IEUZEN :N In België nog weinig ontslagen Ontslagen kunnen NY Beeren helpen kelen Machtsstrijd Mao-Lioe OOK ZUIDERBUREN HEBBEN KLAP VAN INTERNATIONALE CONJUNCTUURINZINKING MEEGEKREGEN Jeugd vindt VREDESTEIN en Pieter VVD wil alleen in regering zonder PvdA VROUWEN IN AMERIKA DRINKEN STEEDS MEER Nooitgedagt Gastarbeiders ND) N.V. Nederland welvarend Vakantietoeslag voor arbeidsongeschikten Woning voor BOSBEHEER ■RIJ „BREDA" uitend a contant LANDHUIZEN GARAGES UIS MET GARAGE IENSTANDSHUIZEN ror C. van Tartwijk DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 7 JANUARI 1967 Resultaat enquête SPANNING LENING GELD Voor Kon. Luchtmacht N.V. Lichtwerk maakt Franse helikopters in Hoogeveen Koekoek: Noodraad krijgt 3 jaar om alles goed te maken Waakzaamheid protesteert tegen gunsten Kotalla en aan Chinezen Verkiezingsprogram Protest D 66 tegen bordendiscriminaïie J^ioe nadert de 69, met zijn 1,72 meter is hij betrekkelijk lang voor een Chinees. Zijn hoekige ge stalte is onveranderlijk gehuld in de grijze tuniek van officieel Chi na. Kans op economisch herstel kken te Terneuzen, scheepswerktuig- ulo-diploma of het ftijd van 20 tot gelijkheden die wij room Van Assche, test. "Chez René", ng van Engeland", ktiviteitenvanDOW, jpingen 1967 worden gehou- ïari in Café-Restaurant „De et Mastbos feig. A. A. de en 25 januari in Café-Rest. Oosterhout. stuk zijn vanaf heden ver ster (bureau Mastbos, Breda) ifdambtenaar A. J. van Dijk ran den Broek te Breda, bij et Liesbos, A. A. de Leeuw, bij C. Koeken, Heistraat 15, ■IIIIIWIIIHilllimillMIIHIilll IIMIIIIV irs. Al meer dan 40 jaar zijn wij de bankiers 000 relatie» verstrekten wij passende s«ins- kleding, vakantie, auto enz., variërend van :gen wettelijke tarieven. En vanzelfsprekend enskamers. Bent u ambtenaar of heeft u een ok welkom in onze grote kring van gewaar- ven om vrijblijvende inlichtingen, iverlijden. V. NATIONALE VOLKSBANK uterdam, Mauritsweg 45, te!. 135743» vens in Amsterdam en Den Haag BANKIER VAN UW GEZIN en aan de Haverdijk te VSENBEEK merSs 2 w.c.'s. grote tuinen, k. Hoge hypotheken beschik baar. reg hoek Bosloop direct te etrekken ceuken, 4 slaapkamers, com- enz. enz. Prijs ƒ69.000,- k.k. f 60.000,beschikbaar. e PRINSENBEEK spoedig te etrekken ers, zolder, grote tuin, enz. k.k. Hoge hypotheken zijn ichikbaar. üle inlichtingen bij AN 38 - DEN HAAG 853622 - 835960 (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL In de laatste weken van 1966 stonden er in België 50.000 werklozen geregistreerd. Dat verhindert de economen hier toch niet om nog te spreken van volledige werkgelegenheid. Temeer om dat het cijfer van 50.000 abnormaal hoog is door seizoeninvloeden, die zich steeds op het einde van het jaar doen gelden. En ook omdat het maar twee procent vertegenwoordigt van de 1,2 miljoen arbeiders, aangesloten bij de sociale zekerheid- In vergelijking tot Nederland, waar volgens de Veldkamp-prognose rekening gehouden moet worden met 85.000 werklozen, is de situatie in België dus schijnbaar niet zo alarmerend. Het land heeft inderdaad nog niet te kampen met ernstige recessie. De waardevermindering van het geld is er minder sterk dan in Nederland, be drijfssluitingen of massaontslagen zijn er nog niet aan de orde van de dag. Niet te ontkennen valt echter, dat ook onze zuiderburen een klap van de internationale conjunctuurinzinking hebben meegekregen. Evenmin valt te loochenen, dat de economie wordt be dreigd door zowel interne als externe factoren Het is daarom niet te verwonderen dat de vakbeweging afgezien van een ze ker beroepspessimisrhe de komende maanden niet met uitbundig optimisme tegemoet ziet. De voorzitter van het ACV (de christelijke vakbond) August Cool zei ons„Eigenlijk kent de Bel gische economie vele problemen. We moeten ze onderscheiden in die, welke we zelf in de hand hebben en die waar aan we zelf niets kunnen doen. Tot die tweede groep behoort onze exportpositie. Onze voornaamste cliënten zijn Ne derland en Duitsland. 