limonades In Brazilië 500 doden Pot voor pot voor justitie REDDENDE ARM..... goed! Mao-groep in de minderheid Vakcentralesmeer actie Den Uyl daagt Toxopeus uit tot t.v.-debat tegen werkloosheid Inkomen in 67 3pet. meer besteden Geschil Isracl-Syrie drink gezonde nachtrust verkwikt ontwaken Beslissing over overwerkloon uitgesteld „STUIVER" IN GEBRUIK Eerste fase van Oudenrijn in maart gereed Avondje uit Avondje 't is gezelliger met ..Rode Vlag" roept leger te hulp Gevechten Overgave Belgische bisschoppen „HOUD DE VIS NOG IN ERE" PLANBUREAU Werknemer kan VERTRAGING de fijne dropbonbonlekker en... goed voor u! ONDERZOEK NAAR NIEUWE WOORDENSPEL-PUZZEL Geen kansspel Op Leyte 24 doden In boek van Manchester: .Der Stern'sc ïrapt op eigen houtje DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 26 JANUARI 1967 (ADVERTENTIE) Sinaasappel- vruchtelimonade, citroen, frambozen, champagnepils. legatie onder leiding van minister-pre sident Zijlstra. hebben in de eerste plaats gesteld, dat zog geen aanleiding zien om algemene maatregelen te tref fen, die de werkgelegenheid kunnen sti muleren. Men is van mening, dat de werkloosheid op dit moment zo duide lijk wordt bepaald door gebieden en door bedrijfstakken, dat men juist die sectoren impulsen moet geven. Vooral valt hierbij te denken aan de bouw nijverheid met haar 45.000 werklozen. Wat dit laatste betreft, is wel geble ken, dat zoals trouwens ook in vele gevallen buiten4 de bouwwereld de werkloosheid vooral een gevolg is van de krapte op de kapitaalmarkt en (als gevolg daarvan) de hoge rentestand. Er zijn aanwijzingen niet alleen, dat op die kapitaalmarkt wat meer ruimte komt zeker premier Zijlstra heeft deze indruk en dat de rente wat daalt, maar ook dat er op de bouwmarkt wat meer leven gaat komen. De afname bij de baksteenindustrie wijst hier ook op. Niettemin heeft de vakbeweging erop aangedrongen, de bouwnijverheid wat extra „inspuitingen" toe te dienen, ze ker als het geld minder duur wordt. De regeringsdelegatie wekte die indruk, hiervoor niiet ongevoelig te zijn. Den Uyl (Van onzé parlementaire redactie) DEN HAAG De V.V.D.-lijstaanvoerder mr. Toxopeus zal ingaan op een titdaging van P.v.d.A.-lijstaanvoerder drs. Den Uyl en optreden in een politieke t.v.-uitzending van de P.v.d.A. op 1 februari a.s. De heer Den Uyl heeft liberale opponent de helft van de zendtijd op 1 februari aangeboden om zijn uitspraken en bezwaren tegen de P.v.d.A. toe te lichten. In dezelfde uitzending zal drs. Den Uyl dan op de toelichting van mr. Toxopeus reageren. Directe aanleiding tot deze uitdaging is de televisie-uitzenidng van de V.V.D. op maandag 23 januari, waarin mr. Toxopeus de P.v.d.A. heftig aanviel, met name op het punt van de gevoerde financieel-economische politiek van het duo Den Uyl-Vondeling in het kabinet-Cals. Ook viel mr. Toxopeus het ver kiezingsprogram van de P.v.d.A. aan. Het politiek gevecht zal plaats hebben op 1 februari om 20.20 uur op het eerste net. Toxopeus REGERING BELOOFT NOG NIETS (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Vakcentrales en regering zijn in een gesprek over de werkgelegenheid gisteren tot de conclusie gekomen, dat het werk loosheidscijfer op dit moment ruimschoots de 100.000 is gepasseerd. Hierbij zijn niet gerekend de werknemers, die lijden onder gedwongen werktijdverkorting. De vrees is tijdens het gesprek geuit, dat ver schillende zogenaamde short-time-bedrijven op korte termijn geheel zullen sluiten. De bespreking heeft niet geleid tot besluiten of toe zeggingen van de zjjde der regering. Op tal van punten