il Staatsgarantie bij vestiging in Noorden of Zuid-Limburg ft VIER DODEN BIJ AARDGASBRAND Omroepwet goed ontvangen door Tweede Kamer AARDGAS JAMIN Huis in Maastricht verwoest Het Noorden Lioe Sjao Tsji verlaat Peking Italië steunt Engeland WEGGEGOOID GELD ALS GUNSTIG KLIMAAT ONTBREEKT FELLE OPPOSITIE VVD Vrouw dood na sprong nit raam Aro sterdammer in Engeland gearresteerd DAGBLAD VOOR ZEELAND BELGIë Iets kouder uit Iuidwest tot NOORDEN REACTIES 4NDAAG IN SCHEUR HEVIG NKV over premies voor het noorden: Slechter Huis in brand van neger die in blanke wijk wilde wonen Waarom AUTEURSRECHT OMGEKEERD Hmenexco, Leiden melkkrokantfes 107e JAARGANG No. 25406 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur! Drs. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactieraad: J M. A. C. v. Dongen q j. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. ^es, mr. H. M. L. de Rechter. P. V. M. Vercauteren L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 Mui D I N S D A G 17 JANUARI 1967 Abonnementsprijs: f 12,00 per kwar taal, excl. 0,50 incasso., 15,50 per post excl. 0,50 incasso, 4,00 per maand; f 0,93 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op can- vraag. - Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele ap- lage 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1, telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14, - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Potgieterstraat 3, telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 - telefoon 2893). INDUSTRIEBELEID RUIMER (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. In een brief aan de Tweede Kamer hebben minister Bakker en staatssecretaris Van Son van Economische Zaken gisteravond een verruiming van het regionaal industri alisatiebeleid aangekondigd. Ondernemers de zich in de stimuleringsgebieden vestigen zullen voortaan kunnen kiezen tussen de faciliteiten krach tens rle bekende premie, en prijsreductieregeling of een rijks bijdrage van 25 procent op 'de totale investeringen in grond, gebouwen en machines. Deze investeringspremie is vooral bedoeld voor kapitaalintensieve bedrijven. ne verruiming van het regionaal indu strialisatiebeleid komt beslist niet te vroeg. In de grensprovincies ziet men al jaren met lede ogen, dat veel bedrijven naar België trekken waar de overheid de ondernemer meer te bieden heeft. Alleen al vanuit Noord- Brabant vertrokken in 1966 vijftien industrieën I Of daaraan nu een einde zal komen, is nog maar de vraag. De nu in Den Haag aangekondigde verruiming bete kent nog geen harmonisering van het industrialisatiebeleid in Nederland en België. In de grensprovincies als Zeeland en Noord-Brabant wil men daar naar toe. Vooral in Noord-Brabant maakt men zich zorgen: het aantal industriële arbeidsplaatsen blijft al enkele jaren constant (circa 225.000) terwijl de beroepsbevolking jaarlijks met 10.000 personen toeneemt. In dat licht vragen wij ons af of hel geld, dat de regering in het Noorden stopt en nog wil stoppen, wel goed besteed wordt. Zou men niet econo mischer handelen door te investeren in die landsdelen die bewezen hebben de nationale economie te kunnen ver sterken? Noord-Brabant en ook Zee land zijn, zoals is aangetoond, van zichzelf al aantrekkelijker voor het bedrijfsleven dan het excentrische en dun bevolkte Noorden, dat de rege ring, koste wat het kost, naar het schijnt, wil oppeppen. Ook het besluit om de aanvragen