buk naar buiten GEN Weer bommen nabij Hanoi Agrarisch China Intensiever Duits- Frans samengaan VIETCONG HOUDT SLACHTPARTIJ ONDER GEVANGEN BURGERS EN M Israels geduld raakt nu op Irene weer naar huis )NOOD PASSKI Beatles maken nieuwe film Wildwest bij bankroven rond Turijn gend jaar ir landen, oorspelt enaars kampioenschap de klas libre pioenschap re KNBB Sovjet-troepen uit Oost-Duitsland naar grens-China Sjaloom-centrum geeft verklaring over viering van eucharistie GRANATEN SAMPANS Roof juwelen en geld Confectie-atelier ontslaat twintig werkneemsters Akkoord over supersone jager Zoeken Campbell gestopt B1Uebir<1 Ver0n" Syrische aanslagenlijst Kennedy's: imaginaire koninklijke familie VERDRINGT JOHN-JOHN PRINS CHARLES? Begin oecumenische bijbelver laling in Parijse Sorbonne GOOI EN SMIJTWERK OM THEE Brand Tina Scarlett Proces na zes jaar begonnen Dode en 3 gijzelaars Het is dan ook onontkoombaar, dat de „revisionisten" tegen de agrarische ideeën van Mao en Lin Piao uit hun studeerkamers ge lokt door de Rode Wachters pa pieren tijgers zullen blijken te zijn, die met het gelijk voor het jaar 2000, aan hun kant, voorlopig de nederlaag zullen lijden. De Gaulle in juni naar Bonn Gouverneur van de Mol uk ken in ons land VRIENDSCHAP K unst-strottehoofd geeft Vletnarn- soldaat stem terug 8 9 DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 17 JANUARI 1967 9 France 1953. Wout tweede (achter Fritz e etappe naar Luik. Te- fend verliet Pellenaars ;nner het aankomstter. taan ze tegenover elk- n harde strijd om het rschap. 15/16 Larsen, Ree 1 en 1 afg- 'oep, vijfde ronde: Nainggo- üjtelky (Tsj-Sl) 0-1; Szily rede wout (Ned) 0,5-0,5, :d)Westeringen (Fin) l"u.: rcia (Sp)Enevoldsen (Ren) ovic (Zd-Sl)—Van Scheltm- Van Wijngaarden (Ned) «d-Sl) 0-1; Keiler (Zwi)- afg; Sandor (Hong)Karak- 0,5-0,5. vijf ronden: 1/2 Karaklaic, 3/4/5 Sandor, Van Scheltinga 1 afg; 6 Utelky 3; 7/8/9 Bre- ily, Scholl 2,5; 10 Keiler 2 en 12 Weterinen, Enevoldsen 1,5 en 2 afg; 14 Nainggolan Wijngaarden 1; 16 Medina Kees Pellenaars eimzinnig en haalt de op wanneer men hem het waar is dat Tele- de Tour-leiding pro- Nederlandse ploegen ronde te krijgen. „Ik ets van". Het is hekend les Goddet een zwak Pellenaars en Televi- roemt de kwaliteiten oegleider, hij prijst de de firma, die altijd naar een nationale arom zou het niet on- zijn dat Goddet als ederlandse equipe het vizier-team laat opdra- er dat daar toestem de KNWU voor nodig het merk immers zon deren constant en con- het nationalehoven le. Pellenaars haalt zijn s op. „Ik weet het niet. mij wel vaststaat is, dat 1968 landenploegen ko- tuurlijk. Goddet en Le- jgen subsidie van de re- Is ze de merken buiten inneer het dit jaar slaagt ie twee volgend jaar he. r met landen DAAL Uitslag nationale :hap 5e klas libre KNBB S®" 1 door de b.v. Steeds Bete" ■ei-mans te Roosendaal: Vlaardingen 12 348 226 lo3 malen, Wentelre 10 335 204 164 11 -Hoogeburg ,0 10 329 225 146 10 Hengelo 8 306 191 l60 orst, Vaassen ,4 6 310 224 138 ehts, Etten 4 294 205 143 Eijgelshoven ,4 4 285 213 133 laardingen j 2 256 205 124 onzer verslaggevers) AL In een organi en DAAL b.v. In een Kruisstraat zijn de Den eerste klas libre osendaal van start Seë --jj ;n wordt door J- var* TaS- mn b.v. Steeds Beter, eisen en J. Vos van b an van De Kroonfotsers- n liggen tussen 4,5 en de finales gespeeld» (ADVERTENTIE) JJIW VORK (AFF) Volgens liet Amerikaans weekblad ..Newsweek" cou Rusland voorbereidingen treffen om een deel van ztjn In Oost-Uuits- lami gelegerde troepen over te brengen naar de Russlsch-Chinese. grens. Het bezoek van maarschalk Andrei Gret.jko tan Oost-Berllin en