Wilhelm Har ster bekent MAO WINT EERSTE SLAG IN KIANGSI Brandt: Britse sin voor pragmatiek MEVR. VAN SOMEREN CONTRA KOEKOEK LENIG MET PRINSES BIRGITTA ,.Van het begin der deportaties wist ik wat er met hen gebeurde'' Eenzaam Schok Leger slaat opstand in Peking neer Bandopname van Marshall over Berlijn Arbeidsonlust door slecht voorbeeld van regering" Tsafendas in Zuid-Afrika na fout van ambtenaar ANTI-RAKET RAKET 11 miw smieen sronn- b'p pie smuytmm tie- omDutmeimr. T~ BERICHT OVER VERGASSINGEN: HET WAS EEN SCHOK" Deportatie 200 joden na verset Nederlands episcopaat Portugal werkt aan oplossing geschil Macao GAULLISTISCHE KOUDE DOUCHE IN STRAATSBURG Eens met beslissing van gen. Eisenhower nete,ise bes,is- Geen woord Illusies SLAPER OP DWARSBALK IN TOREN dat helpt menthol dropjes! Rapport-Kreugel voor Noodraadpartij Moord op Verwoerd Nederland helpt bij ombouw Belgisch gasnet DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 25 JANUARI 1967 11 aa en verkeerstekens terzij, rijbanen in de binnenstad :en- Met name de heer ty, .A.) vroeg zich bezorgd aj onheids commissie zich niet jele strepen ergerde. Ver- dj weten of deze strepen In, een uit financieel voordeti oracht. Ondanks het fejt adsleden zijn die blijkbaar boord voor ogen hebben" ■actiegenoot, de heer Mol, ■epen wel mooi. Hij toonda j over deze „vrolijke noot", aster mr. Drijber kon alleen lorden, dat de gemeente bit, invloed heeft op deze inter- verkeersregels. „Bovendien ap tegen een bordenregen", burgemeester. Volgens hem et aanbrengen van gele str, aad een aanzienlijke bespa. (Van een speciale verslaggever) MüNCHEN Het proces tegen de oorlogsmisdadigers Wilhelm Harster, Wilhelm Zöpf, en Fraulein Gertrud Slottke heeft gistermid dag Het eerste min of meer spectaculaire feit opgeleverd. Dat was de bekentenis van Wilhelm Harster, de voormalige SD- en SS-leider in bezet Nederland, die de president van het Sehwurgericht in een emo tioneel betoog vertelde dat hij sinds half juli 1942, toen de eerste trei nen met Nederlandse joden van Westerbork oostwaarts reden, wist welk afschuwelijk lot de gedeporteerden wachtte in ,de concentratie kampen Auschwitz, Sobior en Bergen-Belsen. Harster: ..Het heeft geen zin om te ontkennen. Op mij rust een zware, mo rele en gerechtelijke schuld voor alles wat is gebeurd. Van het begin der de- nortaties af heb ik geweten wat er met hen gebeurde. Voor de deportaties had Ik nog geen volledige zekerheid over de nlannen. die zij met de joden voor had den Zolang ik het niet zeker wist. heb Ik geprobeerd de mogelijke werkelijk heid te verdringen", aldus Harster voor het Sehwurgericht. De ex-nazi verweet zich destijds na gelaten te hebben zijn belangrijke post in Nederland te verlaten, toen hij wist welke verschrikkelijke zaken zich in het oosten van Europa afspeelden. „Maar ik heb ook nagelaten in de oorlogstijd precies na te gaan hoe die mensen wer den vermoord", zo nam de af en toe van emotionaliteit stamelende Harster iets terug van zijn bekentenis. Maar er ble ven vragen, vele vragen. President Göppner: „Waarom hebt u destijds als belangrijke functionaris Auschwitz niet bezocht om u op de hoogte te stellen?". Harster: „Zij lieten mij daar niet binnen, beslist niet". Presi dent Göppner: „U hebt verklaard, dat u het lot van de joden verschrikkelijk vond. waarom heeft u er nooit met Iemand over gepraat? Met Rauter bij voorbeeld?". Harster: „Er was niemand om mee te praten. Dat was op mijn post onmogelijk. Daar was je eenzaam. Rau ter was een