N.V. IRENS' Maatregelen in de financiële sfeer Lioe nog steeds niet verslagen 3000 Schoonzoon van vermoorde blijft ontkennen fleXa JAMIN Roemeense I premier naar Nederland dagen: ze ineen ling meubelen Wieringen-6 nog zoek REVOLUTIE IN NIEUWE FASE man op straat bij Opel WERELDWIJD HEROïNE- COMPLOT OPGEROLD ARRESTATIE IN TILBURG Ko Prins in Duitsland gearresteerd weekend-systeem )R DE Vandaag verklaring van premier Zijlstra ZEEUWEN STERK IN STEM-CROSS Mr. Elias overleden Berghuis wil gesprek over christelijke partijpolitiek Drie doden in Apeldoorn Bij ongeluk in Tilburg 2 Amerikanen omgekomen IOUDTRAP 2.95 NDVEGER 0.95 lALWOL 0.25 IDWEILEN 1.00 'op van gehele meubelen is 10% korting iverzorging DAGBLAD VOOR ZEELAND {Uitnodiging „met genoegen aanvaard VERSTANDIGER ge"inn°n 2ijn dak' Mist Verklaring Prognose Loods die kind redde overleden Doel Geld Vrouw (88) temidden van kunst schatten verbrand Troosleloos Kostbaar Mo lief Verantwoording MET KVP EN CHU ZOON ONTVOERD Grondverf droog na 50 minuten. Plamuur hard na 15 minuten! melkkrokantjes 24 Ifd, met platvorm I per trede [rood gelakt 5 rolletjes luizing uit de 500 m2 (v.h. kont'ektieatelier Co.) houden wij e bankstellen - |eubelen - slaapkamer- bergmeubelen - bedden beien enz. enz. |)ERD EN ZELFS 5N GULDENS SR. «beien, gordijnen, bedden 1 ES LIST OOK IETS 51J. IJK ,.r, JAARGANG Ne. 25405 Laave: N-v- uit9- Neerlandle klreeteur: Drs. W. A. J. AA. Harkx «fdredacteur: L. Leijendekker L dactiaraad: J AA. A. C. v. Dongen L j v, Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Tjes, mr. H. AA. L. de Rechter, P. V. AA. Lcauteren. L. J. v. 'J Westende. •uroau: Breda - Reigerstraat 16 Xl. 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 'oor God, Koningin en Vaderland MAANDAG 16 JANUARI 1967 Abonnementsprijs: 12,00 per kwar taal, excl. 0,50 incasso, 15,50 per post excl. 0,50 incasso, 4,00 per maand; 0,93 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. lureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1, telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14, telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Potgieterstraat 3, telefoon 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41 telefoon 2893), EXTRA HULP AAN PROBLEEMGEBIEDEN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering maakt vandaag bekend welke I extra maatregelen zij' wil treffen voor de industriële pro bleemgebieden in Limburg, liet noorden en in enkele stimu leringsgebieden. Deze liulp komt neer op facliteiten in de financiële sfeer, zo deelde minister-president Zijlslra zater dag op de anti-revolutionaire partijvergadering in Utrecht mee Bovendien komt de regering dezer dagen met een speciale re geling voor een aantal gemeenten waar de werkloosheid aanmerke lijk gestegen is, met name o.m. in Ruephen en omgeving. Ook deze regeling houdt financiële bijstand: in voor o.m. werkgelegenheidsob- jecten. Zaterdag- in Utrecht zei minister Klom- pé over de werkgelegenheid „Het ka binet-Zijlstra zag zich genoodzaakt over te gaan tot een aantal harde maatre gelen. Een versterkte werkloosheid was daarvan het gevolg, maar we beginnen weer lucht te krijgen. Een lening be neden de 7 procent is daar o.a. een voorbeeld van. Er kan weer geld vrij gemaakt worden voor gemeenten die willen bouwen. Er zal beslist meer werkgelegenheid komen". MAURR graag naar Nederland. BOEKAREST (AFP/AP) Minis ter Luns heeft premier Ion Gheorghe Maurer van Roemenië en de Roe- meense minister van buitenlandse za ken, Corneliu Manescu, uitgenodigd voor een bezoek aan Nederland. De uitnodiging is met genoegen aan- I Vaard. Luns zei