11 bla* fLEXA weekend-systeem VERKERK MET EEN BROEK NAAR ZEGE Mao beveelt: leger moet zich matigen JAM IN Lardinois en Den Uijl debatteren op straat in Tilburg Maanreis maanden achter op schema „Die kou viel best mee Twee Belgen na kraak snel gepakt PODGORNY VANDAAG BIJ PAUS INFLATIE IN CHINA TIENTALLEN DODEN DOOR VERGISSING Plunderaars slaan toe in ingesneeuwd Chicago Portugal biedt genoegdoening Morgen begrafenis drie astronauten AANVAL OP VLUCHTENDE BURGERS IN Z.-VIETNAM POLITIEK OP BIERKISTJE DAGBLAD VOOR ZEELAND AFTELLEN "WJwrfdroog na 50 minuten. rnuur hard na 15 minuten Onhoudbaar Niet lekker „Fouten" niet duur wel heerlijk KWESTIE-MACAO 107# JAARGANG No. 25417 tgave: N.V. Uitg. Mi|. Neerlandia -ireeteur: Drs. W. A. J. M. Harkx fdredacteur: L. Leijendekker dactieraad: J M. A. C. v. Dongen j v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Ls mr. H. M. L. de Rechter. P. V. M. arcauteren L. J. v. Westende. reau: Breda - Reigerstraat 16 Hl. 2234' (7 lijnen) Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland MAANPA 3 SO JANUARI 1967 Abonnementsprijs: 12,00 per kwar taal, excl. 0,50 incasso, 15,50 per post excl. 0,50 incasso, 4,00 per maand; 0,93 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. ---- de zeeuwSe eilanden: GOES, Klokstraat 1, telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14, - telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Potgieterstraat 3, telefoon 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41 telefoon 2893). (Van onze redactie buitenland) KAAP KENNEDY De drie Amerikaanse astronauten, die zo als wij in onze laatste edities van zaterdag jl'. nog konden melden, vrijdagnacht bij een felle brand in de Apollo-ruimtecapsule om het leven zijn gekomen, zullen morgen begraven worden. Virgil Grissom en Roger Chafee op het nationale heldenkerkhof Arling- taire academie West Point. De astronauten hebben, naar gebleken ls, geen enkele kans gehad om de cap sule tijdig" te verlaten. Het Apollo-pro- joct, dat de Amerikanen als eersten op de maan moet brengen, heeft een gevoe lige achterstand opgelopen. President Johnson heeft zijn leedwe zen uitgesproken in een verklaring. „Drie moedige jonge mannen hebben hun leven gegeven in dienst van de na- tie. We rouwen om dit grote verlies". De president werd op de hoogte ge bracht van de ramp op het moment, dat enkele diplomaten nog him handteke ning zetten onder het verdrag voor het yreedzaam gebruik van de ruimte. Het ongeluk gebeurde tijdens een poefstart voor de Apollo-1-vlucht. De explosie is door nog onbekende oorzaak ontstaan in de ruimte waar de zuurstof voor de astronauten werd bewaard. Een pJcIeine vonk is al voldoende om daar een explosie te veroorzaken. De zuurstof stond rechtstreeks in verbinding met de ruimtepakken van de astronauten, zo dat moet worden aangenomen, dat de drie mannen vrijwel direct door verstik king om het leven zijn gekomen. Een van de drie heeft vlak voordat de helwitte steekvlam grote verslagenheid I teweeg bracht op Kape Kennedy nog.ge- roepen: „Brand in het ruimteschip". Toen was het blijkbaar al te laat om nog maatregelen te nemen. De inzittenden van de Apollo-capsule zouden bij de ramp geen gebruik heb ben kunnen maken van het ontsnap pingsmechanisme aangezien de gehele raket door de stellage omgeven was. Zij zouden alleen hebben kunnen ontsnap pen door de luiken van binnen uit te Be bemanning was vrijdagavond om negen uur aan boord gegaan. Tijdens het aftellen hadden zich reeds enkele kleine moeilijkheden voorgedaan bij de controle en de communicatie-systemen, weet