oer-oude nazi. Met hem kon ik niet praten. Hij heeft me namelijk nooit erkend als SS-man, maar zuiver gezien als politiefunctionaris". Voordat Harster tot zijn,' overigens niet geheel onverwachte bekentenis kwam, vertelde hij in antwoord op een vraag van de president, dat hij nimmer had geloofd in berichten over deporta ties. die voor de zomer van 1942 regel matig via radio-Londen Nederland be reikten. „Ik kon dat werkelijk niet. Dat tou toch een economische waanzin zijn om mensen per trein te deporteren, ter wijl er zo'n ernstige materiaalschaarste heerste". Na Harsters bekentenis, nu in open baarheid gedaan, maar op papier al lang vastgelegd, maakte de openbare aan klager, dr. Huber, een begin met een serie vragen, naar Hubers eerste optre den te oordelen, scherpe vragen, over de massale deportatie van Nederlandse joden naar het oosten met als somber resultaat 100.000 doden. Huber herin nerde Harster er aan dat hij in septem ber 1943, vlak voor zijn vertrek naar Italië, had gehoord dat de joden door vergassing om het leven werden ge bracht. „Toen u dat hoorde, Wat bete kende dat voor u?". Harster: „Het was een schok, een nieuwe schok". Na deze woorden stamelde de oud-SS- man zijn aanklager toe, dat hij niet verder op de vraag kon ingaan, omdat hij al te zeer geschokt was door de loop van het proces dinsdagmiddag. Dr. Hu ber bedacht zich geen seconde en liet de president weten van verdere vragen af te zien. (Van een speciale verslaggever) Heel even is dinsdag tijdens het proces tegen Harster, Zöpf en Slottke de houding van de Nederlandse ker ken in de tweede wereldoorlog aan de orde gekomen. Nevenaanklager dr Robert Kempner. die zich in het Müh- chense proces naast de omgekomen le den van de familie Frank ook partij heeft gesteld voor de vermoorde roomskatholieke zuster karmelietes en filosofe dr. Edith Stein, was de man die tijdens de ondervraging van hoofd verdachte Wilhelm Harster dit punt aansneed. Zo liet hij onder meer op grond van de in het lijvige dossier aanwezige stukken, Harster toegeven dat de de portatie van en de moord op 200 ka tholiek gedoopte joden een recht streeks gevolg was van Seiss Inquarts woede over het openlijk verzet van het Nederlandse episcopaat tegen de jodenvervolgingen in Nederland. Har ster zelf voegde (iaar nog aan toe, dat de Duitsers met het deporteren van de 200 katholiek gedoopte joden ook de bedoeling hadden een wig te drijven in de eenheid van de rooms-katholieke en de gereformeerde kerk in hun ge zamenlijk protest tegen de jodenver volgingen. Na afloop van de zitting verklaarde dr. Kempner tegenover verslaggevers dat hij door het laten vaststellen van deze feiten zeker niet de bedoeling had het Nederlandse episcopaat ver wijten te maken over hun openlijk verzet tegen de jodenvervolging. '„Na tuurlijk was het juist wat het Neder landse episcopaat deed. Het had de morele plicht te protesteren". 95" 1! \^agen had nog wel de nevenaankla ger dr. Robert Kempner, die het pro ces onder meer namens dr. Otto Frank (de vader van Anne Frank), bijwoont, hoewel dr. Kempner had aangekondigd in navolging van dr. Huber geen emo tioneel geladen vragen te stellen, legde hij Harster een aantal problemen voor die ook voor deze 62-jarige verdachte1 zeker niet van een schokeffect ontbloot waren. Harster leek echter weer geheel zichzelf, toen hij antwoordde op dr. Kempners vraag, hoe het kwam dat de deportatiemachine in Nederland zo goed liep. dat een zoveel groter percentage joden werd vermoord dan in andere