Paus biedt aan te bemiddelen WASHINGTON WIL PRATEN MET HANOI Kettingbotsingen in dichte mist op grote wegen Dit jaar nog geen hogere premies JAMIN PRIESTERS KIEZEN DEKEN ZELF OOK OVERDAG MIST Ir. W. MERKX burgemeester Breda Ajax-trein naar Breda Wintervacht amper dik genoeg BUSSEN IN RAVIJN DAGBLAD VOOR Bedrijven dicht in Loon op Zand Beroepen tegen vonnissen in Sobiborproces RAADSEL Vorst VIETCONG GEEN RECHT ..Hoogverraad" BRITSE NAZI WIL PREMIER WILSON ARRESTEREN Oude wet DODEN KNELPUNT 4NDAAG IN AKKOORD ARTSEN Eondsen Muziek en praat in stembusslag BRABANTSE SCHONEN IN KYP-JURK OPTOURNEE Kanshebbers Reii en Koninklijk paar naar Canada 1078 JAARGANG Ne. 25398 Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactieraad: J AA. A. C. v. Dongen C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr- H. AA. L. de Rechter, P. V. AA. Vercauteren L. J. v. 't Westende. Bureau: 8reda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1, telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14, - telefoon 2377 - (Bijbureaus: (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON/SAIGON Hoewel het steeds moeilijker is wijs te worden uit het groeiende aantal tegenstrijdige verklaringen in zake „een milder standpunt van Hanoi tegenover vredesonderhan delingen", staat wel vast dat vooral de verklaringen van premier Pham Van Dong in een vraaggesprek met een Amerikaanse journa list én de uitlatingen van de Noordvietnamese vertegenwoordiger Mai Van Bo in Parijs grote activiteit hebben veroorzaakt in diplo matieke kringen. (Van een onzer verslaggevers) BERGEN* OP ZOOM. Het pasto raal comité van liet dekenaat Bergen op Zoom gaat stemmen over een nieuwe deken. Alle priesters en leken die deel uitmaken van. dit comité hebben een persoonlijk schrijven van mgr. De Vet ontvangen. De bisschop verzoekt hun in deze brief mee te delen wie volgens hen het meest in aanmerking komt voor het ambt. Op grond van deze stemming zal de bisschop zijn benoeming bekend maken. Zoals bekend is dezer dagen, op diens verzoek, eervol ontslag verleend aan pastoor G. van Dijk, als deken van Bergen op Zoom. Het initiatief van mgr. De Vet, dat volkomen uniek is, heeft bijzonder veel instemming gekregen. Het sluit op een gelukkige manier aan bij de ontwik keling van het ogenblik, waarin de ziel zorg object van samenspraak is gewor den tussen priesters en leken. ZIE VERDER PAGINA 3 (Van een onzer verslaggevers) WAALWIJK In de gemeente Loon op Zand hebben twee bedrijfssluitingen plaatsgehad, waarmee in totaal 22 per soneelsleden zijn gemoeid. Wegens fail lissement moest in Kaatsheuvel het cartonnagebedrijf Schoenmaker aan de Heikantstraat zijn deuren sluiten. Tien werknemers kwamen hierdoor op straat. In het kerkdorp Loon op Zand werd het confectie-atelier van de fa. Wolterink, die ook op haar bedrijf m Sprang-Capelle de produkt'ie heeft ^gekrompen en daar vorige week per soneel ontslagen heeft, volledig geslo ten. In Loon op Zand gaat het om 12 vrouwelijke werkkrachten. HAGEN (DPA) Zowel het open- iaar ministerie als de verdediging heb- uen beroep aangetekend tegen de 11 vonnissen in het Sobiborproces te Ha gen. Op 20 december vorig jaar werden 11 beklaagden, allen voorma lige bb ers, die deelneming aan moord p meei dan 250.000 mensen ten laste T?e u er vbf vrijgesproken, we hoofdverdachte, de voormalige SS- erscharführer Karl Frenzel, kreeg egens