deelde men echter wederzijds de bezorgdheid, wat ongetwijfeld tot maatregelen zal leiden. De vakcentrales, die gisteren een on derhoud hadden met een regeringsde- De vakcentrales hebben voorts hun mening weergegeven, dat er wat meer gedaan zou moeten worden om de stimuleringsgebieden in ons land tegemoet te komen. Mede in dit verband kwam de aan drang van het bedrijfsleven om investe- ringslaciliteiten te herstellen, aan de orde. De vakcentrales vinden faciliteiten slechts voor bepaalde gebieden en som mige bedrijfstakken nodig, waarbij in het 'bijzonder aan de textiel werd ge dacht om deze tak van nijverheid mo dem te kunnen houden. Regionale voor ziening op dit gebied is fiscaal niet uit voerbaar, alldus de regering, die wel iets voelde voor faciliteiten voor be drijfstakken. Een ongetwijfeld zeer belangrijke zaak, door de vakcentrales ter tafel gebracht, was de diepe teruggang in inkomen voor degenen, die werkloos worden. Weliswaar bedraagt de uitkering in zo'n situatie 80 pet. Maar deze wordt bere kend over het verzekerd inkomen, niet over toeslagen e.d. De praktijk is dalï ook, dat velen thans slechts 50 a 60 pet. ontvangen van hun laatste loon. De vakbeweging zou in de uitkerin gen een „vloer" willen leggen in die zin, dat een werkloosheidsuitkering nooit minder dan het thans geldende mini muminkomen mag zijn. Iets dergelijks speelt bij de middengroepen en hoger betaalden. De werkloosheidsuitkering wordt berekend naar een maximum van 36 gulden pet dag (de zogenaamde dag loongrens), zodat werknemers, die meer verdienen, bij werkloosheid een nog die pere inkomensval maken. De vakcen trales zouden deze grens willen op trekken tot 20.000 gulden. Beide zaken worden wel geregeld in de wet op de arbeidsongeschiktheid, maar deze wet gaat pas op 1 juli in en men wil een snellere voorziening. Daarvoor is een wetswijziging nodig. Men zoekt nu naar wegen om zo'n wijziging snel tot stand te brengen. Een ander punt van grote zorg was de sterke toename van de werkloos- neid onder jeugdigen. Zo zijn er in de bouwwereld al 1700 werklozen, die onder een leerlingregeling vielen. De vakcen trales hebben betoogd, dat alles moet (Van onze redactie buitenland) r TOKIO/PEKING - In de Rode Vtag, het officiële blad van de Chinese strijdkrachten, is gisteren „lutl toegegeven dat de „revolutioniare worden gedaan om de jongeren van de rehellnn" rn rr, straat al te houden. Dit zou kunnen n van Mao Tse Toeng in door leerlingbouwplaatsen in te rich- ae minderheid 7iin Het Ipopr ten en door bii- herscholingsmogelijk- WorrU heden te scheppen. De regering bleek opgedragen de niet ongenegen te zijn, in die richting Mao-aanhangers met kracht van 'ets te doen' wapenen te hulp te komen en de panden van Mao uit té roeien. «ermee is het leger van 2,5 mil joenman ingeschakeld bij de s nJ van Mao en de zijnen tegen P^sident Lioe Sjao Tsji. leger nentafi, 'tri" mogreiijk dat het ..Politieke mÜlin ?ldus het orSaan- een wanen n« ?.rRei' uit de ,0°P yan Proletariaat HiePh VCke,macht Va" het Wapens heeft volksleger met de de wanene m°et ook met Verdedigd» volksleger worden deetó^dat'lfet ireeds ?