Na eerste gesprek De Gaulle-Wilson na Koekoek van Baas geen rust meer Zeker 200 doden bij overstromings ramp in Brazilië JAMIN SPINAZIE too». 0.99 10 VISSTICKS NU 1.25 ,N Geduld van LEGER raakt op KUNSTRIJDEN NIET OP T.V. INGEWIKKELD /andaag pc stem I ietnam-oorlog gaat VS. 22 miljard dollar kosten P^Ser1 Belgische sigaretten 18 cciij duurder? VREES Kraamzorg in Brabant zes gulden per dag duurder MEVR. VAN SOMEREN CONTRA BOERENLEIDER Kort geding voor Arnhemse rechtbank TEKORT OP BEGROTING GESTEGEN WERKKAMP BEDOLVEN BRAZILIË i Bejaarde op zebrapad in Goes verongelukt 7 DAGBLAD VOOR ZEELAND Droog Generaal Soeharto: t,Sluik-reclame SMERIG GEDOE GESTOLEN AUTO'S OP BESTELLING BUS IN RIVIER Grote Drie ondertekenen vrijdag ruimteverdrag Nieuwe kardinalen Haagse hopjes Kwaliteits diepvries Kwaliteits diepvries |07« JAARGANG No. 25413 Uitgave: N.V. Uitg. Ml|. Neerlandia Directeur: Ore. W. A. J. M. Harkx I Hoofdradacteur: L. Leijendekker Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen C J- v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. t. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westendo. Bureau: 8reda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (7 li(nen) Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland WOENSDAG 25 JANUARI 1967 Abonnementsprijs: 12,00 per kwar taal, excl. 0,50 incasso, 15,50 per post excl. 0,50 incasso, 4,00 per maand; 0,93 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1, telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwseh-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14, telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Potgieterstraat 3, telefoon 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41 telefoon 2893). ONZEKERHEID IN PARIJS (Van onze Parijse correspondent) PARIJS. Uit de eerste verkennende besprekingen tussen de I Britse premier, Wilson en president De Gaulle van Frankrijk valt nog niet op te maken of Engeland bij zijn tweede poging om lid te worden van de EEG kan rekenen op de instemming van Frankrijk. Ofschoon diplomatieke kringen zeer zwijgzaam waren, was men in de Fransi hoofdstad gisteren niet optimistisch over Engelands kansen. Franst waarnemers wezen erop, dat Wilson met zijn rede voor de Raad van Europa in Parijs niet die geestdrift heeft gewekt als in Straatsburg Vooral zijn opmerking: „Als het ons niet lukt lid te worden van d( EEG zal dat niet onze schuld zijn" is in Parijs verkeerd gevallen. Aan Franse zijde neemt men aan dat Wilson hiermee de verantwoorde lijkheid voor een eventuele mislukking bij voorbaat van zich wil afwen, telen. „Le Monde" schreef dinsdag dat Wilson veel overredingskracht zal moeten gebruiken om deze opvatting bij zijn Franse gesprekspartners weg te nemen. In Parijs was men daarentegen wel verheugd over Wilsons voorstel de Europese industriecapaciteit te bundelen teneinde een beter tegenwicht te kunnen vormen tegen de Amerikaanse. Uit de tafelrede die De Gaulle gister avond uitsprak, bleek dat Parijs het moeilijkst te nemen bolwerk zal zijn van de zes hoofdsteden van EEG-landen die Wilson bezoekt. De Gaulle zei dat „bijzonder ernstig. en ingewikkelde vraagstukken" tei sprake komen, waarmee hij de toekom stige verhouding van Engeland tot Euro pa bedoelde. Volgens de spaarzame ge gevens die uit diplomatieke bron te krijgen waren heeft De Gaulle aan Wil son preciese gegevens gevraagd over de positie van het Britse pond, de betrek kingen tussen Oost en West, de houding van Londen ten aanzien van het EEG- verdrag en een politiek Verenigd Euro pa en over defensievraagstukken. De ne telige kwesties van eventuele inschake ling van de Britse landbouw in de gemeenschappelijke markt en de functie van de goudprijs in het internationale valutasysteem zouden op deze eerste ge- spreksdag