toen de brand ontdekt was heb ben reddingsploegen al het mogelijke geaaan om de ruimtevaarders te redden, maar dit was door de enorme hitte en S i rook°ntwikkeling onmogelijk, ^tientallen van hen moesten met t^T^kingsverschijnselen in een zie- «ennuis worden opgenomen. e leider van het Apollo-project, ge- jFaal-majoor Samuel Phillips, is zater- vpvd -nen met ket onderzoek. Hij zal ppetiil Ultbrengsn aan een speciaal in- Lni, uCommiSsie- kon onmogelijk AiS §ro°t de vertraging op het au^'P^ramma zal zijn .De NASA twppHo i £uimtevaartuig, dat voor de cerpn nfC was bestemd, kunnen lan- traininJk f°iU echter en aanvullende bemarmi et®kenen voor de vervangings voor hit i alt^d wordt aangewezen mannin» de oorspronkelijke be- vervanpL Vluchï niet kan ™ken. De de milits/LZur!. alter Schirl"a. 44 jaar. «ie Kei wv leger Donn F' Eisele en ie comm' ^alter Cunningham. Mocht langriS5® onderzoek echter be- 'an de Anni'i2 fen in het ontwerp leende „S nodl6 achten, dan zal al- "•aanrienTn heT V3n het ruimteschiP al Uit a. L ,beslaS nemen. "wgekomen werfId zün reacties bin- tevaarders Rad" r?mp met de ruim_ i'ê van hé Moskou getuigde zon iet Russisch verdnet en medeleven van onzKitVOlk- -De astronauten heb- brengen verdiend en ook wij ius Moskou 3an nagedachtenis", al- (ADVERTENTIE) h^t SMiri<Lhtldmee6edeeld door Half tot L 8 tot vanavond westen ka«<! bewolkt met in het Olijke S wat "Ben. Plaat- zuidoosteliikp „1 zuidelijke tot zacht wuid- Aanhoudend uur; maan2ondf,zn0? onder 17-23 up 23.14 uur '45 uur- niaan 5> (Van onze sportredacteur) LAHTI Cees Verkerk was dankbaar. In minutenlange zinnen be jubelde de nieuwe Europese kampioen schaatsen de mensen die hem tot steun waren geweest by de opmars naar zijn volgende kampioen schap. De aan het team toegevoegde dokter, de masseur (die weer naar huis moet omdat de centen van de bond op zyn), de officials en het handjevol landgenoten dat in de snydende kou van Lahti overeind bleef. Tot de laatste minuut van het meest ZAvare kampioenschap uit de geschiede nis, hield het honderdtal landgenoten stand. Met spandoeken en rauwe kreten, die Ard, Ceessie, Peter, Frits en Rudi naar snelle tijden moesten jagen op het glasharde ijs van Lahti. Duizenden Ne derlanders verkozen een diepe fauteuil bij de kachel boven het kille gedoe in Finland. Twee middagen vergaapten ze zich aan televisiebeelden die van tijd tot tijd de honderd verkleumde landge noten lieten zien. Grote opwinding in de Nederlandse huiskamers toen „Lah ti" van het scherm verdween voor Pipo en niet meer, zoals aangekondigd, tex-ug- kwam. Honderden telefoontjes brach ten de Avro-receptie tot wanhoop. Uit de zwarte hoor» toeterde het dreige menten en scheldwoorden, maar effect sorteerde dit niet. De organisatoren in Lahti besloten samen met de televisie autoriteiten de uitzending te staken bij gebrek aan Eurovisie-belangstelling. Het glorieuze moment dat Cees Ver kerk als winnaar van de vijfduizend meter en leider na de eerste dag, op het schavotje kwam werd dus gemist. Maar zondag, toen de temperatuur in Lahti daalde tot achtentwintig graden, kon er weer met volle teugen genoten worden. Van Cees Verkerks opmars naar de eerste plaats, van de successen die Ard Schenk na zijn dramatische val op zaterdag toch nog bereikte. Onhoudbaar schaatste Cees Verkerk, duidelijk het best bestand tegen de af schuwelijke kou (die de leiding dwong in plaats van de tienduizend meter, de drie kilometer te laten verrijden) naar zijn Europees kampioenschap. „Die kou viel eigenlijk nog wel mee" deelde Ver kerk na