Drs. Westerhout Zeeuw onder de leeuwen gebleven Nieuwe Sunbeam op salon Brussel Houd uw snelheid intoom! Braziliaanse vrouwen op politieke bres voor echtgenoten Gevangenis BENDER AAN DE^ buitenkerkelijk orgel 7 il 01690-442 WM praten met kandidaten ra Werkloos' Loopbaan NAAR AMERIKAANS VOORBEELD Irene en Ccirlos kopen landgoed Zeeland P. v.d. A. Vragen stellen Zeilen Actualiteiten 30 ct rookgenot tot het laatste trekje Pittig Barracuda 's Japanner Jaguars BRITSE PERS VEROUDERD JBI deskundig in klank BAGBLAjB ktb iSiJfcM VAA DGAtiGKBAG 19 JAiVbAiU iyot stand nr 3 en 10 Tel 01640—6285 SERGEN OP ZOOM xel - Tel. 01155—774 (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG „Hoe gaat het in het Zeeuwse?" Zo begroet ons, merkwaardigerwijs, drs. Th. Westerhout, de Zeeuwse kandidaat van de Partij van de Arbeid voor de komende Twee de Kamerverkiezing. Hij voegt eraan toe: „Ik kom er gelukkig weer een beetje in". Drs. Theodoras Jan Westerhout is vanaf juli 1965 tot de val van het ka- binet-Cals staatssecretaris van Bin nenlandse Zaken geweest. Voordien zat hü, vanaf 1956, als een van de Zeeuwse specialisten in de Kamer. Als staatssecretaris werd hij plotse ling boven het Zeeuwse uitgetild. Hij trad af als fractievoorzitter van de p.v.d.A. in de Zeeuwse Staten. Hij trok zich terug uit enkele tientallen functies, die hem sterk aan Zeeland bonden. „Ik was plotseling van alle zorgen In Zeeland verlost, maar ik verloor meteen ale contacten, die ik er had". Is er door zijn werk op regeringsni veau intussen een grote afstand ge groeid tussen hem en zijn vroegere Zeeuwse relaties DrS. Westerhout is zeer positief in zijn antwoord„Geen sprake van; daarvoor kende men mij te goed". Als staatssecretaris is deze 44 jaar geleden in Utrecht geboren politi cus overigens in zoverre Zeeuw onder de Zeeuwen gebleven dat hij in zijn ruim en modern huis in de Populie renlaan te Middelburg is blijven wo nen. „Zeeland boeit mij gewoon zó, dat ik het niet makkelijk zou vin den om over te schakelen naar een ander deel van het land. Het leef klimaat hier is verre te prefereren boven dat van de Randstad bijvoor beeld. Hiij nam ontslag bij de P.P.D. omdat hij zich volledig aan zijn politieke loopbaan wilde wijden. Twee jaar la ter volgde zijn benoeming tot wethou der van bedrijven te Middelburg. In 1962 werd hij fractieleider van de P.v.d.A. in de Zeeuwse Staten. Hij viel daar op door zijn doorzich tige, zakelijke betogen. In de Zeeuwse Statenzaal, waar men doorgaans een milde politieke sfeer proeft, trad hij op als een hard, handig en tevens cor rect politicus. Het wekte geen verba zing dat deze bekwame figuur tot staatssecretaris werd gekozen. In dat ambt was hij trouwens flink op weg om een snelle herindeling van gemeenten voor verschillende delen van de provincie tot stand te bren gen. „Het probeem van het vinden van nieuwe bestuurlijke structuren is zeer dringend. Het geldt niet alleen voor de gemeenten maar ook voor de interne organisatie van het rijksap paraat. Het onderwerp heeft me de afgelopen anderhalf jaar enorm ge fascineerd." Drs. Westerhout woont in Zeeland sedert 1949. In dat jaar beëindigde hij zijn studie sociale geografie. Hij werd benoemd tot hoofd van de afdeling onderzoek van de Provinciale Plano logische Dienst. In 1955 heeft hij, onder auspiciën van de Verenigde Naties, een half jaar aan opbouw werk