WAS EEN OPPERBEUL Parochiële structuur object van studie DE ONBEKENDE renteverhoging Algemene Bank Nederland Wi/ne/m Harster opnieuw voor de rechter Algemene Bank Nederland twee nieuwe spaarvormen ,Dood van een president' kondigt een op al haar spaarvormen aan en introduceert Ambities Aardig Onbekend Zondebok 5Look' uitverkocht Neem uw guldens mee uit sparen bij de Algemene Bank Nederland Met ingang van maandag 16 januari kunt u kiezen uit niet minder dan zeven verschillende spaarvormen: 4°/o Spaarboekje Direct beschikbaar 2.000,- per maand; één maand opzegging voor hogere bedragen 4°/o Spaarrekening Direct beschikbaar 2.000,- per maand; één maand opzegging voor hogere bedragen 41/2°/o Spaardeposito Drie maanden opzegging 5°/o Spaardeposito Zes maanden opzegging 51/2°/o Spaardeposito Eén jaar opzegging 53/4°/o Spaardeposito Achttien maanden vast 6°/o Spaardeposito Twee jaren vast Nadere bijzonderheden bij alle kantoren Bewijs Getuige Feiten 7 DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 13 JANtJARf 1967 7 te. dat zij niet zouden worden ge deporteerd, ais voorlezing van het herderlijk schrijven achterwege bleef, toch allemaal in de loop van 1943 gearresteerd en overgebracht naai net concentratiekamp Theresienstadt Zij overleefden deze tocht weliswaar, maar dat was niet aan de zacht zinnigheid van de Duitsers te dan ken. Zij overleefden het slechts, om dat de geallieerden opmars net ietsje sneller ging dan de Duitse vernie tiging smachlne. Dit zijn de feiten. De joden moesten worden uitgeroeid, maar iedere le gale vertraging in dat proces was de Duitsers (in verband met transporl- oroDiemen, om iets te noemen) wel kom. Heeft het optreden van kardi naal de Jong het proces verscherpt en versneld? Met hetzelfde recht kan men zeggen, dat de meegaandheid der hervormde kerken de Duitsers de kans heeft gegeven hun vernietings- programma uit te voeren in het tem po dat hun het beste uitkwam. Bij het proces in München gaat net niet om deze vraagstukken al thans niet was het rijksinstituut voor oorlogsdocumentatie betreft, die de bewijzen heeft kunnen leveren, voor Harster's schuld. Rijk of arm, jong of oud, katho liek of protestant, de Duitsers kenden geen enKele discriminatie, waar het joden betrof ze moesten gewoon vroeg of laat allemaal voor de bijl. Moord in vereniging op ruim 82.000 Joodse Nederlanders", daar gaat het volgens de dagvaareïiging in het pro ces-Harster om. Laat men het dan ook daarop houden. Of moet het verschijnsel der verzuiling ze(fs in dit soort zonneklare zaken schaduwen werpen, waardoor de feiten verdoe zeld worden?. Aan het diocesaan pastoraal beraad van het bisdom Breda«, dat op 22 fe bruari voor de tweede keer bijeen komt, is een agendastuk voorgelegd „over een goed geordende opzet van de zielzorg". Het stelt een nadere be studering voor van plaats en functie van parochie en dekenaat en van on derlinge samenwerking. Eeuwenlang is de r.