m >en esten Schilderijen terug in Dulwich Khider vermoord Ellis Berger: „Ik lees alleen voor Ottaviani: pastoraal concilie Nederland IS geen concilie IS JIEESTERVONDSTEN IN HUIS EN PLANTSOENTJE IN LONDEN Kerk Rome: „Geen experiment in liturgie >LIK NAAR BUITI Geboortenregeling in India met premies in beweging Telefoontje Schade BELGISCHE ARTSEN KRIJGEN „PARDON" Spanje toch bij E.E.G. Niet zorgelijk n Nederland kerste kopje geeft een een pittige r. Voordelig itratie (31 >ordeligst in Intrabank Libanon Commissarissen zijn verantwoordelijk banktekort voor Protestmars van werklozen in Hoogeveen Mond- en klauw- zeer bij varkens in Overijssel De Quay in kamer Rijk profiteert niet van RT.T- tariefsverhoging EX-SECRETARIS VAN FLN DOODVONNIS Illegaal over grens V rachtautodie ven in Duitsland aangehouden Kongokoper aan niet-Navo-landen Rel van winkeliers tegen tv-omroepster VEREENZELVING VERVELEND Belangstelling Curiebezoek Vlaamse pers eert professor Geyl Zorgen over de bouwnijverheid Noordelijke landen Nieuw front in Kennedy-ronde W. VAN DER STEEN DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 5 JANUARI 1967 BEIROET (AP) De grootste handelsbank van het Midden-Oosten, de Libanese Intrabank, is gisteren fail liet verklaard. Een rechtbank in Bei roet heeft bepaald, dat de activa zul len worden geliquideerd en de raad van commissarissen persoonlijk aan sprakelijk zal worden gesteld voor een tekort. Bij wijze van voorzorgsmaatre gel zal beslag worden gelegd op de persoonlijke eigendommen van de le den van de raad. Onder hen bevindt zich de president-directeur an de Mid dle East Airlines. Inmiddels zijn vier accountants gearresteerd, omdat zij de balans van de bank hadden vervalst. Tegen de directeur van de bank is eveneens een arrestatiebevel uitgevaar digd, maar deze is naar Brazilië ge vlucht NEW DELHI (Rtr) De Indische raad voor geboortenregellng heeft op een bijeenkomst in New Delhi gepleit voor het verstrekken van premies aan vrouwen, die hun kindertal tot twee of drie beperken. Een voorstel dat de staat geen kin derbijslag meer geeft aan grote gezin nen. werd afgewezen. Wel sprak de raad zich uit voor verwijzing naar een speciale commissie van de kwestie van het toekennen van een premie op het beperken van het kindertal. iiiiimiiiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiniiiii (Door dr. Alfred van de Weijer) Kardinaal Ottaviani heeft van de bisschoppen uit heel de wereld ant woord gekregen op zijn befaamde brief, waarin hij hun verzocht mede deling te doen van in hun diocees voorkomende dwalingen. Hij is na onderzoek tot de conclusie gekomen, dat het allemaal erg meevalt, dat er natuurlijk individuele buitenbeentjes zijn, die van de gezonde leer afwij ken, maar dat men in grote lijnen niet van een zorgelijke toestand kan spreken. De grote meerderheid van geestelijkheid en gelovigen, foont zich niet ontvankelijk voor de overdrij vingen, waaraan enkelen zich schul dig maken. En wat vooral geruststelt: de bisschoppen blijken over het al- temen zelf op hun hoede te zijn en de situatie stevig in de hand te heb ben. Aangezien de ogen van heel de we. reld momenteel op Nederland zijn gericht en kardinaal Ottaviani geen enkel land uitzondert, menen wij zijn uitspraak ook op de Nederlandse kerkprovincie van toepassing te mo gen achten. En zij is dat terecht. Als iets bij ons allemaal voorop staat, bij zekeren en zoekers, bij mensen uit de achterhoede en bij avant-gardis- ten, dan is het de vaste wil om bin nen de r.