Winkelcentrum Goes over 15 jaar 8000 ma groter Bouman-petitie pas in nieuwe Kamer J Rapport van commissie Goes-Noord: NIEUW PERSPECTIEF NOORDRAND GOES MATROOS REIST OP TREINDAK Geen nieuwe gezichtspunten Akkoord tussen N.S.M. en de vakbonden ENKELE CONCLUSIES CULTURELE ENQUêTE ;r-De Geitere rksten in sendijke )reidingen ^ardenhuis edorp jCW ramma KNVh ung Zeeland [OOGWATER Vandaag Morgen ïer nieuws uit id en streek pag. 3 en DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 18 JANUARI 1967 SANERING Politieke happening in Middelburg B. van Leeuwen Parkeren Aanbieding Tilburgse moordsaak Aanleg van recreatieterrein te Hengstdijk begonnen Vergadering in Goes Provinciale raad speeltuinwerk Voorzitter Z.-Vlaamse Kamer van Koophandel spreekt jaarrede uit Nijverheidsschool van Ovezande naar Goes Van weeklonen naar maandsalarissen VERBETERING VAN POSITIE WERKNEMERS Uitstel Vietnam: wel advies geen behandeling ,..wel serieus... Teleurstelling in Goes Voorlopig geen rijkssubsidie voor aanleg ontsluitingsweg Vier ontsnapten in Kaatsheuvel gegrepen onzer verslaggevers) Ie P. Moelker uit Phi- TBelg O. de Geitere hebben brij van partijen, gezege. Ivijfde biljartprijskamp ju Ie café ,,La Porte d'Or". Zi. feezien de sterke IJzendijló Gist een neuslengte voor tf koppels, die de tweede to' fesde plaats bezetten, kom Itens één IJzendijkse naan van Opdorp zijn plaatsge Is bleef, lag overigens geheé Ir verwachtingen. Ie serie werd gemaakt door die zijn verre reis (Uj beloond zag met een Hol. I als premie voor de 32 ir Uscoorde caramboles. In: 2. P. Lauret (Philippine) Idorp (IJzendijke); 3 p |VIaldegem)-M. v. d. Broeki I, 4 G. Boerman (IJzendijke, I (Oostburg). 5 J. Boermar l-A. Zwartelee (IJzendijke) jSt (IJzendijke) -G. de Sme I onze verslaggeefster) j-KP Het bestuur van he< fdentehuis Huize „De Kraay fewedorp bereidt momentej "f>r om he* huis te gaan uit- J rling is om er 16 bejaarden. oij te bouwen. Deze zijn be- echtparen. Hoewel de plan- leten worden voorgelegd aar lnoïssie hoopt men toch vol- lid al met dit karwei te be- Bat de huisjes tegen het ein- Jjaar klaar zuilen zijn. lit, wil het bestuur ook he1 lihuis met 20 éénpersooraslta ^iden. Overwogen wordt ook jreatiezaal groter te maken o.a. ruimte komt voor he wan bejaardengymnasitiek. fc-denwo-ningen zullen los var inde huis worden gebouwd Kraayert", dat in april 196; werd genomen, biedt plaat ^rsonen. Het steeds grote; Jantal bejaarden dat zich bi fdentehuis aanmeldt, maak liding zonder meer noodza In onze correspondent) l-JGEN Het programma, var I B-afdeling Zeeland voor zon |muari luidt: Jong Ambon 1 Domburf J 1 Dreischor 1; Koewacb |;or 1; Lewed. Boys 1 Re Idas: Zierikzee 2 Oosl-. I'erneuzen 3 RCS 2; Vogel -Zeeland Sport 4; Middel- Goes 3; Zeelandia 3 Vlis- A: Graauw 1 -Aarden- W t Biervliet 2; Axe T '24 3. 3: Domburg 2 Lewed Boy: Ria W 2 Koewacht 2' - Vogelwaarde 3; Sluiski lenisse 3. I BCorn Boys 3 RCS l II 2 Breskens 5. M, donderdag 19 januari: Hans- 152 en 21.11 uur; Terneuzen 150-43 uur; Vlissingen: 7.34 ei V; Wemeldinge: 8.56 en 21.2! p. 20 en 21 uur Huw.rep. prin griet en P. van Vollenhovei IEN |a 20 uur Thunderball 14 Jas' EN uur Huwelijksreportage prin Ériet [kRENDSKERKE De Scheugc 13.30 uur lustri met kunstmeststrooier ouwburg 20 uur Piaiiorecita Idimir Ashkenazy :re marinemannen een red de persoonlijke leiding v :k Hinze Bonkema- Dit den van de helikopter nog herlijke verdrinkingsdood reeds bewusteloze te in het marine-hospna3 d(, marine-inlichtingendienst .g - Pjotr Nogrottr. dies dit» -bazing gelezen had. beg i te lachen, dat de muren rvan rinkelden... (Van een onzer verslaggevers) GOES De commissie Goes-Noord heeft, in het kader van de ontwikke ling van het winkelcentrum van Goes, enkele aanbevelingen gedaan ter ver betering van de positie van de