"79 98 55 198 85 59 115 39 45 79 380 148 245 75 S8 mann Zijlstra en De Meijer oneens over geld aanvullend werk Soekarno binnen drie maanden weg Weer goud uit Zeeuwse grond JAMIN 89 49 59 Werk voor 200 m an in 7 emeusen BOYAG in aanval tegen corruptie' gemeenten SOVJET-TOP IN POLEN Twee broers bekennen roofoverval SCHATGRAVER K. WISSE REKENT NIET OP MEER li 9 chocolade- DAGBLAD VOOR ZEELAND PARLEMENTSLID TOT STUDENTEN: PRINSES IN MINI Benzinepompen Resolutie GESJACHER WONINGBOUW WINKELIERS BOYCOTTEN GOEDKOPE SIGARETTEN Marges Schmelzer-Den Uyl in debat op t.v. ANDAAG IN Zacht Dodenherdenking dit jaar 3 mei TOEZEGGINGEN WERKLOZEN STANDPUNT CRYPTISCH UITBREIDING DOW u hoeft mij niet na te apen débé meubelen (w h S id Bolletje!' melkkrokantjes 16 oensdag 25 januari am WW sgeld likjes tf :uks 21 januari en te Oosterhout 95 'lOIe JAARGANS No. 25409 iUitgave: N.V. Uiig. Mij. Neerlandia Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactieraad: J M. A. C. v. Dongen C j. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J M. /Hes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren. L. J. v. '1 Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderlana v R IJ D A G 20 JANUARI If4» Abonnementsprijs: 12,00 per kwar taal, exd. 0,50 incasso, 15,50 per post excl. 0,50 incasso, 4,00 per maand; 0,93 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan vraag - I"" nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1, telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14, telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Potgieterstraat 3, telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 - telefoon 2893). CONTROVERSE IN INEÏ DJAKARTA (ANP) Het Indonesische parlementslid generaal Sokovvati heeft tegen studenten van Kami en Kapi gezegd dat binnen drie maanden een einde zal zijn gemaakt aan het „dualisme" dat pre sident Soekarno dan van het politieke toneel zal zijn verdwenen en generaal Socharto als overwinnaar te voorschijn zal komen uit de stille strijd die al meer dan een jaar duurt. (Van onze correspondent) CTEECHT De Bond van Automo- Wel-, Garage- en Aanverwante Be drijven Bovag meent, dat er sprake is van een sfeer van corruptie rond het afgeven van benzinepompvergunnin gen in ons land. In het laatste Bovag- blad neemt de bond daar fel stelling tegen. De Bovag zegt geconstateerd te hebben dat cle meerderheid der Nederlandse gemeenten niet afkerig ia van het verstrekken van vergunningen op ba sis van tegenprestatie door de begun stigde. De concurrentiepositie van de kleinere ondernemingen wordt hier door onmogelijk gemaakt, aldus de Hij verzocht het volkscongres, in bui tengewone zitting bijeen te komen „zo dat het volk zijn oordeel over de pre sident kan uitspreken". Door Djakarta trokken opnieuw vrachtwagens met studenten, die eisten dat Soekarno „zou worden opgehan gen" en daarbij anti-communistische leuzen riepen. Bij het hoofdkwartier van het leger kregen zij luidsprekers om hun eisen duidelijker te laten horen. „Soekarno aan de galg, Soekarno voor de militaire rechtbank", zongen zij op de muziek van geestelijke negerliede ren. Zij publiceerden lange resoluties waarin gezegd wordt dat het volk zal blijven lijden zolang Soekarno aan de macht blijft, dat de corruptie zal blij ven voortduren en de economie zich niet zal herstellen. De wetgevende vergadering van Wast- Java te Bandoeng nam woensdagavond een resolutie aan waarin van het volks congres wordt geëist Soekarno af te zetten en van de procureur-generaal de procedure te beginnen die hem voor de militaire rechter