»e/ ns Licentie-bouw in Nederland van Northrop F-5 te duur Werd Khider door Algerijn gedood? In oogwenk schroothoop Bfonchilieffen Auto te water, bestuurder verdronken SOEKARNO BELOOFT OPENHEID ONDANKS VEROORDELING GAAT „SJALOOM" DOOR Sein voor PTT op rood Tweede Kamer tegen hogere tarieven voor nieuwsbladen Voorlopige surséance voor Frans Beer en N. V Weduwe vraagt Franco: „Spoor dader op" Indonesië niet de mooiste Episcopaat Veel te hard van stapel F lYONINGEN Het werktiitdchti0t' ze sttoten tullenons. mrüesihuilpmi TE DUUR TE KLEIN BELGIë CANADA Bij trouwen Margriet Oud-K.P.ers zullen tussen publiek staan Symposium in juli '67 Honderd Europese bisschoppen naar Noordwijkerhout Echtpaar voorkomt spoorwegonge luk Russen mogen West-China niet overvliegen ALICANTE Mislukte staatsgreep Deputatie Toestemming Bevel van Johnson: Strenge straf op handel met Rhodesië Kortsluiting >oienspel bij de ast u en verras e lange winter- speelt u mee, te fiches in het King-size tube andpasta - die t. large-size tube 'a krijgen. Voor if. Op Macleans met de bouw van ing. ruidenberg) ter - moderne keuken - Icel - 2 vaste wastafels en mer met dakkapel. bijdrage vanaf vrij op naam. ïiastraat 20a - Breda )-44472 01600-46514. IV. VAN DER STEEN DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 6 JANUARI 196? teleurstëïzïng voor fokker (Van onze luchtvaartredacteur) DEN HAAG/BREDA De moeilijkheden die zich hebben voor gedaan bij de onderhandelingen tussen Nederland en de Amerikaanse vliegtuigfabriek Northrop over de aankoop van F-5-straaljagers, be tekenen vooral voor de Nederlandse vliegtuigindustrie en in het bijzonder voor Fokker een grote teleurste ng. Nog maar kort geleden verzekerde Fokkers commercieel directeur F. J. L. Diepen ons dat het bedrijf vurig hoopte op de produktie van de voor Ne derland en België bestemde F-5's omdat de Friendship-successen en het optimisme omtrent de F-28 Fellowship ten spijt de fabriek een dergelijke militaire order nodig heeft om het produktie-apparaat in zijn huidige omvang en capaciteit te kunnen handhaven. (ADVERTENTIE) Hoestdrank in tabletvorm.95cl (Van onze parlementaire" redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gistermiddag door middel van de motie-Aantjes (A.R.) aangedrongen op uitstel van de tariefverhoging voor nieuwsbladen van 1 februari tot 1 juli. Bovendien wordt deze verhoging van 50 procent tot 15 procent teruggebracht. De overgrote meerderheid van de ka mer stemde vóór de motie. Enkele K.V.P.'ers waren tegen. hi feite sta&t het sein voor de P.T.T. thans op rood, dat is duidelijk genoeg geworden. Minister De Quay ontried de motie- Aantjes ten sterkste. Deze had woens dag een andere ingediend, die veel ver der ging en de tariefverhoging voor de nieuwsbladen geheel verwierp. Hij wilde gisteren niet zover gaan, om de investeringen van de P.T.T. niet in ge vaar te brengen. De 3 miljoen gulden, die zijn afgezwakte motie kost, kun nen volgens hem en de andere spre kers gemakkelijk in een andere sector gevonden worden. Dr. De Quay waarschuwde hierte gen. Volgens de minister zullen door het uitstel en de verlaging van de nieuwsbladtarieven dit jaar tiendui zend telefoonaanvragen minder afge handeld kunnen worden. Dit omdat de 3 miljoen ten koste moet gaan van de telefooninvesteringen. De heer Assmann (K.V.P.) trok dit echter sterk in twijfel. „Stel voor dat de kamer alle tariefverhogingen afge wezen had. Dan zouden zo'n 380.000 aansluitingen niet tot stand kunnen ko men. Dat kan natuurlijk nooit juist zijn". De motie-Tolman, die alle nog niet ingevoerde tariefverhogingen ongedaan wüde maken, werd verworpen. ST. MAARTENSVDOTBRUG (ANP) Gisteren is een kleine personenauto, be stuurd door de 69-jarige G. Helgering uit Rotterdam, tijdens een zware sneeuwbui geslipt en via de brede berm in het diepe NoordhollandskanaaJ ge reden. Hoewel de auto nog circa 20 mi nuten gedreven heeft en daarbij onge