midden- standsbedrijven tussen het te saneren Goes-Noord en het eigenlijke centrum van de stad. He* gaat hier om ongeveer dertig middenstandsbedrijven aan de Beestenmarkt, de Vlasmarkt, de Mag- dalenastraat, de Opril, de Konings- straai, de Keizerstraat en de Turfkade. In de eerste plaats wordt gedacht aan een doortrekking van het stads- winkelcentrum naar Goes-Noord. De noodzakelijke uitbreiding van dit cen trum zal dan voor een deel in Goes- Noord tot stand gebracht kunnen wor den. Een en ander zal volgens het rap port van de commissie door middel van een bestemmingsplan gerealiseerd kunnen worden. In dit verband zou het worden toegejuicht wanneer de Rijfel- straat meer het karakter van een win kelstraat zou krijgen. Vervolgens wordt de sanering van Goes-Noord met zijn vele krotten als een gunstig gegeven voor de midden stand in genoemde straften gezien. Ver der zal het nodig zijn een goede ver binding tot stand te brengen tussen Goes-Noord en de Goese Polder. Voor de Goese Polder staa een woningbouw programma op stapel voor ongeveer 6.000 nieuwe inwoners van Goes. Met een dergelijke goede verbinding zal koopkracht naar Goes-Noord worden getrokken. Om deze relatie met de Goese Polder te completeren zijn volgens de com missie parkeervoorzieningen gewenst. Op de Beestenmarkt is de parkeerac commodatie ko t geleden verbeterd. Verder bestaat het plan om op langere termijn een groot parkeerterrein (voor ongeveer 250 auto's) klaar te maken bij de Rozemarijnstraat. Ock bij de Sfoofstraat kunnen parkeervoorzienin gen getroffen worden. Tenslotte zal de middenstand tussen Goes-Noord en het stadscentrum vol gens de commissie gebaat zijn bij een versterken van de toeristische functie van de Oude Haven. De commissie zou vooral onderzocht willen zien of de Oude Haven als j'achthaven zou kun nen fungeren. De bestaande brug tussen Grote en Kleine Kade zal dan natuurlijk- moeten Worden opgeheven. (Van onze verslaggeefster) MIDDELBURG Onder het motto „niet schieten op de politicus" organi seert de Zeeuwse mderatie van jon geren groepen in de Partij van de Ar beid in Middelburg een politieke hap pening. Gehappend kan er worden op donderdag 26 januari. MIDDELBURG (A.N.P.) Tus sen Middelburg en Vlissingen heeft zich 'n zeer merkwaardig voorval af gespeeld. Een tot nu toe onbekend gebleven matroos is tijdens de vijf minuten durende treinreis tussen de beide Zeeuwse steden op het dak geklommen. De spoorwegen nemen van dat hij uit een raam op op het dak is geklauterd. Hjj bleef daar ongeveer vier minuten in ge bukte houding zitten. Bij het in zicht komen van het station Vlis singen verdween de matroos weer snel aan de andere kant van de wagon in de treincoupé. De stationschef van Vlissingen, de 51-jarige C. G. Coevert, heeft de matroos bij binnenkomst van de trein met eigen ogen op het dak zien zitten. Kort tevoren had hij een telefoontje ontvangen van de overwegwachter bij Souburg, die bij het passeren van de trein de vreemde capriolen van de ma troos had opgemerkt Volgens de heer Coevert moet de trein tijdens het uitstapje \*an de matroos een snelheid van ongeveer 70 km per uur hebben gehad. Zoiets heb ik in mijn tienjarige loopbaan bij de spoorwegen nog nooit meegemaakt", zei hij. „Dat de matroos geen letsel heeft op gelopen mag een wonder heten". Overigens is nog niet duidelijk geworden of de marinierspatrouil le op het station Vlissingen de be wuste matroos heeft aangehouden. Volgens ooggetuigen zou de mari nepatrouille een matroos, die er nogal bevuild uitzag en enige knopen van zijn uniform miste, hebben aangehouden, maar de ma troos zou hebben ontkend iets met de klimpartij te maken te hebben gehad, Vreemd genoeg ontkennen zo wel de Koninklijke Marechaussee, de marinepatrouille zowel als de Militaire Politie in Vlissingen iets