blij ken dat het Biervlietse gemeentebe stuur de voorkeur blijft geven aan het behoud van de zelfstandigheid. Anderzijds betreurde hij het, dat pro fessor Verdam slechts deel uitmaakt van een interim-kabinet en geen plan nen heeft na 15 februari a.s. terug te keren als minister. „Daarom", aldus de heer Kostense, „zal er toch wel niet veel meer aan de gang van zaken rond de herindeling te veranderen zijn. On ze bezorgdheid t.a.v. de toekomst blijft dus bestaan". In het afgelopen jaar zijn vele open bare werken uitgevoerd. Vooral de aan sluiting van de onrendabele percelen is zeer goed verlopen. Nog een viertal percelen zullen moeten worden aange sloten. Te betreuren is het echter, dat twèe van deze percelen weigeren hun medewerking te verlenen. Hopelijk zal dit jaar de aardgasleiding naar Oostburg worden doorgetrokken. Mogelijk zal dan spoedig een aftakking naar Biervliet worden gemaakt, doch dit zal waarschijnlijk eerst in 1968 het geval zijn. De heer J. Pladdet (SGP) zei bij de behandeling van de begroting princi pieel tegen alle subsidies te zullen stem men die ten gunste van activiteiten op zondagen worden aangevraagd. „Boven dien wil ik de zondagsheiliging", voeg de hij er aan toe, „ook eens aan mijn collega's van de andere confessionele groeperingen in de raad voorleggen. Zij zouden als christelijke partijen hierover toch dezelfde mening moeten hebben". Wordt de overdracht van deze Noord zeewaterkering in totaal binnen tien ja ren een feit, dan worden de waterschap pen daarna ontslagen van per jaar on geveer 8 miljoen gulden aan beheer en onderhoud. Tijdens de overdrachtperiode moeten zij echter volgens de werkgroep blijven delen in de lasten in de verhou- din gtwee voor de waterschappen en zes voor het rijk. Andere waterkeringen, hoe belangrijk zij ook nationaal zijn, moeten volgens de werkgroep in handen blijven van de waterschappen. Bij belangrijke werk zaamheden dijken langs de wadden- kust, langs het IJsselmeer en langs de grote rivieren en stromen is financië le deelname van het rijk in bepaalde beheerskosten schier op zijn plaats. De ze deelname kan volgens de werkgroep variëren van 50 tot 75 procent in de kosten van de werken, speciaal aan de ze waterkeringen verricht. Los van deze problematiek pleit de werkgroep voor een grotere concentratie van waterschappen, matiging of ombui ging van de kostenstijging, beperking van de eisen, die aan een waterschap gesteld kunnen worden, en het invoeren van een nieuw heffingssysteem. Het Landbouwschap, dat het rapport heden in de openbare vergadering -al besprek ken, stemt met een groot aantal voorge stelde vernieuwingen in. Ook dit schap pleit voor een grotere concentratie en voor het overnemen door het ryk van de gehele Noordzeewaterkering. (Van onze verslaggeefster) GOES. „Het is moeilijk om zo maar ineens te zeggen wat ©r mee ge beuren moet", verzucht de gemeente secretaris van Heinkenszand. Hij slaakt die zucht namens de meeste andere ge meenten en particulieren, die met een gesloten badhuis „in hun maag" zitten- Elke medaille heeft 2. kanten. Ener zijds is het natuurlijk alleen maar toe te juichen, dat hoe langer hoe meer mensen zich. zo vaak als ze dat maar willen, kunnen poedelen onder hun eigen douche. Anderzijds is het voor de exploitanten van badhuizen een trieste en kostbare zaak, dat er steeds minder mensen voor de wekelijkse schoon maakbeurt naar hun badhuis komen- De exploitatietekorten stijgen jaarlijks wanneer het een gemeentelijk badbe- drijf betreft. Is het badhuis