;n n.v. Noordzee nog niet veilig door palen aan Medewerking bouw instructiebad Glaasje op en niet laten rijden: nu brommen Studiecommissie beveelt enge samenwerking aan papier voor uw pen sj-smokkelaar strenge eis Cadzandse hotelier Faas: In Sint-Jansteen Even uitblazen mevrouw DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 6 JANUARI 196T beschieten tse treiler \AIMACHINE- M PFAFF 1 SCHINEHUIS Jubilaris bij waterleidingmij in St.-Jansteen Kader van Z.C.P. bezint zich in Oostkapelle Vragen Te Wolphaartsdijk J. Verhage loco-burgemeester Begrip POLITIERECHTER MIDDELBURG Huisartsen V Aanbesteding parkeerterrein in raad Hulst Efficiency Zeeuwse veilingen Noodzaak Corselet modernste foundation Verzilverd bestek Verwarming Waardering Wolphaartsdijkers onderscheiden Terneuzen telt 903 inwoners meer Anti'-slipijzertjes Werknemerspartij lil Beat-Carnaval examen Werkloosheid V Huisartsen IV Gevaarlijker dan bankovervallers Inbrekersduo weer veroordeeld Plan in studie voor reconstructie Vismarkt Hulst jftXdvh* a-ji ■een moeilijkheden (ANP) Wegens over- de opiumwet heeft de of- ustitie bij de Haarlemse :n gevangenisstraf van één naanden tegen de Ajnster. .ouder F. J. S. geëist, die tijdens een controle van de Schiphol in het bezit was >ram hasjiesj. De verdachte vakantie te zijn geweest en daar zou hij een on. iben ontmoet, die hem de middelen had verkocht. De vliegtuig gemaakt en tij- inecontrole van de douane gehouden. De rechtbank zal uitspraak doen. GE (AP) De Deense bekendgemaakt dat zij tse treiler heeft geschoten piten de Faroe Eilanden en U van de mast van de trei- lehaald. I, de 298 ton metende Aber* :er, ging op de vlucht en de richting van Schotland, beweerden dat zij in hun sn. Verklaard werd dat de ïtrapt toen hij viste binnen nijlszone van de Far Oer. iiot werd benaderd door het i sser ijb es ch erming s vaartuig, n netten en vluchtte onder choten. aldus de marine in itenaad-machines 'en (tricot, jersey, en elastische zig- zigzag-machines :he zigzag-steek. :itsters laaimachineJ t u nog tobben naaimachine? /an een kan immers uw mgeachtwelk ngsruild ogelijkheid taak. straat 17 tel. 01640-5878 itraat 23 - tel. 01150-229-1 irkt 48 - tel. 01650-5546 gstr. CO - tel. 01600-31145 't 21 - tel. 04900-22570 9 - Vlisslngen Middelburg, traat 4 - Goes. lesberghestraat 16 - Huls' (Van een onzer verslaggevers) SINT-JANSTEEN In het pomp station te Sint-Jansteen van de n.v. Vlaanderen" is de heer J. P. de Dreu uit Sint-Jansteen gehuldigd in verbana met diens 25-jarig dienstjubilcum. De heer De Dreu is momenteel machinist in het pompstation. De pubilaris werd eerst toegespro ken door de directeur van de water leidingmaatschappij, ir. G. P. M. D'i- kötter uit Terneuzen. Deze bood het gouden jubileumspeldje van de maat schappij, een enveloppe met inhoud en een bloemenmand aan. De heer P- J. de Hoon sprak namens het personeel van 't pompstation. De heer Dikötter en hij prezen de heer De Dreu om diens ijver, trouw aan het bedrijf en bereidheid tot loyale samenwerking met zijn chefs en collega's. De huldiging werd ook bijgewoond door de staf van de waterleidingmaat schappij, door een deputatie van de personeelsvereniging en door burge meester mr. J. I. M. Heuser van Sint- Jansteen. 's Middag* recipieerde de heer De Dreu. (Van onze verslaggeefster) OOSTKAPELLE Met 28 deelne uiers is gisteravond in het vakantie oord Bos en Duin in Oostkapelle de eerste kaderdag van de Zeeuwse Chris telijke Plattelandsjongerenbond van «tart gegaan. Van de reeks inleiders, die tijdens de drie kaderdagen hun zegje zullen zeg- 6en, beet drs. B. Veltman, hoofd van de economisch-sociale voorlichting van de Nederlandse CBTB, de spits af. Bij de oehandeling van zijn onderwerp „zal ik net n°g wel doen?" sprak hij over het zelfstandig ondernemer worden in de nabije toekomst. Daarbij stelde hij o.a. de vele problemen rond de bedrijfsop volging in de landbouw aan de orde. Vandaag zal drs. M.C. Verburg, di recteur van het economisch-technolo- gisch instituut voor Zeeland, een inlei ding houden over de industrialisatie in Zeeland. (Van een onzer verslaggevers) CADZAND „Uiteraard ben ik blij