Horeca wil pakket vakantie-attracties gesprek met PIK's GOED JAAR VOOR N.V. HAVEN VAN VLISSINGEN Bouw begint deze maand Kantonniers knooppunten in strakke organisatie bij sneeuwstrijd op Zeeuws gladheidsfront Noord- en Zuid-Beveland: 264 Zeeuwsch- Vlaanderen344' Zuster werd 105 jaar D. Roos 3 DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 6 JANUARI 1967 3 orgen TEM d maakt leling iragebedrijf )OG WATER Vandaag Morgen nieuws uit en streek >ag. 3 en 5 Auto slipte, drie gewonden Mevrouw De Nijs Zeeu wsch- Vlaamse kookkampioene Zelfstandig Geen zand Geen zout Duur Twee Gedeputeerden naar huwelijk Margriet en Pieter POETSEN.. PRUTSEN. „LOPEN". Hagelscliade in 1966: 17 miljoen Ongeveer 2,900 Zeeuwen wachten op telefoon Brand aan boord binnenvaart- tanker vrij snel geblust Beste sierduif Geslipt tegen politie-auto HUREN ROUTES Pakjes gestolen vlees duur betaald Blonde Zeeuwse duinen alleen niet genoeg enkele weken een of ;ht ySTRAAT 9 of bij 5 LEFOON 01140—3377 i mmissie zich in meerder, et wetsontwerp zal kanten ■schijnlijk. Alleen de Ie- prot. christ. fractie heb bende bezwaren tegen het s van B. en W. is er voor, rekking tot de gemeente. ;ling conform het ontwerp -dt besloten. Burgemeester )ijke verklaarde enige tijd nover ons, dat het wetsont- ?n daar weliswaar ,,een Ïtisch in zijn redactie" is, roorziet in inwilliging van van de Axelse raad. 'ADVERTENTIE VOOR NOORD- EN UID-BEVELAND A. de Ruyterlaan 35 Tel. 01100-6581 laterdag 7 januari. t: 12.06 en 00.00 uur. Ter. 57 en 00.00 uur. Vlissingeir .48 uur. Wemeldmgo 0.10 p 19.30 uur Schieting pper 19.30 uur Vlassersbal s 15 uur Avonturen van 4 t.m. 12 jaar; 19.30 uur De le River Kwai vanaf 12 jaar ur The sound of music, a.I, ouw 20 uur Rooie Sien, 18 j, LE rd Bos en Duin 9.30 uur Zeeuwse CPJ Iranje 10 uur Zeeuwse spuit- !ur De lokvogels, 14 j. 10 uur De lokvogels, 14 J. G '0 uur Patrouille 13 onder 4 j. De lokvogels, 14 j. G f De lokvogels, 14 j. en 21 uur Patrouille 13 on- ur, 14 j. bar 19.30-23.30 uur Th# 19 en 21 uur De lokvogels, n 21 uur De lokvogels, 14 j, ouw 20 uur Rooie Sien, Ider 19.30 uur Prijskaarting l en 20 uur The sound of ir Beau geste, 18 j. LE d Bos en Duin 9.30 uur leeuwse CPJ e Gentse Vaart 19 uur Prijs- ids Welvaren Bal e Instuif 18.30 uur Home- trijden r.t.c. The Middel- ninck 15 uur Schieting ANDE nde 15.30 uur Puntenschie- lijssen Prijspiering (Van onze correspondent) KAPELLE Op de rijksweg bij de Smokkelhoek in Kapelle-Biezelinge is donderdag de heer J. M. B. uit Vlis- singen met zijn personenauto door de gladheid in een slip terechtgekomen, die eindigde in de naast de weg gele gen sloot. De auto werd daarbij zwaar beschadigd. De zuster en moeder van B- die ook in de wagen zaten, mves- ten met de bestuurder, per ambulance naar het ziekenhuis te Goes worden gebracht. Na daar behandeld te zijn konden B. en zijn zuster A. J. P. B. per taxi naar huis terugkeren, maar de moeder, mevr. M. B.-van H. moest met hoofdwonden en een gebroken pols in het ziekenhuis blijven. (Van een onzer verslaggevers) SCHOONDIJKE Mevr. A- de Nys- Rerckhaert uit Kloosterzande heeft met haar Mexicaanse bonenschotel" gisteren op de Schoondykse peulvruch- tendagen de ereprijs, de Gouden erwt'' in de wacht gesleept. Hiermee zou zij kookkampioene van Zeeuwsch-Vlaande ren kunnen worden genoemd, aange zien zij op 19 december van het vorig jaar al in Hulst de beste kookster bleek van de Oost-Zeeuwsch-Vlaamse platte landsvrouwen. Zij heeft het gisteren met de da mes die in Hulst de 2e tot en met de 6e plaats innamen, moeten opnemen tegen de zes beste kooksters uit het westelijk deel. Uit deze strijd kwam zij als winnares te voorschijn. Prijsuitreikingen, waarvan die van de Gouden erwt" er