WERKLOZE ST.-WILLEBRORDER „PAU" DE JONG: „We zijn ons hele leven wijd weg gega< Kleinste kerk staat in bi izarre streek Kerk in beweging Wm 1 Eerste team Breda naar hockeyclub Stem- cross Rose randen Oslo relent op duizenden M Eerste preek Naar België SJALOOM Kleinere koteletjes Betty Stöve versloeg Lesley Turner ,KERKHOF" VOORHISTORISCHE MONSTERS Ada Kok dinsdag weer thuis T DAGBLAD DË STEM VAN ZATERDAG 7 JANUARI 1967 4 (Van een onzer verslaggevers) ST.-WILLEBRORD Martinus de Jong („onze Pau") zit in de woonwagen van zijn moeder te genover een overdadig warme haard. Zijn voeten steken bloot uit zijn broekspijpen. Al pratend speelt hij zijn boterhammen naar binnen. Nu en dan stopt hij even om een tas koffie in te schenken of om de koffiekop van zijn moe der en zijn gasten vol te gieten, De koffie gaat er in hoog tempo door. Marinus de Jong is sinds 3 oktober werkloos, een van de velen in St.-Wil- lebrord. Hij gaat er (nog) niet onder gebukt. Op de smalle vensterbank van de woonwagen staat een oproep van het Arbeidsbureau in Etten. Weer werk? ..Misschien", zegt ..Pau" de Jong, zonder al te veel enthousiasme, ..Ik zou best willen, want thuis zitten gaat vervelen. Maar dan moet het wel licht werk zijn. Aan zwaar werk begin ik niet meer. Ik kan het niet meer en ik begin er te oud voor te worden ook". De Jong is 55 jaar: ,,Ik ben van 6-9-T1". Zijn leven lang heeft hij in de landbouw gezeten. In de bouwvakken is hij werkloos geworden. Per week krijgt hij f 87,30 uitgekeerd- Maar de armoede staat bepaald niet recht over eind tegen de wanden van de kleine woonwagen. „Wij komen niks te kort", zegt De Jong ronduit. lllllllllllilHIII (Door dr. A. van de Weyer OFM Cap) J)e sjaloomgroep meent, dat zij, on danks het recente verbod uit Rome, rustig met haar avondmaals vieringen verder kan gaan. En wel op twee gronden: het verbod van Rome zou alleen op eucharistievie ringen slaan, die binnen de katho lieke kerk besloten blijven, niet op oecumenische vieringen. Ten tweede: de Sjaloomgroep zou door het Ne derlands episcopaat gemachtigd zijn tot het houden van liturgische ex perimenten. Hier rijzen toch wel enkele vragen, waarop wij graag een antwoord zou. den witten hébben. Indien het waar is, zoals Sjaloom stelt, dat de Ro meinse instanties tot het uitvaardi gen van een verbod een aanleiding hebben gevonden in de reportage van Paris Match, moeten zij gewe ten hebben, dat het bij de Sjaloom- vieringen ging om oecumenische vieringen. Bij de gewraakte foto in Paris Match staat namelijk duide lijk: „Iedere vrijdagavond nemen katholieken en protestanten deel aan een revolutionair experiment: sa men zitten zij aan.bij een eucharis tische maaltijd". Wij vragen ons at, hoe Sjaloom aan kan besluiten, dat zijn vieringen bui ten het door Rome uitgegeven ver ooi zouden vallen. Ook de uitspraak van een Sja- loomwoordvoerder„Dat toestem ming van de bisschoppen niet ade- guaat zou zijn, omdat een deel der deelnemers als protestantse chris tenen niet onder het bisschoppelijk gezag valt, of dit in ieder geval niet erkent", lijkt ons vóór discussie vat baar. Ook al hebben ae bisschoppen uiter aard geen enkel gezag over ae pro testanten, die aan genoemde vierin gen deelnemen, zij hebben dat wel over de katholieken. En zij kunnen