£ficie?l meegè- van Mao had JSLet zick aan de zÜdé Kiansi die nn ?oCka ln de Provincie overd on d. januari zou zijn her- op de aanhangers van Lioe. aer nrekhna^pm Pv,king hebben ver vechten od is van hevige ge zinde Rode Par,r l"3" tussen Lioe-ge- sati.. j d Gardisten en andere organi- rijden. ian de (dstad waar Mao is geboren. kant^' en^heMeee eS^de"r aan de ene in Tsjangsia !fa v! a.?J\de andere kant te Provincie, I^ad v.an H°enan, ons hebban e^bHde^'tl0'816» radiostati- Mao op aane-Pdr tegenstanders va*i ven. „Als u u" lich «ver te ge- »n>ar één weg dfe Sf'"T toont' is radlo-Hopet. dood", aldus ^oekien3 hebbên^zic?6"8'' .KianSsi en ""gelaten zonder m delfde zin teden te gevén overal™ hüzóndèr- over gewapende acties. BRUSSEL (KNP) De Belgische bisschoppen zullen hun gelovigen ver zoeken om voorlopig toch nog vis te blij ven eten ondanks het feit dat het ont houdingsgebod op vrijdagen is afge schaft. De bisschoppen vragen dit „ge baar van sociale solidariteit" in verband met de weerslag, die de nieuwe bepalin gen kunnen hebben op de vishandel. De bisschoppen leggen hun gelovigen van 14 jaar en ouder op vrijdagen de ver plichting op, een of ander boetewerk te doen. (ADVERTENTIE) -SS Vijthonderd doden, honderden ver misten en een materiële schade van naar schatting twee en een half miljoen dollar, zo luidt de laatste officiële ba lans van de overstromingen die maan dag in Rio de Janeiro en de aangren zende staten zijn opgetreden. In de Sierra Arara heeft men tot dusver pas de ljjken geborgen van twintig van de tweehonderd personen die daar door een aardverschuiving bedolven werden. Elders zijn enkele tyfus-gevallen geconstateerd. Hier helpt een redder een vrouw door de kniehoge modder naar veiliger oor den (VERVOLG VAN PAGINA 1) Vooral in verband met de krapote op de kapitaalmarkt bleef het beeld van de ontwikkeling in de loop van 1966 niet ongewijzigd, zo vervolgt het CPB. De werkloosheid nam toe, zij het aanvan kelijk nog gering. Vanaf september echter liep de werkloosheid scherp en plotseling op, qua tijdstip onvoorspel baar. Zij verschilde regionaal in om vang (vooral het noorden en zuiden liet een hoog niveau zien) en zij mani festeerde wat de beroepen betreft, zich het sterkst in de bouw, de voor mone taire invloeden meest gevoelige be drijfstak. Het CPB heeft zijn verwachtingen voor het thans lopende jaar neergelegd ln kerngegevens. Daaruit blijkt, dat de monetaire spanningen vooral de hoog te der investeringen beïnvloeden. Ze zullen in de bedrijven zelfs dalen t.o.v. 1966. O.f ze bij de overheid ook dalen, hangt af van de bereidheid om infla toir te financieren. De toeneming 'van de particuliere consumptie wordt afge remd door de ongunstiger situatie op de arbeidsmarkt, door voortgaande prijsstijgingen en door belastingmaat regelen. In dit verband is een onzeker heidsfactor wanneer de belasting-wij zigingen ingaan. De omvang van de consumptie wordt voorts ook beïn vloed door de loonstijging. Meerjarige contracten trekken deze stijging extra omhoog, de eenjarige contracten be perken de stijging. In totaal blijft de loonkostenstijging in 1967 waarschijn lijk beneden de 10 pet. der laatste ja ren. Ze wordt op 8 pet. geraamd. Onder deze omstandigheden die volgens het CPB ook voor de werkne mers met eenjarige contracten gemid deld reeds een geringe loonstijging be tekenen (cirea 1,5 pet.) komt er voor de particuliere besteding 3 pet. meer beschikbaar. Geringer is de uit breiding van het totaal der binnenland se bestedingen, nl. 1,8 pet., hetgeen er toe leidt dat de effectieve vraag", meer dan de produktiecapaciteit, bepalend wordt voor de feitelijke omvang der produktie. Bij de prognoses is uitgegaan van een betrekkelijk gunstig blijven van de wereldconjunctuur. De toeneming van de wereldhandel zou volgens het CPB slechts iets kleiner zijn dan in 1966. De uitbreiding van onze export zou, on danks verslechterde concurrentieposi. tie. kunnen worden gehandhaafd en zelfs versterkt door een grotere land- oouwproduktie (als het mond- en