afloop de door deze uitspraak onthutste journalisten mee: „Ik ben niet van mijn gewoonte afgeweken en trok maar één schaatsbroek aan". Toch had de kleine Nederlander nog wel een interessante opmerking met be trekking tot de weersomstandigheden bij een zo belangrijk kampioenschap. „In de reglementen van de International Skating Union voor Europese en de wereldkampioenschappen moet een ar tikel worden opgenomen, waarin dui delijk naar voren wordt gebracht, dat bij een temperatuur van lager dan 15 graden onder nul de wedstrijden moeten worden uitgesteld. Bij deze temperatuur is het geen eerlijke krachtmeting meer, kijk maar eens naar de soms nare uit slagen, wat ook door het harde ijs komt, waarop do oen beter uit de voe ten komt dan de ander. Ik zelf heb buizen met een speciale ronding, die ik zo van de fabriek kreeg cn waarop ik alleen heb gereden bij de Nederlandse en de Europese kampioenschappen en waarop ik over twtee weken bij de wereldkampioenschappen in Oslo zal rijden. Op deze schaatsen heb ik een betere greep op het ijs. Ik reed er in de training niet op", zo gaf Verkerk zelf als verklaring voor zijn prestatie en vooral voor die op de 500 meter, waarop hij met 42,4 sec. zijn beste sei- zoentijd maakte. In vlot Noors vertelde hij dit ook aan de Skandinavische journalisten, die om hem heen waren samengegroept. „Volgens mijn verwachtingen hebben de Russen hier goed gereden. Kijk maar naar hun tweede, derde en vierde plaats. Matusevitsj is mij meegevallen. Dat Antson er zou komen, had ik voor speld. Ook in Oslo zullen zij mee tel len. Onder de concurrenten verwacht ik daar ook Fred Anton Maier, die in Bislet voor eigen publiek altijd sterk rijdt, en Ard Schenk. Beiden hebben bij de wereldkampioenschappen iets goed te maken. Ofschoon ik drie afstanden won, heb ik in Lahti toch niet lekker gereden. Dit kwam door de kou en het ijs. Dit in tegenstelling tot de Neder landse kampioenschappen, waar ik ook/ op drie afstanden de eerste plaats be zette". Het grote succes van Cees Verkerk voor Nederland was niet het enige op schaatsgebied. In Davos namelijk reed Stien Kaiser een wereldtijd op de drie duizend meter. Dit en ander nieuws op onze sportpagina's. OP DE FOTO Cees Verkerk als Europees kam. pioen op het erepodium, geflankeerd door de Russen Matusevitsj (links) en Kaplan. ROTTERDAM (ANP) Twee Bel gen die in de nacht van zaterdag op zondag in het Botlekgebied een brand kast kraakten, zijn door de oplettend heid van een Rotterdamse agent snel opgespoord. Gisteren heeft de Belgische rijkswacht hen in hun woonplaats Es sen aangehouden. De buit een bedrag tussen de 2 en 3000 gulden werd in de bossen btf Essen teruggevonden. Om vier uur 's nacht overvielen de twee Belgen, de 22-jarige pijpfitter H. B. en de 20-jarige kraanman J. V., de 57-jarige portier J. Neervoort uit Den Haag, die de ronde deed op het terrein van een constructiewerkplaats. Zij bonden de handen van de portier met een stuk ijzerdraad en stopten hem in een donker vertrek. Met materiaal uit een magazijn trokken de twee Bel gen naar het kantoor, waar zij het slot uit de safe brandden, een karwei dat twee uur vergde. Af en toe keek H. B. die een tijd in deze fabriek had gewerkt of de portier zich rustig hield. Een politieman zag echter die nacht hun auto vreemd geparkeerd. De po litieman noteerde het nummer. Toen de portier na het vertrek van de brand- kastkrakers de politie alarmeerde, legde de Rotterdamse politie direct verband met de Belgische auto. De rijkswacht zocht de twee mannen op. Kort daarna legden ze een beken