Totale kosten ruim vier miljoen gulden In februari wellicht begin bouw lyceum-schouwburg Terneuzen Bijna 1,5 miljoen voor wegen In gesprek met Heeft Zeeland al niet te veel ter hand genomen w Inspanningen fruittelers in 1966 mager beloond K St.-Adelbert alleen voor katholieken Karei de Soomer o.f.m. Koninklijk zilver in Heinkenszand Propaanlucht in plaats van aardgas Vijfde biljarlprijs- kamp IJzendijke KOOP GEEN SPIJT Optimistisch over gang van zaken Jubilea 1967 de Moor-Vlaeminck HOOGWATER Vandaag Morgen DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 14 JANUARI 1967 Maandag ^eer nieuws uit tad en streek pag. 3 en 5 Afdeling Zeeland-N. Record bezoek op ontwikkelingsdag Stapelkist GEEN EXCUUS VOOR WINKEL DIEFSTAL BEHOEFTE LOKALEN Op Zuid-Beveland RISICOLOOS GEBRUIKT KOPEN N.V. HENNEKAM- EUROTO UIT INFRASTRUCTUURPOT Vier maanden ontzegging Week gevangenis voor onder invloed rijden Kamerlid W. Assmann (K.V.P.) over Zeeuwse zeehaventnogelijkheden koop kwaliteit in de seizoenfinale van peek cloppenburg koop kwaliteit in de seizoenfinale van peek cloppenburg Burgemeester Hogeweg in Yerseke Financiële positie Retranchement zorgelijk Missionarissen S. V.D. (ADVERTENTIE) Voor al uw KU N STME STSTOFFEN Het goedkoopste adres: luist - Axel - Sassing Telefoon 011402628 en, zondag 15 januari: Hans 5.57 en 18.20 uur: TerneuW 17.43 uur; Vlissdtigen: 4.49 ur; WemeWinge: 8.33 en I8.5(, idag, 16 januari: Hansweerl 18.57 uur; Temev.zen: 5,52 lur; Vllssingen: 5.23 en 174; Vemeldinge: 7.10 en 19.29 uur LBURG wburg 19.30 uur daags toneel (ZVU): Studio m d" 10 uur De jacht op het botei 1 18 jaar 19 en 21.15 uur uis der begeerte 18 jaar tfGEN ibra 19 en 21.30 uur erball 14 jaar 19 en 21.30 uur Thunderball 14 JZEN !0 uur Beau geste 18 laar JïtG Theater 20 uur ïiljoen jaar geleden n Swael 18.30 uur jartpvijskamp i€HT ipdorp 15 uur Schieting ORPE Raedliuys Dansen RPEN »aleis 15 en 20 uur en Juliette IJKE Does 14 uur Seriekaarting ht Theater 14.30 uur gschieting liggende wip RG boths 13 uur Drumband Solistei urs ST.-JOOSLAND igingsgebouw 19.30 uur Instuif TERZANDE n Kruijssen 15.30 uur Schieting SKE-PAAL 5 Bakkér 15 uur Schieting .lburg 14.30 en 20 uur acht op het boterbriefje 18 ja; [NGEN nbra 15. 19 en ^1.30 uur derball 14 jaar d 15, 19 en 21.30 uur, derball 14 jaar ijbaart 19 uur Prijskaarting Helsland Hoktentoonstelling ';rbunt 15 uur Schieting 'entzier Hoktentoonstelling oopgebouw 14.30 en 20 uur ïan die verdwijnen moest 14 Jaar uur Avontuur in Hongkong 14 j. iUZEN r 14.30 uur wencommando op Kreta 14 Jaar 1 20 uur Beau geste 18 jaar pURG 1 Theater 14, 16.30 en 20 uur ■miljoen jaar geleden 14 jaar 5TERZANDE Witte Huis 19 uur Dansen ITDIJK n Dijk 15 uur Schifeting ELDIJK iekshal 19.30 uur sementsavond :acht amelink 9.30 uur Seriekaarting b Coninck 15 uur Schieting e Kind 10 uur Duivententoonstel amclinck 10 uur Seriekaarting DUKE Does 14 uur Seriekaarting UW Caluwé 15 uur Schieting JKE-PAAL Bakker 19.30 uur ljartwedstrijd >ORPE Raedhuys 19.30 uur 211 m.m.v. Tlie Sheiks 3RPEN tpaleis 15 uur Romeo ên Juliet- NGEN mbra 20 uur Thunderball 14 Jaa* 20 uur Thunderball 14 jaar •ELDIJK iekshal 19.30 uur sementsavond r oopgebouw 20 uur san die verdwijnen moest 14 Jaar SUZEN r 20 uur wencommando op Kreta 14 Jaar JE tschouwburg 19.30 uur Kon. Opera met ..Rigoletto" ERPEN paleis 20 uur Romeo en Juliette hele»aal izende smid raakte nu iij greep een hamer en begon n 'n rond te zwaaien, dat wu zen. Gelukkig was daar J°P tactisch kon ingrijpen. Met hij de verbijsterde Eelco zachtjes fluisterend: „Zie' u na? Baas Verholen is vrf®. itia albabegrijpt u we1. lens van Alba niks te maak ■na bars. daat het Petrus Hondius