van buitenlandse bedrijven die zich in Ne derland willen vestigen, centraal op het departement van Economische Za ken te behandelen, kan bij ons on mogelijk geestdrift wekken. Op het ministerie zal men alles in het werk stellen, die buitenlandse ondernemin gen naar het Noorden te dirigeren, zo els men, enkele jaren geleden, ook met de Ford-fabriek gepoogd heeft, uie staat nu in het Belgische Genk.... ■mi De ondernemers zullen voor schotten op de premies kunnen krijgen om gemakkelijker te kun- n eninvesteren, als zij tenminste voldoende zekerheid stellen dat het voorschot terugbetaald wordt als de vestiging niet doorgaat. Voor Zuid-Limburg en het Noorden des lands hebben de bewindslieden nog verdergaande maatregelen aange kondigd. Bedrijven die zich in deze lands delen vestigen kunnen in aanmer king komen voor staatsgaranties op leningen (maximaal 3 procent voor 15 jaar) en rentesubsidies. Administratieve vestigingen en bedrijven in de dienstensector die zich in Zuid-Limburg of het Noor den vestigen, kunnen ook recht doen gelden ep de zogenaamde slo of siolmaatregelen (faciliteiten voor industriële ontwikkeling). In bepaalde gevallen is de staat bereid om rechtstreeks deel te ne men in het aandelenkapitaal van bedrijven, die Zuid-Limburg of het Noorden tot vestigingsplaats kie zen. Het is er de bewindslieden vooral om te doen de belangstelling van binnen- en buitenlandse ondernemers voor ves tiging in Limburg en het Noorden te stimuleren. Zij menen dan ook dat een aanzienlijk actiever acquisitiebeleid in het buitenland gevoerd moet worden dan tot nog toe, in verband met de ge spannen arbeidsmarkt en de situatie in de bouwnijverheid, mogelijk was. (AP) Een anti-com- ^jUJiIstische krant in Honkong schreef het Chinese staatshoofd, - zÜn hoofdkwartier heeft lm S J if In Sjitsjiatsjoean 200 km bui- ppn n£' Wa&r hij zich voorbereidt op Tse-Toeng a middelen op Mao min tiChi.nees_taliSe blad wist uit diplo- Linp uf 0I? ',n Pek'ng te melden dat wpiir,!? van enkele vertrou- ngen Peking had verlaten. LioeVhS dei krant is Sjitsjiatsjoean lie ^stad men Sat r-ra?° wordt intussen verno- in Pekino °a s vrouJw Wan« Kwang Mei werd r ro gardisten is ont- ZIE OOK PAGINA 9. xijn PA) Engeland kan bij tot de fpc om toe6elaten te worden tekenen n»°£ üarme steun van ttalië Aldn de Italiaanse pre- Moro en de minister van Wm_ mier Aldn 5 de Italiaanse pre tenlandse e?> minister van bui Witoltata), gisteren in mier Wilson rsl<Londerhoud met pre- n van Engeland gezegd. aet K.NMiriCeL!"e?gedeeld d00r Over het ai„'„£ tot vanavond: enkele onklart™ 'lr"«S weer met mist. Zwakke gen' Plaatselijk tisteren. In fl» 1^|!lpe!aaturen dan ftiespunt. echtend rond het "ar; maat4opUi4'34zon onder 11'00 07.45 uur uur- maan 0n- N 8l349iVegeninformatiedienst: De regering heeft ook besloten dat de aanvragen van buitenlandse onderne mers die belangstelling hebben voor vèstigingin ons land. centraal op het departement van Economische Zaken zullen worden behandeld. Dat was tot voor enige jaren ook het geval. In het algemeen willen de bewinds lieden met de verruiming van het be leid de in vergelijking met België wat starre industrialisatiepolitiek beweeg lijker maken. In de grensprovincies wordt reeds lang over de concurrentie van België geklaagd. Over het Noorden schrijven de be windslieden dat daar een vertraging in de industriële ontwikkeling opgetreden is en dat kan men in het kader van het ruimtelijk beleid