gisteravond dat het ijzeren gordijn niet meer bestaat als gevolg van de steeds beter wordende betrek kingen tussen Oost- en West-Europa. Aan het einde van zijn officiële be- j zoek aan Roemenië noemde Luns dit land een wegbereider voor verdere toe nadering tussen oost en west. Hij noemde in dit verband de oplossing van de kwestie-Duitsland. In een ander verband verklaarde Luns dat „het Roemeense voorbeeld, J'l' bereidheid kontakten te zoe ken met alle Europese landen, onge acht hun politieke stelsels, andere lan den. ook de grotere, heeft beïnvloed". Luns, die in het Frans sprak, richt te zich tot een voornamelijk Roemeens gehoor. Er waren echter ook enkele communistisch-Chinezen aanwezig. De minister zei dat zowel Nederland I 'is Roemenië kleine landen zijn ,,die «aarom gedwongen zijn een verstandi ge politiek te voeren dan de grote mogendheden". de rol ear: de kleinere landen is echter volgens Luns sinds de twee- wereldoorlog belangrijker gewor- j i.Jii'10?*?. z'in verblijf in Roemenië een Nederlands-Roemeens m™»!? u aUuküord getekend. De Roe- snS: fr ermee ingestemd een levm t. Nederlandse afdeling in het buitr.„i!a roepen in hun kamer van buitenlandse koophandel. •cmiJ? ,b"menkort een Nederlandse Baan ?e delegatie naar Roemenië delen hnl P,aatse te kunnen beoor- een uith v? moSelÜkheden liggen voor een uitbreiding van de handel? heeft D/aterd mSt^ jamse DaPPerbuurt gewoed een Srote brand volkrijk'» h„ ™kele huizen in deze weer enf verwoestte. De brand- met Zm m''? alarm en rukte uit wagons .spluten' twee Iftdder- Semvastm o'm naa*wa®®n' een slan" van de brand e°n stafwaSen Oorzaak De brantH ,s. een bl,tagaskachel. dwoncen 7WaS binnen een uur be- het kSi1'1;11'; ™eegedeeld door Over,v«eml'/eld,g tot vanavond: <ffiWNa«49iWeg6ninJormati«dienst: Minister-president Zijlstra heeft de extra hulp aan Limburg en het noor den niet nader omschreven. Zij worden vandaag openbaar gemaakt in een nota van minister Bakker en van staatsse cretaris Van Son van Economische Za ken. Men mag aannemen, dat de extra hulp uit belangrijke financiële facilitei ten zal bestaan. Staatssecretaris Van Son deelde begin januari in de Tweede Kamer mee, dat Nederland zo nodig tot rentesubsidies voor nieuw te vesti gen bedrijven zou moeten overgaan, zo als ook België die kent. Bovendien acht te hij een gedeeltelijke of volledige staatsdeelneming in belangrijke bedrij ven, die zich in een „ïdustrieel pro bleemgebied willen vestigen, eveneens goed mogelijk. Het ligt voor de hand dat de nota van vandaag hierop zeker zal terugkomen. De regering kan hiertoe waarschijn lijk des te gemakkelijker overgaan, om dat de jongste verwachtingen van het centraal planbureau over de nationale economie iets rooskleuriger zijn dan het bureau eind vorig jaar verwachtte. Aan het ANP is tenminste meegedeeld, dat de export 3 procent en de arbeidspro- duktiviteit 1 procent meer is gestegen dan in de vorige, nogal sombere ra ming was berekend. Bovendien zou ook de betalingsbalans iets gunstiger uitvallen, dan het tekort van bijna 1 miljard gulden, die in no vember geraamd werd. Vooral voor de gemeenten met een groot aantal werklozen, zoals bijv* Noord-Brabant die kent, is deze nieu we prognose zeer belangrijk. DEN OEVER (ANP) Schepen van de Wieringer vissersvloot die zaterdag zijn uitgevaren uit Den Oever om te zoeken naar de afgelopen woensdag voor het laatst gehoorde garnalenkotter Wieringen-6, de Pieter Alberts, hebben nog geen spoor van het schip en zyn bemanning ontdekt. Een bericht van een Duits kuststation, waarin werd gemeld dat ten zuidwesten van boei PE netten, tonnen, kisten en een kleedje waren