van- deze zaak af te weten. De commandant van de Maritieme Middelen in Vlissingen 'stelt een onderzoek naar het gebeurde in. De bewuste trein vervoerde en kele honderden matrozen, die weer naar hun schip terugkeerden. Op het ogenblik zijn er in Vlissingen veel mariniers, omdat de kruiser „De Zeven Provinciën" in dok ligt. „HET schipperskind is een dankbaar kind, het is het waard dat er hard voor wordt gewerkt". Dat zei de heer W. B. van Leeuwen deze week bij de jeestelijke bijeenkomst in het noodinternaat voor de schippers jeugd in Terneuzen na het heien van de eerste paal voor het nieuwe inter naat. De heer Van Leeuwen wisi toat hij zei. Als hoofd van de open bare schippersschool in Terneuzen gaat hij al zes jaar lang dagelijks on tnet het schipperskind. „HEN schippersschool vergt veel meei van de leerlingen dan een gewora school. De jongens en meisjes komen er naar toe als ze acht zijn en moe ten in vier jaar het 'normcle school programma afwerken. 'Hetgeen bete kent, dat ze iedere dag drie schooltij den makenoftewel op school zitten van 's morgens half negen tot s avonds kwart voor zes. Onze kin deren accepteren dat best, maai eigenlijk is het te zwaar voor ze vindt de heer Van Leeuwen. „Er be staat op onze schippersschool wel een bijzondere band", zegt hij, tussen de kinderen onderlingmaar ook tussen de klas en de onderwijzers ALS ondenoijzer neem je op een schoo de onze een veel grotere verant woordelijkheid op je. dan op een school voor het walkindomdat i< e ouders voor een groot deel moet vervangen. Daar ben ik mij altijd van bewust Bied je eigenlijk ivel mgene wat in overeenstemming' is wet wat in het gezinsmilieu gevraagd hijleidt de kinderen bijvoor- celd in de richting van het vervolg- ouderwijs en dat adviseer ie ook aart e ouders. Meestal nemen ze te ad- es over. want we vinden bijzondei cl vertrouwen bij de ouders Ook t maakt de verantwoordelijkheid zoveel groter." mofan leeuwen heeft overigens *rh ,zu?aren tegen de schippers- 7.,- vind dat het schippers- vnrri Ylle,i abarter behandeld moei «joraen dan strikt nodig is. Het ide- inoi^i (maar ik ben een van d( wet ^at vindt): zorgen voor lol fc p internaten, waar de taal Gezin zo volledig mogelijk leer nlover9en°men. En dat kan al- bsurhli er 9esch°olde pedagogen en hfw« °9en aCL11 zo'n internaat ver- drtn v en ie eenmaal zo ver hnri u'7? naar mVn mening het bet beste naar een gewone 6- jarige walschool laten gaan, waar men natuurlijk rekening houdt met de bijzondere situatie van het schip perskind, maar dat gebeurt vanzelj. want er komt een heel internaat op zo'n school. IK krijg wat dat betreft voorlopig be slist mijn zin niet. In de eerste plaats ontbreekt het geld voor dergelijke dure internaten en bovendien denk ik dat er te weinig mensen het met me eens zijn als ik zeg, dat het een nadeel is, het schipperskind zo ge ïsoleerd op te voeden. Zoals de si tuatie nu trouwens is, vind ik de schippersschool de beste oplossing. Daar houdt men er helemaal reke ning mee, dat het kind na school niet „naar huis" gaat. al moet ik zeggen, dat ik het Terneuzense internaat een bijzonder warm hart toedraag, net als de jeugd zelf." (Van een onzer verslaggevers) GOES Volgens berekeningen van het Economisch Technologisch Instituut voor Zeeland zal de winkeloppervlakte in Goes over 15 tot 20 jaar met 8000 tot 9000 m2 moeten zijn uitgebreid. Goes heeft dan ongeveer 30.000 inwoners. Wanneer de twèede groeifase van Goes (van 30.000 naar 50.000 inwoners) voltooid zal zijn, zal een winkelapparaat nodig zijn dat gegrondvest is op een totale oppervlakte van 47.000 tot 58.000 m2, al naar gelang de streekfunctie die Goes op dat moment zal vervullen. Ter vergelijking: de huidige winkeloppervlakte in het cen trum van Goes bedraagt 28.000 m2. Volgens het rapport van de Commis