Zelzate is nog nooit zo mooi geweest" Totale In f. Zeeuwsch-Vlaanderen In gesprc Burgemeester L. Danschutterstraks zal iedereen zeggen: St.-Adelbe alleen vo katholiek KOOPPEEN SPIJT Koop kwaliteit irï de seizoenfinale van koop kwaliteit in de seizoenfinale Van Het geheim van een gezonde woongemeente Dagblad De Stem WEL peek cloppenbprg Parochianen geven kapelaan projector St.-JAnsteen Ds. Das gaat naar Rijswijk (Gld.) Raad Hontenisse bespreekt afvalleiding Medische diensten TENTOONSTELLINGEN GUNNINGEN EXAMENS Fa. de Moor-Vlaeminck HOOGWATER Vandaag Morgen Maandag peek cloppenburg Meer nieuws uit stad en streek op pag. 3 en 5 SfOJE VERHOLEN en de Knap - Mutator Afdeling Zeelam DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 14 JANUARI 1967 Burgemeester L. Danschutter van Zelzate, volksvertegenwoordiger (so cialist), beheerder van de vereniging van Europese steden en gemeenten, heeft er voor gezorgd dat zijn 12.000 Inwoners tellende gemeente in Brussel (Van een onzer verslaggevers) ZELZATE (B.) „Op 1 maart starten we met de bouw van 272 kleine eigen woningen op het terrein ten westen van de geprojek- teerde industrieweg in de richting Assenede en op 1 mei begint de firma De Meijer uit Zelzate (de bouwer ook van de tunnel) met de grote doorsteek door Zelzate, het graven van het nieuwe kanaalvak ten westen van het huidige. Dan heeft Zelzate voor de derde maal het zelfde kanaal. Het eerste is de markt van nu en het tweede, daarvan maken we een park vanaf de tunnel tot aan de plaats waar nu nog de brug ligt. En vandaar tot aan de Nederlandse grens maken we er een v(jver van voor watersport en visserij". ten voorbeeld wordt gesteld. „Niemand snapt dat we hier de grondprijzen zo in de hand kunnen houden en dat we zo goedkoop kunnen bouwen", zegt hij. En gebouwd moest er worden. Door de kanaalwerken moest een zevende van de woningen worden afgebroken (500) en stonden 2000 inwoners voor het huisvestingspro bleem. „Maar laat ik beginnen met een wijdverbreid misverstand op te hel deren", aldus de burgemeester. „Zel zate is helemaal geen industriegemeen te. Het is een loutere woongemeente. Alle industrieën behoren bij Gent, ook de Sidmar. Naast de industrieterrein hebben wij zelf zestig ha vrij gehouden voor eigen bedrijven. Degenen echter die in 'die Gentse industrieën werken, willen wel wonen in Zelzate. Op 1370 ha grond. De bevolkingsdichtheid is daardoor veel te groot: 900 mensen per km2. We hebben hard gevochten voor meer grond. Dat hebben we gekregen, maar niet voor woningbouw. Op de tachtig ha nieuwe Zelzaatse grond ves tigt de Abed zich, een nevenbedrijf van Sidmar". Zwarte vlag Toen de heer Danschutter in 1962 burgemeester Josef Chalmet opvolgde („hij was mijn politieke vader, ik heb vijftien jaar met hem samengewerkt") hing in Zelzate de zwarte vlag uit. Want op die dag werd het eerste huis onteigend ten behoeve van de kanaal- werken. Het is gedaan met Zelzate, dacht men. De burgemeester en zijn voorganger dachten er anders over. „Toen wij wisten hoe het kanaal en de industrieweg zouden komen te lig gen, wisten we bij voorbaat wat er al lemaal zou moeten verdwijnen. Een fabriek o.a., die 200 arbeiders aan werk hielp en een zevende van de huizen. Óp dat ogenblik wisten we ook dat we een oude politiek op grote schaal moes- en gaan voeren. Aanvankelijk hebben we veel oppositie gehad, we hebben hard moeten boksen, ook met. Brussel, maar nu heten we uniek in België". Die politiek van burgemeester Dan schutter en zijn medestanders was er op gericht te voorkomen dat de bouw- poliitiek in het honderd zou gaan lo pen. Hij zegt: „Als de mensen er zelf voor zouden moeten zorgen, had