fPh Schmelzer rekent op 49 zetels Suggesties uit vakbeweging voor de werkgelegenheid Kabinetswij ziging in V.S. verwacht „Ik zei tegen mijn vader en moeder. Bonjour, ik ga op Kruideniers korting in het handje DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 25 JANUARI 1967 Draten met kandidaten VANDAAG GESPREK MET REGERING KLIMAAT Spit, Spierpijn S m Y Veldkamp alsnog op verkiezingspad Aanvrage stemmen bij volmacht voor 1 febr. indienen Veel hooggeplacitslen willen weg Carrière Kort geding *?5 (Van een onzer redacteuren) In het rose theehuis Formosa aan het Buitenhof in Den Haag stoten twee in Persianer-pattes gehulde armen elkaar aan. De bijbehorende dames- hoofden nijgen naar elkaar voor een gefluisterde opmerking, terwijl een beringde vinger door het raam wijst naar de man in zwarte overjas met zwarte gleufhoed, die buiten voor het stoplicht wacht. De man in kwestie, drs. W. K. N. Schmelzer, is een door velen herkend man gewor den sedert de nacht, waarin de katholieke Kamerfractie het initiatief nam om het onder leiding van de katholieke Limburger mr. Cals staande kabinet te laten struikelen: de Nacht van Schmelzer oftewel de Nacht der Norbertijnen. Klokslag half vier, precies volgens het boekje, zitten we tegenover de man die nog steeds het middelpunt van controversen Is Ons vraagge sprek kan beginnen met de 45-jarige Rotterdamse Hagenaar, die als top man op de Limburgse KVP-lijst fun geert: een koele intelligente man, die onbewogen en zorgvuldig zijn woorden wikt en zijr. zinnen formu leert. Hoe bent u in de politiek terecht gekomen? Als ik terugkijk naar waar iets be gonnen is van die belangstelling voor de publieke zaak. dan is het in de vijfde klas van het gymnasium geweest. Op het Aloysiuseollege in Den Haag kon je facultatief sociologie krijgen van pater Borret s.j. Dat heb ik meteen gedaan. Ik ben op het Aloysiuseollege gekomen omdat mijn ouders 12 jaar na mijn geboor te in Rotterdam naar Wassenaar ver huisden. Later ben ik economie gaan stude ren, niet in de eerste plaats uit be langstelling voor het bedrijfsleven, maar meer omdat het gehele sociaal- economische proces der maatschappij mij boeide. Daarbij beb ik nogal veel aandacht besteed aan de staat kundige kant. Ik studeerde vanaf 1939 tot okto ber 1947. Daar zit natuurlijk de on derduiktijd van de oorlog tussen. Em nog een korte naoorlogse tijd dat we heel andere dingen deden dan stu deren. Welke dingen? We hebben met een stel een caba retgroepje gehad. De journalist J.W. Hofwijk was na de bevrijding oor logscorrespondent bij het regiment Stoottroepen, dat een onderdeel was» van generaal Simpson. Dit leger is van Limburg uit Duitsland' ingetrok ken. Ik had eerst in het studentenver- zet gezeten en was op het laatst van de oorlog ondergedoken op 'n woon- schip in de Brasemermeer. In mei 1945 stond opeens m'n vriend Hof wijk voor mijn neus. Hij had ook een blauwe maandag economie ge studeerd, maar daar is hij heel gauw |^ee opgehouden, want hij is een minstenaar, een schrijver-journalist hij zei: „We lopen vast met ons amusement voor de Stoottroepen in Duitsland. We hebben geen inspira tie meer, geen liedjes, geen pro gramma's". Bep van Kooten, de chef van het regiment Stoottroepen, had ..Hofwijk, jij moet iemand voor dag halen die wat leven in de brouwerij brengt. Zo is Hofwijk naar Nederland gekomen en nam me 'op staande voet mee. Nou, ik wou net weer economie gaan studeren Tk vonct het een machtige gedachte. Die jongens hadden gevochten aan het front. Ik dacht dus: dat doe ik, zei tegen mijn vader en moeder „Bonjour, ik »a op stap". De volgende dag zat ik in een ge- Konjiskeerde burgemeestersvilla in Duitsland. Daar zat een cabaret groep die optrad voor de Amerikanen aan .Nederlanders- Meteen ben ik aan het componeren en programma's maken geslagen. dHeeft?U nog geestesprodukten uit mS6?' Was toen nog erg slordig _jet het bewaren van allerlei dingen. zou wel nog iets kunnen spelen Km Zïg!n ~oor u als Jk een piano nift!' u e opzet was schrikt u beschaafd amusement te ngen Wel lollig, maar met stijl lipri i?' Programma één gevoelig i n smartlap moest erin. Er ™!sJen tranen komen. >e ziel moest getroffen worden. 