Pleidooi voor kerkelijke vergaande samenwerking Organisatievorm looptj achter de feiten aan Niet iedereen buit alle mogelijkheden uit van nieuwe inkomstenbelastingwei Fiscussies I Bemelse pastoor kortte nieuwe katechismus in LANDBOUWSCHAP BEWIJST HETi ^jLJOE WANNEER WEL, WANNEER GEEN AANSLAG Achteraf bezien Andere tóak Miljoenen verdiend Voorheffing Artikel 64 Recht op aanslag Kerk in %l Protestantse medewerking aan concilie THEOLOGIE VAN PAULUS TIJDSCHRIFTEN Golfslag als krachtbron Artikel 65 151 15 Einde aan monopolie et'kt" r «<s. NA DRIEDAAGS OECUMENISCH Diakonaat Toegankelijk voor gewone mens Portugese uitvinding 151 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 14 JANUARI 1967 Wé* DRIEBERGEN (KNP) Het drie daagse studiecongres in Kerk en We reld te Driebergen over oecumeni sche evangelisering, in samenwerking opgezet door katholieke en protes tantse oecumenici, heeft na een zwaar theologisch begin en moei zaam zwoegen geleid tot' een lange reeks van conclusies. Verheugende conclusies, welke zullen worden voor gelegd aan de Kerken waar een grote bereidheid is tot luisteren", ver klaarde mgr. dr. J. Groot, voorzit ter van de St-WIllibrord Vereniging de St. Willebrord Vereniging had deze studiedagen belegd samen met het evangelisatiecentrum der Gere formeerde Kerken en „Kerk en We- reld" van de Hervormde Kerk. In hun conclusies wordt krachtig ge pleit voor een vergaande samenwer king tussen de verschillende Ker ken in de verkondiging van het E- vangelie aan de wereld, in het dienst betoon aan de wereld (diakonaat) en in de opleiding van de ambtsdra gers der verschillende kerken. Allereerst stelt men, dat „alle Ker ken in Nederland, zich ervan be wust, dat zij wegens haar verdeeld heid tekort geschoten zijn in de ver vulling van haar zendingsopdracht van God en dat zij samen op weg gezet zijn tot de ene Kerk van Chris tus, overtuigd zullen zijn van de noodzaak zich te verenigen in een Beraad van Kerken, opdat zij de wereld en het Nederlandse volk op een meer adequate en eigentijdse wij- we zullen dienen met het evangelie van Jezus Christus". Het Landelijke Coördinatie Comité voor gesprekswerk Rome Refor matie waarin vooraanstaande rooms-katholieken en protestanten zitting hebben heeft een bijdrage toegezegd aan het r.-k. Pastoraal Concilie. Dat gebeurde tijdens een conferentie van dit Comité in Amers foort- Prof. dr. H. A. M. Fiolet, secreta ris van de St.-Willibrord Vereniging, zag twee taken bij uitstek voor hel Landelijke Coördinatie Comité, dat alle bestaande gespreks- en werk groepen over Rome en Reformatie bundelt, namelijk- 1 een bijdrage leveren aan een Nederlands stuk over het Vati caans decreet over het oecumenis- me. (De r.-k. kerk wil dit decreet graag met alle andere kerken in Nederland bespreken.) 2 suggesties doen aan het r.-k. Pastoraal Concilie, Men bepleit een zo spoedig mo gelijke totstandkoming van een oe cumenisch missiologisch instituut. Er dient spoed te worden betracht met een gemeenschappelijke bijbelverta ling. Ook wil men dat met spoed ge werkt wordt aan een selectie van bij belgedeelten in hedendaags Neder lands met toelichting Bij het ont staan van nieuwe woonwijken dient een niet-vrijblijvende' binding opge zet te worden tussen alle kerken, die daar gaan werken. Voorts zal plaat selijk, nationaal en internationaal ge zocht moeten worden naar vormen van diakonaat, waarin de Keiken ge zamenlijk en niet in eigen naam en z,"terwille van éigen grootheid haar dienstbetoon aan de wereld waarach tig en effectief maken. De Kerken moeten daarom minder gespitst zijn op eigen vormen van diakonaat, maar zoveel mogelijk mee willen Werken aan bewegingen en organen, die de leefbaarheid van het bestaan beogen en bevorderen. Behalve dat een uitgebreide in formatie van alle gemeenteleden no dig wordt geacht, pleit men ook voor een gezamenlijke vorming van ambtsdragers en gemeenteleden. De ze vorming zo zeggen voorts de conclusies veronderstelt een her- structuering van de vorming van priesters en predikanten, zowel tij dens hun opleiding als in hun ar beid. Men kwam dan ook tot een reeks suggesties hiervoor. Theologi sche studenten dienen lid te worden van de Vereniging van Studenten aan de Theologische Faculteiten. Hierdoor kunnen contacten worden gelegd tus sen toekomstige protestantse en r.