niet hebben. Zoals be kend moet volgens de tweede nota over de ruimtelijke ordening een groter deel van de Nederlandse bevolking in het Noorden ondergebracht worden dan bij een natuurlijke ontwikkeling het gevolg zou zijn. Wat de stimuleringsgebieden buiten het Noorden en Zuid-Limburg betreft menen de bewindslieden dat, zonder iets af te doen aan het gewicht der structu rele problemen aldaar, de situatie niet zo ernstig is dat daar dezelfde maatre gelen moeten gelden als in Limburg en het Noorden. De Noordbrabantse gedeputeerde P. H. Coppes reageerde op de verruiming van het beleid niet zonder bedenkingen. „Vroeger werd Brabant altijd in een adem met Limburg en het Noorden ge noemd," zei hij. Hij achtte de verrui ming „op het eerste gezicht" ook voor zijn provincie verheugend. Hij voegde eraan toe dat naar zijn mening eigen lijk de hele kernaanwijzing op de hel ling moet (Midden-BrabantD De directeur van gemeentewerken te Bergen op Zoom, de heer E. van Vianen ("onlangs in het nieuws met een plei dooi voor meer stimuleringsmaatrege len voor Zuidwest-Nederland en minder voor Limburg en het Noorden), vond de verruiming een eerste stap in de goede richting. Hij voegde eraan toe dat voor een kerngemeente als Bergen op Zoom een vlottere toevloeiing van geldmidde len om belangrijke openbare werken te financieren even belangrijk is. De foto laat zien hoe grondig het Maastrichtse huis na de aardgas ontploffing werd vernield. (Van onze verslaggevers) MAASTRICHT/VLISSINGEN Vier mensen zijn gistermorgen in Maas tricht om het leven gekomen toen in een huis aan de Statensingel aardgas tot ontploffing kwam. Het gas was ontsnapt via een scheur van ongeveer 30 cm in de gasleiding. Drie mensen, twee vrouwen en een baby ontsnapten uit de vuurzee. Als primaire doodsoorzaak werd hij de slachtoffers verstikking geconstateerd. Een gevolg van de enorme rookontwikkeling. .In VLISSINGEN woedde de grootste brand sinds de oorlog. Drie panden brandden tot de grond toe af. Met grote moeite wisten alle bewoners zich te redden. De oorzaak is nog niet be kend, de schade loopt in de tonnen. Voor meer nieuws over deze brand verwijzen wij naar pagina 3. De slachtoffers in Maastricht zijn de TEN ZUIDEN van het Japanse eiland Ehikokoe is gisteren een vliegtuig op een hefschroefvliegtuig gevlogen. Beide toestellen maakten deel uit van de Ja panse marine. Negen inzittenden, vijf van het hefschroefvliegtuig en vier yan het vliegtuig, worden yermist. De totaaltelling op de Boeren leenbankenbalans beloopt bijna vier en een half miljard. Pag. 5 Joan Haanappel bindt de schaat sen voorgoed af. Pagina 6. Praten met kandidaten Want wie zijn de mensen ach ter die bekende namen op de lijsten waarop we straks een hokje rood mogen maken? Van daag mr. E. H. Toxopeus. Pa gina 7. Bonn en Parijs gaan, na Kiesin- gers bezoek aan Frankrijk, in grote stijl samenwerken. Pag. 9. Franse economie staat er goed voor. al zal het aantal werklo zen (nu 300.000) dit jaar nog wel stijgen. Pagina 11. heer Martin H. van Til, 24 jaar, zijn dochtertje Caro, 2 jaar, zijn moeder mevr. H. van Til-Pieters, 52 jaar, en een kostganger, die bij de familie Van Til in huis woonde, de heer A Tho massen, 50 jaar. De echtgenote van de heer Van Til, mevr. Van Til-Van Haren, kon zich met een baby van 3 maanden in veilig heidstellen. Zijn zus, mejuffrouw Ca roline van Til, 20 jaar, ontvluchtte de vuurgloed door uit een raam van de tweede etage te