landen. „En dat met zo weinig mensen",1 sloot dr. Kempner zijn vraag af. Harster: „In Holland was het allemaal makkelijker, door de grens met de Noordzee en vanwege het feit dat het grootste deel van de Nederlandse joden was geconcentreerd in Amsterdam". Dr. Kempner nam geen genoegen met Hars- .ters antwoord. „Kan het niet zo zijn, dat het aan het. regiem lag. In België bijvoorbeeld liep het voor heel wat jo den beter af". Harster reageerde nau welijks op deze vraag. Het punt bleek afgedaan toen noch de president, noch ar, Kempner Harster verzocht duidelij ker te antwoorden. Na dr Kempners optreden schorste de president de zitting tot vrijdagmorgen negen uur. Op die dag zal de aandacht zien richten op de overige verdachten yan M proces. Wilhelm Zöpf en Ger- ktottke, die verdacht worden van medeplichtigheid aan moord op joodse Nederlanders in 55.382 en 54.982 geval- :>lACAO (AF) i'onugal streert uaa*- rechtstreekse onderhandelingen op ministerieel niveau met China m een poging tot een regeling van het ze ven weken durende geschil over de dood van acht Chinezen tijdens pro- communistische relletjes in de Portu gese kolonie te komen. Zegslieden he°- üen verklaard dat een delegatie van drie man uit Lissabon is aangekomen. Er zouden nu pogingen worden ge daan om rechtstreeks contact op te ne men met buitenlandse zaken in Pe king. Officiële bevestiging hiervan is ruet te krijgen. De delegatie weigerde de pers te woord te staan. Tot nu toe hebben de koloniale au toriteiten van Macao getracht een re geling te treffen met vertegenwoordi gers van de provincie Kwangtoeng, waaraan Macao grenst- Dit overleg is eeds twee weken geleden vastgelopen jp de Chinese eis, dat de Macao schuld noet bekennen aan de dood van de icnt slachtoffers. Macao zou volgens Chinese zegslieden moeten toegeven dat ;cht Chinezen zijn vermooid door ..Por ugese moordenaars'" liet Portugese bewmci zou reeos vijl maal in een eonceptovereenkomst de ledracnt heiiber. iiteengezet,. steea: ou bet concept v .n de hand zijn ge wezen omdat de bewuste uitdrukkingen r niet in voorkwamen. (Van onze redactie buitenland) PEKING (A.P./Taujoeg) Het anti- Maoleger in Kiangsi, gevormd uit boe ren en arbeiders, schijnt een eerste he vige slag verloren te hebben. Rode Wachters hebben het hooggerechtshof en de meeste openbare gebouwen bezet. Er zouden honderden gewonden zijn gevallen. Maar in de aangrenzende pro vincie Kwantoeng groeperen en bewa penen arbeiders en boeren zich naar het voorbeeld van buur Kiangsi. De oproep van Lin Piao en 'Mao aan het leger om zich achter Mao te stel len, schijnt succes te hebben. In Peking patrouilleren militairen. Sommige sol daten droegen armbanden van de Rode W achters. Het persbureau Nieuw-China somt een aantal steden op waar de garni zoenen hun steun aan de Mao-gezinde organisaties bekend hebben gemaakt. Daaronder bevinden zich Nankin, Kan ton, Woehan, Koeming, Tsinan, Sin- kian. Tsjantoen, drie autonome gebie den in Tibet en Binnen-Mongolië. Deze lijst stemt overeen met die van steden, waar de plaatselijke partijcomités aan de dijk zijn gezet. In hun verklaring zegden de com mandanten toe Mao te helpen bij het overnemen van de macht in de partij in hun gebieden. Daarmee geven ze toe dat „kapitalistische gezagsdragers" in deze gebieden op dit moment de touw tjes in handen hebben. Voor het eerst is het leger volgens Japanse correspondenten in actie ge komen tegen een opstand in. Frangsjan, een buitenwijk van Peking. Verder worden gevechten gemeld uit