40 Procent van onze produktie gaat daarheen. Maar door de beperkingspolitiek in DuitS' land en de economische aarzeling in Nederland vermindert onze export. Er zit geen groei meer in en er is zelfs al een lichte neiging tot daling. Dit on danks onze nog steeds concurrerende prijzen en de naar wij menen voldoende kwaliteit. Dit is een pro bleem dat wij hebben te ondergaan. Wij kunnen niet protesteren tegen de maatregelen die in Nederland en Duits land worden genomen. We kunnen slechts hopen dat de ons omringende economieën gezond blijven, of weer ge zond worden." ROTTERDAM (ANP) Volgens 47 procent van de Nederlandse bevolking zal er in de nabije toekomst een econo mische crisis met werkloosheid ontr staan. 32 procent verwacht een voort duren van de welvaart. Mannen zijn aanzienlijk optimistischer dan vrou wen: 44 procent der mannen en 53 pro cent der vrouwen voorziet een crisis. Dit is een van de resultaten van een enquête in een weekblad welke plaats vond in augustus en september 1966. By de jeugd vindt 79 procent dat er in het huidige Nederland van welvaart sprake is. De ongeschoolde arbeider en de huis arts zijn er het minst op vooruitgegaan, vinden de deelnemers aan deze enquê te, die daarbij een keuze konden maken uit tien beroepen. De aannemer kwam bovenaan de lijst op de vraag wie er in de laatste vijf jaren het meest op is Vooruitgegaan. Zes op de tien geënquêteerden vindt de Algemene Ouderdoms-Wet onvol doende. Het meest ontevreden zijn de imensen van de PSP-groep (71 pro cent) en de Bóeren-Partij stemmers (71 procent). Het meest tevreden: de WD-ers (51 procent) en de Anti Re volutionairen (45 procent). Een eigen risico voor ziekenfonds verzekerden van bijvoorbeeld tien pro cent van de kosten van huisarts en me dicijnen krijgt geen meerderheid van de deelnemers aan de Revu-enquête: 43 procent is voor, 52 procent is tegen. De minste voorstanders telt de P.v.d.A.- groep: 35 procent. DEN HAAG (ANP) De minister van sociale zaken en volksgezondheid dr. G. M. J. Veldkamp, heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp inge diend dat beoogt degenen die een uit kering krachtens de wet op de ar beidsongeschiktheidsverzekering ont vangen een vakantietoeslag van zes procent toe te kennen. Deze toeslag zal een maal per jaar, ln mei, worden uitbetaald. Daarvoor moet echter wel de Wet Arbeidson geschiktheidsverzekering in werking zijn getreden. De toeslag hierboven getloemd zullen dus degenen krijgen, die wanneer beide wetten zijn aan genomen en in werking getreden uitkering uit hoofde van de Wet Arbeidsongeschiktheidsverzekering zul len krijgen. IN DE Brabantse gemeente Nuland is fijffn het tweejarige jongetje j. van jNittelrooy, dat op een door knipper lichten beveiligde overweg speelde, door een trein gegrepen en op slag ge- verouderd. We moeten tot realiteit ko men, tot een plan dat zo snel mogelijk moet worden uitgevoerd." In het nationaal comité voor econo mische expansie ligt een, wat de ACV- voorzitter noemde „zeer goed plan" voor de kolenmijnen en de verbetering van de gewestelijke structuur gereed. „Ik vrees echter, dat we niet voldoende geld hebben om het uit te voeren. En met die opmerking zitten we meteen in het volgende grote Belgische pro bleem. In de EEG is België het land dat, uitgedrukt in procenten van, het bruto nationaal inkomen, het minste geld aan de staat geeft. En ook, moeilijk te verteren onevenwichtigheid, het land met de hoogste openbare schuld. In deze structurele onevenwichtig heid ziet August Cool