Staatssecretaris bezoekt werkloosheidshaard In West-Z.-Vlaanderen nog vertrekoverschot BURGEMEESTER ALBERTS: WIJ MOETEN WEER KERNGEMEENTE WORDEN! Pinkstergemeente wist niets van monumentenlijst Kerkwijk zoekt veerman Grote vraag naar sleeën na eerste sneeuwvlokken papier voor uw Even uitblazen mevrouw Zoekplaatje op de markt Terugblik J. E. K. v. d. Mr. F. A. G. Barbé G. L. de Kok VAN DISSEL VAN DISSEL Goedkeuringen raad Hulst voor aanbestedingen Schuur afgebrand te Kloosterzande Beloften Olie op het vuur Opbouwwerk Inleidingen over jeugd te Stoppeldijk en Kloosterzande Vlissingse voorganger voor politierechter Middelburg VEERBOOT EN CAFé VOOR ééN GULDEN PACHT Zeeuwse spuitdag Spuiten is een vak apart Werkgelegenheid Yes, Jass, Jazz IV Zonder pet 62 inwoners minder dan in 66 Uitzondering Zilveren jubileum bij ZV.T.M. DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 7 JANUARI 1967 lis te Hulst (AN DAM ts te HULST 967 des namiddags om 4 uur in iouw „De Koning van Engeland1 ulst ten verzoeke van de heer te Vlissingen publiek verkopeg TE WOONHUIS elegen te Hulst, Tabakstraat 20 ectie B nr. 1623, groot 5.35 aren! van centrale verwarming, be- ie kamers, moderne keuken met en ruime kelder. (Luxaflex nj koop begrepen). Bovenverdie. s, waarvan een zeer grote,(de in de koop begrepen), voorts s bevindt zich een waranda en gia. goede staat van onderhoud en uwd. ing van de koopsom uiterlijk op onkosten binnen 6 dagen. januari en dinsdag 10 januari van 2 tot 4 uur. tore van de notaris voornoemd. 25 st- Ten overstaan van NOTARIS te OOSTBURG zal op dinsdag 17 januari 1967 des nam. 14 uur in he café „Victory" van dhr' Adriaansen, Markt 18 té Oostburg, ten verzoeke van de Ei-ven van de Heer p Dekker, in één zitting, in hei openbaar worden verkocht I. DE PERCELEN BOUWLAND in de Nieuwe Neuzenpolder onder de gemeente Terneu zeil kad. Sectie A nrs. 247 245 en 32i groot 10.51.25 ha Verpacht tot 1 nov. 1970 voor slechts f 220.— per ha. Totale lasten f 1.285.81 pex jaar. Pacht ten gunste van koper vanaf 1 jan. 1967. II. HET WOONHUIS met centrale verwarming 'oliestook), garage en erf aan de Zuidzandsestraat 32 te Oostburg, kad. Sectie E nrs. 1325 en 1595, groot 1.71 a. Garage afzonderlijke uit- gang in Weststraat. Vrij van huur te aanvaarden III. HET WOONHUIS met grote tuin aan de Oude Haven 20 te Oostburg, kad Sectie A nr. 1237, groot 7.65 a. Verhuurd voor f 100.- per maand. Huur ten gunste van kopert sedert 1 jan. 1967. Voor bezichtiging pand Zuidzandsestraat 32 zich te wenden tot de heer P. S. Dekker, Loodijk 1, Zuidzan- de (tel. 01170—2470). Bezichtiging pand Oude Haven na voorafgaand over. leg met huurder (tel. 0117C- 2733). Meerdere inlichtingen ten kantore van genoemde No taris. de DE NOTARISSEN te TERNEUZEN en te IJZENDIJKE, zullen kr. 1223 B.W. op dins dag 17 jan. a.s. des n.m. 16- uur '4.- uur) in het open baar in één zitting verkopen: in het café v. d. heer Dal- Imga a. d. Nieuwe Kerkstr te Sluiskil: HET WOONHUIS met erf, Staoodjorpe 40 Westdorpe, kad. bek. West- dorpe B. no. 557, groot 2.73 aren en Terneuzen G no, 2038, groot 2.12 aren. Vrij te aanvaarden, behou dens toestemming b. en w., na betaling kooppenningen. Betaling kooppenningen bin nen 30 dagen, betaling on kosten binnen 8 dagen na de toewijzing. Bezichtiging in overleg met mevr. de Kraker, Haven straat 7, Westdorpe (Stroo- dorpe). Meerdere inlichtingen ten kantore van genoemde no tarissen ie 5: NOTARIS te GOES zal op donderdag 19 januari 1967 te 14.00 uur in het Dorpshuis" te Nisse voor de erven M. A. Schouten, krachtens^ rechterlijk bevel publiek verkopen: Perceel I: Het perceel BOUWLAND onder Hoedekenskerke aan de Provincialeweg, groot 01.11.60 ha, tot 24 november 1970 verpacht aan J. Tim merman e.a. te Kwadendam- me