Tjentsin op 160 km ten zuidoosten van de hoofd stad en uit Paoting op 130 km ten zuidwesten van China's hoofdstad. Door Chinese kranten en radio wordt voortdurend gemeld dat fabrieken en openbare instellingen door Mao-gezin- den zijn bezet, hoewel nooit is gemeld dat deze eerder in handen waren van tegenstanders. EisenhL^ »an generaal Owight D. lijn t Z Rusfsen toe te staan Ber- welko ..en' n een bandopname SenoLn Z'Jn ,?ood 19#> werd op maak' e5 we'ke gisteren bekendge- ww alslrd' A V,arsha" da< Eisenho- in Furnna ?eall,.®erde opperbevelhebber du^end^hL^ "ch daarb« v«jwel voort- andere paL'TW van de,een 01 dat hii liot "en vond had" bii riir'Uh«?P"0On ?oed sedaan wie Berüin slng jver de vraa2 Marshall gen bezetten> aldus (Van onze speciale verslaggevers) STRAATSBURG In Straatsburg stond dinsdag het probleem Duitsland op de agenda. Willy Brandt, de nieuwe Duitse minister van buitenlandse zaken, was persoonlijk uit Bonn gekomen om er uiteen te zetten hoe zijn regering denkt dit verstarde probleem weer goed te maken. Het werd een franke verkla ring over de soepelheid waarmee Bonn de zaken opnieuw wil aanpakken: niet blijven hangen aan versleten politieke formules voor westelijke samenwerking en voor .contact met oostelijke landen. Integendeel: met Engelse zin voor prag matiek alle kansen aangrijpen om de panning met de rode landen te breken. Maar de goede indruk van deze frisse ede werd weldra overschaduwd door iet vraagstuk waarmee de westelijke inden onder elkaar blijven worstelen. )e Franse staatssecretaris van 'buiten- •indse zaken Debroglie kwam namelijk n volleerd Gaullistische stijl reageren p de dringende oproep van de Britse remier Wilson om de economische renslijnen in West-Europa weg te va- en. Debroglie verstond het namelijk-met n speech over de huidige positie van Europa met geen woord te gewagen van de kans op een toetreden van En geland tot de Europese economische ge- neenschap. Hij weigerde zelfs op het •nderwerp in te gaan, nadat hij daartoe anuit de vergadering was gesommeerd, n de na deze koude douche snel vol ipende koffiekamer werd terstond he- ig gespeculeerd over de kansen die vUlson vandaag in Parijs zou maken om et Franse ijs te breken. De stemming lalde er fot dicht' bij het nulpunt. Brandt zelf was intussen voor de zaag gesteld hoe zijn regering zou ^ageren, indien Wilson in Parijs ander- naai bot zou vangen. Die vraag lag oor de hand, want de Duitse minister ïad zich zeer duidelijk uitgesproken /oor de uitbreiding der gemeenschap net Engeland en Scandinavië. We moe- en eerst afwachten of de zaak zich werkelijk zo ontwikkelt, zei hij. „Het is wel duidelijk dat Frankrijk en wij niet' wer alle vraagstukken gelijk denken' Intussen nam Brandt enige illusies veg bij degenen, die mochten geloven dat Duitsland zich omwille van de ont spanning wel duurzaam bij zijn huidige verdeling zou neerleggen. „Staatsmans wijsheid zal zich er op moeten instellen, dat op den duur een groot volk midden in Europa niet gesplitst kan blijven", zei hij. Steeds grotere muurkranten maken de verbetenheid duidelijk waarmee de „culturele revolutie" wordt ge voerd. Hier verdringen Kantone zen zich voor de nieuwste plak katen. (Van onze correspondent) ALKMAAR „Hjj hing daar le vensgevaarlijk over een dwarsbalk in de nok van de kerl^". De ont vanger van de Hervormde Ge meente, de heer Van de Pol, die naast de oude Grote Kerk te Alk maar woont, kreeg de schrik van zijn leven toen htf 'door de kerk liep en plotseling een luid gesnurk