je een enorme grondspeculatie gekregen Wo nen zou in Zelzate een onbetaalbare zaak geworden zijn. Nu heeft de ge meente alles in handen en die ont eigent de grond op de werkelijke waar de. We zijn nu al vier jaar aan het ont eigenen, je kunt wel zeggen: praktisch elke dag. Toch hebben we maar één gerechtelijke onteigening gehad Alle andere gevallen zijn in der minne ge gaan. Zie daar de gezonde mentaliteit van onze inwoners". BURGEMEESTER L. DANSCHUTTER mooi Dagblad voor Zeeland KANTOREN: Voor Zeeuwsch- v laanderen: Steenstraat 14, telefoon 2377 Hulst. Voor Waicneren en Zuid Beveland: Klokstraat 1. telefoon 6252 GOES Eerste redacteur voor Zeeland. Exploitatie- F. DE LIGT inspectie Zeeland tel. 6252, Goes L. K M DE JONG privé 7300. Goes tel 2377 Hulst Redacteur voor de Kanaalzone. J. HüSKENS Beneluxlaan 33 Sas van Gent, Tel. (tijdel 01140-2377 (Hulst) Redacteur voor Oost-Zeeuwsch- V laanderen W. WOLTERS, tel 2945. Hulst. Redacteur voor W est-Zeeuwsch- V laanaeren. N OPDAM, v Ostadestraat 41. Oost burg, tel 01170-2991 Redactrice voor Zuid-Beveland en Walcheren. Mej S MAASKANT, Westwal 91. Goes, tel 01100-6489 Rayonbeheerder voor Zuid-Beveland en Walcheren. K. MENTJ. tel 6252. Goes Prijs voor losse advertenties, bestemd voor de editie Zeeland f 0,20 per mm 1 mm ingezonden mededelingen 2l'a mm gewone advertenties Bp contract aanzienlijke "eductie. „Kleintjes": 3 regels ol minder f 1,— elke regel meer f 0.25 Als één regel gelden 23 letters en/of leestekens. Bij plaatsing ook tn de Brabantse oplage resp f 1,75 en t 0,65 Bij 3 achtereenvolgende ongewijzigde olaatsingen de derde plaatsing tegen half geld. Drieluik De woningbouwpolitiek van Zelzate is een drieluik. Aan jonge gezinnen wordt (in samenwerking van gemeen te en nationale maatschappij voor kleine landeigendom) een kapitaal ter beschikking gesteld om zelf te bou wen. Voor honderd gulden per maand (veertien- tot vijftienhonderd frank) wordt men na 25 jaar eigenaar van een huis met drie slaapkamers, volle dig ingerichte badkamer, keuken met koelkast, elektrisch fornuis, boiler, kas ten enz., een grote woonkamer en een garage. Voor een tweede categorie worden huurwoningen en huurflats ge bouwd, in samenwerking van de ge meente met de nationale maatschappij voor huisvesting. De woningen hebben ongeveer dezelfde inhoud als die van de eerste categorie. Ze hebben echter geen garage maar een bergplaats en kosten ƒ75 (1050 frank) per maand. Daarnaast zijn er die over eigen ka pitaal beschikken. Zij kunnen éénmaal grond kopen in een bepaalde verkave ling en moeten binnen twee jaar bou wen Dit alles om grondspeculatie te voorkomen. Voor de winkeliers is een plan ontworpen voor een uitgebreid winkelcentrum. De grondprijzen: 200 en 250 frank (veertien tot achttien gul den) per m2. „En dat is tevens het ge heim van onze gezonde gemeentefinam- ciën". aldus de burgemeester, „we houden voldoende over om de ge meentebelastingen laag te kunnen hou den. Maar je moet er wel voor zor gen de teugels strak in de hand te heb ben". Sportstadion Er wordt enorm gebouwd in Zei- zate. Honderden huizen zijn al gereed gekomen en er staan plannen op sta pel voor nog eens honderden huizen. De nieuwe technische school van Zelzate. In de driehoek die gevormd wordt tus sen het nieuwe kanaal, de toekomstige snelweg Antwerpen-zeekust en de toekomstige industrieweg, bouwt men op het ogenblik 1100 woningen. In de Debbautshoek worden 128 woningen gebouwd, waarna nog eens 150 wonin gen volgen, dank zij een tegemoetko ming van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal. Er worden scho len gebouwd. Zo kwam in oktober vo rig jaar de nieuwe technische school gereed, waar 400 leerlingen zich van l.t.s.