Lyceum annex Gemeentelijke Schouwburg te Terneuzen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De afdeling Zee land - Noord van de St. Adelbertver- eniging heeft zich tijdens een verga dering in hotel De Burg te Middelburg uitgesproken over de vraag of het ook voor niet-katholieken mogelijk gemaakt moet worden om lid van de vereniging te worden. De vraag is in verschillende afde lingen van St. Adelbert hoogst actu eel. Ook het hoofdbestuur houdt zich met het vraagstuk bezig. De grote 'meerderheid, van de aanwezigen, heeft de vraag ontkennend "beantwoord. Ge steld werd o.m. dat er in Zeeland vol doende andere, wegen zijn om met. an dersdenkenden in contact te tornen. De afdeling besloot vervolgens zich diepgaand te bezinnen op een van de onderwerpen, die tijdens het Pastoraal Concilie aan de orde worden gesteld. Van de in het urgentie schema genoem de onderwerpen werd „Vragen rond gezag en persoonlijke verantwoorde lijkheid in de Kerk" gekozen. De vergadering benoemde een com missie van vijf man om het onder werp. dat in de maartvergadering aan de orde zal worden gesteld voor te bereiden. De conclusies zullen t.z.t. naar het secretariaat van het Pasto raal Concilie worden gezonden. Van onze correspondent) Ongeveer 800 fruittelers uit Zeeland en West-Brabant waren bijeen in „De Prins van Oranje" te Goes op de jaarlijkse ontwikkelingsdag voor de fruitteelt in dit gebied, georganiseerd door de kring Zeeland der N.F.O. Zij kregen van een aantal deskun digen inleidingen te horen over wat er kan worden gedaan op het gebied van de oogstzekerheid en over de ontwikkelingen bij de afzet. Zij kregen ook te horen van de gast van deze bijeenkomst, burgemeester Huber van Goes, dat de consument toch wei erg veel prijs stelt op een goede kwaliteit fruit en dat hij vele gelegenheden een aatrekkelijke ver pakking wordt gewaardeerd. Voorzitter -J. Kakeheeke zei dat in 1966 de inspanningen van de fruitteler (ADVERTENTIE) OLIFANT IN FLES Er was een oude zeeman. Ruwe bolster, blanke pit en zo meer. Vereelte handen prutsen zesmastertje in fles. Hobby van hem. Blauwe watjes, witte watjes.... scheepje zeilt in fles. Knap! Prutswerk je. Zeeman grijpt andere fles. Wat daarin zit is minstens even knap, weet hij. En véél lekkerder. Olifant Vieux, de enige Hollandse cognac die hij goed vindt. Aaaaahsmekproost! JKben pastoor en dokter (dat laat ste kost me ongeveer drie uur per dag). Bovendien hen ik aannemer - bouwer en de man van wie men mo derne ontwikkelingshulp verwacht. Zo zijn we b.v. volop bezig met ver nieuwing van de landbouwmethodes. Mijn parochie telt 10.000 mensen, j oun wie er 9.000 katholiek zijn. De omvang? Als Oost-Zeeuwsch-Vlaan- deren ongeveer. Ons hele eiland is ongeveer 2/3 van Nederland, er loopt maar één min of meer verharde weg van oost naar west. Dat is allesHet meeste doen we dus te voet of per i paard. En de mensen? Geweldig!" pater Karei de Soomer, Francis caan, 34 jaar, is terug in zijn ge boorteplaats Sluiskil, op vakantie thuis, na zeven jaar hard werken in Indonesië, op het eiland Flores. „Ja wist best wat ik doen moest. De laatste drie jaar ben ik pastoor ge weest in Ndoso, die parochie waar net van vertelde. Ze bestaat uit een tiental nederzettingen en daar neb ik overal gebouwd. In de hoofd- mats hebben we een stenen kerk mn?altorie neersezet. „We" zeg ik, X e volwassen mannen hebben eaer ongeveer veertig dagen voor gewerkt. De mensen hebben seij enorm veel voor over". "nf S9en ie*s bouwen is bij ons •.P^ptnierachtige zaak. Zand, ce- hent betonijzer, spijkers, glas, dat t. vlt we het laatste stuk allemaal co., fJaan afhalen. Drie man voor i cement, twaalf uur lopen, i. r- En we hadden honderd zak- J„„oe.