Buitenlandse werknemers kunnen voorlopig blijven Vriezen en dooien Kiesinger in Parijs snel tot de kern WEINIG HENGSTEN, PRIMA KWALITEIT -papier voor uw pen Even uitblazen mevrouw Twee weken voor protest met rookbom koop kwaliteit in de seizoenfinale van VISKOTIER NOG ZOEK Joegoslavië Jn koop kwaliteit in de seizoenfinale van 5 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 14 JANUARI 1967 5 Weinig klandestienebuitenlanders Behoorlijk Geheim contact VS-N.-Vietnam? Huwelijk Margriet KO0PGEEN .SPI JT peek cloppenbujrg Werklozenmars Asselbergs Roosendaal DRIEDAAGSE WERKWEEK VOOR 130 MAN Programma KNVB afdeling Zeeland Veenendaal „Jeminitisch dorp met gas uitgeroeid"' Van Wesemael benoemd tot gezwprene Auto van dijk: bestuurder werd zwaar gewond Henk Scholten tegen J. Vervest in IJzendijke? Keuring in Oostburg Drukte op werktuigenshow te Goes Opheffing van de onthoudingsplicht op vrijdagen PLAN VAN N.S.R.: Medische centra voor studenten N.H. protest tegen formulering in mammoetwet Gemeenteraad Rucphen KVP bloot? Van binnen uit Hoge toon Zesjarige blijft geschrapt van kandidatenlijst IMIitWiHiffll peek cloppenburg Voor aanhang wagentjes naar P. Buuron. Oude Wouwsebaan 74. Bergen op Zoom, tel. 3185 Gebruikte en gecoverde ban. den in alle maten en soorten tegen zeer lage prijzen. Assen en wielen voor elk doel. 2É. BO Middelburg, Terneuzen, Bergen op Zoom, Breda. Te koop aangeboden: Renault R 8 Major 1964 wit; Renault R 8 1963 groen; Renault R 4 S.C. 1963 blauw; Renault On. dine 1961 grijs; Volkswagen 12o0 1965 groen; Austin Seven 1965 groen; V.W. stationcar 1963 groen; Taunus Transit be. stel 1962 met ruiten en banken. Automobielbedrijf ..Rima", G.L.P. Hennekens, off. Renault dealer, Boulevard 18-20, Roq. send aal, tel. 01650-3006. T.k. aangeb. Taunus 17 M Super, 4-déurs m. radio. In z, g.st. Markt 50. Etten, tel. 3000 Te koop: Zeer mooie en goe. de Mercedes 190 van 1962 Koestraat 16 Geertruidenberg, Corsair '64, Fiat 1500 Comfort •65. Fiat 1300 '64, Taunus 12 M '63. 3 V.W.'s '64 en '65 Simca 1300 '64, Opel Kadett '64, Re. nault Dauphine 1960. Alles on- der garantie en betaling te re gelen. Garage Schijyenaaa* Lange weg 8-10, Kruisland Tel. 467. Autohandel 't Witte huis beeft te koop of te ruil Taunus '64 20 M, Hi liman Stationcar '63, V.W.'s '63, 2 maal Opel Stationcar '62, Opel Kapitan Coupé '62 Kapitan '60 Opel Coupé '62,Austin Diesel Bestel '63,Arabella '62. Opel Rekord '61 V.W .bus '63 eerste eig«. naar, Fiat 600 '61, Van Rooy Kuivezand 37, bij Oudenbosch, Alle dagen geopend. Ook 's avonds. Betaling te regelen tel. 01652-3033. Gebruikte auto? Honderden guldens voordeel als u nu koopt. Over enkele weken gaan de prijzen weer oplopen. Keus uit plm. 90. Op de beste 2 jaar A.N.B.W.-reparatiekosten garantie. Elk risico uitgeslo ten. Gespreide betaling.Bestel- wagens ongelooflijk goedkoop. N.V. Hennekam-Euroto, Bung. L- Freyterslaan, Roosendaal. Open ,-«? tot 8 uur. Zaterdag tot 6 uur, gj Tel. 01650-6302. Te koop: Opel Kapltfin '55 prima banden en motor. Prijg f 250- Dijkstr. 13, Lewedorp, tel. 01196-313. Te koop: Opel Caravhn '56 goed wagentje. Prijs f 250,» Dijkstr. 13, Lewedorp. Tel. 01196-313. Te koop: Cltroën Ideal, type 1963, mooie en goede wagen. Dijkstra at 13, Lewedorp. Tel. 01196-313. Te koop: Taunus 17 M '60, mooie en goede auto, ook rui len. Dijkstraat 13, Lewedorp. Tel. 01196-313. Te koop 1 Austin Westminster 1960, 1 Austin Seven bestel 1961 1 Austin Pick-Up 1961, 1 Ci troen D.F. 1961, 1 Morris die selbusje 1963, 1 Opel Rekord 1962 1 Fiat 600 1956, 1 Fiat 600 I960'. 1 V.W. 1956 f 250,-. Gara ge Kool, Meeuwsenstraat 14, Bergen op Zoom. Tel. 5295. Occasions Morris 1100 demonstratiewa gen '66 Morris 850 demonstratiewa- fen '66 iat 600 Renault R8 Gordini Ralilp Opel Caravan'i Fiat 850 'i Ford Taunus 17M Fiat 11001 Morris 1100 M.G. 1100 Citroën 110 B.M.W. 700 L.S'i Renault Dauphine'61 Jaguar 38 L met draadspaak- wielen en overdrive '62 Knuppe's Automobielbedrijf off dealer Morris, M.G., Lancia. Van Rijckevorselstr. 45 t.e.m. 51a, Breda. Tel. 31180. Plymouth Variant 16000 km gelopen, 1965 slechts 34000 1 Bekendmaking. Coos en Rinus Gij zen voorheen zaakihoudend in de Belcrumgarage, doch thans gevestigd aan de Acade miesingel 34a, Breda onder handelsnaam Automobielbe drijf Fa. Gij zen bieden u onder de bekende service te koop aan keur collectie. Hier een greep »it onze voorraad. Hier een it 1966 «lechta Dodge Dart kan gelopen, Ford consair 1966. Opel Ka dett 1966, Renault R 16 1966, Renault Gordini als nieuw 1966, Ford 12M type 1966, Skaldii 1966, Cortina. 