hun zoals in het recente verleaen trouwens meermalen gedaan is ae deelname aan dergelijke vierin gen ontzeggen. Maar misschien en nier komen we aan het derde punt heb ben de katholieke Sjaloomleden van hun bisschoppen een speciale per missie gekregen, om in afwijking van de algemene regel met hun prote stantse medechristenen in de rich ting van oecumenische vieringen te Baan experimenteren. De gegevens die hierover bij ons binnenliepen min onzeker en vaag. Sjaloom schijnt als experimentgroep erkend te zijn, maar er is zogoed als geen overleg geweest over de richting waarin, en over de wijze waarop ge ëxperimenteerd zou kunnen worden. tJok staat niet vast, in hoeverre de huidige praktijken van de Sjaloom- gedekt^°0r epJscopaa^ worden ,ï?et lijkt ons gewenst, dat de po sitie van Sjaloom en de situatie van ztjn vieringen, nu eens duidelijk uit doeken wordt gedaan. Niet omdat dat zo graag willen, maar omdat naar het bekend en onbetwistbaar gwegae ae oecumene alleen maar gediend is met duidelijkheid. ..Misschien kunnen we half deze maand wel naar België", gokt hij en het lijkt erop, of hij op zoiets zit te wachten. Zijn laatste baan had hij bij de bouw van de metro in Rot terdam. Hij werkte er van 4 april tot 1 oktober vorig jaar. ,,De metro was niet klaar", zegt hij. ..maar de cen ten waren op". Hij vindt het jammer, want ..ik had er een goei leven. Ik zat er op het magazijn wagentje". Na zijn ontslag kreeg hij een kaart voor werk bij de betonfabriek. Hij is er niet in gestapt. ..Alleen als er licht werk is", zei hij tegen de fabrieksbaas. Maar dat was er niet. Stuur dan de kaart maar terug". En zo denken er meer Willebrorders over. Ze zijn net als ..Pau" de Jong, die op pad ging toen hij vijftien was. Rihting Amsterdam, ,,ik heb in de Haarlemmermeerpolder gewerkt en in de Eipolder en in de Purmer, Overal waar wat te verdie nen viel". Het was steeds in de land bouw. Op het eind van de veertiger jaren trok hij naar Limburg, ook in de landbouw, en pas een jaar of drie geleden kwam hij in ander werk te recht. ,,Wat meer in de buurt", zegt hij er zelf van en daar rekent hij zijn baan in Rotterdam ook bij. De Willebrorders zijn het zwerven voor hun werk gewend en dat wil er maar moeilijk uit. „Wij zijn ons hele leven wijd weg gegaan", zegt De Jong. „Wü gingen werken waar geld te verdienen was. Een kijk nu eens wat voor fabrieken ze hier neergezet hebben. Maar daar krijgen ze ons niet binnen". ,.Pau" de Jong had bij de metro een weekloon van f 145.- schoon, een va kantiebon van f 25.- en iedere week prestatietoeslag variërend van f 10.- tot f 25,-. Toen hij werkloos werd viel hij terug op f 87,30. Nadat hij zijn baan bij de betonfa briek had laten varen werd hij uitge sloten. Hij heeft er een brief over ge schreven naar minister Veldkamp en na enkele keuringen kwam dat weer in orde. Hij kreeg zijn geld nabetaald en kon er het voorschot mee aflossen, dat hij intussen bij de gemeente had opgenomen. In die brief aan minister Veldkamp stond nóg iets. De Jong beklaagde zich daarin over het feit, dat zijn uitkering tientjes lager was dan die van een on getrouwde collega, die gelijk met hem ontslag had gekregen. „Hoe kan dat?" vraagt hij. „Wie kan me dat verkla ren?" Minister Veldkamp heeft het tot dusver nog niet gedaan. Ondanks zijn f 87.