veer 25 meter meer noordwaarts af dreef. slaagde H. er niet in om het voertuig te verlaten, terwij) omwonen den die nog met de man spraken, er evenmin in slaagden hem te bereiken. Nadien zonk de auto in de diepte. Een duiker van de marinebrandweer uit Den Helder gelukte het ongeveer drie kwartier later het. slachtoffer op de wal Je brengen. De levensgeesten waren toen reeds geweken. Later heeft een andere duiker een takel aan de plus nunus zeven meter onder water liggen- j bevestigd, waarmee deze kon worden geborgen. Thans is bekend dat de bouw van de F-5 op een Nederlandse produktielijn veel te duur zal uitkomen. Opmerkelijk is hierbij dat een jaar geleden al in Den Haag een soort waar schuwing tegen dit soort licenciebouw in kleine series heeft geklonken. Toen be zocht een delegatie van Douglas Neder land om de jachtbommenwerper A4E Skyhawk aan te prijzen. Deze Skyhawk is tot op de dag waarop minister De Jong besliste voor de F-5 te kiezen, de belangrijkste rivaal van Northrops vliegtuig geweest. Vice-president van Douglas, Wellwood E. Beal zei in februari tijdens-een pers conferentie al dat de bouw van Sky- hawks door Fokker de stukprijs veel duurder zou maken. Daarom had Dou glas een heel ander pakket lokmiddelen meegebracht, namelijk de mogelijkheid voor de Nederlands-Belgische vliegtuig industrie om opdrachten te krijgen voor de bouw van onderdelen voor de DC-8 en de DC-9, beide vliegtuigtypes die in verschillende versies nog jarenlang in produktie zullen zijn. Officieel is nooit bekend geworden om hoeveel F-5's het bij de Nederlands- Belgische transactie zou gaan. Officieus zijn gewoonlijk'de cijfers 225 of 230 ge hanteerd. Nederland zou er daarvan 115 betrekken. Serieproduktie van slechts 230 vliegtuigen is volgens deskundigen zeer aan de krappe kant maar er be stond enige hoop dat t.z.t. wellicht ook West-Duitsland de Northrop F-5 zou aanschaffen. In dezelfde geest dacht vo rig jaar februari overigens ook het on derhandelingsteam van Douglas. Intussen blijkt de produktie van Ne derlandse F-5's bij Northrop in Ameri ka ook de nodige moeilijkheden op te leveren. Onder meer door verschillen in interpretatie van de offerte van North rop. De offerte was op Nederlands-Bel gisch verzr^k met een half jaar ver lengd tot 1 Januari 1967, als gevolg van het aarzelen van de Belgen met het nemen van een keuze-beslissing (die overigens nog niet genomen is). Volgens Northrop heeft de verlenging alleen be trekking op de licentiebouw in Neder land. Volgens minister De Jong echter geldt de verlenging evenzeer in geval van produktie in Amerika. Thans onderzoekt een team deskun digen bij de Canadese vliegtuigindustrie Canadair de mogelijkheid om de Neder landse F-5 in te passen in het produk- tieschema van de Canadese versie van de F-5, aangeduid als CF-5. Deze Cana dese versie is anders dan de oorspron kelijke Amerikaanse. Door een verstel bare neuswielpoot en extra luchtinlaten in de romp kan de CF-versie van kor tere banen starten. De Canadese versie heeft ook zwaardere motoren. Om de actieradius te vergroten heeft de CF-5 een installatie voor het tanken in de lucht. Het is nog niet bekend of de Neder landse F-5 precies gelijk zal zijn aan de Canadese, als besloten mocht worden de vliegtuigen in Canada te laten bou wen. (Van onze correspondent) DEN HAAG „Wy zullen de orde op u» januari in Den Haag niet hand- Waf11' ,Paar is de Haagse politie voor. *>ei zuilen er duizenden oud-verzetstrij- ers en oud-militairen tussen het pu- oiiefc staan, maar pas dan in actie ko- gevraagd" f u^rukkelijk om wordt Ph?.f laudelijke lijsttrekker van de t ïi o Pem?kraten Unie> de heer J. Smits uit Waalwijk, spreekt hier- hm?,ar®i °.enchten tegen dat hij op de Huwelijksdag van prinses Margriet en naSS' van Vollenhoven met een groot me*?sen gezagshandhavend zal .f 'fden. Zoals bekend bleek de Haag- Ha+ S-i op het standpunt te staan, Wr. moe* w°rden gedaan door het «t©ïïePT?pParaa* ^at hiervoor is aange- eid. De heer Smits verwacht niet dat F ®en beroep op hem zal worden ge- tftj 0111 iP actie te komen Het karak- S1* en Haa§ leent zich volgens AtmLI11! V09r,rellen zoals die zich in ^sterdam hebben voorgedaan. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM In het komende weekend komt mgr. Etchegaray, direc teur van het algemeen secretariaat der Franse bisschoppenconferentie, naar Nederland om regelingen te treffen voor de bijeenkomst van ongeveer 100 Westeuropese bisschoppen, die van 10 tot 14 juli in het seminarie Leeuwen horst te Noordwijkerhout zal plaatsheb ben. Het gaat hier niet zoals hier en daar abusievelijk werd vermeld om een Europese bisschoppenconferentie, maar om een symposium, dat een der gelijke conferentie moet voorbereiden. De organisatie van deze bijeenkomst ligt in handen van een corpité, waarin namens het Nederlands episcopaat zit ting heeft dr. Walter Goddijn O. F. M., directeur van het pastoraal instituut van de Nederlandse kerkprovincie. De bijeenkomst in juli zal geopend worden door kardinaal Alfrink. Op de agenda staan twee onderwerpen: het ambt van de bisschoppen in deze tijd en de structuurveranderingen in de or ganisatie der diocesen. Concreet zal o.a. ter sprake komen de oprichting van pastorale raden en van priesterraden, die de bisschop in de uitoefening van zijn ambt moeten bijstaan. UTRECHT (ANP) Het echtpaar Van Elderen uit Boxtel heeft gister avond een spoorwegongeluk voorko men door zwaaiend met kledingstuk ken de machinisten te waarschuwen van twee treinen die een overweg na derden waarop een auto was blijven steken. De auto raakte om half tien klem op een niet beveiligde overweg in de spoorlijn Vught - Boxtel. De bestuur der kon hem niet snel genoeg van de baan krijgen. Het echtpaar Van Elde ren, dat de overweg toevallig passeer de, greep precies op tijd in. De Northrop F-5 jachtbommenwerper die de verouderde F48F Thunder- streak en de T-33 straaltrainer moet vervangen. ROERMOND (A.N.P.) De arron dissementsrechtbank te Roermond heeft gisteren een voorlopige surséance van betaling verleend aan de N.V. Tricota- gefabrieken Frans Beeren en Zonen te Weert, nadat dinsdagmorgen door de di rectie een verzoek daartoe was inge diend. De definitieve behandeling van. de aanvrage zal plaatsvinden op 13 april a.s. Zoals bekend verkeert de N.V. Tri- cotagefabrieken Frans Beeren en Zonen, alsook de dochteronderneming de Han delsonderneming Beeren N.V. in grote liquiditeitsmoeilijkheden. Er drukt op de N.V. Tricotagefabrieken Frans Bee ren en Zonen een schuldenlast van 19.738.867 en op de Handelsonderne ming Beeren N.V. van ƒ3.484.329. Als baten staan daar tegenover resp. 22,5 miljoen en 4,5 miljoen. Als vermoedelijke bewindvoerders werden genoemd de heren mr. S. Smeets te Weert en de heer J. P. Beijer te Maastricht. Zekerheid daaromtrent kon men nog niet geven, daar een van de heren buitenslands vertoeft. MOSKOU (A.P.) Russische lyn- vliegtuigen volgen niet meer de route over de provincies Sinkiang en Tibet, omdat China het overvliegen niet meer toestaat. Dit is is Moskou bekend ge worden. De route werd gevlogen tussen Moskou en New Delhi. Het deel van China, waarover de route leidt, is praktisch voor buitenlanders gesloten. De route blijft ongeveer duizend km verwijderd van de plaats waar de Chi nezen hun atoomwapens beproeven, na melijk het Lop-Normeer in het oosten van de Takla-Makanwoestijn in Sin kiang. Nu worden de vluchten volgens een woordvoerder van Aeroflot uitge voerd via Afghanistan en West-Pakis- tan. De route werd sedert 1950 gevolgd, omdat Pakistan weigerde overvlieg- rechten te verlenen aan de Russische vliegtuigen. Om deze reden werd de langere route over China genomen met een spectaculaire passage over de Hi- malaja, de woestijn van Tibet en het omstreden deel van Kasjmir. MADRID. (AP/AFP). De moord op de in ballingschap levende