7it Simons' die nu bij de radio er-ruJH e *id van dat cabaret- Knv. e.' karnen hebben we nog een SS e ,opera gemaakt, hij de w23Len lk de muziek. Die heette acht even die heette ..Nelletje", npn 0-a- D°ude van Herwjj- ParU? op-' die nu filmacteur is in JLen -1? Hollywood. Ah. dat was ee« magnifieke tijd. U "araïïère?US mtcrme"° in deerd^ri1 115 5e" eerst af«estu- leverit,wa.?rI?a 2rle iaren bi» Uni" lanrl o= Nederland, België en Enge- tise erl -Wer,ken- Ik heb daar nut" gmDafV.arl"g kunnen opdoen. belannrtln daar was Sroeida mijn een V00J de Politiek. Op iets dft 2genbUk gebeurt er dan ta wijzigen0 besluiten ie koers za?kktochgh»1 'dee dat de Publieke toeh betgeen was waar ik miin om bif^f doen; E'' kwam een ES? de Buitenland" e<r0raat"Generaal V001 kingm van h» Eaonomische Betrek- mislhS Zaken ?™ltene van Econo wevd ii ^aKen te komen. Meteen Brink wa1tninem'eenschap- Van de" van de voorber eid ingen en de onder handelingen over de Euromarkt mee gemaakt. Daarna ben ik staatssecre taris geworden. Toen kwam u dus meer direct in de politiek. Er is nog iets gebeurd dat ik u moet vertellen. In 1948 was ik op een dansfeest waar ook een dochter van Romme was. Zij vroeg mij: ,,Wat doe je? Waar heb je belangstelling voor?" Ik zei: ,,Ik ben daar en daar en mijn speciale belangstelling gaat uit naar de politiek". „Dat zal pappie interessant vinden" zei ze. Wat ik van Romme merkwaardig heb gevonden is. dat ik een paar dagen later een uitnodiging kreeg om eens met hem te komen praten. Hij hoorde in die dagen niet zo vaak het geluid dat jonge mensen belang stelling hadden voor de politiek. Hy kende u voordien niet? Helemaal niet, ik had hem nooit ontmoet. We hebben urenlang op zijn studeerkamer zitten praten. Hij gaf me adviezen en zei: ,,Je moet eens wat publiceren, dat is nuttig en het scherpt je inzichten". Ik heb toen een paar dingen gepubliceerd in het tijd schrift Economie, over internationale vraagstukken. In 1956 heb ik nog eens een artikel gepubliceerd over bezits vorming onder de werknemers. In 1954 was ik in het partijbestuur van de K.V.P. gekomen, speciaal be last met internationale vraagstukken. Twee jaar later werd ik staats secretaris. uitgerekend niet voor een internationaal onderwerp maar in het bijzonder voor de bezitsvorming en de bedrijfsorganisatie. Dat was in het laatste kabinet-Drees. Toen ben ik dus uit het partijbestuur gestapt. Het was voor mij een hele erva ring om onder Drees te werken, 't Was een man waar ik nog steeds diep respect voor heb. Wat denkt u van de terugslag in de conjunctuur? Nou, het is in Nederland wat hard gegaan de laatste tijd. De oorzaak is ten dele ook de internationale conjunctuur. Voor een deel echter ook de economische overspanning en de monetaire krachten, de liqui- diteitstekorten van de bedrijven en de financiële moeilijkheden waar in de gemeenten zijn geraakt. Daaraan is dus het tekortschieten van het financieel-economische be leid van de heren Den Uyl en Von deling schuld, die ons geleid hebben tot die motie waarmee we dus gelijk hebben gekregen. Het conflict met het cibinet-Cals heeft er nu toe ge leid dat we weer een gezonde rich ting uit gaan. Dat blijkt ook direct uit het herstel van vertrouwen van de kapitaalmarkt, de druk op de rente. Is- dat een gevolg van