een was, vorm den het sluitstuk voor de twee peul- vruchtendagen in de grote praktijk hal van de 1 andbouwpraktijkschool te Sohoondijke, waar vooral woensdag middag en gisteren een zeer groot aan tal belangstellenden kon worden ge noteerd. Bij de andere wedstrijden vielen de eerste prijzen te beurt aan de huis houdschool te Terneuzen (koken) en de heer R. de Jonge uit Sasput die voor zijn prestatie een hoeveelheid zaaizaad voor een ha mocht ontvangen. De uitslag van de ideeënwedstrijd voor een verbetering van de methode bij de stambonenoogst zal eerst over een maand bekend zijn. De deelnemers hebben ruim vier weken de tijd om hun ideeën te zenden aan de rijksland- bouwconsulent, ir. L. Th. de Wit, te Axel. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De organisatie van de bestrijding van sneeuw en gladheid op de wegen ligt als een net over Zee land. De knopen van het net worden ge vormd door de kantonniers van ryks- en provinciale waterstaat. En zodra het nodig is worden deze mannen als een leger gemobiliseerd of liever: ze mo biliseren zichzelf. Hoewel de organisatie per dienstkring geregeld is, zijn het toch in de eerste plaats de kantonniers die de verant woordelijkheid dragen. Ieder heeft voor zijn weggedeelte 's winters een speciale waakplicht, hetgeen inhoudt dat hij ook 's nachts enige keren moet controleren of het noodzakelijk is de nodige maat regelen te nemen. Hij trommelt de col lega's op en de chauffeurs van de vrachtwagens, welke laatsten volgens afspraak door particuliere vervoerson dernemingen steeds gereed worden ge houden voor gebruik. De gladheidsbestrijding is een dure aangelegenheid. Het zou echter onbe taalbaar worden als rijks- en provin ciale waterstaat (hun organisatie in de ze loopt parallel) voor dit doel ook nog speciale vrachtwagens in eigen beheer zouden moeten nemen. De kantonniers werken zelfstandig op het weggedeelte waarvoor zij ver antwoordelijk zijn. Wel houden hun chefs de supervisie en ook is er een nauw contact tussen de verschillende groepen, want het mag niet voorkomen dat op het ene weggedeelte wel en op het andere de gladheid niet bestreden wordt. Overigens heeft de ene weg vlugger last van gladheid dan de andere. Splin ternieuwe asfaltwegen b.v. zijn veel ge voeliger voor rijpaanslag dan klinker wegen. „Daar is de eenvoudige, natuur kundige verklaring voor", aldus de woordvoerder van de Zeeuwse provin ciale waterstaat, „dat een dof, zwart lichaam een veel sterkere warmte- uitstraling geeft". Strooit men in de steden by voorkeur zout, op de Oosterscheldebrug waakt men er nauwkeurig voor toch vooral geen korrel-zout te strooien. Het beton zou door het zout ernstig worden aan getast het zou verpulveren. Zelfs het gebruikelijke plaatzand mag hier geen dienst doen, ér wordt slechts gewerkt met „zoet" rivierzand. Niet alleen op de brug zelf, maar ook enkele honder den meters voor en voorbij de brug. Hoewel de gladheidsbestrijding op de Oosterscheldebrug tot de dienstkring Goes ressorteert is er ook op de andere oever een speciaal rivierzand-depot op gericht. Er zijn twee manieren van gladheids bestrijding: het strooien met zout of zand en het werken met de sneeuw ploeg. Gewoonlijk worden in Zeeland voorspanploegen gebruikt, waarbij eveneens vrachtwagens van particulie ren worden ingeschakeld. De ploegen kunnen slechts gebruikt worden als de sneeuwlaag een behoorlijke dikte heeft bereikt. En dat gebeurt in Nederland hooguit twee tot drie maal per seizoen. „Die gladheidsbestrijding is een duur apparaat", zegt men bij provinciale wa terstaat, „het moet er zijn, het moet zo efficiënt mogelijk werken, en toch doet het maar enkele dagen per jaar dienst". In de nacht van woensdag op donder dag heeft het intussen zijn eerste werk verricht. De zon heeft daarbij stevige hulp geboden. Ook in de belangrijkste straten van dorpen en steden kwamen de gemeentelijke sneeuwruimers in actie. Alleen in de dicht bij zee gele gen gemeenten, heeft men nauwelijks enige hinder van deze eerste sneeuwval ondervonden. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Behalve de Com missaris van de Koningin in Zeeland en diens eclitgeifote zijn ook twee le den van Gedeputeerde Staten uitgeno digd om de huwelijksvoltrekking van prinses Margriet en mr. P. van Vol lenhoven in de Grote Kerk te Den Haag bij te wonen. De zes gedeputeer den van Zeeland hebben uit hun mid den de heren A. Kaland en A. van Geesbergen aangewezen om de plech tigheid bij te wonen. De echtgenotes van de gedeputeerden zjjn niet uitgeno digd. TILBURG (knp) De heer J. Kamphorst, thans als staf-medewer ker en organisatie-adviseur verbonden aan het Provinciaal Opbouworgaan voor Noord-Brabant te Tilburg, is be noemd tot adviseur voor de bisdom men Breda en 's-Hertogentoosch inzake sammwerkingsvraagstuWcen voor de paslora-al in beide bisdommen. De be noeming gaat in op 1 februari. In de steden gebruikt men over het algemeen zo weinig mogelijk zand. Dit veroorzaakt na de vorst alleen maar moeilijkheden bij de afvoer. Op de buitenwegen heeft men daar geen last van. De kantonniers strooien gewoonlijk een mengsel van zand en zout op de wegen. Bij voorkeur zelfs niet teveel zout, omdat de auto's daarvan te lijden hebben. Het laden van de vrachtauto's ge beurt tegenwoordig in vrijwel geheel Zeeland niet meer met de schop. Er zijn mechanische, of zelfs elektrische laadapparaten voor in de plaats geko men. Het gaat niet alleen sneller, het kost ook minder inspanning. Het aan tal zaïiddepots is daardoor echter op merkelijk kleiner geworden. Kon men vroeger volstaan met hier en daar een hoop zand langs de wegen, nu opereert men vanuit een aantal efficiënt uitge kozen hoofddepots. Een ding ontbreekt er bij de mees te: verlichting. Al hoeft men dan zelf niet meer met de schop te werken, het heeft zijn voordelen om tenminste te kunnen zien of de apparatuur goed werkt. Gladheidsbestrijding wil nu een maal nogal eens vaak een nachtelijk karwei zijn. Tegenwoordig meer nog dan yroeger, toen men bij een veel min der intensief verkeer, nog wel eens wilde afwachten of de gladheid niet vanzelf zou verdwijnen, zo goed als het ook vanzelf gekomen was. (Van een onzer verslaggevers) BERGEN OP ZOOM. De hagel- schade is in 1966 groot geweest. In heel Nederland werd er voor ongeveer 17 miljoen gulden door de hagel vernield. Hoewel een en ander nog niet precies statistisch is vastgelegd, staat wel vast dat West-Brabant tot een van de zwaarst getroffen gebieden behoort. Het ergst zijn getroffen de landbou wers en de fruittelers. De tuinders in mindere mate. Niet alleen bij de verze keringsmaatschappijen is de schade van 17 miljoen hard aangekomen, maar ook bij de landbouwers en fruittelers, van wie er nog altijd velen zijn, die niet tegen hagelschade zijn verzekerd. De schade van vorig jaar was n.l. twee maal zo groot als de gemiddelde schade in de voorgaande jaren. De meeste hagel viel in het eerste halfjaar van 1966. Bij de fruittelers kwam die klap hard aan, want de meeste jonge vruchten werden door de hagel gekraakt. In de landbouw was de vroege hagel nog een geluk. Voorna melijk de bieten, aardappelen, erwten en bonen werden er dQor getroffen. Was de hagel in een later stadium gekomen, dan hadden ook het vlas, de granen etc. schade opgelopen.' Overigens is het zo aait Noord-Brabant, samen met Gro ningen, Drente, Noordoostpolder, Zuid- Holland en Limburg in de hoek zitten waar doorgaans de