Algerijnse oppositieleider Mohamed Khider houdt de gemoederen in Spanje fel bezig. De politie is, voor zover bekend, nog niet overgegaan tot arrestaties. Wel kon de weduwe van Khider een vrij duidelijke beschrijving geven van een van de moordenaars, volgens haar zeker een Algerijn. Khider werd dinsdagavond doodgeschoten vlak hij zijn huis in de universiteitswijk van Madrird. Mevrouw Khider heeft een dringend beroep gedaan op generaal Franco om „niet alleen degenen op te sporen, die laaghartig mijn man hebben gedood, maar ook hen, die op een afstand de moordenaars tot deze misdaad hebben aangezet, ook al nemen zij nog zo'n machtige positie in." Het signalement, dat zij van een van de moordenaars gaf duidt op 'n man van 36 a 37 jaar, ongeveer 75 kilo zwaar, 1.73 meter lang, met zwart haar en een scherpe kin. De Spaanse politie heeft een „robotfoto" gemaakt, die aan alle posten is verzonden. De politie had eerder op een gebouw dicht bij de plaats van de moord een Duitse P38 9 mm revolver gevonden en een paar zwarte zijden handschoenen. Een tweede re volver werd niet gevonden. Zegslieden verklaarden te geloven, dat de moor denaars beroepsmannen waren, die wellicht naar Alicante zijn gegaan of een ander centrum van Algerijnse vluchtelingen. In het gebied van Ali cante wonen meer dan 10.000 voorma lige Algerijnen. Een Egyptisch dagblad meldt, dat Khider het slachtoffer is geworden van zijn medeplichtigen. Khider zou de miljoenen van het Algerijnse Nationale Bevrijdingsfront, waarmee hij in 1964 er zou zijn tussenuit geknepen, op de namen van enkele van zijn medewer kers bij enkele banken hebben gestort. De aanslag, aldus het blad, is hoogst waarschijnlijk door deze mannen ge pleegd, omdat de geheime bankreke ningen na de dood van Khider hun eigendom zouden zijn. (ADVERTENTIE) Aanvang nieuwe cursus 2 jan. 1967. DJAKARTA (Reuter) President Soekarno van Indonesië heeft gisteren bekendgemaakt, dat hy volgende week in het openbaar verantwoording zal af leggen over het beleid dat leidde tot de mislukte communistische staatsgreep van 1 oktober 1965. Na afloop van een vergadering in het presidentieel paleis met de president, de andere leiders van de Indonesische strijdkrachten en het kabinetspresidium, verklaarde generaal Soeharto tegenover verslaggevers, dat Soekarno nog voor 13 januari, het islamitische nieuwjaar, zijn vroegere beleid zal uitleggen aan het consultatieve Volkscongres. De militaire leider verklaarde dat Soekarno het verslag over zijn beleid schriftelijk bij het bestuur van het Volkscongres zal indienen en dat het later openbaar gemaakt zal Worden. Hij noemde geen datum. De president heeft steedö* vermeden de communistische partij van Indone sië (PKI) te veroordelen voor het or ganiseren van de staatsgreep. Evenmin heeft hij ooit openlijk toegegeven, dat de communisten door de fouten en het beleid van het vorige regiem hun greep naar de macht konden uitvoeren. De economische spiegel aan de wand zegt, dat Indonesië niet de mooiste is. Maar voor de eerste keer sinds jaren bekijkt deze ei- landennatie zichzelf kritisch. Het beeld blijft echter schokkend. De prestlge-projecten waaraan president Soekarno miljoenen ver kwistte, staan nu als naakte mo numenten ter herinnering aan'de mislukkingen van het verleden. De inflatie is volledig uit de hand ge lopen. De prijzen stijgen dagelijks. De toeneming van de kosten voor levensonderhoud heeft In 1966 duizend procent bedragen. De uit voer is afgenomen, tachtig pro cent van de vervoersmiddelen is niet in gebruik en roest weg en de wegen zijn voor liet grootste deel van het jaar onbegaanoaai. De aanhoudende en gevaarlijke machtsstrijd brengt nog meer ver warring en stagnatie in de piepen de economische machine. Maar ondanks dit sombere beeld zijn er enige tekenen van hoop voor dit potentieel rijkste land van Azië. Indonesië, met zijn bevolking van 109 miljoen, heeft enorme voor raden