zijn langdurige be sprekingen met Walter Ulbrlcht zou den hierop kunnen wijzen. Volgens diplomatieke kringen zoucien de Russen al enkele eenheden hebben verplaatst en zouden zij van plan zijn om 50 000 van de 220.000 militairen die momenteel in Oost-Duitsland zijn ge legerd, naar de grens met China te sturen. ODIJK Het Sjaloom-centrum heeft gereageerd op de bisschoppelijke mede deling van 14 januari over de oecume nische avondmaalsvieringen. „De avondmaalsvieringen worden door de groep niet bedoeld als een eucharistie viering in de zin die de Kerk aan de viering van de eucharistie toekent", al dus een verklaring. „De vraag of reformatorische kerken bereid zijn deze samenkomst als avond maalsvieringen te erkennen, is uiter aard niet ter beoordeling van de bis schoppen", is het oordeel van de Sja- Ioom-groep. De verklaring luidt verder: „Deze duidelijkheid bevreemdt ons. Zij zal zijn afgeleid uit onze verklaring van 6 januari aan het K.N.P., waarin wij de suggestie bestreden volgens welke „het gaat om rooms-katholieke misvieringen, waarbij protestanten aanwezig zijn". „Hiermee wordt de zaak geen recht gedaan: De Sjaloom-maaltijden worden door de deelnemers verstaan als wer kelijke oecumenische avondmaalsvie ringen". Uit deze verklaring onzerzijds kan evenwel niet besloten worden dat het dus niet om eucharistievieringen gaat, Beide termen avondmaalsvie ring en eucharistieviering hebben voor de Sjaloom-groep dezelfde inhoud. Deze inhoud wordt voor hen bepaald door de normen, die ook in de verkla ring van het aartsbisdom worden ge noemd: „De bedoeling van de Heer, het geloof van de Kerk, het functio neren van het ambt in de Kerk". Zowel uit onze vroegere publikaties als uit het een dezer dagen verschijnen de januarinummer van het maandblad Sjaloom moge blijken hoe wij een en ander verantwoorden. Rechtstreekse en persoonlijke communicatie met bis schoppen en andere kerkelijke auto riteiten, met inbegrip van alle infor matie, wordt door ons bijzonder op prijs gesteld en zal in de toekomst, naar wij nopen, misverstanden kunnen verko- men". (Van onze redactie buitenland) SAIGON De Amerikanen zijn tijdens luchtaanvallen op Noord-Vietnani weer bijzonder dicht by Hanoi gekomen. Doel was de vallei van de Rode Rivier. Twintig kilometer ten noorden van de Noord Vietnamese hoofd stad werden brandstofopslag- plaatsen gebombardeerd, waarbij le Amerikaanse vliegtuigen wer- leii aangevallen door straaljagers van de Noordvietnamezen. Ten >osten van Hanoi werden lanceer- Haatsen voor luchtdoelraketten langevallcn, terwijl ten noord westen een spoorwegemplacement het moest ontgelden. De Victcong heeft zondag 79 militai ren en burgers vermoord, toen rege ringstroepen een actie uitvoerden in de delta nabö Tliangh Viri. 19 kilometer ten zuidwesten van Saigon. De slacht offers werden in een kamp gevangen ge houden. Personeel van de Zuidvietnamese in lichtingendienst heeft de lijken onder zocht. Sommige mannen waren doodge schoten, anderen, onder wie ook kinde ren en vrouwen, waren met 'n mes af gemaakt of doodgestoken met bajo netten en kapmessen. Volgs een mededeling waren de lijken met kettingen aan elkaar gebonden. Sommige lijken waren bovendien afgrijse lijk verminkt. Toen andere regerings troepen gistermorgen aankwamen, von den zij nog een massagraf. Een van de weinige overlevenden ver telde. dat hij een regeringsagent verschillende malen door de Vietcong was mishandeld. Op zijn linkerwang had hij een groot litteken in de vorm van een halve maan. Hij zei dat toen zondag de regeringstroepen naderden, de Viet cong de gevangenen begon af te slach ten. Sommigen werden