Terneuzen opent en sluit morgen een bibliotheek Originele bijdrage van Noren aan Septet BIGGLES IN TIBET Satirisch commentaar op fabeltjes MEJ. T. C. HOEKMAN: „WAT FIJN DAT DIT HIER KAN...." COSI FAN TUTTE IN EINDHOVEN Gele strepen in raad Middelburg MOEDERTAAL PERSIFLAGE De icittgevende 3erg kan Iemand het mester- schafi over de wereld vereek eren !Die iemand is tjkiomm steekt een storT] Haar wie m in dit woeste land radium kunnen ernloi teren Hoogmisreportage uit Rotterdam Verras uw kinderen met zo'n kleurenwandplaat van geliefde televisie helden! (formaat 23x32 cm.) Elke plaat op stevig karton met ophanglus. 4 weken lang elke week een nieuwe plaat voor slechts 25 cent bij de- boodschappen. Profiteer van dit buitenkansje! DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 25 JANUARI 1967 (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Donderdag zal drs. Jac. Zwier, inspecteur der openbare bibliotheken in Nederland, de officiële opening verrichten van de bibliotheek aan de Leeuwenlaan 40 in Terneuzen. Dan gaat het werk van de „Stichting Verenigde Openbare Leeszaal en Bi bliotheek" officieel van start. „Ver enigd", want in deze stichting zijn de openbare en de r.-k. bibliotheek van Terneuzen samengevoegd. „Wat fijn dat die hier kan", zegt mej. T. C. Hoekman ervan. Dit streven bestaat trouwens in heel Nederland, (een prot. chr. bibliotheek was en is er in Ter neuzen niet). Mej. Hoekman is inmid dels bijna twee jaar directrice van de openbare leeszaal in Terneuzen. Het werken in een katholieke leeszaal is haar echter allerminst onbekend., Daar heeft zij haar opleiding genoten, in Breda. „Het maakt overigens niet zoveel meer uit tegenwoordig", aldus de di rectrice, die hier .Tiet zes helpsters (twee hebben hun opleiding voltooid) Voor duizend jeugdleden en 850 vol wassenen werkt. „Het is eigenlijk al lemaal zo onpraktisch", zegt ze. „Die verschillende bibliotheken in eenzelfde stad hebben vaak zo goed als dezelf de boeken. Wij letten er nu natuurlijk wei wat meer op, dat we meer ty pisch r ooms-katholieke boeken aan schaffen. Verder maken we gebruik, zowel van de protestants-christelijke beoordelingen als van de katholieke idil-keuring. Maar we geven de boe ken geen kwalificaties. Die v/erken ave rechts zoals ik in de praktijk heb erva ren. Dan komen er mensen, die al leen maar „strikt voorbehouden" boe ken willen lezen. ,,Ik ben immers vol wassen", zeggen ze dan. Alsof volwas-, senen niet ook iets anders kunnen le zen". Tienduizend In het „zo goed als nieuwe" ge bouw aan de Leeuwenlaan, dat rijks waterstaat enkele jaren geleden heeft laten bouwen, voordat de diensten werden geconcentreert, beschikt men op het ogenblik over ongeveer 10.000 banden, 3000 jeugdboeken en 6500 boe ken voor volwassenen. Iedere maand komen er zo'n 40 jeugdboeken en een kleine 50 boeken voor volwassenen bij. „Maar we komen nog altijd te kort, vooral jeugdboeken en goed ver antwoorde meisjesboeken, daar kun je gewoonweg haast niet aankomen". Mej. Hoekman verzekert ons echter, dat zij wat de jeugdboeken betreft er echter zeker niet meer zou aanschaf fen ook al zou de bibliotheek over meer geld beschikken. „Ik heb eigen lijk het dubbele nodig om aan de vraag te kunnen voldoen, maar zo erg veel geschikte jeugdlectuur is er niet". Intussen zal het niet meer zo lang