-k. kerk uitge gaan van de parochie, welker grenzen zorgvuldig omschreven waren en waarbinnen zich het religieuze leven afspeelde. Tot voor kort heeft dit sy steem uitstekend gefunctioneerd. Sinds zich echter in de samenleving veran deringen voordoen, dient de zielzorg zich aan te passen. Dit gebeurt onder meer door grotere inhoud te geven aan het dekenaat. (Het bisdom Breda is verdeeld in 14 dekenaten). Aan het diocesaan pastoraal beraad wordt nu gevraagd, advies te geven over de taakverdeling in de zielzorg, zodat duidelijker wordt wie de zorg heeft voor verschillende pastorale op gaven. De vernieuwing van de zielzorg ondervindt op het ogenblik vertraging door een starre parochiële structuur, terwijl anderzijds dient te worden ge waakt tegen verdere afstandsvergro ting tussen zielzorger en de individuele gelovige. Het aan het diocesaan pastoraal be raad voorgelegde agendastuk beziet een aantal facetten van pastorale zorg. Andere vraagstukken als maatschap pelijk werk, charitas en ^tandsorgani- saties, zullen later aan de orde ko men wanneer daaraan behoefte mocht bestaan. Aan de leden van het be raad wordt het volgende ter discussie voorgelegd. De parochie dient zorg te dragen voor: de viering van een levende litur gie van woord en sacrament, in het bijzonder in de eigen kerk; het schep pen van gelegenheden waar de gelo vigen geregeld in contact kunnen ko men met de zielzorgers, zoveel moge lijk tenminste een keer per jaar; de financiering van deze activiteiten. In dekenaal verband dienen taken te worden uitgevoerd als: verkondi ging van het evangelie, zoals in de katechese; zorg voor missie en oecu mene; aandacht voor de roepingen; pastorale gesprekken; evangeliever kondiging op speciale terreinen als industrie, organisaties, toerisme: fi nanciering van dergelijke projecten. Voorgesteld wcxrdt. dat zielzorgers een schema van prioriteit opstellen en dat zij zorg zullen dragen voor zoveel mogelijk onderling contact. De bestaan de diocesane instituten voor bijzondere vormen van zielzorg zullen zoveel mo gelijk ten dienste staan van het deke naat en de parochie. De vraag wordt gesteld of het niet wenselijk is, dat zoveel mogelijk ziel zorgers een taak krijgen èn op deke naal en op parochieel niveau, met name geldt dit voor de niet-pastoors. Al de .zielzorg-initiatieven dienen zo veel mogelijk op elkaar te zijn afge stemd in een logische verhouding, niet alleen tussen parochie en dekenaat, maar ook verder gericht op bisdom, kerkprovincie, zo nodig aangrenzende gebieden in Vlaanderen, en uiteinde lijk de hele kerk. (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent) AMSTERDAM Er staat een man voor de rechter. „Ik heb geen be rouw", zegt hij, „ik heb als goed Duitser gehandeld. De Sicherheits polizei had nu eenmaal tot taak. de Wehrmacht tegen sabotage in de rug te beschermen. Dat daarbij slachtoffers moesten vallen, was onver mijdelijk. Mijn stelregel is slechts geweest: vertrouwen in mijn supe rieuren en gehoorzaamheid aan hun bevelen. Voor de rest „Habe ich es nicht gewuszt". De rechter geeft hem twaalf jaar, waarvan hij er acht in Breda uitzit. Daarna vertrekt hij als vrij burger naar München, waar hij een hoge baan krijgt bij het ministerie voor Volkshuisvesting van de staat Beieren. Een kruimelmannetje op het gebied van de oorlogs misdaad, zo gezegd. Een nazi natuurlijk, en medewer ker aan de deportatie van ongeveer 100 000 Nederlandse jcden, maar hij heeft het allemaal niet geweten. In ieder geval is hij veel minder schul dig dan Lages, en Aus der Funten, wier met bloed bezoedelde namen ie dereen in den lande zich met een huivering herinnert, en die dan ook de doodstraf krijgen, later bij gra tie omgezet in levenslang. Verklaart Abraham Asscher, voorzitter van de Joodseraad, die namens het uit te roeien volksdeel het contact met de uitroeiers onderhield, na de be vrijding niet woordelijk: Harster? die naam hoor ik voor het