brengt. Sinds een week zijn alle verloven voor de militairen in het gebied van Djakarta ingetrokken, zojuist is de zelfde order afgekomen voor de leden van de „Siliwangi"-divisie in Bandoeng. De Bovag is van oordeel, dat deze wijze van gemeentepolitiek een oneerlijke concurrentie bevordert. De bond pro testeert tegen deze „koopmanstac tiek" van da Nederlandse gemeenten, omdat zij van mening is, dat. hierdoor de middenstandsbelangen ernstig in net gedrang komen. In het bewuste artikel wordt ook de uitspraak waarmee de Bovag het volledig eens ra~ geciteerd van professor mr. A. Kleyn, burgemeester van Meppel, die er in het weekblad „De Nederlandse Gemeente" de aandacht op vestigt, dat de manipulaties met vergunnin gen voor het verkrijgen van benzine pompen regelmatig voorkomen en waarbij het in handen krijgen van be paalde verkooppunten voor de ben zinemaatschappijen een zaak is waar zij soms tot in de tonnen lopende be aragen voor over hebben. °P ^eze manier worden bepaalde af spraken gemaakt waarbij de koper zien verplicht tot het geven van een Deiangrijke financiële bijdrage voor *e stichten schouwburg of zwem bad, skelterbanen of renteloze le- ™^en; De kleine onderneming (de garagehouder), clie zeker niet minder geïnteresseerd, wordt op deze wij ze buitenspel gezet. Cor Kleyn noem- i de wijze van onderhandelen van gemeenten „gesjacher". ^"jragblad is voorts van mening. 111 de woningbouwsector deze teori?P1i=statie"cIausule wol'dt gehan- WuE: urSemeesters van gemeenten te soms ePenbjk bereid dit toe hii ÏÏr.n' maar verschuilen zich daar- di» beleid van de minister wot.T, grondprijzen van woning- hed™m.nBen een aanzienlijk lager in 'eestaat dan de reële kosten m dat geval bedragen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Algemene Bond van Sigarenwinkeliers heeft de leden opgeroepen een nieuw merk sigaretten, uitgebracht door een Nederlandse fa briek in pakjes van 25 stuks tegen een winkelprijs van f 1,25 te boycot ten. De bond is tot de conclusie ge komen dat de verkoop van goedkope sigaretten in het algemeen niet gesti muleerd dient te worden door de de tailhandel omdat hiermee de winst marge in het gedrang komt. De Nederlandse sigarettenindustrie kennelijk strevend naar prijsverlaging van de sigaretten brengt steeds meer goedkopere merken, veelal in pakjes van 25 stuks op de markt. Door het bovenbedoelde merk komt de winstmarge voor de winkelier op 12,5 cent per pakje te liggen in plaats van de gebruikelijke 15 cent. 0 LONDEN: Bij haar terugkeer van de kerst- en nieuwjaarsvakantie, die zij doorbracht in Sandrlngham, droeg de Engelse prinses Anne een z.g. „Swingin' Londen"-kostuum compleet met mini-rok, polka kousen en hoge zwarte laarzen. Volgens Engelse mo dekenners volgt de Engelse prinses de jonge mode op de voet. (Van onze redacteur radio en t.v.) HILVERSUM Drs. N. Schmelzer (fractievoorzitter van de KVP in de Tweede Kamer en lijsttrekker in Lim burg) en drs. J. de1 Uyl (lijsttrekker van de PvdA) debatteren vanavond in Avro's Televizier (Ned. I) over actuele politieke problemen. De uitzending be gint om 20.20 uur. doVVwS^»a,CThting' meegedeeld avond: geldig tot van- am?.hSendvMcht weer met ver- Witrïï" be"nlki»g- Plaatselijk wind hi. °yerwegend matige Zon on lr? zu,tl ™idwest. uur Mi uiï' ion ouder 17.05 der'S °PAl10 "ur; maan on- eer zaterdag 4.07 uur. (070) 1 8i 34 g1Reninformatiedienst Alleen indien op de goedkopere si garetten door de detailhandel evenveel verdiend kan worden als op de „gang bare" merken, vervallen de bezwaren, van de detailhandel tegen de goedkope