Lseum iclen Overdekt zwembad op Walcheren voorlopig heel diep ijskast in Instituut Toerisme officieel geopend Vogels in Delta door vijftig mensen geteld „Dit jaar zeer belangrijk voor fruitteelt55 esprek met M. van Oeffelen Keerpunt in verloop Zeeuwse bevolking DALING INWONERTAL VAN AARDENBURG GEVOLG WONINGTEKORT teranto GEZAMENLIJKE VERKLARING MIDDELBURG EN VLISSINGEN Spijkenisser brandweer wil staken KOOP GEEN SPIJT Gevarieerde politieke voorlicht iïig in Goes DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 12 JANUARI 1967 J üiekcursus voor tst-Z-Vlaamse onderwijzers zing in Goes voor Ie Vrouwenraad HOOGWATER Vandaag Morgen teer nieuws uit tad en streek pag. 3 en 5 Half miljoen exemplaren P. v.d. Have te Kapelle: Amerikaans koop kwaliteit in de seizoenfinale van peek cloppenburg Staatssecretaris Grosheidegrote vlucht hoger beroepsonderwijs Staatslening II 7 procent PLAN URGENT Schip gezonken bij Antwerpen: vrouw vermist IN 1966 3129 ZIELEN ERBIJ Burgemeester M. G. M. van Berkel Museum koop kwaliteit in de seizoenfinale van peek cloppenburg Doyenne du Comice haalt meer dan twee gulden in Goes A en van binnenmuren, leggen van vloeren, pleisteren, schilderen, en en maken van een nieuw dak, laatste is al schter de rug, en is of onderhanden of wordt bin. t onderhanden genomen. Mocht pand t.z.t. te klein blijken, clan le achter het huis gelegen tuin i riante mogelijkheden voor uit. g. kunnen dus vooruit", stelt de losseel tevreden vast. „En al na die verhuizing mijn functie an de heer H. Bakker, ze zullen rote moeite hebben om mij uit iseum v/eg te houden. Ik vind veel te fijn werk om mensen te m van ons museum, dat niet voor de geschiedenis van Aar. g maar ook voor die van heel and en België van onschatbare an een onzer verslaggevers) 1/st Mej. Margot Mannacrt st en de heer Pierre van Hauwe [ft zullen in de komende zes in Hulst (pensionaat) en Axel lagere school) een cursus „Mn- vorming" geven voor onderwy. 'an hoofdzakelijk lagere scholen Dost-Zeeuwscli-Vlaanderen. De die vrijdagavond a.s. zal be- i, is georganiseerd op verzoek s afdeling Oost-Zeeuwsch-VIaan- van de Katholieke Ondenvy. nd. nog toe hebben zich ruim 50 //ijzers voor deze cursus opge- De cursisten zullen vertrouwd n gemaakt met het gebruik van ■ff-instrumentarium, dat zeer ge- is voor het geven van muziek- ivijs aan kinderen. Het geldt hier riëntatiecursus, waarop een ver kan komen. re van Hauwe, die afkomstig is 'emeuzen, is directeur van de kschool te Delft. Hij geldt als an Nederlands beste specialisten t stuk van muziekonderwijs met iikmaking van het orff-instru- |rium. Mej. Mannaert is de eerste, o het conservatorium te Tilburg iiploma" algemeen muzikale vor- behaalde. Zij en de heer Van e .zullen afwisselend in Hulst :el les geven. rVan onze verslaggeefster) De plaatselijke raad Zee* van de nationale vrouwenraad heden in de Prins van Oranje es een bijeenkomst, ouw H. Beyaert-Drost houdt een over het onderwérp „Heeft de invloed in Nederland?" Hierna elegemheid om over de inleiding cussiëren. ;en, vrijdag 13 januari: Hans» 4.44 en 1709 uur; Terneuzen: 16.31 uur; Vlissingen: 3.34 en mr; Wemeldinge: 5.25 en 17.43 MGEN nia 13.30 uur Jeugdconcert van Oranje 14.15 uur Lezing na- vrouwenraad Zeeland c* o uur Tuinbouwshow van Oranje 13.30 uur eeltdag 5ns 19.30 uur Toneelavond LBÏTRG wburg 20 uur Cabaret Frans en koster zee rtzaal 20 uur Nieuwe Comedie .Mama, kijk, zonder handen ;rpen ïaleis 20 uur Romeo en Juliette ekomen, gaan we maar es te kijken of deze