- tot h.t.s.-niveau (omgerekend naar Nederlandse begrippen) kunnen bekwamen. Ten oosten van het oude kanaal wil men een wjjk bouwen van 800 wonin gen met een volledig uitgerust sport stadion, dat dertien ha grond zal be slaan. Het stadion krijgt (volgens wet telijke maatstaven) voor voetbal, bas ket, tennis en volleybal telkens twee velden plus een sportbaan voor atle tiek. Bij het stadion is ook een ruime hal gepland voor de binnensporten. De burgemeester toont ons nog een vierde plan. In de buurt van de nieu we tunnel zal het. centrum van Zel zate worden geaccentueerd door hoog bouw. Zelzate moet woekeren met zijn ruimte. Er moet niet alleen gebouwd worden voor de 2000 die hun woning kwijt waren, maar ook voor de hon derden die zich hier komen vestigen door de nieuwe industrieën. Zelzate telt bovendien meer dan 1500 vreemdelin gen van negentien verschillende natio naliteiten. Velen van hen zijn hier maar tijdelijk, hoewel de goede ont vangst vain deze buitenlanders, een (volgens sommigen al te vlotte) inte gratie heeft bewerkstelligd. Verschil lende hebben zich al definitief in Zel zate gevestigd. Mooi. Burgemeester Danschutter mijmert over het nieuwe Zelzate. Hij wijst op de kaart de brede groenstrook met vij ver aan, die straks zijn gemeente zal verfraaien, de pittige hoogbouw, de landelijke bungalows en de eengezins woningen met veel groen en zegt: „Vier jaar geleden heeft Zelzate de zwarte vlag. Niet dat de gemeen te erg mooi was, in tegendeelmaar het was onze woongemeente. Voor dat toe klaar zijnmoeten we nog door heel wat misère heenmaar dan zal iedereen het zeggen: Zelzate is nog nooit zo mooi geweest We-tkapells Raadsvergadering: Dinsdag komt do raad der gemeente in openbare ver gadering bijeen. De agenda bevat o.a. verkoop van een perceel gemeente grond aan de heer P- D. Vei burg, ver koop van een perceel gemeentegrond aan de heer A, Francke en de benoe ming van mej. S. L. van Sptuuter uit Kamperland als onderwijzeres ïn vaste dienst aan de Openbare Lagere School De vergadering begint te 20 uur. Kapelle Controle koelhuisfruit. Bij de fruit veiling in Kapelle-Biezelinge vond vrij dag de tweede controle plaats van het fruit, dat is opgeslagen in de gascellen van het veilingkoelhuis. Daartoe werden de cellen, die anders hermetisch zijn afgesloten, geopend en werden de mon- sterkisten te voorschijn gehaald om de kwaliteit te kunnen beoordelen. Deze bleek over het algemeen voortreffelijk te zijn. De Golden Delicious, het belang rijkste ras dat op die manier wordt be waard, ziet er nog precies eender uit als toen de partijen in het najaar in de koelcellen werden gebracht. Voorts worden in de gascellen bewaard Jona than. Goudreinette, Winston en Laxton Superbe. Maandagavond wordt in Ka- pelle 'n vergadering belegd van de be langhebbende telers, tijdens welke zal worden gesproken over het openen van de gascellen en de wijze waarop de verkoop zal plaats vinden. De voorraad Golden Delicious buiten de gascellen is op het ogenblik niet groot meer. Er is wel een levendige vraag naar deze ap pel. Verkoop woonhuis. Door notaris J. C. Kram werd vrijdagmorgen in hotel De Zwaan op verzoek van mevrouw J. M. van Hoorn-Zuidwegt publiek ver kocht het woonhuis met schuur en tuin, Julian astraat) 2, groot 11 a 10 ca. Hoogste inschrijver was G. ten Voorde uit Goes met f 7775.Koper werd J. van Liere Azn. te Kapelle voor f 12.025,—. n WelfarewgTk De parochiële werk groep, afdeling bejaardenwerk, heeft plannen voor de organisatie van een cursus voor welfarehelpsters in samen werking met ,,De Zonnebloem", Overi gens werd enige tijd geleden al het