moord op negen mensen en l?nnnr»mmg aan moord °P minstens Straf mensen levenslange gevangenis- Een verdachte kreeg acht jaar, twee dachten i v*er 3aar €il twee ver- acnten elk drie jaar gevangenisstraf. Gisteren heeft het Amerikaan se ministerie van buitenlandse zaken een brief openbaar gemaakt waarin minister Rusk (nog pas deze week) aan studentenleiders schreef: „dat de V.S. bereid zijn in het openbaar of in het geheim een onderhoud te hebben met ver tegenwoordigers van Noord-Viet- nam om een regeling uit te wer ken voor een rechtvaardige oplos sing van de oorlog. Paus Paulus pleitte gisteren bij de Chinese leiders voor een gesprek tussen Peking en de kerk over de vre de. Van de zijde van het Vaticaan werd later meegedeeld, dat dit plei dooi neerkomt op een aanbod van de paus te bemiddelen in de Vietnamese oorlog. Ook Engeland heeft zich niet laten ontmoedigen door herhaalde afwij zingen van hun vredesinitiatieven. Eergisteren herhaalde Londen voor de derde maal in zes dagen zijn vredesoproep door voor te stellen een conferentie te beleggen tussen Noord-Vietnam, de V.S. en Zuid- Vietnam. ri^rSJl;rwachünS' meegedeeld door het K.N.M.I geldig tot van- avonct Nog slechts op enkele plaatsen een leeuwbui. In de ochtend op vele Plaatsen dichte mist. In de loop de dag plaatselijk enkele op- fnf ^-11, *n ochtend strenge matige vorst, met temperatu- dl® in de loop van de dag op- i Pen tot rond het vriespunt. Zwak ke wind. Vandaag: zon op 8.47 uur, onder jb.46 uur. Maan op 05.43 uur, onder 13.38 uur. 07C?'3i439i"~W^egeninformatieciienst Uit Hanoi zelf kwam een reactie op het interview van Harrison Salisbury met premier Dong: „radiozenders en kranten in de kapitalistische landen hebben de woorden van de premier verdraaid" heette het. Radio-Hanoi verklaarde gemachtigd te zijn de let terlijke tekst van Dongs uitlaitingen te herhalen. Daarop volgde: „de vier pun ten van de democratische republiek van Vietnam vormen een grondslag voor de wijze waarop de Vietnamese problemen moeten worden opgelost". Deze uitzending heeft in het Westen verbazing gewekt. Men vraagit zich af op welke wijze de westerse pers dit bericht dan wel verdraaid mag hebben. Het is niet duidelijk of Noord-Vietnam door deze „herhaling" van wat de wes terse kranten al hadden geschreven, uitzond om voedsel te geven aan de speculaties dat het standpunt van Ha noi verschoven is, dan wel om deze juist de kop in te drukken. In zijn brief aan de studentenleiders verzekerde minister Rusk nog eens dat het van Amerikaanse zijde geen moei lijkheden zou opleveren om de stand punten van de Vietcong (die hij „een kleine minderheid" noemde) op se rieuze onderhandelingen naar voren te brengen. Wel wees hij de Noordviet namese eis, dat de Vietcong als enige woordvoerder van het Zuidvietnamese volk zou moeten optreden, met kracht van de hand. Hoewel Washington en Saigon zeg gen geen al te grote waarde te hech ten aan de uitlatingen van Mai Van Bo, eergisteren in Parijs, heeft het Witte Huis, zoals gemeld, onmiddellijk in Ha noi laten informeren wat precies de achtergrond van Bo's opmerkingen zou zijn. Amerika houdt vast aan de voorwaar den van een Noordvietnamese de-esca latie van de oorlog als prijs voor elke stopzetting van de bombardementen op Noord-Vietnam. Mai Van Bo, hoofd van de Noord vietnamese missie in Parijs, zei echter dat Amerika niet het recht heeft een