het optre den van het kabinet-Zylstra? Ja, zeker, wat dacht u? Het ver trouwen keert terug. Het vertrouwen was toch weg? Voor 14 oktober wou een heel aantal mensen het kabinet- Cals weg hebben wij niet speciaal hoor. Ik had liever gezien dat het mogelijk geweest zou zijn om met het kabinet-Cals tot overeenstemming te komen. Maar we hebben op klem mende vragen niet een bevredigend antwoord gekregen. Toen moesten we dus onze verantwoordelijkheid wel ne men. Maar goed, er is dus nu weer een gezond financieel-economisch beleid. De heer Zijlstra heeft dat uitvoerig uiteengezet. Hij heeft ook praktisch geen interrupties gehad. Ik vond dat de oppositie ten aanzien van zijn re de nergens was, noch in de Tweede, noch in de Eerste Kamer. Wat men zou kunnen betogen is, dat een ver dere verbetering der faciliteiten zon der kabinetscrisis misschien wat eer der zou zijn gekomen. Misschien. Op afdelings- en kringvergaderin gen duikt herhaaldelijk de vraag op: met wie gaat de K.V.P. na de ver kiezingen samenwerken? De K.V.P. heeft een verkiezings programma opgesteld. In tegenstel ling tot de Partij van de Arbeid is er vanuit de vergadering geen enkel voorstel geweest waar het partijbe stuur niet achter kon gaan staan. Bij de P.v.d.A. is de partijleiding nu gehouden om op een aantal pun ten een beleid voor zijn rekening te nemen, waarmee ze het zelf oneens zijn. Ze hebben namelijk een aan tal amendementen uit de vergadering krachtig bestreden. Toch zijn die aangenomen. Ze moeten dus n>u gaan /echten voor iets waarin ze zelf niet geloven. Wat dat betreft is de K.V.P. aan zienlijk duidelijker. De P.v.d.A. heeft wel te kennen ge geven, niet met de V.V.D. in de re gering te willen gaan zitten, maar of de P.v.d.A. met de K.V.P., de A.R. en de C.H.U. in zee wil, of liefst alleen met een van deze, dat weet ik niet. Dat hebben ze oo-k niet ge zegd. De K.V.P. heeft een duidelijk ver- kiezingsprograma. Ons beleid zal zijn om die combinatie te vinden, waarin we het maximum kunnen verwezen lijken van ons eigen programma. Er is gebleken dat in de P.v.d.A. nogal wat spanningen leven. In de K.V.P. ook? ZekerOp het laatste congres van de P.v.d.A. is dat tot uitdrukking gekomen. Hoe stabiel is de P.v.d.A. als regeringspartner? Dat vragen zij juist ook ten aan zien van de K.V.P. Bij ons zijn de fractie en de partij leiding helemaal één gebleken in het beleid. Over het verkiezingspro gramma bestaat volledige eenstem migheid. Die tegenstellingen, die bij de P.v.d.A. zijn gebleken, zijn er bij ons 'niet. Voor de kiezer blijft er toch een onzeker factor in zitten. Dat is waar. Daar hebt u gelijk in. Maar dat is een gevolg van de partijpolitieke situatie in Nederland: minderheidspartijen, geen natuurlijke coalitie ....maar die coalitie was de laat ste 20 jaren vrij natuurlijk gewor den. Na de tweede wereldoorlog heb ben we, op een kleine onderbreking na, steeds katholiek-socialistische ka binetten gehad. Ja.. Dat is een geslaagd beleid ge weest, totdat in Nederland weer de oorlogsschade hersteld was, 't indus trialisatieproces op gang was. Toen bleek in 1958 de socialistische achter ban niet meer bereid om een ver antwoord regeringsbeleid te steunen. U herinnert zich de Fakkeldragers- bijeenkomst met een krachtig verzet van het N.V.V. tegen de regeringspo- litiek; Dat is de oorzaak geweest, niet de aanleiding dat de samenwer king werd verbroken. Toen is de samenwerking met de V.V.D. gestart. Ik heb zelf in een kabinet met socialisten gezeten, 't Is helemaal niet zo dat ik zeg: „Dat moet nooit gebeuren". Dat kan ook een aanleiding zyn geweest om voorgoed afkerig te wor den van een samenwerking met so cialisten. Nee dat is niet zo daar is bij mij geen sprake van. Ik zat in een kabinet