welf are werk onder de bejaarde dames ingezet. Men gaat de zaken nu groot scheeps aanpakken. Alle dames, die enige tijd geleden litm hulp voor dit be jaardenwerk hebben aangeboden, zul len nu worden ingeschakeld. De vrou welijke bejaarden blijken bijzonder en thousiast voor de inmiddels gehouden handwerkmid dagen (ADVERTENTIE) Clings (Van onze correspondent) In een der zalen van het Verenigings gebouw werd kapelaan A. Verhaegen door een grote schare parochianen een warm afscheid bereid. Pastoor Fick getuigde van de grote arbeids lijst van de kapelaan. Heel de dag wijdde hij aan de zielzorg, niet alleen in de parochie maar ook in de streek. Ook burgemeester P. V. M. Vercau- teren wees op de voortvarendheid en werkzaamheid van de kapelaan. Het trouwe ziekenbezoek en het vele huis bezoek stempelden hem tot een waar geestelijk leider in de parochie. Toch was heb soms noodzakelijk om de voort varendheid ietwat af te remmen. De heer K. Willaert dankte de kapelaan voor het. vele werk, dat hij voor de muziekschool Semper Gaudete" ge daan heeft- De heer B. de Keyzer schilderde kapelaan Verhaegen af als een vernieuwer". Met zijn komst werd er gebroken met vele oude ge bruiken. Zeer zeker zal de parochie nem rangschikken in de rij der goede kapelaans". De heer Van der Zande sprak een woord namens de bejaarden- bond. Meerdere malen was kapelaan Verhaegen op de middagen van de be jaarden. Ze zullen hem missen, doch vergeten zullen ze hem niet. Het mannenzangkoor en ,,De Zwa luwen" traden op, zodat het een zeer geslaagde avond werd. De pastoor bood de scheicrende kapelaan namens de verenigingen en de parochianen een dia-projector aan, welke hij kan ge bruiken bij zijn werk in zijn nieuwe standplaats. Kapelaan Verhaegen bleek onder de indruk van alle huldeblijken. Het prachtige cadeau was een buitengewo ne verrassing voor hem. Hij zal trach ten hiervan een dankbaar gebruik te maken. Kapelaan Verhaegen gaat naar het naburig St. Jansteen. Hij beloofde zich nog dikwijls in de parochie Clinge te laten zien. verseersongevallen In het afgelo pen jaar hebben in de gemeente Clin ge 50 verkeersongevallen plaatsgehad, waarvan één met dodelijke afloop. In vergelijking met \orige jaren is een toename van het aantal ongelukken te constateren. Teeraag De fanfare Weldoen door Vermaak zal ook dit jaar weer haai jaarlijkse teerdag houder op zaterdag 28 januari. Het feest begint 's morgens met een H. Mis- in de kerk van de H. Henricus, waarna de dag in gezel lig samen-zijn zal worden doorgebracht. Kloosterzande Aanrijding Op het kruispunt Hul- sterweg-Waterstraat vond een aanrij ding plaats tussen twee personenau to's bestuurd door respectievelijk mevr V- K. uit Graauw en E.V.G. uit Vli3- singen. De aanrijding ontstond door de onachtzaamheid van G. die uit de Waterstraat kwam en niet voldoende rechts hield. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De auto van mevr. V. K. werd ernstig beschadigd. De auto van V. G. liep lichte schade op. Toneeluitvoering Zondagmiddag 15 januari om twee uur zal de nieuwe toneelclub KWJ Groenendijk in de zaal van hotel Van Leuven voor de tweede maal op veler verzoek een opvoering geven van het toneelspel in drie be drijven „Tussen twee vuren". Kipde ren worden niet toegelaten. De toegang is geheel gratis. De bedoeling is ook ouden van dagen de gelegenheid te ge ven het toneelspel te zien. De ouden van dagen zullen werden opgehaald en thuisgebracht. De bejaarden die opgehaald willen worden, kunnen zich opgeven bij: Am. Vervaet, Noordstraat 21 (tel. 303) W- Asselman, Marijkeplein 8, Kloos- terzande en J. v. vermeren, Kruis- dorpstraat 21, Kruisdorp.' Koewacht Veilig