nog niet behandeld zijn. Het tweede en laatste gesprek tussen De Gaulle en Wilson, waarbij naar alle waarschijnlijkheid ook weer premier Pompidou en de ministers Brown en Couve de Murville aanwezig zullen zijn, wordt vanmiddag gehouden. Woensdag ochtend vergadert het Franse kabinet en komen de Franse en Britse gespreks partners niet bijeen. Tegen de avond geeft premier Wilson een persconferen tie. Economisch en oecumenisch gebruik van kerkgebouwen moet mogelijk zijn, vindt mgr. Bluyssen, Pagina 3. „Bij die vent ga ik niet eten", zei biljarter Henk Scholte, het geen hem een maand schorsing kost. Pagina 12. Wat de Amerikaanse weekbla den, met hun gigantische opla gen, te zien bieden, grenst aan het ongelooflijke. Pagina 13. Aangename uurtjes voor de kin deren met „De Kleine Stem". 9. De anti-raket-raket kan tot een nieuwe bewapeningswedloop aanleiding geven. Blik naar bui len, pagina 11. Nieuws over het proces-Harster; pagina 1 Onze verkiezingskandidaat van vandaag is niemand minder dan „de man van het jaar 1966", dm. Schmelzer. Pagina 7. Wan onze redactie buitenland) WASHINGTON Amerika heeft op S.r.otl,ns 19611968 bijna 22 mil- vi.Uu"5atï,okken voor de strijd ln Dit is ruim twee miljard meer i. '0Pende begrotingsjaar. n=rn gave? voor de strijd in Viet- Zlen- n et volgende verloop te lQfit~1S 103 m"loen dollar. 2 ,£'812 mihoen dollar. 19 419 miljoen dollar. Van~èio i 0 miljoen dollar, ion ah i m'herd dollar, die John- vraaed ?",VUl T kredieten heeft ge neerd'ano m -i-let iepende jaar niet jtaej miljard dollar worden be- begroting, waarop bel total" d?3el3sie 56 procent van dollar"o^r^t^van^T miljard gischc bfaden'^aTdr- ,V0lSens de Bel le van 20 siearitt-t USi.van een |lak" van 13,5 tol vark,lnïd worden belastingen on Pi de Indirecte andere luxe artifcèiï Parfum en borden. "^clen zouden verhoogd doo?he?KaNMlS' e 1ineeg6l3eel13 avond: 3" Seldig tot van- wolkt1 meChie?1002' Rwaar De- Sen. Zwakke wtnu* ?.aat °Pkla"n- "a richtingen I "heenlopen- turen. K n' lagere tempera- Zon onder 1714 Maan od is so on op 8-31 d« 8.37 uu?P 15'59 uuh maan on- De Franse bladen zijn ook niet opti mistisch. Volgens De Figaro heeft De Gaulle nog altijd in zijn achterhoofd de vrees, dat hij met de Britten het Ame rikaanse paard van Troje binnenhaalt. In de gemeenschappelijke markt van de zes zitten nu al vijf landen hem dwars als hij Europa wil losmaken van Ame rika. En waarom zou hij er dan ook nog Engeland bijhalen, dat het been nog veel stijver zal houden. Het zaken blad Les Echos voorziet dat De Gaulle zich op het politieke vlak zal houden en daar niet van zal afwijken. De onafhan kelijke Combat vreest, dat De Gaulle ondanks alle uiterlijke beleefdheid elk uitstel te baat zal nemen om zonder Engeland zijn eigen Europa te maken. DJAKARTA (Rtr) Indonesië's „sterke man", generaal Soeharto, heeft gisteren in een toespraak tot regionale militaire bevelhebbers gezegd da* het geduld van het leger beperkt is. Het leger zal „optreden tegen ieder die nog steeds de vergissingen van het verleden verdedigt en die de bevelen van het raadgevend volkscongres trotseert". De ze uitlating wordt gezien als een recht streekse bedreiging aan het adres van president Soekarno, die het congres geen verklaring wenst te geven over zj(jn handelen. In een uitzending van radio-Djakarta heeft de militaire bevelhebber van de Indonesische hoofdstad, generaal-majoor Amir Machmoed, gezegd klaar te staan om president Soekarno te arresteren, zodra de ordei daartoe wordt gegeven. Van welingelichte zijde is vernomen, dat de bevelhebbers van de elitetroepen van het Indonesische leger hun eenhe den voorbereiden op een mogelijke te genactie van leger- en andere eenheden die achter Soekarno staan. Deze legereenheden zouden gealar meerd zijn in verband met de