™ent nodig en 150 zakken Uierl' uen dus V00r dat ene bOUW- insni'r ar het werkt allemaal zo de Of deze mensen, waar 7e vas r°nd 1930 is gestart, ruiZt\ zelf 00k ^Vinnen. Ze hutteü 1 r°tte< tochtige bamboe- zcn van\out")OUWen degelijke hui- '°dNJino1KnKEUNGSHULP is geen be- Seweri-f m hebben we bewust aan de it»),.,',J stimuleren en ik krijg den e„ t de ehristelijke waar den w„larheden weerklank vin- dat' non vr°eger ondenkbaar was, werken JUK nu: ouders, die hard laten kinderen te kunnen Hjkheirl nt<en' huweHfkstrouw, eer- VilnnJ of*ervaar<ligheid ie wanrJJJ dai algemeen menselij- Je<Wen ma,ar mijn parochianen heeft 'net vJ, hun dut geleerd dig niet bij" er vroe9er eenvou- E hebben nu een technische school die al 400 bekwame vaklui heeft af geleverd, jongens, die in staat zijn een royaal huis te ontwerpen en te bouwen, we hebben tien lagere scho len plus een middelbare school. Want onderioijs, dat is de eerste ontwikke lingshulp. Er is echter maar één dokter en één (primitief) ziekenhuis voor 250.000 mensen Wij wonen drie dagreizen van het ziekenhuis van daan. En ziekten zijn er bij ons le gio en ze werken verlammend". JA, en dan zit ik hier nou wel de grote Flores-missionaris uit te han gen, maar over een half jaar ga ik viel terug naar Indonesië, maar niet naar Flores. Ik heb een opdracht gekregen op Java. En wat Nederland betreft? Ik vind het hier veel aan genamer geworden, opener. De men sen leven bewuster. Er wordt tegen woordig in Nederland veel hardop gezegd, writ je vroeger niet eens mocht denken. Er zijn uitwassen, dat is waar, maar over de hele linie vind ik het gezond". mager beloond werden. Voor velen zal het eindcijfer negatief zijn. Het niet verzekeren tegen hagelschade noemde hij onverantwoord. Toch zag de heer Kakeheeke ook wel positieve punten voor de fruit teelt namelijk de gunstige ligging van Zeeland voor de teelt zelf, het vak manschap bij de ondernemer, het mo derne sortiment en het hoge peil van onderzoek en voorlichting en daarom was hij van mening dat er voor het goed geleide bedrijf een plaats zal blijven en vroeg hij de telers toch vooral vertrouwen in eigen zaak te blijven houden. Dat de fruittelers in het zuid-westen actief om de produktie-structuur aan te passen aan moderne eisen bleek ook uit de mededeling van de rijkstuin- bouwconsulent ir. L. Vellekoop in zijn slotbeschouwing dat er in dit gebied dit plantseizoen ongeveer 35 ha Stark Earliest worden omgeënt. Ir. Joh. Bos, hoofdredacteur van het weekblad ,,De Fruitteelt", gaf een boeiend betoog over „Oostzekerheid" waarbij hij wees op de belangrijke rol die het klimaat hierbij speelt en op het belang van een goede bemesting. Over de toepassing van groeiregula- toren in de fruitteelt sprak ir. S. J. Wertheim, onderzoeker bij het proef station voor de fruitteelt in Wilhel- minadorp. Deze wees er op hoe het met be hulp van groeiregulatoren in bepaalde gevallen reeds mogelijk is de vruchtzetting te bevorderen; verder de chemische vruchtdunning toe te passen en ook de scheutgroei te beïnvloeden. Hij was van mening dat we hierdoor ongemerkt een nieuwe tijd zijn inge gaan die van zeer grote betekenis voor de cultuur in de toekomst kan worden, al is er nu nog veel onbe kend. Het betoog van ir. T. van Hiele, di recteur van het I.B.V.T. in Wagenm- gen liep uit op een pleidooi voor cen tralisatie bij de afzet waardoor de mogelijkheden van mechanisatie beter benut kunnen worden. Hij vond dat er bij de afzet tot nu toe veel mankeert aan de coördinatie en wees ook op de noodzaak van specialisatie waar door bereikt kan worden dat de fruit teler zich alleen of in hoofdzaak be