neergeschoten, anderen neergestoken. Hij was zelf in een massagraf gesme ten, nadat hij door een klap met een geweerkolf tegen zijn achterhoofd be wusteloos was geraakt. De Vietcongs gooide*- daarna handgranaten op de do den gewonden. De Vietcong ver dween voor de regeringssoldaten ter olaatse waren. AMSTERDAM (ANP) ln de nacht van zaterdag op zondag is Ingebroken in een woning tn Amsterdam, waar naar schatting voor 10.000 gulden aan juwe len en een bedrag van ongeveer 3000 gulden is gestolen. De bewoonster van het pana was af wezig. Men had zich toegang verschaft floor het raam van de woonkamer op fle eerste etage ln te slaan. De kast, waarin de kostbaarheden zich bevonden werd ook geforceerd. Tachtig kilometer ten zuidwesten van Saigon hebben de Amerikanen op de rivier de My Tho negen sampans van de Vietcong tot zinken gebracht. Een Amerikaanse legerwoordvoerder zei, dat de strijd was losgebarsten toen pa trouilleboten op deze grote waterweg twee zwaar beladen sampans aanbiel den. Direct werden ze vanaf beide oevers onider vuur genomen met lichte wapens en mortieren. Ook andere sampans openden toen het vuur. De patrouillebo ten kregen spoedig steun van vliegtui gen, helikopters en artillerie. Negen Vietcongs werd daarbij gedood. De Amerikaanse verliezen werden licht ge noemd. Ook het State Department heeft maan. dag ontkend, dat de Amerikaanse rege ring drie voorwaarden, via het Franse ministerie van buitenlandse zaken door Peking gesteld voor niet-inmenging van China in de oorlog in Vietnam, aan vaard heeft. Zoals bericht heeft de Fran se journalist René Dabernat in een vraaggesprek met het weekblad Us News and Word Report over dit con tact en de aanvaarding van de voor waarden gesproken. De woordvoerder van het State Department, Robert Mc- Closkey. zei maandag dat het verhaal van Dabernat, voor zover hem bekend, volledig uit de lucht was gegrepen. RHEDEN (ANP) Twintig werk testers van het confectieateliei San- Höi Rheden zullen binnenkort wor- £en *n verband met de op- dp vv oan dlt bedriJf< een filiaal van Rn a.nd9r ta Enschede iTip^018un!satie er> centralisatie in het E,Sbed,r,ljf zi'n de oorzaak van deze ftppmet Verwacht wordt dat de werk- kriwo frs elders een passende werk- Vppri worden aangeboden Onge in Rw«n ^aar Seleden werd het bedrijf Q Uheden gebruik genomen. J^It\!AFP.1 - Frankrijk en En- te tiin ,ln ParÜs besloten door tirnipr, gemeenschappelijke Zlr bouw van een super- J?1* met verstelbare vleugels, tussen H- bs Werd bereikt na overleg Bems H ®rltsa minister van defensie. Pierre u) en Zljn Franse collega. in maart u.Pe ministers besloten Praten n„ eü iecn tp komen om te mei mus „er technische details. In Princine .?S8en.Healey en Messmer in Peliike hÜ, met rie Semeenschap- kwam echter dc iaRer Het Pr°3ec' 4e snei lii- J 5 gevaar in verband met snel stijgende kosten. RoMl^Navv*1 h'ihfc' Duikers van de 'Ineen tn. Jl? MndaS hm, po- Bonalfl (am„lila' van het lijk van zijn straalmnt i "F 5 ian""ari met |ebmtgenr°miStr deel van "In ooot Is «lat 55 meter a m ?n water. een meer moeder, dat rllep Js "e duikers ver- ',et AFP-AP De Arabische organisa tie van vrijheidsstrijders in Syrië „Al issifa" heeft in het dagblad ,,A1 ïaas" in Damascus haar 55-ste lijst rnubliceerd van aanslagen, die haar leden deze maand op Israëlische bo em hebben gepleegd. De Israëlische ninister van buitenlandse zaken Abba üban heeft gezegd, dat het geduld van 'sraël opraakt. Zijn regering heeft op nieuw brieven gestuurd aan de leden van de Veiligheidsraad, waarin wordt gewezen op de gevaarlijke toestand aan de grens tussen Israël en Syrië. Het Syrische ministerie van