1965, G.T. iets aparts 23.000 km gelopen, Opeis 1965 3 maal en 1964, Cor sairs Fords 1964 en 1963. Austin Gliders 1965 en 1963, Simca stationwagen 1966, Fiat 600 1965, Fiat 1100 1966 en 64, Stal- <-a 1300, Simca 1000, DKW 1965. Fiat 1963 1300, Trabant 1964, Volkswagen Piok-Up 1966 een ton op kenteken, een V.W. kleinbus 1965, Kadett 1963, Fi at Weinberg 1962, Citroën lw»i Barkas 1963. Dit is een kleme greep uit onze collectie auto mobielen. Verder nog wagens. Duzifo 1963 Anglia 19oi Opel 1961, Op al deze wagens is 100 procent servicel 10.000 km garantie. Financiering mo gelijk en inruil. Adres Acaa«* miesingel 34a en Spoorstraat 32, Breda. Tel. 39870. Privé 43593 Breda. Dagelijks ge- opend tot 7 uur. Zondag» 101 6 uur. i VRIJ- ÏNTATIE p briefkaart aan: pus 1053 - 24.98.14. Deze week heeft Belcrumga rage in voorraad Opel Rekoro 1965, Opel Rekord 1963, Ope' Kadett 1906, Opel Kadett Cara van 1966 Austin Olider 19|™ Renault R10 1965. V.W. l»g 1965, -V.W. 1200 1963, Fiat 13W 1964, Ford Taunus 12M coupe 1965, Hillman Imp. 1965, Fora Taunus 17M 1964, Scaldia 19»- Opel Kadett 1965, Fiat IK» 1964 en nog vele andere trouwbare auto's. Wij hebhe ingeruild V.W. 1200 1960, WW- 1200 1961, Opel Rekord li»1- Fiat 1100 1901, Ford Taunus 17M 1962. Wartburg 1963. wagens worden voor inruupry zen verkocht. Voor een be trouwbare gebruikte auto m*" een betrouwbaar adres, hf* adres met de grootste voor raad, de grootste omzet en met de allergrootste service- Belcrumgarage, Min. Kan- straat 16 - 20, Breda. Tel. OIöot -39900. Korte Schijfstraat 3». Tilburg. Tel. 04250-39636- Onze showrooms zijn dagelijks g®" u opend van 8 u. v.m. tot1"' n.m. Zondags van 1 tot 5 u Te koop Austin Seven, bouw- laar 'f>2 mpt riiv. aCC. HULST-MIDDELBURG 111 Zee land hebben alleen de n.v. Enkev te Walsoorden en de metaalhandel n.v. M. L. Polak en zn. te Middelburg wat inén noemt buitenlandse arbeiders in dienst. Bij beide bedrijven acht men geen termen aanwezig om deze arbeids krachten af te stoten. Zé zullen voor lopig in Zeeland kunnen blijven wer ken. Bij de n.v. Enkev werken 17 Spanjaarden, by de n.v. Polak 4 Spanjaarden en een paar Marokkanen. Het aantal buitenlandse arbeiders, dat in '66 clandestien Zeeuwsch-Vlaan deren binnen is gekomen en daar werk heeft gezocht en gekregen is zeer klein te noemen. Er zijn slechts enkele ge- vallen bekend. De kansen voor vbuiten- landse arbeidskrachten om in Zeeuwsch Vlaanderen clandestien" aan het werk te komen zijn momenteel uiterst K minimaal. Langs de grens met België is de controle verscherpt. Dat is ove rigens voor geheel Nederland het ge- f val. Spanjaarden, Marokkanen, Tur- ken en andere buitenlandse arbeids krachten. die geen verblijfsvergunning kunnen tonen of een (Nederlandse) werkgever aanwijzen, worden onmid dellijk teruggestuurd. Voor de enkeling - die kans ziet tussen de mazen van het net door te glippen, zijn er ook wei nig mogelijkheden weggelegd. De Zeeuwsch-Vlaamse bedrijven hebben weinig animo voor buitenlandse ar beidskrachten, zeker niet voor clande stiene. De bedrijfsleiding van de n.v. Enkev te Walsoorden een vestiging van de Enkev te Volendam deelde desge- Wie weet waar willem winter woont? Willem winter woont wijd weg. Wie loeet wat willem winter weeft Willem winter weeft witte warme wollen winterwanten. Willem Winter weeft bij ons spinne- webben. die in kristalsuiker lij ken sedoopt. Hij weeft onwezenlijk fijnbesneeuwde takken en blaadjes. Zelfs binnenshuis is winterse Willem in de weer: beeldschone bloemen, die collega zomer hem nauwelijks kan •verbeteren. De wollen winterwanten zijn bij ons beslist nooit wit, wel nat, kletsnat, zodat ik $r een continu-be drijf van maak: natte wanten op de kachel, warme droge wanten aan kroingekleumde handen. Binnen tien minuten is de lopende band rond natte wanten op de kachel, inmiddels warme droge wanten enz. enz. Het lettergrapje van Willem winter valt nog uit te breiden met Wie, Wat, Wanneer, Waar. Dat slaat op de plot selinge behoefte aan schaatsen. Wie heeft schaatsen nodig Wat voor schaatsen moeten het zijn Wanneer moeten die schaatsen aangeschaft Waar kun je bedoelde schaatsen ko pen? Vragen als ijsbergen zo groot, die al bij een bevroren pias van twee j vierkante meter ijs het levensbelang van een kind uitmaken. JJoeders, die anders slim genoeg zijn hun kinderen of echtgenoot tas sen vol boodschappen te laten sjou wen, spannen zich nu als trekdieren voor de slee. Tas met schaatsen erop, kinderen uit school halen en meteen naar het ijs. Op het ondergelopen landje wemelt het van Elfsteden-win naars in de dop en aankomende ver overaars van wereldtitels. Meisjes mikken eerder op mooi dan snel. Daardoor vloeit de tweeslachtige stro ming van het rondjesrijden nooit sa men tot één soepele cadans »He, jouw zusjes heeft kunst en jij moet nog op botjes Waarom, o, waarom zit die stomme doffe in dat woord botjes, zodat het meteen al door de klank iets onaantrekkelijks 'ets verachtelijks