waar socialisten van bijzon der kaliber in zaten. Neem eens een Drees, een Suurhoff, een Mans- holt. Ik heb stuk voor stuk voor hen grote bewondering. Dat is het punt helemaal niet. Ook een minister kan zich alleen handhaven wanneer hij voldoende ge steund en gedragen wordt door zijn achterban. Dat was in 1958 afgelo pen. Toen is dus met de V.V.D. ge regeerd. In het kabinet-De Quay zijn toen ook uitstekende resultaten be reikt. Daar hoeft niemand zich voor te schamen. Uitstekende resultaten Het is echter niet zo, dat een rege ring met socialisten in Nederland een monopolie heeft voor sociale voor uitgang. Dat is door de praktijk bepaald niet gebleken. Óm nou te zeggen dat de samen werking met de socialisten een na tuurlijke combinatie zou zijn, nee. in de partijpolitieke toestand waar in wij leven vind ik da+ nieit. Wat verwacht u van de verkie zingen? Ik verwacht 49 zetels voor de K.V.P. NORBERT SCHMELZER Romme liet mij komen Dat klinkt zeer positief. Is dat kof- fiedikkykerij? Aan de ene kant neemt het katho- lieke volksdeel kwantitatief toe. An derzijds is de geneigdheid die er vroeger heeft bestaan om als katholiek .op de katholieke partij te stemmen minder geworden. Men gaat zich meer losmaken van zijn religieuze achtergrond. Men kiest minder au tomatisch. Ik denk dat die twee el kaar in evenwicht houden. We stemmen mandementloos. Precies. Die 49 zetels zijn een ruwe schatting. Aan de anidere karnt zou je kunnen vragen: „Zijn er speciale re denen waarom je een verlies voor de K.V.P. kunt verwachten?" Ik geloof niet dat er winst in zit, maar verlies dat zou kunnen ko men door de crisis met het kabinet- Cals waardoor een aantal van onze mensen, die van nature wat meer ge neigd waren naar de kant van de P.v.d.A. te gaan, minder vertrouwen zouden hebben in de K.V.P. Werkne merskringen bijvoorbeeld. Toch geloof ik nu de feiten ons ge lijk hebben gegeven, dat vooral wat de werkgelegenheid betreft, het bij werknemers mogelijk geschokte ver trouwen hersteld zal worden. Daar het vertrouwen in de kringen van zelfstandigen, vrije beroepen en agrariërs in de samenwerking met de socialisten toch al niet te groot was en dit dus de K.V.P. weer wat meer steun geeft, aacht ik dat alles bij elkaar genomen misschien het evenwicht zal worden gehouden. De vorige keer hadden we 50 ze tels, maar die 50e was een restzetel en dat was eigenlijk een cadeau van de toevallige omstandigheden. Ik durf er niet op te hopen dat we weer zoveel geluk zullen hebben. UTRECHT (ANP) Het NVV is van oordeel dat de regering on der druk van de vakbeweging is gekomen met maatregelen, die de werkgelegenheid op korte termijn bevorderen. Of volstaan kan wor den met de honderd mil) oen gul den, die nu maximaal ter beschik king van de gemeenten met grote werkloosheid worden gesteld, zal de nabije toekomst moeten leren. Hoofdzaak is, aldus het NVV, dat er nu tenminste iets kan gebeuren. In het gesprek, dat het overlegor gaan van de drie vakcentrales vandaag met de regering zal hebben, zal de vak beweging een aantal sugesties aan de orde stellen. Er moet meer coördinatie komen bij de overheid bij het rijk. zowel als bij de provincies en gemeenten ten aanzien van het werkgelegenheids beleid. Voorts is de vakbeweging van oordeel, dat meer geld beschikbaar moet worden gesteld voor een onmid dellijke uitvoering van openbare wer ken, waarvoor de plannen al klaar lig gen of die heel snel kunnen worden vol tooid. Met name denken de vakcentrales hierbij aan de aanleg van wegen, het bouwen van scholen, -orpshuizen, gym nastieklokalen, zwembaden, het ont sluiten van recreatieterreinen enz. Er moet voorts een garantie komen voor een minimale netto werkloos heidsuitkering, die gelijk moet zijn aan het