11... sorptie Toenemende belangstelling bejaardengymnastiek voor DAF-vestiging in België in bedrijf Klachten indienen mag geen spelletje worden nieuw Iruk-strip Ultimatum aan leiders tegen Mao Verlos ons van deze curie -papier voor uw -pen ONDANKS VELE PROBLEMEN KOOP GEEN SPIJT Fusie VNU- Spectrum MINISTER STRUYCKEN: Huisartsen KOOP GEEN SPIJT Plannen N.S. DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 12 JANUARI 1967 f? EGEN Plotseling „Mijn leven" door Helena Rubinstein seldenj Tekort koop kwaliteit in de seizoenfinale van peek cloppenburg Theoloog tol paus Deze kerk. Mobilisatie gemeld 55 Recherche Fouten ABN-rente hoger koop kwaliteit in de seizoenfinale van peek cloppenburg Het geheim van de laatste letter Reünie Watermannen- bataljon 1-3 R.I. Rucphen gressiviteit. Bayer Aspiri- fen als de eerste betrouw- s gehele wereld erkend, moderne doordruk-strip. bscopisch kleine deeltjes |lichaam worden opgeno- estrijding van pijn. ior progressieve resorptie an de overige fijne delen fcn versterkte werking be- line? Door zijn snelle en Ispirine het middel bij uit- |verkoudheid, griep, kies- j menstruatie pijnen, reu- In. anisch. In de nieuwe door at individueel verpakt. Zo )irine volledig beschermd e gegarandeerd. Met een gp het doorzichtige kapje, de groene strip. t mee te nemen 1.20 auisapotheek 2.— gezinsverpakking 3.90 BESPARING: 2.10 Jie vruchtensmaak 0.95 reet: Aspirine helpt! ken- |we- lans luw ^ei- luw pett hus- fccm aan. 1200 W not e- tot aan •a- llen re Reu paar >ot- >m- ;er- Te! ijks 10 uur Kipcaravans De ideale gezinscaravam voo iedereen. Lage prijzen en uitmuntende kwaliteiten. Tevens een nieuw „kip"- produkt de „Caralier". Een kip-caravan in En gelse stijl. Zeer mooi en aan trekkelijke p. ijzen. Bezoekt on ze verwarmde showroom. Ca ra vanbedrijf „De Westhoek' Lage Zwaluwe, tel. 01684-500. 'b Zondags gesloten. Ook acn- te: camping en bosbad ..Hoe ven". te Hoeven. Tel. 01659-669 geopend alleen 's zaterdags en zondags. Spanje: Costa Bra va, geheel gemeubileerde appartementen te huur, o-a. in La Excaïa, Estartit, Plaija de Aro San Feliu de Gulxols enz. enz. voor 2 tot 10 personen, inlichtingen en reserveren bij: Verhuur kantoor Alquileres Espen», Eieonorastraat 10, Breda, tei. 01600-37744. Kipcaravans De ideale gezinscaravan voor iedereen. Lage prijzen en uit muntende kwaliteiten. Tevens een nieuw „kip"-produkt a« .Cavalier". Een Kip-caravan n Engelse stijl. Zeer mooi en aantrekkelijke prijzen. Bezoekt onze verwarmde showroom. Cara vanbe drijf „De Westhoek Lage Zwaluwe. tel. 01684-500. 's Zondags gesloten. Ook acn- ter camping en bosbad „Hoe ven". te Hoeven. Tel. 01659-66» geopend alleen 's zaterdags en zondags. aan 185 Auto-, tractor- en landbouw- bandengebruikers, attentie! Alles wat u op bandengeDiea zoekt vindt u voordelig MJ ue grootst gesort. bandenbedrui in Nederland en wel bil ZEo Kromme Weele 17a, Midöj* burg, tei 3993. Na 18 uur 2KW 2328. Terneuzen: Kaarmanv/eg 2, tel. 3828. Na 18 uur 4075. Bergen op Zoom, Beursplein tel. 5879. Na 18 uur 5435. Brefl^ Tramsingel 4. tel 37247. Na uur 46214. GevraagdBusatis maaibalk 3 punts met dubbele messen. Tel. 01154-244. Te koop: 2 w. wagen JfiL' lengte 3 m, br. 1.65 m., hoogte 50 cm, nieuwprijs f 675,-.u»6 remde as 5000 kg., banden 75 pet., prijs f 275,-. 01154-244. Onvergetelijke vakantie gezinnen m. kinderen. Zort^V huisjes inclusief gen Zwembad, speeltulh. tra polinepark enz. Meer dan pony's. Vraagt prospectus, i ent. postzegel bijsluiten), sne land Pontii Park, Slagharen (O). (Van onze verslaggeefster) GOES Een, twee, drie... Hup, twee, drie, en nog een keer... en omhoog die armen en weer van voren af aan... De lerares, zelf we liswaar nog niet toe aan bejaar dengymnastiek staat enthousiast met haar armen voor de „klas" te zwaaien. De bejaarde leerlingen volgen aarzelend haar voorbeeld. Maar het enthousiasme van de le rares werkt aanstekelijk. Al vlug doet de hele ploeg