hèt grote pro bleem voor de economie van het land. De Belgen en het Belgische bedrijfs leven zijn traditioneel slordige belas tingbetalers. De Belgische staat heeft iets van de niet zo nauw kijkende be- lastinginner. De Belgische staalindustrie heeft de regering 2 miljard per jaar gevraagd om te moderniseren en mee te kunnen blijven vechten in de felle concurrentie strijd, die de wereldstaalmarkt beheerst. Bovendien nog een lening van 15 a 20 miljard tot 1970 tegen een zo laag mo gelijke rente. De Belgische staalindus trie is ervan overtuigd, dat alleen met een dergelijke hulp de crisis kan wor den overwonnen. Maar zij wil daarbij geen controle van dezelfde gemeenschap waaraan zij deze hulp vraagt. Geen controle op haar investeringen, niet op de onderlinge coördinatie. August Cool pleit tenslotte voor een aanpassing van de inkomsten aan de noodzakelijke uitgaven van de staat. „Als we vragen aan de staat, moeten we ook geven aan de staat. Er zijn twee oplossingende uitgaven verlagen, of het inkomen verhogen. Welke oplossing we ook kiezen, alle Belgen zullen pro testeren. Ik meen te moeten pleiten voor het verhogen van het staatsinkomen. Als we de uitgaven verlagen, brengen we d© economie van het land in ge vaar'7. Tot de problemen die de Belgen wel zelf in de hand hebben, rekent A.C.V. voorzitter Cools de moeilijkheden in de staalindustrie, de sluiting van de ko lenmijnen en de verbetering van de.ge westelijke structuur. „Wanneer we de werkloosheid gewestelijk bekijken dan is het beeld niet zo optimistisch. In de hele streek rond Antwerpen is de span ning op de arbeidsmarkt nog zeer groot. Sommigen zeggen dat er in het Ant werpse tegen 1970 ruim 25.000 arbeids plaatsen meer zullen zijn dan nu. An doren spreken 'over 40.000. De span ning is ook nog steeds- groot op de bouw markt en in de textielindustrie, in en rond Gent en in Brussel. Daarentegen kent de westhoek van het land (Dix- muiden, Oostende en Veurne) een aan zienlijke werkloosheid. 40 Procent van de landelijke werkloosheid wordt ge registreerd in Charleroi, de Borinage en in het Luikse. Daar is, o.m. na de sluiting van de kolenmijnen^ te weinig vervangende werkgelegenheid gecre- eerd. In Limburg waar 3.000 werk lozen zijn is de werkgelegenheid wat beter op peil, maar kan toch nog geen gelijke tred houden met de bevolkings groei". België heeft tot op de dag van van daag 106 miljard francs gestoken in de steunverlening aan in feite onrendabe le kolenmijnen. Een goed sluitingsplan voor de mijnen en goed wil dan vooral ook zeggen: gepaard gaande met vooruitstrevende sociale maattregelen is er tot nu toe niet geweest. De voorgenomen sluiting van de mijn Zwartberg in het begin van 1966, kon niet uitgevoerd worden, omdat de re gering door de knieën ging voor het agressieve verzet van de bevolking daar. August Cool spreekt er met een zekere bitterheid over„Indien men die 106 miljard gebruikt had voor de financie ring van een goed sluitingssysteem met verbetering van de infrastructuur en het doen van nieuwe investeringen voor vervangende werkgelegenheid, had men veel sociale drama's kunnen vermijden. Maar het probleem lis sentimenteel bekeken. De regering is gezwicht voor protesten van winkeliers en caféhouders die opgezweept zijn door gewestelijk chauvinisme. Onze kolenmijnen zijn HOOGEVEEN (ANP) De N.V. Lichtwerk in Hoogeveen heeft met de Franse vliegtuigfabriek Societé Natio nale de Constructions Aeronautiques overeenstemming bereikt over de as semblage van 27 helikopters van het type Aiouette 3, welke door het mi nisterie van oorlog zijn aangekocht voor de Koninklijke Landmacht. Met de or der is een totaal bedrag van ruim 20 miljoen gemoeid. De Nederlandse lucht macht heeft reeds 50 toestellen van het zelfde