voor f 210,— per ha, of voor f 234,36 de massa per jaar. Perceel II: HET WOONHUIS met boomgaard, bouwland en erf aan de Brilletjesdijk 1 te Nisse, groot 2.39.00 ha, tot 31 december 1972 ver pacht aan J. F. B. Vroon land te Nisse, voor f 1195,— de massa per jaar, behou dens goedkeuring door de Grondkamer voor Zeeland- Bezichtiging van Perceel Ij na telefonische afspraak me] dhr. J. F. B. Vroonland (tel. 01195—348). Nadere inlichtingen ten kantore van de notaris. NOTARIS te GOES zal op woensdag 18 janus" 1967 te 14.00 uur in hotel „De Koophandel" te Krap' bendijke ten verzoeke va" de heer J. Kriekaard publiek verkopen: Perceel I: HET WOONHUIS met schuurtje erf en aan de Verlengde Noordwe» 10 te Krabbendijke, ër° ongeveer 3.50 aren. Perceel II: HET PERCEEL BOOMGAARD naast en achter perceel groot ongeveer 27.60 beplant met diverse derne soorten appels en P ren. 1iST1 Combinatie van de perceie I en H. Beide percelen zijn vrij aanvaarden bij de betaJim> der kooppenningen, en dens toestemming van w. voor wat betreft perce Bezichtiging woensdag dinsdag 17 januari 1967 van 14.00 tot 16.00 uur. n Nadele inlichtingen kantore van de notaris- MILJOEN VOOR RUCPHEN (Van een onzer verslaggevers) HULST De raad van Hulst heeft tijdens de spoedeisende vergadering zijn goedkeuring gehecht aan de on derhandse aanbesteding van de aanleg van het eerste gedeelte van het par keerterrein 's-Gravenhof aan de fa. Koster en Visser te Hulst. Het raads besluit moet nog worden goedgekeurd door G.S. Zo spoedig mogelijk daarna zal een begin wo2-den gemaakt met het werk (kosten: ongeveer 225.000 gulden). Ook de aanleg van de riolering langs de verbindingsstraat tussen de Zou- testraat en de Zandstraat werd onder hands aanbesteed aan de fa. Visser. De raadsleden Ch. Willemstein en H. Everaerd informeerden tijdens de vergadering of de tijd (arbeidsmarkt) niet rijp is om werken als de aanleg van het parkeerterrein openbaar aan te besteden. De voorzitter, burgemees ter P- J- G. Molthoff, repliceerde, dat de gevolgde procedure de voordelig ste voor de gemeente is gebleken. Hij gaf de raad over een en ander nog, uitleg tijdens een besloten vergadering. In het grensgebied tussen fruit en textiel stond het jongetje op de markt met z'n verdriet te koop. Kouwe tra nen trilden over schriele wagentjes, die in kleur concurreerden met de wanten, waarachter hij soms zijn el lende verborg. Een kampioen-stand werker zou niet sneller publiek om zich heen weten te scharen dan dit wezen zonder kraam of negotie, dat gratis en voor niets „De kleine Lord" en „Alleen op de wereld" tegelijk bij de omstanders in herinnering bracht. Een agent herkende het verdriet. »»Waar heb je je moeder voor het laatst gezien, ventje?" De vrouw mag dan ingeschakeld zijn in het arbeids proces, zij mag bussen rondrijden, brieven bezorgen, machines bedienen of een ministerspost vervullen, het geemancipeerd-zijn blijft een klein fa cet van haar leven. Waar een kind smartelijk staat te huilen en er geen vrouw bij de hand blijkt om hem te troosten, ligt de conclusie voqi* de hand: hij is zijn moeder kwijt. «Zou je moeder nog meer bood schappen gaan doen dan hier op de markt?" „Heeft ze nog een broertje of zusje van je bij zich?" „Draagt je moeder een grote boodschappentas?" Heeft ze een bruine mantel of een zwarte, laarsjes of schoenen, blond aar, een hoofddoek op, een wandel- Wagentje bij zich, een rond gezicht, Welk een rijkdom aan mogelijkheden voor een vrouw, die op de markt in kopen doet. Net toen de vragen pikant dreig den te worden, arriveerde agent num mer twee. „Gut, wat voel ik me vei lig hoonde de bananenkoopman. De smart in het blauwe jack uitte zich hog steeds in schokkende schouders en natte geluiden. Het signalement yan de moeder bleef verhuld. „Ik zal een keer met hem de markt rondlo pen, blijf jjj hier staan om eventueel zijn moeder op te vangen", en een a° wantje werd stevig meegevoerd uJgoed-dat-wij-'m-hebben-poli- e. Het publiek maakte zonder bevel ÏL 'i0Cht vri-»' maar bleef samen- vo wachten op de ontknoping van het drama. tien meter vertier rukte net kind zich plotseling los. Hij dook «P handen en voeten tussen twee «raampjes door. De agent verbaasde vi. i"1?