werkelijk is. We treffen hem aan va ig is „Pjotr" Verholen te ass ilijk werkje. Tegen de inuurVl.zjg e tekeningen en Pjotr was ltransistor vast te lassen a van een veldmagnetische wi r. Kenners weten nu mejeeng0^ Ipie 003 hield de plitsdraden 8 r, dat ze niet kruislings ver tjes kwamen te zitten.»» tVan onze correspondent) KAPELLE „Het jaar 1967 belooft voor de fruittelers in Kapelle en om geving een jaar te worden, waarin be langrijke zaken aan de orde komen. We mogen verwachten, dat de nieuwe lagere tuinbouwschool die in het Dijk- wel wordt gebouwd zal klaar komen. Verder staan we voor belangrijke ont wikkelingen rond de fusie van de vei lingen". Dit zei de voorzitter van de afdeling Kapelle-Biczelinge en omge ving van de N.F.O. de heer P. v. d. Have in zijn openingswoord tijdens de In het C.J.V.-gebouw gehouden jaar vergadering. De heer v. d. Have wees verder op het gouden jubileum van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen dat deze week wordt gevierd en deze over koepelende afzetorganisatie noemde hij van bijzonder grote betekenis voor de tuinbouw. Over de resultaten in het afgelopen jaar moest hij enkele pessimistische geluiden laten horen. Vooral de appel- oogst was te klein en de prijzen wa ren te laag. In zijn jaarverslag zei se cretaris J de Jager dat de vereniging een goed jaar had. De belangstelling voor de vergaderingen en excursies v/as zeer groot. Vooral de snoeibijeen komsten trokken grote belangstelling. De rekening van de penningmeester sloot met'een klein nadelig saldo. Na mens de kascommissie bracht de heer C. Traas te Schore verslag uit. In plaats van de heer C. van Overloop werd de heer W. de Jager in deze com missie gekozen. De bestuursleden W. A G. Dekker te Wemeldinge, A. Nijssen en J. de Jager, beiden te Ka pelle, werden herkozen. De heer W. A. G. Dekker werd ge kozen tot stemgerechtigde afgevaar digde naar de Kringvergadering en naar de landelijke N.F.O.-vergadering. Hierna sprak de secretaris-directeur van de N.F.O. ir. -A. Groot over de fruitteelt in Europa en Amerika en de invloed, hiervan op de Nederlandse fruitteelt. Daarin wees hij op het feit, dat de moderne fruitteelt zich geheel gaat toeleggen op het telen van een klein aantal rassen. Dat beeld is overal hetzelfde. De kans dat er in Europa een hoeveelheid Amerikaans fruit van be tekenis zal komen achtte ir. Groot erg klem. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) BREDA Het Nederlands We tenschappelijk Instituut voor Toerisme, dat gevestigd is in een voormalig klooster aan de Haag- weg te Breda, is gisteren officieel geopend. Dat geschiedde tijdens een plechtigheid in het Cultureel Centrum De Beyerd. De opening werd verricht door mr. J. H. Grosheide, staatssecretaris van onderwijs en Wetenschappen. De ze wees in zijn rede ondermeer op de grote waarde die het nieuwe onderwijsinstituut voor Neder land heeft. „De wettelijke aanspraken op vakan tie hebben voor velen de feitelijke mo gelijkheid geopend enige weken in het jaar buiten hun woonplaats door te brengen. Daardoor zullen gespeciali seerde functies moeten worden gescha pen en dat kan alleen door specifiek voorbereidend hoger onderwijs", aldus mr. Grosheide, die voorts verklaarde dat de school een eigen plaats zal krij gen als instelling voor hoger economi sche en administratief onderwijs, wan- bergen op zoom is dit jaar hard bezig met het vieren of voorberei den van eeuwfeesten: de muziek school bestaat honderd jaar. honderd jcar geleden werd een begin ge maakt