in handen van particulieren dan kost het de ge meenten vaak toch handen vol geld, omdat zij steeds hogere subsidies gaan verlenen om het zaakje draaiende te houden. De provinciale bond „Het Zeeuwse Wit-Gele Kruis" heeft in de hele pro vincie maar een badhuis onder haar beheer. Gelukkig wel, volgens de secre taris, burgemeester P- F. van Hootegem van Sluis. „Badhuizen zijn dure gevallen", vindt hij zelf. Het enige badhuis dait de kruis vereniging Heeft, staat in Kwadendam- me waar het is gebouwd in combinatie met een wijkcentrum. Het Wit-Gele Kruis is niet zo happig op dergelijke combinaties. „Het badhuis was altijd al moeilijk fe exploiteren", aldus burge meester van Hootegem- In zijn eigen gemeente heeft hij geen last van een overbodig badhuis- Men wilde er een hebben, maar kwam toch tot de conclusie dat - een eventueel ge meentelijk badbedrijf toch geen reden van bestaan zou hebben. „Er worden (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Vrijdagavond om half acht wordt zoals eerder ge meld in de zaal van de waterlei dingmaatschappij (Axelsestraat 79) de eerste Terneuzense „allemansdienst'' gehouden, een initiatief van „Christe lijke Dialoog Sjaloom' een Terneuzen se groep leken van verschillende kerk genootschappen. De groep heeft geen rechtstreekse binding met de landelijke sjaloomgroepen. De „allemansdienst" wordt op touw gezet als een experi ment. Na vijf bijeenkomsten (steeds op de eerste vrijdag van de maand) be slist men of deze vorm gehandhaafd kan worden. gevoèrd door ds. Gispen. Na zijn ge tuigenis is er een koffiepauze, waar na een discussie geopend wordt, waar aan iedereen kan meedoen. Ds. Gis pen zal vrijdag spreken over „de stad" Ook al is er een discussie tijdens deze diensten het verschil met de zo genaamde „Bijibelrecepties" is echter, dat de allemansdiensten meer het ka rakter van een kerfcdient willen heb ben, zij het ook een kerkdienst in nieu we stijl. Zo is het bijvoorbeeld niet per se noodzakelijk, te beginnen met een bijbellezing, men kan ook openen met een stuk krantenactualiteit. De koffie maakt deze diensten niet alleen gezelliger en vooral „gewoner", de discussie maakt ze ook opener. De mogelijifcheid om in de dienst een we derwoord te hebben, is een wens van vele kerkgangers en van vele niet-kerk- gangers. Die laatste groep is ook in Terneuzen bijzonder groot Onderzoekin gen hebben uitgewezen, dat er in deze stad gemiddeld 2000 katholieken 's- zondags naar de kerk gaan, kinderen en bejaarden vormen daarbij niet de kleinste groep. Het totale aantal ka tholieken is echter 4200 Het idee van de allemansdienst stamt uit het Noordhollandse dorpje Winkel, waar de hervormde predikant Marco Leeflang in oktober '64 startte met een „allemanskerk". Wat hij wilde was dat iedereen zich er bij thuis zou voe len, de „echte" kerkganger, van wel ke kerk ook, maar tevens de mensen die alleen maar uit nieuwsgierigheid komen. In Terneuzen werd het idee naar voren gebracht door de gerefor- ««hbbbi meerde predikant ds. W. H. Gispen. Wat men wil is, het bevorderen van de eenheidsbeweging van onder af. Vandaar dat het niet de officiële ker ken zijn, die hieraan mee doen. De priesters en predikanten die meewer ken, doen dat niet als vertegenwoor digers van een bepaalde kerk, maar op persoonlijke titel. Het is trouwens ook niet de bedoeling dat zij in deze diensten het woord zullen voeren, ook al zullen de „vakmensen" het in Ter neuzen voorlopig wel doen om prak tische redenen. Het is uiteraard ook niet de bedoeling, een