minimum-loon. De premie- en uit- keringsgrens voor de werkloosheidswet moet volgens de vakcentrales onmid dellijk worden verhoogd tot f 20.000 Overwogen moet voorts worden voor bepaalde bedrijfstakken, zo nodig be perkt tot bepaalde gebieden, investe ringsaftrek in te voeren. Zulke maatregelen, zo menen de vak centrales, zouden met de reeds door de regerin genomen beslissingen tezamen betekenen, dat er tevens een begin ge maakt wordt met het verbeteren van het woon- en leefklimaat in de betrok ken gebieden. Zoals bekend, hebben de vakcentra-1 les vorige week om een gesprek met de regering verzocht. Van regeringszijde j zal aan het gesprek worden deelgeno men door de ministers en staatsse cretarissen van economische en soci ale zaken en oor premier Zijlstra, die het gesprek met de vakbondsbe stuurders tevens zal leiden. (ADVERTENTIE) en reumatische pijnen wrijft U eveneens wegr met (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Veldkamp (Sociale Zaken) gaat zich nu ook voor de KVP in de verkiezingsstrijd werpen. Aanvankelijk was het de bedoeling van dr. Veldkamp dit niet te doen, omdat hij (voorlopig?) achter zijn ministeriële loopbaan een punt wil zetten en ook geen kamerzetel ambieerde. Op het ogenblik staat vast dat hij op zondag 12 februari a.s. een rede zal houden in het Brabantse Hel mond. BREDA Veel Nederlanders schij nen nog niet goed op de hoogte te zijn van de mogelijkheid van het stemmen by volmacht en wat zij moeten doen om van dit recht gebruik te kunnen maken. Met het oog op de Kamerver kiezingen op 15 februari moeten aan vragen voor stemmen bij volmacht uiterlijk 1 februari binnen zyn op de secretarie van de gemeente waar men woonachtig is. Redenen voor een volmachtaanvrage kunnen zijn: ziekte en verblijf elders, wanneer men tenminste geen gebruik kan maken van de mogelijkheid van de regeling „stemmen in een andere ge meente". De gemachtigde moet zelf ook stem recht hebben. Bij kiezers, die niet be roepshalve afwezig zijn, moet boven dien een relatie bestaan tussen vol machtgever en gemachtigde: een fami lierelatie of een huisrelatie. Iedere kiezer mag ten hoogste twee volmachten aanvaarden. Normaal moet men stemmen in de gemeente waar men woont. Maar een kiezer, die op 15 februari op een andere plaats verblijft, kan ook in die ge meente stemmen. Daarvoor moet uiter lijk 1 februari op de gemeente-secetarie een aanvrage worden ingediend. Deze regeling geldt ook voor mensen, die verhuizen in de periode van 3 januari tot en met 15 februari. (Van onze Amerikaanse correspondent) WASHINGTON - Vrijwel onmiddel lijk na de moord op president Kenne dy in Dallas heeft diens opvolger, pre sident Johnson moeilijkheden ondervon den bij liet overnemen van Kennedy's medewerkers. De twee voornaamste leden van het kabinet. Dean Rusk, bui tenlandse zaken, en Robert McNama- ra, defensie, zijn aangebleven. Daar' entegen zyn tal van functionarissen van het Witte Huis de een na de an der verdwenen. Sorensen, MeBundy, Ball, Salinger, Moyers, Heller en tal van anderen gingen heen. Jenkins, een speciale assistent van L.B.J., trad af na een obscuur zedenschandaal. Men spreekt in de hoofdstad wel van een crisis in het vinden van autoritei ten op het hoogste niveau. Dezer da gen trad ook de minister van handel, John T. Connor af- Andere verschui vingen worden verwacht, vooral in de sector van economische leiding. De kri tiek In kringen van het Amerikaanse zakenleven op de politiek van de pre sident, alsmede ernstige kritiek op het Vietnam-beleid in universitaire krin gen, heeft het voor L.B.J. niet eenvou diger gemaakt om aftredende functio narissen te vervangen. De minister van arbeid, W. Willard Wirtz, zo verneemt men, zou het vol gende lid van het kabinet