-1 een krachtterm. Maar de fn. !'"g keerde terug. In vertikale »ujq nu' stra'end, met een grote t™sl ?°.edeI triomfantelijk voor de mo Ook op een drukke Markt kan een stilte vallen. Toen ont- laaade de spanning zich in een spon tane, verbroederende schaterlach. De humor overwon ook bij de agent. Ik ü?m 1)aas'e en hond op de arm: g Jul,ie weI even "aar huis; "aar je moeder COKS VAN EYSDEN (Van een onzer verslaggevers) RUCPHEN „Ik heb nog nooit zo'n positief werkbezoek meege maakt", verklaarde gisteravond burgemeester Alberts van Rucphen, de Westbrabantse gemeente waar 21,43 procent van de mannen werkloos is. Staatssecretaris De Meyer van Sociale Zaken was dan ook niet met lege handen naar West-Brabant gekomen. Hij deed bo vendien hoopgevende beloften. Rucphen krijgt 1 miljoen gulden van de 4,5 miljoein die in het kader van de aanvullende werkgelegenheids- regeling aan Noord-Brabant zijn toe gezegd. Dit betekent dat 't gemeen tebestuur een rioolwaterzuiveringsin stallatie in St.-Willcbrord kan laten bouwen. A.W.-subsidies worden of zul len worden gegeven op de volgende projecten elders in West-Brabant; aan leg van recreatieterreinen te Etten- Leur en Oudenbosch, het schouwen van sloten te Etten, riolering aan de Ouden dijk te Hoeven, en werken aan een be graafplaats te Hoogerheide en het ri viertje de Aa of Weerijs ten zuiden van Breda. Al deze projecten brengen werk voor 200 man. ,,Ik ben mij persoonlijk in Rucphen van de situatie komen overtuigen, om dat burgemeester Alberts zo uitzon derlijk actief is", zed dr. J. F. G. M. de Meyer na afloop van het gesprek met het gemeentebestuur waaraan ook deelgenomen werd door verteenwoor- digers van de arbeidsvoorziening en gedeputeerde P. H. Coppes. KLOOSTERZANDE In de nacht van donderdag op vrijdag is een schuur tje aan de Tasdijk van de fam. G. Pauwels tot de grend toe afgebrand De brand brak door tot nog toe on bekende oorzaak uit om half vier. De brandweer was spoedig ter plaatse maar kon tegen het vuur weinig m »er uitrichten. De schade is niet zo erg groot: het schuurtje stond al geruime tijd ongebruikt. De staatssecretaris beloofde by minis ter Bakker van economische zaken en minister Kiompé van Cultuur, recrea tie en maatschappelijk werk aan te dringen op heraanwijzing van Rucphen tot stimuleringswerken. De gemeente was dat al van 1952 tot 1957 en van 1958 tot 1959. Als beide bewindslieden erop ingaan zal staatssecretaris De Meyer „binnen af zienbare tijid", zoals hij zei, nogeens voor een miljoen werk in Rucphen spuiten. „Ik heb hier bijzonder sterke argu menten voor die heraanwijzing ge hoord", verklaarde de staatssecretaris. Burgemeester Alberts: „Het moet. Sinds we geen kerngemeente meer zijn, zijn we van 't rechte spoor af. Ik be leef die werkloosheidslawine nu voor de derde keer, ik hoop het met voor de vierde keer mee te maken!" Hij zei nadrukkelijk dat het in Ruc phen gaat om een structureel probleem dat alleen opgelost kan worden door intensieve maatschappelijke begeleiding èn faciliteiten om de economische ba sis van de gemeente door industria lisatie te versterken. „Het is voor ons moeilijk te begrijpen", aldus burge meester Alberts, „dat bijna de helft van de Brabantse gemeenten de sta tus van probleemgemeente voert en dat wij daar niet bij zijn Willen degenen die nu werkeloos zyn, wel in