sie Goes-Noord, waarin deze gegevens zijn vermeld, kan in het compacte win kelcentrum van Goes nog een uitbrei ding van het winkeloppervlak met on geveer 3000 m2 tot stand worden ge bracht. De overige noodzakelijke uit breidingen zullen buiten dit centrum gerealiseerd moeten worden. De com missie waarschuwt voor een al te vrije uitbreiding, omdat de opvulling en de uitbreiding van het huidige centrum dan wel eens vrij grillig en onsamen hangend zouden kunnen verlopen. Ge pleit wordt voor een planologische aan pak. Zoals elders in deze editie gede tailleerder wordt aangegeven, wordt daarbij gedacht aan een uitbreiding van het bestaande winkelcentrum in de nchting van Goes-Noord. Dc uitbreiding van liet wïnkelcen trum roept al meteen problemen op m.b.t. de parkeeraccommodatie. Het is onmogelijk In de binnenstad zelf in de totale parkeerbehoefte te voorzien. Wel is het gewenst, dat de parkeerplaatsen zo dicht mogelijk bij de binnenstad zul len worden aangelegd. De Commissie Goes-Noord denkt in dit verband o.m. aan parkeerplaatsen aan de Brouwers gang, de Oostsingel en de Oostwal. Lv.m. de beperkte parkeercapaciteit en het nauwe stratenstelsel in de bin nenstad heeft het volgens de commissie weinig zin b.v. bij de Brouwersgang een nieuwe doorbraak voor het op het stads centrum gerichte verkeer tot stand te brengen. .Een andere vraag is het of het doelmatig zou zijn om uitsluitend voor het uitgaande verkeer bij de Brou wersgang een doorbraak te maken. De commissie doet hierover geen uitspraak. Zij signaleert alleen twee visies, die hieromtrent ziin ontwikkeld. De ene visie beklemtoont het voordeel van een vlotte afwikkeling van een gegeven verkeersaanbod, de andere legt het ac cent op het nadeel van het extra ver keersaanbod dat. tengevolge van het be staan van „de uitlaat" bij de Brouwers gang. naar de binnenstad getrokken zal worden. Wat dit laatste betreft wordt n.l. gevreesd dat steeds meer automobi listen. in plaats van een parkeerplaats buiten het centrum te zoeken, de bin nenstad zullen afgrazen yoor een per- keerplaatsje. Lukt dat niet. dan hebben zij altijd nog de kans op een parkeer plaats buiten de Brouwersgang. Er kan op deze manier in de binnenstad een autocircuit (Zusterstraat. Singelstraat, Markt,Beestenmarkt Brouwersgang) ontstaan, waardoor de verkeersveilig heid ongunstig kan worden beïnvloed. De Commissie Goes-Noord is tenslotte nog van mening dat het aanbeveling verdient te streven naar een concentra tie van kantoren e.d buiten het directe hart van de stad. Hiet hart van de stad bliift dan vooral gereserveerd voor de winkels en de daarbii behorende ho- reca-bedrijven. „We hebben ef met smart op ge wacht'', zei gistermiddag burgemeester mr. F. Huber van Goes, toen hem tijdens een bijeenkomst in de raadszaal van het Goese stadhuis het eerste exem plaar van het rapport van het Goese winkelcentrum werd aangeboden. Hij voegde er aan toe „We zullen ons er op werpen en het nader uit gaan wer ken. Ook zullen we bet rapport ter o- penbare discussie stellen". Het was drs. M. Verburg, directeur van het ETI voor Zeeland, tevens voor zitter van de Commissie Goes-Noord, die het rapport heeft uitgebracht, die de burgemeester het rapport overhan digde. Drs. Verburg noemde bet rap port tevens „een van de entrees tot een verdere, om niet te zeggen nieuw ge tinte aanpak van de Goese ontwikke ling". Hij bracht hulde aan de Goese mid denstand voor zijn belangriike inbreng bij de totstandkoming van het rapport. Het overleg dat hierbij plaatsvond tus sen het zakenleven en de overheid vond drs. Verburg ?en voorbeeld van goede samenwerking. Behalve de middenstand zorgde ook de gemeente en de politie voor de lokale inbreng bij het opmaken van het rao- port. Vertegenwoordigers van de ANWB kwamen er aan te pas om verkeers