verkeer Dinsdag houdt de plaatselijke afdeling van .e v voor Veilig Verkeer zijn ecr&te avond in he' nieuwe jaar voor de leden. Dit maal in zaal Zeelandia. Op deze avond zal het hoofd van de sectie vereni- gingsorganisatie van het verbond een causerie houden met als onderwerp: De mens in het verkeer. Hij zal de ze causerie opluisteren met kleuren dia's en lichtbeelden Nieuw-Namen carnaval Het plaatselijke feest- en «portcomité besloot tijdens zijn laatst gehouden vergadering op zaterdag 4 en maandag 6 februari a.s. (op nog be scheiden wijze) carnaval te vieren. Za terdag zal er een optocht door het dorp trekken, waarna 's maandags een carnavalsbal in het •verenigings gebouw zal worden georganiseerd. Aan de optocht zullen hoofdzakelijk kinde ren deelnemen. Woningen In het uitbreidingsplan „West" evenals te Heikant is men reeds volop begonnen met de bouw van een complex van 24 ratiowoningen. Als deze woningen in mei-juni van dit jaar zijn opgeleverd, zal de heersende wo ningnood in elk geval een flink eind ingekrompen worden. In het gedrang De sfbaande wip van de schutterssociëteit „St.-Jam" op een stuk weiland in de Hemelstraat is door het aanleggen van de Henri Eimantstraat wel danig in de klem gekomen. Het is nu zo, dat de pijlen van de schutters een gevaar kunnen opleveren voor het verkeer. Men zal hierdoor de wip naar een ander ter rein moeten verplaatsen of ze moeten voorzien van een beschermende kap. Zuiddorpe Wegen meer Het aantal inwoners bedroeg op 31 december 1965 809 waar van 399 m. en 410 v., geboorten in 1966 9 m. en 5 v.; overleden 7 m- en 12 v.; gevestigd 18 m. en 18 v.; ver trokken 22 8 m. vn 14 v.. Aantal in woners op 31 december 1966: 818 (411 m. en 407 v.). Het aantal voltrokken huwelijken in 1966 bedroeg 7 terwijl geen echtscheidingen plaatsvonden. Het aatal inwoners is in 1966 mef 9 toegenomen. Tweemaal in deze eeuw werd het duizendtal bereikt en wel m 1919 en 1947, telkens zonk het terug naar de 800. Ds. R. Das uit Ovezande op Zuid-Be veland heeft een beroep aangenomen naar de hervormde gemeente van Rijswijk en Ravenswaay in de classis Tiel. waar hij beroepen is in de vaca ture van ds. G. J. Visser, die bijna d ie jaar srieden naar Zunderdorp in de burgerlijke gemeente Amsterdam en in de classis Edam is vertrokken. Tijdens zijn langdurige ambtsbedie ning als predikant van de hervormde gemeente van Ovezande en Driewegen heeft ds. Das verschillende bestuurs functies vervuld. Thans is hij onder andere nog lid van de prov. kerk vergadering dan Zeeland en quastor van het breed ministerie van de ring Borssele. Verder is hij sinds augustus van het vorige jaar ook nog geestelijk verzorger van „Ter Valcke", een ver pleeginrichting voor langdurige zieken te Goes. Ds. Das deelde ons nog mee, dat de data van afscheid en intrede nog niet zijn vastgesteld, maar dat hij onvoor ziene omstandigheden voorbehouden, van plan is om de zondag na pasen, afscheid te nemen van zijn tegenwoor dige gemeente en dan de week daarop intrede in zijn nieuwe gemeente te doen. (Van een onzer verslaggevers) KLOOSTERZANDE De raad van Hontenisse zal tijdens de vrijdagmiddag a.s. te houden openbare vergadering be slissen over een voorstel van b. en w. de gemeente deel te doen nemen In de gemeenschappelijke regeling voor de aanleg en exploitatie van 'n afvalwater leiding door oostelijk Zeeuwsch-Vlaan deren. B. én w. adviseren de raad ook zich positief op te stellen tegenover de te treffen gemeenschappelijke regeling in zake de stichting en exploitatie van een regionaal woonwagenkamp Zeeuwsch- Vlaanderen. Een ander voorstel van het college is, dat tot het verlenen van medewerking bij de bouw van