gedaan in Pakistan. In 1953 kwam hij voor het eerst in de politieke kijker. Hij werd toen raadslid en meteen fractieleider van de P.v.d.A. in Middelburg. In 1956 volgde zijn benoeming tot kamerlid. Drs. Westerhout heeft de val van het kabinet-Cals in zyn persoonlijke le ven als een enorme overgang erva ren. „Ik ken geen situatie waarin een verandering zó snel gaat en waarin zo véél verandert. Je bent plotseling werkloos hoofdarbeider zonder dat je zelfs één functie overhoudt." Drs. Westerhout is verzekerd van een plaats in de Tweede Kamer na de verkiezingen van 15 februari. Hij 9taat hoog genoteerd: 4e op de lijst. Zal het niet moeilijk zijn weer als gewoon Kamerlid aan te treden „O nee; er zit een belangrijke positieve kant aan dat op en neer gaan van regering naar parlement. Voor het parlement is het van onnoemelijke waarde dat er mensen in zitten die aan de regeringstafel hebben geze- ten-" - j Drs. Westerhout heeft zowel in Mid- RIO DE JANEIRO (AP) Gouver neur George C. Wallace van Alabama, die, toen hij zichzelf niet meer kandi daat kon stellen voor het ambt, zyn vrouw als kandidaat liet opdraven, heeft school gemaakt in Zuid-Amerika. „Als je jezelf niet kandidaat kunt stellen, laat je vrouw het dan doen" is het afgelopen jaar de leuze van vele Braziliaanse politici geweest en ver scheidene vrouwen van politiek overle den politici hebben zich inderdaad ln plaats van haar echtgenoten kandidaat gesteld en aardige overwinningen ge boekt. De mannen van deze „politieke we duwen" waren door president Hum- berto Castello Branco van hun politieke rechter vervallen verklaard en in som mige gevallen hebben zij pas op het laatste ogenblik hun vrouwen overge haald, zich in hun plaats kandidaat te stellen De 32-jarige Ligla Doutel de Andre- ade had nooit gedacht, dat zij de po litica van het gezin zou zijn, maar vlak voor de campagnetijd werden haai echtgenoot, een federale afgevaardigde, voor tien jaar zijn politieke rechten ontnomen en hij overreedde haar, zich op te geven als kandidate voor de op positie, de Braziliaanse Democratische Beweging (MDB). Politiek en verkiezingscampagnes zijn niets nieuws voor mevrouw De An- dreade. Haar vader was burgemeester van Florianopolis, de hoofdstad van de staat Santa Catarina en is ook staats secretaris van financiën geweest. Zij veroverde haar zetel in het Congres met een record aantal stemmen. hi de staat Acre wist ex-gouverneur José Augusto Ar au j o, die in 1964 van zijn politieke rechten vervallen werd verklaard, na de revolutie, die presi dent Joao Goulart ten val bracht, zijn Vrouw ervan te overtuigen, dat zij de politieke traditie van de familie moest voortzetten door zich kandidaat te stel len voor het Congres. Het voeren van baar verkiezingscani- pagne was voor mevrouw Araujo wat moeilijk, omdat zij een kind van drie I Jfar, *leeften bovendien in blijde ver wachting is. Daarbij verzorgt zij haar JJ.an, die een hartaandoening beeft. a lettemin won zij het van alle andere kandidaten. ^vrouw Julia Steïnbruch is niet oe- een .