met die aanbesteding. Maar dat wil nog niet zeggen, dat ik de toekomst daarom met minder zorgen tegemoet zie". Dat was het antwoord van de heer P. M. Faas eigenaar van het Cadzandse hotel „Noordzee", op de vraag of de vier nieuwe paalhoofden die het West Zeeuwsch-Vlaamse waterschap Het Vrije van Sluis voor zijn hotel in zee wil aanleggen, voor de si tuatie van zijn ruim dertig jaar oude hotel enige verbetering zou den kunnen brengen. Afgelopen maandag is de aanleg van de hoofden in hotel De Eenhoorn te Oostburg openbaar aanbesteed. De hoogste inschrijving beliep, zoals ge meld, 1.270.000,-. de laagste 828.000,-. Zoals bekend staat het hotel van de heer Faas al enige jaren letterlijk aan de rand van de afgrond: bij noordwes terstorm is de laatste jaren al zoveel van het duin voor het pand weggesla gen, dat eind vorig jaar een deel van het terras is verdwenen. Hoewel de situatie nog niet direct kritiek is, vreest men algemeen dat het hotel, dat bo venop een duintop is gebouwd, nog maar een paar stormen zal overleven. In de laatste algemene vergadering van het waterschap Het Vrije van Sluis werden nog vragen gesteld over de si tuatie bij de zeewering ter plaatse. Zo als al eerder luidde het antwoord van dijkgraaf J. Becu: „Er zijn plekken in de zeewering van West-Zeeuwsch- Vlaanderen die beduidend zwakker zijn; die verdienen prioriteit. Maar dat wil niet zeggen dat we er in Cadzamd niets aan willen doen". Dat wordt dan ook bewezen door de aanbesteding. De heer Faas is van oordeel dat de aanleg van palenrijen inderdaad kan bijdragen tot een verbreding en ver hoging van het strand voor zijn hotel. Maar voorlopig ziet hij voor de hoofden nog geen taak als directe kustverdedi ging. „Het duurt jaren voor het strand zover verbreed en verhoogd is dat het springvloeden kan opvangen", aldus de hoteleigenaar. „Dus voorlopig kunnen de palenrijen voor mijn hotel niet veel veranderen". (Van onze correspondent) WOLPHAARTSDIJK In de raads vergadering gaf het hoofd van de tech nische dienst, de heer J. Wij ga, een uit eenzetting over het verbeteren van de wegen in de bebouwde kom, speciaal in Oud-Sabbinge. Aan de technische dienst werd opgedragen een plan op te ma ken voor verbetering van het wegdek van de Bijsterweg. De burgemeester deelde mee dat b. en w. tot loco-burge meester hebben aangewezen de heer J. Verhage in plaats van de overleden wethouder Knuit. De burgemeester drong er sterk op aan om het Veerse Meer te vrijwaren voor toeneming van de beroepsvaart door middel van een aan te leggen Sloekanaal. Op 27 januari, 23 en 24 februari a.s. zal de piostcommandant van de rijks politie de verkeerscursus voor de in woners geven in het dorpshuis. Aan de vereniging Pro Juventute werd een sub sidie van ƒ10 per jaar verleend. Bij het bestemmingsplan Kristenburg wa ren alle leden teleurgesteld dat rijks waterstaat bezwaar had gemaakt tegen de mogelijkheid van aanlegsteigers bij de landhuizen, die daar zullen komen. Verder werd erop gewezen dat de be stemming van het Veerse Meer voor de recreatie, welke bestemming reeds lang vastligt en ook onlangs nog in de tweede nota van de ruimtelijke orde ning werd bevestigd, nu ineens hier door gewijzigd zou worden. Waarom, werd gevraagd, maakt rijkswaterstaat de vaarweg door middel van baggeren niet breder, zoals hij op het land bij de weg wel doet. Tenslotte werd het bestemmingsplan zodanig vastgesteld dat het verboden zal zijn aanlegsteigers bij de huizen te maken. Besloten werd over te gaan tot instelling van een zo genaamde schoolraad voor het open baar lager onderwijs. Tot ambtenaar van de burgerlijke stand werd met al gemene stemmen benoemd de heer D. Vleugel. De openbare lagere school Oud-Sabbinge, die het minimumaantal van 50 leerlingen niet telt, zal de ko mende drie jaar weer in stand gehou den worden. Vastgesteld werd een ver ordening op de verkoopgelegenheden van motorbrandstoffen, waarbij voor deze-gelegenheden eisen werden gesteld i.v.m. de verkeersbelangen. Bij de rondvraag drong de heer Ka- boord aan op demping van de put bij de Havenstraat. De heer P. Koeman bracht tenslotte verslag uit van de ver gadering van de