acht bejaardenwonin- gen te Terhole en van een even groot aantal dergelijke huizen in Lamswaarde. Het is de bedoeling, dat de gemeente garant staat voor 95 procent van het bedrag, dat de katholieke Zeeuwsch- Vlaamse woningbouwvereniging in ver band met de bouw van deze woningen (in het kader van de rationele bouw van 334 bejaarden woningen in Zeeuwsch-Vlaanderen) zal moeten aan gaan. Tevens wordt de raad goedkeu ring gevraagd voor de verkoop van de benodigde grond te Terhole. Andere voorstellen gelden de voorlo pige vaststelling van de rekening over 1964, de reorganisatie van de financiële administratie van de gemeente en de vaststelling van een wijziging van de begroting. DOKTERSDIENSTEN MIDDELBURG: dokter mevr. Pel, tel. 2585 of 3543. VLISSINGEN: dokter Van Dijk, tel. 3459 zondagsdienst; zaterdagsdienst dokter Dekker, tel. 2950. GOES: dokter v. d. Werff, tel. 7451. BORSSELE en NIEUWDORP: dokter Gelderblom. tel. 01195—327. HOEDEKENSKERKE en KWADEN- DAMME: dokter Wöstmann, tel. 01195- 450. DRIEWEGEN en .s-HEERENHOEK, OVEZANDE en LEWEDORPE: dokter Geldof, tel. 01195—275. 's-HEER ARENDSKERKE. WOLPH- AARTSDIJK, HEINKENSZAND: dokter Vos. tel. 01198231. KRUININGEN, HANSWEERT. KRAB- BENDIJKE en RILLAND-BATH: dok ter Allewijn, tel. 01130566. KLOOSTERZANDE: dokter Buwalda, tel. 01148—277. TERNEUZEN: dokter Bauwens. CADZAND, RETRANCHEMENT, SLUIS en ZUIDZANDE: dokter G. de Meyer, tel. 01178—366. HULST: dokter Eysink. AXEL: dokter W. Kok. APOTHEKERS GOES: Goese Apotheek, tel. 7104. MIDDELBURG: v. d. Boogert, tel. 2789. TERNEUZEN: Klaassen, tel. 2090. VLISSINGEN: Tan-Meyer, tel. 2025. DIERENARTSEN AXEL, ZAAMSLAG, SAS VAN GENT: dokter De Haas te Zaamslag, tel. 01153- 366. HULST en NIEUW-NAMEN: dokter Borm te Nieuw-Namen, tel. 01144-227. WEST-ZEEUWSCH-VLAANDEREN: dokter H. v. d. Vijver te IJzendijke, tel. 01176-388 (b.g.g. 01152-232). ZUID-BEVELAND en WALCHEREN (gedeeltelijk): dokter Elzerman te Goes. tel. 01100-5259. GROENE EN WIT GELE KRUIS SLUISKIL, HOEK en PHILIPPINE: zr. Bauwens te Hoek, tel. 01154-274 (b.g.g. 008). CLINGE. ST.-JANSTEEN en NIEUW- NAMEN: zr. Colsen, tel. 01140-2368 (b.g.g. 01140-3223). TANDARTSEN WALCHEREN: v. d. Veen, tel. 01180- 2882 (zaterdag 9-10 en zondag 10-12 u.) iADVERTENTIE i BERGEN OP ZOOM Etcetera: Tony Roks schilderijen (tot 23 januari). BREDA De Beyerd: John Radeker, beeld houwwerk en tekeningen (tot 6 febr.) De Trapkes: John Lodewijks, teke ningen (tot 2Q januari). DORDRECHT Dordrechts museum: Nederlandse zelfportretten (tot 29 januari). EINDHOVEN Van Abbemuseum: Arakawa, schilde rijen (tot 15 januari): Berrocal, beeld houwwerk (tot 29 'januari); Evoluon (plannen van Constant, Volten en Ha- ber) (tot 15 januari). TILBURG Ned. Volkenkundig missiemuseum Bali, kringloop van het leven (tot 1 maart) Natuurhist. museum: Aardgas (tot 1 februari). Textiel museum: Fiets en mode (tot 1 juni). VEERE Van Lier: Land en zeekaarten (tot 1 februari). WESTDORPE Troutzaerte: Geert van Fastenhout, schilderijen (tot 14 februari). RIOLERING 'S HEER ARENDSKERKE Door de gemeente 's-Heer Arepds- kerke is aan het Aannemingsbedrijf Van den Elshout en de Bont n.v. te Waalwijk gegund 'iet aanleggen en ver beteren van riolering met bijkomende werken in 's-Heer Arendskerke. MIDDELBURG Aan de Christe lijke Kweekschool voor Zeeland te Mid delburg slaagden voor het herexamen volledig bevoegd onderwijzer (es) de heren B. J. Vroegop te Sint Annaland R. C. Sakko te Bergen op Zoom en A. E. van Selms te Middelburg en de da mes L. Melis te Serooskerke (W) en M. A. Rhebergen te Middelburg. Aan de opleidingsschool voor het Christelijk Kleuteronderwijs te Middel burg slaagden voor het herexamen hoofdleidster de dames A. E. A. de Smidt te Cadzand; W. J. Hamming te Middelburg: J. M. Rcijngoudt te Sint Philipsland en W. Scholten te Ter- neuzen. ZUIDDORPE R. la Heijne slaagde te Oudenbosch voor onderwijzer (met tooofldalkte). DEN HAAG Wiskunde M.O.