Artsen accepteren regeringsvoorstel ZIEKENFONDSEN ANTWOORDEN VANDAAG Eén havenschap Reimerswaal glad+zout=veiug Geen financieel nadeel voor Philip s-werkers JAMIN kuikens verbrand Bom men - stop als Hanoi oorlog afzwakt Voor iedereen met vakantieplannen geeft de KLM vanavond 6 januari om 20.16 uur op Nederland I gedurende 3 min. belang rijke informatie. 3 Overmeesterd na overval WESTBRABANTSE K. v. K. Werkloosheid heeft de aandacht President van China door eigen kinderen gelaakt Winter doet aarzelend zijn intrede DAGBLAD VOOR ZEELAND Zalfje Nekkrampgeval in St.-Jansteen? Mistbanken Weer Belgische brug ingestort ANDAAG IN VRAAG OP GANG MINISTER BAKKER: DEZER DAGEN MAATREGELEN KORTER WERKEN IN R'DAAL State Departement Vietkong Informaties Gezond Gieterij waaierbïscuïts 'n woud van meubelen débé meubelen 107e JAARGANG Ne. 25397 Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactieraad: J AA. A. C. v. Dongen C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. AA. L. de Rechter, P. V. AA. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraal 16 tel. 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 "oor God, Koningin en Vaderland Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1, telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14, telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Potgieterstraat 3. telefoen 2601 de gehele op- 7 Bij contract aart- redupne. Volledige tarieven 'Igémpne Voorwaarden worden jji^ag gaarne verstrekt. ieuwstraat 41 telefoon 2893). CONFLICT IS NU OPGELOST l'VHIiiil Liet huisartsenconflict is bijgelegd, zonder dat één der betrokken par tijen naar machtsmiddelen heeft hoe ven grijpen. De huisartsen hebben van stond af aan het idee van een staking verworpen en het kabinet, dat het laatste woord in het conflict tussen huisartsen en ziekenfondsen moest spreken, heeft afgezien van een „honorariumstop". Voor de ziekenfondspatiënten zal dit een grote opluchting betekenen. Zij vreesden niet ten onrechte, dat het honorariumconflict hen, de patiën ten, op extrakosten zou jagen. Kos ten, die velen niet zouden kunnen opbrengen. Dat het verhoogde hono rarium van de huisartsen toch door hen betaald zal moeten worden, via de weg van verhoging der zieken fondspremies, zal hen op dit moment weinig kunnen schelen. Het belang rijkste voor hen is immers, dat zij onbelemmerd naar de huisarts kun nen gaan en hem kunnen ontbieden, als zij menen dat dat nodig is. Cven verheugend is het akkoord voor de huisartsen, die in toenemende mate bezorgd waren geworden over het feit, dat hun beroep steeds min der nieuwe beoefenaren vond. Kan didaatartsen schrokken terug voor de slechte financiële perspectieven van de Nederlandse huisarts. Het be langrijkste bezwaar gold daarbij de omstandigheid, dat de gemiddelde huisarts niet in staat was om zich van een onbezorgde oude dag te ver_ zekeren. Spijtig is het slechts, dat de huisartsen zo lang hebben geaarzeld met het luiden van de alarmklok over de problemen in hun korps, dat nog steeds beschouwd mag worden als een peiler onder onze gezondheids zorg, Door te lange tijd te zwijgen hebben de artsen hun kans om het probleem etappegewijs op te lossen, hetgeen veel onaangename spannin gen zou hebben voorkomen, ver speeld. Datgene wat zij een angstige patiënt weieens verwijten: wachten tot de kwaal chronisch is, hebben zij nu zelf gedaan. Een geluk ook voor het aanzien van de artsenstand dat het kabinet het operatiemes van de prijsstop niet heeft willen gebruiken, maar nog een zalfje vond li (Van een onzer verslaggevers) SINT JANSTEEN. Het 2-jafig dochtertje Anna van de familie Ver meulen te Sint Jansteen is plotseling overleden. Bij het stellen van de dia- jpiose, die nog niet vaststaat, wordt re kening gehouden met nekkramp. De geneeskundig inspecteur voor de volks gezondheid en dokter L. J. Adriaansens te Sint Jansteen delen mede, dat er |een enkele reden tot ongerustheid is. Üf Z!Jn, maatregelen genomen om even tueel besmettingsgevaar uit te sluiten 01 te voorkomen. onzer verslaggevers) mo Ongeveer 1750 mesutinkens van zeven weken oud zijn ëisieren °m het leven gekomen toen een fn- .e schuur van de proefboerderij Pro- tnf !j aan Abdijlaan te Hoogerheide u0rlan7 Srond toe afbrandde. Met deze vpi-irN®mj>en °°h een aantal machines ?..:Jre,n' h)e totale schade werd gisteren m c^rca f 50.000. w. veK,moedt dat een oliekachel, is va*3.? ue tank ontploft is. de oorzaak ts van de brand. Weersverwachting, meegedeeld avond K'NMJ geldig tot van- HjL s°nimige plaatsen nog een ui' 4e vroege ochtend 'ot matige vorst, met in het mmden en zuiden van het land 7„.»,sflljk '«are mistbanken, «vakke tot matige wind uit het f,°ü n< 'n 4e loop van de dag emperatuur oplopend tot rond het vriespunt. inJï^ag: zon op 8.47 uur, onder IM4 uur. Maan op 4.17 uur, onder 13.13 uur. - wegeninformaticdienst (170—81 43 91. AMSTERDAM (ANP). Het bestuur van de landelijke huisartsenvereniging (L.H. V.) heeft in de ledenvergade. ring, die gisteravond in liet RAI-gebouw in Amsterdam werd gehouden, geadviseerd de nieuwe voorstellen van de regering te aanvaarden. De regeringsvoorstellen komen er in hoofdzaak op neer, dat de honoraria, die de huisartsen van de ziekenfondsen ontvangen, per 1 januari 1967 worden verhoogd met 8 procent, per 1 januari 1968 met 17 procent en in de- beide daarop volgende jaren telkens eveneens met 17 procent. Die verhogingen zullen niet afhanke lijk zijn van het sociaal-economisch be leid van de regering, maar zullen alleen dan niet doorgaan, indien er werkelijk sprake is van een calamiteit. Zoals het bestuur van de L.H.V. zei, als het land dreigt bankroet te gaan. Verder houden de nieuwe voorstellen in dat de pen sioenrechten op 1 januari 1967 ingaan. Gisteravond verklaarde de meerder heid van de aanwezige artsen zich na enige discussie akkoord. De vertegenwoordigers van de zie kenfondsorganisaties, die gisteren door minister Veldkamp en staatssecre taris Bakker werden ontvangen om te worden ingelicht over de compromis voorstellen zullen het kabinet vandaag van hun standpunt in kennis stellen. De besprekingen op, de ministeries hebben gisteren lang geduurd. Daarna heeft het hoofdbestuur van de artsen vereniging tot laat vergaderd. De prijsbeschikking die de regering achter de hand heeft zou aanmerkelijk lagere bedragen met zich meebrengen. Genoemd zijn bedragen van 6 gulden voor een consult en f 10,voor een visite, waarvan de ziekenfondsen res pectievelijk 4 en 6 gulden zouden terug betalen. De patiënten zouden bij een consult 2 en bij een visite van de huis arts zelf 4 gulden moeten betalen. BRUSSEL (ANP) Gisteravond is bij de Belgische plaats Gosselies de in aanbouw zijnde brug van de Waalse ver keersweg ingestort. Volgens de eerste berichten is slechts 1 persoon licht ge wond. Het geraamte van de brug van voorgespannen beton lag over 60 me ter over de weg van Brussel naar Char leroi verspreid. (ADVERTENTIE) - jjaablaP Pc Stew Het doktersconflict brengt ook de pennen van de lezers in be weging. Pagina 5. Schiedamse jeugd geeft vrij moedige visie op het huwelijk van stadgenoot Pieter met prin ses Margriet. Pagina 7 Indonesië wil zijn economie ge zond maken, en kan daarbij de steun van het Westen niet ont beren. Maar het enthousiasme is nog niet zo groot dat de geld schieters staan te dringen Blik naar buiten op pagina 9. Aan tante heeft Lucia Popp haar Weense carrière te danken. Pa gina 10. Wout Wagtmans wordt ploeg leider. Pagina 11. Voor de computer-maatschappij zai een „aangepaste" mens no dig zijn. Pagina 13. (Van een onzer verslaggevers) BREDA De voorzitter van de Westbrabantse Kamer van Koop handel, dr. ir. F. A. M. J. Smits van Waesberghe, heeft gisteren in zijn nieuwjaarsrede een beroep gedaan op de colleges van G.S. van Bra bant en Zeeland om met het oog op het Reimerswaalplan één haven schap op te richten. Zoals bekend acht de regering de tijd daarvoor nog niet gekomen. Met getrokken revolver houdt een politieman de 26-jarige James Thompson in bedwang, nadat de ze een roofoverval had gepleegd Mike's bar in de stad St. Paul in de Amerikaanse staat Minne sota. Thompson was op zijn vlucht na de overval in een van zijn benen geschoten. Het geld ligt nog naast hem. Het havenschap zou volgens hem zijn plannen in nauwe samenwerking met Rotterdam en nauw overleg met Ant werpen moeten ontwikkelen. De heer Smits van Waesberghe wees erop dat het Antwerpse havengebied nu al tot aan de grens reikt. „Dit is een reali teit", zei hij, „waarmee rekening ge houden moet worden." „Bovendien", zo voegde hij daaraan toe, „zou het bij een goede opvatting