-k- ambtsdragers Katheder-ruil van pro fessoren in de theologie dient te wor den gestimuleerd Ook wenst men spe ciale leerstoelen aan de hogescholen, geleid door professoren van de „an dere richting". Voorts wenst men de oprichting van een gemeenschappe lijke (katholiek en reformatorisch) theologische faculteit. Br al deze'1 desiderata zou voor realisering ook inspraak moeten -zijn van buiten kerkelijke zijde. Tenslotte beveelt men in grotere plaatsen de oprich ting aan van z.g. „leerhuizen", waar gezamenlijk informatie gegeven wordt over de Bijbel en de kern punten van het christelijke belijden. Het is de bedoeling dat gemengde commissies zullen worden gevormd om de wegen aan te geven, waar langs de zeer vele wensen voor de oecumene in werkelijkheid kunnen worden omgezet. Ook wil de St.- Willibrord Vereniging samen met „Kerk en Wereld" in Driebergen en met het evangelisatiecentrum der Gereformeerde Kerken zich bezinnen op een gezamenlijke financiering van oecumenische projecten. Speciale aandacht acht men tenslotte nodig voor hetgeen de Kerken samen kun nen doen en hoe zi.i met name de jongeren, die opgroeien in een secu liere samenleving, kunnen confron teren met het evangelie. Voorlopig wil men echter voor de oecumene nog de nodige ruimte om zich spont aan te kunnen ontwikkelen zonder dat initiatieven direct worden inge past in de bestaande structuren- Bij uitgeverij Kok N.V., Kampen verscheen van Herman Ridderbos, „Paulus, ontwerp van zijn theolo gie", een standaardwerk, dat een synthese geeft van de theologie, welke vervat ligt in de brieven van Paulus. De auteur blijkt zijn stof volledig te beheersen. In ruim 650 pagina's ontleedt hij stukje voor stukje de gedachtengang, van waar uit Paulus zijn brieven geschreven heeft. Eerst behandelt de auteur en kele centrale thema's die het den ken van de aposte) der heidenen be heersen Dan in een Logische volg orde de gang van het christelijk be staan: het leven in zonde, de open baring van de gerechtigheid Gods de verzoening, het nieuwe leven, de nieuwe gehoorzaamheid, de kerk als het volk van God, de kerk als li chaam van Christus, doop en avond maal. De opbouw der gemeente, de toekomst des Heren. Het boek wordt afgesloten met drie uitvoerige re gisters, die het naslaan van bepaal de passages vergemakkelijken. Wij kennen in ons taalgebied geen boek van katholieke zijde, dat met dit werk v. Ridderbos zou kunnen con curreren. Het verdient dan ook een ruime verspreiding onder professoren en studenten in theologie en bijbel wetenschap Predikanten zullen er een onuitputtelijke bron voor hun preken in vinden en de geïnteres seerde leek een schat aan stof voor meditatie. Het boek draagt onmiskenbaar een gereforrpeerde signatuur Toch is het zo rustig, objectief en met kennis van zaken geschreven, dat ook de genen die Ridderbos' geloofsvisie niet deden, zich erdoor verrijkt zul len voelen. Het is een van de beste uitgaven, die wij ons van Kok in Kampen kunnen herinneren. van de W De kerk ls beweging, iedere dag, overal en op allerlei wijzen. Som mige mensen gaat het te snel, an dere te langzaam. Voor wat die laat ste categorie betreft: het is goed te bedenken dat men achteraf bezien, soms moet toegeven dat het niet snel ler kon doordat de omstandigheden er niet