Veerse-Meercommissie, (Van onze verslaggeefster) MIDDELBURG. Laat men zich, na het glaasje op, lijden, dan kan dat hoogstens een taxi kosten. Stap je, IJ.1 het gebruik van „edel vocht'* toch in een auto of op de fiets, het kost je meer. Tijdens de zitting vam de politierechter in Middelburg, werd weer een reeks ge vangenisstraffen en geldboetes uitge deeld. „Als je stomdronken bent, laat je auto staan!", waarschuwde de offi cier van justitie, mr. P. J. V. Roscam Abbing over de hoofden van de zon daars het publiek. Het was ook niet de eerste keer dat de 57-jarige kok uit Vlissingen J. L., dit te horen kreeg. Hij was dronken, nam toch plaats achter het stuur, veroor zaakte een hotsing en reed door. De officier van justitie vorderde een straf van drie weken gevangenis en andei- half jaar niet rijden. Politierechter, mr. A. W. Thöne, veroordeelde hem tot twee weken gevangenis en een jaar ontzeg ging, in de hoop dat L. nu de laatste keer voor het hekje is geweest. De 28-jarige gedetineerde J. V. uit Middelburg zal nog een week id de gevangenis door moeten brengen, om dat hij na het glaasje op toch op de fiets klom. Vier veroordelingen binnen de tijd van twee jaar vond de politie rechter wel wat veel. Hij veroordeelde V. conform de eis tot drie weken ge vangenis, waarvan twee voorwaardelijk plus een proeftijd van drie jaar met toezicht van het Consultatiebureau voor Alcoholisme. De kans, dat V. zijn nieu we betrekking zal verspelen is groot. Maar dat, zei de officier van justitie, is het risico van het vak. Eenzelfde geval overkwam slager A. B. (54) uit St. Laurens. Na een botsing in Middelburg reed hij, onder invloed van drank, door. De officier van justi tie eiste drie weken gevangenis waar. van twee voorwaardelijk, een proeftijd van drie jaar, plus toezicht en negen maanden ontzegging. De raadsman van verdachte mr. F. K. Adriaanse pleitte tevergeefs voor een onvoorwaardelijke straf. Hij wees erop dat zijn cliënt door ernstige ziekte van zijn vrouw helemaal van de kook was. De politierechter ver oordeelde de slager conform de eis. Een week gevangenis kreeg ook de 55-jarige olieman L. te N. uit Vlissingen, die na het drinken van teveel bier op zijn fiets stapte. Hij werd veroordeeld conform de eis. Bij wijze van aanmoediging veroor deelde de politierechter de werkman P. N. (50) uit Roosendaal conform de eis tot twee weken voorwaardelijke ge vangenisstraf, een proeftijd van drie jaar, plus blijvend toezicht. N. heeft in middels al een respectabel aantal ver oordelingen achter de rug. Omdat hij toch iets van zijn straf zou voelen, kreeg hij een geldboete van 100, (Van een onzer verslaggevers) HULST De raad van Hulst heeft voor de hedenavond te houden spoed eisende vergadering een voorstel tot onderhandse aanbesteding van de aan leg van de eerste fase van het par keerterrein 's Gravenhof aan de fa. Koster en Visser te Hulst voorgelegd gekregen. Gedeputeerde Staten hebben onlangs het gemeentebestuur van Hulst ge machtigd voor het doen van een uit gave van 225.000 gulden voior die aan leg van het eerste gedeelte van het parkeerterrein. De fa. Koster en Vis ser heeft ingeschreven voor een be drag, dat beneden de kostenraming ligt. In hun preadvies zeggen b. en w., dat de aanleig van het parkeerterrein, de eerste aanzet in de sanering van de Hulster binnenstad, zo spoedig moge lijk (d-w.z. zo snel G.S. hun fiat aan de onderhandse aanbesteding hebben gegeven) zal beginnen. Een ander voorstel is dat tot on derhandse aanbesteding van de aan leg van een riolering langs de verbin dingsstraat tussen de Zandstraat en de Zoutestraat, eveneens aan de fa. Koster en Visser. (Van onze correspondent) GOES In een officieel be richt aan alle leden van de vei lingen op Zuid-Beveland en Wal cheren is meegedeeld, dat de zgn. commissie van acht die zich zoals gemeld bezighoudt met de vraag op welke wijze een nau we samenwerking tussen deze vei lingen mogelijk zou zijn, tot de conclusie is gekomen, dat het wen selijk is te komen tot de vorming van een toporganisatie waarvan de vier veilingen lid zouden kun nen zijn. De bestaande veilingen zouden bepaalde bevoegdheden aan dit