zijn, dat gaat aftreden. Geruchten houden aan, dat ook de minister van financiën, Henry H. Fowler, plannen zou maken zijn ont slag in te d- enen. Arthur M. Okun, een economische adviseur van de president keert terug naar zijn universitaire werkzaamheden aan de Yale universi teit. William McChesney Martin, een an dere adviseur van L.B.J.heeft het Witte Huis aangezegd, in april te zul len aftreden- Terwijl er steeds een „va et vient" van regeringsfunctiona rissen is geweest, maakt men zich nu in Washington zorgen over de huidige toename van ontslagaanvragen. Ook op net ministerie van pulten- laindse zaken heeft men met moeilijk- neden te kampen. President Johnson benoemde onlangs d procureur-gene raal Katzenbach tot onder-minister van b.z. Katzenbach, zo meent men in Was hington is bijzonder teleurgesteld o- ver de gang van zaken die hij aan trof. Een telegram betreffende de uit voer van melk bleek niet minder dan 29 handtekeningen nodig te hebben al vorens het kon worden verzonden. Een ambassadeur, die op verzoek van de regering met spoed van zijn post in net buitenland was teruggekeerd, slaagde er niet in gedurende één week wie ook op het ministerie te spreken te krij gen. De nieuw correspondent van ae N.R.C. en het Algemeen Handelsblad in Washington, Lachman, kreeg te ho ren toen hij op b.z. zijn opwachting wilde maken, dat hij veertien dagen moest wachten. houden van het geven van een mening over belangrijke zaken". Argyris kwam tot de teleurstellende conclusie dat functionarissen van b.z. in Washington, juist om promotie te maken, zich zo min mogelijk blootstel len aan kritiek, door waar mogelijk geen verantwoording op zich te nemen. De psycholoog C. Argyris, van de Yael universiteit, heeft een proefschrift geschreven, gebaseerd op honderden Interviews met functionarissen van b. z- in Washington, Een hoofd van een departement deelde hem mee: „Als ik eerlijk tegen u moet zijn, geloof ik te kunnen zeggen dat ik uit sluitend carrière 'neb weten te maken omdat ik mij zoveel mogelijk op de vlakte heb gehouden en mij heb ont- AMSTERDAM „Dit soort televi sie-uitzendingen zijn fataal voor liet ju ridisch inzicht", zei gistermorgen de president van de Amsterdamse recht bank mr. U. Stheeman, over het VARA programma „Uitgerekend", waarin ke kers dezer dagen kregen gedemon streerd, dat de kruideniers in Neder land op allerlei merkartikelen geca moufleerde kortingen geven, die va riëren van een half tot 8 procent. Deze uitzending was vorige week voor de twee grootste Amsterdamse kruideniers Dirk van den Broek en Jacques Her mans, aanleiding tot een ongecamou fleerde prijsverlaging van 5 percent op bepaalde merkartikelen. „Als het wel mag via zegeltjes, kas sabons en winstdelingen", zo redeneer den zij, „dan moet je de klant zijn kor ting ook rechtstreeks in het handje mo gen geven". De leden van de vereniging van fa brikanten en importeurs van verbruiks- artikelen Fiva namen dat echter niet. gingen de beide groot-kruideniers boycotten en spanden bovendien het korte geding aan, dat gisteren in Am sterdam diende. Mr. J. van Waarden, die de twee gedaagde kruideniers vertegenwoordig de. stelde dat de VARA-uitzending het publiek duidelijk heeft gemaakt, dat de kruideniers met toestemming van de fabrikanten de verticale prijsbinding aan hun laars lappen. Tot dan toe had den mijn cliënten, die principieel geen systeem wan zegels of kassabons willen hebben, zich noodgedwongen gehouden aan de vastgestelde prijzen, maar het televisieprogramma heeft de zaak op de spits gedreven. Zij zien geen andere weg "meer, dan ock tot het geven van kortingen over te gaan. Niet om de concurrentie af te troeven, maar lou ter om niet langer duurder te zijn dan de concurrent". Mr. Stheeman