waargenomen, sticht te enige verwarring onder de opvaren den van de Wieringer vloot. Een radio boodschap van hun voorzitter maakte duidelijk dat het hier niet om de Wie ringen-6 kon gaan die had geen rode netten, geen haringtonnen en geen blauw kleedje aan boord. Bovendien was de plaats waar' deze spullen drij vende waren gevonden vele mijlen van de plek waar men de Wieringen-6 het laatst heeft gehoord. (Vain onze correspondent) WEMELDINGE De 56-jarige loods M. v. Putiten uit Terneuzen is zondag morgen in het Juliawaziekenhuis te Terneuzen aan zijn bekomen verwon dingen bezweken. Op 6 januari was hij aan boord van het Nederlandse motor schip Ida II dat door het Zweedse zee schip Aida op de Westerschelde werd overvaren. Ondanks het feit dait Van. Putten zelf zwaar gewond te water geraakte, wist hij een tweejarig kind zwemmend bo ven te houden tot hot opgepikt werd. TOKIO (AP/Reuter) Communistisch China heeft gisteren ver klaard dat de „proletarische culturele revolutie" een nieuwe fase is ingegaan, zo meldt radio Peking. De verklaring was vervat in een artikel in het theoretische blad de Rode Vlag, een der organen van de Chinese communistische partij. RUESSELSHEIM (AP) Een woordvoerder van de vakbond bij de Duitse Opel autofabriek in Ruesselsheim, heeft gisteren ver klaard dat drieduizend werkne iners door de directie ontslag zal worden aangezegd. De directie heeft als reden voor de ont slagen opgegeven het dalen van de af zet in de Duitse Automobielindustrie. Dit is de tweede maal dat er bij Opel, een dochteronderneming van de Ameri kaanse General Motors Corporation, ontslagen worden aangekondigd. Eind december werden veertienhon derd werknemers bij de fabriek ont slagen. Ook bij andere Duitse autofabrieken beperkt men dg produktie. NEW LORK (AP) Door een poli tionele actie, die vier werelddelen om spande, zijn zeven personen aangehou den, die verdacht worden van een in ternationale handel in verdovende mid delen. Deze zeven personen zouden heroïne ter waarde van 5.000.000 dollar uit Hongkong- naar de Verenigde Staten hebben gesmokkeld. Na speurwerk, dat de halve wereld omspande, werd in New York en Miami Beach een val gezet, die tot de arres taties leidde. In Australië wordt gejaagd op nog tien leden van de bende. In dat werelddeel zou zich de basis van de groep bevinden. De heroïne werd in Hongkong ge kocht voor 800 dollar per Engels pond. De verkoopprijs in de Verenigde Staten bedraagt 17.000 dollar per Engels pond. De koeriers van de groep vervoer den de heroïne in de corset ten, die zij droegen. In het artikel van de Rode Vlag werd verder gezegd dat het belangrijkste doel van de culturele revolutie is ge legen in een machtsstrijd tussen volge lingen van Mao Tse-Toeng en van diens rivaal presidënt Lioe Sjao-Tsji. De Rode Vlag deed een beroep op de machten die Mao steunen om zich nau wer aaneen te sluiten en op te treden tegen het „antirevolutionaire revisionis me en de burgerlijk-reactionaire poli tiek" en de volgelingen daarvan. In het artikel, ondertekend door een commentator, stond dat „Arbeiders in Sjanghai een miljoen rebellen (be doeld worden volgelingen van Mao) bij een hebben gebracht onder leiding van de proletarisch-revolutionaire politie vertegenwoordigd door voorzitter Mao." In liet lange artikel stond dat „het principiële doel van de proletarische culturele revolutie is dat de proletari sche krachten de macht overnemen van een handvol autoriteiten binnen de par ty die de kapitalistische weg volgen." Premier Tsjoe en-Lai liet weten dat de campagne voor de culturele revolu tie geïntensiveerd zal worden. In een rede, die hij hield