fabrieken werken? Die vraag is in Rucphen olie op het vuur. Men keert zich dan ook fel tegen de voorzitter van de West brabantse Kamer van Koophandel, dr. ir. F. Smits van Waesberge, die don derdag zei dat een deel van de West brabantse bevolking (nog) geen prijs stelt op vast werk in fabrieken in ei gen streek. Burgemeester Alberts: „Als dat zo is, dan is het gezien de historische armoede van dit gebied verklaarbaar. In Rotterdam is meer te verdienen dan hier. Maar wij bestrijden die stel ling: van de 384 arbeidsplaatsen die er in onze gemeente bijgekomen zijn, worden er 301, tachtig procent be zet door onze eigen mensen. In Etten- Leur is dat nauwelijks 60 procent In Etten-Leur dat kerngemeente bleef en waar de ene fabriek na de andere verrees, is nu slechts 7 procent van de mannen werkeloos, minder dan in 1958. Het bewijst volgens burgemees ter Alberts dat industrialisatie de juis te weg is. Een beetje bitter: „Men dacht Rucphen te saneren door Etten te helpen een verschijnsel dat we helaas op meer terreinen waarnemen.. Maar hij geeft toe dat zijn gemeente gekenmerkt wordt door ,,e-m zwakke beroepsstructuur". Er zijn niet veel geschoolden, er is weinig kader maar daarin is door volgehouden maat schappelijke opbouw volgens hem al veel verbetering gekomen. Om maatschappelijke begeleiding te kunnen intensiveren vraagt hij speciale hulp aan minister Kiompé. Hij denkt daarbij aan scholings- en herscholings- mogelijkheden betere arbeidsbemidde ling, voorlichting aan de leerplichtvrije jeugd.. Volgens burgemeester Alberts moet het tegelijkertijd: maatschappe lijk opbouwwerk en industrialisatie. Op de persconferentie die staatsse cretaris De Meyer voor zijn vertrek uit Rucphen gaf, werd ook meege deeld dat met de minister van justitie overleg gepleegd zal worden om een eind te maken aan de praktijken van de malafide koppelbazen. In het rayon van het arbeidsbureau Etten opereren Eü'"eendrijven die samen ongeveer 1500 man in dienst hebben. „Maar er zun ook bonafide bedrijven bij", zegt burgemeester Alberts. STOPPELDIJK De directeur van het oecumenisch vormingscentrum „Hedenesse", de heer R. Westerval, zal op donderdagavond 12 januari in het verenigingsgebouw te Stoppeldijk en op 17 januari 's avonds in het ge meenschapshuis te Kloosterzande in leidingen houden over „De opgroeien de jeugd". Dat gebeurt in het kader van het winterp rograrnma van het in terparochieel centrum voor maatschap pelijk werk in de gemeente Vogel waarde en het katholiek maatschap pelijk werk Htontenisse. MIDDELBURG „Toen we defi nitief uitsluitsel kregen, was het al te laat. De verbouwing was toen al achter de rug." Dit zei de voorganger van de Pinkstergemeente te Vlissin gen, de 40-jarige J. L., toen hij voor de arrondissementsrechtbank te Mid delburg, waar hij in hoger beroep was van een eerder tegen hem door de kantonrechter uitgesproken vonnis, zijn standpunt in de „monumenten kwestie" uiteen zette. Sinds maart van het vorig jaar is de Pinkstergemeente te Vlissingen eige naresse van het pand Hendrikstraat 12 dat voorkomt op de lijst van be. schermde monumenten. Desondanks heeft deze gemeente in het uit de 16e eeuw daterende huis enkele verbou wingen laten aanbrengen zonder dat hiervoor de vereiste vergunningen waren verstrekt. Wel hadden b. en w, van Vlissingen hun fiat aan de ver bouwing gegeven, maar dit was niet voldoende. De voorganger, die was afgevaardigd van zijn gemeente, be toogde, dat hij niet op de hoogte was van het feit, dat het pand als be schermd monument te boek staat... „Van verschillende zijden heeft men er ons op attent gemaakt", zei hij „dat dit, als dit inderdaad zo zou zijn, in de koopakte vermeld had moeten staan. Maar daar werd met geen let ter gerept over die monumentenlijst. Wel