toporgaan kunnen dele geren. Welke bevoegdheden dit kunnen zijn, is een van de voornaamste studie-objec ten van de commissie. Het Centraal Bu- réau van de Tuinbouwveilingen is ge vraagd hierin van advies te willen die nen. De commissie uit de veilingen van Krabbendijke, Kapelle, Goes en Middel burg zegt dat de noodzaak om tot een Hij is dus nog allerminst optimistisch gestemd als het gaat om de veiligheid van zijn hotel Noordzee. Dat is hij wel in een ander opzicht: ,Ik heb de in druk dat men van waterschaps- en wa terstaatszijde de laatste tijd beduidend meer begrip aan de dag legt voor mijn moeilijkheden", zegt hij. „Dat kan op de duur gunstige gevolgen hebben". - uf Nederlandse vrouw heeft op het éi van foundations het corselet ontdekt en er liaar hart aan verpand, jen bekende foundation-industrie in Noord-Brabant, die in corselets een compleet assortiment brengt voor de confectiematen 38 tot en met 52, con stateert dat haar omzet in deze foun- w J1? Sedurende dit jaar meer dan 1965 eV0Udige bedraa^t van die over j ?,et corselet is een moderne foun- "estemd voor de hedendaagse, modebewuste vrouw. Het is een foun- vniS11 één s^uk, dat het figuur corrigeert, gemaakt is an nieuwe lichte materialen, prettig dragen en even gemakkelijk nylo-kousen gewassen als een pöar +Q0n\aeen i(*€e te krijgen over de Juis- „.^7®-n van de populariteit van het orselet, heeft de desbetreffende foun- JP^i^'dustrie oen klein opinie-onder- ÏÜSr- consumenten gehouden, dat eÜJÜ *s a^ëesloten en enkele verras- 2de, resultaten heeft opgeleverd. «tÜ? dat het corselet meer dan ,w5e, foundation ook de vrouw de oorstelling geeft van een tweede huis, «e zich soepel voegt om het lichaam »ü„ZOirg voor een totale correctie en vfoeiend silhouet, met inbegrip van ïrjjs en de maag. Dit laatste argu- wS:Vs vooral ook voor jonge vrou- d<SJVan caL20 tot ca' 30 Jaar) van °°rslaggevende betekenis. Voorts blijkt het corselet de ideale foundation te zijn onder fijngebreide bovenkleding die momenteel veel wordt gevraagd. De kwaliteit van verzilverd bestek hangt af van de dikte van de zilver laag, speciaal op plaatsen die veel hebben te verduren, van de hardheid van de zilverlaag en van de hechting van de zilverlaag op het materiaal er onder. Voor het mes komt daar nog bij de kwaliteit van het staal van het lemmet en de bevestiging van het lem met aan het heft. Op al deze punten onderzocht de Consumentenbond een twaalftal mer ken, zoveel mogelijk in hetzelfde mo derne model. Meestal waren deze merken, of in zaken van huishoudelijke artikelen of bij de juwelier verkrijg baar. Eenmaal gold het een premie artikel van een levensmiddelenfiliaal en eenmaal een merk dat alleen via huisbezoek wordt verkocht. De kwaliteitsverschillen die dit on derzoek opleverde, waren slechts zeei gering. Daar de prijsverschillen vaak wèl zeer groot zijn, its er, zo conclu deert de Consumentenbond, weinig te gen de prijs of eventueel het model bij de keuze de doorslag te laten geven (Van een onzer verslaggevers) SINT JANSTEEN De raad van Sint Jansteen heeft met 10 stemmen voor en één stem tegen (die van de heer R. van Acber) besloten, dat de gemeen te mee zal werken aan de stichting van een instinictiebad door het bestuur over de lagere scholen en de meisjesschool voor voortgezet lager onderwijs. De voorzitter, burgemeester mr. J. I. M. Reuser, deelde mede, dat misschien nog in de loop van 1967 met de bouw van het bad (waarschijnlijke afmetingen: 25 x 4 meter) zal worden begonnen. Een aantal leden vond de plannen te klein van opzet. Zij pleitten voor deel name van de scholen te Heikant en Ka- pellebrug in de realisering van het zwembad. Burgemeester Reuser ant woordde, dat de raad er zich in eerste instantie over diende uit te spreken of hij het zwembad voor de scholen ge wenst acht of niet. ,,In de opzet kun nen nog wijzigingen worden aange bracht", zei hij. De heer Van Acker vond het antwoord van de voorzitter niet voldoende. Hij stelde als voor waarde voor zijn fiat, dat de scholen van Heikant en Kapellebrug (dat ge meentelijk onder Clinge valt en paro chieel onder Sint Jansteen) ook mee zullen doen. De burgemeester