moeit met het telen van fruit en af zet deskundigen zijn produkt tot waar de brengen. Hij vond het verstandig om daarbij gebruik te maken van de goede elementen van de veilingen maar was van mening dat er daarbij wel aan passingen nodig zijn. Over de zeer gunstige ervaringen die dit jaar in Zeeuwsch-Vlaanderen zijn opgedaan met de stapelkist bij de v. d. Vrie van het rijkstuinbouwconsu- lentschap Goes. De stapelkist is in Zeeuwsch-Vlaan deren in opmars en men ziet er heel grote voordelen in. Over deze voor delen gaf de heer vaji de Vrie een technische uiteenzetting, die wel aan toonde welke kansen hier liggen tot verbetering van de efficiëntie in het fruitbedrijf. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG „Ik lijd al jaren aan toevallen, vlagen van verstands verbijstering- en geheugenzwakte", ver dedigde zich de uit Goes afkomstige mevrouw E. C.- C. voor de Middel burgse politierechter Zy werd op 28 oktober j.l. betrapt bij een winkel diefstal in een warenhuis te Goes, waar zij pogingen deed zich goederen ter waarde van ongeveer zeventien gul den toe te eigenen. ,,Mag ik dat dan niet te berde bren gen?" vroeg verdachte toen de rech ter, mr. B. S. Sleper da, de verdedi ging met een nadenkend „Ja, ja, ja" had beantwoord. ..Bovendien is het de schuld van mijn dochter", voegde zij er nog aan toe. ,,Die had me nooit mogen meenemen". ,,Ik kan niet zeggen, dat deze verde diging indruk op mij maakt", begon de officier van justitie zijn requisitor. „Hier is weer eens iemand, die be zweken is voor de verleiding van een zelf bedieningszaak". Hij eiste een boe te van 75 gulden. Mr. Sleper da vonnis te conform. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Mogelijk kan in februari begonnen worden met de bouw van het nieuwe lyceum annex schouwburg aan de Zuidlandstraat te Terneuzen. Het 33.792 m2 grote terrein ligt centraal tussen oud- en nieuw- Terneuzen. Over de beheersvorm van de schouwburg is nog geen beslis sing genomen. In de raad zal binnenkort nog een beslissing genomen moe ten worden over een vergroting en verbetering van de accommodatie. Ver wacht mag worden dat de raad akkoord zal gaan met een voorstel de nieuwe schouwburg geschikt te maken voor grote montages. In het nieuwe plan zal o.m. voorzien moeten worden in de bouw van een zij toneel, waardoor de schouwburg vol ledig aan zijn functie zou kunnen be antwoorden. In het huidige plan bedra gen de bouwkosten van de schouw burg ruim 1,4 miljoen gulden. De to tale bouwprijs beloopt ruim vier rpil- joen gulden. Het gebouwencomplex is ontworpen door ir. H. Lussanet de la Sablonière, hoofdarchitect bij de rijks gebouwendienst. Naar verwachting zal zowel de school als de schouwburgzaal eind 1969 in gebruik genomen kunnen worden. De schouwburg zal plaats bieden aan bijna 500 personen. Deze combinatie van utiliteitsgebou wen is op initiatief van het gemeente bestuur van Terneuzen tot stand ge komen. Er bestaat grote behoefte aan een schouwburg in deze snel groeiende gemeente. Daar de verwezenlijking van een zelfstandig gebouw binnen afzien bare tijd niet tot de mogelijkheden be hoorde, besloot het gemeentebestuur stappen te ondernemen om een schouw burgzaal in het nieuw te bouwen ly ceum te integreren, zoals eerder in Emmen is geschied. Het ministerie van Onderwijs en We tenschappen verleende hieraan zijn me dewerking en was bovendtien bereid tot financiële steun op grond van de re geling voor de bouw van schouwbur gen en concertzalen. Ook werd in rui me mate geldelijke steun toegezegd door het provinciaal bestuur en door particulieren. Deze gunstige ontwikke ling stelde de rijksgebouwendienst ech ter voor problemen. Niet