naar waren. Ook Gods volk onderweg moet voorzichtig zijn als het zich op glad ijs begeeft. Met het januari-nummer opent het maandblad „Kruispunt" zijn der de jaargang. Het is tevens het eerste nummer sinds de Bode van de H. Familie in de Kruispunt-samenwer- king is opgenomen. Het blad is nu een gezamenlijke uitgave van de pa ters Augustijnen, Cisterciënzers van Nieuwkuijk, Conventuelen, Karmelie ten, Missionarissen van de H- Fami lie, Passionisten en Priesters van 't H. Hart van Jezus. „Kruispunt" heeft nu een oplage van 129.000 exemplaren en zegt daarmee het grootste maandblad op zijn terrein te zijn in Nederland. Het blad heeft de gewoonte een nogal ruime plaats vrij te maken voor meningen van lezers, die variëren tussen de hoogste lof en harde kritiek. De inhoud van dit nummer zal tot geen van deze soort uitingen aanleiding geven. Niettemin staan er interessante za ken in. De redactie heeft aan de hoofdredacteuren van „De Volks krant", ,,De Tijd' en „De Gelderlan der" een aantal vragen gesteld be treffende de Kerk in Nederland en de daarmee verband houdende acti- vitieten van de drie bladen.Een der conclusies van „Kruispunt" uit de antwoorden:- „progressieve terreur in de katholieke dagbladwereld be staat niet" Voorts is uit de inhoud te vermelden een tweetal artikelen over „Opus Dei' een uit Spanje afkomstige vorm van lekenapostolaat, dat zich over allerlei landen verspreid heeft en in Spanje zelf het meest verguisd wordt. Het januari-nummer van „Katho lieke "Missiën" tevens 'het kerst nummer, besteedt ruime aandacht aan niet-christelijke religies. Het doet dat op de manier die men van K.M gewend is, bondig en goed. De redactie gaat er prat op, dat ze in dit nummer, bij wijze van experiment, voor het eerst na 87 jaargangen een volle vierkleurendruk heeft toege past. In het tijdschrift „De Jeruzalem vaarder", een uitgave van de stich ting Genootschap van Jeruzalemvaar- ders, wordt een actie „Geef ze de vijf" gelanceerd, 'die in het leven is geroepen door de Nederlandse Commanderije van de Orde van Rid ders van het H- Graf van Jeruza lem. De actie moet gelden opbren gen voor vluchtelingenkinderen uit kampen in het H. Land. Het gaat om 800.000 jonge mensen onder I.500.000 vluchtelingen, waarvoor vijf projecten zijn opgezet. (Van een onzer verslaggevers). BEMELEN Pastoor J. Brou wers van de St.-Laurentius-parochie in Bemelen is het niet onverdeeld eens met de nieuwe katechismus Niet dat hij er stellingen of ge loofswaarheden in heeft ontdekt die in strijd zouden zijn met de leer van de kerk. Hij vindt dat de nieuwe katechismus te hoog gaat voor de eenvoudige gelovigen Dat het meet een boek is voor bestudeerden. En daarom heeft hij een vereenvoudig de katechismus geschreven. Een soort volkskatechismus die hij „De blijde boodschap" heeft genoemd. Het is niet zo'n lijvig boekwerk. Het beslaat slechts 175 pagina's. Het valt niet te ontkennen dat voor deze nieuwe „nieuwe katechismus" bijzonder veel belangstelling bestaat De regionale omroep-zuid bèzocht de pastoor al op zijn pastorie voor een vraaggesprek en de N.C.R.V. heeft aangekondigd, dat ook deze protes tantse omroepvereniging hem graag over het boek zou interviewen Ook van uitgeverszijde bestaat belangstelling voor de volkskatechis mus. Een Belgische en twee Neder landse uitgeversmaatschappijen heb ben hem een contract aangeboden om het boek uit to geven en zo snel mogelijk in de nandel fe brengen. „Ik weet nog niet met welke van de drie ik in zee ga", zei ons de pas toor. Ik neem echter gauw een be slissing en dan kan de volkskate chismus in het voorjaar verschijnen. Natuurlijk moet ik nog het imprima tur van het bisdom krijgen, maar ik zou niet weten waarom men mij dat zou weigeren Er staal in deze ka- technicus niets waartegen van kerkelijke zijde