tenis af. De portier heeft bij een korte scher mutseling enige verwondingen opgelo pen. De twee mannen zullen in Bel gië worden berecht ROME (Ass. Press) President Podgorny van de Sovjet-Unie is giste ren na een rondreis van vier dagen langs een aantal Italiaanse industrie steden en toeristische centra in Rome vanmiddag om half vier (Nederlandse Het Vaticaan heeft bevestigd dat. hij teruggekeerd. tijd) in particuliere audiëntie door paus Paulus zal worden ontvangen. Dit zal het sluitstuk vormen van het staats bezoek van een week dat Podgorny aan Italië heeft gebracht. Het zal voor het eerst zijn dat een paus een zo hoge communistische functionaris óntvangt. PEKING (AFP RTR) De militaire commissie van het Chinese centrale par tijcomité heeft gisteren het leger opge roepen tot „matiging en vermijding van verdere excessen bij de uitvoering van de culturele revolutie". Er moet een einde komen aan d.e willekeurige arres taties en vervolginen en eveneens aan de vernederingen waaraan sommige „bourgeois-reactionairen" tot dusver werden onderworpen. Aan de richtlijn gaat een citaat van Mao Tse-Toeng vooraf, dat erop wijst dat deze er persoonlijk zijn goedkeuring aan heeft gegeven. Men vermoedt dat de richtlijn is uit gegeven op initiatief van de militaire bevelhebbers en met name minister van defensie Lin Piao, die wensen dat het leger zijn politieke rol ordelijk en zon der verslapping van discipline vervult. Voor de vierde achtereenvolgende dag betoogden zondag honderdduizen den Chinezen voor de Russische am bassade. Ook voor de Zuidslavische am bassade werd gedemonstreerd, waarbii kreten opklonken als „Sla Tito de her sens in". De anti-Russische campagne in Pe king neemt reusachtige vormen aan Russische diplomaten en hun gezinnen worden al niet meer geholpen in spe ciale winkels voor buitenlanders. Japanse correspondenten hebben gis teren uit Peking bloedige gevechten in de rijke en dichtbevolkte provincie Szetsjwan gemeld. Volgens de muur kanten zijn er tientallen mensen gedood. De volgelingen van Mao hebben nog steeds niet de volledige zeggenschap in de twee grootste steden van Szetsjwan Tsjengtoe en Tsjoengking. In de provincie Sinkiang, waar bij ge vechten meer dan honderd mensen om het leven zijn gekomen, zou een regi ment dat tegen Mao is, gewaarschuwd hebben voor nieuwe gevechten. De hetze tegen de Russen uit zich ook op velerlei andere manieren. In Moskou werd op de Chinese ambassade een grootscheepse persconferentie ge houden waarbij de kwestie van de mis handeling der Chinese studenten op nieuw breed werd uitgemeten. Dat lok te weer nieuwe Russische protesten uit. Naar verluidt zou de roerige toestand in praktisch geheel China reeds tot ernstige economische gevolgen leiden. Er wordt gewag gemaakt van inflatie. Zaken sluiten wegens gebrek aan voor iaden, en er zou'sprake zijn van een run op de spaarbanken die nu zelfs met inschakeling van het leger wordt beteu geld. De revolutie zal, menen waarnemers in Hongkong. China een achterstand van minstens zes jaar bezorgen. SAIGON/OXFORD (Ass. Press/ Reuter) De Amerikaanse leger leiding heeft een onderzoek inge steld naar een incident in de Me kong-delta, waarbij 31 Zuidvietna- mese burgers werden gedood. Amerikaanse helikopters openden het vuur op een ongeveer 200 sam pans, in de mening dat deze be mand werden door Vietcong-sol- daten. De schepen brachten ech ter burgers naar 'n veiliger, plaats. Het incident kwam voort uit enkele verwarrende omstandigheden: de Ame rikanen meenden dat op de rivier de Bassac, waai' zij de sampans