- lijdt Martinus de Jong nog geen gebrek. ,,De koteletjes zijn misschien wat kleiner", lacht hij. terwijl hij zijn "boterhammen naar bin nen werkt. Hij woont, samen met zijn dochter, bij zijn moeder in ..maar mijn maat De Bruyn krijgt ook maar f 87,30 zegt hij, „en die heeft een gezin met kinderen Hij schenkt zijn zoveelste kop koffie in en zegt: „Nee, zo kan het niet door gaan. Zal fk eens wat zeggen? Als het zo doorgaat komen we allemaal bij de DUW terecht" Ws&mmm Dat is trouwens de indruk die heel St.-Willebrord wekt. Ondanks de angst aanjagende-werkloosheidscijfers van de laatste maanden. Het dorp ziet er even goed uit als vóór de recessie en de Willebrordse middenstand heeft er nog maar weinig van gemerkt. De sin- terklaasomzet was groter dan vorig jaar, toen er niet dagelijks berichten over ontslagen links en rechts in de kranten stonden. Het spaartegoed heeft er nauwelijks of niet onder geleden. Maar het cijfer van de Rucphense (lees: St.-Willebrordse) werkeloosheid stijgt. De koppelbazen hebben niets meer te bieden.. De pendelaars zitten thuis. Net als Martinus de Jong. BREDA Het gehele eerste elf tal van de Bredase hockeyclub Bre da zal zondag 15 januari deelnemen aan de „Dagblad De Stem-cross". Het is een van de vele leuke reac ties, die wij de laatste dagen ont vangen hebben. De voetbalclub Wa genberg reageerde, leerlingen van het leerlingstelsel van de PTT, de KPJ uit Rijen, die van Oosteind, Effen en Prinsenbeek, de ijsclub Terheijden en de boksschool van Piet Gerdingh. Hieronder volgen weer namen van atleten, die zich lieten inschrijven voor de Volkscross: 14 t/m 17 jaar: G. v.vLit, Breda, J. v. Bragt, Breda, J. v. d. Aa, Rijen, K.P.J. Rijen, J. Oele, Kapelle-Bieze- linge, A. v. d. Maas M. Pais, Hooge- Zwaluwe, V.C. Wagenberg, A. Nouws, Dorst, leerlingstelsel P.T.T., P. v. Koulil, M. Voeten, J. Vergouwen, M. v. d. Broek, C. Vergouwen, N. v. Aert, Ph. Voeten en J. Hoppenbrou wers. allen Sprundel, r.-k.v.v. Sprun del, C. Gielen. Breda, W. Westdorp, Heinkenszand, J. de Wit en J. Klaa- sen, beiden Oosteind. K.P.J. Oost- eind, L. Moison, Heinkenszand, L. Jespers, Baarle-Hertog, A. Courtin, Heinkenszand, S.V. Luctor, K. v. Da len, Kapelle-Biezelinge, A. v. Beek, Waalwijk, T. Huijben, Oosterhout, J. v. Beek. Ant. Wouters, M. v. Hape ren, Chr. Faes, Fr. Balemans en P. v. Dongen, allen Effen, K.P.J. Effen. 18 t/m 39 jaar: J. v. Hal, Moerdijk, C. A. de Rover, Willemstad (N.-B.), H. J. Funke. Solingen-Ohlig (West- Duitsl.), C. de Grauw, Breda, Gesta, M. G. M. Kastelijns, Oosterhout (N.- B.), Telstars-Breda, W. T. M. v. Hui ten, Prinsenbeek, L. Kusters, Breda, P. Mathon, Oosterhout (N.-B.). M. Komings, Sprundel, r.-k.v.v. Sprun del, J. Smit, Terheijden, Fitheidsafd. Sprint, B. Weber, Utrecht, J. v. Steen. Prinsenbeek, K.P.J. Prinsenbeek, J. Wouters, Breda, Luchrtm. Schaarsb., A. H. Verdaas, Breda, M. Brosens en J. Olieslagers, beiden Chaam, A. Olie- W VV slagers, Baarle-Hertog, K. Bos en J. Lous, beiden Heinkenszand, S.V. Luc- tor, A. Huijben, J. C. M. Huijben en G. Huijben, allen Oosterhout (N.B.), J. v. d. Eertwegh, St.