van de Benelux-gedachte voor de grens provincies Noord-Brabant en Zeeland ondenkbaar zijn dat de verdere ontwik keling van het havengebied in het Scheldebekken zich uitsluitend zou kunnen voltrekken in overleg met Rot terdam, zonder dat hierin ook de oude Scheldehaven Antwerpen zou worden betrokken,»' Met klem drong hy erop aan dat Brabant en Zeeland zelf het initiatief moeten nemen. Het blijft immers zeer de vraag, zei hy, in hoeverre Noord- Brabant van samenwerking met Ant werpen en/of Rotterdam iets te ver wachten heeft. Van Belgische zijde wordt bij herha ling met de gedachte gespeeld Belgisch industrieterrein via een eigen nieuwe verbinding met de Westerschelde voor zeeschepen bereikbaar te maken. Rot terdam pleit voortdurend voor de in richting van nieuwe, voor grote sche pen toegankelijke werkgebieden in het Haringvliet. Krachtig pleitte hij voor een herzie ning van het Nederlandse stimulerings beleid dat hij in vergelijking met het Belgische verouderd noemde. Er zal een mogelijkheid gevonden moeten worden om de industrieterreinen aan weerszij den van de grens tegen uniforme en aanzienlijke lagere prijzen aan te kun- nen bieden. Ook de faciliteiten die nieuwe bedrij ven krijgen, zullen geüniformeerd moe ten worden. Alleen als de concurrentie voorwaarden gelijk zijn, kan de in Noord-Brabant stagnerende industriali satie weer op gang gebracht worden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering maakt dezer dagen bekend hoe zij het indus- trialisatie-beleid in de nabije toekomst denkt te voeren. Zij wil volgende ka binetten niet binden aan beleidspunten op langere termijn. Wel zijn directe plannen nodig tegen de toenemende moeilijkheden voor steeds meer indus trieën en hun werknemers. Herover weging van doel en middelen van het regionaal industriebeleid, waarop de Tweede Kamer woensdagavond aange drongen had, namen de bewindslieden van economische zaken gisteren met graagte over. riet kabinet zal zijn standpunt over'de gas- en oliewinning op het continentaal plat zo spoedig mogelijk bepalen. Hef gaat erom de grootst mogelijke baten voor de Nederlandse gemeenschap te verkrijgen, meende de minister. „Vraagt men nul, dan krijgt men ook nul, vraagt men honderd procent, dan krijgt men in dit geval eveneens nul procent" aldus de minister. „Tussen de ze twee nullen, ligt een getal van de grootst mogelijke bereikbare baten". TWEE Haarlemmers kwamen gisteren om het leven in Deurne en een derde werd ernstig gewond, toen hun auto slipte op de beijzelde weg tussen Gent en Kortrijk bij een inhaalmanoeuvre en op een yrachtauto botste. - A PEKING (Ceteka/Reuter) De dochter en de zoon van het Chinese staatshoofd Lioe Sjao Tji hebben in een uitvoerig artikel in een vlugschrift van de Rode Garde hun vader beschuldigd de revolutie te hebben verraden. Zij zeggen dat zij tijdens het nieuwjaars feest 1966 door hun moeder op de hoogte zyn gesteld van zijn burgerlijk en reactionair gedrag. Het blad Hongkong Star -meldde gis teren dat er de afgelopen dagen in de straten van Kanton hier en daar pam fletten tegen Mao Tse Toeng zijn aan getroffen. (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT Hoewel de winter nog duidelijk aarzelt met het openen van een echt offensief op ons land, toont het weer sinds gisteren een duidelijk winters gezicht, met alle gevaren, na delen en voornamelijk voor de jeugd plezierige gevolgen. Vannacht kwamen vrijwel in het hele land gladde wegen voor. Ook vandaag in de och tenduren is voorzichtigheid geboden. Vooral op met klinkers bestrate bin nenwegen en op- en afritten van brug gen en viaducten. Vandaag staat het weer voornamelijk onder invloed van een hogedrukgebied ten westen van Ierland. Het heeft een uitloper over Scandinavië. De relatief lage luchtdruk in Oost-Europa lokt noordelijke winden uit. Naast opklarin gen zullen ook nog sneeuwbuien voor komen. De temperatuur vertoont de neiging tot daling. Tijdens opklaringen in de nacht kan het op besneeuwde plaatsen al 5 tot 7 graden vriezen. Van onze verslaggevers ROOSENDAAL/EINDHOVEN Ruim elfhonderd werknemers van het Roosendaalse Philipsbedrijf gaan vanaf 23 januari gedurende enkele maan den een dag per week korter werken. Philips heeft gisteravond meegedeeld, van plan te zijn de uitkeringen krachtens de werkloosheidswet (voor de vijf de dag) aan te vullen tot het normale inkomen van de werknemers. De be drijfsvereniging is hiertoe al om toestemming gevraagd. Behalve in Roosendaal gaat ook kor ter gewerkt worden in Deurne, Maaiv. heeze, Oss en in de condensatorenfa* briek in Zwolle. 