type in gebruik. De helikoptei-s worden niet alleen uit de door de Franse fabriek te leveren onderdelen in elkaar gezet, maar ook moet men in Hoogeveen een aantal on derdelen zelf vervaardigen. De grond stoffen daarvoor worden overigens wel door de helikopterfabriek geleverd. Bo vendien worden alle proeven die met de toestellen moeten worden gepomen voordat zij aan de luchtmacht kunnen worden afgeleverd, eveneens in Hoo geveen uitgevoerd. Men heeft daartoe de beschikking over een invlieger. Voor de verschillende tests kan gebruik wor den gemaakt van de kleine luchthaven, dichtbij de fabriek op het Hoogeveen- se industrieterrein. De luchtmacht kan voor ingrijpende reparaties en grote onderhoudsbeurten ook een beroep doen op het bedrijf in Hoogeveen. De N.V. Lichtwerk,, waar momenteel 141 personeelsleden werk zaam zijn, zal in juni van dit jaar met de produktie van de Alouettes begin nen. De gehele order zal binnen een jaar, naar men hoopt in de zomer van 1968 zijn voltooid. (ADVERTENTIE) voor modern, snel en betrouwbaar rijden de Vredestein winterhand M&S 187 VREDESTEIN HAARLEM (A.N.P.) Voorzitter Koekoek van de B.P. heeft dezer dagen in Haarlem, „de stad waar de^ Nood raad is geboren", zoals,hij zei, Mn ant woord op een vraag van een ex-Boe renpartijlid van de Haarlemse gemeen teraad gezegd dat er thans geen vroe gere N.S.B.'ers namens de B.P. in een vertegenwoordigend lichaam zitting hebben. De heer Koekoek zei bereid te zijn een congres te heieggen, waarop een bestuur gekozen zou moeten wor den. j De heer Koekoek, die in Haarlem in aanwezigheid van de heer Schregar.dus en de" andere vier nu tot de Noodraad behorende ex-Boerenpartij -gemeente raadsleden een verkiezingstoespraak hield, liet de aanwezigheid van de le den van de Noodraad niet ongemerkt voorbijgaan. Tijdens de vrij rumoerige bijeenkomst zei hij o.m. dat de vijf ge meenteraadsleden nog drie jaar hebben „om alles goed te maken". Hij zei dat de Noodraad, die voor de verkiezingen met een eigen lijst is uitgekomen, „misschien eerst wil kijken hoeveel le den er in de Staten-Generaal komen, en dan weer in de B.P. binnentreden" BREDA Dit is een opname van kasteel Het Loo, waar prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven na hun huwelijk gaan wonen. Ze hebben daar een vleugel ter beschikking gekregen. Vandaag is het de dertigjarige bruilofts dag van de ouders van prinses Margriet, maar koningin Julia na en prins Bernhard hebben de uitdrukke lijke wens te kennen gegeven, dat aan dit huwelyksfelest op geen enkele wyze aandacht wordt be steed. De zevende ja nuari zal geheel in het teken staan van het bruidspaar van dinsdag. Koning Boudewyn en koningin Fabiola, die, zoals bekend, niet by de plechtigheden aanwezig zullen zijn, hebben als huwelijks geschenk een lage met markassiet inge legde tafel gegeven. Het geschenk is ver vaardigd door Belgi sche handwerklieden. Het Belgische vorsten paar verbluft in Spanje* 55 55 AMSTERDAM (A.N.P.) De vereni ging ter verdediging van de democra tie „Waakzaamheid", heeft een open brief geschreven aan de minister van Justitie over de manier waarop de acht Chinese lastechnici door de officier van justitie en de rechter-commissaris zyn verhoord. Volgens „Waakzaamheid" is door deze zaak de Nederlandse rechtsstaat duidelijk geschaad. „In het afgelopen jaar zijn zware straffen opgelegd aan provo's, maar acht lastechnici, die iets zouden kunnen verklaren in een mo gelijke moordzaak, worden niet be ëdigd en hun aanwezigheid is verder niet vereist". Voorts brengt „Waakzaamheid" onder de aandacht van de minister, dat de Amsterdamse vreemdelingenpolitie enerzijds op 7 december 1966 het hu welijk tussen een Deense en een Ne derlander verhindert, maar anderzijds trouwt