bezwaar gemaakt kan worden. Ik heb de oorspron kelijke nieuwe katechismus alleen maar bevattelijk gemaakt voor de gewone gelovige" Pastoor J Brouwers heeft meer boeken op zijn naam staan o.a. Gods ruimtevaarder' en „De tem pel van het huisgezin Uit al deze hoeken spreekt een originele opvat ting van het christendom in onze da gen en van een nieuwe geloofsbele ving, zonder dat de schrijver in stel lingen vervalt die gewaagd ol ontoe laatbaar zijn. Hij wil, zoals hij het zelf eens uitdrukte, de kerkelijke pro blematiek op speelse wijze toeganke lijk maken voor de gewone mens. (Van onze landbouwmedewerker) Het is een merkwaardig ver schijnsel dat de boeren met de vorm van hun organisaties altijd achter de feiten aanlopen. We wil len hier niet beweren dat de orga nisaties met hun werk niet bij de tijd zijn, maar de vorm waarin de organisaties zijn gegoten, blijft meestal achter. Een goed voorbeeld hiervan is het Landbouwschap. De allereer ste grondslag voor dit schap is gelegd in de jaren dertig, toen de samenwerking tussen boeren en arbeiders op gang gekomen is. De ouderen herinneren zich de ern stige crisis die toen ook in de landbouw zwaar heeft gewoed. Het ligt vöor de hand dat de boe ren toengeen behoorlijke Ionen konden betalen, omdat de prijzen van hun produkten dit niet toe lieten. De boerenbonden en de bonden van de landarbeiders hebben toen de han den meen geslagen om te bereiken, dat de boeren enigszins behoorlijke prijzen zouden krijgen, zodat zij ook hun arbeiders een enigszins behoorlijk loon konden betalen. In het begin was deze samenwerking incidenteel; telkens als lonen of prijzen aan de orde kwa men, ging men rondom de tafel zit ten. Later is dit uitgegroeid tot een 'vast contact. Er is toen opgericht een centraal secretariaat voor land- en tuin bouw; na do oorlog is de stichting voor de landbouw in het leven geroe pen. In 1954 is hieruit het tegenwoor dige landbouwschap ontstaan. Aan d'it laatste lag echter een heel andere gedachten ten grondslag Tijdens de crisisjaren heeft de overheid veel moeten regelen, niet alleen in grote lijnen maar op elk van de bedrijven afzonderlijk. De boeren kwamen toen op de gedachte, dat deze regelingen beter konden worden ontworpen en uitgevoerd door de bedrijfsgenoten zelf dan door de centrale overheid in Den Plaag. 'Om alle hoeren en tuinders te kunnen verplichten hadden zij echter een zeker gezag nodig, dat verplichtin gen kon opleggen aan allen. Toen is voor het eerst de gedachte aan de pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie op gekomen, Er is als we ons niet vergissen in 1937 een voorontw.erp van een Landbouwordeningswet ge weest, maar dit heeft het nooit kun nen brengen tot een ontwerp van wet. Door tal van strubbelingen is er toen niets gekomen van een publiekrechte- liik orgaan. Pas na de oorlog heeft men de lijn van voor de oorlog weer kunnen volgen en in 1954 is het land bouwschap tot stand gekomen. Dit rustte nog op de gedachte van de ordening tijdens de jaren van de crisis maar toen 't tot stand kwam was er niets m^er te ordenen. De overheid bemoeide zich reeds lang niet meer met het afzonderlijke boerenbedrijf. Wel was ondertussen de samenwerking tussen boeren en arbeiders sterk ge groeid en de taak van het landbouw schap bestond hoofdzakelijk uit het handhaven van deze samenwerking én het behartigen van de belangen van de agrarische bedrijfstak, zoals elke privaatrechtelijke organisatie dit ook zou kunnen. Wel is het grote voordeel van het landbouwschap, dat het hef fingen kan opleggen en dat dus alle boeren betalen aan het werk dat voor hen gedaan wordt. Twee derde deel van de boeren is georganiseerd en vroe ger betaalde dit twee derde deel het werk dat voor alle boeren geschiedde. Thans is de landbouw zelf ook tot de ontdekking