op een ban ket voor Albanese communistenleiders, zei hij, dat de culturele revolutie zich nu ook onder de boeren verspreidt. De plattelanders maken ruim 80 procent van China's bevolking uit. De Chinese communistische partij meldde zondag, dat Mao Tse-Toeng aan de winnende hand is in de strijd tegen "Zijn tegenstanders, maar dat het einde van deze strijd nog lang niet in zicht Het partijblad voor de behandeling van theoretische kwesties, „Rode Vlag", zegt, dat Mao's tegenstanders nog steeds over financiële bronnen en mankracht beschikken. Volgens 't Volksdagblad, het officiële partijorgaan, zullen de mili tante rode gardisten de hele oude we reld „in stukken slaan" en een „nieuwe rode wereld op de puinhopen van de oude scheppen". Op weg naar Tunis, in de T.E.E. van Amsterdam naar Brussel, is zaterdag plotseling overleden de journalist Eduard Elias. De heer Elias, één van de bekendste figuren in de Nederlandse journalistiek, werd 66 jaar. Pnder het lezend publiek verwierf hij zijn grootste bekendheid met zijn rubriek „Praetvaria" in Elseviers Weekblad. Mr. E. Elias werd op 12 september 1900 geboren in Den Bosch. Na zijn rechtenstudie in Leiden begon hij zijn journalistieke loopbaan bij de Nieuwe Rotterdamse Courant. (Van ontze sportredactie) BREDA. De atleten van de RKHAV Hulst, een twintigtal van de in totaal meer dar.* duizend lopers, die gister middag' deelnamen aan de „Dagblad De Stern-cross", hebben twee van de in totaal zeven terreinlopen beheerst. Bij de jongens B zegevierde Yvo Fas- saert en bij de jongens A A. van Hou ten. Zodat leraar van de Hulster tech nische school en atletiektrainer uit lief. hebberij Jo Everaert een bijzonder goede dag had. Bij de dames werd J. Vermeulen van HAC eerste, bij de meisjes J. v. d. Stelt van AVA, bij de volkscross (14 tot en met 17 jaar), W. Wesfdorp uit Heinkens- zand, bij de volkscross (18 tot en met 39 jaar) J. de Jong uit Alphen, bij de senioren (KNAU) J. van Eekelen van het Roosendaalse THOÏt en bij de vete ranen A. Verbaan. (Van onze Parijse correspondent) PARIJS Zaterdag is de 88-ja- rige mevrouw Mathilde Amos in haar Paryse woning aan de Rue Rivoli temidden van haar schilde rijen levend verbrand. De brand weer kwam te laat om haar te kunnen redden, maar is erin ge slaagd om een groot deel van de zeer kostbare verzameling kunst voorwerpen te behouden. Men weet nog niet wat van de ramp precies de oorzaak is. Mogelijk is het vuur ontstaan door kortsluiting, moge lijk door onvoorzichtigheid, want mevrouw Amos was de laatste tyd gewend hopen papier zelf te ver branden om niet alles in een vuil nisbak te moeten deponeren. Sedert een jaar leefde mevrouw Amos geheel alleen in haar mu seum, troosteloos over de dood van haar maitre d'hotel Morio, twee jaar geleden gestorven. Zij ging al leen nog maar uit om musea en tentoonstellingen te bezoeken. Eer tijds kwamen alle muziekliefhebbers en kunstkenners bij haar thuis, ie dere eerste zondagochtend van de maand. Men luisterde bij haar naar voordrachten, naar muziek of be wonderde haar schildjerijenverza- meling, die zfj van haar man had geërfd, en die zij zelf met zeer veel goede smaak aanvulde. Haar man was arts uit Lotharin gen, niet een grote passie voor schilderijen. In zijn verzameling had hij kostbare werken van Dufy, Utrillo, Chagall, Vlaminck, veel Chinees porselein en zeldzame boe ken. In 1953 schonk mevrouw Amos haar gehele collectie aan de stad Pa rijs, die haar in ruil daarvoor een lijfrente betaalde, zodat zij zonder zorgen na de dood van haar man verder kon leven. Aanvankelijk dacht men dat de gehele collectie door de brand was vernield, maar