Kotalla op 24 december in Bre da, na officiële dispensatie met betrek king tot de wettelijke termijnen. (Van onze parlementaire redactie) ROTTERDAM De VVD laat er bij voorbaat geen twijfel over bestaan, dat zij na de verkiezingen niet zal deel nemen aan een kabinet, waarin ook socialistische ministers zitting zouden hebben. De VVD is gisteravond in buitenge wone algemene vergadering te Rotter dam bijeengekomen om het verkiezings- program voor 1967 vast te stellen. Gediscussieerd werd en wordt ook vandaag nog over een ontwerp-verkie- zingsprogram, dat door een commissie onder voorzitterschap van de fractie leider en lijstaanvoerder van de WD, - mr. Toxopeus, is opgesteld. Dit ontwerp verkiezingsprogram bevat o.m. de vol gende urgentiepunten: 1. krachtige bestrijding van de geld ontwaarding om de toekomstige werkgelegenheid niet in gevaar te brengen; 2. voorkoming van verdere verzwaring van de belastingdruk door matiging van de overheidsuitgaven en verbe tering van het belastingklimaat voor de zelfstandigen; 3. opheffing van de oneerlijke concur rentie tussen woningwetbouw en particuliere bouw; 4. verhoging van de rechtsbescherming van de burger en waarborging van zijn persoonlijke vrijheid. In concreto denkt de VVD daarbij aan de instel ling van een zgn. „ombudsman" en een verbod van af luisterapparaten 5. een „vooruitziend en evenwichtig beleid" t.a.v. de ruimtelijke ordening. In de toelichting op het ontwerp-ver- kiezingsprogram wordt gesteld: „Voor de tweede maal binnen tien jaar heeft een regering met de PvdA en zonder WD de Nederlandse economie ontwricht. De socialisten zeggen te zor gen voor het jaar 2000, maar hun poli tiek heeft de zorgen van vandaag ver oorzaakt en maakt de uitvoering van noodzakelijke toekomstplannen onmoge lijk". Het kabinet Cals-Vondeling heeft volgens de VVD aangetoond, dat de per soonlijke vrijheid en de welvaart in gevaar komen, wanneer overdreven na druk wordt gelegd top gemeenschaps voorzieningen. De monarchie acht de VVD voor ons land de meest aangewezen staatsvorm. De gedachte van het invoeren van een districtenstelsel en het rechtstreeks kie zen van de minister-president wijst de VVD af, omdat dit de politieke duide lijkheid niet zou vergroten, maar eerder gevaren zou inhouden voor de parle mentaire democratie". De huidige gang van zaken m.b.t. de Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie wijst de VVD af. Er dienen geen nieuwe PBO-organen te worden ingesteld, ten zij een meerderheid van de bedrijfsge- noten, ook de ongeorganiseerden, dit zelf wensen. AMSTERDAM (ANP) Het bestuur van de afdeling Amsterdam van De mocraten '66 heeft in een open brief aan het college van b. en w. scherp geprotesteerd tegen de toewijzing van tien verkiezingsborden ter plaatsing in Amsterdam tijdens de komende ver kiezingscampagne. Het bestuur meent ,,dat het volledig in strijd is met de in ons land nage streefde democratische beginselen, waarvan de vrije meningsuiting er één is, dart; een nieuwe politieke partij slechts een zeer schamel aantal ver- kiezingsborgen voor een grote stad als Amsterdam krijgt toegewezen, ter wijl de grotere politieke partijen naar rato van hun reeds behaalde stemmen percentages een veel grotere toe wij zing krijgen". pen onbuigzame communistische theoreticus is het voornaamste doelwit in de machtsstrijd die op het ogenblik in China woedt. „Hij is een saaie vent om zoveel invloed te hebben", heeft een westerse diplo maat eens gezegd van de Chinese president, de tengere, zilvergrijze Lioe Sjao-Sji. Voordat de machtsstrijd in augustus van het vorig jaar in ernst los brandde, werd Lioe Sjao-Sji alge meen beschouwd als de troonop volger van de bejaarde voorzitter van de communistische partij Mao Tse-Toeng. Nu