-b, W. Hoogendoorn te Gees. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Voor al uw KUNSTMESTSTOFFEN Het goedkoopste adres: Hulst - Axel - Telefoon 01140- Sassing -2628 Morgen, zondag 15 januari: Has. weert: 5.57 en 18.20 uur; Terneua, 5.19 en 17.43 uur; Vlissrógen: 4.49 17 09 uur; Wemeldinge: 6.36 en 1 uur. Maandag, 16 januari: Hanswe,. 6.29 en 18.57 uur: Terneuzen: 5.52 18 22 uur; Vlissingen: 5.23 en 17, uur; Wemeldinge: 7.10 en 19.29 MIDDELBURG Schouwburg 19.30 uur Hedendaags toneel (ZVU): Studio® „Tango" City 20 uur De jacht op het bote briefje 18 jaar Electro 19 en 21.15 uur Het huis der begeerte 18 jaar VLISSINGEN Alhambra 19 en 21.30 uur Thunderball 14 jaar GOES Grand 19 en 21.30 uur Thunderball u TERNEUZEN Luxor 20 uur Beau geste 18 laar OOSTBURG Ledel Theater 20 uur Een miljoen jaar geleden HULST W. van Swael 18.30 uur T opbilj artprijskamp KOEWACHT R. Clapdorp 15 uur Sehieting WESTDORPE Oudt Raedhuys Dansen ANTWERPEN Sportpaleis 15 en 20 uur Romeo en Juliette IJZENDIJKE J. de Does 14 uur Seriekaarting Hofzicht Theater 14.30 uur Koningschieting liggende wip SOURERG Piehoboths 13 uur Drumband Soliste, concours NW. EN ST.-JOOSLAND Verenigingsgebouw 19.30 uur Instuif KLOOSTERZANDE R. van Kruijssen 15.30 uur Sehieting kemseke-paal A. de Bakker 15 uur Schieting MIDDELBURG City 14.30 en 20 uur De jacht op het boterbriefje 18 ia VLISSINGEN Alhambra 15, 19 en ^1.30 uur Thunderball 14 jaar GOES Grand 15, 19 en 21.30 uur, Thunderball 14 jaar HULST G. Lijhaart 19 uur Prijskaarting J. v. Ilelsiand Hoktentoonstelling J. Verhunt 15 uur Schieting P. Wentzler Hoktentoonstelling Bioscoopgebouw 14.30 en 20 uur De man die verdwijnen moest 14 Ju 17.15 uur Avontuur in Hongkong 14 TERNEUZEN Luxor 14.30 uur Vrouwencommando op Kreta 14 Jar 17 en 20 uur Beau geste 18 jaar OOSTBURG Ledel Theater 14, 16.30 en 20 uur Een miljoen jaar geleden 14 jaar KLOOSTERZANDE Het Witte Huis 19 uur Dansen HENGSTDIJK P. van Dijk 15 uur Schi'eting STOPPELDIJK Fabriekshal 19.30 uur Amusementsavond KOEWACHT H. Hamelink 9.30 uur Seriekaartinj C. de Coninek 15 uur Schieting A de Kind 10 uur Duivententoonsü1 ling L. Hamclinck 10 uur Seriekaartinl IJZENDIJKE J. de Does 14 uur Seriekaarting GRAAUW P. de Caluwé 15 uur Schieting KEMSEKE-PAAL A. de Bakker 19.30 uur Topbiljartwedstrijd WESTDORPE Oudt Raedhuys 19.30 uur Dansen m.m.v. The Sheiks ANTWERPEN Sportpaleis 15 uur Romeo en Juliet VLISSINGEN Alhambra 20 uur Thunderball 14 GOES Grand 20 uur Thunderball 14 jaar STOPPELDIJK Fabriekshal 19.30 uur Amusementsavond HULST Bioscoopgebouw 20 uur De man die verdwijnen moest 14 jas.' TERNEUZEN Luxor 20 uur Vrouwencommando op Kreta 14 j&'l BRUGGE T Stadsschouwburg 19.30 uur Kon. Opera Gent met „Rigoletto" ANTWERPEN Sportpaleis 20 uur Romeo en Juliet^ 1140. Argeloos wandelde Eelco Eelkema de smidse van Verholen binnen, want dat was een goede ge woonte in Rijkhuyzen. Daar kennen de mensen elkaar en staan de deuren altijd gastvrij open. Eilaas, de arme Eelco werd niet zo ontvangen als hij gewoon was. Nauwelijks had hij een voet binnen de deur gezet, of smidje „Pjotr" Verholen vloog opgewonden over eind. ,,Je hoeft niet zo te schrikken", zei Eelco sus send. „Ik kom om..." „Kan me geen steek schelen waar Je voor komt!" raasde de smid. „Ik heb geen pottekijkers ln de smidse nodig! Maak dat je weg komt, koddebeier-van-niks! Ik kan Je missen als kiespijn!" De smid was door het