buiten landse zaken heeft haar delegatie bij de VN. opdracht gegeven Oe Thant op de hoogte te stellen van de toe stand langs de grens. Israël heeft in tussen het verzoek van de secretaris generaal om de spanning tussen de twee landen te verminderen, in prin cipe aanvaard. Oe Thant verzocht bei- Ie partijen in te stemmen met een bpoedbijeenkomst van de Israëlisch-Sy- ische gemengde bestandscommissie. De Israëlische afgevaardigden bij le V.N. heeft de voorzitter van de Vei- ïgheidsraad ingelicht over de ernstige oestand, die volgens zijn land is ont staan door twee incidenten in het af gelopen weekend, ie ontploffing van aen mijn op een voetbalveld en de be schieting van Israëlische vissersboten op het meer van Galiïea. (Van onze Amerikaanse correspondent) NEW YORK Amerikanen hebben alles. Maar zy hebben geen koningshuis. Tenslotte is ge boorte niet te koop. Nieuws over het Britse koningshuis en andere Europese vorstenhuizen staat op de voorpagina's van de kranten. De Kennedyfamilie werd en wordt nog beschreven als een milde vorm van eén imaginaire Ameri kaanse koninklijke familie. Dezer dagen verschenen foto's in de bladen van prins Charles van Engeland en de zoon van president John F. Kennedy, John-John, nu 6 jaar oud. De vraag werd gesteld of mogelijk John-John thans prins Charles heeft verdrongen als stijl- zetter voor haardrachten en de jongensmode. Er wordt reeds ge sproken van de John-John haar dracht, hetgeen neerkomt op een lange lok, die over het voorhoofd hangt met lange lokken eveneens aan de slapen. John-John wordt geknipt bij de kapper van het hotel Carlyle. Zijn moeder, Jacqueline, komt mee. Andere Newyorkse kappers vragen hun Carlyle-collega naar de de tails hoe John-John wordt geknipt, omdat andere moeders erop staan dat hun zoon eenzelfde haarkap- sel zal dragen. Het haarknippen voor deze kinderen varieert van 2 tot 5 dollar, dus van 7 tot 18 gulden. Kapper Paul Mole, op Lexing ton Avenue, is een der chicste en bekendste jongenskappers. Hij ontkrult, indien gewenst, het haar van de jongens voor prijzen va riërend van 35 tot 40 gulden De kinderen kunnen nu ook in de grootste warenhuizen terecht voor flessen jongens-cologne. De zesjarige John-John Kenne dy fungeert thans als mode-aange ver voor jongens. Wat John-John doet of laat wordt nauw keurig bestudeerd en in de bladen vermeld, zodat men weet waar men zich aan te houden heeft. En, zo speculeert men dan, zo heeft John-John de ogen van de wereld voor zich opgeëist en de Britse prins Charles van het toneel ver drongen. O Prinses Irene, die enige tijd in Xe derland is geweest in verband met het huwelijk van haar zuster Margriet, is gisteren met een lijntoestel naar Ma drid vertrokken. Haar echtgenoot prins Carel Hugo was donderdag al naar de Spaanse hoofdstad gevlogen. (Van onze Parijse correspondent) PARIJS in de Parijse Sorbonne heeft gisteravond de oecumenische pu- blikatie in bet Frans van Paulus' Zendbrief aan de Romeinen plaats ge had: het begin van een nieuwe bijbel vertaling. De professoren P. Bonnard (protes tant), Evdomikov (orthodox) en père Congar voerden het woord in aanwe zigheid van de Franse minister van bui tenlandse zaken Couve de Murville.