problemen op te lossen. (Van een onzer verslaggevers) TILBURG In de Tilburgse moord zaak Van der Mierde hebben zich nog geen nieuwe ontwikkelingenvoorge daan. Zoals bekend zit sinds zaterdag avond op het bureau van politie in Til burg de schoonzoon van het slachtof fer in arrest, Deze 30-jarige Leonard M„ die samen met de dochter van de heer Van der Mierde en een dochtertje bij zijn schoonvader mwoonde, ontkent nog steeds de geweldadige dood van de 63-jarige Sjef van der Mierde op zijn geweten te hebben. De politie is verder nog steeds niet in het bezit van het moorwapen, vermoedelijk een bepaald soort hamer. De echtgenote van verdachte, die bin nen zeer korte tijd haar tweede kind verwacht, onttrekt zich aan ieder con tact. Zij verleent de recherche geen toegang tot haar huis en is veelvuldig weg. MIDDELBURG. Het team van de Culturele Raad en de Stichting Zeeland, dat in het toneelseizoen 19651966 een „culturele" enquête over heel Zeeland heeft gehouden, is met het uitwerken daarvan zover gevorderd dat ze er, zij het dan met de nodige voorzichtigheid, al enkele conclusies uit kan trekken. Zoals gemeld heeft men bij ongeveer de helft van alle culturele voorstellingen die in dat seizoen in Zeeuwse schouw burgen, concertzalen en andere dergelij ke onderkomens werden gehouden, vra genformulieren aan de bezoekers uit gedeeld. Óp deze manier heeft men o.a. kunnen nagaan uit welke plaats of plaatsen de meeste bezoekers naar de betreffende voorstelling kwamen. Daar uit kon- worden afgeleid of en in hoe verre een schouwburg of een andere zaal fungeert als cultureel opvangcen trum voor een hele streek. Uit de voorstellingswensen, die de mensen via de formulieren kenbaar maakten, blijkt dat deze wensen nogal zijn versnipperd. Opmerkelijk is dat de ondervraagde schouwburgbezoekers in Middelburg veel voorkeur hebben voor blijspelen. Verder blijkt uit de enqqête dat de leeftijd van de concertbezoe kers over het algemeen betrekkelijk hoog ligt. TJit de enquête blijkt verder dat het percentage Noord-Bevelanders dat de schouwburgvoorstellingen in Goes be zoekt, bijzonder laag is. In Middelburg laten zij zich helemaal niet zien. Daarentegen zijn er heel wat bewoners van Goeree-Overflakkee die er een reis naar Zierikzee voor over hebben om een cabaretvoorstelling van Wim Kan te zien. Via de fomulieren kon men er ook achter komen dat culturele evenemenr ten, voor zover men dus heeft nage gaan, weinig werden bezocht door men sen met alleen lagere school' of een huishoudschoolopleiding. HENGSTDIJK Dezer dagen is een begin gemaakt met de aanleg van het recreatieterrein „De Vogel" te Hengst dijk. De uitvoering van het cultuurtech nische gedeelte geschiedt in het ka der van de aanvullende werkgelegen heid. Voorlopig zijn tien werklozen in gezet. Ook is men begonnen met het aanbrengen van een gröot gedeelte van de beplanting. Met de uitvoering 'sjan de cultuur technische werken is een uitgave van 528.000 gulden gemoeid. De gemeente Vogelwaarde moét er 118.000 gulden van betalen. Het aanbrengen van de beplanting gebeurt in het kader van de rui]verkaveling Stoppeldijk en wordt in zijn geheel gesubsidieerd door staats bosbeheer. Bij de aanleg van het recreatieter rein aan de kreek ,,De Vogel" con centreert men zich eerst op het ter rein, waarop zomerhuisjes zullen kun nen worden gebouwd. Voorts zijn in het, plan de aanleg van een kampeer terrein en van een (natuur) zwembad ongenomen. Het valt nog niet te zeg gen wanneer het cultuurtechnische werk zal zijn voltooid. Dat hangt in hoge mate af van de ontwikkelingen op de arbeidsmarkt die bepalen hoeveel werk lozen uit de streek bij het werk kunnen worden ingezet. Ook over hol tijdstip, waarop de uit voering van de civieltechnische wer ken zal kunnen beginnen, bestaat nog onzekerheid. Dat