alleen moest het bouwplan voor het nieuwe lyceum worden omgewerkt, maar het toch al ondiepe bouwterrein, waarvan boven dien nog een strook grond ten behoe ve van verkeersvoorzieniingen moest worden afgestaan, liet de bouw van een groter complex nauwelijks toe. Toch is het gelukt tot een aanvaardbare op lossing te komen. Het schoolgebouw zal 29 les- en vak lokalen omvatten. Verder komen er twee gymnastieklokalen met oefen plaatsen, een bibliotheek en een over blijflokaal, benevens vertrekken voor de rector, de leraren en de administra tie. Van de centrale hal zullen buiten schooltijd de garderoberuimten, het trappenhuis en de toiletten ook ten dienste staan van de schouwburgbe zoekers, evenals het overblijflokaal, dat mede als foyer zal worden gebruikt. De schouwburgzaal met toneel, kleed kamers enz. zal dienst doen als aula van heit lyceum. In de kelder komen o.m. ruimten voor de centrale verwar mingsketels en de luchtverversingsin stallatie. Een fietsenberging wordt op het schoolterrein ingericht. Voor sportbeoefening in de openlucht door de leerlingen van het lyceum zijn niet alleen de oefenplaatsen bij de gymnastiekzalen, maar ook de bestaan de sportvelden achter de school be schikbaar. Tot het gebouwencomplex behoort een vrijstaande conciërgewo ning. Omtrent de bestemming van het be staande schoolgebouw op de Markt, dat veel te klein is voor het huidige aan tal leerlingen, valt nog niets te zeg gen. (Van een onzer verslaggevers) HEINKENSZAND Tijdens de ge combineerde uitvoering van de toneel- ver eniigimg Kunst Naar Kracht en de muziekvereniging Euterpe, in de Ta verne te Heinkenszanid gegeven, heeft, burgemeester N. Eisen zilveren me dailles in de orde van Oranje-Nassau uitgereikt aan de heren J. Nijssen, voorzitter en regisseur van de toneel vereniging en S- Dekker, secretaris van KNK. Beide horen behoorden veer tig jaar geleden tot de oprichters van de toneelvereniging. Zij hebben hun leidinggevende functies vanaf de op richting uitgeoefend. De heer Dekker is bovendien iee:ds lange tijd secreta ris van Euterpe. (Van een onzer verslaggevers) GOES Door de stagnatie in de aan leg van de aardgasleiding van West- Brabant naar 's-Gravenpolder is de om bouw van gastoestellen in verschillen de plaatsen uitgelopen op de aanleg van de leiding. Het gevolg hiervan is, dat de gastoestellen wel zyn omge bouwd voor aardgas maar dat het aard gas er zelf nog niet is. Om dit probleem op te lossen zullen de inwoners van de gemeenten Krabbendüke» Waarde, Krui- ningen, Yerseke, Kapelle en Goes het een tijdje met propaanlucht in plaats van aardgas moeten doen. De gebruikers zullen dit in zoverre merken, dat hun geiser minder warm water en hun gaskachel mamder warm te geeft dan normaal. Kruin ingen, Kralbfoendijke en Waarde koken en sto ken reeds sedert dinsdag j.l. op pro paanlucht. De gasleidingen worden ge vuld vanuit een volautomatische pro- p aanluchtinstallatie, die in Kruin ingen is gestationeerd. Yerseke zal dinsdag a.s. worden „omgebouwd" en van propaan lucht worden voorzien. Men is ook in Yerseke bezig met die bouw vian een propaanluchltingtallatie. Eiiinid deze maand zullen de gastoestellen in Kapelle en Goes worden omgebouwd. Ook voor dit gebied zal een aparte installatie no dig zijn. De Zeeuwse Gas Maatschap pij verwacht, dat deze noodoplossing van korte duur zal' zijn. Gerekend wordt op enkele weken. (ADVERTENTIE) Dank zij onze schriftelijke „2 jaar als nieuw" garantie. UNIEK! 