bleef duidelijk meer sympathie hebben voor het standpunt van de fabrikanten. Dit werd vertolkt door mr. Martin Muller en kwam kort en bondig hierop neer: „door het in ontvangst nemen van goederen met een factuur, die verwijst naar de ver koopvoorwaarden, is men aan die voor waarden gebonden. Als die fabrikan ten wel kortingen willen toestaan mid dels zegels, kassa-bons, maar niet in baar geld. zijn zij daar vrij in en de winkeliers, die het daarmee oneens zijn, moeten maar naar andere fabri kanten gaan." De uitspraak ls volgende week dins dag. DOOR ELLERY QUEEN 22. HET LAATSTE BEDRIJF Mr. Lane wenkte met de vinger. „Patience, Je kunt me een grote dienst bewijzen", Tk liep snel naar hem toe, vol verwachting wat hij me zou vragen. „Probeer gouverneur Bruno aan de lijn te krijgen. Mijn ge brekHij raakte zijn oor aan en glimlachte. Na tuurlijk, hij was stokdoof en het contact met zijn om geving onderhield hij alleen maar dank zij het feit dat hij met zoveel gemak kon liplezen. Ik vroeg een interlokaal gesprek met het Gouverne mentshuis in Albany aan en wachtte met kloppend hart. De oude heer keex bedaciitzaarn. „Miss Kalser, toen u zich bij het lijk in de werkkamer van de dokter be vond - heeft u toen zijn pols niet aangeraakt?" „Nee". „Heeft u de bloederige vlekken op zijn pols gezien?" „Ja". „En u raakte niets aan - noen vóór, noch na dr. Faw- cetts dood?" „Goeie help, nee!' Hij knikte en glimlachte, toen de telefoon ging. „Gou verneur Bruno?" zei ik mijn adem inhoudend. Ik moest wachten terwijl ik weet niet hoeveel secretares sen mijn naam doorgaven. Eindelijk - „Hier is Patien ce Thumm. Ik spreek namens mr. Drury Lane. Een ogenblikj e, alstublieft „Zeg hem dat de zaak is opgelost en dait hij onmiddel lijk naar Leeds moet komen. Zeg hem dat we een nieuw en onomstotelijk bewijs hebben dat Aaron Dow van alle schuld ontheft". Ik gaf deze boodschap door.Pat Thumm, werk tuig van de onsterfelijken! En lk werd beloond met een uitroep van stomme verbazing aan de andere kant van de lijn. Niet iedereen valt de eer te beurt door de telefoon getuige te zijn van gouvernementele ver bazing - zo dacht ik bij mezelf. „Ik kom meteen. Waar bent u?" „Bij father Muir. Zijn huls ligt even pulten ae muren van de Algonquin-gevangenis". Toen ik ophing, zag ik noe mr. Lane zien in een stoel liet vallen. „Patience, doe me een plezier en zorg er voor dat miss Kaiser kan gaan rusten. U wilt me wel excuseren, father?" Toen sloot hij zijn ogen en glim lachte vrediig. „Nu rest ons niets anders te doen dan - wachten". En wachten deden we. Acht uur lang. Het was negen uur, twee uur vóór de afgesproken tijd van de terechtstelling, toen een grote, zwarte 11- 'mousine, door vier politiemannen op motorfietsen ge flankeerd, voor father Muirs huisje stopte. De gouver neur, zijn gezicht moe en ernstig, stapte ui't en haast te zich de treden van de stoep op. We zaten op de veranda die door het lugubere schijnsel van twee zwakke lampjes werd verlicht, op hem te wachten. Father Muir had zich al uren geleden naar de gevan genis begeven. Zijn aanwezigheid was daar in de do dencel nu natuurlijk gewenst. Vóór hij wegging, had mr. Lane hem bij herhaling op het hart gedrukt niets van de komende gebeurtenissen te verraden. Maar ik begreep uit de conversatie tussen de twee oude heren, dat hij Aaron Dow toch wel een beetje hoop mocht geven. Fanny Kaiser uitgerust, gewassen en gevoed, zat zwijgend op de veranda - een eenzame oude vrouw met roodomrande, holle ogen. We beleefden deze his torische bijeenkomst met gemengde gevoelens. De gouverneur was zenuwachtig, kortaangebonden en opvliegend. Fanny Kaiser was bang en onderdanig. Mr. Lane keek rustig toe. We vingen gedeelten van het gesprek