krijgt. Zeg je in zon geval tegen je klasgenoot: „Mijn vader zegt eerst goed schaatsen leren, «an kunstschaatsen". Natuurlijk niet. Je snoeft„D'r heeft nog nooit ie mand de Elfstedentocht gewonnen op Kunstschaatsen, weet je da Nou ja, misschien wel eens eentje, maar dat is niet de échte". kind op sleeschaatsjes zwiert tf m ls' zwiert- De moeders S Jlem aan 'zn sjaal terug. „La's „£\Joh". De ijzertjes blijken heel ment bij elkaar te staan. Dat ver- ■rint r, b'ina-echte schaatsbewe- knn wotse bezitter wil graag z'n fm-Al demonstreren. Bij de eerste k schiet een riempje los. De ri,'-Ia?Sen "'"standers wenden dis- I hoofd af en veinzen dit fa- en u z'en Maar op een schaats dn.u Kchoen komt een strompelend trel!b ,Vd kind hen aan de mouw als ibd kan 't echt goed, hoor, mn.t sctlaats weer onder heb, Moet u 'ns kijken." ]?ni het gaat. Vol vaart en verve trekt blikbi^" lont,ies onder de keurende trut v?n de moeders met klein staar/a 'land en af«""sü« llase- groteren r 'elfde Krut- En door vinden Keen houvast kunnen plankiesann 'ïla!,e ^zers onder houten klein v 1, ls vindt groot en vraaé IV, ('e grote, beslissende gekivp-e, n: ar "Van Sinterklaas hoogtes Li?B dit ""'woord duwt alle delliik ,i verwachtingen onmid- 7p k°P in. maar" dan »it' .fr?ens te kool' zi->n v*n do d«J? n 1JS aI zacht wordt Weer ?n ook jaar zullen vraagd mede zeer goede ervaringen met de Spanjaarden, die in het bedrijf werkzaam zijn of zijn geweest, te heb ben. De Spanjaarden krijgen jaarcon tracten. Het is nog niet bekend of de thans lopende contracten zullen wor den verlengd of vernieuwd. ,,Dat hangt van de ontwikkelingen in de naaste toekomst af en die zijn nog niet te voorzien", aldus bedrijfsleider J. H. Fokkens. Bij de Enkev te Walsoorden, die ongeveer 50 man in dienst heeft, is inmiddels werktijdverkorting inge voerd. Deze maatregel draagt een tij delijk karakter en mag geen aanlei ding geven tot ongerustheid, aldus het commentaar van de zijde van de En kev. De n.v. Polak sloot aanvankelijk jaarcontracten met haar buitenlandse werknemers. Dezen zijn nu in dienst op basis van een normale Nederlandse arbeidsovereenkomst. De buitenlanders krijgen, evenals alle andere werkne mers, die ,.van buiten liet gewest" ko men, een aparte vergoeding. De direc tie van Polak noemt de arbeidspres taties van de Spanjaarden en Marok kanen ,.heel behoorlijk". Het is onwaarschijnlijk, dat Polak arbeidskrachten zal moeten afstoten. Directeur mr. E. Tak ziet overigens geen ontspanning van de arbeidsmarkt in Zeeland in het directe verschiet lig gen. „Door de vestiging van nieuwe bedrijven in doze contreien blijft de behoefte aan arbeidskrachten hier bestaan- Men zou alleen kunnen zeg gen, dat de behoefte wat minder groot dan enige tijd geleden is geworden", aldus mr. Tak. BAZEL (AFP) De Newyorkse cor respondent van de Biazelse National Zeitung schrijft dat de Verenigde Staten en Noord-Vietnam sedert enkele dagen met elkaar in contact staan. Volgens de correspondent, Heinz Pol lopen deze contacten over de secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties en over het Algerijnse ministerie van bui tenlandse zaken. Het overleg zou op gang gekomen zijn na Amerikaanse verzekeringen dat de regering in Washington bereid zou zijn de bombardementen voor korte tijd te staken zonder daar officieel kennis van te geven. De National Zeitung merkt hierbij op dat een aanwijzing kan worden gezien in het feit dat de Verenigde Staten se dert het einde van de eerste week van januari geen luchtaanvallen op Noord- Vietnam meer hebben uitgevoerd. (In berichten uit Saigon is deze week ge zegd dat geen aanvallen zijn uitgevoerd in verband met de weersomstandig heden - red.). .kinderen de wereld te rijk (]iAL Schaatscn' al kunnen th«r,i0tSJ* ?1?ric a"een af en toe of 01) tip' _„J d op de keukenstoel eerend h, aatsheschermers balan- Kendiairk P.ns:' Gccn nood: vol- om. lnt Willem Winter Weer- COKS VAN EÏSDEN (Van een onzer-verslaggevers) DEN HAAG De Haagse politierech ter veroordeelde gistermiddag een 19 jarige Haagse radiomonteur tot twee weken hechtenis wegens verstoring van de openbare orde, door afgelopen woens dag tijdens het passeren van de trouw- stoet van prinses Margriet en mr. Pie- ter van Vollenhoven een rookbom te ontsteken. De officier van justitie had drie we ken hechtenis, waarvan twee weken voorwaardelijk, met een proeftijd van drie jaar geëist. Ten laste gelegd was primair beledi ging van leden van het konninklijk huis en subsidiair verstoring van de open bare orde. De bom werd geworpen op het Plein. De verdachte stond er met enkele kor nuiten en stak onder zijn jas de rook bom met behulp van een sigaret aan. Daarna liet hij de rookbom vallen, die onder het opgestelde publiek nogal wat consetrnatle. De radiomonteur