100% SAFE! Permanente show Keus uit ±90 Uw betaalprobleem lossen we op Volop bestelwagens Burg. Freyterslaan - Roosendaal. Open tot 8 uur, zaterdag tot 6 uur. Tel. 01650-6302. Koop nu, over enkele weken lopen de prijzen weer op! ii (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De staatssecreta ris van economische zaken heeft het provinciaal bestuur van Zeeland mee gedeeld, dat hü bereid is in 1962 finan ciële medewerking te verlenen aan de uitvoering van vier objecten in het ka der van de verbetering van de econo mische infrastructuur. Deze subsidies tot een totaal bedrag van f 1.386.650 worden gegeven ter bevordering van de industrialisatie in Zeeland. In twee gevallen geeft economische zaken een subsidie van 95 procent, voor fle beide andere objecten zal het subsidie vijftig procent bedragen. Het gaat om de volgende kapitaals- werken: 1. Doortrekking van de oostelijke Sloeweg naar rijksweg 58 bij 's-Heer Arendskerke. De kosten bedragen f 600.000. Provincie en economische za ken zullen elk de helft voor him reke ning nemen. 2. Uitvoering van de eerste fase van de verbinding Zuid Sloe - Nieuwe Rijksweg. Ook hier geldt dat provincie en economische zaken elk de helft van de totale kosten (f 500.000) zullen neer tellen. 3. Voltooiing van de verbetering en verbreding van de Torenweg te Mid delburg. De totale kosten zijn f 407.C00. Voor rekening van de gemeente blijft vijtf procent of f 20.350. Economische zaken zal de rest betalen. 4. Uitvoering van de eerste fase van de verblinding nieuwe Rijksweg - Sta- tenlaan te Middelburg. De kosten van dit werk bedragen f 474.684. Economi sche zaken zal f 450.000 subsidie verle nen. Het restant zal door de gemeente moeten worden opgebracht. De staatssecretaris heeft voorts la ten weten dat hy de beslissing over het verlenen van financiële medewer king aan de verbindingsweg tussen de industrieterreinen in de Poel te Goes heeft moeten verschuiven. Deze ver schuiving houdt verband met de be schikbare middelen voor de verbete ring van de infrastructuur en de reeds in net ver leden aangegane verplichtin gen. Over de mogelijkheid tot subsidiëring in de kosten van de aanleg van de Al gemene Industrieweg Zuid te Terneu zen is nog correspondentie met de staatssecretaris gaande. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Een week gevan genisstraf kreeg, de Goese uitvoerder A.B. door de Middelburgse politierech ter opgelegd vanwege het feit, dat hij enkele maanden geleden onder invloed zijn auto had bestuurd- Hij werd op 8 oktober van het vorig jaar aangehou den door een Goese politieman, die al enige kilometers achter hem aan ge reden had. Na geruime tijd wist de politieagent, die in burger was, B. tot stoppen te dwingen. Ter ontnuchtering werd hij in een cel gezet. Tot zijn verdediging voerde verdach te aan dat hij enkele uren voor zijn aanhouding zijn kaak had gébroken. „Maar daarvan staat niets in het ver baal", zei de officier. „Nee", antwoord de CB., „da-ar kwam ik twee dagen la ter pas achter". Desondanks hechtte de officier zoveel v/aarde aan de verklaringen van de als getuige aanwezige politieman over de lichamelijke toestand van de verdach te, dat hij het onder invloed verkeren bewezen achtte. Hij rei in zijn eis (twee weken gevangenisstraf en een jaar ontzegging van de rijbevoegdheid) ook rekening te houden met het feit, dat B. ruim een jaar geleden voor een dergelijk vergrijp al werd veroordeeld. De politierechter bepaalde zijn vonnis op een week en vier maanden ontzeg ging. (Van onze correspondent) IJZENDIJKE Ruim zestig deel nemers uit Zeeuws-Vlaanderen en Bel gië hebben zich tot nu toe ingeschreven voor de grote internationale biljart-prijs kamp, die morgenmiddag om vijf uur in liet IJzendijkse café „La Porte d'Or" begint. Deze uit ongeveer dertig par tijen bestaande wedstrijd betekent het traditionele sluitstuk van een hele