-Oedenrode, J. Maat, Breda, M. Otjens en R. Core- mans, beiden Etten (N.B.), N. J. Har de veld en J. Kloet, beiden Oosterhout (N.B.), W. v. d. Made, Moerdijk, J. de Jong, Alphen, v. Son, v. d. Klijn en B. J. te Kiefte, allen Breda, D. de Peijper en G. Rasenberg, beiden Ter heijden, IJsclub Terheijden. J. Don kers, Moergestel, A. Verhees, C. Faes. J. v. Dongen en J. v. Beek, al len Effen, K.P.J. Effen, J. Bastiaan- sen, Rijsbergen. 40 jaar en ouder: H. Kareis, Breda, Fitheidsafdeling Sprint, dr. G. A. Gussenhoven, Breda, A. M. C. Gielen, Breda, Fitheidsafdeling Sprint, J. A. J. Wouters, Breda, G. Antonissen, J. C. v. Schilt, J. J. Kaarsemaker en J. A. Schillemans, allen Breda, AVRA Breda, W. v. Dongen, Breda, K. Ku- perus, Breda, M. v. Tilburg, Breda, boksschool Gerdingh. Dames: mej. A. Gussenhoven, Bre da, mevr. Chr. Funke, Solingen- Ohlig (West-Duitsland). SYDNEY (ANP) Betty Stöve zorg de in Sydney voor een grote verrassing door in de halve finales van de tennis kampioenschappen van Manley de als nummer een geplaatste Australische Lesley Turner met 6-2 6-0 uit te scha kelen. Betty speelt vandaag in de finale tegen de als nummer twee geplaatste Karen Krantzcke (Austr.). (Van een bijzondere medewerker) Lang vóór de Rocky Mountains oprezen uit de aardkost leefden er in de streek van Drumheller (in de Canadese provincie Alberta) grote aantallen prehistorische monsters, dinausauriërs geheten. Dat was 90.000.000 tot 150.000.000 jaren geleden. Aan hun rijk kwam een einde. Zij stierven uit, maar hun gebeente bleef tot op de hui dige dag bewaard in de gesteente formaties in de huurt van Drum- heller. De Indianen beschouwden het ge bied steeds als een „onguur'» land. De eerste blanke pioniers, die door het „Dal der Rode Herten" trokken, had den eveneens een zeer ongunstige in druk van de streek. Het kale gesteente en de bizarre, paddestoelvormfgc kop jes, die zich boven de dalbodem ver heffen „hoodoo" noemen de Cana dezen zo'n „steen-puist" alsmede de vele beenderen stemden hen som ber. Wat het voor beenderen waren, wis ten zij niet en interesseerde hen niet. Zij zochten goede akker- en weide gronden. Geen beenderen en kaal ge steente. En nadat zij van de Indianen hadden gehoord, dat er in de kloven en spleten „boze geesten" woonden, gaven zij de streek de naam „Bad lands", „Slechte Gronden". Zo heel lang geleden is dit niet, want een van deze pioniers was Louis Blériot, de man die later naar Frankrijk terug keerde en daar de vliegmachine bouwde, waarmede hij als eerste een tocht over het Kanaal tussen Enge land en Fi'ankrijk maakte. Ongeveer een halve eeuw geleden gingen wetenschapsmensen de beende ren in het „Dal der Rode Herten" be studeren. Eerst waren zij wat onzeker en spraken zij over „oeroude botten". Toen zij evenwel nagenoeg complete geraamten vonden van dinosauriërs er staan er nu ruim dertig in Noord- amerikaanse en Europese musea konden zij het raadsel oplossen. Jlet „Dal der Rode Herten" was, door welke oorzaken dan ook. miljoenen jaren geleden een „kerkhof" voor di nosauriërs geworden. Hierdoor kreeg de naam van het dal in onze tijd een goede klank in wetenschappelijke kringen. En nog steeds zijn de ge raamten en losse botten een sterke trekpleister voor duizenden toeristen en geleerden. Na de vestiging van blanke kolonis ten maakte Drumheller aanvankelijk een goede tijd door. De steenkoolwin ning was er lonend. Achtenveertig