ontstak de rookbom als protest tegen de militai re entourage. De politierechter vond niet bewezen de belediging van het vorstenhuis, wel de verstoring van de openbare orde. (ADVERTENTIE) (VERVOLG VAN PAGINA 1) Soms klinkt zijn stem bezwerend als die van een veldheer bijvoor beeld wanneer het gezelschap in het gedragen tempo van een processie in een uiterst kleine parochie er zijn maar zes vaandels, pardon spandoe ken het stadhuis nadert. „Rustig blüven nu, mensen", schalt het dan uit de luidsprekerwagen, alsof de deelnemers iets anders van plan wa ren. „Dit is een nationale zaak, het hele volk ziet ons. De politie is onze medestander". De burgemeester krijgt het schrif telijke verzoek, om alsjeblieft vanuit Hoogeveen het hele land te mobili seren. De publieke voorlezing van de brief mislukt, omdat uitgerekend dan het carillon in de stadhuistoren be gint te spelen heel vreemd, zo om tien voor half 3 in de middag. Na de bestorming van deze bas tille gaat het verder in de richting van. het arbeidsbureau. Daar zetelt immers de echte tiran. Daar stijgt het veldheerschap van Annen dan ook tot de hoogste toonsoort, die een overslaande stem kan voortbrengen. „We zullen dit instituut nu openlijk verbranden", schreeuwt hij, „maar wees vooral rustig, mensen, en blijf aan de kant staan. Er gebeurt niets bijzonders. De politie heeft toestem ming gegeven". De geamuseerde journalisten zien, hoe zelfs de brandweer een oogje in het vzeil houdt, terwijl een onder maatse kartonnen doos, waarop raampjes en een deur zijn getekend, kortstondig fikt. Ja, ze zijn daar gek in Hoogeveen. Het arbeidsbureau in Hoogeveen blijft stug doorgaan met bemiddelen, zo vernemen wij uit doorgaans wel ingelichte kringen. (Van een onzer redacteuren) ROOSENDAAL Asselbergs IJzer- industrie en Handelsmaatschappy N.V, heeft voor haar Roosendaalse vestiging bij de Arbeidsinspectie een werktydver- korting aangevraagd. Voor 130 man wil men de vijfdaagse werkweek terug brengen tot een driedaagse, voorlopig voor een periode van zes weken. Daar naast is voor acht man een ontslagver gunning aangevraagd. By het bedrijf werken in totaal 425 mensen. Gisteren hebben wij Teeds gemeld, dat er tussen de directie van Asselbergs N.V. en de vakbonden besprekingen gaande waren over de vraag welke maatregelen genomen zouden moeten worden om de produktievermindering, als gevolg van de terugloop van orders, op te vangen. Het feit, dat deze besprekingen zijn uitgelekt, heeft de directie van het be drijf ertoe genoopt gisteren reeds een beslissing te nemen. De directie betreurt dit, naar ons is meegedeeld. Men had er de voorkeur aan gegeven de zaak nog verder door tè praten met de vak bonden en dan de volgende week een definitieve beslissing te nemen. Het programma van de KNVB af deling Zeeland voor zondag luidt: le klas: Luctor I-Renesse 1; Drei- schor I-Koewacht I; Domburg 1-Pa- trijzen I; Groede I-Robur 1: Noorman nen I-Dewed. Boys I; Hoofdplaat I- Jong Ambon I. Res. le klas: Oostburg II-Goe« III; Middelburg IV-Zeeland Sport IV; Zeelandia II-RCS II. 2e klas A: Graauw I-Sluiskil II; HVV '24 III-Ria W I; Aardenburg II-Bier- vliet II- Schoondijke I-Hulsterloo I; Axel III-Schoondijke II; Philippine I- Steen II. 2e klas B; Zierikzee III-Domburg II; SVOWK I-Hansw. Boys II; Kruiningen I-Cortgene I: .Kwadendamme I-Lewed. Boys II; Luctor II-DFS II. 3e klas A: Ria W II-Hontenisse III; Hulsterloo li-Vogelwaarde III. 3e klas B: RCS III-Breskens III; Oostburg III-Hoofdplaat II. 3e klas C: Jong Ambon II-RCS V; Walcheren III-Noormannen II; Zeelan dia III-Luctor III. 3e Idas D; Dreischor li-Patrijzen II; Kruiningen li-Volharding II; Ki-umin- gen Ill-Volharding I. BEIROET (AP) De bevolking van een dorp in Noord-Jemen is zo goed a»ls geheel uitgeroeid nadat Egyptische vliegtuigen er gasbommen op hadden laten vallen, aldus deelt de royalisti sche minister voor buitenlandse zaken mee. Moehammad Abdel Koeddoes al Wazir zei, dat slechts 5 procent van de inwo ners van Kataf de aanval op 5 januari bij het aanbreken van de dag overleef den. De bommen, zei hij, veroorzaken een groene gaswolk. De dood werd ver oorzaakt door verstikking en ging be geleid met, bloedingen uit neus en mond. De grond lag een uur na de aanval be zaaid met dode mensen en dieren. De aanval werd gedaan met Iljoesjin-bom- menwerpers. De N.V. Koninklijke Veenendaalse sa jet- en vijfschachtfabriek voorheen we duwe D. S. van Schuppen en Zoon, heeft ontslagvergunning aangevraagd voor 73 werknemers, zo deelt de directie van het bedrijf mede. Voorts is vergunning gevraagd om werktijdbeperking te mogen invoeren tot gemiddeld 20 uur per week voor 400 werknemers. De maatregelen houden verband met de zeer sterk gedaalde vraag naar in dustriële kamgarens, voornamelijk uit