nieuw kerkge nootschap te gaan vormen. Wel hoopt men een nieuwe vorm te vinden om kerkgangers, niet-kerkenden en buiten kerkelijken met elkaar in contact te brengen. hier toch geen huizen zonder douches gebouwd. Bovendien is er op het sport veld wel een douchegelegenheid maar van de bewoners is nooit de vraag ge komen om bijvoorbeeld op een doorde weekse avond van de douches gebruik te mogen maken". In 's Heer Hendrikskinderen „hangt het badhuis maar een beetje", zo blijkt uit hetgeen de gemeentesecretaris van 's Heer Arendskerke vertelde. Met in gang van 1 januari zijn de deuren van het badhuis, een onderdeel van het ver enigingsgebouw, voorgoed gesloten. Vijf badcellen zijn daar nutteloos ge worden. Wat er met de ruimte zal ge beuren? Men heeft et geen idee van. In 's Heer Arendskerke zelf heeft de gemeente het badhuis, dat door Het Groene Kruis wordt geëxploiteerd, van de ondergang kunnen redden door de subsidie op te trekken tot 2000 gulden per jaar. Evenals in Nieuwdorp komen er elke week ongeveer nog 70 a 80 „bad gasten". Het badhuis in Breskens is eveneens ten dode opgeschreven. Op iedere was beurt moet de gemeente 75 cent toe leggen. De baders zelf betalen 35 cent. De prijs wil men niet verhogen, uit angst dat dan' iedereen wegbleef. Op geen stukken na springt de gemeente er financieel uit. Het nog tamelijk nieuwe badhuis is van het begin af aan 2 dagen per week open geweest- Nu kan men er alleen nog op zaterdag terecht. Het zit er in dat het ook binnen niet al te lange tijd dicht gaat. Een andere be stemming voor het gebouw, waarin nu 10 douche-cellen zijn aangebracht, weet men niet. „Er is weinig met het gebouw te beginnen". Het 15-jaar oude badbedrijf in Hein kenszand zal het ook niet lang meer maken. Het is een klein gebouw met 7 douche-cellen. Eveneens „weinig mee te beginnen". ,Het badhuis staat tussen twee complexen bejaardenwoningen in. Wie weet kan er van het badhuis ook niet een bejaardenwoning wordeh gemaakt- Het is maar een idee. Ik zou echt niet weten wat de plannen zijn", aldus de gemeentesecretaris van Hein kenszand- In Hoedekenskerke staat ook een ge sloten badhuis, gebouwd in combinatie met een wijkgebouw. De ruimte van het badhuis zal nu bij het wijk-gebouw worden getrokken, zo vertelde men op het kantoor van de provinciale raad vóór de volksgezondheid. Ook daar wist men geen antwoord Ie geven op de vraag wat er met de gesloten badhui zen gaat gebeuren. Wel wist men te vertellen dat men in Arnhem bijvoolr beeld met hetzelfde probleem heeft ge zeten. De zaak werd opgelost door het badhuis te verbouwen en er vlinderba- den voor reumapatiënten te plaatsen. „De vraag is natuurlijk maar of iets dergelijks wenselijk, mogelijk en ren dabel is", aldus de woordvoerder van de raad- In Blanken b erge (B) hebben de R.K. H.A.V.-atleten voor goede prestaties gezorgd. Piet Vonck werd bij de ju nioren vierde en Wies van Houte ze vende. Willy Fermont, de grootste Hul- sterse troef, moest wegens een hard nekkige verkoudheid genoegen nemen met een elfde olaa+s in deze ze<*r •ster ke bezetting. De heer A. de Smed (KVP) en wet houder S. van Hoeve (CHTJ) waren de enigen die op dit voorstel van de heer Pladdet ingingen. „Ik kan me het stand punt van de heer Pladdet goed inden ken", aldus de heer De Smed. „En ik ben het er eigenlijk ook wel mee eens, dat de zondag als rustdag meer zou moeten worden geëerbiedigd. Maar daarvoor is naar mijn mening de tijd nog niet rijp." De heer Van Hoeve ging niet zo ver: „Uiteraard ben ik voor een