Enkele reis 7 pet duurder Reimerswaal eist snelle herindeling Bergen op Zoom Weinig werklozen veel bekijks bij mars Hoogeveen JAMIN „ECONOMISCHE GROEI'EN WERKGELEGENHEID IN GEVAAR Werkgevers: Vakbeweging moet zich anders opstellen Reis veilig, stop de trein REDUCTIEKAART N.S. VOOR BEJAARDEN Zacht (zonnig) winterweer Van vakbondszijdc: Motor Concurrentie Teleurgesteld Achtergebleven Natte voeten? %ERDICIfï DAGBLAD VOOR ZEELAND Ook de werkgevers CHU WIL VOOR ALLES ORDE EX-STAATSSECR. WESTERHOUT: OOK THOLEN 4NDAAG IN OPRUIMING MEUBELEN met 10-20 korting Loonstijgingen niet hoofdschuldige ARBEIDSBUREAU „IN BRAND" WATER DICHT 2.55 &Uta£ engelse snijcaramels van •07» JAARGANG Ne. 25404 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: l. Leijendekker Redactieraad: J M. A. C. v. Dongen q j. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 ZATERDAG 14 JANUARI 196 7 Abonnementsprijs: 12,00 per kwar taal, exd. 0,50 incasso, 15,50 per post excl. 0,50 incasso, 4,00 per maand; 0,93 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden.- GOES, Kloksfraat 1, telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HUIST, Steenstraat 14, telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Potgieterstraat 3, telefoon 2601 OOSTBURG, N.euwsfraat 41 telefoon 2893) 7/ WINSTENBLIJVEN ACHTER :'Bi;iiini>iiHi!iiiB:!iiin!!iiBiii..ii;!:!!B:iiiniiii« Uet Verbond van Nederlandse Werk- gevers, de club van (liberale) groot-industriëlen, heeft fors aan de bel getrokken: de voornaamste oorzaak van de bedrijfssluitingen en produktiebeperkingen van de laatste maanden ligt, volgens het Verbond, ln het teruglopen der bedrijfs winsten als gevolg van de loonkos ten. Minder winst betekent minder Investeren en dus minder werkgele genheid. Conclusie: bij de loonont wikkeling is de „grootste behoed zaamheid" geboden. De vakbeweging zal zich anders tegenover het be drijfsleven moeten opstellen. De re gering dient de controle op de prij zen wat te verzachten. Het is prijzenswaardig,' dat dit werk geversverbond in de huidige werk loosheid aanleiding ziet tot een ge wetensonderzoek. Onlangs heeft dat ook het N.K.V. gedaan. De katholieke vakbeweging kwam toen tot de uit spraak, dat lijntrekkerij diefstal is. Men kan zich voorstellen, dat de werkgevers een dergelijke verkla ring liever eerder hadden gehoord, in I de tijd, dat de arbeidsmarkt nog zwaar overspannen was. Toegegeven zal echter moeten worden, dat het N.K.V. in ieder geval toch tot een mea culpa is gekomen. Die moed, die zelfkennis heeft het Verbond van Nederlandse Werkgevers niet kun nen opbrengen. Zonder een woord van meegevoel voor de slachtoffers wordt de huidige werkloosheid zonder meer aan de vakbeweging en loonontwikkeling toegeschreven. Dit is onjuist. Dit is onrechtvaardig. De werkgevers zijn zelf minstens ever» schuldig aan de onstuimige loonontwikkeling der laatste jaren. Zoals de vakbeweging haar achterban uiteindelijk niet van het gevaar van een te snelle loon ontwikkeling heeft kunnen overtui gen, zo heeft oök de leiding van de werkgeversorganisaties onvoldoende greep gehad op haar leden. Men wilde meer werknemers om meer te produceren en hogere winsten te maken en was althans een be- I langrijke groep bereid te betalen wat gevraagd werd en desnoods nog meer. De hoogconjunctuur heeft bo vendien in een aantal bedrijven tot een te optimistisch investeringsbe leid geleid, mede als gevolg daarvan zijn ondernemingen in moeilijkhe den geraakt, waarvan dan ook weer werknemers de dupe zijn geworden. In de alarmkreet van het Ned. Werk geversverbond kunnen wij geen bij drage zien tot oplossing van de hui- I dige moeilijkheden. Integendeel. I Door de verantwoordelijkheid van I de huidige situatie eenzijdig' bij de 1 Werknemers te leggen en voor de 1 oplossing van de moeilijkheden al leen van hen offers te eisen be- I moeilijkt het Verbond het tot- I standkomen van een vertrouwens- derlijk en in het bedrijfsleven in het algemeen, die een noodzakelijke I voorwaarde is om weer tot een ge zonde arbeidssituatie te komen. I De uitspraak van dit werkgeversver- I Bond doet denken aan de oude klas- I S 'W Tiet is ons onbegrijpelijk I ti J"'e.dan ook, daaraan nog pret- I "ge herinneringen bewaart. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT. Het reizen per NS wordt duurder. De prijzen van de enkele rei zen worden verhoogd met zeven, de retours met zes procent. Gisteren keurde de minister van Verkeer en Waterstaat, prof. dr. De Quay, deze verhogingen met het oog op de geleden verliezen van de NS goed. De abonnementen worden verhoogd met zes procent voor de maandtraject- en scliolierenkaarten en met ongeveer acht procent voor zeven- en vijfdaagse trajectkaarten. De tot nu toe geldende prijzen van respectievelijk 115 en 98 gul den worden vervangen door een unifor me prijs van 107 gulden voor de tweede klasse. Voor de eerste klasse verdwij nen de prijzen 171 en 147 gulden en wordt de uniforme prijs op 160 gulden gesteld. Door deze wijziging wordt een eerste aanschaf vergemakkelijkt en worden korte, geldbesparende onderbre kingen mogelijk. Een tweede wijziging heeft betrek king op de avondretours. Voor deze snel populair geworden lcaartsoort wordt de formule „enkele reis plus 25 cenf' voor heide klassen gehandhaafd. De aantrekkelijkheid wordt verhoogd door verlegging van het aanvangsuur der geldigheid van half zeven (18.30 uur) naar zes uur (18.00 uur). Hierdoor worden de gebruiksmogelijkheden ver groot. De verkoop van de avondretours begint om kwart voor zes (17.45 uur) Tenslotte wordt een nieuwe kaart- soort ingevoerd, die verkrijgbaar zal zijn voor 65-jarigen en ouderen en die daarom de naam „reductiekaart 65-plus" draagt. Dit is een kaart, die de houder gedurende drie maanden recht geeft te reizen tegen het halve enkele-reistarief eerste of tweede klasse. De kaart kost 25 gulden. Echtparen kunnen een dub bele kaart, waarop ook "afzonderlijk ge reisd kan worden, kopen voor 40 gulden. H E h RB K l'illiMIII b m nrv" ii ?1Z5 redactie buitenland) reehtN,-,i Handhaving van de tincn™ centraal in het verkie- mSïh?rn!max van de Aan de Plicht n de NAVO en de opkomst- De HIJ evenmin gewrikt zien. V°W de PHD 3in de Tningen dierd de inflatie h?? j6 wo,rden opgevoerd, gemoedied J?, ri en' sparen aan- geld te wn.ai econ°mie aangezwen- lisatie n door regionale industria- riS'en°voörenn^Cn,msielil3e'a5'ing' de ta~ de gehuwd, ngrbuwdei? en de werkeli jk™^! Ó'°UW m0et laeer Het aan" (Van De Bilt Weerkundige medewerker) I len een zacht komende dagen zul- I '"'ongen doordat™ s abje' winterweer I van de oceaan a,cMI\, ogedrllkgebied I 1- liggen Mc cl ons land komt I ïest on n„o;rif,en Acc wind tussen J^ordzee naJ?o' J ,uch' via de I in, de midda«tom strnmen waar- I acb> graden kfm?r,eu-,ur™ boven da I ?onnige period!? 10rbi' zbn enkele I |?rste dage! bfitf, riV0rwachten en de I Zaterda-c 'UA de regenkans klein. I S" '0.58 u ""dor-16 56 uur Maan I ^"fdag: zon c? 2Vndcr 20-59 uur. 1 uur. Maan n, n in ur' ™n °"der RN 2210 "dr UUr mnan on_ s'9L "^"informatiedienst(070) De treinovergang bij de overweg Loenersloot in Rijksweg-2 zal met een provisorische apparatuur worden geregeld. De politie kan voortaan treinen voor de overweg laten staan, zolang zij dat wenselijk acht. Hier G. A. v. Engelenhoven van de Por- sche-groep van de Rijkspolitie die voor de eerste keer de trein vrij haan geeft. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Drs. Th. Westerhout (PvdA)in het vorige kabinet staatssecretaris van Bin nenlandse Zaken en destijds spe ciaal belast met de herindeling Ier gemeenten in Nederland, is van oordeel dat een spoedige her- ndeling van de gemeentegrenzen •an Bergen op Zoom en het om- rfrrpricle gebied gewenst is. Bersren on Zoom zal z.i. immers een h->lqTiirj'ijke rol moeten snelen in de, m+wikkeliTic" vnn het deltagebied. De buidie-e omvang van Bergen op Zoom ;s naar het inzicht van de heer Wes- forhout onvoldoende om de te ver wachten expansie in dit gebied naar hphnvoyt tp irunnen ouvangen en be- oeipiden. Ook in de Zujd-West-hoek van Noord- Brabnnt (hier liggen de gemeenten Put te, Woensdrecht. Ossendrocht en Huy- bergen) zal volgens de oud-staatssecre taris iets moeten gebeuren. Op dit mo ment ontbreekt bier een krachtig cen- lraal bestuur, dat met succes zou kun- "en voortborduren op de haven- en in- bistrieontwikkeling. die zich de laatste aren op Antwerps gebied heeft afge- oeeld. Drs. Westerhout ziet twee mogelijk- ieden voor een nieuwe gemeentelijke ndeling op de Brabantse wal. De eerste nogelijkheid is de vorming van een '.eer grote gemeente Bergen op Zoom, lie ook heel Zuid-West-Brabant zou omvatten. Als tweede oplossing ziet de vroegere staatssecretaris een „betere afronding" van het tegenwoordige grondgebied van Bergen op Zoom met daarnaast de vorming van één gemeente in de zuid-west-hoek van Noord-Bra bant. Drs. Westerhout heeft deze kwestie in de tijd dat hij staatssecretaris was reeds met Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant besproken. Zelf zou hij op dit moment geen keuze kunnen ma ken uit de door hem genoemde moge lijkheden. „Daar ken ik het gebied niet goed genoeg voor", aldus drs. Wester hout. In verband met de ontwikkeling rond om de Sehelde-Rijnverbinding en het Reimerswaalplan acht drs. Westerhout ook de herindeling der gemeenten op Tholen zeer urgent. „Als ik een maand langer de tijd had gehad, zou het wets ontwerp voor Tholen bij de Kamer zijn ingediend", zegt de heer Westerhout achteraf. Volgens dat wetsontwerp zou- den de gemeenten op Tholen in één nieuwe gemeente zijn ondergebracht. Op deze wijze zonden rondom het ge bied waarin het Reimerswaalplan is geprojecteerd drie krachtige gemeen ten ontstaan: Tholen, Bergen op Zoom en Reimerswaal (volgens een hij de Tweede Kamer door drs. Westerhout ingediend wetsontwerp zullen de ge meenten op Zuid-Beveland ten oosten van het kanaal in de nieuwe gemeente Reimerswaal worden ondergebracht) Door de kabinetscrisis zal er echter een belangrijke vertraging optreden in de herindelingsplannen voor Zuid-Be veland en Tholen. Het opstellen van een plan voor herindeling van de gemeenten op de Brabantse wal is in eerste instan tie nog een zaak van Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant. Tot op dit moment zijn - van deze zijde nog geen nitiat.ieven genomen. De kleiwarenfabrieken AGICO N.V. te Wouw en Huybergen, twee zelfstan dige bedrijven onder dezelfde leiding, hebben het voltallige personeel in totaal 45 mensen ontslag aangezegd. Dit besluit is genomen na overleg met vakbonden en met voorkennis van liet arbeidsbureau. - Bergen op Zoom heeft „etcete ra" gezegd tegen de kunst voorlopig tegen Tony Ros Pagina 13. Memisa wil zo graag hef ant woord van de Kerk zijn op de nood in de ontwikkelingslan den. Maar dat antwoord kan Memisa alleen met de steun van ons allen geven. Pagina 15. Gisteravond waren er bij Dag blad De Stem al meer dan ze venhonderd inschrijvers binnen voor de lezers-cross. Pag. 11. Wie geen gouden munten in zijn preiveldje kan kweken, maar zulke specie toch bezitten wil, die moet er duur voor be talen. Pagina 17. Wat gebeurt er precies in Chi na? Dr. Kwee zelf een Chi nees laat een even deskun dig als controversieel licht op de gebeurtenissen vallen. Pa gina 19. Grootvaders klok doet het be ter dan ooit. Zo zelfs, dat hij op ruime schaal wordt nage maakt. Pagina 21. De oorlogvoering in Vietnam komt de Amerikaanse econo mie meer ten goede dan een plotselinge vrede zou doen. Pagina 23. (ADVERTENTIE) voor woonkunst op ü'n l Grote Markt 50 Catharinastraat 4 Breda DEN HAAG De onderne mingswinsten zijn belangrijk ach tergebleven bij de ontwikkeling van het netto nationaal produkt en die van de lonen en salarissen in het bijzonder