^Politieke weduwe", aange- d*11* «F11811 federaal senator is voor a! i Janeiro. Niettemin wil- I tniVs.,labourgezinr1 senator, die oor- va*werd gekken als kandidaat Avw i ontbonden Braziliaanse liet sPartij, geen risico nemen en vnL ün ,v.r°Uw zich kandidaat stellen voor de MDB. MmM^1UeWon|t®'"bruch voerde haar u wüt stemmJ; leu2e: "Ik h0°P dat man dieZ?miJ°0r de vrouw van de sevoerd" Ook^?i'ISUn)j"Sal?ris heeft in" Mevrouw uWerd Sekozen. ,1 d«en van drie tot™ h?eft drie kln" f» doctor tn at ?n ]aar- is juriste klaart, dat rit cj2">"">logie. Zij ver- kn van de s^J^erj voor de rech- eert wetsno?,W 6n dat voornemens. Üe"de dat wSTp to te diene"- kou- leiders niet^o!efers.V0uweliike sr" 1 mogen ontslaan, omdat zij George Wallace, oua-gouver- neur van de Amerikaanse staat Alabama, vroeg zijn vrouw zich kandidaat te stellen, omdat hij zelf niet meer voor het gouver neurschap gekozen mocht wor den. zwanger zijn. In Rio Grande Do Sul ls een „poli tieke weduwe" gekozen in het staats- parlement. Mevrouw Terezinha Chaise, echtgenote van de ex-burgemeester van Porto Alegre, heeft driemaal zoveel stemmen gekregen als haar man, toen hij zeven jaar geleden kandidaat was. Ze zegt, dat zij de zwaarste tijd van naar leven heeft geleefd, toen aan haar man de politieke rechten werden ont nomen. „Ik kon dit niet duidelijk ma ken aan mijn kinderen", zegt zij, „aan gezien ik hun altijd had verteld, dat al. leen misdadigers, dieven en andere slechte mensen naar de gevangenis gin gen en nu mijn man daar zat wegens een politieke gezindheid en een ideolo gisch standpunt". Behalve de „politieke weduwen" zijn bij de verkiezingen van 15 november verscheidene tientallen andere vrouwen gekozen meer dan ooit tevoren in Brazilië. Vijf van hen werden gekozen tot federaal afgevaardigde. Er zijn vrou. wen gekozen in enkele staten, waar te voren nooit een vrouwelijke ambtsdra ger was geweest. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Prinses Irene en haar man prins Carlos Hugo hebben in Span je, ln het 200 km van Barcelona gele gen Vinaroz, een landgoed gekocht, dat de naam „Sol de riu", zon aan de rivier, draagt. Het is niet uitgesloten, dat dit 20 ha grote, aan zee gelegen landgoed met daarop een oud Moors kasteeltje, ook zal worden gebruikt als nieuw zomer verblijf voor de koninklijke familie. Bekend is, dat de koninklijke familie niet meer zo ingenomen is met het hui dige zomerverblijf in het Italiaanse Porte Ercole, waar het door de komst van het toerisme met de rust is gedaan. delburg als in Den Haag het vertegen woordigende en het wetgevende werk gedaan. „Het grote verschil is dat je als wethouder en staatssecretaris een concreet stuk werk kunt afleveren. Je kunt iets waar maken van hetgeen je als volksvertegenwoordiger altijd wenselijk hebt geacht en naar voren hebt gebracht.'' Drs. Westerhout (wanneer hij spreekt ligt hij gemakkelijk achterover in zijn stoel, hand in de zak, de vingers van zijn andere hand waaieren uit over zijn gezicht) vindt dat gespecia liseerde kennis op bepaalde gebieden noodzakelijk is om 't kamerwerk goed te kunnen doen maar aan de an'dere kant ziet hij het toch als een enorm voordeel om kamerlid te zijn als exponent van een bepaalde streek. „Je weet wat er leeft. Je hebt je contacten. Je kunt wat voor zo'n streek doen". Drs. Westerhout heeft het gevoel dat hij als kamerlid reeds veel voor Zeeland heeft kunnen doen. Soms al leen, soms met Zeeuwse kamerleden van andere politieke partijen. „Ik heb het idee dat we dingen hebben kun nen wakker maken die anders mis schien nog hadden liggen sluimeren." „Neem het Sloe. Het is nog maa<r een paar jaar geleden dat het Zuid- Sloe in Den Haag als een regionale, Zeeuwse hobby