mij nen kwamen in exploitatie. Toen het aardgas de steenkool in de pro vincie Alberta ging verdringen, kwam de steenkoolwinning in de knel. Tal van mensen waren gedwongen de streek te verlaten en elders werk te vinden. Op het ogenblik zijn er nog maar een paar mijnen in exploitatie. Toch lieten de bevolking nodh de autoriteiten van Drumheller de moed zakken. Zij wa ren en zijn gelovige mensen. En zij bleven werken voor him toekomst. Wie de streek kent, weet hoe actief de „Drumhelleranen" zijn. Op velerlei gebied! Dit bleek opnieuw heel duide lijk in 1958. In het begin van dat jaar staken drie inwoners van het dorpje de hoof den bij elkaar: die dominee, Edgar O'Brien geheten, de ttmmerman-aanne- „Zei je gistermorgen?" vroeg mr. Lane plotseling .Kenyon, ben je daar zeker van?" ,Mr. Lane", antwoordde Kenyon bits, „als ik zeg gister „Dit is van het allergrootste belang", mompelde de oude heer. Ik had hem nog nooit zo opgewonden ge zien. Zijn ogen schitterden en een jeugdige blos be dekte zijn wangen. „Je bedoelt natuurlijk woensdag morgen, niet donderdagmorgen?" „Ik zeg toch woens dag", zei Kenyon geïrriteerd. Als je 't goed bekijkt", mompelde Hume, „zegt dit briefje dat Dow wioensdag uiit de gevangenis moest vluchten. Hij deed het daarentegen vandaag, donder dag. Dat is gek". Kijkt u eens aan de achterkant van het briefje", op perde mr. Lane zachtjes. Hij had buifbengewone scher pe ogen en hij had iets gezien dat aan onze aandacht was ontsnapt. Hume draaide haastig net stukje papier om. En hier stond een tweede boodschap, nu met potlood in blok- letters geschreven. De stijl was dezelfde als die van het eerste briefje dat we lang geleden in senator Fawcetts bezit hadden gevonden. Dit briefje luidde; Kan woensdag niet vluchten. Ik dloe het donderdag. Zorg dat je de poen donderdagavond zelfde tijd in kleine coupure® gereed hebt. Aaron Dow. „Ha, ha!" zei Hume opgelucht. „Dat verklaart het, Dow smokkelde de boodschap uit de Algonquin-ge- vangenis en gebruikte hiervoor hetzelfde papier als waarop Faweett had geschreven - waarschijnlijk om Fawcett aan te tonen dat de boodschap geen bedrog was. Waarom hij uitstel wilde, doet er niet toe - waarschijnlijk gebeurde er iets in de gevangenis waar door hij het b*>ter vond een dag te wachten, of hij werd bang en had extra tijd nodig om moed te ver zamelen. Dat bedoelde u toch, mr. Lane, toen u zei dat het feit dat dir. Fawcett woensdag geld opnam, be langrijk was?" „Nee, dat bedoelde Ik helemaal niet", zei mr. Lane. Hume sbaarde hem even aan en haalde toen zijn schou ders op. „Enfin, maar zonder twijfel is de zaak nu toch rond. Dow zal nu niet opnieuw aan de elektrische stoel ontsnappen.. Hij glimlachte minzaam; zijn twijfel scheen te zijn verdwenen. „Mr. Lane, gelooft u nog steeds dat Dow onschuldig is?" De oude heer zuchtte. ..Ik zie hier niets dat mijn ge loof in Dows onschuld kan schokken". En, na even nadenken, voegde hij hieraan toe: „En alles wijst op de schuld van iemand anders". „Wie?" riepen vader en ik tegelijkertijd. „Dat weet ik nietprecies" 17. IK SPEEL VOOR HELDIN Als ik nu op die zenuwslopende uren terugblik, zie Ik hoe zich de gebeurtenissen snel en onvermijdelijk naar hun verbijsterende climax voortbewogen, hoe- 0 m DOOR ELLERY QUEEN