gedurende de laatste tien jaar. Aangezien de winst de voornaamste finaneie ringsbron van de investeringen in het bedrijfsleven is, is een ernsti ge situatie ontstaan, die een di rect gevaar oplevert ■voor de toe komstige economische groei en de werkgelegenheid. De grootste behoedzaamheid is dan ook ge boden met de loonontwikkeling, De vakbeweging zal zich ook an- ders moeten opstellen tegenover het bedrijfleven. Aldus concludeert het Verbond van Nederlandse Werkgevers uit een onder zoek naar de winstontwikkeling in het bedrijfsleven, dat het aan de hand van de Nationale Rekeningen en het Centraal Economisch Plan heeft verricht en waar van de resultaten worden gepubliceerd in het jongste nummer van het Ver bondsorgaan *,De Nederlandse Industrie". Het VNW heeft bij zijn enquête te horen gekregen, dat dé meerderheid van de kléine, middelgrote en grote on dernemingen over 1966 een lagere winst verwacht dan over 1965 met uitzonde ring van enkele grote ondernemingen, waar men een ongeveer gelijke winst verwacht. De verwachtingen voor 1967 in vergelijking met 19^6 zijn nog on gunstiger. Deze prognoses werken uiteraard door in de investeringsver- wachtingen. Als voornaamste oorzaken van de ver anderingen in het winstcijfer worden de loonkosten en daarna de toenemende concurrentie genoemd. De rentabiliteit in het bedrijfsleven kan dus nog on gunstiger worden dan zij nu reeds is, aldus het VNW. Dat zou ook betekenen, zo vervolgt het verbond, dat de inves teringen, die de motor zijn van de eco nomische groei, verder zullen dalen om dat de bron van de financiering voor die groei in toenemende mate opdroogt. De conclusies, die het Verbond uit zijn onderzoekt trekt, zijn: De grootste behoedzaamheid met betrekking tot de ontwikkeling van lo nen en salarissen is geboden. De druk van overheidszijde op de prijzen levert op den duur een gevaar op voor de economische groei. De zich ver scherpende concurrentie vormt een meer dan voldoende rem op ongemotiveerde prijsverhogingen. Ten aanzien van de sociale lasten geldt hetzelfde als voor de lonen en sa larissen, althans voor zover het gaat om het deel van de sociale lasten dat voor rekening van de bedrijven komt. Ook directe lasten, die de overheid het bedrijfsleven oplegt, dienen te wor den getoetst aan de mogelijkheid dat het bedrijfsleven zijn groeifunctie kan blijven vervullen. Op elk punt van sociaal-economisch beleid dat de rentabiliteit van het be drijfsleven raakt zal de groeifunctie van de winst centraal moeten worden gesteld. In een ander artikel in „De Neder landse Industrie" dringt het Verbond van Nederlandse Werkgevers er bij de regering op aan. nu reeds de besluiten klaar te maken, die nodig zijn om op het juiste moment de investeringsfaciliteiten voor het bedrijfsleven te herstellen. Het gaat hier om de vervroegde afschrijving (in 1964 afgeschaft) en de investerings aftrek (nog beperkt in werking). Hoewel de vakbeweging nog niet of ficieel kon en wilde reageren, was een nauw aan het Christelijk Nationaal Vak verbond verbonden functionaris wel be reid zijn persoonlijke eerste reactie te geven. Hij zei er teleurgesteld over te zijn, dat het VNW nog altijd bij het oude standpunt blijft, dat financiering alleen mogelijk is met behulp van de traditio nele bron, namelijk de winst en dat alles wat die winst vermindert, moet worden tegengegaan. „De vakbeweging is het er wel mee eens, dat de investeringen sterk moeten toenemen, niet dat dit ten koste moet gaan van loonstijgingen. Hij was niet bereid de loonstijgingen aan te wijzen als de hoofdschuldige voor bedrijfssluitingen e.d. Tegenover het verwijt, dat de lonen zo sterk zijn gestegen, kan met tenminste evenveel kracht worden betoogd, dat tal van bedrijven achtergebleven zijn bij het opvoeren van de efficiency, wat kos tenbesparend had kunnen werken, ter wijl men cloor eerder diepte-investerin gen te verrichten, de ontwikkeling ook had kunnen voorblijven of bijhouden". (Van een onzer verslaggevers) HOOGEVEEN Een groepje van iets meer dan 100 werklozen en geen duizend zoals werd verwacht heeft vrijdagmiddag in het Drentse Hoogeveen meegelopen in een demon stratieve optocht. Catharinus Annen (£8), werkloos bouwvakker, maar wel penningmees ter van de plaatselijke afdeling der Nederlandse Christelijke Bouwbe- drijfsbond, volvoert de „stunt", het hoogtepunt van de protestmars: hij steekt een kartonnen model van het Hoogeveense arbeidsbureau in brand. Tevens overhandigt hij G.A.B.