-k. Kerk te blijven en vast te houden aan de essentie van het katholieke geloof. Bovendien kan men zeker ook van Nederland zeg gen, dat de bisschoppen de ontwikke lingen op de voet blijven volgen en dat zij mans genoeg zijn om eventuele afdwalingen zelf te signaleren en 'n te perken. Wij hopen dan ook dat met deze uitspraak van Ottaviani ecns en vooral een eind is gemaakt aan de beweringen van hen, die met absolute zekerheid weten te zeggen, dat de paus als hij zijn verontrusting tc kennen geeft, altijd Nederland en nog eens Nederland op het oog heeft. Ongeveer tegelijk met de uitlating t»n kardinaal Ottaviani bereikt ons het bericht, dat de congregatie der riten en de raad voor de liturgie hun veto hebben uitgesproken over „on geoorloofde experimenten", die de eucharistieviering willen omzetten 'ot een avondmaalspraktijk. Wij kun nen ons de bezwaren van beide or ganen tegen liturgievieringen in ge wone huizen, aan gewone eettafels, m gewone kleding en met gebruik van gewoon brood en een gewoon hnjnglas, wel indenken. Inderdaad bestaat er een zeker gevaar, dat de 'turgie door dergelijke experimen tal zal worden ontheiligd. Maar daar aat tegenover, dat experimenten st E ijk zijn, om ons uit de ver arde sfeer te halen, waarin onze urgie sinds eeuwen terecht was ge. of vra9en ons dan ook af, J Romeinse instanties er goed aan vanuit hun centrale post uit te pj„„en:wat geoorloofd is en wat niet. nt,r verbeeld van kardinaal hi, T11' vonden zij wellicht beter de om k Se" om uitvoerige inlichtin- hooben kunnen vragen. Om dan de conclusie te komen, dat het rn„.i e uitzonderingen na, alie ns j er9 meevalt en dat het toezicht ?.e!y'ce zaken het best aan de overgel t bissch°PPen kan worden (Van onze Londense correspondent) LONDEN De acht oude meeS' ters met een waarde van 25 mil joen gulden, die vrijdagnacht wer den gestolen uit het Dulwich Mu seum in Londen, zijn terecht. Gis teren zijn ze door. de politie naar de galerij in het museum terugge bracht. Zover bekend zijn geen arrestaties verricht. De Londense politie heeft na de grootste schilderijenroof aller tijden snel gewerkt. Drie van de kunstwer ken werden ai dinsdagavond terugge vonden in een plantsoen in de Lon dense gemeente Streatham. Scotland Yard hield dit grote nieuws geheim uit angst, dat de dieven uit wraak de vijf andere schilderijen zouden ver nietigen. De politie was telefonisch benaderd door een onbekende, die de plaats noemde waar de schilderijen te vinden waren. Inspecteur Friend en een ser geant reden naar de „Rockery", zoals het kleine plantsoen heet en ontdekten de schilderijen achter een struik. Hoe de politie daarna aan de plaats is gekomen waar de andere vijf mees terwerken lagen, is niet bekend. Zeker is wel dat het ergens in een huis is geweest. Naast de schilderijen werden nog een groot aantal andere gestolen goederen en enkele wapens gevonden. De andere voorwerpen waren bij re cente overvallen in Londen buitge maakt, waaruit men mag concluderen dat de schilderijenroof heit werk is ge weest van een Londense bende. Enkele schilderijen bleken licht be schadigd te zijn. De kunstwerken, drie van Rembrandt, drie van Rubens, een van Gerard Dou en een van Elsheimer, verdwenen vrijdagnacht rond drie uur uit het museum. De dieven verschaften zich toegang door een paneel te verwij deren uit een toegangsdeur. Dit was de enige plaats in het museum die niet automatisch was beveiligd. Het gat in de deur was niet groter dan dertig bij zestig centimeter. Om de doeken door de deur te kunnen krijgen moesten de drie Rembrandts