waarna men, geen burgers aanwezig konden zijn omdat voor hen beperkingen zijn opgelegd, met het doel vijandelijke een heden sneller te kunnen identificeren. Bovendien werden de helikopterbeman- nimgen beschoten, naar zij vaststelden vanuit de sampans. Ook vanaf de oever werd gevuurd. Onmiddellijk openden zij zeer zwaar vuur op de schepen. Onder de slachtoffers zijn vrouwen en kinde ren. Amerikaanse militairen hebben bloed afgestaan om de gewonden te helpen. Bij een ander incident zijn een man, een vrouw en twee kinderen, allen Zuidvietnamezen, door twee Ameri kaanse militairen doodgeschoten. Hun lijken werden op een modderweg ge vonden. De schuldigen zijn door de mili taire politie gearresteerd. Senator Bob Kennedy heeft in het Engelse Oxford, waar hij studenten toe sprak gezegd dat de komende drie a vier weken voor de Vietnamese kwes tie van het grootste belang zijn. Hij zei dat er geheime besprekingen gaande zijn. Hij wilde daarover geen verdere mededelingen doen. Senator Kennedy verklaarde persoonlijk bezwaren te hebben tegen de hervatting van de bombardementen in Noord-Vietnam, en die bezwaren worden steeds ernstiger, zei hij. In het Amerikaanse Vietnam- beleid zijn, zo verklaarde hij desge vraagd, „verschillende dingen fout ge daan". (ADVERTENTIE) melkhazel nootjes (Van een onzer verslaggevers) TILBURG „Midden-Brabaht schijnt je nu meer ter harte te gaan dan toen je minister was!" Dat spottend antwoord kreeg za terdagmiddag de socialistische lijstaanvoerder Den Uyl van de Brabantse KVP-Jijsttrekker Lar dinois, tijdens een overigens ge moedelijk straatdebat in het cen trum van Tilburg. Staande op een leeg bierkistje be toogde Den Uyl dat er voor de herin dustrialisatie van Midden-Brabant speciale rijksmaatregelen nodig zijn, net zoals nu voor het noorden en Lim burg gelden. Die maatregelen zouden alleen getroffen kunnen worden als de KVP met de P.v.d.A. in zee zou gaan. Lardinois toonde waardering voor het beleid Den Uyl als minister van economische zaken in het kabdnet-Cals ten aanzien van Limburg gevoerd heeft, „ni£»r',T zo voegde hij eraan toe, „je gaat te ver als je zegt dat je dat ook voor Midden-Brabant gedaan hebt Den Uyl beweerde dat het kabinet- Cals ook voor Midden-Brabant ge zorgd had. Niet alleen had hij als mi nister vele besprekingen gevoerd over de situatie in de textiel- en schoenen industrie, maar Midden-Brabant zou ook een belangrijke plaats gekregen hebben in de nota over de ruimtelijke ordening. Niemand vroeg hem welke concrete resultaten die besprekingen dan wel gehad hebben of welke taak Midden-Brabant in de nota gekregen zou hebben. Den Uyl zei ook dat Nederland zo veel mogelijk aan de gas- en olievond sten in de Noordzee moet zien te ver dienen om een speciaal beleid ten aan zien van Mid den-Brabant te kunnen betalen. Lardinois gaf hem gelijk, maar voegde eraan toe dat zijn exploi tatievoorwaarden niet a priori de enig juiste zijn. De KVP'er weigerde op de zaak in te gaan. omdat hij, zoals hij zei, op dit terrein geen expert is. Lardinois liet zich vriendelijker uit over de P.v.d.A. dan over de WD, maar of daaruit iets af te leiden valt over de regeringscombinatie die de Brabantse KVP wenst, is de vraag. De Brabantse KVP-voorzitter Siepmann zei eerder op de dag dat de populari teit van het liedje „Jelle zei wel zien", volgens hem een politieke vingerwij zing is. Lijstaanvoerder Lardinois ver klaarde dat hij het liefst een combi natie van KVP, AR en CHi zou zien. Daartoe uitgedaagd door Den Uyl zei hij met nadruk dat de katholieken mogen stemmen zoals zy