springen. Zij werd met rugklachten in het ziekenhuis opgeno men. De oorzaak van de ontploffing en de daaropvolgende brand is een scheur in de drie-atmosfeerdrukleiding van het aardgasnet, die onder de voor het huis lopende ventweg is gelegen. Van daar uit drong het gas via de grond en de riolering het huis binnen. Op een ge geven moment moet zich zoveel gas in de woonkamer, waar een brandende haard stond, hebben verzameld, dat er een ontplofbaar gasmengsel ontstond, dat ontbrandde. Een geweldige steek vlam zette_ het huis, dat helemaal werd verwoest, in één slag in vuur en vlam. Binnen enkele minuten was de Maas trichtse brandweer, waarvan de kazer ne in de nabijheid is gelegen, ter plaatse. Het was onmogelijk het brandende huis binnen te dringen. Brandmeester A. van Wunnik verklaarde in een kort vraaggesprek: „Ik ben er even binnen geweest, maar het vuur was zo hevig leven van mijn mensen zou hebben gekost indien ze zouden hebben getracht de nog in het huis aanwezige bewoners eruit te halen". Direct na de catastrofale, explosie speelden zich daar hartverscheurende en jonge echtpaar Van Til-Van Haren, dat gelijkvloers sliep, vluchtte met de baby de straat op. Roepend tot de andere huisgenoten be gaf de heer Van Til zich weer in de woning om te trachten zijn tweejarig dochtertje en moeder te redden en de anderen te waarschuwen. Dit is hem niet meer gelukt. (ZIE OOK PAGINA 7) (Van onze correspondent) UTRECHT „Elke cent die men toe zegt of weggeeft aan wat goedkope grond om daardoor weer kleine in- dustrietjes of nevenvestigingen naar het noorden te lokken, is weggegooid geld, omdat men daarmee het werkelijke probleem, namelijk het gemis aan een gunstig klimaat voor de opbouw van een werkelijke industriële agglomera tie, niet opheft". Dit zegt het Neder lands Katholiek Vakverbond (N.K.V.) in zijn verbondsorgaan. „Men moet oppassen dat men met het in het vooruitzicht stellen van allerlei nota's niet de indruk gaat wekken dat de problemen in het noorden nu snel zullen worden opgelost. De positie van het noorden zal in de komende jaren ongunstiger worden", Aldus het N.K.V. Het verbond baseert zijn verwachtin gen op de omstandigheid dat de aanwe zigheid van voldoende arbeidskrachten in een bepaalde streek of provincie als trekpleister voor de vestiging van nieu we industrieën aan waarde heeft in geboet. Nu het bedrijfsleven in Nederland bezig is zich te hergroeperen, nu ver dere mechanisering, automatisering en vergroting van de arbeidsproduktivi- teit de centrale thema's zijn geworden en nu een toenemende „verknoping" van bedrijven plaats heeft in de vorm van specialisering en toelevering, wordt de positie van het noorden volgens het N.K.V. slechter. Het N.K.V. stelt dat veel meer aan dacht dan tot nu toe besteed moet wor den aan de werkelijke ontsluiting van het noorden, zowel door betere en snel lere toegangswegen en landschapsver betering, als door een aantrekkelijke infrastructuur voor de recreatie, die van betekenis is voor het woon- en leefklimaat. NEW YORK (A.P.) Jacques Overdiep, (een naar Amerika ge- emigreerde Surinamer)deed over werk, spaarde zijn geld en kocht een huis van 31.000 dollar in een rustige wijk van Brooklyn voor zijn gezin, omdat het er „aardiger" was dan in de wijk in Brooklyn waar hij nu woont. Het gezin is nog steeds van plan er in te trekken, hoewel een vrij wel zeker met opzet veroorzaakte ontploffing en een brand de wo ning vernielden. De