de brandweer heeft zo snel ingegrepen, dat van de 15 vertrekken slechts 3 totaal zijn ver woest. Daar is de schade onher stelbaar. De andere schilderijen hebben niet of slechts zo weinig geleden, dat de restauratie geen al te grote moeilijkheden zal opleve ren. (Van een onzer verslaggevers) TILBURG Sinds zaterdagavond 9 uur zit de 30-jarige Tilburgse tim merman Leonard M. opgesloten in een cel van het hoofdbureau van politie in Tilburg. Hij wordt ervan verdacht vorige week zondagnacht zijn schoon vader, J. van der Mierden (63) vermoedelijk met een zware hamer te hebben doodgeslagen. Volgens hoofdinspecteur H. Manders, chef van de Tilburgse recherche, ls verdachte sinds hij zaterdagavond in zijn woniing, Houtstraat 19, werd ge arresteerd, weinig spraakzaam. Hij houdt vol, dat hij zijn schoonvader niet heeft gedood. Zoals bericht werd de heer J. van der Mierde in de bewuste nacht dood op de plaats achter zijn huis aangetrof fen. De vrouw van verdachte Leonard M.. die met haar man en bijna 2-jarig dochtertje bij haar vader inwoonde, verklaarde eerder, dat zij haar vader hevig bloedend had ontdekt, toen zij 's nachts naar het achter het huis ge legen toilet ging. De politie vermoedt, dat zij kennis heeft van hetgeen er precies met haar vader gebeurd is, maar neemt voorals nog niet aan, dat zij medeplichtig zou zijn. Mevrouw M.-van der Mierde ver wacht eerstdaags een baby. Twee re chercheurs van de Tilburgse politie hebben in de nacht van zaterdag op zondag in haar huis de wacht gehou den om maatregelen te kunnen nemen voor het geval de baby zich zou aan kondigen. Gesuggereerd werd reeds of voor deze taak niet beter een beroep ge daan kon worden op het team van de tien vrouwelijke politie-agenten die Til burg in dienst heeft. Over het eventuele motief van de moord liet de Tilburgse recherche zich niet duidelijk uit. De mogelijkheid wordt niet uitgesloten, dat verdachte het gemunt zou hebben op de nalaten schap van zijn schoonvader, waarvan zijn vrouw de enige erfgename is. Ver dachte is al geruime tijd werkloos. De politie gelooft niet in het bezit te zijn van het moordwapen. Alles wat hiervoor .in aanmerking zou kunnen komen is evenwel in beslag genomen en opgestuurd naar het gerechtelijk la boratorium in Den Haag voor nader onderzoek. In de schuur van verdachte heeft de politie een rijk assortiment ge reedschap gevonden. Daarbij zijn ook een aantal voorwerpen, die hij niet direct als timmerman nodig had. Verdachte zelf had bij de politie aan gifte gedaan van de vermissing van een materiaalkistje, waarin onder meer een snybrander zat. Op vragen of ver dachte betrokkeis geweest bij inbra ken gaf de politie geen antwoord. Leo nard M. is echter reeds eerder met de politie in aanraking geweest. Ten overstaan van een aantal journa listen heeft hoofdcommissaris G. Eis- sens van de Tilburgse politie zondag morgen aan de hand van politiefoto's van het drama een verantwoording af gelegd over de wijze, waarop het onder zoek werd verricht. Hierop is namelijk kritiek gekomen. De eerste conclusie, aldus de hoofd commissaris, was inderdaad zowel bij de politie als bij de GGD dat niet aan een misdrijf behoefde te worden ge dacht. Een lijkschouwing, die eerst maan dag gehouden werd, wees uit, dat de heer J. van der Mierde kennelijk niet overleden was tengevolge van een val door de gladheid, maar door slagen op de schedel. (Van onze parlementaire redactie) UTRECHT Een rapport als dat van de KVP over een bredere christen-de mocratische party, is natuurlijk wel aardig, maar daarmee zijn de proble men niet opgelost. Nadig is een gesprek tussen de verantwoordelijke