meeste hagel valt. Ook de schade-experts hebben het zo doende in 1966 bijzopder druk gehad. Het is n.l. zo dat bij hagelschade een taxateur van landbouwer of fruitteler en een taxateur van de verzekerings maatschappij samen de schade bepalen. Vaak werden deze mensen echter ook opgeroepen om te komen kijken naar schade die achteraf helemaal niet door hagel bleek te zijn veroorzaakt. s voor mij de kous af"- r* krijgen, doctor Polnyck t op Polnyck's gelaat teken- ;nd lachje af. „Nou, dan Bulbac. Hij hees de smid m even later verhief R® - gonzend in de lucht. Snel Polnyck en Kille Klansky stel weg IN 2 JAAR RUIM 600 BEJAARDENWONINGEN (Van een onzer verslaggevers) HULST. Zeeuwsch-Vlaanderen en Noord- en Zuid-B'eve- land zullen in twee jaar tijd op rationele wijze worden voor» zien van ruim 600 woningen voor bejaarden: 344 in Zeeuwsch- Vlaanderen en 264 op de Bevelanden. Dezer dagen is men in Zuiddorpe begonnen met de bouw van de eerste twaalf van de 344 Zeeuwsch-Vlaamse woningen. Nog in de loop van deze maand zal in Kapelle de bouw van de eerste twintig van de 264 woningen voor de Bevelanden beginnen. DEN BOSCH. In het Bossche St.-Ignatiusklooster vierde zuster Basilissa Heister haar 105de ver jaardag. Zij is een van de oudste inwoners van ons land en zeker de oudste religieuze in Nederland. Zij geniet een goed gezondheid slechts haar gehoor laat haar in de steek. Op de foto wordt zij gefeliciteerd door de bisschop van Den Bosch, mgr. Bluyssen. In het midden de archivaris van het bisdom, rector H. Hens. (Van eeu onzer verslaggevers) GOBS Eind 1966 waren er in Zeeland ongeveer 2900 aanvragen voor een telefoonaansluiting, die nog op Uitvoering wachten. Dit komt neer op een toename in één jaar van ongeveer duizend onvervulde aanvragen. De capaciteit van de telefooncentra les in Zeeland ondervond in 1966 géén uitbreiding Er kwamen in ae loop van 1966 on geveer 650 nieuwe aansluitingen in Zee land tot stand. Het totale aantal aan sluitingen liep daardoor op tot 24.100. Het telefoonverkeer in Zeeland nam in 1966 met vijf procent toe. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Gistermorgen om kwart over drie ontving de sleepdienst Muller te Terneuzen een brandmelding van de aan boei 43 voor Hans weert va rende 1400 ton metende binnenvaartlan- ker Mercator, eigendom van de gebr. Verstiggel uit Gent, geladen met gasolie en lichte stookolie, op weg naar Oosten de. De blusboten Holland, Zeeland en Schelde van de sleepdienst Muller voe ren onmiddellijk ter assistentie uit. Bij aankomst bleek het achterschip (machi nekamer, hutten en bemanningsverblij- vsn) in brand te staan. De brand kon naar omstandigheden vrij spoedig wor den geblust. Hoewel de machinekamer grotendeels behouden kon worden, brandden de verblijven van de man schappen volledig uit'. Voorkomen kon worden dat de zeer brandbare lading door het vuur werd aangetast. Twee be manningsleden van de Mercator zijn op een kustvaarder overgestapt. Er waren geen persoonlijke ongelukken. Om elf uur gistermorgen brachten de sleepbo ten de Mercator, waarvan de heer De Kunder uit Terneuzen kapitein is, de ha ven van Terneuzen binnen. Het schip wordt vandaag naar Gent gesleept. De routes, die de aannemingsbedrij ven bij de arbeidsbesparende bouw van de twee stromen be jaarden woningen zullen volgen, zijn al uitgestippeld. Voor Zeeuwsch-Vlaanderen is de route als volgt: Zuiddorpe <"12), Koewacht (16), Hei kant (12), St. Jansteen (18, mog. meer), Clinge (12), Hulst (20, mogelijk 40) Axel (48), Stoppeldijk (12, Kloosterzande (16), Lamswaarde (8), Terhole (8), Sas van Gent (18), Philippine '12) Schoondijike (20), IJzendijke '12), Wa. terlandkerkje (12), Sluis (12, mogelijk 24) en Nieuw-Namen '12). Tussen haakjes staan de aantallen te bouwen woningen aangegeven. Alle woningen zullen in laagbouw worden opgetrokken, uitgezonderd in Axel. Op Noord- en Zuid-Beveland zal de volgende route worden gevolgd: Kapelle (20), Wemeldinge (20 en 12), Kattendijke (10), Goes '14) Cats (10), Colijnsplaat (10), Kamperland (20). Kloetinge '24), Yerseke (24), Krabben- dijke (40). Kruiningen (24), Ovezande (16), Kwadendamme '10), Hoed ekens - kerke (10). Het is gebleken, dat. in de gemeenten, waarin de bejaardenwoningen zullen worden gebouwd, de animo onder de bejaarden voor bewoning van de huis jes groot, in ieder geval voldoende groot is. (Van een onzer verslaggevers) GOES De slogan „Blonde duinen en zonnige stramien" zou vervangen moeten worden door een aantrekke lijk program dat ook hjj minder gun stige weersomstandigheden kan wor den afgewerkt. Dit valt te lezen in (Vam een onzer verslaggevers) VLISSINGEN In de haven van Vlissingen (VHssingen-Oost valt hier buiten) was het aantal zee- en binnen schepen dat in 1966 binnenliep aanzien lijk kleiner dan in het jaar daarvoor. Toch was 1966 in financieel opzicht een zeer gunstig jaar voor de N.V. Haven van Vlissingen. Het was voornamelijk het aantal bij liggende schepen en bunkerschepen dat terugliep. Niettegenstaande de te ruggang van laatstgenoemde schepen kan gezegd worden, dat de bunker- activiteit bevredigend was en de ge bunkerde hoeveelheden olie niet veel afwijken van die van 1965. De tanikin- 9tallatie was redelijk goed bezet. Het stuwadoorsbedrijf was goed be zet. De belangstelling van wolimpor teurs voor import via Vlissingen groei de weer- Ook de op- en overslag van papierhout is alleszins bevredigend ge weest. De op- en overslag van ijzer- en staaischroot liep enigszins terug o.m. tengevolge van een uitvoerverbod in Engeland voor dit artikel. Inmiddels is dit verbod ingetrokken. Het grootste deel van de geloste dro ge lading werd door het wegvervoer (in hoofdzaak Zeeuwse vervoerders) vervoerd (ca. 70.000 ton). Er zijn 12 passagiersschepen de ha ven binnengelopen, tegen 9 in 1965. Het toeristenverkeer per Flandrla- dienst van Antwerpen naar Vlis dingen vlas iets beter dan in 1965 nl. 15.990 tegen 14.763. Er werden 75 reizen ge maakt (v.j. 73). Voor de vrachtdienst van Vlissingen naarLonden v.-v. bestond weinig be langstelling, waardoor slechts enkele afvaarten gegeven werden. Er kwamen 2 nieuwe loodsen ge reed (3600 m2), terwijl een nieuwe to renkraan (31 m vlucht) besteld werd, die m het voorjaar van 1967 afgele verd zal worden. In november 1966 is door een sohrootbedrijf een nieuwe automatische schrootschaair in gebruik genomen. Tengevolge hiervan zal de op- en over slag van schroot aanzienlijk groter gaan worden. In de loop van 1966 vestigde zich op het haventerrein aan de buitenhaven een nieuw bedrijf. Het bvdrijf verhan delt walsprodukten. De verwachting voor de toekomst is dat de stuwadoorsactiviteiten zullen toenemen, doch het tempo waarin dit zal gebeuren is in grote mate afhan kelijk van de bereidheid van de ver schillende lijn conferences tot mede werking. Van belang is ook in hoever re de omliggende grote havens dit zul len kunnen tegengaan. Hierbij zal bovendien een rol spelen de eventuele verhoging van veergel den, daar een groot deel van de door de haven van Vlissingen te verwerken lading per auto via het veer Bres- kens - Vlissingen vervoerd zal worden. AXEL Bij de provinciale tentoon- stelling van hoenders, konijnen- en sierduiven georganiseerd door de pluim vee- en konijnenvereniging Ter Ver betering te Axel, behaalde J. van Alem te Sluiskil in de afdeling sierduiven met rode raadsheer - doffer oud het predi kaat le pr. ZZG, tevens mooiste sier duif der