reeks prijskampen, die ieder jaar in België en Nederland wolden gehouden. Het is dit jaar de vijfde keer, dat' de IJzendijkse biljartvereniging „La Porte d'Or" een dergelijk gebeuren organi seert. Het ziet ernaar uit, dat eerst ver na middernacht de uitslagen bekend zullen zijn. Onder de deelnemers treft men een groot aantal bekende gezichten. Zo zul len van Zeeuws-Vlaamse zijde de Ter- neuzenaar Tonny van Enenaeme, E. van Opdorp uit IJzendijke en N. van de, Gezelle (Oostburg) van de partij zijn De bekendste Belgische deelnemers: de gebroeders Henneman uit Moerkerke, die al verschillende keren de eerste prijs hebben behaald, A. Laclaijsse (Zei- zate), de kampioen van de beide Vlaan- derens, en de Stroobruggenaar D Stan- daert. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Het Tweede-Ka merlid W. Assmann (KVP) heeft gis teravond voor de afdeling Vlissingen van zijn partij gewezen op de tegen stelling tussen de enorme zeehaven mogelijkheden in Zeeland en de fei telijk immense opgave om deze zee havenontwikkeling vanuit het zeer dun bevolkte Zeeland van de grond te krijgen en te bemannen. De heer Ass mann vroeg zich zelfs af of er in Zee land al niet te veel ter hand genomen is, „zodat de pot er dreigt over te lo pen". In dit verband wees hij erop, dat de bevolking van heel Zeeland nog niet zo groot is als die van Til burg en Eindhoven bij elkaar. De heer Assmann vond het gewenst, dat „een bestuursclub voor Zuidwest- Nederland", en hij dacht hierbij aan de drie provinciale besturen van Zee land, Noord-Brabant en Zuid-Holland, zal aangeven wat er op korte en lan ge termijn in de Delta zal moeten gebeuren. Daarenboven zouden de re geringen van Nederland en België z.i. een gezamenlijk plan voor de ont- wikkelingsprojekten in het Wester- scheldebekken moeten opstellen. Vol gens de heer Assmann is België n.l. in hoge mate bij de ontwikkeling in dit gebied betrokken. In dit verband wees hij op de grote voordelen, die voor België vastzitten aan een afslui ting van de Westerschelde. Hij zei, dat de ideeën van ir. Mesu op dit punt (zie onze editie van gisteren) in Nederland wel wat al te gemakkelijk opzij geschoven worden. Het leek hem tegelijkertijd echter ongewenst, dat Nederland zelf hard aan het plan gaat trekken. Dit uit een oogpunt van de gunstige onderhandelingspositie die Nederland ten opzichte van België in Zuidwest-Nederland inneemt. Spre ker onthulde, dat in 1958 een kosten- begroting voor de afsluiting van de Westerschelde is gemaakt. De kosten bedroegen bijna twee miljard gulden, waarvan Nederland slechts 500 tot 600 miljoen gulden voor zijn rekening zou hoeven te nemen. Tenslotte vroeg de heer Assmann de aandacht voor het feit dat Rotter dam zich, tot nu toe in besloten kring, anders aan het opstellen is ten op zichte van wat hij noemde de con currerende ontwikkelingen in Zuid west-Nederland. Hij zou het op prijs stellen wanneer Rotterdam nu ook openlijk en officieel zal verklaren dat het beleid van deze havenstad zal worden bepaald aan de hand van be slissingen die in groter bestuursver- band (de Deltaclub) zullen worden genomen. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent) YERSEKE. In zijn nieuwjaarsrede toonde burgemeester Hogeweg zich wat de gemeentezaken betreft over het al gemeen optimistisch. Het inwonertal is met 59 gestegen tot 4.944. Ten aanzien van de oesterschadewet hoopte hü» dat deze dit jaar volledig zal zyn afgewik keld. Wat de waterplaatsen voor mosse len betreft had hy goede hoop dat de regering het plan heeft laten varen om alle activiteiten op mosselgehied naar Friesland te verplaatsen. De kansen voor Zeeland om de eind verwerking van mosselen