hoorde. Toen hij naar boven ging zag hij een man in de balken hangen. De heer Van de Pol waarschuwde de politie. Een dappere agent klom naar de slaper toe. Het bleek de 18-jarige H. D. uit Uitgeest te zijn. De jongeman vertelde dat hij 's nachts met drie vrienden langs de regenpijp omhoog was geklommen, zo maar voor de grap. Eenmaal boven gekomen kreeg hij slaap. Omdat het boven op de hanebal- ken aardedonker was, wist hij niet precies waar hij ging liggen. Zo kwam hij op de levensgevaar lijke plaats terecht, 25 meter bo ven de begane grond. In de cel mocht D. zijn roes uitslapen. (ADVERTENTIE) 50 en 30 cent per doosje UTRECHT (ANP) De voornaamste oorzaak van de in ons land voelbare arbeidsonlust, zich uitend in een toene ming van het absenteïsme (stijging van de ziekenfondsuitgaven tussen 1960 en 1964 bedraagt 76 procent) en de sterke neiging naar het arbeidsloos inkomen door diefstal (stijging van het aantal veroordeelden voor alle vormen van diefstal tussen 1956 en 1963 met 19 pro cent) ligt hoofdzakelijk in het psycho logische vlak. Een regering, die de economische wet ten inzake geld- en goederenbeweging naast zich neerlegt, kan moeilijk ver wachten, dat haar burgers die deze overheid zien als „het grote voorbeeld" individueel in staat zijn door parti culiere tegenacties corrigerend op te treden. Dit-is de slotconclusie van dr. J. F. P. Kreugel uit Kloétinge (Zeeland), econo misch adviseur voor kleine en middel grote bedrijven, in een rapport over het overheidsbeleid „Nederland let op uw saeck", dat hij voor de Noodraadpartij heeft samengesteld. Dr. Kreugel stelt, dat het verouderd aandoet, dat de circa 127.000 dienstplich tigen van ongeveer 19 jaar jaarlijks een officiële staatstaak te vervullen krijgen, maar dat zij in deze staat geen enkele zeggenschap hebben. Hij pleit daarom voor vervroeging van de meer der jarig- heidsgrens met tenminste één jaar. Dr. Kreuger vindt de diensttijd ook veel te lang. Volgens dr. Kreugel is de overheid de hoofdschuldige van de heersende in flatie, omdat zij meermalen het even wicht tussen geldcreatie en nieuwe be schikbare goederen heeft verloren. De heer Kreugel wil de regering jaar lijks aan een maximum-begrotingsbe drag binden, waardoor volgens hem aan de uitholling van de reserves van on dernemingen en vrije beroepen een eind zal komen. Het Nederlandse volk zal zich, aldus dr. Kreugel, mqeten realise ren, dat het spreekwoord „wie niet werkt, zal niet eten" ondanks alle so ciale voorzieningen nog steeds niet kan luiden „wie niet werkt, zal toch eten". KAAPSTAD (Reuter) in een gis teren in het Zuidafrikaanse parlement gepubliceerd rapport van een com missie van onderzoek naar de omstan digheden waaronder de moord op pre mier Verwoerd werd gepleegd, het het dat Demetrio Tsafendas, de dader, bevel bad gekregen Zuid-Afrika te ver laten, voordat hü in september vo rig jaar de moord pleegde. Maar doordat een Zuidafrikaanse re- geriingsinstantie te lang wachtte met een. verzoek aan de politie om Tsafen das het land uit te zetten vond deze gelegenheid dr. Verwoerd van het le ven te beroven. Tsafendas is op 20 ok tober vorig jaar door een rechter van het Zuidafrikaanse hooggerechtshof krankzinnig verklaard en zit sindsdien gevangen. Blijkens het gepubliceerde rapport stond Tsafendas op een lijst van het Zuidafrikaanse ministerie van binnen landse zaken, waarop de namen voor kwamen van mensen die Zuid-Afrika niet binnen mochten komen. Niettemin Is Tsafendas via Mozambique Zuid- Afrika binnengekomen", door