-diree- teur Stufe een brief, waarin staat: „Wjj hebben niet veel vertrouwen meer in uw instelling, zodat wij tot de conclusie zijn gekomen, dat wij deze instelling beter kwijt dan rijk kunnen zijn". M$n weet het: Catharinus Annen is, compleet met "weerbarstige kuif, de impresario, die kisteren een driftig publiciteitscircus naar vertier-arm Hoogeveen wist te lokken door een demonstratieve optocht van werklozen te organiseren. Brandpunt's Ad Lan- gebent ging daarbij met een geladen cameraploeg voorop. Nu leeft bij een groot deel van het volk de mening, dat het arbeidsbureau er juist is, om werklozen aan werk te helpen, zodat men de verruiming van de arbeids markt nauwelijks dient met het brandschatten van deze instelling. Waarom dan zulke pyromanisclie nei gingen? Werkloze Catharinus, wiens vrouw een kruidenierswinkel heeft en die en passant ook nog oprichter is van de splinterachtige „Partij voor de gewo ne man" wil dit graag uit de doeken doen. „Ik o heb van een werkloze nog nooit iets goeds over het gewestelijk arbeidsbureau gehoord", zegt hij vanaf zijn Hoogeveense cathedra. „Het is niet een instantie, die bemiddelt, maar een instantie, die dwingt. Hoe kan hei trouwens anders met een lichaam, dat tijdens de bezetting is gesticht? Let op mijn woorden: als er straks een E.E.G. is, deporteert het arbeidsbu reau onze werklozen naar Frankrijk om druiven te plukken" Dit alles komt er uit met hetzelfde afgeknepen aceentje waarmee Koe koek zijn cooférences opluistert. En het gehucht Hollandsche Veld, waar de fanatieke rode haan der vrije boe ren menig bloeiend bedrijf is as heeft gelegd, ligt (blijkens de A.N.W.B.- wegwijzer) -maar zeven kilomeier verderop. Wie uit deze twee gegevens het geografische en politieke klimaat wil opmaken, waarin hij zich bevindt, begaat zeker geen blunder tenzij natuurlijk in het oog van Annen. „Werkloosheid hier?", zeggen ze verbaasd, „welnee, aan die optocht doen ook geen Hoogeveners mee. Wij schamen ons er een beetje voor. Als er al deelnemers zijn, komen ze uit de rest van het land. „Waarom dan een optocht in Hoogeveen?" Dat be grijpen we zelf ook niet", schokschou deren ze. „Misschien omdat Annen hier woont. Annen is een raddraaier. Hij is een beetje raar. Weet u wel?" Werklozen protesteerden in Hoogeveen Rare Annen bljjkt ondertussen de stoet aan het formeren te zijn. Zijn stem galmt per luidspreker over de schriele oogst aan werklozen die hij bij elkaar heeft weten te krijgen. Een teleurgestelde fotograaf heeft ze ge teld en is tot 120 gekomen, waaronder een delegatie van vijf uit Heerlen, die een spandoek dragen, waarop heel Limburg zich solidair verklaart met het hele noorden. Toeschouwers zijn er wel, enkele duizenden, waaronder veel winkel meisjes, want de route loopt heel schrander dwars door de Hoogstraat het bolwerk van de Hoogeveense middenstand. Annen weet dat natuur lijk en roept herhaaldelijk via de mi crofoon: „Middenstanders, onze zaak is ook uw taak". Alle leuzen, die hij laat horen, zijn trouwens op rjjm. Zij klinken goed bedoeld, maar brengen het publiek langs de kant hoogstens in Sinterklaasstemming, en dat kan de bedoeling niet zijn. (VERVOLG OP PAGINA 5) Voortaan droge schoenen droge voeten dankzij zowel voor leer als suède. Royale spuitbus tijdelijk MErsiua»0 (ADVERTENTIE) niet duur wel heerlijk

de Stem | 1967 | | pagina 1