wees er toen op, dat, indien mogelijk, ook deze scholen van het toekomstige bad ge bruik zullen kunnen maken. Nochtans stemde de heer Van Acker tegen het voorstel van b. en w. om de gevraagde medewerking te verlenen. Een uitgebreid punt van discussie was ook het voorstel van b. en w. tot het doen aanbrengen van centrale ver warming in de ambtswoning van de burgemeester. De kosten worden ge raamd op 8500 gulden. Zes leden van de raad stemden tenslotte voor, vijf (de heren Van Acker, F. Dobbelaer, R. Eeman, G. Engels en P. Stevens) tegen. In de besluitvorming van de vroede vaderen in deze zaak bleek de gemeen telijke herindeling een duchtig woordje mee te spreken. De heren Van Acker en Dobbelaer bijvoorbeeld betoogden, dat een uitgave voor het aanbrengen van centrale ver warming in het burgemeestershuis on verantwoord is met het oog op de komende herindeling. De heren Z. Pleu- nis en R. Martinet bleken het daar he lemaal niet mee eens. „Zolang wij nog zelfstandig zijn, moeten we doen wat we kunnen doen", zeiden zij, daaraan toevoegend, dat centrale verwarming tegenwoordig geen luxe meer mag he ten. De heren Stevens en Engels meen de, dat tegenover de vereiste investering een adequate huurverhoging moet staan. Wethouder L. de Kerf liet weten, dat de minister van Binnenlandse Zaken de huur, die de burgemeester voor het gi not van zijn ambtswoning verschuldigd is, opnieuw zal vaststellen. Dat bleek geen voldoende garantie voor de beide raadsleden. De burgemeester merkte met betrekking tot de gemeentelijke herindeling nog op, dat het niet zo zeker is, dat die op zeer korte termijn beslag zal krijgen. De raad besloot ook tot het verlenen van een subsidie van 50 gulden aan de r.-k. Hulster Atletiekvereniging. „Men moet deze subsidie zien als een sym bolische blijk van waardering voor wat die vereniging voor de jeugd, ook van onze gemeente, doet", aldus burgemees ter Reuser in antwoord op een vraag van de beer R. Eeman, die graag een grotere subsidie uit de bus zag komen. Andere besluiten golden de aankoop van een stukje grond in het exploitatie plan West, het verlenen van medewer king bij de aanschaf van leermiddelen voor het verkeer s onder wijs op de v.g.l.o., bij het plaatsen van een deug delijke afrastering langs een gedeelte van de speelplaats bij de jongensschool en de vaststelling van de bedragen per leerling over 1967 voor de lagere scho len en de v.g.l.o. op respectievelijk 84 en 144, 20 gulden. nauwe samenwerking te komen in de eerste plaats is gelegen in de sterk stij gende kosten van het veilingapparaat. Om tot een goedkopere exploitatie te kunnen komen, zal een sterke mechani satie noodzakelijk zijn, die echter hoge investeringen zal vergen. Er wordt ook op gewezen dat een dergelijke mechani satie alleen maar goedkoper kan wor den, indien er grote hoeveelheden kun nen worden verwerkt. Een tweede reden tot nauwe samen werking is gelegen in de uitbreidings plannen die er bij de meeste veilingen bestaan vooral ten aanzien van de koel huizen en de sorteerinricht'ingen. Een samenwerking hierin zal zowel ten aan zien van de bouwkosten als ten aanzien van de exploitatiekosten voordeliger zijn dan bij een geheel gescheiden realisering van de plannen. Als derde hoofdreden om tot een nau we samenwerking te komen noemt de commissie de noodzaak om door samen bundeling van het aanbod weerstand te kunnen bieden aan de zich sterk wijzi gende omstandigheden op de afzetmarkt. Deze markt vraagt grote uniforme partijen fruit en de zekerheid dat het fruit ook regelmatig op de markt zal worden gebracht. De commissie, die onder leiding «staat van de heer P. J. J. Dekker te Wemel- dinge en waarvan ir. J. Minderhoud te Wilhelminadorp secretaris is, zegt over tuigd te zijn dat de problemen die zich zullen voordoen bij dit alles vele zijn en ingewikkeld van aard. De omstandighe den dringen er overigens wel toe zo snel mogelijk doeltreffende besluiten te nemen. Bij al het werk van de commis sie staat voorop de veilingleden een zo sterk mogelijke positie te verzekeren bij de afzet. (Van onze correspondent) WOLPHAARTSDIJK In een op het gemeentehuis te Wolphaartsdijk