klauwzeer niet tegenwerkt) en door vrijkomende capaciteitin het binnen land. Hierdoor zou de betalingsbalans een overschot kunnen krijgen van 500 miljoen gulden, wat een verbetering met 1,3 miljard t.o.v. 1966 betekent. Kin (Van een onzer verslaggevers; UTRECHT „Pot voor meneer" heet het nieuwste woordenspel dat dezer dagen in Utrecht, Apeldoorn en Deventer is gelanceerd. De opgave lijk4 heel simpel. Van de letters, die in het woord „stratenmakers" voorkomen, moet men zoveel mogelijk nieuwe woorden maken. Wie er de meeste weet te vinden, krijgt de pot, een be drag van 5.000. Het ziet er echter naar uit, dat het woordenspel door ingreep van de politie in Utrecht niet meer gespeeld zal worden. In Utrecht zijn van vrijdag tot maan dagavond meer dan 10.000 wedstrijd- formulieren gratis verspreid. Op die papiertjes kan de prijsbeluste deelne mer beginnen met het invullen van 50 woorden, die hij samenstelt uit de let ters van het woord ..stratenmakers" Met Van Dale bij de hand komt men echter al gauw tot enkele honderden woorden. Na de eerste 50 woorden is men dus genoodzaakt ean winkelier op te zoeken, die een wedstrijdaffiche op zijn raam heeft geplakt, om daar a raison van een kwartje per stuk nieuwe formulieren te kopen. Wie zich in de afgelopen dagen heeft uitge sloofd om zoveel mogelijk woorden ie vinden, loopt intussen de kans, dat hij nooit de pot zal zien. De puzzel valt namelijk, volgens de politie, onder de wet op de kansspelen en als zodanig is er toestemming voor nodig van liet ministerie van Justitie. Die toestem ming is niet verleend en in feite ls iede2', die aan de wedstrijd zijn me dewerking geeft, als verspreider, con- tactman of winkelier, strafbaai. Bij de bepalingen achter op het for muliertje staat te lezen, dat de prijs winnaars officieel aangewezen wor den door een jury, bestaande uit drie leraren Nederlands. Namen van de juryleden worden niet genoemd en bij navraag ook niet verstrekt. Het is dus in feite zo, dat de deel nemer, die voor enige guldens aan wedstrijdformulieren koopt, niet weet wie de jury is. die zijn inzending moet beoordelen. Hij heeft dus geen en kele garantie dat zijn werk serieus wordt bekeken. Er staat ook vermeldt, dat de prijswinnaars zaterdags hun prijs in contanten ontvangen. Nergens wordt deze prijsuitkering gegaran deerd. De organisator van de woor denpuzzel, de heer A. Rooseboom ip Ommen, vindt de puzzel een zakelijke aangelegenheid, waarvan hij hoopt, dat hij een der meneren is, voor wie rte pot uiteindelijk is bestemd. Zijn juri disch adviseur meent, dat deze puz zel niet onder de wet op de kansspelen valt en derhalve geen toestemming nodig heeft van wie dan ook. De Utrechtse politie en het hoofd bureau loterijen van het ministerie van Justitie in Den Haag, denken er anders over. Op het politiebureau te Utrecht zijn al enige verklaringen van medewerkers aan deze puzzel opgeno men, om een proces-verbaal voor te bereiden. Na overleg met de officier van justitie zal de rijkspolitie in Om men de zaak in onderzoek nemen. De Utrechtse politie heeft het advies ge geven, om de medewerking aan de organisatie van de prijsvraag voorlo pig op te schorten. De heer Roose boom, door ons attent gemaakt op de juridische moeilijkheden, waarin zijn „familiespel" is komen te verkeren, heeft' hierover al zijn raadsman ge raadpleegd, en besloot met zijn woor denspel door te blijven gaan, totdat net hem officieel wordt verboden. Hij is bereid tot aan de hoogste gerechte lijke Instantie te laten uitzoeken, of hij een dergelijk „spannend, gezellig en winstgevend" spel, al