duren of de bibliotheek komt alweer ruimte tekort. Het gebouw is overi gens praktisch ingericht. Boven vindt de jeugd haar afdeling. Daar komen straks nog een paar ronde tafeltjes en stoelen, maar de „prentenboeken- trog" is or al en daar wordt gretig in gegrasduind. Voor de jeugd worden ook regelmatig tentoonstellingen ge houden over „hun boeken". „En weet u waar ze dol op zijn", vraagt de directrice. Ze geeft zelf het antwoord: „Op voorlezen. Dat vin den we zelf trouwens ook leuk en we zouden het graag iedere week doen, maar er is geen tijd voor. Nu doen we het tijdens de vakanties en dan ne men ze hun vriendjes en vriendinne tjes mee, reue gezellig". Jong en oud In de bibliotheek bevindt zich ook een gezellige leeszaal, met tijdschrif ten en naslagwerken. Daar is vooral de middelbare schooljeugd te vinden. „Ik had gedacht", aldus mej. Hoekman, „dat er wat meer bejaarden zouden komen". Meer aandacht voor de be jaarden is trouwens een van de-pun ten die mej. Hoekman voor dit jaar op het programma jieeft staan. Tot nu toe komt de bibliotheek ie dere woensdag naar Bachten Dieke, maar men wil die boekenservice ook in de andere bejaardenhuizen verle nen. Mej. Hoekman heeft nog veel meer plannen. In de eerste plaats zal ze proberen, het iedereen duidelijk te ma ken, dat een bibliohteek niet „te moei lijk" is, zoals velen nog denken. Maar bovendien is een bibliotheek er om alle mogeliike informaties te verstrekken, niet alleen voor wie een proefschrift wil schrijven of een lezing wil hou den. Voor hen staat de Terneuzense bibliotheek ook klaar. Men kan er immers gebruik maken van de Am sterdamse informatiedienst. ,.Men ver geet ook wel", aldus de directrice, „dat met de Terneuzense voorraad on- De nieuwe Terneuzense bibliotheek, die morgen officieel wordt geopend. ze boekenschat nog lang niet is uitge put. Voor de leden staat eigenlijk de gehele boekenschat van alle Neder landse bibliotheken ter beschikking". Het bestuur van de Terneuzense lees zaal bestgat thans uit drie vertegen woordigers van de gemeente, drie van het bestuur van de voormalige ka tholieke en vijf van de vroegere open bare bibliotheek. (Van onze rtv-redactie) BUSSUM De Noorse televl sie heeft zich veel moeite getroost om een originele bijdrage te le veren aan de internationale amu sementsserie „Septet" waaraan zeven landen deelnemen. Op het thema „Is 't waar wat men zegt over..." hebben de Noren een pro gramma samengesteld dat de NTS zondagavond om 20.30 uur op het tweede net uitzendt, en waarin de zeven „Septet"-landen satirisch commentaar geven op de fabel tjes die er internationaal over lien in omloop zijn. gemaakt. Het zijn: Johnny Kraaykamp, Adèle Bloemendaal, Rijk de Gooyer en Piet Hendriks, die respectievelijk op treden als Rembrandt, Saskia, bezoeker en model. Samen maken zij een zotte persiflage op de wijze waarop de grote Nederlandse schilder zijn nachtwacht gecreëerd zou hebben en de geringe prijs, die hij voor dit wereldberoemde doek heeft gekregen. De opnamen wer den gemaakt in het kasteel Groenen- daal in Baarn. (Van onze verslaggeefster) MIDDELBURG „Haatdragend" en „omesthetisch" noemden verschillen de Middelburgse raadsleden tijdens de vergadering de gele strepen, die in verband met het nieuwe reglement ver keersregels en verkeerstekens ter^j, de van de rijbanen