wel we toen nog in een dichte nevel zaten. Dit gold althans voor vader en voor mij. Ik kon totaal geen lijn zien in hetgeen gebeurde: het verwijderen van het met het laken bedekte lijk, de energieke bevelen van Hume, zijn telefoongesprek met rnr. Magnus in de Alganquin-gevanigenis, hun plannen om de nog steeds voortvluchtige gevangene te snappen en mr. Lanes sombere zwijgzaamheid tijdens de rit naar huis. En toen de volgende dagHet gebeurde allemaal zó vlug. Ik had Jeremy 's morgens vroeg gezien. Hij was naar de groeven gegaan na een, zoals gewoonlijk, ietwat gespannen samenzijn met zijn vader aan het ontbijt. Clay senior was erg geschokt door het nieuws van dr. Fawcetts dood. Hij was geneigd, wat niet verwonderlijk was, vader de schuld te geven van de hachelijke positie waarin hij zich bevond: kandidaat voor de senaat op een lijst waarvan twee vermoorde mannen de aanvoerders waren geweest. Vader verspilde hier niet veel woorden aan. HIJ gaf hem de raad zich 'terug te trekken. „Het mocht blijk baar niet zo zijn", zei hij nuchter„Daar moet je mij niet op aankijken. Maar waar wind Je je over op, Clay? Laat de kerels varn de pers komen en als je er geen been in ziet een dode over de hekel te halen, vertel hen dten dat je de benoeming in de eerste plaats had aangenomen om dr. Fawcett een poets te bak ken. Vertel hun de waarheid - doodgewoon. Of is het misschien niet de waarheid? Misschien had je wel zin in de benoeming „Natuurlijk niet", antwoordde Clay met gefronste wenkbrauwen, „Goed dan. Praat rustig met Hume en geef al het bewijsmateriaal dat ik in verband meit Fawcetts ge knoei met contracten heb verzameld, aan hem. Hume wandelt dan zonder opposiitiie de senaat binnen en zal 3e ook nog dankbaar zijn. En jij bent voor de rest van je leven de kleine lord Fauntleroy van het dis trict Tilden". „Wel „En mijn laaK hier ls ten einde", vervolgde vader op vergenoegde toon. „Ik heb niet bepaald erg veel goeds uitgericht, dus zal ik je niets in rekening brengen, be halve de onkosten en die zijn al gedekt door de som die je hebt vooruitbetaald". „Onzin, Thumm, het was niet mijn bedoeling. Ik liet ze vriendelijk kibbelend achter. Want Martha, de huishoudster, kwam me waarschuwen dat er tele foon voor me was. Het was Jeremy, in een dergelijke staalt van o-pwinding dat ik vanaf het eerste woord dat hij zei, mijn huid voel'dle prikkelen van de zenu wen. „Pat", zei hij met fluisterende, gespannen stem, „Is er iemand bij je in de buurt?" „Nee, maar vertel, Jeremy, wat is er In 's hemels naam gebeurd?" „Luister. Het is haast niet te geloven. Ik bel je van het hoofdkantoor van de groeven", zei hij snel. „Er 1® iets fantastisch gebeurd. Kom onmiddellijk hier. On middellijk, Fait". „Maar waarom? Jeremy, waarom?" riep ik. „Stel geen vragen. Neem mijn auto. En zeg geen woord tegen wie dan ook. Snap je? Start nu meteen. Pat". Ik vertrok ogenblikkelijk. Ik legde de hoorn op de haak, streek mijn jurk gla'd, holde naar boven om mijn hoed en handschoenen te halen, rende weer naar beneden en slenterde toen, of er niets aan de hand was, naar de veranda. Vader en Elihu Clay waren nog steeds aan het redetwisten. „Ik denk dat ik maar eens een eindje ga omrijden iin Jeremy's auto", zei ik achteloos. „Goed?" Ze hoorde me niet