leiders van de AR, KVP en CHU over de fundamen ten van een christelijke politiek, die een georganiseerd party-politiek optreden rechtvaardigen en gewenst maken. In het gezamenlijk optreden moet de kiezer duidelijk houvast hebben aan de andere weg: de gemeenschappelijke. In deze geest heeft de voorzitter van, de Anti-Revolutionaire Partij dr. W. P. Berghuis zaterdag in Utrecht de kan sen besproken van één confessionele partij. Een christen-democratische par tij, die naar haar wezen progressief moet zijn en niet behoudend, zoals dat thans voor de christelijke politiek al geldt. Dr. W.P. Berghuis stelde vast, dat de christelijke politiek niet zwevend mag zijn en niet centrumachtig, maar dat zij moet inspireren, richting moet ge ven, duidelijk en radicaal moet zijn. Ze ker is, dat de christelijke politiek het initiatief niet moet overlaten aan socia listen of liberalen. Hij stelde voorop, dat de christelijke politiek fundamenteel weliswaar de klassenstrijd afwijst, maar dat zij het wel steeds als eerste moet opnemen „voor de proletariërs, voor de verwor penen, de verdrukten en voor hen die maatschappelijk niets hebben te verlie zen. Voorzover ze dat niet doet of in het verleden niet gedaan heeft, stelt zij zichzelf in gebreke." (Van onze correspondent) SAARBRUECKEN Ko Prins, de 28- jarige Nederlandse beroepsvoetballer die onlangs een contract heeft getekend bij de „wilde" nationale Amerikaanse voet balbond, is zaterdag in Saarbruecken gearresteerd, nadat hy uit de woning van zijn schoonouders in Kaiserslautern zijn zoontje had ontvoerd. Prins drong, in gezelschap van twee mannen, met een pistool in zijn hand de woning in Kaiserslautern waar ook zijn vrouw verbleef, binnen en vluchtte met zijn een jaar oude zoontje in een wagen met een Nederlands kenteken. Een uur later werd de ex-Ajacied, die enkele jaren voor FC Kaiserslautern is uitgekomen, door de Westduitse politie in Saarbruecken gearresteerd. Op liet moment van zijn arrestatie had Prins, die volgens de politie zijn schoonvader niet alleen bedreigd maar ook mishan deld zou hebben, bijna 5.000 dollar op zak. Prins had dit bedrag als handgeld ont vangen van Pittsburgh, de nieuwe Ame rikaanse voetbalvereniging waarvoor hij vanaf 15 februari gaat spelen. (Van onze redactie binnenland) BREDA. Bij twee ernstige onge lukken in Tilburg en Apeldoorn zyn in totaal vijf mensen om het leven geko men. Op het kruispunt Ringbaan-Oost— Ringbaan-Zuid in Tilburg kwam een kleine personenauto onder een vracht wagencombinatie bij een poging om de weg over te steken. De wagen werd negentig meter meegesleurd, waarby hij in brand vloog. Van de drie inzittenden, twee onge huwde Amerikaanse militairen van de vliegbasis Volkel en een inwoner van Uden, overleed de naast de bestuurder zittende militair H. F. H. ter plaatse. De andere overleed zaterdagavond op de dag dat hij 22 jaar was geworden. De 25-jarige H. v. d. Kley uit Uden, vader van twee kinderen kwam er vrij goed af. Hij kon tijdig uit de brandende wagen worden gehaald. Drie mensen zijn in Apeldoorn om het leven gekomen, toen een personen wagen op een kruispunt geen voorrang verleende. Onder de overledenen is me vrouw C. Janse uit Vrouwenpolder. De 60-jarige heer A. Theune uit Don gen, die woensdag met zijn auto tegen een lichtmast op de weg Dordrecht Breda reed, is zaterdag in Dordrecht aan zijn verwondingen bezweken. Bij andere ongelukken in Veenendaal, Apeldoorn, Enschede, Venlo, Amster dam, Schoonebeek en Haarlem kwamen nog zeven mensen om het leven en werden er zeker tien ernstig gewond. (ADVERTENTIES) van A niet duur wet heerlijk

de Stem | 1967 | | pagina 1