Tilburg. De Fordfabrieken te Genk zullen in gevolge moeilijkheden bij de afzet hun deuren sluiten van 20 januari tot 10 fe bruari. (Van een onzer verslaggevers) HULST Bij k.b. is benoemd in de provincie Zeeland: tot gezworene van het waterschap Hulster Ambacht, E. Th. M. van Wesemael te Nieuw Namen (gemeente Clinge). Hij is de opvolger van de heer C. A. M. Verket uit Nieuw Namen, die onlangs is overleden. De heer Verket was de eveneens overle den mr. W. E- M. Seydlitz uit Hulst opgevolgd. IN VERBAND met het heersende mond- en klauwzeer heeft ook West- Duitsland onverwachts met ingang van 16 januari 1967 de in- en doorvoer van tweehoevige dieren en het vlees daar van uit ons land verboden. Hierdoor is de export van onder andere rund vee naar Italië onmogelijk geworden. DE DRIEJARIGE Wouter Kooren uit Papendrecht is gisteren in zijn woon plaats door het ijs van een sloot gezakt en verdronken. Toen de politie het jon getje onder het ijs vandaan haalde, was het reeds overleden. (Van onze correspondent) PARIJS/BONN Toen de Westduit- se bondskanselier, dr. K. G. Kiesinger gisteren in het Elysée bij de Gaulle aan het open haardvuur zat, besefte hij dat de geest van patriarch Adenauer in het vertrek aanwezig was. Kiesinger immers, was op vrijdag-de- dertiende in het vliegtuig naar Parijs gestapt om te pogen Adenauers bloedarm geworden geesteskind: het Frans-Duitse vriendschapsverdrag uit de moeilijkhe den te halen. Zijn minister van Buitenlandse Zaken, Brandt, die op het departement van Couve de Murville eveneens bij een open haardvuur zat, had het al evenmin gemakkelijk. Zowel Kiesinger als Brandt staan voor de taak, de Gaull's medewerking te winnen, onder andere voor het vraag stuk van de Duitse hereniging, zonder als prijs daarvoor de genegenheid die zij Amerika toedragen, te moeten op offeren. De gesprekken van gisteren moeten, volgens de comminuqués, kernachtig geweest zijn. De Gaulle zag in de CDU- &PD coalitie in West-Duitsland een stukje „Real-politiek", gebaseerd op de gewijzigde verhoudingen in Euro pa. Kiesinger verwachtte intwee dagen aardig vorderingen te kunnen, boeken.op hetr gebied'van de Frar.s-Duitse samen werking. (Van onze correspondent) YERSEKE Op de Zanddijk tussen Yerseke en Kruiningen slipte tengevol ge van het gladde wegdek de auto van de aannemer A. W. uit Yerseke en vloog van de dijk. De heer W. werd zeer ernstig gewond overgebracht naar Goes. De drie andere inzittenden, al len werknemers van de heer W. en op weg naar Lewedorp, liepen eveneens ernstige kwetsuren op, doch konden na ter plaatse door een dokter verbon den te zijn, naar huis worden ver voerd. De auto wend zeer zwaar be schadigd. (Van een onzer verslaggevers) IJZENDIJKE Het is allerminst uitgesloten, dat dc West-Zeeuwsch- Vlaamse biljartliefhebbers binnenkort een sentationeel biljartgebeuren krij gen Voorgeschoteld. Dat zal dan gebeu ren in een demonstratiewedstrijd, waarin Henk Scholten het opneemt te gen de Belg Jos Vervest. Een daitum voor de demonstratie is nog^ niet vastgesteld. De eigenaar van café „La Porte d'Or" te IJzendijke, de heer P. Provoost, is nog met de beide biljarters in onderhandeling over de te stellen voorwaarden en het tijdstip. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG Slechts veertién paarden heeft de jury gister entijdens de door de Kon. Ver. „Het Neder- landsehe Trekpaard" te Oostburg ge organiseerde hengstenkeuring aan een oordeel hoeven te onderwerpen. Maar tegenover deze geringe aanvoer staat een voortreffelijke kwaliteit, want af gezien van enkele afkeuringen luid den de beoordelingen van de deelne mende hengsten alle van Zeeuwse fokkers-eigenaars hijzonder gun stig. De uitslagen van de op de Oostburg- se Markt onder een opmerkelijk grote publieke belangstelling gehouden keuringen zijn: kampioen van Zeeland '67 Favori van Moerkapelle, fokker- eig. C. N. den Hamer jr., Schoondijke; kwalificatie: goedgek., la premie ou dere hengsten, grote maat. Beste 3- jarige hengst van Zeeland Solon van Reigersbosch, fokker-eig. M. L. M. Ysebaert-v.d. Linden, Axel; kwalifi catie: goedgek., le premie, kleine maat. Carlo van 't Broek, fokker-eig. A. N. Steendijk, Nieuwerkerk; kwa lificatie; goedgek., la premie, mid denmaat. Henk, fokker-eig. Cam. Rammelaere, Heille (Sluis); kwalifi catie: ingeschreven in keurstamboek, 2e premie, grote maat. Gamin, van Willyhof, fokker-eig. W. de Buck en Zn„ Meliskerke; kwalificatie: inge schreven in Keurstamboek, le pre mie, middenmaat. Diogène van 't Hoogland, fokker-eig. A. Serrarens, Ossenisse; kwalificatie: goedgek., le premie, grote maat. Fifils van Aar denhof, fokker-eig. W. de Buck en Zn., Meliskerke; kwalificatie: goed gek., lb premie, grote maat. Jan v.d. Langstraat, fokker-eig. idem; kwali ficatie goedgek., le