eens. Dus ging ik snel naar de ga rage, sprong in Jeremy's sportauto, schoot als een pijl uit de boog de oprijlaan op en, eenmaal op de grote weg, zette ik er vaart in alsof alle duivels ul't de hel me op de hielen zaten. Mijn hoofd was een vacuüm. Het enige waaraan ik dacht en waarop ik me cowcen treerde was zo snel mogelijk bij de marmergroeven van Clay te zijn. Ik weet zeker dat ik niet langer dan zeven minuten over die wilde, tien kilometer lainge rit deed. Toen gleed ik over het open terrein om het hoofdkantoor met wolken stof achter me en het volgende ogenblik stond Jeremy op de treeplank, schaapachtig grimla chend, zoals elke willekeurige jongen zou kunnen doen als hij onverwacht bezoek van eën meisje krijgt. Maar zijn woorden waren niet schaapachtig, al zag ik uit een ooghoek een brede grijns op het gezacht van een Italiaanse arbeider. „Goed zo, Palt", zei hij met nog dezelfde uitdrukking op zijn gezidhlt, matar zijn stem sloeg haast over. „Kijk niet verbaasd, glimlach naar me", Ik glimlachte naar hem, wei flauwtjes, vrees ik. „Pat, ik weet waar Aaron zich verstopt houdt!" mer Trig Sela-nd en de decoratieschil der Bob Gibson. Zij besloten om aan het „Dinosaurus-Spoor" buiten Drum heller ter plaatse van het Dinosauriër kerkhof een kerkje te bouwen. Een heel bijzonder kerkje! Het moest de gelovigen van vele gezindten rust en kracht kunnen geven. Protestanten (van alle richtingen), katholieken, joden en Grieks-katholieken moesten er zich „thuis'1 'kunnen voelen. Het plan werd uitgewerkt. S el and en Gibson zorgden, dat het kerkje bin nen enige maanden gereed was. Zij konden dit doen omdat ze in Drumhel ler enthousiast waren over het plan en in alle opzichten steun en mede werking verleenden. Alle materialen, de elektrische gloeilampjes incluis, wer den gratis door hen ter beschikking ge steld. Een assuradeur verzekerde het kerkje en verlangde geen premiebeta ling. En toen het (pre-fabricated) gods- huisje en het torentje gereed waren, stelden twee expediteurs hun trucks ter beschikking om alles naar de plaats van vestiging (16 km buiten Drumheller) te vervoeren. Het dorpje had getoond wat het waard was! Dat transport was niet zwaar, om dat het kerkje inderdaad een miniatuur keikje is. De afmetingen bedragen ze ven bij elf bij twaalf voet. Het toren tje bereikt een hoogte van zeventien voet (een voet is 30,5 cm). Binnen is het kerkje nog heel wat merkwaardiger dan van buiten gezien. Tegen het altaar bevinden zich enige knoppen. Op elke knop staat de naam van een gezindte: rooms-katholiek. joods, Hernhutters, mennonieten, pres byterianen, Grieks-katholiek en nog meer. Op den duur komen er nog meer van die knoppen. Waartoe dient een druk op de knop? Plechtige, gewijde muziek klinkt dan in het kerkje. Of er volgt een preek van drie minuten. Voor elke gezindte voor elke „knop" is de muziek en is ook de preek verschillend. Er is plaats voor zes mensen, voor een niet te groot gezin dus. Misschien zei een eenvoudige man eens is de ideale bezetting wel één enkel mens. Er staat in dat kerkje geen collectebus, offer blok of collecteschaal. In alle opzichten is dat godshuisjé op het kerkhof der dinosauriërs een gratis kerkje. Het gebouwtje is wit. De torensp'ts heeft roze randen. Acht gebrandschil