in de binnensty zijn getrokken. Met naime de heer Don (P.v.d.A.) vroeg zich bezorgd u of de schoonheidscommissie zich nit- aan deze gele strepen ergerde. der wilde hij weten of deze strepen ij, derdaad alleen uit financieel voorde^ zijn aangebracht. Ondanks het dat „er raadsleden zijn die blijkbajj liever een boord voor ogen hebben" vond zijn fractiegenoot, de heer de gele strepen wel mooi. Hij toondj zich erg blij over deze „vrolijke noot", Burgemeester mr. Drijber kon allcet maar antwoorden, dat de gemeente bit- ter weinig invloed heeft op deze ii% nationale verkeersregels. „Bovendo zagen we op tegen een bordenregen11 meende -de burgemeester. Volgens hem betekent het aanbrengen van gele stj,j l-3n inderdaad een aanzienlijke bespa, ring. De titels van deze zeven bijdragen zijn: „Zweedse zonde", (Zweden), „Ei land van vrede" (Ierland), „De glim lach" (Denemarken), „De financiële experts" (Nederland), „Geef het niet op" (Finland), „De individualisten" (België), en tenslotte „Onze nationale eigenaardigheden" Noorwegen) Tracht men bij sommige televisiepro- dukties, die voor internationaal gebruik bestemd zijn, het gesproken woord zo veel mogelijk te beperken, bij deze „Septüf'-uitzending, hebben de Noorse televisiemakers de landen die bijdragen leverden in dit opzicht geen enkele be perking opgelegd. Alle artiesten kun nen vrijuit in hun moedertaal spreken, omdat juist de snelle afwisseling van de in deze .uitzending gebezigde talen, 'een der charmes van het televisiepra- gramma uitmaakt. Ook de artiesten, die het Nederlandse deel verzorgen, hebben van deze ge legenheid om hun onvervalste moeder taal te laten horen, ruimschoots gebruik WIND OP Die SNEEUW EN 2RND ik- REND OVER DE VINKTEJ~RR6r. lm Kichard komt stom T£XhO IN 1300DO WINKELS 4 weken lang etke week een andere TELEVISIE KLEORENPLAAT (Van onze R.T.V.-redactie) HILVERSUM De K.R.O.-televisie verzorgt een hoogmisreportage op ker- kenbouwzondag 29 januari van de eu charistieviering uit de noodkerk van de H. Cecilia in Rotterdam in de Alexanderpolder. Celebrant is pastoor Th. Tulen. Kerkenbouwzondag 1967 heeft tot thema het veelvormig gebruik van het kerkgebouw. In deze noodkerk is er eigenlijk nog geen sprake Van. Of het zou moeten zijn het tijdelijk medege bruik van hetzelfde gebouwtje door de gereformeerde kerk van de Alexander polder, die overigens al een definitief kerkgebouw in aanbouw heeft. Deze week als eerste een Swiebertje wandplaat voor 25 ct. bij e'én van onder staande artikelen: Vacuum Rookworst pak 0fl Rijst fles 00 Limonade 4 pakjes 03üJ Margarine gezinspak Zoute Pinda's Natuurlijk ontvangt u ook bij deze bood schappen het bekende aantal gratis zegels. Volgende week de Bromsnor-plaat bij weer andere artikelen. De 3e week Barend de Beer en de 4e week Lassie. EINDHOVEN De Nederlandse O- perastichting geeft vanavond de lande" lijke première van Mo-zart? opera Cosi fan Tutte in de Stadsschouwburg te Eindhoven. Aanvang 8 uur. De rolverdeling: Fiordiligi: Teresa- Zylis-Gara; Dorabella: Sophia van San- te; Guglielmo: I-Ieinz Blankenburg; RICHARD VAN VROOMAN Ferrando: Richard van Vrooman (zie foto); Despina: Marilyn Tyler; Alfon so: Guus Hoekman; Dirigent: André Rieu, decors en kostuums: Thierry Bosquet; regie: Jean-Marc Landier; orkest: Ned. Kamerorkest.

de Stem | 1967 | | pagina 10