een abuis van een ambtenaar.'' Bij de aanbieding van de defensie begroting, gisteren in Washington, heeft president Johnson gezegd dat nog geen besluit genomen is ten aan zien van de anti-raket-gordels die volgens invloedrijke Pentagdn-ofncie- ren onverwijld moeten worden aange legd 2iu de Sox7jet-U.nie daarmee ook bezig is (rond Moskou en Leningrad). Wel heeft de president het Congres ge vraagd om reservekredieten voor dit doel, aan te spreken indien de Ame rikaanse pogingen om met de Russen tot een vergelijk te komen over dit nieuwe miljarden-verslindende aspect van de bewapeningswedloop, mochten mislukken. Op het eerste gezicht zit zo'n vergelijk er niet in. De nieuwe Amerikaanse ambastsadieur Llewellyn Thompson heeft maandag van presi dent Podgorny te horen gekregen dat er geen verdragen met de V.S. kunnen worden gesloten, zolang de Amerika nen in Vietnam interveniëren. Nu zou het niet de eerste keer zijn dat hetgeen de Russen zeggen niet in overeenstemming is met hun daden. Vast staat het Amerikaanse minis terie van buitenlandse zaken heeft dat vrijdagavond bevestigd dat er op lager niveau al contact is met de Sov jets over deze zaak. Het staat ook vast dat de Russische leiders minstens evenveel belangstel ling hebben voor het stoppen van de race als de Amerikanen al lijkt het op het eerste oog dat zij voor liggen. Zij immers zijn er mee bezig. De Ame rikanen niet. Die hebben echter wel een plan klaar. De Nike-X. Om een indruk te geven van de geweldige be dragen die met de aanleg van anti raket-systemen gemoeid zijn kunnen we alleen de Amerikaanse schattingen hanteren. Van de Russen zijn geen bedragen bekend. De ontwikkeling van de Nike-X kostte tot nu toe twee mil jard dollar/Voltooiing van het Nike-X- systeem, inclusief lanceerbunkers die bestand zijn tegen straling zullen een bedrag vergen van 30 tot 50 miljard dollar, op te brengen binnen vijf jaar! Er is geen reden om aan te nemen dat de Russen het erg veel goedkoper zul len kunnen klaarspelen. De Amerikaanse minister van defensie Robert McNamara houdt de Pentagon- pressuregroup zoveel mogelijk op af stand. Nog wel tenminste. McNamara's visie luidt dat het overwicht van Ameri ka op het gebied van aanvalsraketten (1050 stuks ICBM's tegen „slechts" 450 Russische) nog ruim voldoende is om de Russische aanvulling van het arse naal met defensieve raketten te neutra liseren. Bovendien ziet McNamara, als er dan toch maatregelen moeten worden genofnen om allerlei redenen waar onder de psychologische uiteraard een belangrijke rol spelen meer heil m de uitbreiding van wat nu nog de Pola- vis-vloot heet maar straks na vervan ging van de Polarisraket Poseidon-vloot zal heten. De Poseidon zou bovendien, volgens McNamara minder kwetsbaar zijn voor verdedigingsraketten. Het machtsevenwicht m,et de Sovjet-Unie achtte McNamara met het bewandelen van deze weg nog wel verzekerd. Maar intussen hebben de Russen, veel eerder dan verwacht werd. de uitbreiding van hun offensieve rakettenvoorraad aange kondigd. Men kan zich wel voorstellen dat onder deze omstandigheden „the balance of terror" weer een heet hang ijzer is in Amerikaanse defensie-krin gen. Toch lijkt het probleem van de generaals maar van de tweede orde. Zoals de zaken nu liggen moeten de V.S. gemakkelijk in staat worden ge acht het machtsevenwicht met de Sov- i et-Unie te bewaren. Veel urgenter is een politieke oplos sing van het probleem. Zowel Rusland als Amerika zullen de enorme bedragen die de anti-raketstelsels