tentoonstelling. Met Neuren berg Zwaluw zwart - doffer oud even eens het predikaat le pr. ZZG, tevens fraaiste duif der show op 2 na. Op de provinciale Delta-show 1966 te Vlissingen georganiseerd door de W*alcherse tentoonstellingscombinatie behaalde hij met raadsheer rood - dof fer oud predikant le pr. ZZG en tevens werd hij winnaar van het door de Ne derlandse bond van sierduivenfokkers uitgeloofde erecertificaat NBS. het jaaroverzicht van de Horeca afde ling Zeeland. Het verslag signaleert dat het wegblijven van de Duitse toerist in 1966 in Zeeland zeer zeker merkbaar was, maar dat het dit keer nog gecompenseerd werd door een gro- ter recreatiebezoek uit eigen land. De hotel-, restaurant- en caféhou ders zijn echter van mening dat in de toekomst rekening moet worden gehou den met de mogelijkheid van een afnemende belangstelling van de toe rist voor Zeeland. Het wisselvallige kli maat zou hieraan voornamelijk de bet zijn. Als antwoord op de „trek naar de zon" zou in Zeeland, aldus het ver slag een compleet pakket van a frac ties geboden moeten worden. Attrac ties, die gebundeld onder de aandacht van de toerist gebracht, een grote wer vende kracht kunnen hebben. De Horeca-bedrijven in Zeeland heb. ben in het afgelopen jaar goede om zetten gemaakt. Er waren echter ook aanzienlijke kostenstijgingen. In de mid- dengrote en grote bedrijven moesten de omzetten met minstens tien procent stijgen om de verhoogde exploitatie kosten te kunnen opvangen. Als de belangrijkste oorzaken van het gunstige verloop van de omzet, wor den genoemd de aanwezigheid van de Oosterscheldebrug, de vakantievervroe ging naar begin juli, een goed nasei zoen, en de prijsverhogingen als gevolg van accijnsverhoging e.d. In het jaarverslag van de Zeeuwse Horeca wordt overigens gepleit voor een verruiming van de vakantiesprei ding b.v. van 15 juni tot 15 september. Grotere vakantiespreiding en invoe ring van de zomertijd zijn volgens het verslag noodzakelijk om een eco nomischer gebruik van de beschikba re accommodatie te verkrijgen. (Van een onzer verslaggevers) WOUW Donderdagmiddag om half vijf raakte P. M. uit Breda, toen hij te Wouw in zijn personenauto een scherpe bocht wilde nemen in de Zoomvlietweg, in een slip. Van de tegenovergestelde zijde naderde op dat moment een tech nische patrouillewagen van de politie uit Terneuzen, bestuurd door de mon teur A. J. van S. uit Bergen op Zoom, die een botsing niet meer kon vermijden. Beide auto's liepen schade op, maar er deden zich geen persoonlijke ongevallen voor. VAA/V DAGAVOND vertrekken vijf leerlingen van de school voor scheepswerktuigkundigen (de vroe gere machinistenschool aan de Mid delburgse Zuidsingel) naar het vliegkamp Valkenburg. „Daar eten ze ook en daar slapen ze", aldus de directeur van de school, de heer D. Roos, „daar krijgen.ze 's middags nog een algemene oefening en misschien krijgenze daar ook nog te horen, hoe ze moeten zwaaien. Maar dins dag is de officiële juich-excursie. Roe het allemaal precies gaat, weet ik ook niet. Wat ik 'weet haal ik uit een brief van meneer C.F. Pahud de Mortanges, die de zaak ontworpen heeft". DE zaait, dat is de huldiging van het bruidspaar van 10 januari: prinses Margriet en mr. Pieter, waarbij na tuurlijk de koopvaardij een aparte afvaardiging .verzorgt. De prinses is immers haar petekind. De jongens van de machinistenschool zullen, evenals die van de hogere zeevaart school in Vlissingen. een plaats krij gen bij de kerk. „Natuurlijk zijn ze in uniform", aldus de heer Roos. Het bekende tmiform van de koop vaardij. met tegenwoordig ook s winters een witte pet. Vroeger droegen ze in de wintermaanden een zwart hoofddeksel" DE heer Roos is niet alleen directeur van de