eerst". Herr dokter Wilhelm Harster, de man, waarover het hier gaat, zal maandag 23 januari opnieuw voor de rechter verschijnen, voor het Schwur- gericht bei dem landgericht Mün chen II, om precies te zijn. Niet als kruimelmannetje ditmaal, maar wegens moord in vereniging op ruim 82.000 joodse Nederlanders", zoals de tenlastelegging luidt. En hij heeft het wel geweten. Het zwaarste na melijk. dat de officier van justitie Eenedikt Huber tegen de beklaagde zal hanteren, is een recente bekente nis van Harster zelf, die tot ieders verrassing luidt: „op grond van inge wonnen inlichtingen dacht ik al bij het begin van de deportaties, dat de joden hun dood tegemoet gingen". Als men zich op dit moment even wil realiseren, dat de man van 15 juli 1940 tot 29 augustus 1943 Be fehlshaber der Sicherheitspolizei und S.S.D. was in Nederland naast Rauter de belangrijkste politiefunc tionaris in bezet Nederland dus dan krijgt men een vaag beeld van de schuldlast, die hij met zijn beken tenis op zich heeft geladen. Nu, na meer dan twintig jaar, begint einde lijk het besef te schemere dat Aus der Funten en de La gip s slechts beulsknechten waren, gedirigeerd door een opperbeul, die Harster heet te. Deze supermoordenaar zat acht jaar uit zijn satellieten kregen" levenslang en wat ls er niet te doen om de vrijlating van Lages? Hier zit ergens een flagrante des- cripantie dat kan een kind zien. Over de oorzaak daarvan straks meer. Eerst de vraag: wat zal Harster alsnog krijgen, nu zijn masker juist op tijd (hij is 62 en ziekelijk) werd afgerukt? ,,Hij verdient levenslang", zegt de heer B. Sijes, van het rijks instituut voor oorlogsdocumentatie te Amsterdam, die het overwegend deel van de bewijslast tegen de voor malige SS-Gruppenfulirer und Gene- ral-Leutnant der Polizei aan het pro ces heeft bijgedragen. „Maar als hij vijftien jaar krijgt, ben ik tevreden". Uit wraak? en laarme is tevens bet probleem aan de orde, of dit soort processen na zoveel tijd nog wel zin hebben. De heer Sijes zegt: -Nee, niet uit wraak. Wat ik belang rijk vind, is, dat de straf door de Duitsers zelf wordt opgelegd. Het is een zuiveringsproces. Het Duitse volk moet leren dat op wat er gebeurd 's. de zwaarste straffen staan en het moet dit leren van zijn eigen rechters. Het moet tot het bewust zijn van de Duitsers doordringen, dat nle» het buitenland veroordeelt, wat er gebeurd is, maar dat de Duitse rechtsorde er zelf van gruwt". Dokter Wilhelm Harster dus. Hij wordt geboren op 21 juli 1904 in het rustieke Beierse Kelheim. Zijn va- fler ls leraar en heeft een academi- sf, 2 ra ad. Er is ook een broer, met wie hij later samen op het gymna sium m München zit. Die broer is tussen haakjes eveneens in Neder land geweest, en wel op een onbete- Kenenrie plaats op het reichscommis- ?-\5 van Seys Tn<luart. zo'-i in aie "jd dus we] geprotegeerd zijn ge weest door Wilhelm, vanaf het begin een der gelaarsde koningen, die de dienst uitmaakten in bezet Neder- ifilu maar' zegt heer Sijes, wij neppen geen enkele aanwijzing, dat cfZG- jer 00^ met zijn vinger naar ^en jood gewezen heeft. Hij is in dit verhaal verder niet interessant. zelf lijkt aanvankelijk ook r. g be'angwekkend. Na zijn gymt re,, mu^ eert als zoveel ande- der,,! Zlin proefschrift ('t on twerp is helaas niet bekend, maar het O'troeiing van de joden zal 1997 eiu niet £e§aan zijn) wordt in gehonoreerd met eer doctoraat. Onmiddellijk daarna legt hij