werd gezien. Het is daar bovenuit gegroeid door de voort durende druk die van Zeeuwse zyde ook in de Kamer, is uitgeoefend. En dat komt dan niet alleen omdat je er het woord eens over voert. Het komt vooral ook door je contacten op de departementen.'» ten noemt hij de schaderegeling ex ar tikel 8 van de Deltawet („Als de ka binetscrisis er niet was geweest zou hij nu waarschijnlijk al op tafel heb ben gelegen"), de recreatie (verdere uitwerking van het Veerse Meer en het opstellen van een conceptie voor het Grevelingenbekken), de herinde ling der gemeenten natuurlijk waar van hij hoopt dat zij eigen ideeën hieromtrent uiteindelijk zullen zege vieren en, tenslotte, de vaste oever verbinding over de Westerschelde. Drs. Westerhout heeft, wat het laat ste actiepunt aangaat, de indruk dat het zich in een fase bevindt waarin de Sloehaven enkele jaren geleden ver keerde. Hij signaleert een groeiend begrip bij de Belgen voor het opnieuw bestuderen van het Westerschelde-re- gime. Tot voor kort zag je België al huiveren als wij nog maar naar de Westerschelde wézen." Drs. Westerhout is van plan veel contacten met de kiezers te onder houden. „Ik wil voortdurend op de hoogte blijven van wat er leeft onder de mensen en dan bepaald niet alleen hij degenen, die lid van de P.v.d.A zijn.»' Het stellen van vragen aan de re gering plaatst drs. Westerhout in het zelfde licht. „Ik ben een sterk voor stander van het stellen van vragen. Meestal komt dat voort uit irrita tie van jezelf al geef ik toe dat pu- bliciteitsoverwegingen ook wel eens een rol spelen. Je moet echter scherp afwegen of je je vragen schriftelijk of mondeling zult stellen. Dat is een kwestie van tactiek." In dit verband vindt drs. Westerhout het een groot voordeel dat een parlementslid recht streeks in contact kan treden met een minister. Wat hoopt deze kandidaat in de ko mende vier jaar voor Zeeland tot stand te brengen Waarop zal zijn aandacht speciaal zijn gericht Drs. Westerhout acht het op de eerste plaats van enorm groot belang voor Zeeland dat de havenschappen voor Vlissingen-Oost en de kanaalzone in Terneuzen tot stand komen. Hoe staan de kansen van de socia listen om weer in de regering te ko men Drs. Westerhout; „Dat zal meer dan ooit van de verkiezingsuitslag afhangen. Ik heb ook wel de indruk dat de P.v.d.A. gunstig voor de dag zal komen al wil dat niet zeggen dat we meer zetels zullen halen dan we nu in de Kamer hebben (de Staten verkiezingen hebben de P.v.d.A., in Tweede Kamertaai gesproken, zeven zetels gekost)." De voet van drs. Westerhout wipt tijdens het gesprek regelmatig op en neer. „Ik kan eenvoudig niet stil zit ten. Ik moet altijd iets doen. Als ik niets meer om handen heb ga ik in de tuin of ik ga mijn auto wassen". En even later: „Ja, ik geloof wel dat ik op bepaalde ogenblikken een opge wonden standje ben. Dat ben ik vooral als ik vind dat een ander on billijk of onrechtvaardig is of als ik het gevoel heb dat men iets zegt wat men niet waar kan maken. Maar voor de rest ben ik gelijkmatig van hu meur. Ik maak nooit ruzie". „We moeten zo gebundeld mogelijk in het geheel van de ontwikkeling in Zuidwest-Nederland en Noordwest- België meespelen. Ik heb het begrip port-authority wel eens gebruikt. Deze zaak moet gecoördineerd worden aan gepakt. De krachten moeten uiteinde lijk gebundeld worden in een alles omvattend