gekomen, dat er niets meer te ordenen valt en dat dus het landbouwschap in dat opzicht overbo dig is. Wel heeft men ervaren, dat men de samenwerking niet meer kan missen; tevens is men zich zeer goed bewust, dat het benodigde geld nooit op vrijwillige basis bijeenkomst. Daar om wil men het landbouwschap wel handhaven, maar de boeren bezinnen zich thans op de taak van dit orgaan. Thans zien we een zelfde soort ver schijnsel bij het oprichten van de Na tionale Raad van Overleg van land en tuinbouw De bedoeling hiervan is na te gaan, hoe de boer meer invloed kan uitoefenen op de afzet van zijn produkten en hoe hij een groter deel kan krijgen van de gulden die de consument aan zijn voedsel besteedt. Deze nationale raad is ook lang in de pen. Het is jaren geleden een ini tiatief geweest van de tegenwoordige minister van Landbouw, toen hij nog voorzitter was van de Christelijke Boe ren- en Tuinidersbond. Wat deze raad echter zal gaan doen en zal moeten doen is nog aan vrijwel niemand dui delijk. Ondertussen heeft de ontwikkeling bij de handel, de verwerking en de afzet met stil gestaan. Ieder van ons her innert zich welke ontwikkeling met na me het levensmiddelenbedrijf in de laatste tien jaren heeft doorgemaakt. Minder bekend is hoe de grote coöpe raties zich in deze tijd hebben ont wikkeld. Ook hier ziet men dezelfde concentratie als bij de particuliere in dustrie. Een coöperatief orgaan als het Cebeco. oorspronkelijk begonnen als leverancier van grondstoffenvoor veevoeder, heeft thans overal zijn re laties. Het heeft een belangrijke in vloed op de kuikenmes ter ij vanaf het fokken van nieuwe rassen tot en met de afzet van het produkt aan de huis vrouw. Het oefent zijn invloed uit bij de fokkerij, de mesterij, de verwerking en de afzet van rüim een vierde deel van de Nederlandse varkens. Het speelt mee in een grote combinatie van <jJ verwerking van aardappelen. Zo zyn nog meer voorbeelden (J noemen. Een andere coöperatie die jJ melk in het westen van het land vr|.I wel geheel beheert, heeft een zelfw moderne commerciële methode vjj| werken en heeft daardoor voor J boeren miljoenen verdiend. Door dit al. les hebben de boeren invloed op J afzet van hun produkten en krijgen J een behoorlijk deel van de gulden va; de consument. Waarom naast deze ontwikkelingen nog een nationale rj nodig is, zullen slechts weinigen bel grijpen. Temeer omdat er alle kam is dat deze raad een praatcolM wordt. In de moderne ontwikkeling van J handel en de industrie zal de boer J dezelfde manier moeten meespelen alt hij 'zijn deel van de consumenten™ den wil blijven ontvangen en als hj zijn aandeel in de moderne welvaart wil krijgen. Maar dit houdt in, dat hij een modem commercieel agrarisch on. dernemer moet worden. Hij moet zijd bedrijf niet meer zien als een middel om een roeping te beleven maar alt] een middel om een beroep uit te oefe nen. En dit zou weer inhouden, da: de boerenstand in Nederland verdwijn] als beroepsstand. De boer zal gee« boer meer zijn in de betekenis van hall klassieke woord waar de dichters verliefd op zijn. Hij zal gewoon eecl moderne ondernemer zijn, die is opgd nomen in de ondernemersstand van Nederland Een zekere onbewuste voor deze ontwikkeling zou wel de reden kunnen zijn, waarom hij vast.1 houdt aan oude vormen van organisa tie. 1 LISSABON (AP) De 44-JarIge Por, tugees Antonio Lourenco heeft eei| systeem bedacht om de golven van ii zee energie te laten opwekken. Eu model van zijn uitvinding wil hij lain dit jaar ln Brussel op de uitvinden- beurs laten zien. Lourenco ls geen uit vinder van beroep. Een eerste modi van de uitvinding heeft hy in de m seumvijver gebouwd. Hij is van mening dat een serie va; de door hem ontworpen installaties ls zee geplaatst voldoende energie te opwekken om geheel Frankrijk en h