premie, kleine maat; Nico van Faira, fokker-eig. A. Bonte, Koewacht; kwalificatie: goed gek., lb premie, middenmaat. Flic v.d. Johanna Hoeve, fokker-eig. Jan Maljaars, Oostkapelle; kwalificatie goedgek., 2e premie, kleine maat. Di- nant d'Orange, fokker-eig. Wed. Iz. de Buck, Grijpskerke; kwalificatie; goedgek., uitgesloten van premie (oud-kamp. van Nederland). De voor malige Nederlandse kampioen Gambo van de Liter was slechts „ter opluis tering" aanwezig. Kort voor de aanvang van de keu ringen werd op de valreep nog een Belgische hengst (Laboureur du Bocq) door gebr. Simons (Grubben- vorst) en de H. A. te Venray inge voerd. Het paard werd aan de grens gekeurd, zodat keuring te Oostburg niet meer nodig was. (Van onze correspondent) GOES Honderden fruittelers uit Zeeland en West-Brabant hebben vrij dag: in Goes de show bezocht van ma chines en andere benodigdheden voor het tuinbouwbedrijf. Deze werd gehou den in zaal „Juliana" aan de Beesten markt. Niet minder dan 21 handelaren en instanties hadden daar een stand ingericht waarop de producten en ma terialen voor de fruittelers werden ge toond. Opvallend groot was de plaats die de fruitteelttrekkers daarbij inna men evenals de daarbij behorende werk tuigen. Daaruit bleek ook hoe sterk de mechanisatie op het fruitteeltbedrijf is gevorderd. Ook bij het vervoer van het fruit naar de veiling vindt de mechanisatie voort gang. Verschillende handelaren toonden de hefmasten die achter de trekker be vestigd kunnen worden voor het hori zontaal transport. Ook werd de nadruk gelegd op de ont wikkeling van de stapelkist waarin de appelpluk kan plaats vinden. Verschil- lende stapelkisten van de veiling oGes en de wijze waarop deze vervoerd kun nen worden, werden getoond. Veel belangstelling trok ook de stand waarin leerlingen van de lagere tuin bouwschool in Kapelle onder leiding van hun lèraar deheer A. v. d. Vrie de opbouwpunten voor de chemische 011- kruidbestrijding ten toonstelden. Om 9 uur 's morgens werd de show geopend door de voorzitter van de kring Zeeland der N.F.O. de heer J. Kake- beeke. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De opheffing van de onthoudingsplicht op vrijdagen is dooi de bisschoppen van Nederland aan de orde gesteld, tijdens een vergadering waarin ook het ontworp-vastenbrief is behandeld. Het ligt in de bedoeling de opheffing van de onthoudingsplicht in de vastenbrief te verwerken. In welke vorm de plicht wordt opgeheven kan nog niet worden gezegd, omdat de vas tenbrief nog geen vaste vorm heeft. De bisschoppen beraden zich nog over de tekst. i\ 'j fS J* ft t? DEN HAAG (ANP) Zonder iets te vinden heeft een „Neptune" van het marinevliegkamp Valkenburg gisteren vanaf acht uur 's morgens tot zonson dergang de zeer afgespeurd naar de sinds woensdagmiddag vermiste viskot- ter Wieringen-6 uit Den Oever of een reddingboot of wrakstukken ervan. DEN HAAG De Nederlandse Stu dentenraad (N.S.R.) wil met het oog op de studenten gezondheidszorg een sectie gezondheidszorg oprichten aan iedere universiteit. In dit medisch cen trum zou de universitaire gezondheids zorg (U.G.Z.) een plaats kunnen vin den en bovendien beperkt curatieve hulp spreekuur van studentenarts en psychiater geboden kunnen worden. In deze opzet zou het medisch cen trum een werkelijk centrale plaats voor de totale gezondheidszorg worden hetgeen de N.S.R. ook uit organisa torisch oogpunt zeer wenselijk acht. Thans bestaat er onder de studenten veelal nog een grote onbekendheid t.a. v de mogelijkheden, die op het ge bied van de studentengezondheidszorg geboden worden. Dikwijls komt daar door de hulpverlening te laat op gang- tot schade van de student zelf. Als bijdrage van de studenlen zelf aan het gehele medische dienstverle nende apparaat denkt de N.S.R. aan een bedrag van f 7,50 per jaar. He N.S.R. meent dat di't alles gevat moet worden in wettelijke regeling bin nen het kader van de Wet op het We tenschappelijk Onderwijs. De N.S.R. vreest dit er anders onvoldoende druk achter de zaak gezet wordt en de me dische centra bij diverse universiteiten niet van de grond zullen komen. In de naaste toekomst zal een ver plichte verzekering voor studenten te gen ziektekosten nodig zijn. De N.S.R. wenst wat dit betreft een inp-assing in de komende beperkte volksverzekering tegen lichte geneeskunde risico's. DEN HAAG (A.N.P.) Vorig jaar brachten ongeveer 170.000 Nederlan ders hun vakantie in Joegoslavië door. Dit cijfer houdt een stijging in van 35 procent in vergelijking met 1965. Het komende jaar ver wacht Joegoslavië een nog grotere toename van de stroom Nederlandse toeristen. Aldus de heer M. Pavels, directeur van het nationaal Joego- slavisch verkeersbureau voor de Be nelux. Voor België was de stijging van het aantal toeristen