uit hun lijsten wor den gesneden. Het onderzoek naar de daders duurt voort. De politie weet blijkbaar nog niet zeker wie of welke bende de dief stal heeft gepleegd. Gisteren werden wel enkele personen ondervraagd. Er wordt verwacht dat de daders snel zul len worden gegrepen. HOOGEVEEN. (ANP). Vrijdag 13 januari zullen werkloze arbeiders in Hoogeveen een protestmars houden on der het motto „Vandaag wij, morgen Initiatiefnemer voor deze demonstra tie is de heer C. Annen, een van de oprichters van de Partij voor de Ge- wone Man en lid van een actiecomité van werklozen. De politie en het ge meentebestuur hebben toestemming ge geven tot het houden van de protest mars De heer Annen heeft meegedeeld, dat in DeiJjHaag geprotesteerd zal worden als de demonstratie in Hoogeveen geen succes heeft. Op het ogenblik is 25 pet. van de Hoogeveense bouwvakarbeiders werkloos. Zij komen terecht in zoge naamde aanvullende werken, wat vol gens de heer Annen geen gelukkige op lossing is. Naar zijn mening moet de overheid het noorden grotere steun verlenen door het uitvoeren van wer ken-in Noord-Nederland. Voorts wordt gepleit voor een extra-uitkering voor de werklozen. Het comité ter verdediging van de werkgelegenheid, waarin voornamelijk ex-Vasco-arbeiders zitting hebben, heeft besloten zaterdag 21 januari door Heer len een protestmars te houden. Met de actie wil het comité onder de leuze „Vandaag wij, morgen jij" de behoefte aan nieuwe werkgelegenheid onder de aandacht brengen. DEN HAAG (ANP) In de provin cie Overijssel doen zich thans tussen de 10 en 20 gevallen van mond- en kieuw- zeer by varkens voor. In deze provincie zullen thans bescher mende entingen van varkens worden uitgevoerd, terwijl voor de hele pro vincie een vervoersverbod voor deze dieren gaat gelden tot het tijdstip dat de immuniteit is ingetreden. Voorts gaat voor heel Nederland een marktverbod voor varkens gelden. In verband met de in de provincie Overijssel opgetreden gevallen van mond- en kleuwzeer bij varkens heeft de minister van landbouw en visserij besloten de gebruikelijke verplichte ringenting van varkens om de besmet te bedrijven uit te breiden tot de ge hele provincie Overijssel. Met deze en ting, die evenals bij de ringenting het geval was. voor rijksrekening geschied, zal onmiddellijk worden aangevangen. BRUSSEL. 'ANP). In de Belgische staatscourant is gisteren een „amnestie afgekondigd voor artsen, die begin 1966 hogere honoraria van hun patiënten hadden gevraagd dan wettelijk was voorgeschreven. In een aantal gevallen was een ver volging tegen deze overtredingen inge steld, hetgeen aanleiding was voor een staking van een deel der Belgische artsen. Vorig jaar juni was de blokke ring van de artsenhonoraria opgeheven, doch desondanks werden in reeds lopen de zaken daarna toch nog artsen voor de rechtbank gedaagd. Het besluit maakt een einde aan alle processen 'waarvan er overigens nog geen enkel tot een definitieve uitspraak had ge leid). DEN HAAG (ANP) „Het is niet de taak van dit overgangskabinet om de tariefverhoging bij de P.T.T. uit te stellen tot er een nieuw kabinet is", vond minister de Quay gistermiddag in de Tweede Kamer bij het debat over de zoveelste verhoging van de P.T.T.