van harte mee. Zijn ze eenmaal goed op dreef, dan is het zelfs zo dat ze niet meer van ophouden weten. Maar 11a een half uur is het uit met de pret. De hoogbejaarde dames en heren kunnen niet meer. Moe, maar voldaan zetten ze zich neer om te he komen van alle vermoeienissen. De bejaardengymnastiek, of beter ge zegd de lichaamsbeweging vooi ouden van-dagen, trekt steeds meer belang stelling. Een paar jaar geleden nog was er bijna niemand die zich hier mee bezig hield. Behalve misschien een lenig oudje, dat stiekumpjes meedeed met de ochtendgymnastiek Bij de ouderen leefde toen nog hele maal het idee dat gymnastiek alleen maar goed is voor jonge mensen. Ook nu zijn er nog genoeg ouden-van-da- gen, die sceptisch staan tegenover al „Ik ben altijd van mening geweest, dat een vrouw het recht heeft om over «et onderwerp van hdar leeftijd ont- wijkend te spreken, totdat, wellicht, zij de negentig gepasseerd is. Dan is «et beter dait zij eerlijkheid betracht tegenover zichzelf zowel als tegenover de wereld". Aldus begint Helena Ru- omstems autobiografie „Mijn Leven", een indrukwekkende paperback met vele foto's van de cosmetica-keizerin, naar schilderijenbezit en haar vrienden. ze eerste zin is kenmerkend voor madame Rubinsteins overgevoeligheid met betrekking tot de vrouwelijke ui- u u en' die ™or llaar heilig zijn. "°ek is niet in de boekhandel «schenen. Het wordt uitsluitend lenIaD\cosm?tica-déPositeires van He" na Rubinstein m Nederland verkocht. wiTen Helena Rubinsteins zoon 7ii ius' *n inleiding schrijft, heeft kerm- rende baar bele leven haar mAi?r-i0mtrent schoonheid met zoveel wijls zei Vnmw?-n willen delen. Dik- dat menL. gebruik ervan opgevoed Ww'Madame Rubinstein bereisde km™ ,van wereld en waar ze vnnv loonde ze oprechte belangstelling van rio oplossen van de problemen van öe vrouwen, die ze ontmoette. Wiirl aafl /6el V£n llet b°ek is liiw iÜ madame Rubinsteins persoon- beeldpnH611-, Ins^de-i'nformations over dpi-5 l kunstenaars, mode-ontwer- een hL-n?' ulg?? levonswijze geven waann beeld van het klimaat rn0t;„_ Z1J l€efde en waarin haar cos- schoonheidsadviezen faam rven. Het tweede deel uit adviezen voor het rrom Vari bui<l» het gebruik ho°fdstuk „Eet om slank «gemene refS: de schr«fster enkele te°marU1w Sroenten vooral niet 'e gaar. houd zt rauwe kant. Booster 0f kook VIS. „Het is niet voldoende kopen. Ze moe vlees, kip of Vwmwi2331?' kauw d,«cMig. VenSer ^et zoutgebruik. een wortol '^Sevoelens door w'hnèr ü2Weld0e?aaVn00r 06en: her- le"aVubtastZ e?n ^a'ntal tiPS di° He" in dïe ;ubHeek. 8660 n°8 dat nieuwerwetse gedoetje. Het kost de lesgevende kracht dan ook enige moeite om de mensen mee te krijgen. Enthousiast over de lessen. de stichting voor huishoudelijke voor lichting ten plattelande, her en der in de provincie bewegingsles aan huis vrouwen- De tijd die overschiet be steedt hij, in dienst van het Groene Kruis, aan de bejaardengymnastiek. Het Groen Kruis immers heeft en kele jaren geleden de stoot gegeven voor een steviger aanpak van de be jaardengymnastiek. "Waar er belang- stellig voor is begin ik met het ge- veen van lessen", vervolgt de heer Snij ders. „Het lijkt nu wel of er' al veel gebeurt op het gebied van de bejaar dengymnastiek, maar alles verkeert nog in een beginstadium". De belangstelling wordt echten steeds groter. Je verwondert je daar niet over als de oudjes hun verhaal heb ben gedaan. In Huize Randwijck in Goes vertelde men dat er bejaarde gymnasten" zijn. die twee jaar gele den met een stok liepen, maar die nu rustig kunnen laten staan. Met gepaste trots vertelt een bewoonster van het rusthuis Ter Mantelinge in Oostkapelle dat ze nu zelf weer haar kralensnoer dicht kan maken. Iets wat ze anders met veel inspanning niet gedaan kon krijgen. Behalve in tehuizen' komen de bejaar de gymnastiek-enthousiasten ook bijeen in wijkgebouwen van het Groene Kruis of in de bejaardensoos. Op zichzelf is het natuurlijk