wederkerige stap van de communisten te eisen in ruil voor een stopzetting van de bombardementen. Maar als de bombardementen stop gezet worden, zei hij, en Amerika volgt met een voorstel voor vredesonderhan delingen, „geloof ik dat dit voorstel be keken en bestudeerd zal worden". Bij een luchtgevecht boven Noord- Vietnam haalden Amerikaanse Phan- tom-straaljagers gisteren twee Noord vietnamese Mig-21-toestellen neer. Het aantal Mig-21-toestellen, dat deze week door de Amerikanen werd neer geschoten, bedraagt nu negen. a- •--- ■■"Av-L- - -x',v V Nu een deel van Nederland onder een laag sneeuw ligt en de vorst klaarblijkelijk gaat doorzetten, krij gen de dieren het jveer steeds zwaarder te verduren. Op deze fo to ziet men een groepje schapen, mdanks de dikke wintervacht, kouwelijk kijken. LONDEN (AP) Colin Jordan, leider van de Engelse nationaal - socialisten en bewonderaar van Adolf Hitler, heeft gisteren de hele dag pogingen in het werk gesteld premier Harold Wilson wegens hoogverraad te arresteren. Het is liem niet gelukt. De gewezen schoolmeester uit Coventry vroeg bij de rechtbank in Bowstreet een arrestatiebevel te gen Wilson op grond van de wet op hoogverraad uit 1351. Hij zette zijn verzoek kracht bij met het argu ment, dat de premier door V.N.- sancties tegen Rhodesië te bewerk stelligen, voor een vreemde mo gendheid werkte, wat militaire agressie tegen de Kroon ten ge volge kan hebben. Zijn tweede klacht luidde, dat er zoveel kleurlingen tot het Ver enigd Koninkrijk zijn toegelaten dat het voortbestaan van het blanke ras gevaar loopt. Sir Ro bert Blundell, de politierechter, wees zijn verzoek af met de raad zich tot de officier van justitie te wenden. Jordan vroeg of hij op grond van een oude wet het recht had een burger te arresteren, wat sir Robert beaamde. Jordan begaf zich ver volgens naar Downingstreet 10, waar hij de premier met dit doel te spreken vroeg. „Ik wil een burgerarrestatie van de premier ten uitvoer leggen," zei Jordan tegen de agent die voor de deur van Wilsons ambtswoning stond. Een inspecteur voegde hem toe: „U begrijpt wel dat u uw voor nemen niet zult kunnen uit voeren." De inspecteur ging naar binnen, verscheen weer en wisselde enige woorden met Jordan terwijl de ge bruikelijke horde toeristen, ver slaggevers en fotografen op een af stand werd gehouden. Jordan ver telde later verongelijkt: „Hij zei dat Harold Wilson niet thuis was. Na tuurlijk was hij wel thuis. Ik zal een geschikte gelegenheid afwach ten. Ik zal hem met zo weinig mo gelijk geweld arresteren en over dragen aan een agent of rechter." (Van onze verslaggevers) UTRECHT/BREDA Gladheid, maar vooral ook dichte mistflar den hebben gistermiddag en gister&vond tot tientallen kettingbotsin gen geleid. Minstens twee mensen kwamen hierbij om het leven en verschillende werden gewond. Ook het treinverkeer ondervond veel hinder van het weer. Er kwamen vertragingen van 30 tot 60 minuten Inmiddels lijkt het erop dat de win ter zich steviger heeft genesteld in onze streken. Onze weerkundige mede- werker waarschuwt er voor dat mo gelijk ook vandaag overdag hier en daar mistbanken zullen voorkomen. Een kleine storing, die via Zeeland over Zuid-Nederland trekt, kan hier en daar nog sneeuw brengen. Overigens blijft het winterweer rustig met een zwakke wind. Door de sneeuw dalen vooral 's nachts de temperaturen nog een paar graden