naar Joego slavië overerigens aanzienlijk groter, namelijk 86 procent. (Van onze correspondent) DEN HAAG Namens de Ned. Her vormde kerk is bij de Tweede Kamer geprotesteerd tegen de manier waarop de doelstelling van het openbaar onder wijs in de Mammoetwet zal worden ge formuleerd. Volgens de wet draagt het openbaar onderwijs bij tot vorming „op grondslag van waarden, in de Nederlandse tra ditie, met name door christendom en hu manisme erkend". De formulering is tot stand gekomen in overleg met vertegenwoordigers van het openbaar onderwijs. De minister heeft echter nagelaten, de kerken over deze nieuwe formulering te raadplegen. „Nu voor het eerst de term „chris tendom" in de wetgeving wordt inge voerd, is dit een zaak die de kerken ten zeerste raakt", aldus de brief aan de kamer. Verdere bezwaren zijn: Het in één adem noemen van chris tendom en humanisme: Het eenzijdig gekleurde wijsgerige begrip „waarden"; De verbijzondering van het open baar onderwijs, dat daardoor zijn pu bliek karakter verliest. DOOR ELLERY QUEEN uit de verdrietige uitdrukking op zijn geziicht op dat Aaron Dow de ene verwensing na de andere op onze hoofden stapelde. Dit maakte de zaak niet gemak kelijker voor hem. Alles wait er maar gedaan kon worden, werd ge daan. We kwamen alles van elkaar te weten. Zo hoorde ik dat Drury Lane in het geheim een bezoek aan Dow had gebracht toen deze, in afwachting van zijn vonnis, in de gevangenis van Leeds had gezeten. Ik heb nooit precies geweten wat er zich toen tussen hen afspeelde, maar het moet een heel bijzonder on derhoud Zijn geweest, wamt nog dagen erna was op mr. Lane's gezioht een uitdrukking van verstard af grijzen te lezen. Eens vroeg ik hem wat er besproken was. Eerst zweeg hy lange tijd. Toen zei hij: ,3y weigert me te vertellen wat Hejaz betekent". Meer kon ik niet uit hem krijgen. Een andere keer verdween hij en vier uur lang zochten we zenuwachtig naar hem. Toen verscheen hij plotseling weer en ging in zijn schommelstoel op fathei- Muil-s veranda zitten alsof hij nooit weg -was geweest. Maar hij zag er vermoeid en ernstig uit, terwijl hij in gedachten verzonken zaït te wippen. Later hoorde ik dat hij, afgaande op een of andere onbegrijpelijke theorie van hemzelf, Rufus Cotton had opgezocht. Wat hij met dit geheimzinnige bezoek had gehoopt te bereiken, kon ik toen niet doorgron den, maar het was duidelijk dat wat ook zijn bedoeling was geweest, deze was mislukt. Een andere keer gebeurde het dat hij na. uren van ijzige stilte, plotseling opsprong, Dromio met, de auto liet komen en in razende vaart naar Leeds reed. Zij waren toen weer gauw terug en een paar uur latei- kwam een koerier de heuvel op gefietst met een tele gram. Mr. Lane verslond de inhoud ervan en wierp het vervolgens in mijn schoot. STRIKT VERTROUWELIJK DETECTIVE WIENS VERBLIJF U WILT WETEN NU IN MIDDENWESTEN IN OPDRACHT MINIS TERIE. Het telegram was door een hooggeplaatste ambte naar van het ministerie van justitie getekend. Het leed geen twijfel of mr. Laine had, door een nieuw sprankje hoop gedreven, naar Carmichael geïnfor meerd; helaas zonder resultaat. Het was duidelijk dat de oude heer feitelijk het meest van het drama te lijden had. Het was nauwe lijks te geloven dat dit dezelfde Drury Lane was die ons, nu weken geleden, met een blos vain opwinding en plezier op zijn oude wangen, naar Leeds had ver gezeld. Het was alsof er binnen in hem iets was ge knakt, alsof er nauwelijks meer leven in hem was. Hij was weer een oude, zieke man en tussen zijn sporadische uitbarstingen van energie in zat hij uren lang zwijgzaam bij father Muir en de hemel mag we ten wat voor droefgeestige gedachten hij dan had. De tijd kroop om, maar plotseljng scheen hij een sprong vooruit te maken. De ene dag volgde op de andere zonder dat er ieis gebeurde, tot ik op een morgen vermoeid uit mijn bed stapte en plotseling met een schok bedacht dat het vrijdag was en dat aanstaande maandag over een week mr. Magnus zoals dit door de wet werd voorgeschreven de nauwkeurige datum van de terechtstelling zou bepa len. Maar dit zóu slechts een formaliteit zijn. Het was de gewoonte In de Algonquin-gevangenis, terecht stellingen op woensdagavond te houdenTenzij er een wonder gebeurde,, zou Aaron Dow binnen twee weken een verkoold lijk zijn.... Als ik hieraan dachit, werd ik door paniek gegrepen. Tk had dan de neiging meteen met allerlei mensen te gaan spreken, verzoekschriften in te zenden, kortom bovenmense lijke pogingen te doen om de stumper achter de gevangenismuren te redden. Maar tot wie moest ik me wenden? Die middag ging ik als gewoonlijk naar father Muir en ik vond vader ln een ernstig gesprek gewikkeld met mr. Lane en de aalmoezenier. Ik liet me zachtjes in een stoel glijden en sloot