fijn, dat de bejaar dengymnastiek zoveel aandacht krijgt, maar die grote belangstelling brengt ook problemen met zich mee. Secretaris A. de Lange van het pro vinciale Groene Kruis vertelt, dat er noch door het rijk, noch door de ge meente, en provincie subsidie wordt gegeven voor de b e j a a r d en gymn astiek. ,,Alle deelnemers betalen een kwartje Maar daar kunnen we op geen stuk ken na alle kosten van betalen. Daar om zal het Groene Kruis, in afwach ting van subsidie, zelf proberen de zaak te financieren". (ADVERTENTIE) UTRECHT (A.N.P.) Tussen de be sturen van „De Verenigde Nederlandse Uitgeversbedrijven" n.v. te Aerdenhout en uitgeverij „Het Spectrum" n.v. te Utrecht is overeenstemming bereikt over toetreding van uitgeverij „Het Spectrum" tot het V.N.U.-concern. Overtuigd van de noodzaak te ko men tot grotere economische eenheden, zijn beide besturen tot de conclusie ge komen dat nauwe samenwerking in het belang van beide vennootschappen zal zijn, aldus wordt in een communi qué medegedeeld. De activiteiten van uitgeverij „Het Spectrum" n.v. zullen ongewijzigd en onder dezelfde leiding worden voort gezet. (Van een onzer redacteuren) WARMOND Dl een open brief, af gedrukt in het maandblad „Wij" van januari 1967, heeft drs. T. C. J. Beemer, professor in de moraal en de pastoraal theologie van het bisschoppelijk semi narie te Warmond, zich tot paus Faulus gericht. Hij smeekt de paus ernst te maken met de hervorming van de curie. „Deze mensen", aldus Beemer, „zagen het con cilie als een gevaar op zich afkomen, sommigen hebben uitdrukkelijk stelling genomen tegen de vernieuwingstenden- zen die doorbraken. Zij hebben zich verzet langs allerlei wegen, waaronder ook zeer on-evangelische. U weet, dat deze curiegroep nog steeds bezig is de postconciliaire beweging te dwarsbo men, dat zij er af en toe rechtstreeks tegenin gaat". De briefschrijver richt zijn aandacht vooral op het' kerkelijk beleid inzake geboorteregeling. „U hebt", zo schrijft hij de paus, „de laatste tijd vaker ge sproken over gezinsvorming en geboor- tenregeling. U hebt gezegd, dat de „Kerk" niet in twijfel maar in studie is, dat u er nog steeds niet uit bent', maar... dat ondertussen katholieke christenen nog altijd gebonden blijven aan de aloude voorschriften, wetten en bepa lingen in deze. Wat u hiermee bedoelt is duidelijk. Maar u mag ook van ons weten, dat wij het hiermee in genendele eens kunnen zijn". Kunt u iets van ons wantrouwen je gens Rome begrijpen? Ook inzake heel de kwestie van de geboortenregeling. Het spel was het maar een spel! Maar het is diepe ernst wordt niet eerlijk gespeeld. Verlos ons van deze curie". Beemer zegt niet te willen oordelen over de persoonlijke integriteit der be trokkenen. Hij richt zich tegen hun houding: „Wij hebben de indruk, dat zij bang zijn voor hun positie, voor machtsverlies. Hun Kerk is tot puur instituut geworden, keihard bureau cratisch, conventioneel. Hier wordt gedacht in termen van macht en wet". En hij vervolgt: „Ik vraag nu: van welke kerk bent u de dienaar? Waarom protesteert u niet zelf, tegen zoveel onrecht en zoveel on heil? Waarom gaat u niet in gesprek met mensen, die het proberen waar te maken midden in de alledaagsheid, met een stel jonge echtparen, met een stel doodgewone zielzorgers?" Beemerz egt, geen zondebokken te zoeken en niet te ontkennen dat er ook bij ons heel wat scheef zit. „Maar in die Kerk van „Ro me" kan ik niet meer geloven. In Jezus naam. Hij heeft gezegd, dat hij met zijn Kerk zou blijven maar niet met deze Kerk, met deze structuren, constructies, tra dities, wetten en machtsapparaten. Deze institutionalisering is ten ondergang ge doemd. En ze moet weg, opdat het koninkrijk kan komen". TOKIO (AP) Volgelingen van par tijvoorzitter Mao Tse Toeng hebben woensdagavond een belangrijke aankon diging gedaan waarin op alle revolutio naire krachten, ook de militairen, een beroep werd gedaan de tegenstanders