hier te hou den zijn hierdoor gestegen. Door de verstrekte voorschotten op de oester- schade-uitkering zijn nu in deze ge meente gevestigd twee slachtkuiken- mesterijen, drie kippenlegbedrijven en zestien champignonbedrijven met 41 cellen. Wat recreatie en industrie be treft, hiervoor is zeer veel geld nodig en de gemeente zit met een behoorlijk begrotingstekort te kijken. Het gemeentebestuur heeft in een brochure de plannen voor de toekomst neergelegd. Deze zal binnenkort wor den aangeboden. Eerste vereiste voor het, verwezenlijken van deze plannen is echter een wezenlijke verbetering van de gemeentefinanciën. Deze middelen hoopt men te verbeteren door de vol gende inkomsten: 1. een verhoogde sub sidie voor de nieuwe haven wegens de meerkosten; 2. een voorschot volgens artikel 8 van de deltawet in verband met de gemeenschapsschade; 3. subsidie 'voor het toekomstige industrieterrein. Burgemeester Hogeweg rekende op de steun van de raad, welke hem bij mon de van de heer Gebraad werd toege zegd. (Van onze correspondent) RETRANCHEMENT Tydens de behandeling van de gemeentebegroting in de gemeenteraad van Retranche ment bleek dat de financiële positie van de gemeente zorgen baarde. Om de gewone dienst sluitend te krygen moest zelfs 3000 gulden van de saldi- reserve naar deze dienst worden over gebracht. Op de kapitiaaldiensifc is f 5.000,- uit getrokken voor de verbetering van de verlichting lamigs die_ Kanaaldijk. Het br-amdweerimateriaial is nioddg aan ver betering en vernieuwing toe. Men wil hier nog even wachten o,p het resul taat van een brandweereommïssde, die in regionaal verband de mogelijkheden van enige concenitraitiie bestudeert. De heer C. Kornelish (vrije lijst) vroeg aandacht voor de salariëring van de ge meentearbeider. De heer v. Soolingien sloot zich bij de heer Kornelis aan en. drong aan op voortdurende aandacht bij de salariëring van de gemeentearbeider De gemeentebegroting werd tenslotte vastgesteld met 'n bedrag van f 2099,38 op de gewone dienst voor onvoorziene uitgaven f 43.579, )2 batig saldo op de kapitaaldiienst. Per leerling voor het lager onderwijs werd f 115,- vastge steld. Na een langdurig technisch betoog over een pensioenregeling voor de wet houders staakten de stemmen en komt dit volgende zitting weer in behande ling. Tegen stemden de heer van Soolingen, van de Sluis en Kornelis. De heer van Soolingen tekende hierbij aan: princi pieel voor een regeling te zijn, maar dat hij de percentages niet juist vond. De bijdrage aan het Zeeuws stu diefonds per hoofd van 5 tot 10 cent per inwoner en de Stichting Sociaal Pedagogische Naztorg en de Dominicus Savioistichtmg voor de r.-k. Nazorg kre gen 15 ct. per inwoner. Voor het on derwijzend personeel werd f 200,- bij gedragen in de kosten voor een cursus voor onderwijsvernieuwing. Het pre sentiegeld voor leden van het stembu reau werd f 35,- per zitting en aan mevr. W. Verberckmioes-Ekkels werd eervol ontslag verleend als onderwijze res aan de openbare lagere school. 60 jaar priester: 10 februari: pater Fr. Heines. Missiehuis Teteringen. 25 jaar priester: 16 augustus: de pa ters: dr. M. Verbaiarschot, Rome; drs. J- Stockmann, Deurne; B. Eisink, Deurne; B. de Brabander, Lomblem, Flores, Indonesia; A. Groot, Bola, Flo res,.Indonesia; A. van Stiphout, Flores, Indonesia; A. Vlooswijk, Ledelera, Flo res, Indonesia; P. Konijn Kupang, Ti- mor, Indonesia; J. Mutter, Magog, P. Q._ Canada. 50 professie: 13 mei: de broeders: Johannes van Dam, Overijse, B.- Fran- cisous Bakker, Maumere, Flores, In donesia, 25 jaar professie: 7 roverrber, broe der Marianus Klein Koe.-kamp, Ende, Flores, Indonesia.

de Stem | 1967 | | pagina 3