-tarieven. De minister meende, dat zonder de ze verhoging 't verlies van onze pos terijen 59.6 miljoen zou bedragen voor dit jaar. Hij ontkende, dat de schat kist in de eerste plaats van de nieu we verhoging zo profiteren. „De in vesteringen bij de P.T.T. zijn erg hoog" deelde hij de kamerleden mee, ,,een kwart van de omzet wordt in eigen bedrijf geïnvesteerd". De bewindsman merkte op, dat het goedkope tarief voor nieuwsbladen en drukwerken het grootste verlies veroorzaken. „Druk werk is tot nu toe steeds begunstigd geweest" ging hij voort, „maar er wordt tegenwoordig meer drukwerk dan brieven verzonden". De P.T.T. wil daarom het tarief voor drukwerk en nieuwsbladen met 2 cent verhogen". De minister meende wel, dat de P.T.T. er voor moet waken zich op den duur uit de markt te prijzen, maar geloof de voorhands nog niet, dat een parti culier bedrijf alle taken van de P.T.T. kon overnemen. De heer Tolman, kamerlid van de C.H.U. was niet helemaal overtuigd door de ministeriële betoog en diende een motie in welke tot strekking heeft de tariefverhoging nog maar een tijd je uit te stellen. Ook uit de A.R.-hoek kwam een motie waarin de regering werd voorgesteld voorlopig nog maar even te wachten met een nieuwe ta- riefverhoging. Vooral die tariefverho ging voor nieuwsbladen werden in bei de moties scherp afgekeurd. Minister de Quay noemde beide moties onaan vaardbaar. Vandaag zullen de begro ting en beide moties in stemming wor den gebracht. (Van onze redactie buitenland) MADRID De 53-jarige ex-se cretaris-generaal van de FLN (het Algerijnse bevrijdingsfront) Mo hammed Khider is voor zijn wo ning in de universiteitswijk van Madrid doodgeschoten. Hoewel de Spaanse politie gisteren verklaarde dat er één moordenaar zou zijn (zoals wij gisteren nog in sommige edities wisten te melden) wijken getuigenverklaringen en het feit, dat de gevonden zeven hulzen van verschillend kaliber waren, op twee moordenaars. Ooggetuigen hebben meegedeeld, dat Khider met zijn vrouw en z/wager door twee mannen werden aangespro ken. Zij negeerden hen echter maar bij het instappen vuurde een van de mamnen twee kogels af. Khider wilde vluchten maar werd toen door twee kogels getroffen. De moordenaars wis ten temidden van de toelopende nieuwsgierigen te ontsnappen. Bij een bouwwerk werd een pistool en zwart zijden handschoenen gevonden. De Al gerijn bleek bij aankomst in een na burige kliniek te zijn overleden. Khi der en Ben Bella vormden, na een gezamenlijke gevangenisstraf van zes jaar in Frankrijk, de leiding van hpt Algerijnse bevrijdingsfront. In 1964 kregen beide mannen onenigheid. In 1965, toen Ben Bella president van Al gerije was geworden, wend Khider ter dood veroordeeld wegens zijn aan deel in de mislukte opstand in de ber gen van Kabulië. Hij vluchtte met volgens de beschuldiging van Ben Bel la 50 miljoen gulden uit de FLN-kas naar Zwitserland. De Zwitserse jus titie noemde de beschuldiging onge grond maar wees Khider desondanks uit en ook Frankrijk verklaarde hem tot ongewenste vreemdeling. In Spanje genoot Khider niet die aandacht van de Spaanse veiligheids politie, die b.v. oud-president Peron van Argentinië waardig wordit geacht. Toen Ben Bella in 1965 door kolonel Boumedienne werd afgezet vertelde Khider tegen jouraalislben diat zijn grootste wens in vervulling was gegaan en maakte zich klaar naar Algiers te reizen. Maar met de nieuwe regering kreeg Khider ook onenigheid, waar schijnlijk over het geld. De politie noemt de moord een typisch Algerijnse executie, gepleegd in een straat vol voetgangers. Razzia's in de Algerijnse wijken leverden nog niets op. MOHAMMED KHIDER 1 W V ATIK A AN STAD (AFP-KNP-Reuter) De Congregatie der Riten (belast met het toezicht op-de liturgie) en de post conciliaire Raad voor de Liturgie heb ben gisteren een gezamenlijke verkla ring