een voorkeur voor de politie aan de dag. Hij komt dan namelijk in dienst bij der Kriminalabteilung der Polizei in Stuttgart en wel als hoofd van het bureau dat zich met hogere landver raders bezig houdt. Wie zouden dat wel geweest zijn. Een florissant bu reau blijkbaar, want in 1933 (kwam ene meneer Hitier toen niet aan de macht?) wordt het verheven tot zelfstandige instantie en in 1936 gaat het over naar de Geheime Stats- polizei de belangrijkste afdeling van de beruchte Sicherheits-Polizei, zoals iedereen zal 'veten die een beet je wegwijs is in de duistere hiërar chie van het Derde Rijk. Kort daar op (1938) krijgt Harster al de rang van luitenant-kolonel. Hij deed het kennelijk lekker. Belangrijker voor zijn carrière is ondertussen, dat hij even bij de politie in Trübingen heeft gediend en dat hij daar in de laagste rang is toegelaten tot Hit ler's moordenaarselite, de S.S. In 1938 heeft hij het binnen dit sinis tere keurkorps al tot Obersturmbahn- führer gebracht. Een ambitieus en plichtsgetrouw man kennelijk, deze Wilhelm. In juli 1940 komt hij naar Neder land. Waarom? Bij de zogenaamde anjerdemonstraties was zijn voorgan ger als Befehlshaber der Sicher heitspolizei und der S.D. niet krach tig genoeg opgetreden. Er moest een meer doortastend man op die post komen. Daarom riep men Herr Dok tor Wilhelm vanuit Stuttgart weg en zette men hem neer op het Haagse Binnenhof in een sleutelpositie, die grensde aan almacht. Waaruit de doortastendheid van Harster dan wel gebleken was? De heer Sijes heeft uit de SfuttgaPter- periode van deze massamoordenaar geen gegevens en weet het dus niet, maar de snelle promoties van de man staan er borg voor, dat de ideologie van de nazi's in hem een krachtig pleitbezorger moet hebben gehad en neem dat krachtig maar rustig heel erg letterlijk. eveneens werd geëxceeuteerd) maar ontving zijn opdrachten rechtstreeks van het beruchte Reichssicherheits- hauptamt IV in Berlijn dus van Heydrich. Heydrich en Harster wa ren bovendien boezemvrienden. De heer Sijes van ooiTogsdocumentat.'fc zegt: „Ze hebben elkaar bijvoorbeeld in mei 1942 in Praag ontmoet. Har ster heeft mij naar aanleiding daai- van verteld, 'dat Hij gTOte bewonde ring had voor de constructieve ideeën die Heydrich bij. die gelegenheid aan de d«ag legde". Men notere hierbij, dat de jodendeportaties uit Neder land twee maanden later begon- Daar arriveerde hij dus Een kor te, gedrongen man, aldus de per soonsbeschrijvingen. aangevuld door de heer Sijes, die Harster tijdens zijn strafperiode in Breda een vijftal ma len heeft gesproken. Een innemen de man- Iemand waarvan je, zijn positie kennende, toch zegt: „Gut, het is eigenlijk een aardige kerel". Hij heeft gewoon vrouw en kinderen. Hij doet graag aan wintersport en organiseert dan wedstrijden. Hij heeft gevoel voor humor. Anderzijds bepaald geen fuifnummer. Werd van Lages en Aus der Fünten nog wel eens waargenomen, dat zij him beulswerk half dronken verrichtten over hun chef Harster ontbreken zulke weerzinwekkende details. Hij werd trouwens helemaal niet gezien. De schaarse getuigenissen, die over hem bestaan, brengen slechts zijn bondige, heldere trant van formule ren aan het licht, zijn enorme intel lect en spitsvondige scherpzinnig heid. Hij maakte de indruk van ie mand, die zijn spulletjes kende en niet omver te praten was. Hij had inzicht in de mensen. Hij kon ze bespelen. Sijes zegt: „Hij was ze ker niet een