met het slechten van de ves- hngwerken rond de stad en nu heeft de oudste inwoner, m. van Oeffelen, zijn honderste verjaardag gevierd. ÖAT was uiteraard aanleiding tot een bijzonder feest. Tijdens dat feest Wfls de heer Van Oeffelen wel bereid tot een gesprek het werd een wat moeizame aangelegenheid, omdat het ten eerste heel erg druk was en omdat bovendien de eêuwling vol- Qens zijn familieleden op een dag s deze rustig een halve liter oude yare naar binnen kon spelen, wat fJn gezondheid dan wel niet ten tmade zal komen, maar de helder- leid van het gesprek wel enigszins. "^lk i h?nderd jaar zk>n omgevlogen. heb er dan ook genoeg in gedaan m, het voor mij boeiend te houden, onderd jaar geleden kwam ik mid- «en tn het agrarische land in Tho- en ter wereld en het lag dus voor in, Jü dat als jongmaatje in d< mmouw ging werken. Maar veel s er niet te verdienen in die da- en toen jjc [n de nabije omgeving hefS lneer kon verdienen zocht ik on jnieteen maar ver weg: precies nmtoi ee7!wwisseling vertrok ik naar dp hv i Daar gtng ik werken in ha „lnkoolm>ijnen en bij de aan- wLl sP°°™egen. Het was hard Wprlf '-y6". utn was uur u tpnmfï1 ?e-zen> maar je verdiende kar r8 ',els- 'k 'leb er zeventien oorlnn V 'n de eerste wereld land tle 'k terug naar Neder- anat Wat doe 'e ^r"1' Precies, je kijken 88"S ''e Beboortestreeh 'K kon m Bergen op Zoom werk krij- aev .hió i 1 tjwm werw ktij- voerman L9T80,lU. Daar werd ik dat. bpn de reinigingsdienst en Pensee, Beoleven tot aan mijn fc9f'edenJa ik maar i,~~ een kwaaie, het et h°e Je het bekijkt voor het pensioenfonds en de a.o.w. en ik hoop dat nog lang te blijven. Of Bergen op Zoom veel veranderd is? Ja en nee. De stad is groter ge worden natuurlijk, maar de geest van de bevolking is hetzelfde; ze houden hier van een goed feest, het hoeft allemaal zo plechtig niet". MACI-UEL van Oeffelen is geestelijk nog bijzonder goed bij de tijd; licha melijk gaat het wat minder, maar hij zag er toch bepaald niet tegen op om naar de feestzaal te komenon danks het slechte aueer. Hij ziet 'er vanavond evenmin tegen op om weer gehuldigd te wordennu door de buurtbewoners. Hij vindt het fijn om middelpunt te zijn van het feest. neer de nieuwe wet op het voortgezet onderwijs in werking zal treden. Grote waardering "had mr. Grosheide voor het werk van hen dié de eigen opzet van de school hebben ontworpen en uitge werkt. Speciaal noemde hij de naam van prof. dr. F. j. Th. Rutten uit Nij megen, die op verzoek van de Bredase VVV een uitvoerig rapport heeft sa mengesteld waarin de grondslag werd gelegd voor de structuur en inrichting van deze nieuwe vorm van hoger beroepsonderwijs. Uitvoerig ging de staatssecretaris in Ap de grote vlucht die het hoger be roepsonderwijs de laatste tijd genomen heeft. Hij schilderde de problemen die dit met zich mee heeft gebracht vooral met betrekking tot het situeren van de ze onderwijsvorm tussen het weten schappelijk en het voortgezet onderwijs. „Het' zou naar mijn mening sterke toe juiching verdienen, indien in toenemen de mate de problemen van het weten schappelijk onderwijs en het hoger be roepsonderwijs gezamenlijk en in onder ling verband zouden worden bezien", aldus de heer Grosheide, die tenslotte de wens uitsprak dat het N.W.I.T, een goede toekomst tegemoet zou mogen gaan. Drs. j. F. H. Wijsen, directeur-gene raal voor het midden- en kleinbedrijf en het toerisme wees op de betekenis, die het' ministerie van Economische Za ken hecht aan het tot stand komen van het instituut. Zijn