uitgegeven, waarin zij alle onge oorloofde experimenten op het gebied van de liturgie veroordelen. Er zijn geen bepaalde landen genoemd maar volgens waarnemers zou de kri tiek voornamelijk Nederlandse en Vlaamse jongeren betreffen, die het ge bruikelijke ritueel van de mis zouden willen verwaarlozen en terugkeren tot de eenvoudige avondmaalspraktijk van de eerste christentijd. In te Rome uit Nederland en Vlaan deren ontvangen berichten is gewag gemaakt van missen bij gewone eettafels in particuliere huizen, soms met be geleiding yan jazz-muziek op gitaar, trom en banjo, waarbij de priester ge wone kleding droeg, in plaats van een kelk een gewoon glas werd gebruikt en gewoon brood in plaats van hosties. „Al die eredienst-manifestaties, ont sproten aan particulier initiatief, leiden onvermijdelijk tot ontheiliging van de liturgie die de zuiverste uitdrukking is van het eerbetoon aan God door de kerk. Dat alles is noch volgens de letter noch volgens de geest van de conciliaire constitutie over de liturgie, is strijdig met de kerkelijke geest van de liturgie en schaadt de eenheid en de waardigheid van het volk Gods", aldus de verklaring der leiders van de Con gregatie der Riten en de Raad voor de Liturgie. Op de bisschoppen wordt een dringend beroep gedaan om voor een juiste toepassing van de voorschriften te waken. Zij moeten, aldus de verkla ring, de promotors van dergelijke mani festaties „ook al zijn zij van goede be doelingen bezield" met goedheid maar beslist tot de orde roepen, de voorko mende gevallen de kop indrukken en alle niet door de hiërarchie toegestane en geleide initiatieven verhinderen. STADSKANAAL (ANP) Twee jongens die tijdens de jaarwisseling in Zuidbroek een vrachtwagen met attri buten voor gas- en olieboring ter waar de van ruim 250.000 gulden hebben ge stolen uit een loods van een Ameri kaanse onderneming, zitten in Lingen in Duitsland in arrest. Het zjjn de 18- jarige J. J. E. V. en de 18-jarige H. L., beiden uit Zuidbroek. De knapen hebben de vrachtwagen maandag in de Poppe, tussen Oldenzaal en BentJheim, latten staan en zijn daarna zonder geldige papieren de grens over gegaan. De jongens, die geen geld had den, waren vain plain in Bentheim op roof uiit te gaan. Eerst probeerden zij daar een personenauto te stielen, maar zij konden het portier niet open krijgen. Daarna deden zij een poging een melk boer met zijn auto te overvallen, zijn geld af te nemen en er daarna met de wagen vandoor te gaan. De overval mislukte echter omdat een juist passerende automobilist hun gedrag opmerkte. De knapen sloegen op de vlucht en werden bij het station in Suttersdorf door de politie aange houden. Gistermorgen hebben ze voor de officier van justitie, de heer Woste, iin Duitsland alles bekend. Een der knapen moet nog' een straf uitzitten en een boete betalen voor een in Ne derland gepleegd strafbaar feit. De jongens blijven voorlopig in Duits land in voorarrest. Daar zullen ze ver volgd worden wegens illegale grens overschrijding, poging tot roofoverval en het stelen van auto's. KINSJASA (ANP) De Kongolese regering heeft gisteren verklaard dat wel een markt voor het Kongolese ko per gevonden zal worden buiten de Navolanden als de Union Minière du haut Katanga (U.M.H.K.) oproept tot een internationale boycot. De U.M.H.K. heeft gedreigd, afnemers van koper dat geproduceerd wordt door de nieuwe „Générale Congo lese Minerals" die de Belgische con cessies op 1 januari heeft overgeno men, voor de rechter te dagen. Kongo verklaarde, dat de directie van