vergen wel op weten te brengen, maar geen van beide landen kan zich eigenlijk veroorloven dergelijke sommen te steken in een wedloop die hen tenslotte alleen maar weer naar een nieuw machtsevenwicht zal voeren. De ontwikkelingshulp. Eigen opbouw, Johsons Great Society-pro- gramma. de nog altijd nodige welvaarts bevordering in de Sovjet-Unie, de ruim tevaartprogramma's, kortom vrijwel al les wat een land met zijn centen pleegt te doen, vormt een beter beleggings object dan de rakettena-rsenalen. Voorts zal een werkelijk inspannende bewapeningswedloop het vuurtje, dat de betrekkingen tussen Moskou en Was hington al een beetje heeft ontdooid, op een lager pitje brengen en het zal weer gaan tochten in Berlijn of Laos of Cuba, of waar dan ook. Dat is wat geen van beide partijen eigenlijk willen, evenmin -als de besteding van de mil jarden aan deze raketten. Daarom moet het niet onmogelijk worden geacht, dat de Amerikanen en de Russen, zo niet tot een uitbreiding van het befaamde kernstop-akkoord, dan toch wel tot bepaalde stille afspra ken komen. Politiek gezien wordt een bewapeningswedloop tussen beide lan den steeds zinlozer. De beide arsenalen zijn al lang meer dan voldoende om het gehele noordelijke halfrond in een blakerende puin vlakte te veranderen, Wat heb je er aan, dat je dit wel drie maal of zesmaal kunt doen (VERVOLG VAN PAGINA 1) Toen een verslag in een andere krant ter sprake kwam over de vergadering in Sneek, sprak de heer Koekoek min achtend over „krantenknipsels". Laat ze maar met ander bewijsmateriaal ko men. De verslaggever bevestigde dat de heer Koekoek heeft gesproken over „ze is in 1938 leidster geweest van de Jeugdstorm". De heer Stengenga zei er echter uitdrukkelijk bij, dat de naam Baas niet was genoemd. Toen de heer Koekoek zich opwond over de verkla ringen van de journalist en hem zelfs verweet, dat lift zich zou hebben mis- dragen wat de heer Stengenga ver- j ontwaardigd van de hand wees door te i zeggen, dat hij zich zelfs niet met de! discussies had bemoeid zei de presi dent: „Ik dacht dat u nooit kwaad werd. U moet een getuige niet zo bejegenen". Koekoek: „Ik zal het nooit meer doen, maar ik ben niet kwaad". President: „Begrijpt u niet, dat u zon der een onderzoek in te stellen en maar wat suggereert, schade kunt veroorza ken en verdriet en narigheid?". Koekoek: „Als ze daar niet tegen kan. moet ze uit de politiek gaan". Bij het begin van de zitting deelde de heer Koekoek de president mee zonder ruggesteun van een advocaat te zijn ge komen. Hij wilde meteen al een stand punt van de Boerenpartij kenbaar ma ken, maar de president brak zijn be toog af, zeggend: „Wacht u hiermee toch maar even". Koekoek: „Als u denkt dat ik iets wil toegeven, dan vergist u zich". Mr. Pels Rijcken, raadsman van eise res, begon zijn pleidooi met de nadruk te leggen op het menselijke aspect. Hier is een vrouw in eer en goede naam meer dan eens in een openbare vergadering aangetast. Laster heeft vleugels en als het gaat om iemand die een openbare functie heeft, zijn die vleugels bijzonder snel en dan vindt de laster geloof, zelfs al komen de aantijgingen uit troebele bron. Toen de verdachtmakingen het karakter aannamen van een lastercam pagne heeft mevrouw Van Someren be- sloten tot een in politieke kringen on gebruikelijke procedure. De raadsman zeide in de dagvaarding twee uitlatingen van de heer Koekoek tijdens openbare vergaderingen te heb ben aangehaald als voorbeelden uit een zeer lange reeks. Ze zijn vele malen herhaald