gehou den bijeenkomst van de gemeenteraad met genodigden reikte burgemeester Beelaerts van Blokland aan de brand wacht eerste klas, de heer H. Broyl, het diploma van de Koninklijke Neder landse Brandweervereniging uit, we gens 15-jarige dienst bij het vrijwillige brandweerkorps te Wolphaartsdijk. Ver volgens reikte hij aan de heer P. Kik dé zilveren erepenning van de gemeen te met bijbehorende oorkonde uit, die de gemeenteraad hem had toegekend voor zijn stimulerende initiatieven en indrukwekkende werkkracht t.b.v. ver schillende plaatselijke verenigingen en stichtingen en voor het belangeloos aan wenden van zijn organisatorische gaven en niet genoeg te waarderen ijver voor een bloeiend sportleven te land en te water en voor zijn inzet bij de ramp in 1953. Aan beide dames van de onder scheiden heren werden bloemen aange. boden. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN. Eind vorig jaar be reikte Terneuzen het aantal van 20.000 inwoners. Inmiddels was de stand van de bevolking op 1 januari van dit jaar al weer 29 hoger, hetgeen betekent, dat Terneuzen er in het afgelopen jaar 903 inwoners heeft bijgekregen. De totale vermeerdering is 2062. Er zijn echter 163 inwoners overleden en 996 vertrokken naar elders. Terneuzen heeft zijn groei te danken aan 1642 vestigingen en 420 geboorten. Op de televisie en in de kranten u, een „nieuwtje" bekend gemaatk da' in de praktijk al meer dan 30 jaar oud is. Wijlen mijn vader gebruikte deze antd-slip-ijzers toen hij uit een kleiput van 10 mieter diep kruiwagens met klei moest sjouwen over een smal le plank. Om niet uit te glijden ge bruikte hij deze „nieuwe" ontdekking. Wel kan ik vertellen dat de anti- slip-ijzertjes van nu verkeerd worden- bevestigd, want op deze manier hel pen ze niet tegen gladheid. Wel als ze bevestigd zouden worden tussen de hak- en zioolholte. Dat bewees tenmin ste de praktijk van dertig jaar terug. Ik geloof dat mijn vader hartelijk zou lachen als hij hoorde dat dit de nieuw ste uitvinding is. Vroeger kon hij er trouwens helemaal niet om lachen, want toen moest hij voor 12 gulden per week kruiwagens met 100 kg klei uit een tien meter diepe put haten. BREDA, G. W. NIJKAMP. Eindelijk een partij die de belangen van de werknemers gaat waarmaken. De kandidatenlijst zal bestaan uit gewone mensen, dus nu eindelijk eens geen doctorandi en geen mees ters in de rechten. Dit zal een ware opluchting zijn voor de werknemers. TERiHEIJDEN, J. V. De vraag dringt zich op hoe we de beat moeten beoordelen. Als iemand met verstand van (klassieke) muziek op zijn gemak een beatnummer gaat beluisteren, kan ik me levendig voor stellen, dat het een ware, verschrik king is (jankende, kreunende gita ren, die heel de tijd hetzelfde doen, en een kerel, die niets van zingen weet). Maar dit is niet de manier om beat te beoordelen. Een beatnummer moet je beleven: howel de vergelij king niet erg vleiend is voor de beat, dacht ik de beat het best te kunnen vergelijken met carnaval: als je als toeschouwer carnavalsvierders gade slaat, snap je niet wat die mensen bezielt, maar als je zelf meehost en meezingt, als je het zelf meebeleeft, waardeer je het. Als je zo de beat be leeft, zul je hem waarschijnlijk waar deren. Daarom spreekt men ook niet van een „mooi" beatnummer. maar van een „lekker" nummer. Voor zeer velen zal het een onwennig idee zijn, dat dergelijke muziek kunst kan blijken te zijn, maar ik zou de mogelijkheid niet a priori uit willen sluiten. BREDA P. v. Dongen Rij Velen zullen het met mij eens zijn, dat de manier, waarop rijexamens worden afgenomen hoognodig herzien moeten worden. Zoals het nu is, is de kandidaat overgeleverd aan de wille keur van de examinator. Ieder mens is aan stemmingen onderhevig en deze worden vaak afgereageerd op anderen. Men kan niet in beroep gaan. Im mers er zijn geen getuigen. Volgens mijn bescheiden mening zou het rij examen afgenomen moeten worden de instructeur in het bijzijn van een gecommiteerde. Daarbij zou ik willen voorstellen voor elke kandidaat een geheime route uit te stippelen (zoals examenopgaven ook geheim zijn). Hierdoor zou worden bereikt, dat een examen