school voor de iverktuigkun- digen. maar ook van de lagere tech nische school. „De school voor werk tuigkundigen moet u beschouwen als zen u.t.s., een school voor uitgebreid technisch onderwijs. Van de l.t.s. hun je vanaf volgend jaar overstap pen naar de u.t.s. of s.v.s. als je een verzwaarde opleiding hebt ge had. Die verzwaarde opleiding wordt \n het komende ja ar op alle l.t.s.'en ingevoerd. Op onze school is dat al eerder gebeurd. De eisen van de s.v.s. worden steeds zwaarder en daaraan kunnen alleen de goede l-t.s.ers voldoen". „Dl ERIGENS zijn er hier heel wat teerlingen niet direct van de l.t.s. op de machinistenschool gekomen. Som- yttgen hebben drie jaar u.l.o. of h-o.s.. maar er zijn er ook van twin- t'p, eenentwintig. Dat zijn knapen, dte al een paar jaar gevaren hebben en dan tot de ontdekking komen, dat ze zonder diploma niet veel verder zullen komen. Op de school voor werktuigkundigen krijgen ze een tweejarige opleiding. Na het school examen kunnen ze aan het staats examen deelnemen." ,NEE", zegt de heer Roos. „zelf heb ik geen tijd om met het vijftal mee te gaan. De heer W. Roemersma gaat met ze mee. De namen van de leer lingen: M.W. Almekinders, C.M. Bal- jé, D.J. Heynsdijk, J.l. Quaars en H. de Quellery. Hef zijn allemaal leer lingen van de tweede klas. En na tuurlijk vinden ze deze excursie een plezierige zaaki." In Zeeuwsch-Vlaanderen worden de woningen voor rekening van de in Kloosterzande gevestigde katholieke Zeeuwsch-Vlaamse Woningbouwvereni ging opgetrokken door de fa. Aanne mingsbedrijf Gebr. Lambert te Stop peldijk. Het is de bedoeling, dat de 344 huizen en mogelijk worden het er nog meer binnen twee jaar zullen zijn verrezen. De fa. Aannemingsbedrijf Schryver te Goes zal in opdracht van enkele wo ningbouwverenigingen en confessionele stichtingen de bouw van de bejaarden woningen op de Bevelanden ter hand nemen. De bouw van de Bevelandse huizen zal waarschijnlijk al medio '68 voltooid zijn. De zowel in Zeeuwsch-Vlaanderen als op de Bevelanden te bouwen huizen vallen in de premiehuursector. In Zeeuwsch-Vlaanderen zullen de huur prijzen gemiddeld 20 gulden per week bedragen (inclusief verwarming). De huren zullen hier en daar sterk ver schillen zulks in verband met de on gelijke grondprijzen. De huren voor de woningen, die op de Bevelanden opgetrokken zullen wor den, zullen, zo laat 't zich aanzien, 'n la ger gemiddelde hebben. De Zeeuwsch- Vlaamse huizen zullen iets royaler uit vallen dan de Bevelandse. In beide ty pen woningen zullen de bejaarden, die er hun intrek in zullen nemen, de be schikking hebben over een woonkamer, een slaapkamer, een keuken, een toilet ruimte (met douche) en een berghok. De woningen zullen worden voorzien van een centraal verwarmingssysteem. (Van onze verslaggeefster) MIDDELBURG ,,Het is een hele lelijke zaak. Temeer omdat u ook nog probeert eronder uit te komen", sprak de officier van justitie, mr. P. J. V. Roscam Abbing, tijdens de zitting van de Middelburgse politierechter verma nend tot de 57-jarige Goesè huisvrouw R. M- Uit een zelfbedieningszaak te Goes nam zij een paar pakjes vlees weg. Het gang, zoals verdachte verklaarde, zonder dat ze er zelf erg in had. La ter verklaarde ze, dat ze de etenswaar meenam omdat het zo gemakkelijk ging. Volgens een 21-jarig verkoopstertje, dat als getuige optrad, had verdachte geen geld genoeg bij zich om het vlees te betalen. De Goese politieagent M. B. was er van overtuigd dat dat wel het geval was. Alles bij elkaar had me vrouw voor ongeveer f 17.- vlees ge stolen Ze heeft er duur voor moeten be talen. De politierechter, mr. A. B. Thö- ne, veroordeelde haar conform de eis tot een straf van f 100,- boete.

de Stem | 1967 | | pagina 3