Ten eerste de uitlating op 16 maart 1966 te Ouddorp waar. volgens mr. Pels Rijcken, de heer Koekoek heeft gezegd volgens een verslag in een krant: ,.In de stad van mevrouw Van Someren klinkt de pas van de Hitlerjugend nog na". Laatst bevestigde een ingezetene van Ouddorp dat Koekoek inderdaad deze woorden heeft gebezigd. Ten twee de een uitlating van Koekoek die vol gens een verslag in de Leeuwarder Cou rant moet hebben gezegd op een open bare vergadering op 9 december jl. te Sneek: „We weten dat mevrouw Van Someren leidster van de Jeugdstorm is geweest, al was dat dan in '1938". De raadsman noemde nu een aantal gevallen waarin de aantijgingen van Koekoek in vergaderingen en elders werden aangestipt. Een zekere Van de Brake zou zelfs tijdens een vergadering van de VVD te Ede hebben uitgeroepen: „Mevrouw Van Someren heeft nazi-acti viteiten bedreven, ze moesten haar kaal scheren". Geruime tijd is zij door ano nieme personen door de telefoon uitge scholden; zij heeft zelfs een geheim te lefoonnummer moeten aanvragen. Volgens mr. Pels Rijcken moet Koe koek wel degelijk de bedoeling hebben gehad een smet te werpen op een poli tieke tegenstandster. Na het verweer van Koekoek con stateerde mr. Pels Rijken, dat er van het verweer van gedaagde niets meel is overgebleven. Het eerste geval te Ouddorp ontkent hij wel. maar het be wijs ligt er. En toen was „de klap van Baas" nog niet gevallen. Dé naam van mevrouw Van Someren heeft Koekoek in Sneek genoemd, samen met andere politieke tegenstanders, die ook een be smet verleden zouden hebben. Hij heeft gezegd: „Ik weet het", maar niet: „Baas heeft het gezegd". Overigens is de heer Baas weieens zo onvoorzichtig geweest te zeggen: „Als ze leidster van de Jeugdstorm zou zijn geweest, was dat ver vóór de oorlog". Nu wordt deze hypothese gebruikt als een bevestiging, aldus pleiter. Koekoek: „Ik wil wel met getuigen komen en niet zoals u met een journa- listje". President: „Alles wat de heer Baas heeft gezegd, is verder niet van belang". „Ik wil gedaagde wel de kans geven met tegenbewijzen te komen. Dan zal ik de zaak aanhouden". Koekoek: „Ja. maar dan tot na de verkiezingen. Ik kan mijn tijd wel be ter gebruiken. En de VVD wil er toch alleen maar politieke munt uit slaan". Nadat mr. Slotemaker de heer Koe koek nog eens uitdrukkelijk had ge vraagd of hij afzag van tegenbewijzen, bepaalde de president de uitspraak op 2 februari. Prinses Birgitta van Zweden wit diplomeert! gvmnastieklerares, ls nu dat alle Zweden lenig en veerkrach- op grote aanplakbiljetten overal in tig worden. De prinses, zelf een ge- Zweden te zien, zoals hier in een sta tion van de ondergrondse in Stock holm. Onder de foto staat „Wees lenig met prinses Birgitta". BRUSSEL (AP) Een functionaris van de Belgische gasvoorziening heeft bevestigd dat Nederlandse technici ad viezen zullen geven voor de ombouw van het Belgische gasdistributienet voor het Nederlandse aardgas. Een bericht van deze strekking Is vorige week ge publiceerd. Een woordvoerder van Electrogas, een van de voornaamste gasdistributiemaat schappijen in de provincie Brabant, heeft verklaard dat de ombouw van on geveer een miljoen gasverbruikende ap paraten in Brussel en omgeving zal ge schieden met de hulp van de Neder landse maatschappij D. N. Decker in Den Haag. Een contract is nog niet ge tekend, maar men verwacht dat er on geveer zeventig Nederlandse adviseur» nodig zullen zijn om 300 Belgische tech nici voor de ombouw op te leiden

de Stem | 1967 | | pagina 11