Divisies rukken op tegen ..MR-1 Geschiedenis maakt populariteit van L. B. Johnson uit Raadsel China Eind januari half miljoen werklozen in West-Duitsland OMVANGRIJKE OPERATIES IN DE Soekarno moet hangen POLITIEK OP DE KLEUTERSCHOOL ONTSLAGEN IN EDE EN COEVORDEN Ondergronds luchtbrug Oc Thant £!te£arme„4" BRUIDSKINDEREN BLIJVEN KINDEREN.... Eis 30 mnd tegen bank overvaller RAMINGEN LOPEN UITEEN 11 DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 11 JANUARI 1967 11 Felle tcial op grote protest bijeenkomst N.V.V.-B0ND VRAAGT FAILLISSEMENT VAN WERKGEVER Groningen Wet roken ophouden is gemakkelijk geworden en brengt ƒ550.- op. Ondanks nieuwe wet toch proces-verbaal Senatoren Mansfield en Dirksen: INVLOED JARENLANGE JACHT BEKROOND INSPANNING PamP°breekt 4 middeien doen wonde ren bij pijn of griep! Goed weer Buitenlanders 55 DJAKARTA (ANP) Een dozijn Indonesische organisaties, waaronder het anti-communistische studentenfront KAMI) is gisteren de straat opgegaan ora te betogen voor verdwijning van president Soekarno van het politiek toneel. Op een bijeenkomst, belegd ter ge legenheid van de eerste verjaardag van de KAMI, verklaarden sprekers van de verschillende organisaties dat zij tot elke prijs Soekarno nog deze maand tot aftreden wilden dwingen en hem voor het gerecht brengen. Enkele spre kers ging dit niet ver genoeg. Zij eis ten dat Soekarno in het openbaar ge hangen zou worden, omdat hij volgens hen het brein achter de mislukte com munistische staatsgreep was. Op de bijeenkomst, die door meer dan 5.000 personen werd bijgewoond, waren plakkaten te zien met als op schrift: „In januari luidt de doodsklok voor de oude orde en zijn belangrijkste architect, Soekarno". Soekarno zal binnenkort het volks congres een schriftelijke uiteenzetting geven over zijn beleid van voor de mis lukte communistische staatsgreep van oktober 1965. De tekst van deze verkla ring wordt thans door het kabinet be studeerd. Volgende maand komt het volkscongres bijeen. Communistisch China heeft een pro test gezonden aan Indonesië waarin, wat het noemt, de vervolging en uit drijving van de Chinezen uit Indone sië, aan de kaak worden gesteld. utrecht (ANP) De bij het NVV aangesloten Nederlandse Bond van Vervoerspersoneel heeft het faillisse ment aangevraagd van de Amsterdam se rederij P. van Rijk en Zoon, die verzuimd heeft zijn negen personeels leden over december te betalen. Op 29 december ontving dit personeel de mededeling, dat het zich met ingang van die dag als ontslagen diende te beschouwen, aangezien er geen gelden voorhanden waren voor het betalen van lonen, vergoedingen en door ka piteins voorgeschoten onkosten over december. Volgens de aan de NBV gedane me dedelingen zouden de moeilijkheden zijn ontstaan, door een verschil van mening tussen de rederij van Swieten en de firma Van Rijk en Zoon, over een ingewikkelde financiële kwestie. Het faillissement werd aangevraagd om de aan de bemanning toekomende bedragen te kunnen invorderen. ede (ANP) De N.V. Bruyn de Jong. machinefabriek dessin- en gra- veerindustrie in Ede heeft veertien per soneelsleden ontslag aangezegd, wegens een tekort aan orders. Het bedrijf heeft in totaal 125 man in Bij de N.V. Wagenbouw in Coevorden zullen 15 personeelsleden moeten vloeien. Dit bedrijf legt zich toe op Wil UUUl IJX IVgb CjlV.ll VVV. v J-» mv. vervaardiging van zgn. directiewagens tpn behoeve van werkzaamheden van BEN CAT (Z.