rede spitste zich dan ook hoofdzakelijk toe op het economi sche belang van de school. Drs. Wijsen gaf een kort overzicht van de achter stand die er op toeristisch gebied in Nederland was ontstaan, omdat het toe risme zo snel was toegenomen dat men geen afdoende maatregelen had kunnen nemen, en omdat er geen voldoende deskundig kader aanwezig was. Wel wa ren er volgens hem de laatste jaren al veel onderzoekingen gedaan, maar deze hadden zich slechts tot een deelfacet beperkt. „Waar het dan ook op aan komt, is het systematische onderzoek, de methodische en fundamentele' aan pak, de structurele opzet, waarbij als extra vereiste komt dat het hoge tem po van de toerisme-ontwikkeling mee brengt dat de belangrijkste gegevens een vrij frequente aanpassing behoe ven", aldus drs. Wijsen, die op dit ter rein een grote mogelijkheid zag voor de research-afdeling van het N.W.I.T. Prof. dr. P. j. Th. Rutten gaf een min of meer historisch overzicht van de ont wikkeling van het toerisme en de daar uit voortvloeiende behoefte aan hoger onderwijs op dit gebied en waarnemend burgemeester j. A. Meijs van Breda sprak namens de gemeente een geluk wens uit. De bijeenkomst was geooend door generaal b.d. mr. H. j. Kruis, vice- voorzitter van. het algemeen bestuur van het N.W.I.T., die zijn waardering had uitgesproken voor het initiatief om tot de oprichting te komen. Na het of ficiële gedeelte in het Cultureel Cen trum De Beyerd. bracht het gezelschap een bezoek aan de school aan de Haag- weg, waar de autoriteiten zich door di recteur en docenten lieten inlichten over de verschillende mogelijkheden die de opleiding biedt'. Op de foto Staatssecretaris mr. j. H. Grosheide verrichte de opening van het N.I.W.T. Kechts naast hem directeur dr. L. van Egeraat en drs. Wijsen. Derde van links is de heer G. L. W. Sliepen, secretaris van het algemeen bestuur van de school. den haag (anp) - Het minis terie van Financiën deelt mede, dat overeenkomstige voorwaarden als van ae onlangs uitgegeven zeven procent lening 1966 II, een onderhandse lening 1S ^n£e8aan met het algemeen bur gerlijk pensioenfonds tot een bedrag van f 600,miljoen. Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG/VLISSINGEN Het ambitieuze plan van de gemeenten Middelburg en Vlissingen om op Walcheren een overdekt zwembad te bouwen is voorlopig van de baan. In een gisteren uitgegeven gezamenlijk communiqué wordt de verwezenlijking van het plan naar „een belangrijke latere fase van de ontwikkeling" verwezen. Oorzaak van dit langdurige uitstel is vooral „het ontbreken van voldoende middelen op de gemeente begrotingen". Ook het tekort aan financieringsmiddelen is debet aan de be slissing. Onder de huidige omstandigheden zien de beide gemeentebesturen geen andere weg dan te trachten binnen de eigen gemeente voorzieningen van be perktere omvang tot stand te brengen ,,die fasegewijs zouden kunnen uitgroei en tot e.en voldoende, volwaardige zwemaccommodatie". De colleges van b. en w. blijven ove rigens vooropstellen dat het zwembad complex, zoals de voorbereidingscom missie dat in 1965 heeft aanbevolen, de voorkeur verdient. Deze zogenaamde „commissie tot het opstellen van een plan voor de bouw van een overdekt zwembad op Walcheren" kwam eind 1965 tot de conclusie dat het meest ge schikte project voor Walcheren zou zijn, de combinatie van een overdekt instructiebad, met overdekt 25 meter zwembad, en enkele open zwembaden. De kosten van dit zwembadcomplex werden eind 1965 geraamd op f 3.850.000. Nadat