geland van stroom te voorzien. De ui- vinding ziet er simpel uit. Vier stak drijvers ter grootte van een voetbil bewegen met de golven op en neer en bewegen een cardanas, die de op ea neergaande beweging omzet in m draaiéiïde. De as brengt vliegwielen in beweging waaraan een generator is ge- kopp^Id. Als Lourenco in de museumvijver gol ven maakt, gaat er inderdaad een lichtje branden bij de generator. Met zijn uit vinding, zo zegt hij, kan een oceaan schip of een kunstmatig eiland te al len tijde onbeperkt energie winnen. (Van onze fiscale medewerker) Bij de nieuwe wet op de inkomsten belasting 1964 zijn o.a. bepalingen ge creëerd,^ welke voor honderdduizenden belastingplichtigen een belangrijk voordeel inhouden. En nu zou ieder zin nig mens denken, dat dergelijke voor schriften er als koek ingaan, maar niets is minder waar. Er zijn nog zeker tien duizenden vooral jonge mensen die door welke omstandigheden dan ook dat voordeel niet uitbuiten. De bekende woorden „ik heb het niet geweten" gaan niet altyd op daar vele bladen en tijd schriften er destijds over hebben ge schreven, de ene nog uitvoeriger dan de andere. Waarom dan zo traag gerea geerd? Moeten we deze laksheid be schouwen als n eigentijdse aangele genheid? Nu de inkomsten van veien nard te ruglopen en het geld voor deze lieden meer waarde krijgt, is de mogelijkheid niet uitgesloten dat de fiscale artikelen met meer belangstelling zullen worden gelezen. Daarom vragen we opnieuw de nodige aandacht voor dit belang rijke onderwerp. Goed dienen we voor ogen te hou den dat o.a. de loonbelasting een voor heffing is van de inkomstenbelasting, wat impliceert, dat deze laatste dus de eigenlijke belasting is. Het meest eerlijke en ideale zou zijn alle belastingplichtigen een aanslag in komstenbelasting op te leggen, vanzelf sprekend met verrekening van de inge houden loon- en dividendbelasting. Een ieder zou dan precies betalen volgens het tarief inkomstenbelasting wat hij schuldig was. Omdat een dergelijke werkwijze zeer veel werk met zich zou brengen, is een bepaling in de wet opgenomen, welke hierop neer komt, dat bij looninkom- sten beneden de zogenaamde welstands- grens geen aanslag inkomstenbelasting wordt opgelegd Deze voor honderdduizenden gelden de bepaling is wel gemakkelijk maar houdt toch een zekere ruwheid in, waaraan nu eenmaal niet te ontkomen is. Kende het besluit inkomstenbelas ting. begraven bij de inwerkingtreding van de wet 1964 op 1 januari 1965, be paalde onbillijkheden betreffende deze materie, in de nieuwe wet is getracht deze zoveel mogelijk weg te nemen. En we moeten zeggen dat de wetgever daarin vrij goed geslaagd is. Deze be langrijke nieuwigheden naar voren te brengen in een voor iedereen bevatte lijke taal, beschouwen we tot onze taak ln het jonge jaar. Wanneer wordt geen aanslag opgelegd? Dit is het geval wanneer: a. Het inkomen negatief is; b. Het inkomen positief is maar be neden het belastbare minimum blijft; c. Het inkomen praktisch hoofdzakelijk uit loon bestaat en beneden de wei standsgrens ligt. Bij mensen die alleen in loondienst zijn, zal een negatief inkomen praktisch niet voorkomen. Zy die „iets aan de hand hebben" kunnen wel eens verlies boe ken, dat op een of andere wijze compen- sabel is met de uitkomst van betere ja ren. Het zou te ver voeren hierop nu dieper in te gaan. Is het inkomen van dien aard dat het beneden de minimale- grens blijft dan eveneens geen aanslag. We zullen hier na zien dat in dergelijke omstandighe den nog teruggaaf van ingehouden loon. en dividendbelasting mogelijk is. Nu zullen we aan de hand van verschillen de voorbeelden trachten het onder c. gestelde duidelijk te maken. Zeer ve len liggen nog steeds met deze belang rijke bepaling min of meer overhoop Heel begrijpelijk overigens gezien de niet bepaald gemakkelijke leesbaarheid van de betreffende artikelen. De voorschriften waar het hier om gaat, liggen verankerd in de artikelen 64 en 65 van de wet inkomstenbelasting 1964, waarvoor we allereerst de nodige aandacht vragen. doeld zijn in artikel 54 slechts begrepen voor zover deze meer bedragen dan f 500. 