hangt op zijn beurt af van het moment waarop en de ma te waarin het rijk hierin zal subsidie- ren. (Van onze verslaggeefster) GOES Op zaterdag 11 februari zal in De Landbouw te Goes een vergade ring worden gehouden voor alle Zeeuw se speeltuinverenigingen, die zyn aan gesloten bij een overkoepelend orgaan. De bijeenkomst begint om 10 uur. De bedoeling is om tijdens deze ver gadering te komen tot de oprichting van een provinciale raad voor het speeltuinwerk in Zeeland. De raad heeft tot doel om het over koepelend orgaan van de speeltuinver enigingen in de provinciale jeugdraad of het provinciaal opbouworgaan, te vertegenwoordigen. Verder zal de pro vinciale raad voor het speeltuinwerk zich gaan bezighouden met activiteiten als kadertraining, die betrekking zal hebben zowel op het gebied'van sport en spel als op de leidinggevende taak bij het clubhuiswerk. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De voorzitter van de Kamer van Koqphandel en Fabrie ken voor Zeeuwsch-Vlaanderen, ir. R. H. van Krevelen uit Sas van Gent, zal tijdens de vrijdagmorgen a.s. te houden algemene vergadering van de Kamer zijn jaarrede uitspreken. De vergadering zal worden gehouden in het gebouw van de Kamer te Ter neuzen. Er staan nog enkele huishoudelijke punten op de agenda. HET TARIEF voor daggeld (call mo ney) is, ingaande 17 jan. met een half procent verlaagd tot 3,5 procent. Dit door de iets ruimere geldmarkt als gevolg van de ^erdere terugkeer van bankbiljetten na de ultimo-op- vragingen. Op 12 jan. werd het ta rief eveneens met een half procent verlaagd tot vier procent. (Van onze verslaggeefster) OVEZANDE Vandaag zullen leden van het kringbestuur van de N.C.B. en vertegenwoordigers van het N.C.B,- hoofdbestuur rond dc tafel gaan zitten om te bespreken wat er met de nijver heidsschool St.-Agnes in Ovezande moet gebeuren. Het hoofdbestuur van de N.C.B. is van mening dat deze school in de loop van augustus van dit jaar moet verhuizen naar Goes. De Zeeuwse federaties van het NKV en het NKOV hebben in een protestbrief duidelijk gemaakt dat ze niets voelen voor een verhuizing. De bevolking in de Zak vah Zuid-Beveland heeft er name lijk ernstige bezwaren tegen. Ze meent dat de nijverheidsschool een uitsteken de onderwijsinstelling is en goede re sultaten boekt. Zij meent dat de school ook na de herindeling van Zuid-Beve land zijn goede functie zal kunnen blij ven uitoefenen. Een dezer dagen vond een bespreking plaats tussen vertegenwoordigers van Lleï «ringbestuur van de NCB en van het NKV en NKOV. Het kringbestuur van de NCB is ge adviseerd de school te laten waar zij is. (Van een onzer verslaggevers) AXEL De ongeveer 200 week- loners van de Nederlandse Stik stof Maatschappij n.v. te Sluiskil zullen binnenkort maandsalaris sen krijgen uitgekeerd. Er is tus sen de directie van de NSM en de vier vakbonden (Katholieke Bond van Werknemers in Industriële Bedrijven, „St.-Willibrodus" .Ai- gemene Bedrijfsgroepen Centrale Christelijke Bedrijfsgroepen Cen trale en Katholieke Federatie van Beambtenbonden in Industriële en Aanverwante Bedrijven over eenstemming bereikt ovèr een nieuwe regeling, waarin zal wor den gewerkt met maandsalaris sen.' De regeling gaat in met ingtang van l april van het vorige jaar, met terug werkende kracht dus. De nieuwe rege ling, waarvan de vakbonden hopen, dat die zo spoedig mogelijk in de vorm van een collectieve arbeidsovereenkomst zal kunnen worden gegoten, houdt geen eigenlijke verhoging van de salarissen in. Wel is het zo, dat een groot aantal van de betrokken werknemers ..er beter van wordt". Bovendien betekent de regeling een duidelijke verbetering van de positie van de weekloners. De regeling is tot stand gekomen na lange onderhandelingen tussen vakbon den en NSM-directie. „Het is een ge schiedenis van bijna tien jaar", zei de heer J. Smit van „St.