^ In een toelichting schrijft dominéé Roger Mehl in het Parijse avondblad .,1e Monde" onder meer: ,,De bijbel behoort tot geen enkele godsdienstige belijdenis, maar is gemeengoed van alle kerken. Het heeft eeuwen geduurd voor men dat besefte. Het had er in Frankrijk lang de schijn van dat de protestanten de bijbel hadden gecon- fisceerd en dat de katholieken zich daarbij hadden neergelegd. Pas in de laatste deccennia is daarin verande ring gekomen. Het is een waagstuk en tevens een test geweest om met deze Zendbrief te beginnen. De samenstel lers zijn onbekend gebleven, wat erg jammer is", aldus ,,le Monde". DE 36-JARIGE A. Korf uit IJmuiden is gisteren kwart over acht' dodelijk verongelukt. Bij een .inhaalmanoeuvre op de rijksweg Sneek-Lemmer onder Spannenburg botste hij met zijn perso nenauto tegen een boom Een lifter, de 18-jarige B. van der Ree, werd zeer ernstig gewond. (Van één onzer verslaggevers) DEN HAAG Een 28-jarige lasser schonk om kwart voor acht in een woning aan tie Meppelweg te Den Haag een kopje thee in. Deze zeer huiselijke bezigheid werd echter ruw verstoord toen de 57-jarige bewoonster aanmerkingen maakte op het topje thee. De ruzie liep zo hoog op. dat de vrouw een tafel door de kamer smeet. De man meende dat hij hierbij niet kon achterblijven, pakte het televisie toestel en smeet het apparaat door een ruit van twee bij twee meter. Vervolgens vlogen vanaf de derde etage naar buiten, twee leunstoelen, een tafel, een servies en bloemen. Alles belandde in het tuintje aan de voorzijde. De Haagse politie hield de man aan, terwijl de vrouw aangifte deed. (Van onze Londense correspondent) LONDEN De Beatles zijn gereed om een nieuwe film te maken hun eerste sedert „Help" van twee jaar ge leden. Owen Holder, een Brits televisie- en toneelschrijver, heeft voor hen een dolle klucht bedacht en legt thans de laatste hand aan het scenario. Zodra het gereed is, zal een begindatum uit gekozen worden voor de opnamen. Dit zal de derde film van de Beatles zijn. Het ligt in de bedoeling hem in kleuren te draaien in Londen. De kos ten zullen ongeveer 30 miljoen frank bedragen. De 47-jarige Amerikaanse producer Walter Shenson, die ook de twee andere Beatle-films gemaakt heeft, verklaarde in Londen: „Ik zou er graag vroeg in de lente aan beginnen, maar dat kan alleen als het scenario helemaal in or de is. De jongens stellen verbazend hoge eisen aan zichzelf". Shenson heeft honderden scenarios gelezen om een geschikt filmverhaal te vinden. John. Paul George en Ringo zullen in hun nieuwe film niet optreden als „The Beatles" en ook geen pop kwartet zijn, maar gewoon vier jonge' mannen in Londen. John Lennon en Paul McCartney zullen de bijbehorende filmmuziek componeren. Tot dusver heeft de film echter nog geen titel. Hij wordt gewoon „Beatles 3" genoemd. OP DE rijksweg Venlo-Nijmegen in Mook is gisteren de vijftienjarige H. Th. A. Goossans aangereden door een perso nenauto en op slag 'gedood. De jongen was afkomstig uit Mook. DE ITALIAANSE filmactrice Sophia Loren, die vorige week een miskraam had, is gisteren ontslagen uit de kliniek te Rome, waar zij enkele dagen heeft gelegen. KLEEF In de Duitse plaats Kleef is gisteren het proces begonnen tegen zeven mannen, die beschuldigd worden van nalatigheid bij een scheepsbotsing die zes jaar geleden op de Rijn plaats vond en twee mensenlevens kostte, ter wijl 12 schepen in brand vlogen. Het ongeluk gebeurde op 7 oktober 1960 toen de Nederlandse veerboot Tina Scarlett, die door twee Duitse sleepboten gesleept werd, in botsing kwam met een tankboot nabij Emmerik. De olie stroomde over beide schepen die in brand vlogen en stroomafwaarts dreven, daarbij op tien andere schepen botsend en deze in brand stekend. Onder de beklaagden bevindt zich de directeur van een scheepswerf in Keu len en twee sleepbootschippers die ervan beschuldigd worden de Tina Scarlett te hebben laten slepen door twee te lichte sleepboten. De veerboot moest van Keu len naar Vlaardingen worden gebracht. De beschuldigingen zijn grove nalatig heid, ernstig lichamelijk