berichten dat Soekarno-gezinde elementen zes ba taljons van de marine ln en rond Dja karta hebben samengetrokken DE NOORSE staatsraad voor oliezaken heeft voorgesteld een internationale conferentie te houden, die er op ge richt is de exploratie en exploitatie van oliebronnen onder de bodem van de Noordzee minder gevaarlijk te maken. De staatsraad, die een ontwerp van het voorstel naar de Noorse regering heeft gestuurd, zei dat door de oliewinning op het Continentale Plat het explosie gevaar vergroot werd, waardoor de vei ligheid in grote mate in gevaar werd gebracht. De Britse premier Harold Wilson, minister van Buitenlandse Zaken George Brown en de Franse president Charles de Gaulle na de eerste be sprekingen. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Met ingang van 1 januari van dit jaar zijn de tarieven voor de kraamverzorging in de provincie Noord-Brabant met zes gulden per dag omhoog gegaan. Deze verhoging geldt voor het Wit-Gele Kruis, het Groene Kruis en voor kraamverzorgingscen- tra in de grote steden. De stijging is een gevolg van de per 1 januari inge gane salarisverhogingen voor kraam verzorgsters en van andere kostenstij gingen. In concreto komt de verhoging van de kraamtarieven er op neer dat de genen die bij een ziekenfonds en aan vullingsfonds verzekerd zijn, in het vervolg f 5.50 per dag moeten bijbeta len. In de grote steden wordt daarop een reductie verleend. Voor Ereda bijvoor beeld bedraagt die tegemoetkoming twee gulden per dag, zodat men daar maar f 3.50 hoeft bij te betalen. De genen die geholpen worden via de cen tra van de provinciale, verenigingen zullen in het algemeen twee gulden per dag meer moeten betalen dan tot nu toe. Zoals bekend heeft heit Groene Kruis in Rotterdam de tarieven voor de kraamverzorging door een rationele organisatie kunnen halveren. (Van onze radio- en t.v.-redacteur) HILVERSUM. Voor de tweede maal staat ongeoorloofde reclame de televi siereportage van een belangrijk sport evenement in de weg. De televisie organisaties van de bij de Europese Ra dio Unie (E.B.U.) aangesloten landen zullen namelijk geen Eurovisiereportage overnemen van de Europese kampioen schappen kunstrijden, die van 2 tot en 5 februari in het Joegoslavische Lju bljana worden gehouden. De reden hiervan is, dat er speciaal voor deze t.v.-reportages rondom de ba nen in Ljubljana extra reclame, hoofd zakelijk voor buitenlandse firma's en produkten, is aangebracht. Dit is niet in overeenstemming met hetgeen ten aanzien van reclame in het voor ge noemde uitzendingen geldende contract tussen E.B.U. en I.S.U. (Internationale Schaatsunie) werd bepaald. (Van onze correspondent) ARNHEM. „De VVD wil er toch alleen maar munt uit slaan". Dit waren de laatste woorden van de voorzitter van de Boerenpartij Hendrik Koekoek tijdens een kort geding voor de pre sident van de rechtbank te Arnhem. Het geding was aangespannen door mevrouw Van Someren-Downer, ka merlid voor de WD, omdat de heer Koekoek op enkele vergaderingen over haar gezegd zou hebben: „In de stad van mevrouw Van Someren klinkt de pas van de Hitlerjugend nog na". Na beide partijen gehoord te heb ben, bepaaalde de president van de rechtbank, mr. J. H. Slotemaker, de uitspraak op 2 februari. Nadat de raadsman van mevrouw Van Someren had uiteengezet, dat Koekoek de bedoeling heeft gehad een smet te werpen op een politieke te genstander, kreeg de zitting een bij zonder emotioneel verloop. In zijn verweer voerde Koekoek aan, dat hij nooit over een besmet verleden van politieke tegenstanders heeft willen spreken, want deze mensen hebben hun straf gehad, maar sinds „de klap van Baas" worden hem op vergaderin gen altijd vragen gesteld over zulken zaken. De mensen vragen erom. Zonder het „smerige gedoe" van Baas had hij hier niet gestaan. Onbe