derde ramen sieren het. Minister va?» verkeer en wegen verrichtte de off' ciëie opening op 9 juli 1958. Het toe val wilde dat hy een geboren „Drum- helleraan" was, die in zijn jongens ja ren speurtochten had ondernomen op het kerkhof der dinosauriërs. Ds. O' Brien hield de eerste preek. Op die eerste dag betraden ruim vijfhonderd mensen »s werelds kleinste kerkgebouw De burgemeester van het dorp xneaus Toshach heette hij prees het Initiatief van de doinee, de tim merman en de schilder. Hij prees ook de anderen voor hun actieve medewer king. Alles —zei hij kwam uit Drum heller. Alles, behalve de preken en de muziek. Die werden in vele landen op genomen met een bandrecorder, na dien naar Drumheller gezonden en daaj verwerkt tot grammofoonplaten. De Drumhelleranen zijn enthousiast over hun kerkje. Een aantal jongelui heeft zich opgeworpen als ,,-nigeier» van de Weg" en de bescherming van het gebouwtje op zich genomen. Eén ding trof ons bijzonder. Er werd, hoe zeer Noord-Amerika ook reclame-min ded is, tevoren geen reclame gemaakt voor dat kerkje. Eigenlijk ontdekt de pers het bestaan ervan heel toeval lig. Dat kerkje ontsproot aan de be hoefte van enige mannen om God te dienen en te prijzen en aan hun rots vaste overtuiging dat alle mensen van ti|d tot tijd behoefte hebben om te bidden en steun en kracht bij God te zoeken. Sedert de openstelling hebben reeds tienduizenden mensen het kerkje aan het Dinosaurus-Spoor bezocht. En er is geen dag voorbijgegaan dat niet gelo vigen van diverse gezindten daar ter kerke gingen. Het monumenttrekt jaar lijks vele bezoekers o De kerktoren is iets meer d'n vijf meter hoog. OSLO (ANP) Een luchtbrug van charter- en lijnvliegtuigen zal waar schijnlijk vijfduizend Nederlanders in staat stellen het wereldkampioenschap hardrijden op 11 en 12 februari in Oslo bij te wonen. Tot in de verre omtrek van Oslo en langs de Oslofjord zijn hotels gereserveerd, maar de accommo datie lijkt niet voldoende om aan de overstelpende Nederlandse vraag te vol doen. Het Noorse organisatiecomité ziet de komende invasie met enige zorg tegemoet, omdat ook de kaart-aanvraag uit eigen land bijzonder groot is. „We zullen een zo billijk mogelijke verdeling toepassen", aldus de heer Hage, voorzitter van het organisatie comité. „Het staat echter nu al vast dat wc door een gebrek aan tribunecapaciteiten een schade van honderdduizenden kro nen zullen lijden". Het Bislet-stadior kan 38.000 toeschouwers bevatten. DEN HAAG (ANP) Ada Kok, de wereldrecordhoudster en Europese kam pioene op de vlinderslag, zal op 10 ja nuari in ons land terugkeren samen met haar trainer Charles Ritton. Ada Kok heeft in Fort Lauerdale (Florida) deel genomen aan internationale wedstrijden. Oorspronkelijk zou het tweetal dinsdag op Schiphol zijn gearriveerd, maar reis- moeilijkheden veroorzaakten enige ver traging. Zij worden thans dinsdagmor gen om 8.45 of 9.45 uur op Schiphol ver wacht. SYRISCHE tar hebben bij twee in cidenten een Israëlische tractor en een buitenpost beschoten. Dit is in Tel Aviv meegedeeld. Aan Israëlische zijde vielen geen slachtoffers. De afgelopen twee weken vinden voortdurend grensinci denten plaats, die echter tot nog toe steeds een „beperkt" karakter hebben gehouden.

de Stem | 1967 | | pagina 17