dan niet ten eigen batè, kan laten spelen. Val de buitengewone bijeenkomst van de gemengd Israëlisch-Sy- rische wapenstilstandscommissie de oorzaak van de te snijden hoog spanning aan de Syrisch-Israëlische grens kunnen wegnemen? Het bijeenkomen van deze commis sie voor de eerste maal sedert 195? is on zichzelf een succes voor de secretarir-veneraal van de Ver enigde Naties Oe Thant. die zich over de spanning aan de Israëlisch- Syrische grens ernstige zorgen maakt. Zowel Syrië als Tsraët stemden er in toe aan een bijeenkomst van de wapenstilstandscommissie deel te nemen od een van te voren vast gestelde agenda. Israël bovcot sedert 1957 de Israë- lisch-Syrisehe waoenstilstandscom- missie, omdat het eerste punt op de agenda een Syrische claim is OT> het uitoefenen van jurisdictie o" Israëlisch grondgebied. Het betreft hier door Svrië oogeëiste rechten voor Syrische boeren die ten tijde van het mandaat od wat nu Israë lisch grondgebied is, landbouw uit oefenden. Israël beschouwt deze Syrische eis als een schending van zijn soevereiniteit en denkt er niet over met Syrië over deze kwestie in een gewone zitting van de ge mengde wapenstilstandscommissie te onderhandelen. Van hun kant pogen de Syriërs de Israëlische landbouw in het desbetreffende ge biedt, dat tevens in gemilitariseer de zone langs de Israëlisch-Syrische grens ligt, met geweld te. verhinde ren. Dat is een van de elementen van de huidige spanning aan de Sy risch-Israëlische grens. Het door Syrië en Israël aan vaarde voorstel van Oe Thant om te praten op een van te voren be paalde agenda waar de Israëlische soevereiniteit in het desbetreffen de gebied niet in geding zal ko men, Is een duidelijke Syrische concessie. In Israëlische kringen verwacht men echter niet veel van de bijeenkomst van de gemengde wapenstilstandscommissie. Men ziet er een poging van Syrië in om langs diplomatieke weg de interna tionale positie van Israël te onder mijnen. Deze werd sterKer naarmate het duidelijk werd, dat de Syrische agressie tegen Israël aanzienlijk verder ging dan het willen ver hinderen van Israëlische landbouw ln de gedemilitariseerde zone. Vooral de moordaanslagen op Israëlisch grondgebied duiden er op, dat het uiterst links revolutio naire Syrische Baathregime Zayen er od uit was een confrontatie met Israël uit te lokken. Van bijzonder ernstige aard was het incident waarbij een met ver lof zijnde Israëlische soldaat bij het kijken naar een voetbalwed strijd in zijn nederzetting Disjon, nabij de Libanese grens op een door een Syrische saboteurs geleg de mijn trapte en aan de gevolgen van deze aanslag overleed. Een inwoner van Dision greep in dries te woede zijn jachtgeweer en wilde in zijn eentje de Syrische grens bestormen. Dit was precies het mo ment waarop de spanning gevaar lijk toenam en de Israëlische pers ei- bij de regering Eshkol op aan drong militaire stappen tegen Sy rië te ondernemen om deze moord af te straffen. In Israël hing weer diezelfde snijdbare spanning die voor de vergeldingsactie tegen het Jor daanse stadje Samoah in november van het vorig jaar over het gehele land lag. De bijbelse spreuk „oog om oog tand om tand" klonk op dat moment als de enige waarheid in het Midden-Oosten, Bij het beoordelen van deze Is raëlische houding dient men de gevolgen welke de jongste geschie denis voor het joodse volk heeft gehad niet uit het oog te verliezen De in Israël geboren generatie be grijpt niet, dat zes miljoen joden zich in Europa zonder weerstand te bieden door nazi-Duitsland heb ben laten afmaken. De Israëlische publieke