rauwe erop loshak- ker in de stijl van Rauter. Hij was een zeer talentvol man. Hij behoor de tot de zogenaamde Donaugroep, die in tegenstelling tot kille moor denaars als Himmler en Eichmann wel enige pret in hun leven schenen te hebben" Deze doortastende aanwinst werd bezet Nederland in juli 1940 rijker. Zijn precieze macht? Als men alle ramificaties even 'erzijde durft schui ven, waarmee de nazi's hun koele beulswerk altijd en overal trachtten te camoufleren en waaraan Harster dan ook de mildheid van zijn eerste vonnis te danken heeft, komt het hierop neer: deze Befehlshaber der Sicherheitspolizei und des S.D. was direct belast met alles, wat de joden vervolging betrof. Hij hoefde daar over zijn eigenlijke chef Rauter (la ter als oorlogsmisdadiger geëxceeu teerd) niet te raadplegen en ook landvoogd Seyss Inquart niet (die Harstcr in uniform. Het nummer onder de rechtse foto is zyn ge- Zijn papieren tijdens het proces op zijn schoot. Een kruimelmannetje op het gebied van oorlogsmisdaad. nen. De situatie was, kortom zo, dat Harster de naleving van alle voorschriften, de joden betreffende, controleerde, en dat hij ingreep, waar dit geboden was of werd. Verder uitweiden is overbodig zijn recen te bekentenis over zijn aandeel in de moord op 82.000 Nederlandse jo den spreekt boekdelen. Nu ae vraag, hoe hij aanvanke lijk de dans ontsprong, terwijl zijn ondergeschikten levenslang kregen. De heer Sijes van oorlogsdocumen tatie zegt daarover: „Men heeft het na de oorlog allemaal met goed kun nen zien. Men beschikte niet over voldoende kennis van de verhoudin gen binnen het Derde Rijk, om waar te maken, dat Harster geweten moet hebben, wat er met de gedeporteer de joden gebeurde. Lages en Aus der Fünten, ja, die waren bekend, want die sloegen er zichtbaar op los. Die werden dan ook gegrepen, maar die beriepen zich niet op Harster die beriepen zich tijdens hun proces op Wilhelm Zöpf, de Befehlshaber der Sicherheitspolizei .met des S.D. jn Den Haag, en deze Zöpf was na de oorlog onvindbaar ondergedo ken". Men ziet het ontroerende tafereel tje van Arische bloedbro Jerschap voor zich. Alles op de invindbare Zöpf afschuiven en Harster maar zeegen: ik heb het niet geweten. Tor- wijl Zöuf toch een ondergeschikte vpii Harster was. Lages en Aus dor Fünten wisten dit laatste De Nederlandse rechters niet of za gen het verband niet. Hoe dan ook: zo kwam de opperbeul, de regisseur van heel het weerzinwekkende do- dendrama er met 12 jaar vanaf, waarvan hij er maar acht hoefde uit te zitten. uummer voor Harster, maar zon debok Zöpf werd gevonden. In 1959 was dat en heel toevallig. Het ging om een onbetekenend ondo'zop - in het kader van de „Wiedergutma- chung". Hij woonde gewoon ergens in Duitsland. Om een lang en moei zaam verhaal kort te maken: met het vinden van Zöpf herleefde de belang stelling voor het gebeuren in de duis tere jaren der deportaties en wer den de archieven van oorlogsdocumen tatie weer eens overhoop gehaald. Vervolgens kwam het proces tegen Rajakowitsch (een ondergeschikte van Zouf en dus zeker van Harster) nieuwe olie op het vuur werpen. Als maar zoekend en studerend stoot te de heer Sijes daarbij eindelijk op het breekijzer, waarmee de voor- malige_ Befehlshaber der Sicher- heitpolizei und des S.D., nu een braaf burger en gerespecteerd ambtenaar, alsnog klein te krijgen zcju moeten zijn. He.t betreft een cir culaire, een van de weinigen, diie de