merken. In feite willen de winkeliers een ver hoging van hun procentuele marges voor pakjes sigaretten van f 1,25 tot 12 pet. (nu 10 pet. voor alle prijsklas sen). Deze strijd om de winstmarges speelt zich af tegen de achtergrond van een dalend sigarettenverbruik en een gestegen vraag naar goedkopere sigaretten. (Van een onzer verslaggevers) BREDA De nationale dodenher denking zal dit jaar plaatsvinden op woensdag 3 mei. Niet op 4 mei, zoals gebruikelijk was. omdat donderdag 4 mei Hemelvaartsdag is. Vrijdag 5 mei is een nationale feestdag. Vöor vele Nederlanders zal de eerste week van mei 1967 afsluiten met een vierdaags vrij weekeind. Weef u waf een roodoorbulbuls is, of een dwergzwartmasker- wevertje? Dat zijn dan nog maar twee van de 2500 (soms vreemde) vogels ia de Rivière- hal. Pagina 3. Lezers achter Wout. „Papier voor uw pen", op pagina 5. „Die excessen met carnaval, dat valt zeker wel mee?", dat was dan een vraag van P.S.P.-Lank- horst aan onze redacteur. „Pra ten met kandidaten", pag. 7. Nederlands concilie is toch niet alleen maar Nederlands. Pag. 9. Na vechten in de film, filmen aan de Vecht. Pagina 11. Campbells Bluebird moet obsta kel onder water geraakt heb ben. Pagina 13. De hele zomer is al weer bijna verkocht. Pagina 15. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Er is een ernstig verschil van mening ont staan tussen staatssecretaris dr. de Meijer (sociale zaken) en minister Zijlstra (financiën) over liet ter beschikking stellen van gelden voor het scheppen van aanvullende werkgelegen heid. De controverse is al zo hoog opgelopen, dat de staats secretaris te kennen heeft gegeven, dat hij de verantwoorde lijkheid voor de onder liem ressorterende aanvullende werk gelegenheid niet langer kan dragen en gedreigd heeft heen ie gaan. Over het zich toespitsende me ningsverschil tussen de twee be windslieden worden uiteraard offici eel geen mededelingen gedaan. Naar verluidt gaat het evenwel om twee zaken: dr. de Meijer heeft de grootste moeite om de 21,5 miljoen gulden, die hem op de begroting voor 1967 ter beschikking staan om bij te dragen in de kosten van aanvullende werken, van liet ministerie van financiën los te krijgen, terwijl men op dit minis terie helemaal niets voelt voor het verhogen van liet begrotingsbedrag. Voor dr. De Meijer is het een erezaak geworden. Er is de staatssecre taris al wel eens verweten dat hij op vele plaatsen met grote regelmaat be togen over werkloosheid e.d. afsteekt, maar zijn woorden tot dusver door wei nig daden heeft laten volgen. Bovendien heeft hij op tal van plaat sen voorlopige toezeggingen betreffen de het verlenen van bijdragen gedaan. De staatssecretaris wil nu wel eens waar gaan maken wat hij heeft aan gekondigd. In politieke kringen wijst men erop dat de bewindsman in zijn verlangens vrij sterk staat. In het recente verleden heeft men al verschillende keren stuk ken afgeknaagd van de begrotings post, die voor aanvullende werken be schikbaar moest komen, met name om dat men de noodzaak van dergelijke werken, gelet op de meer dan volle dige werkgelegenheid, niet inzag. Dr. De Meijer stond evenwel een voorzich tig beleid voor, daarbij stellende dat men een brandweerwagen ook niet af schaft als er lange tijd geen brand is geweesit. Bij het vaststellen van het bedrag van 21,5 miljoen gulden werd nog re kening gehouden met een werkloos heidsniveau tussen de 30.000 en 40.000. In de begroting van Sociale Zaken werd nadrukkelijk vermeld dat als de werkgelegenheidssituatie zich onver hoopt ongunstiger mocht ontwikkelen en hierdoor met het