opinie tolereert niet, dat Israëli's iedere dag het slachtoffer kunnen zijn van Syrische saboteurs of Syrische schietpartijen op Israë lisch grondgebied. Met deze menta liteit heeft iedere Israëlische rege ring rekening te houden. Ook de voorzichtige en daarom door de jeugd sterk bekritiseerde 71-jarige Levi Eshkol, die als eerste minis ter behalve met een ernstige grens situatie ook nog te maken heeft met een ernstige economische cri sis in Israal, die in vele opzichten lijkt op de Nederlandse economi sche moeilijkheden. ^lles duidt erop, dat Israël vast besloten is om militaire midde len te gebruiken om aan de Syri sche agressie een einde te maken als politieke middelen mochten fa len. (ADVERTENTIE) een Zwitsers natuurprodukt MANILLA (RTR) Bij een aard verschuiving in een dorp op het Phi- lippijnse eiland Leyte zijn dinsdag 24 mensen omgekomen. Een aantal wo ningen werd bedolven. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG (ANP) Minister-presi dent Zijlstra heeft in een brief aan de Tweede Kamer zyn oordeel gegeven over de door het kabinet-Cals aange kondigde wetsontwerpen betreffende de loonbelasting op overwerkloon en spe culatiewinstbelasting. De regeling om overwerkloon minder of helemaal niet te belasten wil de pre mier overlaten aan het nieuwe kabinet, vanwege de principiële kanten aan deze zaak. Over een eventuele speculatiewinstbe lasting wil minister-president Zijlstra eerst het voorlopig verslag van de Twee de Kamer over dit onderwerp afwach ten. HAMBURG (AP) Het Westduitse weexoiad „Der otern" neeft gustere.» tot veler verrassing aangekondigd vrij willig coupures tè zullen aanbrengen in het boek „Death of a president" van William Manchester, dat door het blad als feuilleton wordt gepubliceerd. Het gaat om delen waar de familie van president John F. Kennedy be zwaar tegen maakt. Een woordvoerder van „Der Stern" heeft meegedeeld, dat de coupures een totaal van 122 regels belopen op de 7911 regels die ,,Der Stern" publiceren zou. De coupures hebben alleen be trekking op passages, waarin me vrouw Kennedy Manchester heeft ver teld over persoonlijke gevoelens ten tijde van de moord. De woordvoerder zei dat ,,Der Stern" niet van plan is zich te onderwerpen aan „politieke censuur door senator Robert F. Kennedy". De coupures zui len daarom niet dezelfde zijn als dié in Look of andere bladen die het pu- blikatiereoht van Look hebbén ge kocht. De Haagse brandweer is uitgerust met een hydrailisch beweegbare in stallatie, die kan worden ingezet bij de bestrijding van branden en het uit voeren van reddingen. De grote wend baarheid en de door een watergordijn beschermde gondel, maken deze hoog werker tot een belangrijke aanvulling van het materieel. UTRECHT (ANP) Wanneer eén langdurige vorstperiode achterwege blijft, zal de eerste fase van de bouw van het reusachtige klaverblad op de plaats van het verkeersplein Oudenrijn begin maart voltooid worden. Die eerste fase bestond uit het maken van de rechtsafverbindingen van de wegen die op het plein samenkomen. Deze verbindingen vormen tezamen een ruitvorm, waarbinnen de rotonde die nu nog wordt gebruikt, ligt. Het verkeer zal in maart van de enorme stuiver, die thans gecreëerd is, gebruik kunnen maken. In de komende weken zal de laatste hand worden gelegd aan de bouw van portalen over de weg, vóór bewegwijzering en verkeerslichten- installatie. Is dit eenmaal gebeurd, dan kan waarschijnlijk begin april de bouw starten van het viaduct dat binnen de ruit komt te liggen. Deze zal ongeveer zeventien maanden vergen.

de Stem | 1967 | | pagina 9