olie, hout, rubber, tm en andere mineralen. Aanwijzingen voor de voorzich tige hoop op verbetering zijn de groepen zakenlieden die naar In donesië komen om de vooruitzich ten voor belegging te bestuderen onder de nieuwe antl-communisti- sche regering De regering van generaal Soe harto heeft nieuwe plannen voor herstel opgesteld. Daartoe behoren beloften om de belastinginning te verbeteren teneinde de inkomsten van de staat te vergroten, rege ringssubsidies te staken aan tiental len organisaties die met bloedzui gers te vergelijken zijn en nieuwe deviezenbepalingen in te voeren om de export te bevorderen. De laatste paar maanden heeft Indonesië voor meer dan 100 mil joen dollar aan nieuwe kredieten gekregen, maar het heeft in 1967 dringend het dubbele nodig. In donesië heeft ook de westerse en met-communistische Aziatische landen ertoe kunnen bewegen de els voor betaling van ongeveer 800 miljoen dollar aan schuld uit te stellen teneinde Indonesië een kans te geven zijn economie op gang te brengen. Maar Rusland, aan welk land Indonesië een miljard dollars schuldig is, heeft er niet in toege stemd de schuldenbetaling op te schorten. De export wordt voor 1966 ge schat op 450 miljoen dollar, niet genoeg om de 470 miljoen dollar schuldenbetalingen te verrichten. Bovendien heeft de import in 1966 ongeveer 550 miljoen dollar bedra gen Tot andere positieve stappen bpe- lioort de opheffing van de confron tatie tegen Maleisië, waardoor be langrijk bezuinigd wordt op mili taire uitgaven en het herstel van het internationale vertrouwen m hetTand wordt bevorderd. Indonesië is weer terug lil de wereldarena door zich opnieuw aan te sluiten bij de Verenigde Na ties, de wereldbank en het inter nationale monetaire fonds. Ook is Indonesië toegetreden tot de Azta- tiscne enl".'ik'.pi"bon1: Een andere belangrijke verande ring is de rustige afwijzing van Soekarno's „geleide democratie" welke het land economische chaos en toenemende communistische overheersing had gebracht. Het plan van de regering is than? om particuliere nndemetr>in"Pn aan te moedigen. Maar de beloftes van verbetering blijven nog grotendeels beloftes. Sceptische economen en ervaren zakenlieden zeggen, dat zij het zelfde w al eerder ten waci echte (C" De ro' de Chine len is met andere woorden ■>en gehoord- De mees- zonder veel hoop op van de regering om ourgers uit te schake- ernstige economische slag. De ïpagne lijkt schrikba rend veel op die van nazi-Duits- land tegen de joden, compleet met kampen en borden op de deuren van de Chinese winkels en huizen. De energieke Chinezen zijn historisch exporteurs en tussen handelaren geweest. Hun verlies - naar schatting zijn reeds 15.000 chinezen in kampen opgesloten zou veel ernstiger kunnen blijken dan thans te zien is Voor 1967 hebben de deskundi gen een begroting die in evenwicht ls aanbevolen en de regering is hiermee schoorvoetend akkoord gegaan. In de 21 jaar sinds de on afhankelijkheid. Is er maar een keer een begroting aan het parle ment voorgelegd, Nooit ls er iets In evenwicht geweest. Het land wordt geconfronteerd met het dilemma van geen politieke stabiliteit zonder economische sta biliteit en omgekeerd. Als er economische vooruitgang gaat plaats grijpen, zal dit alleen met grote buitenlandse hulp kun- nên gobeuren. Maar de meeste re geringen reageren nog voorzichtig op Indonesië. Zij hebben zich al eerder gebrand en willen dit niet een tweede maal doen. 5? (Van één onzer redacteuren) ROME UTRECHT AMSTER DAM „Wy zullen gewoon door gaan met onze eucharistische avond maalsvieringen en wij achten ons niet getroffen door de veroordeling van on ze experimenten door de H. Congrega tie der Riten en de Postconciliare Raad voor de Liturgie". Dit zei de heer P. Reckmann, woordvoerder van de Nederlandse „Sjaloom"-groep. Zoals beleend werden de liturgii'&che experimenten van de Sjaloom-groep behandeld in een fotoreportage in het Franse blad „Paris