gaf hij toe voor de verbouwing al vermoed te hebben, dat het pand op de lijst van monumenten zou staan. Hij had daarover ook contact gehad met de heer A. J., architect in dienst van de dienst Monumentenzorg, die als getuige optrad. Dit in verband met het feit, dat er tussen de betrok kenen een verschil van mening is ge rezen omtrent de strekking en inhoud van het gesprek, dat zij destijds heb ben gevoerd. De heer J. zei, dat hij er steeds van uit was gegaan, dat de voorganger op de hoogte was van de plaatsing van het pand op de monu mentenlijst, terwijl de ander aanvoer de: „Ik wist van niets. De heer J. heeft mij nooit overtuigend bewijs ge leverd." De officier van justitie, Mr. Roscam j j merkte in requisitoir op. aal de hele kwestie onder te verdelen is in twee punten: de vraag of het pand inderdaad op de monumenten lijst staat die door iedereen positief werd beantwoord en de vraag of verdachte hiervan op de hoogte was, Wat dit laatste betreft: dit werd door L.. ten stelligste ontkend. Maar de of ficier bleek hierin nog geen reden te zien om hem van 'alle schuld vrij te verklaren: „U had kunnen weten dat het huis op de lijst staat", zei hij als verklaring voor zijn eis; waarin hand having van het aanvankelijke vonnis 60.— boete of 12 dagen hechtenis) werd gevraagd. De uitspraak volgt over 14 dagen. Het K.R.O.-amusementsprogramma Rue Brique begint nu toch wel aan inhoud en allure te winnen. Ook de presentatie van Jan Theys krijgt een wat onge- dwongener karakter. Henriëtte Davids en Sylvain Poons, twee artiesten die op gevorderde leeftijd nog van een bewon derenswaardige vitaliteit blijk geven, brachten enige schlagers uit de goede oude tijd. Hun gezamenlijke vertolking van het succeslied uit „De Jantjes", „Omdat ik zoveel van je hou", kan men zich moeilijk beter voorstellen. Ook de Wama's, die ook niet meer tot de jongeren behoren, weten met hun ko mische en parodistische liedjes een a- part soort amusement te brengen, dat bij een groot deel van het publiek toch altijd wel weerklank blijkt te vinden. Uit de Bonanza-serie werden we daar na weer eens voor de zoveelste keer geconfronteerd met de ingrediënten waaruit welhaast iedereaflevering is samengesteld, zoals de beroepsmisdadi ger, het animeermeisje en het ten on rechte van moord verdachte lid van de familie Cartwright. Maar altijd komen de Cartwrights weer ongeschonden en van alle blaam gezuiverd uit het strijd perk te voorschijn. Wij raken op deze schier eindeloze serie nu toch langza merhand wel echt uitgekeken. Maar ja, er komen iedere dag wieer nieuwe kij kers bij, en die mag men de kennis making met Bonanza toch ook wel gun- Dit is wel het allerlaatste snufje op schoenengebied: zwenkrollen in plaats van hakken! Nu kan het voor komen dat u moet vragen: „Ach, rijdt u even van myn teen af..." AMSTERDAM (ANP) Bij het schoonmaakbedrijf Heineken in Am sterdam is afgelopen nacht uit een brandkast een bedrag van f 11.000 ge stolen. Volgens de politie werd de kast die in het kantoor op de tweede etage stond, vakkundig opengebrand. Er wa ren verder geen sporen van braak zodat men waarschijnlijk met een val se sleutel het gebouw iis binnengeko men. KERKWIJK (ANP) De op brengsten van een café met volle dige vergunning, een overzetveer met motorboot en vrij wonen in een veerhuis aan de Maas, dat alles biedt burgemeester Van Veeren namens de gemeente Kerkwijk in de Bommelwaard aan degene, die bereid is één gulden pacht per jaar neer te tellen en veerman te worden van Kerkwijk. De laatste veerman heeft per 1 januari zijn contract opgezegd. De 17 sollicitanten, die op een adver tentie zijn afgekomen, stellen voor de gemeente te hoge eisen. Voor de maand januari is een zoon van een gemeenteraadslid bereid gevonden een beperkte