overlegorgaan, waaraan ook van Belgische zijde wordt deel genomen." Van de andere Zeeuwse actualitei- Drs. Westerhout is geograaf van op leiding. Hij heeft er een hobby aan overgehouden: cartografie, vooral de historisch-geografische kant er van. Een andere hobby is zeilen. „Ik wil er met mijn vakantie in ieder geval al tijd uit. Het hoeft niet ver te zijn. Als er maar water is." Hij houdt er bij voorbeeld van om met zijn vrouw en zijn twee zoons (14 en 10 jaar) een lang Pinksterweekend op De Braak man door te brengen. Drs. Westerhout zal de laatste we ken volop meedraaien in de verkie zingskaravaan van de P.v.d.A. Hij heeft trouwens al wat speeches in de provincie achter de rug. „Elke speech moet bij mij groeien. Ik loop er altijd al veertien dagen van tevoren mee rond. Alles wat ik in die periode lees, zie of hoor bekijk ik vanuit de nood zaak van die speech. En op het laatst rolt ie er dan zó uit.'» (ADVERTENTIE) r ROMANCE 1 BRILLANT 28 ct COURAGE 25 ct (Van onze speciale medewerker) BRUSSEL. Op de Brusselse auto salon, die deze week is begonnen, staan enkele nieuwelingen, die nog niet eer der officieel zijn voorgesteld. Op de Chrysler-Rootes stand staan o.a. twee nieuwe Sunbeam Imp. modellen. De Ca lifornian is een gestroomlijnde, royaal uitgevoerde versie van de kleine Imp. De naam is overgenomen van een be kend Minx-model van een jaar of der tien geleden. De nieuwe Sunbeam Imp. Californian ziet er met zijn fastback moderner en ook aardiger uit. De sterk hellende voorruit en de lage daklyn versterken nog deze indruk. De Rootes- fabriek in Linnvood - Schotland heeft de wagen reeds in produktie ge nomen. Praktisch is, dat de Californian in plaats van een achterbank twee afzon- drlijke zetels heeft, waarvan de rug leuningen naar voren kunnen worden geklapt. Met één persoon achterin kan de andere stoel voor extra bagage wor den vrijgehouden. Beide voorzittingen zijn uitgerust met neerklapbare rug leuningen en kunnen in slaappositie worden gemanouvreerd. De Californian kan dus als vier-, drie- of tweezitter worden gebruikt. De zetels zijn goed gevormd en voor vier mensen van nor maal postuur is ruimte voor armen en benen niet al te krap. Elke stoel heeft zijn eigen armleu ning. Het compartiment is met zorg afgewerkt. De portieren zijn bekleed en voorzien van opbergtassen. Ook de ach terpassagiers hebben hun zakjes voor allerlei kleine spullen. De inhoud van de koffer onder de voorkap is beperkt, maar er kan nog veel bagage in de wagen worden weggestouwd, vooral met twee of drie personen. De ventila- tiemogelijkheden zijn uitgebreid met luchtopeningen onder de achterruit. Het beslaan van de achterruit wordt hier door tegengegaan. Voor de bestuurder zijn de instrumenten gunstiger en bin nen handbereik opgesteld. Achterin ligt de 875 cc Imp-motor, een aluminiumconstructie, met een bo venliggende nokkenas en een hoge com pressie. Het in verschillend opzicht verfijnde motortje presteert 42 pk bij 5000 toeren. De top ligt rond 130 km p.u. De acceleratie is als die van één-liter- wagens. De Imp. trekt in 24 seconden op van 0 tot 100 km p. u. Het benzine verbruik varieert bij normaal rijden van 78 liter op 100 km. De wegligging van de Californian is verbeterd, o.a. door een verandering in de stand van de voorwielen. De wielen hebben veiligheidsvelgen, die ervoor zorgen dat de wagen bij een klapband niet