signatuur van Harster dragen, al honderdmaal had men het stuk ge- Drie beruchte figuren staan van af maandag 23 januari voor de rechtbank in München, waar de tragedie van de massale deporta ties van Nederlandse joden zal herleven. Behalve dr. Wilhelm S Harster zijn het de thans 53-jari-» I ge jurist Willy Zöpf van 1942 tot 1944 in de rang van majoor der S.S. hoofd van het zg. Jurenrefe- rat, dat later opging in het door Eichmann geieide „IV B-4", en de thans 64-jarige Gertrud Slottke, de „Heks van Westerbork", die als secretaresse van Zöpf uitgebreide bevoegdheden bezat voor de „Ab- transportierung" van joden. Van de 140.000 Nederlandse jo den, zo luidt de aanklacht, werden in 86 transporten 94.398 mannen, vrouwen en kinderen naar ver nietigingskampen als Auschwitz, Sobibor en Mauthausen wegge voerd. Slechts 1070 mensen over leefden die hel. Harster heeft de dood van 82.656 mensen mede op zijn geweten; voor Zöpf en Slottke gelden de cijfers 55.382 en 54.982. NEW YORK (AFP) Bijna een mil joen exemplaren van het Amerikaanse tijdschrift „Look" zijn deze week in re cordtijd bij de kiosken verkocht. Nu de eerste hoofdstukken van het omstreden boek „Dood van een president'' ver schijnen is er al geen nummer meer te krijgen, ondanks het feit dat „Look" een half miljoen extra exemplaren had gedrukt. Op de zwarte markt is de prijs in sommige gevallen al van de norma le 50 dollarcent tot twee dollar geste gen. Honderden abonnees hebben erover geklaagd, dat zij niets hebben ontvan gen en vrezen dat hun nummer is ge stolen. Intussen heeft de advocaat van me vrouw Kennedy meegedeeld, dat hij naar Duitsland zal gaan om te trachten het tijdschrift „Der Stern" alsnog over te halen tot publikatie van de versie van het boek welke in „Look" ver schijnt. Harster in zijn glorietijd: als gene raal naast Demelhuber, Deppner en politiechef Rauter. zien nooit had men zich de volle betekenis ervan gerealiseerd. Nu wel, en daarom komt de onperbeul nogmaals voor de rechter. Tof goed begrip diende, dat het Joods Weekblad „Spreekbuis der ge wraakte joodse raad" op 27 maart 1942 het Duitse voorschrift publiceer de, dat joden niet meer in onder trouw mochten gaan met niet-joden. Vier dagen later, op 1 april, volgt dan een rondschrijven van Harster, dat iedere jood die op die dag toch in ondertrouw is, moet worden ge arresteerd en overgebracht naar het concentratiekamp Mauthausen. Nu volgt een moeilijke constructie, omdat de Duitse rechter nu een maal geen oorlogsmisdadigers an sich kent, maar oorlogsmisdaden louter toest aan het bestaande straf recht. Bewijzen dat Harster de jo den die leefden in verboden onder trouw, naar Mauthausen wilde heb ben, zeggen in het München van van daag niets. Voor dat dit als strafbaar wegens moord kan worden aange merkt, dient vast te staan, dat a. deportatie naar Mauthausen dode lijk was, en b dat de betrokken categorie van jo den ook inderdaad naar Mauthau sen is gebracht en daar is omge komen. Wederom bekorten wij hier een lang v.erhaal. Het rijksinstituut voor oor logsdocumentatie wist, eenmaal op het goede spoor, te bewijzen, dat Harster geweten moet hebben, dat een verblijf in Mauthausen niet kon wórden overleefd, en de rijksrecher che toonde na een bijzonder veelom vattend onderzoek aan, dat inderdaad alle joden, die op grond van verbo den ondertrouw naar het concentra tiekamp waren gebracht, daar zijn omgekomen. Toen was de cirkel rond Men