veerdienst te onder houden. De inkomsten uit het café zijn voor het geheel niet weg te den ken. Het veerhuis is namelijk het enige café ter plaatse en trekt aar dig wat bezoek, behalve op zondag want dan is het gesloten. De be woners van Kerkwijk zijn name lijk allemaal Nederlands Hervormd (Gereformeerde Bond) en slaan de zondagsheiliging hoog aan. Er is maar een katholiek en wel in Ne- derhemert aan de overkant van Kerkwijk. Op zondag is het veer dan ook niet geopend, alleen de kerkgangers worden overgezet en de boeren die aan de overkant moeten gaan wer ken, komen dan gezamenlijk bij elkaar om overgezet te worden. Ook de terugtocht gaat dan weer gezamenlijk. De mensen die het hardst om het veer verlegen zitten zijn de be woners op het zogenaamde Eiland van Nederhemert. Zij vormen met plus minus 100 man een hechte ge meenschap die wel een eigen kerkje heeft, maar geen winkels. Hiervoor zijn zij op Nederhemert- noord aangewezen en om daar zon der veer te komen moet men een omweg via Ammerzoden maken, dat tien kilometers verder ligt. Volgens de laatste veerman kan het allemaal anders worden gere geld, maar wil de gemeente niet. Hij is een voorstander van de ge hele dag een half uur-dienst in te voeren, hetgeen volgens hem mo gelijk moet zijn. Intussen wacht de gemeente op een geschikte kan didaat. (Van onze verslaggevers) BREDA/TERNEUZEN De verkoop van specifiek winterse artikelen is dank zij de intrede van de winter aanzienlijk gestegen. De vraag naar laarzen nam, ondanks het feit dat in de afgelopen periode met zachter weer reeds vele paren over de toonbank gingen, toch weer toe. Een ware stormloop veroor zaakte het winterweer in de zaken die sleeën verkopen. Na de eerste schuchter neerdwarrelende sneeuwvlokken moes ten deze winkels de hele dag door een grote stroom klanten verwerken. De verkoop van schaatsen is niet ge stegen. Daarvoor duurt de koude- en sneeuwperiode nog te kort. „De mensen wachten met het kopen van schaatsen tot er werkelijk ijs ligt" aldus een van de winkeliers. Wel werden in de tijd voor het Sint Nicolaasfeest veel schaat sen verkocht, meer zelfs dan in voor gaande .jaren. Daarna nam de vraag, zoals in ieder jaar, weer af. De drukste wintersportweek, tussen Kerstmis en nieuwjaar, is reeds voor bij, maar de grote belangstelling voor wintersportartikelen is gebleven. Veel vakantiegangers gingen er na hun va kantie toe over zelf ski's en ski-uit- rustingen aan te schaffen. De verkoop hiervan laat dan ook een bijzonder gro te stijging zien. De aanvragen voor wintersportreizen en eendaagse wintersporttrips o.a. naar de Belgische Ardennen, zijn overweldi gend en overtreffen verre de belangstel ling in vroegere jaren. De verkoop van winterkleding, die ae laatste tijd enigszins ongunstig was be- invloed door het zachte winterweer, is eveneens sterk toegenomen. Het is ech ter niet te zeggen, aldus de winkelïetv of deze stijging een gevolg is van nel weer of van de voorverkoop van de ja- nuari-opruiming, die sinds 5 januari aan de gang is. (Van onze verslaggeefster) GOES In de Prins van Oranje te Goes werd de dertiende Zeeuwse spuitdag gehouden. Ruim 500 Zeeuwen Brabanders, Hollanders en zelfs Bel gen waren aanwezig. In het gezel schap bevonden zich vooral loonspui- ters. boeren, handelaren in en »abrJ- kanten van chemische bestrijdingsmid delen. De oorzaak van de steeds groter wordende belangstelling voor de spuit- dagen is vooral, dat de chemische onkruid- en ziektebestrijding de laatste vijf jaar van. niets tot alles is ge worden zo bleek uit de woorden van een van de sprekers. De spuitdag werd georganiseerd door de Zeeuwse afdeling van de Bond van Agrarische Loonbedrijven, in samen werking met de rijkslandbouwvoor- lichtingsdienst in Zeeland. De inhoud van