paniekerig reageert. De band kan namelijk niet van de velg aflopen. De prijs is op dit moment nog niet bekend, maar vermoedelijk wordt de Sunbeam Californian aangeboden voor circa 7700 gulden. In Brussel heeft Chrysler de 1967-uit- voeringen van de Barracuda gepresen teerd, een fastback en een tweedeurs coupé. Chrysler Corporation produceer de vorig jaar rond 1.445.000 personen wagens tegen 1.467.000 in 1965. De VW-fabriek heeft met de Italiaan se koetswerkfirma Pininfarina een over eenkomst gesloten betreffende de orat wikkeling van carrosserieën, en zich van de exclusieve medewerking voor West-Duitsland verzekerd. Ook werden de contacten met Porsche verdiept. De research-afdeling van de Porsche-fa- briek in Stuttgart-Zuffenhausen komt voor VW beschikbaar. Dit nieuws werd door prof. Nordhoff bekendgemaakt. Hij deelde verder mee, dat 1966 een der beste jaren voor het bedrijf is geweest. Op de overzeese exportmarkt werden meer dan 400.000 wagens afgezet. Neder land was VW's beste Europese klant met 53000 auto's. De Japanse automobielfabriek Toyota komt binnenkort op onze markt met een kleiner model, de Corolla, met een 60 pk 1077 cc motor, die goed is voor een top van bijna 140 km p. u. De af metingen van de tweedeurs wagen zijn 385, 149, 138 cm. Hij weegt een kleine 700 kg. Het interieur is niet al te klein, maar geschikt gemaakt voor Europea nen. Uit de gegevens leiden we echter af dat het maximum toelaatbare ge wicht aan de lage kant is. Als autoproducerend land staat Ja pan nu na de Verenigde Staten en West- Duitsland op de derde plaats. Engeland werd gepasseerd. De Jaguarmodellen worden goedko per. De Jaguar 3.4 Comfort neemt de plaats in van de 3.4 Mark II en gaat" f 20.900 kosten. Het goedkoopste type van de 5-persoons sedans, de 2.4, komt beneden de 20 mille, om precies te zijn f 19.900.-. Aan de afwerking en kwali teit van de wagens zijn door de fabriek, die vorig jaar in de grote BMC-familie werd opgenomen, geen concessies ge daan. Het bekende model begint ove rigens danig te verouderen. Niet alleen in Frankrijk, maar ook in ons land is de Renault 4 de populaire 2 CV van Citroën op de verkooplijst voorbijgegaan. Tot december 1966 wér den 4865 wagens van het R4-type ver kocht. De 2 CV kwam aan 4335 toe. In het voorafgaande jaar werden in Ne derland 5016 Renault 4 en 5153 Citroën 2 CV typen geplaatst. De Sunbeam Imp. Californian (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Omdat het verbond voor veilig verkeer aan de vele fron tale- en kettingbotsingen gemerkt heeft dat de nieuwe verkeersregels voor de snelheid op de weg nog niet goed be grepen zyn, staat het eerste kwartaal van '67 in het teken van „Houd uw snelheid in toom". De voornaamste fout vindt het ver bond het te snel of te langzaam rijden, waardoor het verkeersbeeld te onrustig te paniekerig wordt. Te langzaam reden leidt tot filevorming, irritaties en ge vaarlijke inhaalmanoeuvres. Maar ook wordt er vaak te snel gereden, waarbij te weinig rkening wordt gehouden met het zicht op de weg of de kwaliteit van het wegdek (kuilen, kinderhoofdjes, ijzel, sneeuw, natte wegen). Aan over tredingen van de maximumsnelheden zal door de politie extra aandacht be steed worden in dit kwartaal. Behalve de verspreiding van bovenstaande af fiches zal de actie toegelicht worden in drie tv-spots en voorlichting via de ra dio. LONDEN (A.F.F.) De