letsel, het in gevaar brengen van het verkeer en li chamelijk letsel de dood ten gevolge hebbend door onachtzaamheid. Er zullen 90 getuigen gehoord worden. Verwacht wordt dat het proces acht da gen zal duren. TURIJN (AP) Twee banken zyn beroofd, een man werd doodgeschoten en drie mensen werden meegevoerd als gijzelaars tijdens spectaculaire bank overvallen die gisteren werden uitge voerd. Drie gemaskerde mannen, gewapend met automatische pistolen en een revol ver, deden de overvallen. Zy raasden per auto van de ene bank, 35 km bui ten Turijn, naar een tweede bank op 20 km afstand. Zij maakten slechts 36.000 gulden buit. Werkend met de nauwkeurigheid van een klok stapten twee van de bandieten de eerste bank in de stad Cirie binnen en zetten met de machinepistolen in de hand 10 klanten en 12 employé's van de stad tegen de muur. De derde rover sprong over de toonbank en pakte de geldkist. De stadsarts, de 67-jarige Giuseppe Giovanni Gajottino, stak de hand in zijn zak om zijn portefeuille te pakken, waarop een van de bandieten Item met een enkel schot doodde. De bandieten namen een man en een vrouw als gijzelaars mee en gingen er vandoor. Toen alarm gegeven werd begon de politie wegversperringen aan te brengen, maar niet voordat de rovers een andere kleine bank bereikt hadden in Alpig- nano. 20 km verder. Zij sleepten de twee gijzelaars met zich mee, zetten weer ie dereen tegen de muur, sprongen over de balie naar de kooi van de kassier. Zij waren in het geheel niet nerveus, Een van de mannen riep: „Allemaal stil. Wij hebben er al een doodgeschoten." Een andere bandiet nam een klant vast die naar hem keek, schreeuwde hem toe: „Kijk voor je" en sloeg de man in het gezicht met de kolf van zijn machine pistool. Met het geld in een zak grepen de drie mannen een 18-jarig meisje, Ma- riella Farinella, lieten de andere' twee gijzelaars achter en maakten zich uit de voeten Toen zij wegreden schoot een buur man op hen met een dubbelloopsbuks maar miste. Een kilometer verder werd het meisje uit de auto gesmeten. De bandieten verdwenen. De politie in geheel Noord-Italië is gealarmeerd. Er gaan berichten dat de bandieten gezien zijn en hun auto in de achterzijde van een enorme vrachtauto hebben gereden, die op hen wachtte buiten Alpignano. gij alle berichten over gevechten in China dreigen we te verge ten, dat China eind vorig jaar zijn vierde kernbom liet ontploffen, het eindprodukt van grote industriële bedrijvigheid. En toch ligt juist hierin dé sleutel voor althans enige begrip van de huidige machtsstrijd. Met de industriële en technische ontwikkeling in China groeide de behoefte aan experts boven leiders van uitzonderlijke politieke be trouwbaarheid. Deze technische en industriële experts waren voorna melijk uit Amerika, Indonesië en Europa teruggekeerde intellectue len. Mao heeft nooit zijn verach ting voor kunstenaars en intellec tuelen onder stoelen of banken ge stoken. Reeds in de tijd van de guerrillastrijd tegen Tsjang Kai- sjek voerde hij zuiveringen uit on der kunstenaars en intellectuelen. Mao en Liri Piao, de grote Chinse leiders van China van dit moment, hebben altijd de eerste plaats van de landbouw verdedigd tegen hen, die een Russische ontwikkeling voor ogen stond met een zware in dustrie als locomotief om de ont- wikkelingstrein aan te slepen. Juist door het succes van de atoombom wonnen de intellec tuelen aan macht. Trouwens, de landbouw is altijd bij de industri ële expansie ten achter gebleven. Van de andere kant bestaat China voor 80 pet. uit agrariërs. Hoeveel macht deze intellectuelen en bun aanhangers ai veroverd hadden, blijkt