wordt Lioe aangevallen door de volgelingen van Mao en zijn minis ter van defensie Lin Piao, terwijl ook de Rode Garde hem verwijt de weg van het kapitalisme te zijn in geslagen, en over te hellen naar modern revisionisme, zoals zij het Russische communisme noemen. Als Lioe inderdaad het onderspit delft zou zijn lange loopbaan als Mao's strijdmakker en raadsman in de tijd van de communistische re volutie een ironisch einde nemen. Behalve zijn loopbaan staan mis schien ook zijn gezin en zelfs z'n le ven op het spel. „Een partijlid moet zijn eigen belangen onvoorwaarde lijk opofferen", heeft Lioe zelf eens gezegd. De invloed van deze uiterlijk koude en ongevoelige dogmaticus bereikte zijn toppunt toen zijn in 1923 ge schreven verhandeling „Hoe word ik een goed communist" vijf jaar geleden in het partijorgaan Rode Vlag werd opgenomen. Lioe werd in 1898 geboren als zoon van een welgestelde schoolmeester in de provincie Hoenan. Hij ging al vroeg naar Sjanghai, waar hij lid van een vakbond werd en een stu- LIOE SJAO-SJI ...ironisch einde... MAO TSE TOENG ....joviaal en ruw.... die van het marxisme maakte. „Het enige wat ik wist was, dat het so cialisme goed is", zei hij later, [n 1922 werd hij lid van de partij, en in 1923 werd hij naar Moskou gezonden met een revolutionaire groep die „Werkers van het Oosten- heette. Maar hij was niet geluk kig in de Russische hoofdstad, om dat de Russen de Chinezen volgens hem niet begrepen. Hoewel hij niet ingenomen was met Rusland, bleef de mening dat hij Russisch georiën teerd was hem lang achtervolgen. Lioe keerde in 1925 naar China te rug, waar hij in Sjanghai samen met huidige premier Tsjoe en-Lai de communisten ging organiseren. Hij kende Mao sinds 192Ï, maar pas toen zij zich beiden inzetten voor de organisatie van het commu nisme Mao bij de boeren, Lioe bij de grotestads-arbeiders werden zij goede vrienden. Op de lange mars van 1934 en 1935 om te ont snappen aan de troepen van Tsjang Kai-sjek. Jn 1942 plaatste Mao zijn vriend aan het hoofd van de eerste grootscheepse zuivering in de par tij. Een jaar later werd Lioe, als trouwste volgeling van Mao, se cretaris-generaal van de communis tische partij. Mao was joviaal en ruw, met een plat gevoel voor hu mor. Vergeleken met Mao leek Lioe bijna puriteins. Mao schreef ge dichten, Lioe las nauwelijks. Lioe's huidige vrouw schijnt slecht te passen in het grauwe saaie le ven van haar man. Ze is een raven zwarte schoonheid van in de vijf tig. Ook zfj schijnt in botsing ta zijn gekomen met de leer van Mao. Lioe's eerste vrouw had nog tradi tioneel afgebonden voetjes en was door zijn vader uitgezocht. Hij scheidde en ze werd later ter dood gebracht door Tsjang. Ook van zijn tweede vrouw liet hij zich scheiden. Van de uitslag van de machtsstrijd tussen Lioe aan de ene kant en Mao en Lin Piao aan de andere zal de naaste toekomst van China voor een groot deel afhangen. MAASTRICHT De Tricota- gefabrieken v.h. Frans Beeren en Zonen n.v. en de n.v. Handelson derneming Beeren te Weert zul len naar alle waarschijnlijkheid economisch weer op de been kun nen worden geholpen. Daarvoor zal echter een afvloeiing van een gedeelte van het personeelsbe stand noodzakelijk zijn. Ongeveer 100 werknemers zullen door de reorganisa tie worden getroffen. Dit deelde men vrijdag op het districtsbureau van de arbeidsvoorziening mee dat nauw con tact houdt met de directie en bewind voerders van de beide n.v.'s. Intussen heeft de arbeidssituatie weer enkele bedrijven genoodzaakt personeel te ontslaan. De firma Klijnsma, een bouwbedrijf in Hoogeveen, heeft bij bet arbeidsbu reau in die plaats vergunning tot ont slag aangevraagd voor in totaal 16 per soneelsleden. Als reden voor het ontslag wordt genoemd de sterke