-VIETNAM) (AP) Amerikaanse troepen zijn be gonnen met de grootste Ameri kaanse militaire operatie in de Vietnamese oorlog ,door het om singelen van het gebied dat be kend staat als „de ijzeren drie hoek". Dit gebied ten noorden van Saigon is een belangrijke cor ridor voor troepen voor de Viet- cong. Er zijn verscheidene divisies Ameri kaanse troepen bij de operatie betrok ken. Gisteren hadden de Amerikanen een gebied van 150 vierkante km om singeld. Het gebied bestaat voorname lijk uit verlaten rubberplantages en oerwoud, en is jarenlang niet onder! controle van de regering geweest. Menj zoekt in het gebied naar „MR-4", het! hoofdkwartier voor aanvallen van dej Vietcong in de gebieden Saigon, Cho- lon en Giadinh. Een belangrijk neven-; effect van de actie is dat 10.000 perso nen die rond de „ijzeren driehoek", wonen, kunnen worden overgebracht naar vluchtelingenkampen op gebied dat in handen van regeringstroepen is. De operatie is in diep geheim voorbereid en "kwam voor de burgerbevolking als "een verrassing. De verliezen onder de burgers zouden licht zijn, ook in de stad Ben Sue, die in de „ijzeren driehoek'' ligt en een bombardement te verduren kreeg. De sterkte van de Vietcong in het operatiegebied is niet groot. In de „ijzeren driehoek" zouden niet meer dan ongeveer honderd man van de Vietcong zitten. Belangrijk is echter de aanwezigheid van militaire en politieke kaders in het MR-4-hoofdkwartier. Zij zitten verborgen in ondergrondse tunnelcomplexen en gecamoufleerde dorpen. Vanuit het hoofdkwartier zou leiding worden gegeven aan politieke organisaties, arbeidersbonden, propa ganda en verbindingen in het gebied van Saigon, Cholon en Giadinh. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken wenst te spreken met de verslaggever van de New York Times, Harrison Salisbury, die deze week uit Hanoi terugkeert. De autori teiten hopen, dat Salisbury in zijn ge sprekken met communistische leiders iets meegedeeld is, dat zou kunnen lei den tot een doorbraak of een nieuwe dialoog in de Vietnamese kwestie. De Russische militaire luchtbrug naar Hianoi, die meer dan een jaar stil heeft gelegen vanwege de Chinese weigering het vliegen over China toe te staan, werkt weer. Militaire goederen worden aan Hanoi geleverd in enorme Sovjet- vrachttoestellen die landen op -het Giam Lam vliegveld. China had er aan vast gehouden dat de Sovjet-hulp aan Noord- Vietnam over zee versterkt zou worden cn het heeft klaarblijkelijk moeten inbinden ten gevolge van de hevige kritiek van andere communistische lan den. Verder is bij de emaillefabriek K.E.F. (Koevordense Emaillefabriek) aan ne gen personeelsleden van de emailleeraf- aeling ontslag aangezegd. „5®. economische ontwikkeling nood- fo d Groninger Steenfabriek Hoyfiulsc"ei'brug haar bedrijf te Onder- rfi, j' waar metselsteen wordt gepro- ,.te sluiten. Het betreft hier tione^e steenfabriek met een Bezetting van 22 personeelsleden. ADVERTENTIE) Het „Anti-Tabacco trien ik u r" cieelt mede, dat kunt t f' verlangen om te roken Eni ,an 'aken zonder er zich reken- dat rol !e.,geven. dank z'j een tablet doet ii de behoefte aan nicotine verdwijnen. rikaati.ü 'ablet zijn duizenden Ame roker. Duitse. Zwitserse en ander, met rol. aar0"der artsen, definitief roken opgehouden. te rok!-' Werd getest °P 95-526 verstok- ResuliS Sa„aronc,er talrijke artsen. hieri' van hen (oftewel 82.8 dagen op met roken na 6 tot 22 kopen^hoIL sigaretten meer te hoeven f 550.— men jaarlijks ongeveer z°udèn' 1)lm b6urt het roken digd zich "Si ,late". worden uitgeno- Anti-Tabak d te richten tot het 280 Ni iLF„ro,paganrta Centrum (Afd Roosendaal^? T3?1 44' Postbus 123, De secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Oe Thant, heeft de strijd aangebonden tegen de Amerikaanse be weringen dat Vietnam van strategisch vitaal belang is voor de westerse vei ligheid en dat een communistische over winning in Vietnam andere landen van zuidoost-Azië zou bedreigen. Thant be streed verder het Amerikaanse stand punt dat het communistische nationale bevrijdingsfront (Vietcong) in Zuid- Vietnam een werktuig van Hanoi is. Tijdens een persconferentie verklaarde Oe.Thant nog steeds te hopen dat een oplossing door onderhandeling van de Vietnamese oorlog tot stand gebracht kan worden als Amerika het. Initiatief zou willen nemen door de bombarde menten op Noord-Vietnam stop te zet ten. De Verenigde Staten schijnen