-Willibrordus" tij dens een bijeenkomst in „Het Centrum" te Axel, tijdens welke de weekloners over de resultaten van de meest recente en succesvol gebleken besprekin gen tussen vakbonden en directie op ie hoogte werden gesteld. Vanuit de vergadering werden enkele aanmerkingen op de nieuwe regeling gemaakt Men bleek er het met name niet mee eens, dat de eerste periodieke verhoging van het salaris eerst op 1 lanuari 1968 zal ingaan in plaats van op l april 1967, zoals de vakbondsbe stuurders aanvankelijk wilden. Van de zijde van de vakbonden weerlegde men, dat van dit standpunt moest worden af gestapt: de directie bleek ermee ak koord, dat de nieuwe (maand)salaris sen, die tussen twee schalen in komen te liggen, naar boven zullen worden afgerond, echter alleen wanneer de eerste periodieke verhoging wordt uit gesteld tot 1 januari 1968. Over het aantal en de grootte van de periodieke verhogingen zijn er ook verschillen van mening met de directie van de NSM geweest. De vakbonden kregen tenslotte hun zin: er komen ze ven periodieken, waarvan de laagste zeven maal twaalf en de hoogste zeven maal achttien gulden zullen bedragen. Ook een bijzonder punt var. deze nieu we regeling: te zijner tijd zal een be oordelingssysteem worden doorgevoerd. Voorlopig krijigt elke werknemer een waarderingspremie van 5 procent van het basissalaris. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Goese geschiede nisleraar drs. K. Bouman, die hef laatst In het nieuws kwam toen hij met vrouw en kinderen tijdens de kerstdagen op het Binnenhof kampeerde, om zo te protesteren tegen, de Vietnam-politiek, heeft in het gebouw van de Tweede Kamer de vaste commissie voor bui tenlandse zaken een toelichting gege ven op de door hem op 11 oktober van het vorige jaar ingediende Vietnam- petitie. In deze petitie tot nu toe onder tekend door ongeveer 60.000 Neder landers van alle rang, stand en levens overtuiging werd de leden van de Tweede Kamer gevraagd te komen tot een debat over het Vietnamese vraag stuk. In dit debat zal moeten worden beslist over de vraag of Nederland zal aandringen op stopzetting van de bom bardementen op Noord-Vietnam, op vertrek van alle niet-Vietnamese troe pen uit het land, en garantie van de neutraliteit. Tevens zal dan moeten worden beslist of Nederland in over leg. zal moeten treden met de Europese NAVO-bondgenoiten, om te verhoeden dat deze landen zouden worden betrok ken bij een uitbreiding van de Viet namese oorlog. Het door drs. Bouman gewenst de bat zal overigens niet in deze zittings periode plaatshebben. Na kort beraad liet de vice-voorzitter van de commis sie, de K.V.P.'er mr. Blaisse. bekend maken dat men advies omtrent behan deling zal uitbrengen aan de nieuw- gekozen kamer. DEN HAAG De heer Bouman uit Goes hier op het Haagse Binnen hof voor het gebouw van de Tweede Kamer. Hjj gaat zijn petitie Inzak*» Vietnam toelichten aan de vaste cor missie voor buitenlandse zaken. Drs. Bouman zei na afloop van de hearing, dat ook binnen de commissie duidelijke meningsverschillen aan de dag waren getreden. Toch had hij het gevoel dat hij door de aanwezige leden wel degelijk serieus werd genomen, hoewel „Mijn verwijten jegens de kamer werden door enkele leden niet geaccepteerd. Men was van mening dat men wel actieve politiek bedreef. Men weet mijn verwijten aan een commu nicatiestoornis". De K.V.P.'er Moorman vroeg hem of hij voor andere landen, zoals bijvoor beeld Tibet, net zo veel interesse had als voor Vietnam. Mevrouw Stoffels-Van Haaften (V. V.D.) suggereerde dat de kamer eigen lijk al het nodige van Vietnam gezegd had. De heer Kleisterlee (K.V.P.) vroeg wat Nederland zou kunnen doen, De heer Bouman suggereerde: het richten van een nota aan de regering van de