van Mao te vernietigen. De bekendmaking, die klinkt als een algemene mobilisatie, werd gezamenlijk uitgegeven door het centrale comité van de 9 Chinese communistische partij, de staatsraad, het militaire comité van de partij en voorvechters van de culturele revolutie. De bekendmaking, die door radio Pe king is uitgezonden en in Tokio is be luisterd, werd gedaan in een gezamen lijke boodschap die is verzonden aan de 32 revolutionaire groepen in Sjanghai. Eerder hadden de groepen in Sjanghai een oproep gepubliceerd, waarin zij de arbeiders vroegen „verzet te bieden en onmiddellijk maatregelen te nemen" te gen wat werd genoemd een komplot van partijleiders voor het saboteren van de produktie, het afsnijden van de water leiding en de elektriciteit en het lam- leggen van het vervoer in Sjanghai. De bekendmaking wijst erop dat er wellicht grote botsingen ophanden zijn in China. Volgens een Tsjechoslo waakse verslag gever in Peking is in een muurkrant in de hoofdstad dinsdag gemeld dat er een algemene mobilisatie aan de gang is van groeperingen die .zich tegen Mao ver zetten. (Van onze correspondente) OEVEL (België) Al sinds 1935 heeft DAF connecties in België. Pas gisteren heeft de N.V. Van Doorne's automobiel fabriek echter haar eerste assemblage fabriek in België in bedrijf gesteld. Minister Jacques van Offelen van eco nomische zaken heeft gisteren in Oevel nabij het Belgische Geel de fabriek voor vrachtwagencabines officieel geopend. In Oevel werken momenteel 415 perso nen. Het Belgische element in alle DAF- bedrijven te zamen is thans 20 procent geworden. 'Het betreft in totaal 1595 man. „In het feit dat ons terrein hier 40 ha beslaat ligt reeds opgesloten in welke richting onze gedachten gaan", aldus de heer Wim van Doorne, president van de raad van bestuur. De totale financie ringsbehoefte in Oevel bedraagt 170 mil joen Belgische francs. De totale be bouwde oppervlakte bedraagt thans 12.672 m2. De heer Van Doorne zei dat de mate van uitbreiding zal afhangen van de wijze waarop de zaken in België zich zullen ontwikkelen. België is geen ex portland meer voor DAF, maar veel meer een home-market, aldus de heer Wim van Doorne die de verzekering wilde geven, dat DAF-Oevel een 100 procent Belgisch bedrijf zou worden. Mi nister Van Offelen zei in zijn toespraak, dat de arbeidsreserve in de zuider Kem pen beslissend is geweest bij de keuze van de DAF-fabrieken. Deze nieuwe in planting betekent een belangrijk ele ment voor de industri le en economische verscheidenheid in België, aldus de mi nister. De minister-staatssecretaris voor streekeconomie, de heer Yves Urbain, merkte op dat in tijden van hoogcon junctuur zoals thans, nog steeds 20.000 werknemers van de 90.000 werkende personen in Noord-België dagelijks op grote afstand van huis moeten werken. De grootste troef van dit geografisch gunstig gelegen en infrastructureel reeds behoorlijk ontsloten gebied de zuider Kempen is de rijke arbeidsreserve. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „Het indienen van klachten mag geen nieuw spelletje worden om de politie te treiteren. Om de justitie bezig te houden en om pu bliciteit te verwerven", aldus minister mr. A. A. M. Struycken gisteravond in de tweede kamer gewaarschuwd. Er is een nieuw klachtenbeleid uitgestippeld. „Maar ik vind het weinig sportief en het valt me tegen, dat degenfen, die bewust een rel uitlokken, zich achteraf gaan be klagen over een paar blauwe plekken". De justitie maakt grote ernst met het klachtenbeleid. Het moet echter niet zo worden, dat de politie liever een straat je om loopt dan de orde te handhaven, zei de minister gisteren in zijn antwoord aan de kamerleden, die vorige week dit beleid aan de orde gesteld hadden. De klager-belanghebbende zal nu zo spoedig mogelijk op de hoogte gesteld worden van de afloop van zijn klacht en van de mogelijkheden eventueel in hoger beroep te gaan. Dit is een van de