Match". Op één der foto's zag men hioe avondmaals- vtierders van katholieken en protestant- sen huize samen het brood braken in een oecumenische avondmaalsdienst gezamenlijk de wijnbeker dronken en gezamenlijk baden. De „Sjaloom"-groep liet daarop we ten. dat men de avondmaalsviering wezenlijk als een eucharistische vie ring beschouwde. Reeds in december bezocht een li turgische delegatie de ,.Sj sloom "-bij eenkomsten. Deze delegatie diende een optimistisch rapport in Rome in. Ro me werd pas geschokt hij het zien van de foto's in „Paris Match", die echter volgens de „Sjaloom"-groep, een ver tekend beeld geven, omdat er ook fo to's van andere liturgie-experimenten, elders in Nederland, bij waren. Intussen achtte de Riten congregatie het nodig de liturgische experimenten van „Sjaloom" te veroordelen, omdat zij niet (meer) zijn ingebed in de ge hele ex^erimentenreeks, welke in over leg hst Nederlandse episcopaat plan'. WASHINGTON (Ass. Press) Pre sident Johnson heeft het Amerikaanse zakenleven gelast zich te houden aan de economische sancties tegen Rhodesië, die door de Verenigde Naties zijn inge steld. Hij wees erop dat zakenlieden zich blootstellen aan vervolging als de sanc ties worden genegeerd. Een presidentieel bevel dat Johnson gisteren heeft getekend voor het ten uitvoer leggen van de VN-resolutie, zal de Amerikaanse invoer uit Rhodesië voor 80 procent treffen. Het bevel heeft weinig of geen invloed op de Ameri kaanse uitvoer. Deze is sedert het voor jaar van 1966 reeds nagenoeg tot stil stand gekomen onder de Amerikaanse wet op de exportbeperking. Overtreding van het presidentiële bevel kan worden bestraft met maximaal tien jaar ge vangenisstraf en 10.000 dollar (36.000 gulden) boete. DE PILOOT en zijn acht passagiers zijn gisteren om het leven gekomen toen een luchttaxi neerstortte bij het opstijgen yan het yliegveld Red Bank. Op ryksweg 13 even voor de afbui ging naar het vliegveld Zestienho- ven deed zich gistermiddag een kettingbotsing voor waarbU 25 per sonenauto's en 1 vrachtwagen be trokken waren. De Rotterdamse G. en G. D. hoefde slechts twee licht gewonden af te voeren. De materi ele schade is groot. „Sjaloom" heeft zich beroepen op de episcopale toestemming tot het uit voeren van liturgie-experimenten. Hiertegenover stelt het Nederlandse episcopaat, dat er weliswaar toestem ming tot experimenteren aan „Sja loom" is gegeven, doch dat dit van zelfsprekend inhield, dat de experi- menteergroepen zich zouden houiden aan de standpunten van het kerkelijk gezag in ons land. Zo is het deelne men aan eikaars officiële kerkelijke eredienst als ontoelaatbaar veroordeeld en is d,ci nuttiging van wijn door gelo vigen na de consecratie afgeraden. Het episcopaat heeft, zo werd ver klaard. door de drukte van het provin ciaal concilie en door de langdurige ziekte van mgr. Bekkers, geen gele genheid gehad om met de vijf Neder landse expea-imenteergroepen (waar onder „Sjaloom") overleg omtrent de voorwaarden te voeren. „Sjaloom" is. zonder verder voe ling met het episcopaat te houden, na de toestemming tot experimenteren, enthousiast zijn eigen weg gegaan", zo wordt verklaard. Een extra complicatie in de Sja- loom-kwestie is. dat de liturgische de putatie, die een avondmaalsviering heeft bijgewoond, tot een welwillend oordeel kwam, terwijl de Ritencon- gregatie ondanks het milde advies van de deputatie een scherpe ver oordeling formuleerde. Hoe de deputa tie op het feit, dat zij werd kortgeslo ten reageert, is niet bekend. De laatste reactie op de liturgische experimenten komt van paus Paulus: „Het leerstellige speuren naar het we zen van het ritueel geeft niemand ook maar in het minst het recht om op eigen gelegenheid de door de kerk ge vestigde eredienst te onidoen van zyn gewyde en ornamentele vormen", aldus de paus op een ontvangst van Italiaanse commissieleden voor Iiturgio en reli gieuze kunst

de Stem | 1967 | | pagina 9