strikt eerlijk afgenomen wordt. Ikzelf heb verschillende examens met goed gevolg afgelegd (geen rijexamen) Maar nooit bij een examinator alléén. BREDA Mevr. J. T. B He lees zojuist: Gastarbeiders krij gen ook werkloosheidsuitkering maar ik zou zeggen: terug naar waar je vandaan komt. Zo is het met mij ook altijd al geweest en het hemd is nader dan de rok. Overigens,, men is toch gewoon voor z'n plezier werkloos; neem mijzelf. Wij krijgen op 1 - 3 - '66 ontslag van een werk en van één baas. Er zijn jonge kerels, die f 110,- trekken. Er zijn getrouwden bij van f 124,-. Zou u dan nog gaan werken? Nee zeker. Maar nou iets anders. Ik en nog een getrouwde vriend trekken maar f 87,30. Hoe bestaat dat? Mi nister Veldkamp schijnt er ook geen raad mee te weten. Ik hoor niks maar dan ook niks van hem. Maar een troost voor mij en mijn vriend: na 9 januari gaan wij de huisarts contant betalen en het ziekenfonds gaat gedeeltelijk terugbetalen over een weg van 1000 km. Wat zou er gebeuren als men die grote kopstukken eens voor 87,30 liet rondkomen? Volgens mij hebben hun lieve vrouwtjes minstens f 100,- per week nodig voor de kapster en kousenwinkel. Als wij ergens komen dan is de grote mond voor ons. En zwijgen. En blij zijn dat je nog mag ademhalen. Smeer de zuiger van uw pomp goed. Het wordt pompen of ver zuipen. Of weet de redactie een betere weg voor mij en mijn vriend? ST.-WILLEBRORD Mart de Jong Ja, blijven doorvechten voor het recht op menswaardig werk en het recht je waardig tonen. En vragen blijven stel len aan overheid en volksvertegenwoor digers. Voor het Nederlandse volk zal de ernst, waarmee de huidige werk loosheid wordt aangepakt, in sterke mate bepalend zijn voor de wijze, waarop bij de kamerverkiezingen de stem wordt uitgebracht. Overigens: ook buitenlandse arbeiders hebben recht op een menswaardige behande ling. (Redactie). Ik ben toch wel erg geschrokken van het voorstel f 12,- te berekenen voor een ziekenfondspatiënt. Ja mis schien krijgen nu de huisartsen eens een welverdiende rust, want ik geloof dat je nu wel wacht als je bijvoorbeeld veel pijn hebt. Zelf zal ik als een van mijn kin deren iets mankeert wel de hulp van mijn' huisarts inroepen, maar ik heb 2 kinderen. Je zult er meer hebben, dan zit je goed, zeg! Bij een gezin met opgroeiende kinderen is de dokter in de regel vriend aan huis, dat zal nu wel veranderen. Enfin, ze zijn nu ook zo ver met de kankerbestrij ding gevorderd dat, wanneer je een knobbeltje voelt zitten en anders in paniek naar je dokter rende, je nu wel wacht dat je misschien voor een opgezette klier of klein abces f 12,- moet neertellen, terwijl het geval uit zichzelf wel over kan gaan. De zie kenfondspatiënten wens ik allemaal een gezegend en gezond 1967. BREDA j. Segers Als het door moet gaan dat de pa tiënten de huisarts eerst zelf moeten betalen, dan zal dit voor de arbeiders klasse en de minder draagkrachtigen een ware ramp worden. Vooral wanneer het hoofd van het gezin met alleen minderjarige kinderen ziek zou wor den. Dit is al een strop voor het gezan en gewoonlijk moet men 2 a 3 weken op uitkering wachten. En als men nu eei*st de huisarts moet betalen, waar zal men het geld vandaan moeten ha len, daar men toch al van de ene week in de andere moeten leven in deze du re tijd. En hoe moet het nu b.v. bij ons in St.-Willebrord waar zeker 40 procent werkloos is en een uitkering hebben van f 80 tot f 160 voor hun gezin. Waar moeten die van betalen? Men zal ze vermoedelijk gaan verwijzen naar de bijstandswet maar daar gaat ook 2 a 3 weken overheen voor ze beslist hebben en het ziek worden zal men toch niet? uit kunnen stellen. Dus dit gaat een groot gevaar worden voor de volksgezondheid. Het is daar om te hopen dat deze regeling geen doorgaing zal vinden. Wel ben ik het er mee eens dat de airtsen een goed be- staan en een onbezorgde oude dag moeten hebben, maar deze regeling is echt onbegrijpelijk. ST.