zekere mate van zondagsheiliging. Maar dat moet niet betekenen dat er op zondagen dan helemaal niets te doen is. Hoe zou de jeugd dan anders moeten worden opgevangen?" Bij de rondvraag werd door de meer derheid van de raad de schoolartsen- dienst, waarvoor in West-Zeeuwsch- Vlaanderen een gemeenschappelijke re geling tussen de gemeenten bestaat, kri tisch onder de loep genomen. „Het komt vaak voor," aldus de heer A. de Krij ger, die de discussies over dit onder werp opende, „dat behandeling door de dienst niets anders betekent dan 'n ver wijzing naar de tandarts van de ouders. Dit is een onbevredigende situatie". Burgemeester Kostense, die zich on middellijk akkoord verklaarde met de heer De Krijger, was echter van me ning dat er niet veel aan te veranderen valt. Waarop de heer A. Dijk het debat afsloot: „Het is vreemd en eigenlijk niet juist, dat een schooltandarts ook behan delend tandarts met een eigen praktijk is. Op zo'n manier wordt hij- zijn eigen concurrent". In deze vergadering werd nog de be groting voor 1967 vastgesteld met aan inkomsten en uitgaven op de gewone dienst f 1.156.691,36 en een post onvoor zien van f 21.191,83. De kapitaalsdienst geeft aan inkomsten f 1.928.648,86 en aan uitgaven f 2.008.925,83 derhalve een na delig saldo van f 21.191,83. Voor 1967 staan nog op het program ma de bouw van een bejaardenapparte ment door de stichting Rozenoord, be schikbaar stellen van gelden voor de bouw van een nieuwe drieklassige r.-k. lagere school, verbouwing tweede fase openbare lagere school, verbetering van de Noorddijk, verlichting van de koren molen De Harmonie en verdere uit voering van de openbare werken in het gemeentelijk bestemmingsplan. Voorts is op de kapitaalsdienst een bedrag van f 16.000 uitgetrokken voor verbreding van de Schoollaan aan één zijde met een parkeerstrook alsmede de herbestrating van de klinkerverharding Besloten werd de openbare lagere school B in de wijk Driewegen in stand te houden. De burgemeester zei dat men in het college van b. en w. nog over wogen had de school naar Biervliet over te brengen. Doch in het belang van de gemeente heeft men toch besloten de school te handhaven indien een ge schikte kracht voor deze school kan worden gevonden. Aan de thans ir dienst zijnde leerkracht de heer Pol derdijk is ontslag verleend wegens zijn benoeming in Goes. In de Beukelsstraat werden enkele percelen verkocht. In verband met de aan te leggen bestratingen en beplan tingen werden van de heer A. Lijbaart gekocht in de Hoogstraat 135 m2 voor f 457,50, van de heer P. Lijbaart 105 m2 voor f 157,50. Voorts werden met de heer P. Lijbaart enkele percelen grond geruild. Besloten werd 500 nieuwe huisvuil emmers aan te schaffen met een inhoud van 33 liter, ter vervanging van de thans nog in gebruik zijnde emmers met een inhoud van 40 liter. De nieuwe aan te schaffen emmers zullen tegen kostprijs aan de gebruikers worden doorverkocht. In het gemeentelijk uitbreidingsplan werden nog de volgende straatnamen vastgesteld: Keizer Karelstraat, Jaco- ba v. Beijerenstraat, Jacob Catsstraat en Oude Poorte. Door de muziekvereniging was een verzoek ingediend voor het verkrijgen van een subsidie voor het houden van een drumbandshow. .Besloten werd een subsidie te verstrekken van f 700 voor de drumbandshow ,die in 1966 wegens de slechte weersomstandigheden niet is kunnen doorgaan. (Van een onzer verslaggevers) IJZENDIJKE De tweede door de Statenkring Sluis van de KVP i.v.m. de komende verkiezingen voor de Tweede Kamer