grijpelijk: „We zyn toch allebei libe raal". De heer Koekoek ontkende het geen hem in de mond wordt gelegd. „Och, wat is een kranteverslag, in Ede is mij iets gevraagd over mevrouw Van Someren, of die bij de Jeugd storm is geweest. Ik heb gezegd dat ik dat niet weet en dat ik mijn tijd beter kan besteden dan met dat alles na te gaan". Loen de heer Koekoek zei dat zyn naam niet op de lijst van de NSB voorkwam, maar dat men daarop toch wel eens moest zoeken naar de naam Van Someren, riep de president hem tot de orde. Koekoek: „ln Sneek heb ik mensen die erom vroegen uitgelegd, dat vol gens Baas mevrouw Van Someren bij de Jeugdstorm was geweest". De pre sident: „Dit wordt ontkend, maar heeft u geen onderzoek ingesteld?". Koekoek: „Geen interesse. Het is niet mijn be doeling te wroeten in dat oude soort gedoe, maar wij zijn erin gehaald. Nooit heb ik iemand beledigd of vals beschuldigd. Aan deze vrouw zal ik nooit excuses aanbieden. Zij is zelf een beledigster". President: „Waarom zegt u niet gewoon, ik weet het niet, en waarom haalt u Baas erbij?": Koe koek: „Dat was nodig om duidelijk te maken dat de mensen naar Baas kon den gaan. Of een meisje van twaalf jaar geen leidster bij de Jeugdstorm kan worden, weet ik niet". Een ge tuige verklaarde dat Koekoek de ge wraakte woorden te Ouddorp heeft gebruikt na een interruptie. Hij maak te zich kwaad. Koekoek: „Dat is onjuist, ik heb mij de laatste tien jaar niet meer kwaad gemaakt". (VERVOLG OP PAGINA 9) UTRECHT. (ANP) De Utrechtse politie heeft twee autohandelaren aan gehouden, die de laatste drie maanden naar schatting 125 h 150.000 gulden „schoon" hebben verdiend aan het verkopen van in Duitsland gestolen auto's. De arrestanten, de 41-jarige Van G. en de 31-jarige Van I., beiden uit .Utrecht, leverden op bestelling dure tweedehands auto's (prijs 4500 tot 5000 gulden) uit Duitsland. De auto- en rijwielcentrale van de Utrechtse politie had al enkele weken het ernstige vermoeden dat er een luchtje zat aaii de vry lucreatieve handel van het Utrechtse tweetal. In samenwerking met de Duitse politie kwam men er achter, dat de auto's werden gestolen door drie Duitse „collega's" van het Utrechtse duo. Vorige week kreeg men het eerste bewijs in handen toen Van G. bij Zevenaar op heterdaad werd betrapt by het in ontvangst nemen van een gestolen auto, die door een van de Duitse handlangers over de grens was gebracht. Toen Van G. de auto op een aanhangwagen had geladen, greep de politie in. Zy had Van G. al enige tyd geschaduwd. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Het tekort op de be groting is aanzienlijk gestegen. Als ge volg van de slechte conjuncturele toe stand zal de belastingopbrengst 500 a 600 miljoen gulden lager zijn. Ook de post overheidssalarissen is op de be groting te laag geraamd. Dit heeft minister-president Zijlstra in de Eerste Kamer meegedeeld bij de begroting van financiën. Premier Zijlstra wilde geen beroep op de kapitaalmarkt doen om het tekort te dekken. Daardoor zouden de ge meenten in de knel komen en dat wilde de premier tot elke prijs vermijden. De regering verwacht een gemiddeld aantal werklozen van 85.000 (ca. 2,5 procent van de beroepsbevolking) bij een groei van het nationaal produkt van 3,5 procent. De regeringsleider voelde niet voor het opgeven van zilveren munten. Verschillende Eerste-Kamerleden maakten bezwaar tegen een snelle in voering van een omzetbelasting, geba seerd op toegevoegde waarden, zoals dat in de EEG wordt toegepast. Men pleitte voor een lange aanloopperiode. (Van onze redactie buitenland) RIO DE JANEIRO Een over stromingsramp in Brazillië heeft volgens officiële schattingen aan zeker tweehonderd mensen het le ven gekost. Men vreest dat het dodental zal stijgen tot duizend. Het aantal vermisten en