uit het formaat van Mao's tegenstanders: de burgemees ter van Peking, Peng Tsjen; de Chi nese president Lioe Sjao-Tsji, de secretaris-generaal aan de commu nistische partij Teng Hsiao-Ping, de chef van de generale staf Joei- Tsjing. China's topdiplomaat pre mier Tsjoe-en-Lai kiest de rol van bemiddelaar. Maar bemiddelaar aan de zijde van de sterkste, namelijk Mao. Bij alle onzekerheid over de schaarse berichten is het toch wel duidelijk dat Mao de sterkste papie ren heeft. De fanatieke scholieren en studenten, verzameld in de Ro de Wachters, zijn slechts de verken ningstroepen die de krachten der vijand moeten peilen. Mao's pion is echter Lin Piao, die na het afzet ten van de chef van de generale staf Joei-Tsjing en een zuivering van de legertop, het Rode leger in een vaste greep heeft. Er is echter toch een gevaarlijke kant aan de ontwikkeling. Formosa loert op een kans, terwijl in com munistisch China de twee machts groeperingen elkaar bevechten, als lachende derde in' te grijpen. In dat geval zou een wereldoorlog mo gelijk zijn, omdat de Chinezen van Mao dan niet zullen aarzelen om de atoombom te gebruiken, een recht streekse uitdaging aan Formosa's bondgenoot Amerika. Het volkomen valse beeld, dat Amerika en China van elkaar tekenen, door verge lijkingen met papieren tijgers, zou dan funest blijken. Amerika zegt schokschouderend, dat China welis waar het grootste land van de we reld met een bevolking van 750 mil joen is, maar dat het gemiddelde in komen slechts 360,per jaar is tégen bijvoorbeeld 2.235,in buurland Japan en dat de staalpro- duktie geringer is dan die van En geland. De Chinese luchtmacht is totaal verouderd, van een marine is eigenlijk geen sprake. Amerika stelt daar met enige trots zijn ze vende vloot tegenover met 400 a- toombommen aan boord met een explosiekracht van 1200 maal de bom van Hirosjima. China wijst echter schamper naar Noord-Viet- nam, waar de Amerikanen met hun supermacht een klein land met 14 miljoen bewoners niet op de knie- en kunnen krijgen, professor M. H. Lindbeck, direc teur van Harvard's Oostaziati- sche studiecentrum, wijst er ech ter op dat China alle Amerikaanse voorspellingen op atoomgebied heeft achterhaald en in tien jaar tijds Frankrijk voorbijstreefde door op 26 oktober van het vorige jaar hun eerste raket met atoomlading af te vuren. In Washington verwacht men dat China binnen het jaar een water stofbom kan maken en in 1975 in- tercontinëntale raketten. Maar Chi na's stormachtige ontwikkeling zou deze verwachtingen wel eens tot wishful thinking kunnen maken. De Chinese atoomgeleerden kregen hun opleiding dan ook uit de eerste hand Rusland, Amerika, Frankrijk en Engeland. Als Formosa de blunder zou begaan China aan te vallen, dan zouden daardoor twee tijgers gewekt kun nen worden, die hun papieren illu sies in paddestoelrook tot as zouden zien vergaan. SCHIPHOL (ANP) Onverwacht is gisterochtend de Indonesische gouver neur van de Molukken, brigade-gene raal G. Latumahina, uit Djakarta op Schiphol aangekomen. In verband met mogelijke demonstraties van de in ons land woonachtige Ambonezen, die ver enigd in de Republiek der Zuid-Molu- ken nog altijd onafhankelijkheid nastre ven, had men de aankomst geheim ge houden. De gouverneur zou de reis hebben on dernomen- om in Rotterdam een bezoek te brengen aan Verolme. Dezer dagen vertrekt uit IJmuiden het door Verolme voor Ambon gebouwde „Waiame-dok", dat in november door de echtgenote van de Indonesische ambassadeur van de werf te Alblasserdam te water is ge laten. Het 100 meter lange en 22 meter brede dok, dat door de firma Wijsmuller naar Indonesië zal