1. Geen aanslag wordt vastgesteld en verrekening van loonbelasting blijft ach terwege, indien het belastbare inkomen niet meer dan f 12.000 bedraagt en het onzuivere inkomen voor niet meer dan f 12.000 bestaat uit aan inhouding van loonbelasting onderworpen inkomsten en voor niet meer dan f 400 uit andere bestanddelen. Bij de toepassing van de eerste volzin blijft artikel 61 buiten aanmerking. 2. Voor de toepassing van het eerste lid en van artikel 65 worden niet be schouwd als aan inhouding van loonbe lasting onderworpen de inkomsten waarop inhouding van loonbelasting achterwege is gelaten ingevolge daartoe door of vanwege onze minister verleen de machtiging. 3. Voor de toepassing van het eerste lid worden onder de aldaar bedoelde an dere bestanddelen de van de zijde van de echtgenote yan de belastingplichtige 1. Het eerste lid van net vorige artikel is niet van toepassing: a. Indien de aan inhouding van loon belasting onderworpen inkomsten over tijdvakken welke langer dan een maand samenvallen, hetzij van meer dan een inhoudsplichtige zijn genoten, hetzij van de belastingplichtige zijn opgeko- mede van de zijde van de echtgenote men, b. Indien de verrekenbare voorheffin gen de verschuldigde belasting zowel met meer dan vijf percent als met ten minste f 25 te boven gaan, mits de be lastingplichtige binnen het rijk woont en bij een aangifte om vaststelling van een aanslag verzoekt, c. In de door onze minister aan te wij zen groepen van gevallen waarin die toepassing voor de belastingplichtige tot een bijzondere hardheid of tot een ongerechtvaardigd voordeel zou leiden. 2. Voor de toepassing van het eerste lid, letter a, blijven buiten aanmerking de aan inhouding van loonbelasting on derworpen inkomsten waarvan het to tale zuivere bedrag, vermeerderd met de niet aan inhouding van loonbelas ting onderworpen overige bestanddelen van het onzuivere inkomen, niet meer bedraagt dan f 400, de aan de zijde van de echtgenote van de belastingplichtige opgekomen, onder artikel 54 vallende inkomsten worden slechts in aanmer king genomen voor zover hun zuivere bedrag f 500 te boven gaat. 3. Onze minister kan met betrekking toi inkomsten, ten aanzien waarvan ar tikel 33, tweede lid, letter a van de wet op de loonbelasting 1964 toepassing heeft gevonden, een van het eerste lid letter a. afwijkende regeling treffen, 4. Onze minister kan termijnen stellen voor het doen van de in het eerste lid, letter b. bedoelde aangifte Zij die dus over 1966 bij een werkge ver tegelijk in loondienst waren, niet meer verdienden dan f 12.000 en geen andere inkomsten hadden, krijgen geen aanslag inkomstenbelasting. Voor hen is de loonbelasting dus een elndheffing. Bij een loon van minder dan f 12.000 maar genoten bij meer dan een werkge ver tegelijk of neveninkomsten van meer dan f 400 wel een aanslag. In het eerst gestelde geval zien velen een on billijkheid omdat toch loonbelasting is ingehouden. Laten we hen met een een voudig voorbeeld uit de droom helpen: Een gehuwd man is bij twee werkge vers tegelijk in loondienst, bij de een verdient hij f 5400 cn bij de ander f 6000 's jaars. Aan loonbelasting wordt inge houden resp. f 222 en f 300 totaal f 522. Zou diezelfde persoon bij een baas f 11.400 verdienen dan bedraagt de inhouding f 1188 of f 666 meer. Er moet in zo'n geval uit billijkheidsoverwegin gen een aanslag worden opgelegd. Nog méér voorbeelden: Loon 12.500 Verwervingskosten 600 Opbrengst huis negatie! 