daartoe nog geen aanstalten te maken. Washington wil spoedig met Thailand onderhandelingen beginnen over een akkoord, waarbij de Amerikanen toe stemming krijgen om bases in Thailand te gebruiken voor de achtmotorige straalbommenwerpers van het type B-52 die nu opereren van het eiland Goeam in de Stille Oceaan. Deze bom menwerpers worden o.a. gebruikt te gen doelen in Noord-Vietnam. (Van onze correspondent) VENL.0 De nnleuwe regeling dat de politie voortaan geen proces-verbaal meer opmaakt voor aanrijdingen waar bij geen ernstige persoonlijke ongeluk ken zijn te betreuren, en de ter plaatse geschatte schade aan auto's (onder f 1.00(1, en bij scooters, bromfietsen en rijwielen onder de .f 200 blijft heeft de eerste vechtpartij opgeleverd. Dat gebeurde op de Parade te Venlo, waar de bromfietser G. v. d. B. uit Te- gelen werd aangereden door een perso nenauto, bestuurd door de Venlonaar M.V. De betrokkenen konden het niet eens worden over de schuldvraag en over de overigens lichte schade aan de voertuigen. Het meningsverschil liep zo hoog op dal V. met een vuistslag in het gezicht van zijn tegenstander, die een bloedneus opliep, een vechtpartij be gon. Van der B. mnest naar de dokter en V. werd wegens mishandeling door de politie aangehouden en Ingesloten. WASHINGTON (AP) Het persbureau The Associated Press heeft in een persgesprek met de leiders der beide grote partijen Democraten en Republikeinen, Mikë Mansfield en Everett M. Dirksen In de Amerikaanse Se naat een aantal vragen gesteld. Hier volgt een samenvatting van de antwoorden VRAAG: Wat is naar uw mening de oorzaak van de blijkens opiniepei lingen geringe populariteit van presi dent Johnson? MANSFIELD: ,.Ik zou zeggen, dat zo iets in het miidden vam de ambts termijn van bijna iedere president te verwachten is- Ik zou erop willen wij zen, dat andere peilingen hebben plaats gevonden, waaruit kon worden afge leid, dat de voorgangers van president Johnson In de middenperiode en zelfs aan het einde veel lager werden aan geslagen. Maar ik heb nooit erg veel geloof gehecht aan de resultaten van opmiepeiilmgen. Ik geloof, dat de staat van dienst van de president, die op het terrein der binnenlandse aangelegenhe den uitstekend is, voor zichzelf zal spreken en dat de geschiedenis zal be oordelen, wat soort president hij is geweest". DIRKSEN: „Voorzover lk vertrouwd nen met opiniepeilingen hangen de re sultaten in hoge mste af van de za ken, die het land bezighouden ten tij de dat zij worden gehouden. Als er een hoogst emotionele zaak aan de or de is, ten aanzien waarvan bet volk het met de president eens is, neemt zijn populariteit toe, als daarentegen sprake is van een aangelegenheid, ten aanzien waarvan het volk het niet met de president eens ls, neemt zij af.Ik ben het geheel eens met wat senator Mansfield zegt. Opiniepei ling-er zeggen niet al teveel over de populariteit als men tenslotte het hele beeld voor zich heeft en het einde van de ambtstermijn van een president na dert. AMSTERDAM (ANP) Tegen de 23-jarige Duitse perser Richard R. uit München-Gladbach, die op 2 juni vorig jaar een roofoverval pleegde op het bij kantoor van de Amrobank in de Schel- destraat in Amsterdam heeft de proc.- generaal bij het Amsterdamse gerechts hof gisteren in hoger beroep 2Va jaar gevangenisstraf met aftrek geëist. De jongeman had de kassier met een on geladen luchtdrukpistool bedreigd en was er met het Nederlands en buiten lands geld, voor 'n gezamenlijke waarde van ca. 80 mille vandoor gegaan. Hij kon echter enkele straten verder wor den gegrepen met het geld dankzij het doortastend optreden van de directeur van het bijkantoor en het moedig op treden van een bankbediende. De laat ste achtervolgde de overvaller en wist hem te overreden .de tas met het geld en het luchtdrukpistool aan hem af te geven. »a.r V rwswu!) izo, "en^efon nLi9 KO0ven hiertoe slechts deze «L un naam en adres geheel gratis,aniS te zenden- Het 1S PARIJS (ANP) De Franse politie vermoedt dat de Corsicaan Paul Mondolini, die ervan wordt beschuldigd de leider te zijn van een van de grootste organi saties voor de handel in verdovende middelen ter wereld, tien ton pure heroïne naar de Verenigde Staten heeft gesmokkeld. De vijftigjarige Mo?