-WILLEBRORD L. Gabriëls In de nacht van Schmelzer stuurde rechts, links naar huis, want de winsten moesten veilig worden gesteld, en die winsten, daar liegt het niet om, want volgens statistieken is het de laatste 10 jaar aan ca. 5000 niet vain slimmigheid ontblote vaderlanders ge lukt, miljoenen naar zich toe te har ken Als we aannemen dat ieder voor zich 10 min. pikte, is daar 50.000 miljoen mee gemoeid. Voegen we daarbij nJog 5000 personen waarvoor pa en ma de centjes reeds eerlijk hadden gepikt dan zijn we kwijt alleen aan deze 10.000 vaderlanders, in totaal 100.000 miljoen harde guldens Voegen we hierbij nog een legertje ijveraars, die het gelukte, met of zon der kruiwagen, een warm plekje bij de staatsruif te veroveren dat ook heil veel oplevert, dan blijft er voor de res terende 12 miljoen landgenoten niet veel over, en beginnen we aardig te gelijken op een middenoosters land en is de crisis nabij Een crisis biedt voor kapitaalbezitters enorme winst mogelijkheden, maar zal door de bevol king niet worden geacepteerd daar de ze minder aangename herinneringen heeft aan een vorige crisis met Colijn's viskoppensoep, en het kwartje van Romme, en dan begint het gedonder in de glazen, waarvan we deze zomer in de grote steden reeds een voorproef je hebben gehad. Was het onrecht in den lande vroe ger te groot, dan kwamen hiertegen socialistische partijen wel eens in ver zet, maar nu deze nis', alleen hun naam, doch ook hun energie hebben verloren, en de bonzen' met een Amerikaans dienstvaardigheidsdiploma in hun zak lopen, heeft niemand daar nog ver trouwen in Gelukkig beginnen ook in ons land de intelligente jongeren zich steeds meer voor het wel en wee van het mensdom te interesseren. Het reactionaire be stuur der antieken, dait ons oorlog en crisis, armoede en geldophopingen bracht wordt steeds meer verworpen. Laten we dit in alle geval voorop stellen: In een land als het onze, dat door zijn ligging, door zijn bodemrijk dom, en de kennis- en energie van -zijn inwoners tot de rijkste landen der we reld behoren is, bij goed bestuur, een crisis onmogelijk Wordt onze economie in gevaar ge bracht door personen die het geld aan de gemeenschap ontfutselen, dan dient er afdoende tegen hen te worden opge treden, daar ze gevaarlijker zijn d'an bankovervallers met Citroëns. SEPPE, S. Visser-Backs (Van onze verslaggeefster) MIDDELBURG „Wie geen gezellig heid kent, komt tot drinken. En de drank is de oorzaak van een hoop ellen de", aldus mr. W. van Vliet, de raads man van het Vlissings inbrekersduo W. W. en C. de N., dat voor de politierechter in Middelburg verscheen. Mr. van Vliet meende dat huiselijke omstandigheden, waardoor de jongens in hun jeugd teveel tekort zijn geschoten, er de oorzaak van zijn dat het tweetal een leven van veel vallen en opstaan leidt. Voor beiden gold nog een proeftijd, toen zij 's nachts „in een bepaalde stemming" een inbraak pleegden in een consumptietent in Vlis singen. Bovendien hingen ze, aldus de officier van justitie, mr. P. J. V. Roscam Abbing, die nacht de beest uit. Hij eiste voor beiden een onvoorwaardelijke ge vangenisstraf van 4 maanden. De poli tierechter, mr. A. W. Thöne, veroordeel de W. conform de eis en De N. kreeg 20 weken, waarvan 6 voorwaardelijk plus een proeftijd van 3 jaar met toezicht van het consultatiebureau yoor alco holisme. (Van een onzer verslaggevers) HULST Het gemeentebestuur van Hulst heeft plannen In studie voor een reconstructie van de Vismarkt, decon structie is goeddeels mogelijk, nu de twee imposante maar dode kas tanjebomen, die jarenlang op de Vis markt gestaan heb°en, zijn gerooid. Een kabelkast van de PZEM op de Vismarkt vormt nog een kleine sta in-de-weg voor de reconstructie. De eerste kastanjeboom, die al gerui me tijd dood was, werd reeds enige tijd geleden gekapt. Gisteren en eergis teren is de tweede boom, die inmid dels ook was afgestorven, gerooid. Eergisteren werden de zwaarste en langste takken afgezaagd, gisteren heeft meh geruime tijd nodig gehad, om de dikke stam te verwijderen. Het verkeer ondervond enige belemmering dopr het tweedaagse karwei De Vismarkt is een belangrijk ver keerspunt. Vanaf dit plein, waarop een parkeerterreintje beschikbaar is, kan men in de richting van het centrum van de Hulster binnenstad of in die van St.-Jansteen of Axel rjjduen.

de Stem | 1967 | | pagina 5