willen. Hij verweet Den Uyl dat de socialisten ten onrechte blijven beweren dat de KVP een bedreiging zou vormen voor de geestelijke vrijheid in ons land. Het debat vond plaats na de Bra bantdag van de JCVP in de stads schouwburg. Daar werd betoogd dat de industrialisatie van Brabant groot gevaar loopt vanwege het discrimi nerende beleid van het rijk dat Lim- bu2'g en het Noorden bevoordeelt. Er werd scherpe kritiek geuit op het provinciaal bestuur dat naar de mening van velen een te afwachtende houding aanneemt. Tilburgs burge meester mr. C. Becht, die de Bra bantdag en het straatdebat bijwoonde, is het daar gloeiend mee eens. Vrij dagavond heeft hij zich in de Til- burgse gemeenteraad in dezelfde geest uitgelaten. Zaterdag sprak ook mr. Hans van Mierlo van D-66 het pu bliek op straat toe. Op de foto Het publiek vindt het allemaal wel leuk. MACAO (Reuter) De regering van de Portugese enclave Macao heeft gis teren een akkoord getekend, waarin zij alle eisen inwilligt die China stelde na de bloedige onlusten van vorige maand. Bijzonderheden van het akkoord zijn niet bekendgemaakt, doch men neemt aan, dat het Portugese verontschuldi gingen bevat alsmede een aanbod tot volledige compensatie voor de nabe staanden van de acht bij de relletjes omgekomen Chinezen. De Portugese bevolking van Macao, een minderheid, stond de afgelopen maand aan een eco nomische boycot bloot. Terwijl het akkoord werd getekend, voeren Chinese kanonneerboten in de haven van Macao rond, toegejuicht door de Chinese bevolking. De Portugese autoriteiten hebben enkele voor de on lusten verantwoordelijke militairen ge arresteerd, die in Lissabon terecht zul len staan. CHICAGO (Reuter) De zwaarste sneeuwstorm die Chicago ooit heeft ge troffen, heeft groepen piunderaars ge ïnspireerd tot rooftochten en diefstal op grote schaal. Bij een vuurgevecht tussen de politie en een groep mensen die een winkel plunderden werd een tienjarig meisje door een kogel uit een politie pistool gedood. Volgens de politie wordt op talrijke plaatsen in de stad geplunderd en is zij niet in staat dat tegen te gaan omdat de sneeuw tot hoogten van 3,5 meter is opgewaaid. Vliegvelden en wegen zijn geblokkeerd en honderden autobussen en auto's zijn tot stilstand gekomen. De brandweer kan niet uitrukken. In een gestrande bus is een vrouw gestorven en een groot aantal andere mensen zou zijn omgekomen terwijl zij zich een weg door de sneeuw trachtten te banen. Hoewel Chicago het zwaarst zou zijn getroffen, komen uit het gehele Midden-Westen van de Verenigde Sta ten berichten over zeer slechte weers omstandigheden. Een groot deel van het zuiden van Michigan is door sneeuw, ijzel en ijzige storm nagenoeg van de buitenwereld afgesloten. Indiana wordt gegeseld door wat de hevigste sneeuw jacht uit zijn geschiedenis wordt ge noemd. In de stad Gary is de nood toestand afgekondigd. Iowa, Ohio en Missouri zijn met sneeuw bedekt. De storm heeft inmiddels Canada be reikt waar het lucht- en wegverkeer tot stilstand kwamen en zich storingen Twee negermeisjes kijken naar cameratassen welke in Chicago in de sneeuw liggen, nadat.een jeugdbende een vrachtauto heeft geplunderd, die tijdens een hevige sneeuwstorm is gestrand. voordoen in de elektrische energievoor ziening. In de stad Quebec moest.een twintig tal mensen met vergiftigingsverschijnse len in ziekenhuizen worden opgenomen, nadat zij met hun auto in de sneeuw waren gestrand en tegen de koude hun motor hadden laten draaien. Tussen de grote steden liep hét vor keer geheel vast.

de Stem | 1967 | | pagina 1