punten, die alle openbare ministeries in een circulaire over het klachtenbeleid voor zich krijgen. Verder is vastgesteld: Bij enig vermoeden van een straf baar feit bij politie-optreden tijdens on geregeldheden moet de rijksrecherche direct ingeschakeld worden; de justitie moet de beklager zo snel mogelijk horen; tot strafvervolging moet overgegaan worden, wanneer de politie het erop heeft aangelegd ten onrechte geweld te gebruiken of ten onrechte iemand van diens vrijheid te beroven. Het klachtenbeleid blijft dit jaar een belangrijk onderwerp van overleg in de bijeenkomsten van de procureurs-ge- r.eraal. Al het materiaal over ingekomen klachten en de afhandeling wordt ver zameld. De tweede kamer krijgt de gegevens overgelegd bij de volgende be groting van justitie, dit heeft de minis ter nadrukkelijk verzekerd. Ook zal het interim-rapport van de wijze mannen over het politie-optreden in Amsterdam gepubliceerd worden op de vertrouwelijke stukken na. Mr. Struycken gaf toe, dat in de be ginperiode van de ongeregeldheden nog al wat fouten gemaakt zijn. Hü hoopte, dat de nieuwe richtlijnen en het blijvend overleg de fouten tot een minimum beperken. „Maar wie zich in ongere- (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM De Algemene Bank Nederland (A.B.N.) zal met ingang van maandag 16 januari de rentever goeding op al haar spaarvormen ver hogen met een half procent. De rente voor spaarboekjes en spaarrekeningen is daarmee van 3,5 procent gebracht op vier procent. Voor spaar depo sito's geldt thans: met drie maanden opzegging 4,5 procent, met zes maanden opzegging 5 procent en met een jaar opzegging 5,5 procent. geldbeden begeeft kan geweld ontmoe ten, en geweld kan pijn doen)", aldus de minister. Over de vrijheid van demonstratie bleef hij wat voorzichtiger. ,,De wetge ver moet hierbij zoeken naar even wicht en evenredigheid. Hij mag niet zoveel recht aan de ene toestaan dat de vrijheid van de ander beperkt wordt' In zijn antwoord dat door de kamer bijzonder goed ontvangen werd, liet de minister uitkomen, dat de justitie- en politie-autoriteiten lering getrokken had den uit de ongeregeldheden uit het na bije verleden. (VERVOLG VAN VOORPAGINA) In het verleden sloten het GOZ en de LHV na afloop van onderhandelin gen over herziening der honoraria een contract, dat vervolgens aan de zie kenfondsraad ter goedkeuring werd toegezonden. Het GOZ voelt thans echter niet voor deze procedure. In de huidige situatie, aldus de redene ring, is er geen sprake van overeen stemming met de onderhandelingspart ner, maar van een door de regering min of meer opgelegde honorarium- regeling, waarmee de ziekenfondsen niet akkoord kunnen gaan maar die z\j in feite niet kunnen afwijzen. Het GOZ wil thans dan ook geen con tract in de eigenlijke betekenis van het woord. Niettemin moet er een stuk komen, aan de hand waarvan de ziekenfondsraad ten behoeve van de goedkeuringsprocedure kan nagaan, wat de fondsen zullen gaan betalen en waaraan de LHv evenveel houvast heeft als aan een contract. Er wordt thans dan ook gezocht naar de vorm, waarin men het compromis kan gieten. Verwacht wordt, dat het nog wel ent ge tijd zal duren, voordat een dergelij ke waterdichte vorm is gevonden. Ju risten studeren er nog op. Aangezien hij nog niet over de stukken betreffende de nieuwe honoraria be schikt, kiacn de ziekenfondsraad thans ook nog niet tot een besluitvorming komen. Er is al wel twijfel over uit gesproken of dit orgaan bereid zal zijn, de nieuwe regeling als door de rege ring aangegeven, goed te keuren. Zou de raad haar afwijzen, dan kan mi nister Veldkamp haar blindend opleg gen. Met dit alles is vrij veel tijd ge moeid, zodat het er niet naar uitziet, dat de artsen spoedig hun honorarium verhoging (circa 8 pet.) zullen kunnen incasseren. (ADVERTENTIE) uit is eenter niet net moeilijkste punt. ,.Er is een ontzettend tekort aan mensen, die kunnen en willen lesge- ve", aldus