de beide gemeenten lange tijd aan het touwtrekken zijn geweest over de vestigingsplaats van het zwembad werd uiteindelijk overeengekomen het allesomvattende plan uit te werken op de in de structuurschets voor Middel burg en Vlissingen aangegeven groene zone tussen beide steden in. Er werd een plaats in de gemeente Vlissingen ten westen van het Kanaal door Walcheren uitgekozen. Het gezamenlijke plan is, afgezien van de financiële problemen, ook daar om heel diep ifr de ijskast gestopt, omdat in Vlissingen op de korst moge lijke termijn een zwembadaccommoda- tie geschapen zal moeten worden, aan gezien zelfs een volwaardig open bad in die stad ontbreekt. Het plan van de twéé gemeenten stond een voorzie ning in Vlissingen vanzelfsprekend in de weg. Een niet door de gemeente Vlissingen aanvaard alternatief was, om in de groene zone tussen beide steden een „Vlissings" „open zwembad tot stand te brengen, en dit-bad dan te zien als een begin van het geza menlijke plan. Vlissingen wil nu echter een zwem bad laten aanleggen nabij de sportvel den en de in aanbouw zijnde sporthal in het noordelijk stadsgedeelte- De ge dachten gaan zelfs uit naar een be scheiden overdekt zwembad (men zou het een groot instructiebad kunnen noe men) in combinatie met een open bad. De kosten van een dergelijk project zouden rond anderhalf miljoen gulden liggen. Het lijkt echter duidelijk dat dit plan in de gegeven omstandigheden evenmin gemakkelijk te realiseren zal zijn. Middelburg intussen beschikt reeds enige tijd over een open zwembad langs het kanaal door Walcheren. Mid delburg heeft op het moment geen plan nen deze zwembadaccommodatie uit te breiden. Andere plannen worden urgen ter geacht. Zo hecht men in Middel burg veel waarde aan een uitbreiding van de sportveldenaccommodatie. (Van een onzer verslaggevers) ANTWERPEN De 48-jarige schip persvrouw L. van Diem-Herrman uit Rotterdam wordt sedert dinsdagavond tien uur vermist. Op dat tijdstip werd het binnenschip, waarop zij voer, het ruim 800 ton metende met ijzer gela den motorschip Raptim, op de Schelde nabij Antwerpen overvaren door het Argentijnse zeeschip Naviero (7610 ton) Het Nederlandse binnenschip zonk vrij wel onmiddellijk. De twee andere opvarenden, de 50- jari.ge schipper Clir. van Diem en de 20-jarige J. van Diem, zoon van het schippersechtpaar. wisten zich in het ijskoude water drijvende te houden tot ze werden opgepikt door de Nederland se coaster Paris. Beiden werden gaster nacht omstreeks een uur in het Stui- venfoerggasthuis te Antwerpen opgeno men. Gistermorgen konden zij het zie kenhuis weer verlaten. Het scheepsdrama voltrok zich na bij de Kruisschans. Het zicht was re delijk goed. De Argentijn had nog maar net de Boudewijnsluis verlaten, en was op weg naar zee. De Raptim moest naar Antwerpen. Over de oorzaak van de botsing wilde de rivierpolitie van Antwerpen geen mededelingen doen. Aangenomen moet worden dat de Rap tim in het vaarwater van de Naviero terecht is gekomen. Het binnenvaartuig werd a-an bakboord geraakt. Het gezon ken schip levert geen gevaar op voor de scheepvaart. De Schelde is ter plaat se zeer diep. e Eend (t) je van de vele. (Van onze verslaggeefster) GOES De drie samenwerkende Zeeuwse plattelandsorganisaties beleg gen vanwege de komende kamerver kiezingen vrijdagavond een poïi'tieke voorlichtingsbijeenkomst in de Prins van Oranje te Goes. De bijeenkomst begint om half acht. Sprekers zijn o.a. J. van Bennekom uit Middelburg, lid van Tweede Ka mer (A.R.), tC- Boender, uit Tholen. lid van de provinciale staten (S.G.P.), drs. W. Dusarduyn uit Goes, directeur van de Katholieke Raad voor Zeeland (K.V.P.), C- v. d. Peyl, uit Kloetin- ge, lid van de Tweede Kamer (C.H.U.), drs. E. Prins uit Goes, wethouder (P. v.d.A.), mr. J. Schlingemann uit. Goes, lid van de provinciale staten (V.V.D.) en G. de Waal uit Nieuw-Namen, lid van de provinciale staten (Boerenpar tij). Zij zullen een toelichting geven op het programma van hun partij. Daar na zullen de sprekers eventuele vra gen beantwoorden. De heer R. We ster- val, directeur van U vormingscentrum. Hedenes-se in Cadzand, zal als voor zitter fungeren. I (Van onze verslaggeefster) MIDDELBURG. De bevolking van Zeeland is in 1966 toegenomen met niet minder dan 3129 zielen, wat een recordcijfer mag worden genoemd. Woonden er op 31 december 1965 292.268 mensen, een jaar later was dit aantal gestegen tot 295.397. Van bijzonder groot belang is dat het vorige jaar voor het eerst sinds 1880 een vstigingsover- schot te zien heeft gegeven, en wel met 650 zielen. Dit betekent een zeer ingrijpende wijziging van het beeld dat Zeeland nog tot en met 1965 bood, n.1 e^n jaarlijks vertrekoverschot. Dat bedroeg in 1965 nog 449. Verreweg de belangrijkste bijdrage tot het vestigingsoverschot heeft' Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen geleverd (858). Zuid-Beveland volgt een heel eind verder met 102, terwijl Walcheren het, althans in het tweede half jaar van 1966, na de herindeling dus, niet ver der wist te brengen dan tol 53. Voor Schouwen-Duiveland was het cijfer voor 1966 36. Tholen had ook het afgelopen jaar te kampen met een vertrekoverschot (43 zielen). Noord-Beveland moest zelfs een cijfer van min 142 boeken. Maar de rode lantaarn werd gedragen door West-Zeeuwsch-Vlaanderen, van waar 214 mensen meer vertrokken dan er zich vestigden. Voor Noord-Beve- land en West-Zeeuwsch-Vlaanderen bracht dit mee dat het inwonertal te rug liep met respectievelijk 113 en 62. Het geboorteoverschot in de provin cie is vorig jaar, in vergelijking met dat van 1965, iets gedaald. Het ver schil zal in de buurt van 100 liggen (2538 in 1965 tegen 2154 vorig jaar, waarbij echter nog een geschat geboorteoverschot van Walcheren in het eerste half jaar moet worden ge teld, hetgeen 2429 oplevert.). De kleinste Zeeuwse gemeente is en blijft Overslag. Ze liep vorig jaar nog (Van onze verslaggever) MIDDELBURG De waterwildtelling die jl. vrijdag in het Zeeuwse en Zuid- hollandse stromengebied zijn gehou den, hebben volgens een woordvoer der van het Hydro-Biologisch-Instituut te Yerseke een groot succes opgele verd. Uit de tot dusver ontvangen rap port komt al een behoorlijk beeld naar voren dat als voorlopige conclusie op levert dat op vrijdag 6 januari j.l. vele honderdduizenden vogels in het Deïta-gebied hebben vertoefd. De hoofdmoot wordt gevormd door stelt lopers, meeuwen en eendachtigen. Er bleek ook een opvallend aantal gan zen te zien te zijn, meer dan men had durven hopen. Ook het aantal wul pen blijkt hoog te zijn geweest. Ruw weg geschat komt men op ongeveer 10.009 exemplaren. Ook in het Hollands Diep en Haringvliet gebied vertoefden vele duizenden vogels. Vermeldings- waard is voorts nog, dat hoewel niet tot het waterwild behorend, op St- Philipsland een zeearend werd gesig naleerd. Deze arend is de grootste on der zyn soortgenoten en heeft maar liefst een vleugelwijdte tot 2,40 me ter. Deze broedvogel van o.a. Noord en Oost-Europa is in ons land een zeldzame