Overdieps zijn negers. De wijk waarin zij wilden gaan wonen wordt voor meer dan 90 pet. door blanken bewoond. „Deze brand werd door beroeps mannen veroorzaakt", aldus Max Herer, tweede brandmeester, bij het inspecteren van het stenen huis van twee verdiepingen. Shirley Overdiep zei later dat zij en haar 29-jarige man en hun drie jongetjes van 3 tot 5 jaar er vermoedelijk toch in zullen trek ken. „Het is tenslotte ons huis", zei zij. Overdiep kwam in 1957 uit Ne derlands Nieuw-Guinea naar Ame rika en werkt daar nu als machi nist. Nadat de brandweer snel de brand gelijkvloers geblust had, vonden de brandweerlieden twee blikken met benzine op het gras veld. Alle ramen en het dakraam van het huis waren opengezet, voordat het tn brand gestoken werd. De heer Overdiep heeft planken gespijkerd voor de gebroken rui ten. Leden van zijn kerk hielpen hem er by. Peter Albert, de blanke eigenaar van het huis er naast, zorgde voor de planken. „Ik wilde in een rustige wijk wonen met bomen en particuliere huizen. Het is prettiger dan waar ik nu woon", aldus Overdiep. „Waarom doen ze dat. Ik begrijp het niet. In Suriname, waar ik ge boren werd, woonden we allen met elkaar". Een buurman, Henry Schlossen- berg, stond op straat en schudde zyn hoofd. „Ik woon hier al 30 jaar. In deze wijk wonen allemaal fatsoenlijke mensen. Ik kan niet geloven dat iemand zo iets doet". 1 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer staat in meerderheid positief tegenover het nog door het kabinet-Cals ingediende ontwerp voor een nieuwe omroepwet. Van de grote partijen zal alleen de VVD en een deel van de CHU tegen aanvaarding van deze wet stem men, die overigens door aanvaarding van een aantal ingediende amendementen op sommige punten van minder principieel belang nog gewijzigd kan worden. Van K.V.P.-, P.v.d.A.- en A.R.-zijde is het wetsontwerp gisteren geprezen als een werkstuk dat de vrucht is van een voorbeeldig gemeenschappelijk overleg tussen regering en parlement en dat aan de Nederlandse situatie en verhoudingen op het gebied van de om roep is aangepast. Mr. Baeten (K.V.P.) vond het van groot gewicht dat deze wet nu een vraagstuk regelt, dat zijns inziens al te lang een vertroebelende factor in de Nederlandse politiek is ge weest. De heftigste oppositie tegen het wetsontwerp kwam gisteren van me vrouw Van Someren-Downer (V V.D.), zij zei dat het wetsontwerp was' inge diend „ter bestrijding van „Televizier" en ter sluiting van de ether". Zij noem de het ontwerp een „ontstellend stuk, oer-conservatief, een stuk gelegen heidswetgeving dat te gemeen is om te amenderen". Haar fractiegenoot mr. Berkhouwer noemde het ontwerp „anti-liberaal in de klassieke zin van het woord" en hij vond ook dat het de overheid veel te veel bemoeienis met omroepzaken ver schaft. Het aanvankelijk ook bij de K.V.P., A.R. en de C.H.U. levende be zwaar van een te grote overheidsin vloed was echter juist door verschil lende wijzigingen van minister Klompé in het ontwerp grotendeels weggeno men. Een zeer belangrijke rol in de dis cussies van gisteren speelde de kwestie van het auteursrecht op de program magegevens. Volgens het wetsontwerp in zyn laatste gewijzigde versie komt het auteursrecht van deze programma gegevens toe aan de omroeporganisa ties zelf en aan de N.O.S. Allen die een zendmachtiging hebben verworven heb ben recht op elkanders gegevens en op volledige publikatie daarvan. Wie nu, zoals „Televizier" al jaren doet, deze gegevens ook zelf publiceert moet, om niet strafbaar te zijn, kunnen bewijzen, dat hij zijn gegevens niet heeft ontleend aan de programmagege vens van de erkende omroeporganisa ties. Aanvankelijk gold dat deze orga nisaties zelf moesten bewijzen dat een blad als „Televizier" zijn gegevens aan de programma-opgaven van de om roeporganisaties ontleende. De bewijslast is nu dus omgekeerd en van de omroeporganisaties afgewen teld op „Televizier". „Televizier" stelde in verschillende processen in het ver leden dat het door „vrije nieuwsgaring" aan zijn gegevens kwam en daardoor bleven de omroeporganisaties met hun protesten onmachtig. Nu de bewijslast is omgekeerd wordt deze situatie an ders. Van verschillende zijden kwamen gisteren in het kamerdebat juridische bezwaren tegen deze gang van zaken naar voren. Mr. Van Rijckevorsel (K.V.P.) noemde het omkeren van de bewijstlast een zeer onwenselijke zaak, die vreemd is aan ons strafrecht. „Nie mand is schuldig voor zijn schuld is bewezen", zo stelde hij. Ook was hij van mening dat hier incidenteel wordt gepoogd het auteursrecht te bescher men buiten de auteurswet van 1912 om en zonder dat dit nodig is. (Van onze correspondent) NIJMEGEN Zondagnacht sprong in de Nieuwe Marktstraat in Nijmegen een 26-jarige vrouw uit angst voor de man van wie ze gescheiden leefde, uit het raam van haar huis. Ze was op slag dood. De man, de eveneens 26-jarige van H., is voor onderzoek door de po litie ingesloten. De gescheiden echtgenoot had van de rechter toestemming gekregen op zater dagmiddagen de twee kinderen, respec tievelijk twee en vier jaar oud, t'e be zoeken in het huis van zijn vroegere vrouw. Om bezoeken op andere uren van hem te ontgaan en uit angst, dat hij haar zou mishandelen, had de vrouw de voordeur van extra-grendels voorzien en de ra men dichtgespijkerd. Bovendien zorgde ze er voor, dat er, zo dikwijls als maar mogelijk was, familieleden bij haar thuis waren. Zondagmiddag omstreeks half vijf slaagde de man er toch in op de zolder van de woning binnen te dringen. Omdat hij beneden zich. op de eerste verdieping, stemmen van familieleden hoorde, bleef hij tot in de nacht in zijn schuilplaats. Volgens de verklaring van H. schrok de vrouw hevig toen ze hem plotseling de kamer zag binnenkomen. Ze zou in een reflex het raam hebben stuk gesla gen en even later, toen er ruzie ont stond over de kinderen, naar buiten zyn gesprongen. MEVROUW VAN SOMEREN fel tegen LONDEN (Rtr.) Voor een Londen- se rechtbank is gisteren verklaard dat een 26-jarige Amsterdammer, J. A. v. d, S„ in een Londens hotel is gearresteerd. Hij werd in het bezit bevonden van 591 horloges, 64 ringen, 11 armbanden, 20 halskettingen en broches, alle van niet- Engelse makelij, in totaal voor een waarde van 10Ó.0Q0 gulden. Wat de gearresteerde Amsterdammer de Engelse politie verteld had zou gelijk staan met' een bekentenis van smokkel, maar er zou een onderzoek ingesteld moeten worden om uit te maken of de goederen wellicht gestolen zijn, zo werd door een Engelse rechercheur voor de Londense rechtbank verklaard. (ADVERTENTIE) MEDEDELING ALLEEN VOOR INWONERS VAN BREDA Bij inruil van uw oude gasfornuis kunt u zich nu extra voordelig (lef op vanaf slechts f 205,-1 een echt Küppersbusch gasfornuis aanschaffen. Bezoek de toonzaal van het GEB en vraag in lichtingen. IMPORTEUR HOGE RIJNDIJK 25 van niet duur wet heerlijk

de Stem | 1967 | | pagina 1