11.050 1 unl Pers. verpi. Belastbaar inkomei De neveninkomsten bestaan uit f UW I min f 1300 is f 600, derhalve meer dan I f 400. Dus wel een aanslag welke wordt I berekend op basis van f 9.050 in ver-1 band met reductie wegens werkzaam^' den echtgenote. Echtgenote heeft een half Jaar ge-1 werkt: Loon man Loon vrouw V er wervingskosten 11.900 900 8.000 I 3.000 1 10.34)1 rersoonlijKe verplichtingen Belastbaar inkomen 11.000 Ofschoon het belastbaar inkomen be neden de f 12.000 blijft, wel een aan slag naar f 11.000 omdat het onzuiver in komen boven de f 12.000 ligt. Loon 11.000 Verwervingskosten 550 Netto opbrengst onr. goederen Pers. verpl. 10.450 550 11.000 300 Belastbaar inkomen 10.200 Een aanslag naar dit laatste bedrag daar de andere bestanddelen meer dan f 400 bedragen. Loon 12.000 Verwervingskosten 600 Echtgenote verdient niet in loondienst 900 Vrij hiervan 500 Pers. verpi. Belastbaar inkomen Wel een aanslag daar langer maand twee dienstbetrekkingen tegelijs zijn vervuld. De aanslag wordt opPT legd op basis van f 9500 min 1/3 J*j I (f 3000 min f 240 verwervingskosten)15! f 8.580. Echtgenote werkte twee maanden; Loon man lMfÜl Loon vrouw 7f01 11.2101 0101 v erwervmgsKosten Pers. verpi. Belastbaar inkomen Pers. verpi. 40ü 11.800 1.000 10.800 Belastbaar inkomen Geen aanslag omdat: a. Het bruto loon niet meer dan f 12.000 bedraagt, b. De andere bestanddelen dan ioonm- komslen niet meer dan f 400 bedra gen, c. Het belastbaar inkomen beneden de f 12.000 blijft. Loon ,11.000 Verwervingskisten 550 Publicistische arbeiu af: art. 64. 31 id 2400 500 10.450 1.900 Ondanks het feit dat cle vrouw W* I maanden werkte en dus langer dan ee I maand twee dienstbetrekkingen 21 I vervuld, geen aanslag omdat de inMj' I sten van haar beneden de f 400 WW I Haar inkomen mag immers worden v r minderd met f 500 aftrek volgens ar i kei 54 en f 240 verwervingskosten- I Dergelijke voorbeelden zijn met P schillende aan te vullen. Uit het1bo I staande kan evenwel iedereen zun clusie trekken. Als iemand wettelijk geen BEfS I krijgt, wil dit geenszins zeggen. I fiscaal voordeliger voor hein is- „p. t Minister van Buitenlandse Luns heeft ln Boekarest een met de Roemeense regering g, Een beeld van de conferenl Mr. Luns in gesprek met zij; meense ambtgenoot Cornelu nescu. (ADVERTENTIE) om is er nu een bepaling in de t-- genomen inhoudende dat men jj, 12.350 paalde voorwaarden om 'n aanS'aA, it I verzoeken. Daarover zullen we ne I de volgende bijdrage hebben. iïiiiiiiiiimiiii beweg (Door dr. A. van de Weijer O Wij geloven, dat de Ned Concilieleiding met de sa ling van de adviescommis goede greep heeft gedaan. ste, omdat een eind is gema het monopolie van de gelei hen, dat uit de eerst gepul lijst van deskundigen viel t zen De centrale commissi Zl9, terecht op het standi steld, dat een pastoraal vraagt om de directe inspr mensen uit de praktijk, prie. wel als leken. Zij kunnen aoodgeprate problemen som een verrassend nieuw licht h - en zgn. doodgewone stellen, die in het hoofd van aemicus nog niet waren opg hunnen er ook voor zor he conciliestukken gesteld die de gemiddeld ander kan lezen en begrijpi vriïtiZOnder verheugd zijn nel over de opname va personen, die nauw verwant rtnUA'- Confrontatiegroep. zovHlj de,lnziehten van de O,,- delen, maar omdat Malïl s drDen Ottolam Maltha en ir. De Goey een in LNrdt geboden om h Tuilhl klpittel te laten ho miEit n °Vnamen in eenmnn?an,harte toe, omdc eenmaal geloven in het ges kanhJllde persoonlijke on der heAtn Wat te een aa'' tensufttKen- welke motie mtk trUlelen- Alleen ir waarderen ke' schrijven elkaar alu Vroeg Jf'lnnt 71 elka"-de de taf pi E toeten ze sa ze op het T Zitten en ze<. mm harte daGdNNU" M1 np~hoi, in het eo\ uitwerkinnren( En dat dU maat in de R op land. R--K. kerk va,

de Stem | 1967 | | pagina 8