verschijning en zeer zeker in het zuidwesten van het land. Aan de nationale waterwildinventarisatie, die onder leiding stond van het Hydro-Bio- logisch Instituut te Yerseke namen de landelijke vogelwerkgroepen van de Christelijke Zeebond voor Natuurvrien den, de Nederlandse Zeebond voor Na tuurstudie, het Rijksinstituut voor Veld- biologisch Onderzoek uit Zeist en le den van de vogelwerkgroep van de Ko ninklijke Nederlandse Natuurhistori sche vereniging deel. De tientallen onderzoekers waren af komstig uit verschillende delen van het land. Ook enige Belgische ornitho logen namen aan deze groots opgezet te telling deel. Drs. Wolff van het in stituut te Yerseke noemde deze eerste wintertelling een doorslaand succes, die naar schatting 300.000 a een lialf miljoen watervogels aan het licht heeft gebracht. Het doel van deze studie was ondermeer in de toekomst na te kunnen gaan, hoe de watervogels zul len reageren op de invloed van de deltawerken, waardoor het water ge leidelijk zal verzoeten. De telling geschiedt door ongeveer 50 mensen, die gelijktijdig starten op diverse plaatsen, gedurende twee uur. Van de zijde van het instituut in Yer seke deelde men ons mee, dat de vo gels zoveelmogelijk stuk voor stuk wor den geteld. Grote concentraties worden, zo hoorden wij, geschat. Omdat de tel ling wordt verricht door deskundigen, wordt er zeer nauwkeurig geschat. Bovendien is men dooT ervaring zeer goed op de hoogte van de „verblijf plaatsen" der vogels. Aldus het H.B.I. te Yerseke. (Van onze correspondent) AARDENBURG i.De daling van het inwonertal in Aardenburg is m hoofdzaak te wijten aan het woning tekort in onze gemeente". Dit is de verklaring, die burgemeester M- G. M. van Berckel tijdens de Aarden- burgse raadsvergadering in zijn nieuw jaarsreden annex algemene beschou wing hij de begroting voor 1967 gaf voor het feit, dat het tenslotte toch een daling van 12 inwoners werd, on danks het feit, dat aanvankelijk alle tekenen wezen op een groei. Voor het komende jaar zijn de voor uitzichten gunstig: naar verwachting zullen nog voor eind 1967 ongeveer 40 ra t io woningen gereedkomen Op ander gebied zijn er echter nog wel wensen. Zo is het volgens burge meester van Berckel dringend nodig, dat op korte termijn de bestaande ho telaccommodatie wordt uitgebreid en zal worden voldaan aan de steeds toe nemende behoefte aan vakantiewo ningen. De financiële positie van Aar- denburg typeerde de burgemeester als .,wel gunstig". Voor een deel blijkt dat uit het feit, dat men bij de gewone dienst de zaak sluitend heeft gekregen op een totaal aan inkomsten en uit gaven van f 2.097.297,80. Ook de post onvoorzien „ongeveer 63,5 mille, en daarmee iets groter dan vorig jaar" duidt in die richting, al merkte de burgemeester hierbij wel op, dat een belangrijk deel hiervan vermoedelijk nodig zal blijken te zijn voor de voor genomen verbetering van de weg Sint Kruis Waterlandkerje en inrichting van het nieuwe museum. De kapitaal- dienst (bij een uitgaventotaal van ruim 4 miljoen is er een tekort geraamd van ongeveer 1,5 ton) is, zo luidde de toelichting van de heer Van Berckel, met opzet zo summier mogelijk gehou den. terug van 273 naar 260 zielen. Opmer kelijk is dat daar het gehele jaar geen enkele geboorte werd ingeschreven. De grootste gemeente is Vlissingen met op 31 december jl. 38.589 inwoners. Daar na komt Middelburg met bijna 28.000 inwoners, terwijl Terneuzen op de derde plaats staat met 20.029. Daar was ook het vestigingsoverschot ver reweg het