beschikbare be drag geen bevredigende plaatsing van de in aanmerking komende werkloze arbeidskrachten zou kunnea* worden verwezenlijkt, meer gelden bij het par lement zouden worden aangevraagd. Staatssecretaris De Meijer is van me ning dat dit punt thans is aangebroken: het aantal werklozen is de 100.000 in tussen genaderd en de heer De Meijer heeft kunnen vaststellen dat de bedra gen, die hij voor het steunen van aan vullende werken beschikbaar moet stel len, veel hoger zijn dan de begrotings post, waarover hij beschikt (of eigenlijk niet eens geheel kan beschikken). Dit is mede een gevolg van het feit dait tot de werklozen een groot aantal bouwvakarbeiders behoort (circa 40.000), die in hun eigen, veel kapitaal vragende branche, moeten werken. Dr. De Meijer heeft zich namelijk op hèt standpunt gesteld dat men de werk lozen niet zoals vroeger in de „werkverschaffing" moet plaatsen, maar dat ze tijdens hun werkloosheid passend werk moeten krijgen. Het schijnt dat men in het verleden wel eens de genoemde passage, dat meer geld zal worden aangevraagd als het uitgetrokken bedrag niet toerei kend blijkt te zijn, uit de begroting van Sociale Zaken heeft willen schrappen. Dr. De Meijer heeft zich hiertegen ech ter altijd verzet en omdat het hand haven ervan een kabinetszaak is ge weest. meent hij dat men dit waar moet maken. Dit te meer, omdat de kamer in dit opzicht haar vertrouwen in de bewindsman heeft uitgesproken en een motie van de socialist Vellenga, die meteen al meer zekerheid wilde heb ben, overbodig vond en daarom ver wierp. Bij de debatten in de Tweede Kamer aan het einde van 1966 gaf dr De Meijer al te kennen dat hij veel meer geld nodig had. Het bedrag wilde hij niet noemen, omdat het interdeparte mentaal overleg nog gaande was. Toen reeds zei hij wat cryptisch, dat in het beraad „het ministerie van Financiën zich, financieel gezien, geleidelijk aan in de nieuwe situatie zal kunnen ver plaatsen". Blijkbaar vindt de bewindsman, dat er nu eindelijk spijkers met koppen moeten worden geslagen. Op het ministerie van Financiën schijnt men zich op het standpunt te stellen dat verdergaande steun beperkt wordt door de financiële, monetaire en economische mogelijkheden. En deze mogelijkheden zijn bepaald niet ruim. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Dow Chemical (Nederland) N.V. in Terneuzen is gis teren gestart met een grootscheepse wervingsactie voor nieuw personeel. In totaal zullen zo'n 200 werknemers nog in het begin van dit jaar in dienst kunnen worden genomen, terwijl te gen het einde van 1967 opnieuw een belangrijke uitbreiding van het per soneelsbestand te verwachten is. Een juiste functie-specificatie van de 200 aan te werven personeelslsedeii kan, dezer dagen verwacht worden. In elk geval moeten er plaatsen bezet worden, zowel op Dows ingenieursbureau als voor de produktie. Men denkt hierbij minstens 35 ingenieurs te kunnen aan stellen, zowel werktuigbouwkundige als chemische ingenieurs, alsmede schei kundigen, constructeurs, bedienings- en on derh ou dsp er s on eel In Veghel heeft Van der Meijden's Beton-Industrie (MBI) te Eindhoven een 10 ha groot terrein gekocht, waarop een volautomatische beton- en steenfa briek zal worden gebouwd. De fabriek zal toch nog werk bieden aan 50 mensen. (ZIE VERDER PAGINA 5) WARSCHAU (AP) De drie belang rijkste Russische leiders, Leonid Brez- njev, Aleksej Kosygin en Nikolai Pod- gorny, hebben dinsdag en woensdag in Polen politieke besprekingen gevoerd met hoge functionarissen van de Poolse communistische partij en de Poolse re