dolle heen. Dat kon Je wel zien. Hij wierp zich op de technische tekeningen aai^ de muur met de duidelijke bedoe ling de voorstelling aan Eelco's aandacht te ont trekken. Maar omdat Eelco een geoefend speurder was, ontging hem dat kunstje niet. „Kom kom..." zei hij en in zijn stem klink een licht verwijt. „Mag je vrind Eelco niet zien wat er op de blauwdruk- k'n staat? Dat geeft te denk'n, Verhool'n. Zeker bezig met een geheime uitvinding, niet?" En hiermee trof Eelco de spijker blijkbaar precies op de kop, want de razende smid raakte nu buiten zijn zinnen. Hij greep een hamer en begon i' I - - I Jopi' I zó onbeheerst mee in 'n rond te zwaaien, dat WIJ ergste moesten vrezen. Gelukkig was daar O" UClUAAlg W no v.- <009) de Bietel, die tactisch kon ingrijpen. Me'f ■zacht lijntje werkte hij de verbijsterde Eelco IJ I kema de deur uit, zachtjes fluisterend: „Ziet u I wel, meneer Eelkema? Baas Verholen is vre®, f overspannen. Dementia albabegrijpt u wel- ..Ik heb mét dat mens van Alba niks te iflaa® gromde Eelco Eelkema bars. Petrus Hondius Lyceum (Van een onzer verslagg, MIDDELBURG De afd< land - Noord van de St. Ad eniging heeft zich tijdens e, dering ln hotel De Burg te M uitgesproken over de vraag voor niet-katholieken mogeljjl moet worden om lid van de te worden. De vraag is in verschille lingen van St. Adelbert hoo eel. Ook het hoofdbestuur h met het vraagstuk bezig, meerderheid, van de aanwezi de vraag ontkennend beantw steld werd o.m. dat er in Ze< doende andere, wegen zijn orr dersdenkenden in contactte De afdeling besloot vervol, diepgaand te bezinnen op ee onderwerpen, die tijdens het Concilie aan de orde wordei Van de in het urgentieschema de onderwerpen werd ,,Vra gezag en persoonlijke verat lijkheid in de Kerk" gekozen. De vergadering benoemde missie van vijf man om h< werp. dat in de maartvergadi de orde zal worden gesteld bereiden. De conclusies zul naar het secretariaat van ht raai Concilie worden gezonde: „IK ben pastoor en dokter ste kost me ongeveer drie dag). Bovendien ben ik aa bouwer en de man van wie derne ontwikkelingshulp v Zo zijn we b.v. volop bezig nieuwing van de landbouwn Mijn parochie telt 10.000 van wie er 9.000 katholiek omvang? Als Oost-Zeeuwse) deren ongeveer. Ons hele ongeveer 2/3 van Nederland maar één min of meer verhi van oost naar west. Dat is a meeste doen we dus te voe paard. En de mensen? Gew< PATER Karei de Soomer, caan, 34 jaar, is terug in ooorteplaats Sluiskil, op thuis, na zeven jaar hard w Indonesië, op het eiland Flc ik wist best wat ik doen ni laatste drie jaar ben ik pas toeest in Ndoso, die paroch w net van vertelde. Ze bes een tiental nederzettingen heb ik overal gebouwd. In d Plaats hebben we een sten met pastorie neergezet. „We want de volwassen mannen f, ongeveer veertig dag 11 ,rk Oewerkt. De mensen zelf enorm veel voor ove Van steen iets bouwen is ©een kinderachtige zaak. Z ment, betonijzer, spijkers, g moeten we het Laatste stuk t te voet gaan afhalen. Drie m ffn zak cement, twaalf uui meneer! En we hadden hondt D? ce,Vfent nodig en 150 werï' lil 71 dus voor dat en fvIk\ Maar het werkt alle aspirerend op deze mensei de missie pas rond 1930 is rtiTJt\UU zel1 00k begin hhn rotte, tochtige b hutten op en bouwen degelr zen van hout". '°deliZIK^ELINGSHVLF is 6 afwerkt w h?bben we bew dè hïnh S stimuleren en dev de christelijk den u,n¥"larheden weerkla dat' nï-h vroeger ondenkbi ZrkZbnUrtunu: oude™. d latJï hun ónderen te lijkheid Ud?ïen' huwelijkstro: Wii vh °ffervaardigheid ke waarde^ dat al9emeen ni zeggen dnSPaP mijn "aro heeft net kerk hun dat nietbijPas er vroe9er 'WE hebben nu een technisch

de Stem | 1967 | | pagina 2