belegde forumavond, die werd gehouden in „De hof van koophandel" te IJzendyke, was bijna verzayd in een lang debat over de op handen zijnde gemeentelijke herinde ling van Zeeuwsch-Vlaanderen. Eerst later op de avond werden ook zaken van algemener aard aan de orde ge steld: de nacht van Schmelzer, de ont wikkelingen in Zeeland, de land bouwpolitiek en wat dies meer zy. Er was zowel in de vergadering als in de gelederen van het uit acht per sonen bestaande forum geen overeen stemming over de herindeling. Er was een zeer belangrijke opmerking te noteren. Die werd gemaakt door het Tweede Kamerlid J. M. A. C. van Dongen, die binnenkort als zodanig zal aftreden. Hij adviseerde de aanwezigen hun kritiek op of meningen over de herindeling nog even te sparen. „Bin nenkort komt er voldoende gelegen heid om die te spuien. Bijvoorbeeld wanneer waarschijnlijk in de herfst de kamercommissie voor binnen landse zaken poolshoogte in Zeeuwsch- Vlaanderen komt nemen", aldus de heer Van Dongen. Hij zei ervan over tuigd te zijn, dat de kamercommissie niet als een sneltrein door Zeeuwsch- Vlaanderen zal razen. Iedereen krijgt desgewenst de gelegenheid zijn ideeën te berde te brengen. De heer Van Don gen wees er bovendien op, dat het par lement ontwerpen van wet voor ge meentelijke herindelingen zeer kri tisch pleegt te bekijken. In het forum was er geen overeen stemming over wat verstaan kan of moet worden onder een gemeente met voldoende bestuurskracht in deze tijd. Volgens de heer W. Weterings uit Ter neuzen moet men allereerst een zo groot mogelijk aantal inwoners hebben. De heer W. Colsen uit Sas van Gent: „Ben ik het niet mee eens. Met een goede burgemeester, een goede raad en een gemeenschap met ruggegraat zijn er goede mogelijkheden voor een gemeente van pak-weg 7000 zielen. Ge steld dan, dat de centrale overheid voldoende bijspringt". Drs. W. Dusar- duyn: ..Dat laatste hangt in belangrij ke mate af van het aantal inwoners". Over de ontwikkeling in Zeeland zei de heer Van Dongen, dat die rust op drie pijlers: de landbouw, de indus trie en het toerisme. Desgevraagd ver klaarde hij, dat Zeeland een leefbare provincie moet blijven, „waarin de mooie natuur moet blijven en waarin je frisse lucht kunt inademen". Hij zei, dat Zeeland met de industrialisatie op de goede weg is: „Waar wij vroeger een hoog werklozencijfer hadden is er nu bijna geen sprake van werkloos heid, .dat in tegenstelling tot de situa tie in andere probleemgebieden". Natuurlijk kwam ook de „nacht van Schmelzer" ter sprake. Ook daarover waren de meningen verdeeld. Wol bleek men het er over eens, dat de KVF-fractie in de Tweede Kamer met de verkiezingen in het vooruitzicht een „moedig besluit" genomen heeft. De heer Van Dongen zag dat moedige be sluit als een bewijs van het feit, dat de fractie zich van zijn verantwoordelijk heid bewust is en ,,ho" durft te zeggen tegen eigen mensen, wanneer die de verkeerde weg in dreigen te slaan. Aan het begin van de vergadering had de heer Van Dongen een soort zwanenzang gehouden als Tweede Ka merlid. Drs. W. Dusarduyn, die deel zal uitmaken van de Tweede Kamer fractie van de KVP, gaf uitleg over het beginselprogramma van de KVP. De heer Van Dongen prees zijn opvol ger aan. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Bij een tekenwedstrijd uitgeschreven door „Luctor" te Baarn, behaalde de St.