de heer Snijders. De heer De Lange haakt hierop in: „De men sen moeten weten wat ze wel en niet met de ouden van dagen kunnen doen Het worden natuurlijk nooit zware gvmnastieklesisen". Hoewel de menin gen nog verdeeld zijn, wordt over het algemeen toch wel vastgehouden aan de bepalingen, dat iemand, die bejaar den gymnastiekles gaat geven, in ieder geval goed met deze mensen om moet kunnen gaan en daarnaast ook een en ander van gymnastiekles geven moet afweten. Er is nu een Groene Kruis-team van ongeveer tien mensen, dat de bejaar dengymnastiek over heel Zeeland ver zorgt. Vaak gaat dat in samenwerking mei de plaatselijke afdelingenvan de unie van vrouwelijke vrijwilligers, er zijn op het ogenblik nog geer andere Kruisverenigingen die zich met dit werk bezig houden. Een van de tien W. Haarsma. lerares bewegings- zal een spoedcursus organiseren. mej leer, en deze cursus is in de eerste plaats bestemd om de mensen, die al bezig zijn of, zoals b.v. wijkverpleegsters en onderwijzend personeel, gauw met dit lesgeven gaan beginnen, te onderwij zen. Op die manier hoopt men te voor komen dat „gymrage" bejaarden stras bij een no ggrotere vraag naar gym nastiekles, teleurgesteld moeten wor den. i (ran w i DOOR ELLERY QUEEN Met de kracht der wanhoop rukte ik me uit Jere my's greep los en met een hart diait pijnlijk in mijn keel bonsde, rende ik uit de beschutting weg, naar die open plek toe. Uit een ooghoek zag ik, in die ene fractie van een seconde dat de tijd Stilstond, hoe rustig alles was geworden. Het was alsof mr. Magnus, de bewakers, de honden, zelfs Aaron Dow versteend waren door mijn dolzinnige sprong binnen de vuur linie. Maar ik was halfkrankzinnig van opwinding en ook de angst ovér de bezetenheid die ik in me voelde. Ik kon mijn spieren niet meer in bedwang houden. Ik deed een schietgebedje dat Jeremy me niet achterna zou hollen. In diezelfde flits zag ik hem vechten met drie bewakers die achter hem waren aangekropen. Ik hief mijn hoofd en ik hoorde mijn stem duidelijk en luid de volgende woorden uitspreken: „Aaron Dow, laat me binnen. Je weet wie ik ben. Ik ben Patience Thumm, Laat me binnen, ik moet met je pratten". Standvastig en met een gevoel alsof ik zweefde, liep ik naar de keet. Mijn geest was totaal verdoofd. Ik voelde geen enkele gewaarwording. Als Dow in zijn doodsangst op me zou hebben geschoten, zou ik nooit hebben geweten wat me had geraakt. Geluidsgolven drongen schril tot mijn gehoor door en deden me pijn. „Blijf waar jullie bent de rest van jullie. Ik heb haar onder vuur. Eén beweging van jullie en ik schiet haar neer. Blijf staan". Op de een of andere manier bereikte ik de deur. Deze ging voor me open pn ik tuimelde naar binnen in een duistere, vochtig ruikende ruimte. Ik hoorde het slaan van de deur achter me en ik liet me er te genaan vallen. Ik was duizelig van angst en beefde als een oude vrouw die koorts heeflt. De stakker was in een deerniswekkende toestand bevuild, bekwijld, ongeschoren, afstotend lelijk en in een vreemd verwrongen houding. Alleen zijn ogen waren standvastig. Ze hadden de uitdrukking in zich van een moedig man die de onvermijdeijke dood te gemoet treedt. In zijn linkerhand hield hij een revol ver waar de rook nog afsteeg. „Vlug", zei hij met zachte, bevelende stem. „Als het een valstrik is, maak ik je van kant". Hij wierp een snelle blik uit het raam. „Spreek". „Aaron Dow", fluisterde iik. „Op deze manier be reik je niets. Je weet dat ik in je onschuld geloof en mr. Lane die vriendelijke oude heer die je in je cel heeft bezocht en mijn vader die rechercheur was zij geloven „Ze zullen Aaron Dow nooit levend in handen krij gen", mompelde hij. „Aaron Dow, je tart de dood. Geef je over, dat is je enige redding", riep ik hem toe. Ik praatte en praatte; slechts half bewust van wat ik zei. Ik geloof dat ik zoiets prevelde van dat wij alleen maar voor hem aan het werk waren en hoe zeker we