mijn ogen. Maar een ogenblik later deed lk ze weer open. Ik hoorde mr. Lan-e zeggen: „Het ziet er hopeloos uit, Tliumm. Ik ga naar Albany, Bruno opzoeken". Vrijdag 6 januari j.l. heeft staats secretaris De Meijer een bezoek ge bracht aan Rucphen, i.v.m. de werk loosheid. Ik vraag mij af waarom hij die besprekingen de voltallige geme<m- teraad niet bij aanwezig is geweest. Er was nog niet een gemecnteiraaidslidaan wezig, daar deze hier voer géén be richt voor ontvangen hadden. Tweehonderd man zullen wellicht aanvullend werik krijgen. Ze zullen al len blij ziin, dat ze kunnen gaan wer ken, tenminste als men ock een be hoorlijk weekloon kan ver dienenen of zal het er weer zo zijn als het vroe ger was, met het z-g. aanvullend werk: het vuilste en vieste werk en een heel klein loontje, maar wel voor 100 pet. werk. Want als men nu b.v. voor f 10,- per week meer zou moeten gaan wer ken betekent dat meer zorgen dan als. men werkloos is. Als men moet gaan werken krijgt men veel meer kosten: vroeger uit bed dus stoken en licht en dat het eten ook beter moet zijn is te begrijpen als men werkt En nu over het kardinale punt waar het nu om gaat: er is toen op vrijdag 6 januari" te Tucplien wel over werk gesproken maar over het loon is geen woord over gesproken. Ik spreek de hoop uit. dat in het ver volg onze vertegenwoordigers, de ge meenteraadsleden die 70 procent der kiezers ('de werknemers) vertegen woordigen als er belangrijke bespre- kingenof beslissingen genomen wor den hier bij aanwezig zullen kunnen zijn. ST.-WILLEBRORD, M. P. ROKS. Zo ik iai de De Stem gelezen heb heeft de K.V.P. het in haar hoofd ge haald om met de verkiezing Bloot te laten ziien om meer stemmen te win nen. No,g 10 jaar en die zelfde partij brengt het voor elkaar, dat je er mee naar bed mag als je maar op de K.V.P. stemt. Ik persoonlijk kan niet aniders zeggen: Ik mket er van kotsen De een denkt ik geef een stelletje lang- harigen de gelegenheid goed wat la waai in de kerk te maken; dat trekt klanten. De ander denkt ik geef jazz muziek en weer een ander koffie met koek. Maar nu is er dan een gladjanus naar voren gekomen die wil het met bloot proberen. En dan durft zo'n zelfde stel ook nog een filmkeu ring te houden. Ik heb er geen woor den meer voor. BREDA. W. A. N. Geachte inzender vergist zich: de K.V.P. geeft zich niet bloot, althans niet door middel van haar K.V.P-girls. De meisje treden weliswaar in mini rokjes aan, maar wat het' gemiddelde Nederlandse meisje daarmee onthult, slaat alle gedacluten aan bloot dood. (Redactie) Wat maakt de heer Groendaler zich toch druk over de K.V.P. Al zou deze partij helemaal geen propaganda ma ken, dan zou dat voor hem toch geen versch'il maken. Zijn gevoelens staan vast voor de K.V.P. De politiek van de K.V.P. kan hij noch ander veranderen omdat daar de kracht van binnen uit komt. Ik ben niet katholiek. Ik vind Schmel- zer een zeer deskundig politicus, en on misbaar voor de K.V.P. H. v. d. K. BREDA, Gisteren kreeg ik, terecht, een pro- cesveroaal voor het rijden naast een. fietspad, maar het verwonderde me. een agent te treffen, die me dat aan-- rekende als een der grootste vergrij pen Ik vraag me af, als de overtre der rustig blijft waarom de agent dan- zc'n toon aanslaat. Is dat om zich een een houding te geven van superiori teit? Het was mijn eerste verbaal in Oosterhout, maar ik hoop toch dat de heren collega's van de agent met. meer succes de mental-training doorlopen hebben. OOSTERHOUT. Mej. P. M. WAGEMAKERS. DEN HAAG (ANP) De naam van lysttrekker Frits K. N. van Os, een zesjarige jongen uit Doorn, is door de hoofdstembureaus van Den Haag, en Rotterdam geschrapt. Zijn naam komt er niet op terug, want het be roep, dat de heer J. Frederik van Os van de Christelijk Nationale Volkspar ty voor monarchale democratie, de grootvader van de lysttrekker bij Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland instelde, is gisteren ongegrond ver klaard. Gedeputeerde Staten overwogen, dat iedere kandidaat op de lijst schrifte lijk moet bewilligen in de kandidaat stelling. Dit voorschrift beoogt te ver zekeren, dat op de lijst slechts perso nen worden geplaatst, die hun instem ming met hun plaatsing op de lijst hebben gegeven, althans hebben kun nen geven. Daartoe achten Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland een jon gen van zes jaar niet in staat. Zij oor delen, dat d'aarom de verklaring van de zesjarige kandidaat niet kan worden be schouwd als de door de kieswet voor geschreven schriftelijke verklaring van bewilliging. DOKTERS hebben gisteren beves tigd, dat de actrice Sophia Loren, die in mei een baby verwachtte, een miskraam heeft gehad. De algehele toestand van de patiënte is bevredigend. (ADVERTENTIE)

de Stem | 1967 | | pagina 5