komende vijf jaar zullen drie nationale dagbla den en een zondagsblad verdwijnen, wanneer de structuur van de Britse pers niet radicaal wordt gewijzigd, zo zegt de „Economist Intelligence Unit", een bedrijf voor marktonderzoek, in een rapport dat zij op verzoek van de kranteneigenaars en vakbonden heeft opgesteld Wanneer de Britse pers er de komen de vijf tot tien jaai niet in slaagt de huidige moeilijkheden te overwinnen, zou de fameuze voorspelling dait Enge land uiteindelijk niet meer don drie nationale kranten overhoudt, wel eens kunnen uitkomen, zo meent het rap port. TgPj DOOR ELLERY QUEEN We gingen er hals over kop naar toe - een groot huls in een buitenwijk van de stad: veel verguld, pluche, tiei lantijiien en rijkelijk versierd met schilderijen van overdadig naakt, maar een twijfelachtige artistieke waarde. Het wemelde er van de politieagenten. Ze was hier niet. Ze was er niet geweest sinds haar vritlatina tegen borgtocht. We begonnen een koorsachtlge speurtocht en onze opgewekte stemming zakte al spoedig. Na drie uur zoeken keken we elkaar in stille wanhoop aan; de vrouw was nergens te vinden. Had ze haar borgtocht verbeurd en de stad - mis schien wel het land- verlaten? Het was helaas heel goed mogelijk, gezien de lijst van enorme beschuldl- l1"®.6? te??n haar. We maakten angstige ogenblikken h°?J ^rwijl d« oude heer met grimmige vastberaden heid Hume en de politie waarschuwde. De telegraaf 2"e.men' Fanny Kaisers diverse verblijven, l?®k®nd> werden doorzocht, detectives kre- j haar San8e» na te gaan. spoorwegsta tions weiden gecontroleerd, de politie van New York was spoOTlorsdlUWd' All6S z01lder r6sulta:rt; d« vrouw „Het beroerde is", bromde John Hume, toen we uit geput op zijn kantoor op berichten zaten te wachten, „dat de zitting waarop ze zal worden vervolgd, pas over drie weken, namelijk op aanstaande donderdag over twee weken, is bepaald. We kreunden eenstemmig. Zelfs met gouverneur Bru no's uitstel, betekende dit dat ze precies één dag na de terechtstelling van Aaron Dow hoefde te verschij nen - als ze ooit verscheen. Ik geloof zeker dat we ln de vreselijke dagen die nu volgden, allemaal jaren ouder werden. De week ging snel voorbij - vrijdagwe gaven het zoeken nog niet op. Mr. Lane ontplooide een dynamische energie. Met medewerking van de politie werden de plaatse lijke omroepstations te zijner beschikking gesteld. Op roepen en beroepen werden de ether in gezonden. Iedere vertakking van Fanny Kaisers wijdverspreide, schandalige organisatie werd bewaakt. Al haar em ployés - vrouwen, klantenwevers, klaplopers, bandie ten van de Leedse onderwereld - werden op staande voet gearresteerd en naar het hoofdkantoor overge bracht om te worden ondervraagd. Zaterdag, zondag, maandagmaandag hoorden we van father Muir en we lazen het in de kranten, dat mr. Magnus de dag en het uur van de terechtstelling officieel op woens dag elf uur n.m. had gesteld. DinsdagFanny Kaiser was nog steeds onvindbaar Er was naar alle passagiersschepen op weg naar Eu ropa geseind. Maar nergens bevond zich aan boord een vrouw die aan haar onmiskenbaar signalement beantwoordde. Woensdagmorgen.... We leefden als ln een droom, we aten werktuiglijk en praten deden we haast niet. Father Muir was sinds achtenveertig uur niet uit zijn kleren geweest. Mr. Lanes wangen waren lijkbleek en zijn ogen gloeiden met een