gewon den zou ook duizend bedragen. Reddingsploegen hebben reeds de stoffelijke resten van 150 mensen gevonden. „De overstromingen z(jn veroorzaakt door hevige re genval en aardverschuivingen. Volgens een ooggetuige opende de hemel zich en dwarrelden mensen en voorwerpen, zelfs auto's als snippers papier rond. De ergste verwoestingen schijnen aangericht' te zijn in een streek op on geveer 60 km ten zuidwesten van Rio de Janeiro, waar de rivier de Paraibo buiten haar oevers trad en de hoofdver keersweg Rio-Sao Paolo afsneed. Vol gens radioberichten zijn vele plaatsen ondergelopen en wellicht 200 auto's het zij door grondverschuivingen bedolven hetzij door het water meegevoerd. (Ook een jaar geleden zijn in ongeveer het zelfde gebied door stormen meer dan 200 doden gevallen en 50.000 dakloos ge worden) Een bus is op weg van Rio naar Sao Paolo in een rivier gereden. Tot dusver zijn achttien lijken geborgen. Een politiefunctionaris heeft gezegd, dat alleen Gód wéét hoé véél ménsen in auto's of bussen overvallen zijn door het water op de weg van Rio naar Sao Paolo. In de stad Rio zelf zijn naar de laat ste officiële berichten 14 mensen om het leven gekomen. Meer dan de helft van de stad zit nog zonder elektrische stroom dóórdat een centrale is ondergelopen. In vele districten is ook geen drinkwater. Brasilia^/Tlhéoss| (Van onze verslaggeefster) GOES Op het kruispunt Ocken- burgh in Goes is gisteren de heer A. J. Bom (67) uit Goes op het zebrapad door een vrachtwagen aangereden en op slag gedood. Het slachtoffer, dat woonde in het rusthuis op de Oostwal, liep met zijn fiets aan de hand het zebrapad op, zon der daarbij op het overige verkeer te letten. De vrachtwagenbestuurder J. de B. uit Koudekerke kon de voetganger niet meer ontwijken. Deze kreeg een klap van de buitenspiegel van de auto tegen tegen het hoofd en werd tegen de weg gesmakt. MOSKOU (AP) Vertegenwoordi gers van de Verenigde Staten, Engeland en de Sovjet-Unie zullen vrijdag in Moskou het ruimteverdrag onderteke nen. Het verdrag voor vreedzaam ge bruik van de ruimte werd op 19 decern ber in de Verenigde Naties gesloten. Het verdrag zal in Moskou, Londen en Washington op dezelfde dag worden getekend, terwijl voor kleinere landen later andere plechtigheden worden ge organiseerd. VATICAANSTAD (Reuter) In Va ticaanstad is vernomen dat paus Paulus VI van plan is binnenkort een consisto rie te beleggen voor de benoeming van nieuwe kardinalen. Dit consistorie zou samenvallen met de verwachte reorga nisatie in de komende vastentijd van bepaalde afdelingen van de Romeinse curie, het centrale bestuursorgaan van de r.-k. kerk. DE INDONESISCHE regering heeft gis teren de plaatsvervangend marine-atta ché van communistisch China Sjih Hsin Jen, tot persona non grata ver klaard en hem gelast het land binnen vier dagen te verlaten. (ADVERTENTIE) niet duur ure/ heerlijk Nabij Rio de Janeiro zouden door een aardverschuiving ook een werkkamp van bouwvakkers en een fabriek zijn weggespoeld. Hét is niet bekend, hoe veel mensen er in dit kamp waren. In de gehele staat Rio zijn de verbindin gen verbroken. Reddingsploegen en mi litairen zoeken tussen de modder en het puin naar overlevenden. Op de president Dutra-weg van Rio naar Sao Paulo zijn tientallen auto's en vrachtwagens over een afstand van 40 km geïsoleerd en wachten op hulp. Het dorpje Barra Mansa is verwoest, In dit plaatsje zijn vermoedelijk tientallen do den gevallen. Ook een ander dorpje van 86 inwoners is door een lawine van aar de en stenen weggevaagd. Het schijnt dat er ook veel slachtoffers zijn geval len in het gebied van Itaguai. (ADVERTENTIES) Voor de hendel: DIEPVRIESUNIE SPRANGERS - Dongen, tel. 01623-2471 Voor de hendel: DIEPVRIESUNIE SPRANGERS - Dongen, tel. 01623-2471

de Stem | 1967 | | pagina 1