V.S., waarin de bezorgdheid over de oorlogshandelingen in Vietnam zal worden uitgesproken, overleg met Westeurópese bondgenoten over de ge zamenlijke stap in Washington en het zenden van een parlementaire missie naar Saigon. De K.V.P.'er Schuyt zei dat de kamer graag geïnformeerd wil worden over hetgeen er bij het volk leeft. Commen taar van drs. Bouman: „Toch hebben ze die petitie twee maanden laten lig gen Hij had de indruk dat de „sit- down" tijdens de kerstdag op het Bin nenhof toch wel had geholpen. „Toen dat bekend werd kreeg ik op 23 de cember een oproep om voor deze com missie te verschijnen. Een week daar na kwam de motie-Ruygers in de ka mer en zegde mr. Luns toe dat hij de Amerikaanse ambassadeur op de hoog te zou stellen over hetgeen oudenteke naars van de petitie over het Ameri kaanse optreden dachten". Suggestie van drs. Bouman: „Laat Arperika zich niet blindstaren op de Vietcong. Laten ze rekening houden met de immens grote realiteit welke rood-China is Als de V.S. rood-China erkennen is er hoop op .spoedige be ëindiging van het conflict. Men moet gaan praten met de Chinezen. Vietcong is maar zetbaas". Is er dan geen gevaar dat geheel Vietnam communistisch wordt? „Dat gevaar bestaat wel, maar „het" communisme bestaat niet. Het zal dan eerder een soort Tit.o-isme worden. Een soort welke voor het Westen aanvaard baar is". (Van onze verslaggeefster) GOES De rijkssubsidie die de ge meente Goes zou krijgen voor de ver dere aanleg van de westelijke ontslui tingsweg vanaf het natte naar het dro ge industrieterrein is voorlopig uitge steld. Het gaat hier om de aanleg van het weggedeelte vanaf de rijksweg naar de spoorlijn. In het kader van de infrastructuur is de gemeente» Goes een rijkssubsidie van 85 procent van de werkelijke kos ten (die in dit geval in de tonnen lopen) toegezegd Deze teleurstellende maatregel houdt niet in, dat ook de aanleg van de weg wordt uitgesteld. „Het werk zal in een later stadium wel gesubsidieerd wor den. Maar wanneer, dat weten we niet. We willen en kunnen niet wachten tot we het krijgen", aldus wethouder drs. J. Dijkgraaf van Goes. „We hebben de plannen helemaal klaar, en nu worden we in de hoek gedrukt. Hierdoor ko men we zelf financieel in de verdruk king", voegde hij er aan toe. De gemeente Goes zal protesteren tegen deze gang van zaken. Te meer omdat vain rijksoverheidswege een rui mer financieel beleid is toegezegd. (Van onze correspondent) 1 SFRAN GCAPELLE/KAATSHEUVEL Rond half een disdagmiddag werden langs de weg Kcatslieiivel-Dongen door surveillerende rijkspolitie uit Kaatsheuvel vier jongelui gesignaleerd, waarvan er één een bekende van de po litie was en die eigenlijk in het ohser- -vatiecentrum kamp Overberg te Ame- rongen zou moeten zitten. Voordat, tot aanhouding van de jon gens kon worden overgegaan, vluchtten ze de weilanden in en verdwenen. Al gauw bleek dat men te doen had met vier knapen, die sinds zondagavond uit het observatiecentrum in Amerongen waren verdwenen. Het waren de 16-jarige M. J. P. B. uit Kaatsheuvel, de 19-jarige M C. S. uit Raamsdonksveer. de 18Jarige Th. H. B. Uit Helmond en de eveneens 18 jaar oude G. H. M. uit Almelo. Onmiddellijk werd door dc rijkspolitie te Kaatshen- heuvel, de rijkspolitie m Sprang-Ca- pelle en Dongen gealarmeerd en samen werd de jacht op de jongens ingezet Die waren intussen op de Rechtvaart onder Kaatsheuvel terecht gekomen waar ze bij een boerderij hadden aan geklopt om water. De bewoners vertrouwden het stel niet helemaal omdat de jongens er nog al onderkomen, nat en vuil uitzagen, ■eden waarom de politie van hun aan wezigheid werd ingelicht. Hun aan houding was toen spoedig een feit. Om circa drie uur werden ze gegrepen Ze bleken sinds zondagavond te heb ben rondgezworven in de bossen.

de Stem | 1967 | | pagina 3