*dolini wendde grote verbazing voor, toen de politie liem de handboeien aandeed bij zijn aankomst op het vliegveld van Marseille. Het had de politie twee jaar gekost om hem te kunnen arresteren nadat hij door in Mexico gearrsteerde medeplichtigen was verraden. Hij is twee jaar lang geschaduwd door rechercheurs vermomd als huisschilders, postboden en priesters Volgens de politie werkte de organisatie van Mondolini voornamelijk in Mexico maar ook in Canada en Jamaica. Het was niet de eerste gang die Mondolini naar de gevangenis maakt. In 1957 kreeg hij twee jaar voor een sensationele roofoverval aan de Rivièra. Toen werden wijlen Aga Khan en zijn vierde vrouw de begum, onder bedreiging met een vuurwapen in bedwang gehouden terwijl enkele rovers met haar juwelenkistje verdwenen. Toen ze weggingen ze! Aga Khan: „U vergeet iets" en gaf hij de roves* ook zijn portefeuille... VRAAG: Als de oorlog in Vietnam in 1968 nog niet is geëindigd, welke invloed zal die dan hebben op de pre sidentsverkiezing? DIRKSEN: „Ik oen van mening, dat de stand van de oorlog in Vietnam enige invloed heeft gehad op de popu lariteit van de president en als de oorlog voortduurt zullen de mensen, dat ligt voor de hand op de hoogte ra ken met de stijging van het aantal slachtoffers en de oplopende kosten en dat zal invloed hebben op de positie van het staatshoofd" MANSFIELD: „Ik zou mij volkomen bij de zienswijze van senator Dirksen willen aansluiten". VRAAG: Is het 90ste congres meer of minder dan het 89ste geneigd de oorlogsinspanning te vergroten? MANSFIELD: „Ik kan alleen spre ken voor de senaat maar het komt mij voor, dat de nieuwe Republikeinse senatoren Mark Hatwield en Charles Percy uit Illinois en Edward Brooke uit Massachusetts gematigde mensen zijn, die zich in geen van beide rich- tingen hebben blootgegeven. Uitgaan de van deze nieuwe leden zou ik de gissing durven wagen, dat er een klei ne wijziging ten gunste van onderhan delingen zal komen. Van de andere kant zijn er twee nieuwe Democrat! sche senatoren. Senator Hollings uit South Carolina is van een reis naar Vietnam teruggekeerd en hij was van mening, dat wij onze inspanning moes ten vergroten. Hoe senator Spong uit Virginia erover denkt is mij niiet bo kend. DIRKSEN: „Uitgaande van oe pre misse, aat op net ogenblik geen dui delijk aanwijzingen bestaan, dat wij met de methode van onderhandelen ver zullen komen, wil het mij eerder voorkomen, dat een grotere inspanning zal worden verlangdIk heb vrij nauwkeurig het verslag van een persgesprek gelezen, dat door (Harri son) Salesbury (adju Jant-hoofdredac- teur van de ..New York Times") uit Noord-Vietnam Is gezonden. Ik kan daarin niets vinden, dat u enige reële hoop kan geven liet speculeert op de angsten van het volk van dit land en het leek maar al te duidelijk, dat er geen greintje hoop op onderhande lingen was. In feite praat hun premier over een tienjarige, een 20-iarlge oor log Mansfield: ,Ik Den van mening, dat. F'ham Van Dong (de Noordvletname- se premier) in het persgesprek, dat u noemde en In de later door het Noordvietnamese ministerie van bui tenlandse zaken gepubliceerde verkla ring laat doorschemeren, dat aan het eind van de tunnel misschien een klein lichtje te zien is, niet erg helder mis schien meer althans een straaltje. Ik merk op grond va-n het persge sprek op. dat Fham Van Dong feite lijk te kennen heeft gegeven, dat de vter punten, die Hanoi heeft vastge steld en waaraan het voortdurend heeft vastgehouden, geen voorwaarden voor het begin van onderhandelingen zlm, maar punten, waarover moet wor den