3? Tve Zwolle be horen alle getroffDi bedrijven tot hoofdindustriegroep Licht". Vakbon den en personeel w;-.ren gisteren al op de hoogte gesteld. Het doel van de werktijdverkorting is, volgens een Phi- lips-communiqué, door tijdelijke verla ging van het produktieniveau, een aan passing van de voorraden te bereikenu (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON/PARIJS/SAIGON De Verenigde Staten zijn bereid de bombardementen op Noord-Vietnam stop te zetten, zodra vanuit Hanoi op welke wijze dan ook de verze kering gegeven wordt, dat van die zijde de oorlogsactiviteiten ook zullen worden verminderd.. Dit heeft gisteren een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken gezegd. Hij herhaal de eveneens dat de Amerikanen nog steeds bereid zijn te onderhandelen zonder voorwaarden vooraf. De woordvoerder zei dit op vragen van journalisten naar aanleiding van uitlatingen van een vertegenwoordiger van Noord-Vietnam in Parijs. Deze Noord Vietnamees Mai Van Bo, zei dat „als de Verenigde Staten, na definitieve en onvoorwaardelijke stopzetting van de bombardementen op Noord-Vietnam zouden voorstellen met de regering in Hanoi in contact te treden, dit voorstel zou worden bestudeerd". Het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse za ken verklaarde de uitlatingen van Bo niet te zien als een vredesinitiatief van Hanoi. Bo zei dat het standpunt van zijn regering inzake een vreedzame oplos sing van de kwestie-Vietnam is, dat de Verenigde Staten het Zuidvietnamese bevrijdingsfront moeten erkennen, er mee moeten onderhandelen en alle vraagstukken inzake Zuid-Vietnam met deze organisatie, die zij als de werke lijke vertegenwoordigster van het Zuid vietnamese volk ziet, moeten oplossen. Noord-Vietnam eist voorts erkenning van het programma van vier punten, dat het als basis voor een regeling van de kwestie heeft opgesteld. Zoals gisteren gemeld heeft de Noord- vietnamese premier Pham Van Dong tegenover een correspondent van de New York Times gezegd dat deze vier punten geen absolute voorwaarden voor onderhandelingen vormen. Naar aanlei ding van deze opzienbarende uitlating heeft het Witte Huis in Hianoi geïnfor meerd. Ook de uitlating van de Noord- vietnamese diplomaat in Parijs is reden geweest voor het Witte Huis om in Ha noi bevestiging van die uitspraak te vragen. In totaal heeft het verkort werken betrekking op 2.275 werknemers. In de vier bedrijven werken 4700 man. Kor ter werken gaan in Roosendaal 750 handarbeiders, 140 beambten, 230 hand arbeidsters en 8 vrouwelijke beambten. In een artikeltje, gesigneerd door de heer J. Borret, in de Phllipskoerier van komende zaterdag 7 januari, heet het dat „Philips Roosendaal een springle vend en gezond bedrijf is". Wel schrijft de heer Borret dat het jaar 1967 niët gemakkelijk zal zijn. TIJDENS werkzaamheden aan het dak van de nieuwe vuilverbrandingsinstalla tie in Den Héag is de 46-jarige monteur J. Hoekstra uit Papendrecht van een hoogte van 27 meter gevallen en om het leven gekomen. Ook de N.V. Ijzergieterij Ubbink in Doesburg heeft met ingang van 15 ja nuari een werktijdverkorting aange vraagd voor 310 werknemers. Het be treft 250 man fabriekspersoneel en 60 man administratieve krachten. Het ligt in de bedoeling ongeveer 12 weken een, vierdaagse werkweek met een 8-urige werkdag in te stellen, hetgeen neerkomt op een arbeidstijdverkorting van onge veer 14 uur per week. De aangevraagde werktijdverkorting houdt verband met de moeilijkheden in de automobielsec tor. IN MUIDEN is gisteren het 5-jarige jon getje M. J. P. Verschuren tijdens het spelen aan de Vechtkade te water ge raakt' en verdronken. Na drie kwartier dreggen werd het lijkje gevonden. (ADVERTENTIES) niet duur we! heerlijk Verdwaal eens gezellig in onze 3000 m2 showroom. Wij vinden u wel weer terug om u een verfrissing aan te bieden en u van alles te vertellen over onze Teteringsedijk 89bis, Breda. Gratis expositie: weékdagen 8.30-18 u., maandag en vrijdag tot 21 u., zaterdag tot 17 u.

de Stem | 1967 | | pagina 1