ongezonde glans. We de den wanhopige pogingen de Algonquin-gevangenis binnen te komen om met Dow een gesprek te hebben, maar we werden niet toegelaten. Maar zoals het met dat soort dingen gaat, de geruchten sijpelden door de muren van de gevangenis: Dow was merkwaardig kalm; hij sprak bijna alleen maar in eenlettergrepige woorden; hij vervloekte ons niet meer - het leek wel of hij ons bestaan geheel vergeten was. Naarmate het uur van de terechtstelling naderde, scheen hij zichtbaar meer onder de indruk te raken en liep hij met krampachtige stappen in zijn cel op en neer. Father Muir glimlachte met tranen in zijn ogen en rapporteerde ons dat Dow zich aan het geloof vast klampte. Arme father! Aaron Dow klampte zich niet aan een geestelijk geloof vast; ik was overtuigd dat hij door een veel wereldlijker hoop werd geschraagd, want mijn instinct zei me dat Drury Lane kans had gezien hem op een of andere manier te laten weten dait hij die nacht niet zou sterven. Woensdag, een dag vol gruwelen en verrassingen. Ontbijt - we raakten het ternauwernood aan. Father Muir was weg; op zijn vermoeide, oude benen had hij zich naar de dodencellen rondom de binnenplaats ge haast. Toen hij terugkwam, was hij rusteloos en hij trok zich in zijn slaapkamer boven terug. Hij leek wat kalmer, toen hij even later met zijn brevier in de handen, weer verscheen. We waren als vanzelfsprekend die dag bij father Muir samengekomen. Ik heb een vage herinnering dat Je remy er was met een arme-zondaars-uitdrukking op zijn jonge gezicht en dat hij steeds maar voor het hekje van de tuin op en neer wandelde en ontelbaar veel sigaretten rookte. Toen ik een keer naar hem toe ging om een praatje met hem te maken, zei hij dat zijn vader iets vreselijks aan het doen was. Hij bleek dat Elihu Clay een uitnodiging van de gevangenisdirec teur had ontvangen tot het bijwonen van de terecht stelling. Tot Jeremy's verontwaardiging had hij die aangenomen. Ik wist niets te zeggenZo kropen de uren voorbij. Mr. Lane's gezicht was weggetrokken en vlekkerig. Hij had de laatste twee nachten niet ge slapen en een terugkeer van zijn oude kwaal en de daarmee gepaard gaande pijnen hadden diepe lijnen in zijn gezicht gegroefd. Ons gezelschap had in zeker opzicht wel iets van een bijeenkomst van familieleden buiten de ziekenkamer vain een stervende. Niemand sprak als het niet nodig was en als men sprak was het op gedempte toon. Zo nu en dan ging een van ons naar de veranda om zwij gend naar de grijze muren te staren. Ik vroeg me af waarom we ons de dood van dit armzalige individ-u persoonlijk zo aantrokken. Hij betekende niets voor ons - als persoon niets. Maar op een of andere ma nier was hij met ons verweven geraakt - hij of, in het abstracte, de zaak die hij verpersoonlijkte. (ADVERTENTIE) Als we de Philicorda „buitenkerkelijk" noemen dan geldt dit alleen de af- metingen: dit orgel past In de kleinste flat, en het geluid is tot zeer zacht regelbaar. Wat de klank betreft: zelfa muzikale puriteinen zijn enthousiast over de rijkdom. (En dat is de reden dat ook in héél wat kerken en kapel, len dit „buitenkerkelijk" orgel te horert is). Komt u zélf eens langs om de Philips Philicorda te bespelen - en neemt u Bach maar meel - Nü ook met 2 klavieren en pedaal Breda, Veemarktstraat 40 - tel. 30164 Amsterdam Arnhem Lelden - Rotterdam

de Stem | 1967 | | pagina 7