onderhandeld". (ADVERTENTIE) de kracht van een verkoudheid bij Vader. Moederen Kind. wêêkm o Zelfs op de kleuterscholen in communistisch-China maakt de anti-Amerikaanse propaganda deel uit van het lesrooster. Op de foto een kleuter die met een soort speer in een pop steekt die het opschrift Slechte Amerikanen" draagt. DUIKERS van de Britse marine heb ben. gisteren het veiligheidsharnas, waarmee de verongelukte snelheids duivel Donald rampbell in zijn race boot vastgebonden zal, geborgen, maar zij vonden geen spoor van zijn lijk. D ADIO-PEKING heeft deze wee* officieel melding gemaakt vat, verzet tegen partijvoorzitter Mai Tse-Toeng en de culturele revolu tie in Sjanghai en omgeving, eei belangrijk centrum van industrlt De radio sprak van stakingen ei sabotage en stelt een aantal plaat selijke partijleiders, die burgerlij) genoemd worden, verantwoorde lijk. Westelijke waarnemers vra gen zich af, of Mao en zijn aan hangers de gebeurtenissen niet op zettelijk overdrijven om de weet stand tegen de culturele revoluti, met harde hand te kunnen neer slaan met behulp van het legei dat tot dusver geen rol van be tekenis in het conflict heeft ge speeld. Dat men tot een vergelijk komt, lijkt vrijwel onmogelijk. De strijd om de macht in de partij is in september 1965 begon nen. Partijvoorzitter Mao, ge steund door zijn naaste medewer ker en leider van de* strijdkrach ten Lin Piao, gaven toen het start signaal voor de culturele revolu tie. Er kwam onmiddellijk verzet. In Peking was het vooral burge meester Peng Tsjen, die zich tegen ,de beweging keerde. Mao gaat naar Sjanghai, waar hij de pers opzet tegen een aantal intellectu elen uit de omgeving van Peng Tsjen. Op 4 juni meldt het Pe- kingse Volksdagblad dat Peng Tsjen is afgezet als eerste secreta ris van het Pektngse partijbestuur LIET partijapparaat zint op mid delen om zich tegen de cultu rele revolutie te beschermen. Staatspresident Lioe Sjao-Tsji en secretaris-generaal Teng Hsiao- Ping richten als tegenzet „arbeids- groepen" op om de culturele re volutie in voor hen gunstige banen te leiden. Mao antwoordde met ae oprich ting van de Rode Garde, bestaan de uit studenten en scholieren. Hij reorganiseert het propaganda-ap- paraat van de partij. Aan het hoofd plaatst hij Tao Tsjoe, partij leider in Kanton, die nummer vier in de partijhiërarchie wordt, Lin Piao consolideert zijn macht over het leger. Hij ontdoet zich van de MAO TSE TOENG chef van de generale staf Joei- Tsjing Premier Tsjoe en-Lai schaart zich aan de kant van de culturele revolutie, maar maant tot voor zichtigheid. Geleidelijk aan wordt de Rode Garde van een ideologi sche een politieke beweging. De aanvallen op „de burgerlijke en reactionaire meerderheid" in het centrale partijcomité nemen toe. Ook staatspresident Lioe en secre taris-generaal Teng worden door de Rode Garde onder vuur geno men. Eind aeeemcer gaat de Rode Garde fabrieken, mijnen en volks communes in haar activiteit be trekken. De federatie van vakver enigingen wordt opzij gezet. De garde heeft de laatste tijd ook kri tiek geleverd op premier Tsjoe en het merendeel van de vice-pre miers en de ministers. Zelfs het hoofd van de partijpropaganda Tao wordt niet gespaard. In Nan kin, Sjanghai en andere fabrieks steden doen zich incidenten voor. Mao zet zijn strijd om de macht in de partij onverminderd voort. „De tijd dringt, tienduizend jaar is te lang", zegt hij in een van zijn laat ste gedichten AFP) (ADVERTENTIE) Vier middelen in één tablet helpen elkaar endoen wonderenl De vier middeien, verenigd in één tablet Chefarine „4", zijn elk afzon derlijk in de hele wereld beroemd en hebben miljoenen mensen baat ge bracht. Tezamen werken zij nog beter en doen werkelijk wonderen. Eénderbestanddelenishet betrouw bare maagmiddel Chefarox, dat een teveel aan maagzuur neutraliseert. De combinatie is ideaal om pijn of griep doeltreffend te bestrijden. DE ALGERIJNSE