-Willibrordusschool, Ter neuzen de landelijke schoolprijs, be staande uit een fraai schilderij van de bekende kunstschilder Diaz. Bert Begheijn kreeg een ereprijs en een eerste prijs voor zijn tekenpresta ties. Een eerste prijs werd ook toege kend aan C. v. d. Meer, terwijl ook S. v. d. Griend, H. Kemper en B. Edwards van Meyen een tweede prijs ontvingen. Troostprijzen werden toegekend aan G. Ghuys. B. Klaptor, P. van Haperen, P Klinckhamer en L. Smits. In de allemansdienst komen zaken van geloof en leven aan de orde en de diensten zijn bedoeld voor iedereen „die wel eens nadenkt". Men zegt: „Wie zich niet uitsluitend voor ma teriële zaken interesseert kan zich thuis voelen in de allemansdienst". De gang van zaken tijdens deze Terneuzense dien sten lijkt op die in het Noordhollandse Winkel. Men vervangt echter de „luis- termuziek" aan het begin door liede ren waarbij iedereen mee kan zingen. In de eerste dienst wordt het woord DOOR ELLERY QUEEN De moordenaar die Dow voor ae moordenaar van dr. Fawcett wilde laten doorgaan, wist ook dat Dow spoe dig na zijn eigen vertrek in de behandelkamer zou verschijnen. Het was dus strikt noodzakelijk en abso luut nodig voor hem zich ervan te overtuigen dat zijn slachtoffer dood was toen hij wegging; dat hij niet kon praten, dat hij Dow - of wie er ook onverwachts zou kunnen komen - de naam van de werkelijke moordenaar niet zou kunnen noemen. Hetzelfde geldt voor de moord op senator Fawcett. De moordenaar had toen twee keer gestoken, de eerste stoot was niet fataal geweest en hij stak nog een keer. Hij nam het zekere voor het onzekere. Op dr. Fawcetts pols nu, hebben we de bloedige af drukken van arie vingers gevonden. Er wend terecht aangetoond dat de moordenaar de pols van zijn slacht offer moet hebben gevoeld nadat hij hem had neerge veld. Waarom? Kennelijk om zich ervan te overtui gen dat zijn slachtoffer dood was. Maar let nu op het volgende opzienbarende feilt!" Zijn stem zwol aan tot een donderend geluid. „Het slachtoffer was, niettegen staande de voorzorgsmaatregel van de moordenaar om zijn pols te voelen, toch in leven toen de moordenaar wegging. Want Fanny Kaiser die enkele ogenblikken later het toneel betrad, zag dr. Fawcett bewegen en hoorde hoe hij Dow vrijpleitte, hoewel hij stierf voor hij de naam van de werkelijke moordenaar kon ont huller) Hoe schakelt dit nu de twee gevangenis artsen uit die bij de elekitrocutie van Scalzi aanwezig waren en die zich ook nu hier bevinden, vraagt u? Wel op de volgende manier. Stel dat één van deze heren de moordenaar was. De misdaad vond plaats in de behandelkamer van de arts. Op het bureau bevond zich, op slechts ongeveer een meter afstand van het lijk, de dokterstas, die van het slachtoffer - en iedere dokterstas bevat bijvoorbeeld een stethoscoop. Ja, het is mogelijk dat zelfs een dok ter die de pols van een stervende voelt, eventueel niet in staat is een heel nietig levensvonkje te onderken nen, maar een dokter in de behandelkamer van een dokter, met alle benodigde attributen bij de hand, zou zich ervan hebben overtuigd - dat verzeker ik u Met de stehoscoop, of de spiegel - er zijn tal van ma nieren waarop de arts 8e dood kan vaststellen We kunnen dus zeggen dat geen arts met alle midde len bij de hand om zich van de dood van zijn slacht offer te overtuigen, dat slachtoffer levend zou hebben achtergelaten. Hij zou de laatste levensvonk van het slachtoffer hebben bespeurd en deze hebben gesmoord door hem een tweede steek toe te brengen. De moor denaar deed dit niet. Dus was de moordenaar geen arts en dus kon hij niet een van de twee gevangenis artsen zijn, die moesten worden uitgeschakeld". Ik had