extra. Zo vroor het gisteravond in Brabant al op verschil lende plaatsen tien graden. In Oost-Brabant komt de meeste sneeuw voor. Daar ligt op veel plaatsen tien centimeter sneeuw. Vanaf gistermiddag ondervond het verkeer ook op de groite doorgaande wegen veel hinder van de rmist. Bij het verkeersplein Oudenrijn deden zich aanzienlijke opstoppingen voor. Tien tallen auto's raakten betrokken bij ket tingbotsingen. Bij een kettingbotsing voor de spoor wegovergang op rijksweg 2 Amster dam-Utrecht kwamen de 60-jarige me vrouw M. Jansen - Appelo en haar 33- jarige dochter A. M. Jansen, beiden uit Maarssen, om het leven. De bestuurder, de 67-jarige emeritus predikant G. C. Jansen, wist zich met de naast hem zittende schoondochter uit Schoonhoven tijdig uit de auto te be vrijden. De beide familieleden achterin de personenauto kwamen in de vlam men om. De twee belangrijkste knelpunten voor het verkeer op de grote wegen waren aan het eind van de middag de rijkswegen 2 Amsterdam-Utrecht en 26 Utrecht - Den Bosch. Bij vier kettingbotsingen werden evenveel personen gewond. Op de rijksweg 26 Utrecht - Den Bosch liep het verkeer vooral vast bij het verkeersplein te Deil. Bij ketting botsingen waren daar tenminste 20 auto's betrokken, waaronder vijf vrachtwagens. Tien personen -liepen hierbij verwondingen op. De 51-jarige pastoor Schelkens uit Weebosch (gem. Bergeijk) werd op de vluchtstrook langs de weg tussen Deil en Beesd doodgereden door een vracht auto. MANILLA (AP) Twee bussen met pelgrims zyn op een bergweg' op de Filippijnen tegen elkaar gebotst en in een ravijn gestort. Er zijn tenmin ste 83 personen om het leven' ge komen en ongeveer zestig gewond. Van de gewonden verkeren velen in levensgevaar. De politie heeft meegedeeld dat de bussen deel uitmaken van een colon ne van 57 bussen die pelgrims ver voerden naar een plechtigheid. VOLGENS een officieel communiqué, uitgegeven door de Portugese overheid, zijn op 25 december in Angola bij een treffen tussen de opstandelingen en het garnizoen van de stad Teixeira de Soesa 243 rebellen om het leven gekomen. De ordetroepen hadden geen verliezen ge leden. jpagblaP jpc Stem Burgemeester P. Alberts: „Ruc- phen moet kerngemeente wor den, want er moeten meer fa brieken komen". Pagina 5. Mart. de Jong, Rucphense werk loze: „Ze krijgen ons de fa briek niet in". Pagina 7. Onze Belgische buren zijn over de werkloosheid nog niet zo on gerust. Pagina 9. Stroomversnellingen op alle ge bied. Daarom: anders denken in een andere tijd. Pagina 11. Brwzoonp kiwis tt 5793 zvtts- wgs Dat is duidelijk, niet waar. Zie verder pagina "13. Living Theatre, vogelvrije to neelvernieuwing. Pagina 15. Milly Scott: ik ben gewoon een huisvrouw met een hobby, en dat is toevallig zingen. Pag. 16. Middengroepen worden onver antwoord zwaar belast, zegt studiecommissie van N.K.V. Pagina 19. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het akkoord dat na lang en moeizaam onderhandelen op de valreep is bereikt tussen huis artsen en ziekenfondsen, zal dit jaar geen gevolgen hebben voor de premie voor de ziekenfondsverzekering, hoe wel het akkoord ook in 1967 al een flink bedrag vergt. Maar ook als een akkoord zou zijn uitgebleven zouden de verplicht ziekenfondsverzekerden in financieel opzicht niet de dupe zijn geworden van het conflict. Hiet was namelijk de bedoeling dat er een prijzenbeschikking zou