de spuitdag is kort weer te geven: van 's morgens tot 's avonds werd de aanwezigen onder ogen gebracht, dat de techniek van het spuiten beslist vakwerk is. Ir. H. J. de Bruin uit Wagenmgen, rij slandbouwconsulent voor pl ante- ziekten, gaf een overzicht van de che mische middelen, die er zijn voor on kruid-, insekten-, en schimmelbestrij ding. Daarnaast besteedde ir. A. H. J. Siepman van het I.L.R. te Wage- ningen aandacht aan de spuittechniek. Hij sprak o.a. over de nieuwe inzich ten met betrekking tot spuitmachines. Uit zijn inleiding bleek dat een goede toepassing van de vele bestrijdings middelen van groot belang is. Na de verschillende inleidingen kon den de aanwezigen een kijkje nemen op detentoonstellinig van de plante- zïektekiunidige dienst, waar allerlei ma teriaal over de ziekte- en onkruid- bestrijding werd getoond. In het begin van de vergadering werd er, met name in het openings woord van de beer J. Weststraten, voorzitter van de groep loonspuiters van de B.O.V.A.L., gewezen op het belang van de chemische spuiter ij in verband met het beschikbare aantal arbeidskrachten op de bedrijven. '-pen Eindelijk zijn we dan zover: op veler lei terrein hebben we ons „uit de markt geëxplodeerd", zelfs in eigen land. Heel sterk spreekt dit bijv. in de woning bouw, Eind 1963 berekende men er een uurloon van f 4.50 Nu 3 jaar later f 8.50 Bet heeft een onbetaalbare top veroor zaakt, zodat nog slechts 'n kleine cate gorie bevoorrechten zich de weelde van een nieuwbouwwoning kan veroorloven. Vandaar de paradox: een groot woning tekort en toch 19000 werkloze bouw vakkers Onze regeringen treft geen verwijt. Tijdig hebben ze het gevaar onderkend en vaak genoeg - helaas tevergeefs - op meer geleidelijkheid in de loonvorming aangedrongen. Intussen zitten we met de nare gevolgen: werkloosheid, hoog opge lopen levensduurte en hoge belastingen Merkwaardigerwijze zijn de schuldigen aan deze ontwikkeling dezelfden die el ke gelegenheid aangrijpen om aan te dringen op hogere directe belastingen op de bedrijven en op inkomens welke boven hun niveau uitgaan, hoewei zij weten dat ons land met die belangen allang de hoogste in West-Europa is. Op betrekkelijk flinke schaal heeft het al geleid tot het mijden van ons land als vestigingsgebied van nieuwe onder nemingen en tot belastingvlucht. Boven dien worden onze eigen ondernemingen - die toch al zwaarder worden belast dan hun buitenlandse concurrenten - erdoor in hun ontwikkeling belemmerd. Het komt allemaal neer op afdrijving van arbeidsplaatsen, juist wat we nu niet gebruiken kunnen. Ze menen toch niet dat ons land, lil liputter in West-Europa, op elk gebied van het grote geheel afhankelijk, nog een eigen fiscale-, economische en so ciale koers kan varen zonder er groot nadeel van te ondervinden? Het ware te wensen dat ze hun beleid meer af stemden op de practische mogelijkheden tot schepping en behoud van produc tieve werkgelegenheid, in plaats van het alsmaar najagen van hogere l(>nelh meer faciliteiten enz. De ervaring leert dat deze laatste snel door prijsstijgingen worden ingehaald en bij mensen met lage inkomens, als bejaarden, gepen sioneerden, gehandicapten, erdoor wor den overtroffen. NIEUW-NAMEN A. v. DENDEREN De heer R. A. C. te Breda schrijft in De Stem van 3 januari, dat beat niets meer is dan een paar eenvoudige akkoorden met een eenvoudig ritme. Dan heeft hij er waarschijnlijk geen notie van wat beatmuziek wel is en ze ker ook nog nooit van de plaat „Good vibrations" van de Beach Boys ge hoord. Bij deze plaat is er in generlei opzicht sprake van een monotoon rit me. Integendeel, als er een plaat is, die van technisch vakmanschap en polyfo nie getuigt, dan is het wel deze. Daarbij komt nog, dat het heel wat meer moeite en tijd