kunnen gillen om de spanning te verbreken. Op vaders enorme vuisten stonden de spieren blauw en opgezwollen. De gezichten vóór ons vormden een galerij van bleke maskers. „Father Muiir", vervolgde Drury Lane met zachte stem. „De moordenaar van de broers Fawcett was in beide gevallen dezelfde. Maar dr. Fawcett weid even na elf uur vermoord. Vanaf tien uur die avond was onze goede aalmoezenier op zijn veranda en ik was bij hem. Het is dus fysiek onmogelijk dat hij de mis- daad heeft gepleegd. Hieruit volgt redelijkerwijs, dat ook hij senator Fawcett niet kan hebben vermoord" En zo gebeurde het dat ik door de roodachtige nevel die tussen mijn ogen en de bleke gezichten zweefde zyn krachtige, dreunende stem hoorde verklaren' „hein van de zevenentwintig mannen in deze kamer is de moordenaar van de broers Fawcett. We hebben er zesentwintig uitgeschakeld. Er is er slechts één ^Y un15??1' laat hCm ni6t ontsnappen! Thumm, let op dat hij die revolver niet gebruikt" Er volgde een explosie van geluiden, gegil, gekreun geworstel. De man die de spil van dit alles was en' die nu in vaders ijzeren greep gevangen zat de man wiens trekken haast onherkenbaar verwrongen waren de str8en Va2 Waanzin geiden -Tz? man was de directeur van de gevangenis, mr. Magnus. 23. HET LAATSTE WOORD nalezen van deze bladzijden vraag ik me af heb gewekt dat d? moordenaar wm diïfde dSwen va" dr' fawcett iemand anders hetd op vele plaatsen vanzelfsprekend was. J.l. zondag speelde Internos I tegen Dosko in Bergen op Zoom. Traditie getrouw was er ook deze maal weer een bus ingezet voor die supporters, die belangstelling hadden voor deze wedstrijd. Ondanks het feit dat hier wel terdege sprake was van een be langrijke wedstrijd leek de belang stelling voor de reis zo gering dat de busreis geen doorgang kon vinden. Zijn er in Etten dan zo weinig sup porters van Internos? Welnee, want toen de spelersbus vertrok, waren er mensen genoeg die mee wilden, zoals elke keer trouwens. Deze kwamen echter bedrogen uit, daar een bus waarin twee elftallen, het bestuur en de dames van de spelers reizen vol is. Daarom raad ik iedere supporter, die niet op eigen gelegenheid reist, aan zch voortaan tijdig op te geven voor de busreizen. ETTEN - J. van de Baai Nu de ruilverkaveling in Kloosterzan- de gekomen is, kan men wel zeggen, dat het derde front hier gekomen is. Eerst de Duitsers, toen de geallieer den en nu de ruilverkaveling. Met bulldozers en hijskranen, komen ze de weilanden ingereden, dwars door de omheiningen, draad en weipalen kapot, evenals de drinkbakken, die ook tot stukken werden geslagen en over hét omliggende land verspreid. Tevens sneuvelen ook de bulzen onder de op ritten en ook vele draineerbuizen. Het zogenaamde klusjeswerk, steenpuin opruimen en de grond gelijk maken, kunnen de boeren echter zelf gratis doen. Dat noemen ze dan vrij demo cratisch Nederland. KLOOSTERZANDE A. J. v.d. Bergh Naar aanleiding van het bericht over de politieke happening, die in Middelburg door de F.J.G. werd geor ganiseerd, in de krant van zaterdag 28 januari, zou ik graag even het vol gende onder uw aandacht willen bren gen: De kop van het artikel vermeldt dat deze happening in een chaos geëin digd ls. Sindsdien vraag ik me ech ter af wat er met chaos bedoeld wordt. Deze avond werd bezocht door een overweldigende hoeveelheid jongelui, die op de politiek en de beat afkwa men, Ook na het optreden van de band bleef de zaal vol en het publiek hield zich opvallend rustig. Dat de zaal op een bepaald moment te vol werd wil nog niet zeggen dat deze avond in een chaos eindigde, er was hoogstens even sprake van verwar ring. MIDDELBRUG Ria Meeuwse Dat de gemeentelijke herindeling in Z.