zijn uitge vaardigd waarbij het doktershonorarium voor ziekenfondsleden aan een maxi mum zou wo-rden gebonden, dat overeen kwam met de bedragen die de fondsen aan hun leden per visite zouden ver goeden. Minister Veldkamp (Sociale Zaken en Volksgezondheid) en Bakker (Econo mische Zaken) hebben dit medegedeeld in een toelichting op de afloop van het conflict tussen ziekenfondsen en huis artsen. Minister Veldkamp zei dat de 8 procent honorariumverbetering reeds was opgenomen in de berekening die leidde tot een premievaststelling van 6,6 procent. De reservering voor de nog nader te regelen pensioenvoorziening voor huisartsen kost dit jaar 16 miljoen gulden. Dit bedrag kan uit de pot on voorziene uitgaven worden geput. Uit een terugblik op de onderhande lingen, door de bewindslieden ook neer gelegd in een nota aan de Tweede Ka mer, blijkt dat de landelijke huisartsen- vereniging uiteindelijk met minder ge noegen heeft genomen dan zij vroeg door de dreiging van de regering met een prijsbeschikking. Het gemeenschappelijk overleg van ziekenfondsen heeft er zich over opge wonden dat in het laatste stadium het overleg buiten haar om is gegaan, hoe wel het toch partij is. Minister Bakker heeft er op gewezen dat er in feite geen overleg plaatsvond. De regering wilde een prijsbeschikking uitvaardigen, en de prijzenwet schrijft voor dat zij dan eerst moet trachten de betrokkenen te bewegen af te zien van het vragen van te hoog geachte prijzen. De L.H.V. verbond aan haar bereid heid enkele voorwaarden, die ten dele voor de regering aanvaardbaar waren en deels werden afgewezen en vervol gens teruggenomen. Toen kon de rege ring het G.O.Z. mededelen dat een ak koord alsnog mogelijk was en dat de regering zich tegen eén dergelijk ak koord niet zou verzetten. (Van onze verslaggever) BREDA Ir. W. Merkx, lid van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, is bij K.B. van gisteren benoemd tot burgemees ter van Breda. Hij woont te Over- veen bij Haarlem, is 45 jaar oud en heeft acht kinderen, waarvan de jongste 3 en de oudste 16 jaar De heer Merkx is geboren in Elden (Geld.), en studeerde na zijn hbs-tijd in Wageningen, waar hij zijn ingenieurs titel behaalde. In Noord-Holland bouwde hij een politieke en landbouwcarrière op. Sinds 1953 maakt hij deel uit van Provinciale Staten van Noord-Holland en in 1957 werd hij gekozen tot lid van Ged. Staten van die provincie, belast met de porte feuilles van ruimtelijke ordening en gemeentelijke herindeling, bestuurlijke voorzieningen, personeelsbeleid, land bouw en sport. Hij is ook secretaris van de Stichting' voor de Landbouw in Noord-Holland, en voorzitter van de ruilverkavelings- commissiës Geestmerambacht en Het Groot'slag. De heer Merkx doceert socio logie aan de opleidingsschool voor land- bouwhuishoudleraressen in Bergen. DE SPAANSE politie ondervraagt een 34-jarige Zuidslaviër, Kovack, in ver band met de moord op de Algerijnse oppositieleider Mohammed Khider. Volgens de politie heeft Kovack een actieve rol gespeeld in de organisatie en uitvoering van de moord, die, zo meent zij, door „beroepsmoordenaars" gepleegd de gehele op- ij contract aari- wBe. Volledige tarieven Voorwaarden worden gaarne verstrekt. ieuwstraat 41 telefoon 2893), (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Vandaag passen dertig Brabantse meisjes hun spe ciale K.V.P.