stuurde het materiaal naar München en Harster ging bij een zo zwaar wegende bewijslast door de knjeen. Hij heeft het allemaal ach teraf toch wel geweten. Een bijkom stigheid is, dat "ook Zopf op grond van dit onderzoek opnieuw werd ge grepen (hij was na zijn eerste arres tatie in 1959 bij gebrek aan bewijs vrijgelaten) en dat hij vanaf 23 januari samen met zijn voormalige chef-moordzaken alsnog terecht zal staan. Zo liggen de zaken na twintig jaar eindelijk wel duidelijk, zou men zeg gen. Toch* niet, want zelfs nu zijn er vertroebelende elementen. Men heeft dezer dagen kunnen lezen, dat Otto Frank, de vader van Anne, als ge tuige zal verschijnen. Hij heeft Har ster nooit gezien of gesproken hij draagt geen kennis van het juridi sche materiaal waarop de aanklacht berust. De heer Sijes van oorlogsdo cumentatie zegt hierover: „Zijn ver schijnen is niet essentieel voor de procesgang en zal zelfs de officier van justitie, die toch bewezen heeft zijn werk goed te doen, hinderen. Het gaat er bij de komende rechtszitting niet om, dat een meisje is vermoord, het gaat niet om jong of oud, rijk of arm het gaat om het totaal van 82.000 joden. De heer Fank komt mijns inziens louter omdat hij publi citeit nodig heeft, en dat werpt een smet op het proces". Nog belangrijker (en nog meer ver troebelend) is het' feit, dat dr. Ro bert M. Kempner (een vroegere hulpaanklager voor Amerika in het proces te Neurenberg) straks in München als aanklager gaat optre den. Hij doet dit namens familiele den van de katholieke kloosterzuster en filosofe Edith Stein, die in 1943 werd gedeporteerd en in Auschwitz omkwam. „Maar niet alleen daar om", aldus de heer Sijes. „In we zen is het optreden van Kempner be doeld om te zien of de kordate hou ding van kardinaal de Jong inzake de jodendeportaties inderdaad het optreden der Duitse, joden-hatende machthebbers heeft verscherpt. „De implicatie is duidelijk. Moch dit het geval zijn, en mocht de openlijk voor gelezen herderlijke brief van juli 1942 waarin de deportaties scherp wer den veroordeeld, inderdaad het tempo van de jodenvervolging hebben ver sneld, dan had paus Pius XII het met zijn diplomatieke benadering van de „Entlösung der Judenfra- ge" toch bij het rechte eind. Het gaat om het telegram van de gezamenlijke kerken in Nederland, gericht aan Seyss Inquart, van 11 juli 1942, waarin wordt geprotesteerd tegen de deportaties en waarin wordt gezegd, dat het protest van de kerken van de kansel zal worden voorgele zen. Seyss InquaD vond dat natuur lijk niet leuk en deelde daarom de vertegenwoordigers van de gezamen lijke kerken in Nederland mee, dat zou worden afgezien van deporta tie der katholiek of protestants ge- hu v/de joden, indien de kerken de betrokken Drier niet zouden voorle zen. In de katholieke kerken ging de voorlezing wei door. Op 3 augus tus werden dan ook prompt alle ka tholieke joden (200) waaronder meer genoemde Edith Stein) opgepakt, en zeven dagen later, zijn zij in Ausch witz massaal vergast. De geneigdheid, om kardinaal de Jong in het onge lijk te stellen, begint op te borrelen. Wat geschiedt echter met de pro testantse joden, in wier kerken de brief niet ls voorgelezen? (althans in de hervormde kerken niet ln de gereformeerde kerken weer wel, maar zo nauw keken de Duitsers niet, want je kunt niet alles op een dag depor teren. De protestantsgedoopte joden werden ondanks de gegeven belof-

de Stem | 1967 | | pagina 7