grootst. Niet minder dan 646 mensen. Goes telde aan het einde van het vorig jaar 17.268 inwoners. Dat het jaar 1966 duidelijk een keer punt betekent in het verloop van de Zeeuwse bevolking bewijzen de cij fers tot en met 1965. De gemiddelde jaarlijkse toename van het zielental in de periode 1946 tot en met 1965 lag rond de 2000. Er waren enkele jaren waarin de toename zelfs aanmerkelijk ^nder de 1000 bleef. In diezelfde perio de was het vertrekoverschot 21.000 ter wijl het geboorteoverschot tegen de 61.000 lag. Het werd voor nauwelijks twee derde aan Zeeland gebonden. Zet de ontwikkeling van 1966 zich voort, hetgeen als gevolg van de ver dere industrialisatie mag worden ver wacht, dan is er een kans dat Zee land het jaar 1967 zal kunnen afslui ten met een inwonertal dat rond of boven de 300.000 ligt. Het museum werd dij de rondvraag nog eens ter sprake gebracht door de heer J. Rosseel, zelf als rondleider nauw bdtrokken bij de gang van za ken in en rond de historische bijzon derheden van Aardenburg. ,,De groeien de belangstelling", zei hij, „is natuur lijk wel verheugend, maar de capaci teit van het museum kan de vraag nu al niet meer aan". En als kostte het hem moeite: „Bovendien word ik ook een dagje ouder". Burgemeester van Berckel steldehem op het laatste punt gerust met de op merking: „Je wordt behalve ouder ook taaier. Je zult het dus nog wel wat jaartjes kunnen volhouden". Wat de museumcapaciteit bdtreft, zei hij, dat er naar gestreefd wordt dit jaar nog het nieuwe museumpand in ge bruik te nemen. (ADVERTENTIE) ROTTERDAM (ANP) Een al enige maanden sluimerend conflict tussen de gemeente Spijkenisse en het korps vrij willige brandweer van deze plaats heeft dezer dagen geleid tot een massale ont slagaanvraag van de 24 vrijwillige brandweerlieden van Spijkenisse. De le den van het korps hebben de datum waarop het ontslag ingaat gesteld op 1 .april aanstaande, daarmee de mogelijk heid voor een oplossing van de moeilijk heden nog openlatend. De wrijving tussen de Spijkenisser brandweer en het gemeentebestuur heeft als basis de verzekeringsuitkering aan nabestaanden van brandweerlieden die tijdens blussingswerkzaamheden om het leven komen. De vrijwillige brandweer van Spijkenisse vindt dat de bestaande voorzieningen van de gemeente onvol doende zekerheid bieden aan de nabe staanden van eventuele slachtoffers. De dood van brandweerman A. Ver steeg (45) ten gevolge van een ongeluk bij het blussen van een boerderijbrand in Spijkenisse, bracht het conflict tussen de gemeente en het brandweerkorps op gang. GOES. Dinsdag werd in Goes de verkoop in pooïverband van het peren ras Doyenne du Comice uit de gewo ne koelcellen beëindigd. Hierna z&l nog een kwantum uit de gascellen ge veild worden. Dezelfde dag werd in de vvzb voor een partij de ongekend hoge prijs van 209 cent per kg besteed. Deze partij van „de Cox's onder de peren" werd afgenomen met Den Haag als bestemming. Een vergelijking met de prijzen wel ke vlak na de pluk golden, nl 7090 cfr per kg, toont aan dat het koelen van deze peer in dit seizoen een gunstig resultaat oplevert. Ook een naast elkaar stellen van de in voorgaande jaren behaalde hoogste noteringen laat zien, dat deze fijnste tafelpeer nu zeer gewild is. Achter eenvolgens waren de januari-prijzen voor klasse I van d*e oogst 1962: 106— 131, oogst 1963; 104—135, oogst 1964: 84—104, oogst 1965: 100—133 ct. per kg. Dinsdag werd voor klasse I van oogst 1966 van 185209 ct. per kg be taald.

de Stem | 1967 | | pagina 3