kost om een beat- song in elkaar te zetten dan een jazz- song. Bij de jazz improviseert men er maar wat op los, het vormt geen ge heel. Een beatsong echter is keurig verzorgd en bevat tenminste ook nog een melodie, hetgeen van de jazz niet gezegd kan worden. BREDA DON VAN GEENE De heer v. Vollenhoven een ch'anm*u> te jonge man vindend, begrijp ik als echtgenote van een gepensioneerde adjudant-onderofficier van de Konink lijke Nederlandse Landmacht niiet dat de heer v. Vollenhoven als hij in, het uniform van 't zelfde leger ia, steeds kepi- of petloos is. Is dit een nieuwe mode welke hij creëert, of is dit om dat hij in zijn hart burger is? Is er in het leger, geen op 't moment nog bo ven hem staande officier, welke hem daar opmerkzaam op maakt? Ik vind dit alles dwaas maar misschien is dit mijn oude stijl nog. BREDA. Mevr. B. T. F. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG West-Zeeuwsch-Vlaan deren is er nog niet in geslaagd de uittocht tot staan te brengen. Dit Is de enig mogelijke conclusie uit de gege vens die 13 van de 14 gemeenten over de loop der bevolking in het afgelopen jaar hebben verzameld. Alleen in Bres- kens beschikt men nog niet over de juiste cijfers. De andere gemeenten hebben, op enkele uitzonderingen na. haar inwonertal in 1966 zien dalen. Het verlies vindt over het algemeen zijn oorzaak in het nog altijd grote ver trekoverschot. Oostburg b.v. noteerde tegenover 204 nieuwe inwoners niet minder dan 231 verbrekkendén. Procen tueel en absoluut nog ernstiger is de situatie in Groede waar zich 58 nieu welingen vestigden en er 83 mensen naar elders vertrokken. Maar de negatieve kroon spant in dit opzicht wel IJzendijke, waar de afdeling bevol king een verlies van 40 burgers ''ver trek 106 tegenover 66 vestigingen) no teerde. Sluis en Breskens vormden daaren tegen een grote uitzondering. Gemeen tesecretaris P. Woittiez schatte, dat het inwonertal van Breskens met ongeveer 40 zou zijn gestegen. Van Sluis is reeds bekend, dat er 46 inwoners zijn bijge komen. Verder hebben nog de gemeen ten Cadzand en Retranchement winst geboek met resp. 9 inwoners en met 1 inwoner. Alle overige gemeenten heb ben de boeken met een nadelig saldo moeten afsluiten. De vermindering van het aantal in woners vindt nergens zijn oorzaak in een „geboortetekort"in iedere West- Zeeuwsch-Vlaamse gemeente zijn meer geboorten gemeld dan sterfgevallen. Het eindresultaat is voor West-Zeeuwsdh- Vlaanderen negatief: tegenover de winst die geboekt is in Sluis, Breskens, Cad zand en Retranchement (totaal 96) staat een verlies in de overige gemeen ten van in zijn geheel 158. Tegen de achtergrond van het overal aanwezige geboorten-overschot betekent dit dus nog altijd ernstig vertrekoverschot, dat in absolute zin uitkomt op 62, of bij een inwonertal van ruim 24.000 op on geveer 0.25 procent. an onze correspondent) TERNEUZEN Voor de heer M. F. Romeijnsen te Terneuzen was het vrij dag 25 jaar geleden, dat hij in dienst trad by de Zeeuwsch-VIaamsche Tram weg-Ma ats ch appy Dit zilveren jubileum ontging zijn kennissen en vrienden niet. De gehele dag door liep dan ook bezoek in en uit en vele bloemen waren in zijn woning aanwezig. Directeur J. F. Denie kwarrï persoon lijk gelukwensen en sprak daarbij ook voor de toekomst het beste voor de jubilaris en zijm gezin uit. De heer Romeijnsen we. I een en veloppe met inhoud aangeboden, ter wijl aan zijn echtgenote een mooi bloemstuk werd. uitgereikt. De heer Romeijnsen dankte hartelijk voor de hem gebrachte hulde e<n voor het blijk van waardering. Later op de middag ontving de heer Romeijnsen o.a. nog bezoek van de commissie, die hem namens het per soneel der maatschappij kwam geluk wensen en hem daarbij eea geschehk aanbood.

de Stem | 1967 | | pagina 15