-VL zoals thains is gepland, niet de sympathie van alle bewoners weg draagt, getuigt het artikel in De Stem van 23-1-67, waarin de bezwaren van de heer v. d. Wynkel naar voren komen, terwijl het verslag in De Stem van 24-1-67 van de inleiding gehouden door het Statenlid de heer Van Geefl» bergen te Oostburg, de indruk beves tigde, dat men daar ook niet over vloeide van ingenomenheid met het plan. Dit is in alle opzichten verklaar baar. Als voornaamste klacht werd aange geven: „De afstand tussen bestuurders en bestuurden is veel te groot. Men heeft in de top geen flauw benul van wat er onder de mensen leeft". De heer Van Geesbergen voegt hier nog bij, dat het arbeidsterrein van de gemeenten steeds meer is uitgebreid Hij zei dat kleine gemeenten de socia le voorzieningen, woningbouw, indus trialisatie, bejaardenzorg, sport, jeugd zorg enz. niet meer aankunnen. Waar blijft de verzekering, dat de geplande grote gemeenten dit wel zul len aankunnen? Heeft het domme pot lood in Z.-Vl. de ideale omvang van de gemeenten gecreëerd? Beschikken de ze aglomeraties over een voldoende groot en geschoold ambtenarenappa raat om de bestuurlijke moeilijkhe den het hoofd te kunnen bieden? Moei lijkheden, waarmee men in alle ge meenten zal te maken hebben, maar ook die, die in een enkele van door slaggevende betekenis zijn (Kanaalzo ne). Zal de differentiatie der moeilijk heden geen ongewilde concurrentie tussen de gemeenten ten gevolge heb ben? Moeten wij voor Z.-Vl. niet meer zoeken naar een wetenschappelijk uit gangspunt voor een gerichte ontwikke ling van de toekomst? In dit verband zou ik willen wijzen op de onlangs door prof. dr. Brasz, hoogleraar bestuurswetenschappen aan de Vrije Universiteit te Amster dam geponeerde oplossing, om in plaats van oncontroleerbare herinde lingen over te gaan op de instelling van „de vierde bestuurslaag", een be stuursapparaat tussen gemeente en provincie in. Dit zou dus een gewest omvatten en bestuv.rd worden door een gekozen gewestraad, die besluiten moet kunnen nemen buiten de ge meenten om. De autonomie van de gemeenten wordt hierdoor niet aange tast, alleen worden zij ontlast van veel werk dat zij thans niet aankun nen. Sociale, economische, culturele, medische en utiliteitskwesties komen dan op het terrein te liggen van de ge westraad. De afstand tussen bestuur ders en bestuurden wordt niet ver groot. De tussenfase vergemakkelijkt het contact. Prov. Staten en G.S. kunnen aoor het werk van de Gewestraad ook veel beter geïnformeerd zijn. Misschien bestaat dan tevens de mo gelijkheid om eens bijzondere aandacht te besteden aan de opleiding van het ambtenarenapparaat, dat aeer zeker een scholing nodig heeft aan vakscho len voor bestuurskunde, waar zij we tenschappelijk en praktisch worden opgeleid voor hun taak. Mogelijk ko men we dan tot een betere oplossing, dan nu, bij de duistere sprong in de bestuurlijke ruimte die men bij de thans geplande herindeling heeft ge daan. KOEWACHT C. Hamerlinck. i J?a' ^oekoek en Harmsen overhoor, liggen is -een leugen. Waarom moet dat d" ?.Uemaal? Zün ze soms bang hïL t Boerenpartij het wint? Nu ik hoop het. Ik ben zelf er op uit ge* weest naar het kantoor van de Boeren- £edakrmaar hSt Ware" leugens, zeiden BREDA p vJ Misschien hoopten ze. dat 't niet waar zou z«n? (Redactie)

de Stem | 1967 | | pagina 29