vermindering van" de opdrachten voor grote bouw projecten. De O.A.K. Elektro Netics Holland N.V. in Emmen beeft besloten de pro duktie van de centrale antenne's tijde lijk stop te zetten. Voor tien a vijftien werknemers is in overleg met de vak bonden een regeling tot afvloeiing ge troffen. Bij de t).A.K. Electro Netics Holland N.V. werken momenteel onge veer honderd werknemers. Bij twee bedrijven in Hoogeveen zijn ook ontslagen gevallen. Volgens een mededeling van het gewestelijk Ar beidsbureau zijn er bij de N.V. voor heen Klijnsma, betonfabriek en bouw materialen 12 personeelsleden ontsla gen. Het ongunstige weer en de daling van het aantal te voeren werken zou hiervan de oorzaak zijn. Van de zijde van de N.V. Klijnsma wenste men geen commentaar op ontslagen te verstrek ken. In dit bedrijf werken 110 personen. Als gevolg van een reorganisatie zijn bij de N.V. de Eersteling Constructie bedrijf 8 mensen ontslagen. Hier werk ten in totaal 62 man. (Van onze Amerikaanse correspondent) NEW YORK. Bij een onderzoek naar de drinkgewoonten van het Amerikaanse publiek is komen vast te staan dat, terwijl 12 proeent van de mannen als zware drinkers zouden kunnen worden geklassificeerd, slechts 5 procent var.- de vrouwen in deze categorie thuishoort. Wel wordt er op gewezen, dat het aantal vrouwelijke drinkers snel stijgt naarmate de welvaart in het land toeneemt. Ongeveer 4 tot 5 miljoen Amerikanen kunnen thans alcoholici worden genoemd en zijn ongeneeslijk met de ziekte besmet. 32 procent van alle Amerikanen drinken helemaal niet of behoren zelfs tot organisaties die het drinken tegen gaan. 56 procent van de bevolking noemt men gematigde drinkers, of zij, die slechts een enkele keer een glaasje tot zich nemen. Volgens de aan de George Washington Universiteit voltooide studie beginnen Amerikaanse vrouwen steeds meer de slechte gewoonten van de mannen over te nemen, waaronder drinken en roken de voornaamste kwade gewoonten zouden zijn. Tot dusverre zou 60 procent van alle Amerikaanse vrouwen regelmatige drinkers zijn, tegen 77 procent van de. heren. De directie van de N.V. J. Nooitge- dagt en Zn in IJlst deelt mee, dat het in de bedoeling ligt maandag 23 janu ari over te gaan tot werktijdverkorting voor 38 van de totaal 140 by „Nooitge- dagt" aanwezige werknemers. De werkdagen zullen worden terug gebracht van vijf tot drie per week voor een maximale periode van zes weken. Na de tijd moet de directie de toestand opnieuw bekijken. De werktijdverkorting heeft geen be trekking op de afdeling schaatsenpro- duktie. Wat deze betreft ziet de directie thans met genoegen naar de heldere vrieslucht. De mogelijkheid bestaat dat bij de N.V. Koninklijke Bontweverij „De Ba tavier" te Winterswijk werktijdverkor ting zal worden toegepast. Aangezien de vergunning daartoe pas na verloop van tijd wordt verleend heeft de di rectie het raadzaam geacht nu een aanvraag daartoe m te dienen. De werk tijd zal dan gemiddeld met een derde moeten worden bekort en voor het hele personeel gelden. De directie heeft het ruim 400 man tellende perso neel gistermorgen op de hoogte ge steld van de aanvraag. De normale toe neming van de orders die steeds in de herfst plaats vindt is dit keer uitge bleven. Bij diverse Limburgse bedrijven heerst intussen nog onzekerheid over het al of niet terugkeren van gastar beiders die de feestdagen in hun vader land zijn gaan doorbrengen. Over het algemeen zijn hun vakanties nog niet voorbij. Toch is men van mening dat veel gastarbeiders hun verblijf in hun vaderland ditmaal hebben aangegrepen om uit te kijken naar een nieuwe werk kring. Indien zich daar geen gunstige perspectieven openen, zullen zij vrijwel zeker naar. Nederland -terugkeren*

de Stem | 1967 | | pagina 19