gering, zo meldde het persbureau PAP gisteravond. PAP meldde niet waar de besprekin gen zijn gevoerd en ook niet of de Rus sen nog in Polen zijn. Verklaard werd dat partijleider Brez- njev en de andere Russische leiders een „onofficieel bezoek" aan Polen hebben gebracht op uitnodiging van de Poolse partijleider Wladyslaw Gomoelka en dat men „van mening heeft gewisseld over de Pools-Russische verstandhou ding en de huidige problemen in de in ternationale politiek". (Van een onzer verslaggevers) De twee door de Maastrichtse poli tie gearresteerde broers P. V. (21) uit Heen en L. V. (20) uit Maastricht, hebben bekend de daders te zijn ge weest van de roofoverval op een groothandel in Maastricht. Bij de overval werd de boekhouder gedood door een schot uit een Flo bertgeweer en de gebroeders Stegen ernstig gewond. Na een onderzoek van tien dagen, waarbij 70 a 80 tips werden nagetrok ken, kwam men beide broers op het spoor. Het signalement van de kantoor juffrouw van de firma Stegen en de verklaringen van een geheim gehouden kroongetuige hebben het onderzoek op het juiste spoor gebracht. De jongste broer woonde vlakbij de firma Stegen en zat in de geldzorgen omdat hij werkloos was. (ZIE VERDER PAG. 7) (Van een onzer verslaggevers) MARIEKERKE Opnieuw is in Walcherse bodem goud gevonden. Landbouwer K. Wisse uit Mariekerke (niet ver van Serooskerke) haal de tot nu toe uit de grond naast zijn huis vijftien gouden munten op. Gisteren is er niet verder gegraven. De familie had er doodeenvoudig de tijd niet voor vanwege het drukke bezoek van journalisten, camera- lieden en fotografen. er niet op dat ik verder nog iets vind. Wat er verder onder het huis zit weet ik nog niet", voegt hij er aan toe. „Ik ga er in elk geval niet voor slopen". Mevrouw K. Wisse-de Korte („Zo iets heb je niet alle dagen") wil niet op de foto. „Nee, dat is niets voor mij" en als ze iemand ziet niet potlood en opschrijfboekje klapt ze het luikje in de deur dicht. Als het even later weer opengaat zegt ze: „Je stond me te tekenen". De grond waar de munten uitko men heeft Wisse gepacht van zijn moeder. Een oud Romeins recht be paalt dat bij eSn dergelijke vondst pachter en verpachter samen delen. In Serooskerke was de gemeente deelgenoot in de schat. „Ik was bezig een sleuf te graven voor de aanleg van een riolering toen ik iets tussen het puin zag glinsteren", vertelt vinder Kees Wisse nuchter. „Je zag zo dat het gouden munten waren. Ze zaten alle vijftien op een kluitje.' Ze wa ren schoon en niet beschadigd. Ik heb meteen de burgemeester ge waarschuwd. Deze waarschuwde op zijn beurt de goudexperts Enno van Gelder en Jacques Schulman. Zij zullen morgen een onderzoek in stellen. Bij een vluchtige inspectie bleek'al dat het voornamelijk Fran se munten zijn met (leesbare) jaar tallen 1562 en 1612. Er is ook een Italiaanse munt' bij en verder twee Belgische. Het huis van de heer Wisse is gebouwd in 1899. Kees Wisse windt zich niet erg op over de gevonden schat, die vol gens eerste raming wel zo'n tien duizend gulden waard is. „Ik reken OP DE FOTO: 0 Kees Wisse aan het werk. In zet: een handvol gouden munten. (ADVERTENTIES) om uit te proberen hoe goed Débé meubelen zijn.u ziet het zo wel in onze 3000 m2 showroom. Teteringsedljk 89bis, Breda. Gratis expositie: weekdagen 8.30-18 u., maandag en vrijdag tot 21 u., zaterdag tot 17 u. EEN ontploffing in de „Strongman". kolenmijm bij Greymouth in Nieuw- Zeeland heeft aan negentien mijnwer kers het leven gekost. In de mijn werk ten 350 mannen. van niet duur mrel heerlijk

de Stem | 1967 | | pagina 1