waren dat we hem zouden redden Van heel ver weg hoorde ik Dows gebroken ge fluister tot me doordringen: „Ik ben onschuldig, miss, ik heb hem met vermoord. Ik ben onschuldig. Red me. red me!" en hij viel op zijn knieën en begon mijn handen te kussen. Ik voelde mijn knieën knik ken. De rokende revolver viel op de grond. Ik liet de oude man opstaan, legde mijn arm om zijn ver schrompelde schouders, duwde de deur open en we liepen naar buiten. Ik geloof dat hij zich heel rustig overgaf. Toen viel ik flauw. Het eerste wat ik daarna weet, is dat Jeremy's gezicht heel dicht bij het mijne was en dat iemand water over me heen goot. De rest was een wrange anticlimax. Nog steeds denk ik met een rilling aan die middag terug. Vader en mr. Lane doken ergens vandaan op en ik herinner me dat ik op John Hume's kantoor naar het verhaal van de arme Dow zat te luisteren. Ik herinner me hoe hij slap in zijn stoel hing en elk ogenblik zijn hoofd slaafs van mij naar vader draaide. Ik was versuft van ellende. Mr. Lane's gezicht was als een tragisch masker. Ik zal nooit vergeten wait hij zei en hoe hij keek toen ik hem een uur vóór de bijeen komst op Hume's kantoor van mijn belofte aan Dow in de keet vertelde. „Patience, Patience!", had hij werkelijk smartelijk uitgeroepen. „Dat had je niet mogen doen. Ik ben iets op het spoor, iets verbazingwekkends. Maar ik ben nog niet klaar. Het zal misschien onmogelijk zijn hem te redden". En toen besefte ik wat ik had gedaan. Ten tweede male had ik deze man hoop ge geven en ten tweede male Hij antwoordde op de vragen die hem gesteld wer den. Nee, hij had dr. Fawcett niet vermoord. Hij was niet eens in dat huis geweestJohn Hume haalde uit zijn la de revolver die Dow in de keet had gehad. ,,Die was van dr. Fawcett", zei hij streng. „Lieg niet. Dr. Fawcetts bediende zag hem nog gistermid dag in de bovenste la van een bureau in de behan delkamer van de dokter. Jij hebt hem daar vandaan gehaald. J* bent in dat huis geweest". Voor het eerst na bijna 19 jaren gaan de oud-milita iren van het voormalige Infanteriebataljon 1-3 R.I. een reünie houden. Het bataljon werd in oktober 1944, nauwelijks een maand na de be vrijding van het Zuiden van Nederland, geformeerd uit vrijwilligers komende uit Brabant, Limburg en Zeeland maar ook uit Frankrijk en België waar vele jon ge Nederlanders met ongeduld het ogen blik hebben afgewacht om in georgani seerd verband mede te helpen aan de bevrijding van de rest van Nederland. In Sint-Niklaas (België) ontvingen de jongens onder wie vele Oostbrabanders, militaire kleding en uitrusting en on middellijk daarna ondergingen zij een zware opleiding als infanterist van een Engelse trainingsploeg. Vrij snel daarna kreeg het bataljon al een oorlogstaak, t.w. de bezetting van de Zeeuwsë eilanden (Tholen was toen nog niet gezuiverd van de Duitsers). De belangrijkste taak was het openhouden van de Scheldemonding die voor de .oorlogvoering van vitaal belang bleek te zijn. Tijdelijk ingedeeld bij het le Ca nadese Leger zou het in mei 1945 vanuit Coevorden Duitsland binnentrekken, juist enkele dagen voor de algehele ca pitulatie van Duitsland. Het bataljon (door zijn verblijf in Zee land het „Watermannen-bataljon" ge noemd) werd toen belast met het zui veren van de bossen in Nordhorn en Neuenhaus in het graafschap Bentheim waar Duitse S.S.