attaché voor culturele zaken, Rabah Boechalfa, is ondanks zijn diplomatieke status 10 uur door de Spaanse politie ondervraagd i.v.m. de moord op de Algerijnse oppositieleider Khider. Een staatloze A. K. Kossis, Hongaar van geboorte, heeft toegege ven van plan te zijn geweest Khider te hebben willen ontvoeren. Eerder Ont voerde hij reeds Khiders dochter. (Van onze correspondent Jan Bouwer) NEURENBERG De werkloos heid in West-Duitsland is in de cember weliswaar gestegen, maar niet in die mate als door de „Bun- desanstalt" voor arbeidsbemidde ling en werkloosheidsverzekering chefAnton Sabel was ge vreesd. In de laatste maand van het jaar nam het aantal werklo zen met 155.200 toe tot 371.600. Daar stonden nog 251.800 vaca tures tegenover. Zelfs als je mag optreden in lui sprookje van een Oranje-huwelyk en als de ogen van miljoenen televisie kijkers op je gericht zijn - dan nóg kan zo'n uurtje in de kerk een hele zit zyn. Coosje van der Hoeven en jonkheer Amoud Jan de Beauford zorgden voor een leuk intermezzo tij dens de plechtigheid in de kerk. Er zijn dus meer werklozen dan er werkgelegenheden zijn. Het werkloos heidspercentage in de Bondsrepubliek bedroeg einde december 1.6 procent in vergelijking met einde november; nog altijd ruim beneden het peil Z pro cent waarbij de absolute „Vollbe- schaftigung" (d.w.z. het ontbreken van werkloosheid) ophoudt. Desondanks het werklozencijfer zal ^in de komende (winter) maanden zeker nog stijgen. Vermoedelijk zal het zo meent Sabel in januari de 500.000 grens bereiken. Het Deutsche Institut für Wirtschafts- forschung" in Berlijn stelde een ietwat somberder prognose voor de komende maanden: het instituut gelooft dat het werklozencijfer tot 750.000 zal stijgen. De cijfers zullen moeten uitwijzen, wie er tenslotte gelijk krijgt, waarbij men ervan mag uitgaan dat de heer Sabel geenszins tot de optimisten behoert. In de decembercijfers is intussen datgene bewaarheid, wat Sabel al in november zei, toen hij met nadruk waarschuwde tegen zwartkijkerij op het stuk der ont wikkeling van 4e werkloosheid in de Bondsrepubliek en tegen het trekken van voorbarige conclusies als zou er sprake kunnen zijn van een algemene economische crisis. Van Sabel stamt het woord, dat wie over een algemene crisis spreekt „niet wel in het hoofd is." i "t'iï6,' Tet de stÜSbig der werk loosheid in december minder snel is ge gaan dan werd grvreesd. is mede te dan- ken geweest aan de gunstige weersom standigheden, als gevolg waarvan werk zaamheden onder de blote hemel over al nog konden worden voortgezet. Dit heeft een positieve invloed uitge oefend op een ontwikkeling, die in de wintermaanden zonder uitzondering ne gatief pleegt te zijn. Een werkloosheids stijging gedurende de wintermaanden behoort tot de jaarlijks wederkerende fenomenen. De bouwvakken hebben b.v. in de afgelopen maand november maar 3.8 miljoen werkdagen door slecht-weer- stilleggingen verloren tegen 9 miljoen in december van het vorige jaar. Ver der heeft, de gunstige ontwikkeling van de export vele ondernemingen de mo gelijkheid gegeven hun personeel voor lopig nog in dienst te houden en van ontslagen af te zien. Bovendien hebben vele ondernemingen met andere midde len geprobeerd werkloosheid te beper ken, o.a. door niet-aanwerving van nieuwe werkkrachten voor personeel, dat om de een of andere reden ontslag nam of werd gepensioneerd, door de werktijden te verkorten door (betaal de) vakantiedagen in te leggen, of door in voorraad te werken. Onder de einde december bij de ar beidsbureaus ingeschreven werklozen, bevonden zich ook 13.400 buitenlandse gastarbeiders, die gelijke rechten heb ben als Weslduitse werknemers en der halve ook ondersteuning genieten. Een groot aantal gastarbeiders is echter al vertrokken of heeft de kerstvakantie ge bruikt om naar het land van herkomst te gaan en niet naar West-Duitsland terug te keren.

de Stem | 1967 | | pagina 11