-jurkjes in een streng geheim gehouden atelier. Zy zullen deze tussen 14 januari en 13 fe bruari dragen bij de tournee, die de Brabantse K.V.P.-kandidaten in de komende weken houden. Het is een klein, maar zeer beJangryk en aantrekkelijk onderdeel van de K.V.P.-verkiezingscampagne, die op 14 januari door minister Marga Klompé in Utrecht tijdens het vrouwenappel geopend wordt. Andere hoogtepunten van deze campagne zijn het Overijsselse ap pel in Hengelo en de Brabantdag in Tilburg, beide op 28 januari, hét jongerenappel op 4 februari in Utrecht, het landelijk K.V.P.-con gres op 11 februari in Den Bosch en de spreekbeurten van drs. W. K. N. Schmelzer op 13 februari, 's middags in Sittard met alle andere Limburgse kandidaten, 's avonds in Amsterdam met de westelijke lijstaanvoerder de heer C. J. v. d. Ploeg en de Amster damse kandidaat (buitenlandspe cialist) mr. J. A. Mommersteeg. Twee dagen voor de verkiezin gen, op 13 februari dus, komt de K.V.P. met zijn grote kanshebbers tegelijk naar voren: mr. Luns en mr. Boot in Den Haag, lijstaanvoer der Brabant ir. P-. J. Lardinois en Tweede-Kamervoorzitter mr. F. J. van Thiel in Eindhoven, drs. Schmelzer in Sittard en Amster dam, minister Klompé in Arnhem, minister De Jong in Apeldoorn. De K.V.P. doet het met miljoenen affiches en verkiezingsprogramma's een aantal meisjes, veel muziek en een landelijke tournee van de jon- geren-K.V.P. Bovendien spreken de 112 kandi daten overal in het land, voor afde lingen, statenkringen, rijkskieskrin gen, organisaties, studenten, radio en televisie. Zij zijn in de komende weken nauwelijks thuis, reizen per auto, per trein, brengen werkbe zoeken (aan het gebied van Ter- neuzen en de streek rond het Noordzeekanaal), luisteren het „K.V.-Prom" Den Bosch (met bij zonder veel muziek en zes spre kers) op 11 februari op en gaan 14 februari pas een paar uurtjes goed uitrusten. DEN HAAG (ANP) Koningin Ju liana en prins Bernhard hebben een uitnodiging van de gouverneur-gene raal van Canada aanvaard om dit voorjaar een bezoek te brengen aan Canada in het jaar van zijn eeuwfeest. De koningin en de prins hopen op 16 mei in Ottawa aan te komen. Gedurende haar verblijf in Canada zal de koningin het Nederlandse pa vol jeri op de Kxpo op 18 mei offi cieel openen. (Van onze sportredactie) BREDA Een speciale Ajax-expres vertrekt zondagmiddag om twaalf uur uit Amsterdam op weg naar Breda. In deze trein zitten dan duizend gelukkige Amsterdammers, die een kaartje hebben kunnen bemachtigen van het duizend stuks tellende kwantum dat NAC Ajax ter beschikking heeft gesteld. .Slechts duizend plaatsen, omdat de vraag in Breda enorm groot was. Alle zitplaatsen zijn nu reeds uitverkocht. Slechts een klein aantal staanplaatsen heeft NAC zondagmiddag aan zijn lo ketten nog te koop. Kaarten, die al ver kocht hadden kunnen worden, maar die NAC speciaal voor zijn „vaste klanten" uit de provincie heeft willen vasthou den. Vrijdagavond was de secretaris van NAC, de heer Frans Speekenbrink, hoopvol gestemd voor wat betreft het wel of niet doorgaan van de wedstrijd NAC-Ajax. Het veld van NAC was in een betrek kelijk goede conditie. Twee a dfie centimeter sneeuw bedekte het voetbal veld. Het grasveld was hard maar goed bespeelbaar, dat ondervonden de eer- ste-elftalspelers van NAC, die vrijdag avond nog trainden. (ADVERTENTIE) waaierbiscuits niet duur wel heerlijk

de Stem | 1967 | | pagina 1