-ers heen en weer vluchtten om aan hun gerechte straf te ontkomen. Later ging het naar Rheidt en München-Gladbach voor de bewaking van Duitse krijgsgevangenen. Toen de Nederlandse regering om vrijwilligers vroeg voor de strijd tegen de Japanse overheersing van Neder lands Indië aarzelden de Watermannen geen ogenblik. Nagenoeg het gehele ba taljon, aangevuld met nieuwe vrijwilli gers, vertrok in oktober 1945 via Osten- de naar Engeland waar 't in Southamp ton werd ingescheept en met de ,,Jo- han van Oldenbarneveldt" via Malakka naar Nedierlands-Indië vertrok. Na aankomst op Java (Japan had in middels gecapituleerd) werden de jon gens geconfronteerd met een totaal ont redderd land, overgeleverd aan misda dige extremisten, die zich te buiten gingen aan onzinnige en onredelijke verwoestingen. Gedurende het bijna driejarige verblijf op Java heeft het ba taljon dan ook talrijke zuiveringsacties uitgevoerd en nam o.a. deel aan de eer ste politionele actie in juli 1947. Het her stellen van orde en vrede was de taak van het bataljon en de andere Neder landse militaire eenheden. Die taak werd door dienstplichtige militairen o- vergenomen toen 1-3 R.I. in mei 1948 naar Nederland terugkeerde en op 6 juni 1948 met het troepenschip „De Wa-5 terman" in Rotterdam arriveerde. Enige weken later werden de door de tropen zon gebruinde mannen van het batal jon gedemobiliseerd. In het voorjaar van 1967 zullen we elkaar weer eens terugzien de Braban-, ders, de Limburgers en de Zeeuwen, tijdens een in Eindhoven te houden re- unie. Dan zullen de gesneuvelde strijd makkers worden herdacht, de kennis making hernieuwd en de wapenfeiten uit lang vervlogen tijd worden opge haald. De reüniecommissie is er in geslaagd de adressen te achterhalen van ruim driehonderd wapenbroeders. Zij zijn reeds in kennis gesteld van de voorge nomen reünie en reageerden daarop zeer enthousiast. Aan hen die nog geen bericht ontvin gen wordt verzocht zich te melden bij de heer C. v. d. Ven, Alleenhouderstraat 77, Tilburg. TILBURG C. v. d. Ven Dat Rucphen probleemgebied is we ten alle inwoners al lang, dat is een chronische ziekte. Maar het gekste van het geval is, dat er van bovenaf bewust aan wordt medegewerkt. Zij scheppen in dat gebied werklozen om altijd het westen aan arbeiders te kunnen hel pen als dat nodig is, want daar is Ne derlands zwaarste industrie gevestigd, ze zeggen dat altijd zo mooi: „Het Wes ten is strategisch gelegen". Komt er een kentering in de conjunctuur dan gaan de overtollige arbeiders aan de dijk en dat zijn de mensen uit het genoemde probleemgebied. Nu lees ik met vette letters in De Stem: staatssecretaris bezoekt werkloos- heidshaard. Met nog grotere letters: gen voor aanvullende werken, aanvullenle werken. Nu zijn we precies bij het vooroor logse aangeland. Nu komt straks de NHM dat werk uitvoeren en dan komt er beslist een stoploon, laten we zeggen 110 gulden per week. Neem nu de prij zen van voor de oorlog, vermenigvuldig die met 10 en je bent er. Toen was het stoploon 22 cent per uur dat is 11 gul den per week, dit tien maal en je zit in de tijd van nu. Dit wordt beslist het werkverschaffingsloon op dit moment, De streek is hiermee beslist gebaat, maar de werklozen zitten met 110 gul den per week volgens de tegenwoordi ge prijzen in de misère. ST.-WILLEBRORD, M. DE JONG (VERVOLG VAN VOORPAGINA) Over de spoorlijn UtrechtGorkum Oosterhout—Breda—Antwerpen wordt in qverleg met provinciale en gemeen telijke instanties nagegaan waar in ver band met de mogelijke ontwikkelingen op zeer lange termijn een tracé kan wor den gereserveerd. Er bestaan geen ideeën voor een dergelijke reservering van een tracé BredaAntwerpen. Bestaat er voorkeur by N.S. voor een van de drie „oplossingen" die genoemd zyn voor de aanleg van de spoorwegver binding RotterdamCalais? De mogelijke tracés van de Deltalijn zijn op het ogenblik in studie bij een informele werkgroep waar het rijk, de drie betrokken provincies (Zuid-Hol land, Zeeland en Noord-Brabant) en N.S. zijn vertegenwoordigd. De Deltalijn zal volgens het oorspron kelijke voorstel van de provinciale pla nologische dienst van Zuid-Holland een centrale ligging in Zeeland hebben, n.L van Schiedam (Nieuwland) via Hoog vliet, Spijkenisse, Hellevoetsluis, Goes en Terneuzen naar België en de Kanaal tunnel. HET CANADESE ijshockeyteam heeft in Toronto met 4-3 gewonnen van Rusland. De tussenstanden waren 0-1, 2-1, 2-1. De wedstrijd werd bijgewoond door 16.000 toeschouwera.

de Stem | 1967 | | pagina 5