worden gesleept, maakt de reis niet leeg. Het wordt geladen met de door Verolme gebouwde drijvende bok „Taruna" (70 ton hefvermogen) en met twee nieuwe sleepboten. Het geheel is bestemd voor een nieuwe werf op Am- bon en destijds als onderdeel van een veel groter contract besteld door Dja karta. (Van onze correspondent in Bonn) BONN „Samenwerking op lange termijn en in grote stijl" is het eigenlijke succes van de twee daagse besprekingen tussen presi dent De Gaulle en de Westduitse kanselier dr. Kurt George Kiesin- ger. Dr. Kiesinger zei dit gisteren op een drukbezochte persconfe rentie. In totaal sprak hij driemaal met president De Gaulle. De kanselier van de Bondsrepubliek zei op zijn eerste persconferentie sedert zijn ambtsaanvaarding begin decem ber j.l., dait er gedurende de Parijse conferentie van het afgelopen week einde „niets in het onzekere is gelaten". Hij zinspeelde erop, dat er op dit ge bied vroeger dat wil zeggen onder zijn voorganger nogotl eens is gezon digd. De verschillen van mening die uit de aard van de zaak ook nu nog op enkele punten der buitenlandse politiek (bij voorbeeld Eng eland s toetreding tot de E.E.G., Amerika's positie in Europa, de verhoging van. de goudprijs), tussen Parijs en Bonn bestaan, zijn duidelijk tegenover elkaar gesteld. Alleen op leze wijze was het mogelijk vast. te stellen en president De Gaulle deed dit dat er tussen Frankrijk en Duits- and eigenlijk in generlei opzicht zulke meningsverschillen bestaan, dat zij een samenwerking zouden kunnen verhin deren. Dr. Kiesinger herhaalde, dat het rans-Duitse vriendschapsverdrag van anuari 1963 tot nieuw leven is gewekt m dat zowel Parijs als Bonn het nu jrnstig menen met de verwezenlijking van deze samenwerking. De wederzijd se consultaties zullen worden geïnten- iiveerd. De Gaulle komt in juli a.s. laar Bonn, maar intussen zal op minis- erieel niveau tussen belde landen wor- len geconfereerd. De Westduiitse minister Strauss en prof. Schiller zullen met de Franse mi nister Debré spreken over de staalpoli- tiek van beide landen. Er zal een bila terale commissie worden gevormd om de verschillende methoden van samen werking te regelen. De industriële en culturele samenwerking zal worden ver diept. Wat het tere punt Engeland betreft is men in Parijs niet verder gekomen. Men wil nu eerst afwachten wat pre mier Wilson en minister van Buiten landse Zaken Brown op hun Europese rondreis over Engelands toetredings- olannen komen vertellen. Zij komen oegin februari naar Bonn. „Het blijft dan echter", zei dr. Kiesinger gisteren op zijn persconferentie, „zaak der zes E.E.G.-landen om over deze toetreding te beslissen". Men kan uit deze formu lering lezen, dait dr. Kiesinger dit niet beschouwt als een aangelegenheid waar in Frankrijk het enige of ook maar het laatste woord heeft. Een belangrijk punt is, dat president De Gaulle dr. Kiesinger niet heeft ge dwongen om de Oder-Neisse-demarca- lielijn als definitieve Duitse oostgrens te erkennen, althans niet op dit tijd stip. BOSTON (AFP) Een Amerikaan se korporaal die als gevolg van een ernstige verwonding aan de keel, op gelopen by een granaatontploffing ln Vietnam, zijn spraakvermogen had verloren, heeft dank zij inplanting van een kunst-strottehoofd zijn stem te ruggekregen, zo wordt ln Boston ver nomen. De 25-jarige Walter Lopara was onlangs met een verorljzeld strotte- hoofd opgenomen in een kliniek te Boston, waar men er met behulp van een stukje weefsel uit zijn dij in slaag de een nieuw pijpje met „ventiel" te vervaardigen dat vervolgens op de plaats van het strottehoofld werd aan gebracht.

de Stem | 1967 | | pagina 9