tussen de gou verneur en Fanny op. De vrouw vertelde haar ge schiedenis opnieuw. Op één punt - de constatering van dr. Fawcetts dood - ondervroeg de gouverneur haar heel zorgvuldig, maar ze bleef bij haar vroegere verklaring. Toen het voorbij was, wiste mr. Bruno zijn voorhoofd af en ging zitten. „Nu, mr. Lane, u heeft 'm weer gelapt. Een moderne Sherlock Holmes, die wonderen verricht.. Laat'ons nu naar de Algonquin-gevan genis gaan en onmiddellijk een punt achter deze af grijselijke geschiedenis zetten". „O nee", zei de oude heer zacht. „O nee, Brund. Dit is typisch eep geval waarbij het psychologisch totaal onverwachte moet worden toegepast om het moreel van de moordenaar te breken. Want, je moet weten dat ik geen positief bewijs heb" „U weet dus wie er achter die twee moorden zit?" vroeg de gouverneur langzaam. „Ja". Zich verontschuldigend, trok de oude heer zich met gouverneur Bruno In een hoek van de veranda terug en bleef een tijdlang onafgebroken aan het woord. Mr. Bruno zei niets, maar knikte steeds. Toen ze zich weer bij ons voegden, waren beiden zeer ern stig. „Miss Kalser", zei ae gouverneur op een toon die geen tegenspraak duldde, „u blijft hier onder de hoe de van mijn mannen. Inspecteur, miss Thumm, ik ver moed dat u van de partij wilt zijn. Mr. Lane en ik zijn het eens geworden over de te volgen tactiek. Die is enigszins gewaagd, maar noodzakelijk. En nu wach ten we" En we ér wachtten wc. Om half elf verlieten we allen heel stilletjes father Muirs huis. We lieten Fanny Kaiser ineengedoken in haar stoel en omringd door vier grote jonge kerels in uniform, achter. Zonder een woord te wisselen, liepen we naar de hoofdingang van de Algonquin-gevangenis. Het was nu donker en de lichten van de gevangenis waren als zovele griezelige ogen in een zwarte hemel. De verschrikking van het volgend half uur zal me altijd met een afschuwelijke realiteit bijblijven. Ik begreep niet wat de gouverneur en mr. Lane van plan waren en ik voelde me ziek van angst bij 't idee dat er iets mis zou gaan. Maar vanaf het ogenblik dat we door de poort de binnenplaats betraden, liep alles op onverklaarbare wijze op rolletjes. De aanwezigheid van de gouverneur had een elektriserende uitwerking op de dienstdoende bewakers. Zijn gezag was natuur lijk onbetwist en we kregen onmiddellijk toegang tot de gevangenis. Vanaf een hoek van de binnenplaats konden we de lichten van de dodencellen zien en we voelden'de sinistere bedrijvigheid van de voorberei ding achter die zware, grijze muren. Maar er was geen geluid te horen en de bewakers waren zenuw achtig en onnatuurlijk" in hun bewegingen. De gouverneur beval de bewakers die ons toegelaten hadden, op scherpe toon bij ons In de buurt te blijven en verbood hun het nieuws van onze komst aan de rest van het gevangenispersoneel door te geven. De mannen gehoorzaamden zonder iets te vragen, hoe wel ik hier en daar een nieuwsgierige blik opving In een donkere hoek van de met schijnwerpers ver lichte binnenplaats bleven we zwijgend staan wachten. De kleine, wijzer van mijn polshorloge kroop verder, mompelen. Ik zag nu aan de gespannen uitdrukking />p zijn gezicht, dat het een essentieel onderdeel van Druby Lane's plan was tot het allerlaatste ogenblik vóór de terechtstelling te wachten, alvorens tot actie over te gaan. Weliswaar was het gevaar voor Dow door de aanwezigheid van de gouverneur tot een minimum beperkt, maar het stelde me toch niet erg gerust. Terwijl de minuten zich langzaam maar zeker naar het fatale ogenblik voortbewogen, voelde ik hoe langer hoe meer de neiging ln me opkomen gillend te protesteren en woedend de binnenplaats over te hollen naar dat doodstille, massieve gebouw vóór ons

de Stem | 1967 | | pagina 7