de U.M.H.K. nu wel meent, dat het koper alleen aan Navo-landen verkocht mag worden, maar dat Kongo daar niet aan gebonden is en „wel uit zal vinden wie zijn vrienden zijn en wie zijn vij anden" Ook de overeenkomst van februari 1965 tussen oud-premier Moise Tsjom- be en de- toenmalige Belgische minis ter van buitenlandse zaken Paul Henri Spaak acht Kongo niet bindend omdat het Kongolese parlement de overeen komst nooit heeft bekrachtigd. Volgens deze overeenkomst kreeg Kongo 17 procent van de Union Mi- niere bezittinven in Kongo en 't bui tenland. Bepaalde overeenkomsten, zo als mijnconjcessies, zouden slechts met wederzijds goedvinden worden veran derd. De Belgische regering vindt de Kongolese wet op grond waarvan de concessies werden ingetrokken, strijdig met deze overeenkomst. Kongo her haalde de eis, dat de U.M.H.K. 7,5 miljard Belgische franken moet beta len voor het koper dat op het ogen blik doorgevoerd wordt. De betaling moet voor 15 januari geschieden. Onlangs dreigde Kongo, diat bij uit blijven van de betaling beslag zal wor den gelegd op de eigendommen van de Belgische Soeiété Générale. ALKMAAR „Laten de mensen toch ALKMAAR „Laten de mensen toch begrypen dat ik alleen de juffrouw W. ben die de tekst van de samenstel- Iers voorleest. Als men zo graag wat over dat programma wil zeggen, moet men dat tegen deze mensen doen. Ik pretendeer geen insider te zyn." Dit zegt televisie-omroep ster Ellis Hughes - Berger naar aanleiding van die ,rel' die rond 't door haar gepresen teerde programma „Uitgerekend" is ontstaan. Vooral van winkelierszijde wordt er de laatste tijd sterk tegen geageerd. In het contactblad hebben de centrumwinkeliers in Leeuwarden een open brief aan. Ellis Berger geplaatst, waarin men o.a. stelt dat de winkeliers de schrik om het hart slaat, wanneer men haar op het scherm ziet ver schijnen, hoewel men haar een lieftal lige verschijning vindt. „We zjjn haar zo langzamerhand gaan vereenzelvigen met de consumenten bond, die, gefinancierd met ons be lastinggeld schijnbaar nog maar een doel voor ogen staat: een koperssta king uitlokken en de detailhandel in een zodanige positie brengen, dat wy met onverkoopbare voorraden blijven zitten." Ellis Berger wordt een bond toege schreven, die met die televisieuitzen dingen de werkloosheid bevordert. Nog een paar uitzendingen en de fabrikan ten zitten zonder werk. Dat zou dan voor de consumentenbond althans geen bijzonder ideale toestand worden, zo zeggen de Leeuwarder winkeliers sar castisch. Ellis Berger vindt deze en de andere reacties erg vervelend. ..Ik weet ze ker dat de VARA het programma niet heeft gemaakt om tegen schenen te schoppen. Het is opgezet als een voor lichtingsprogramma. Toen de VARA mij vroeg om het programma te pre senteren, heb ik niet vermoed dat het zover zou komen. Ik vind het bijzon der vervelend dat men mij hierover aanvalt. Men- kijkt niet langer dan de ELLIS BERGER VERVELEND neus lang is en ik lees de tekst alleen maar voor". De persdienst van de VARA deelde ons mede, dat er zeer veel reacties binnenkomen op het programma, dat wordt samengesteld door Gerrit Schil der. „Wij hebben het bedoeld om de koper wegwijs te maken in de mo gelijkheden die hij heeft. Over het al gemeen wordt hij door de reelame- middelen verblind. Dat een kleine ca tegorie winkeliers protesteert is wel te begrijpen. Het is alleen jammer en kortzichtig, dat de persoon Ellis Berger hierin betrokken wordt." Jprankrijk en West-Duitsland, de •twee invloedrijkste en machtig ste landen van de zes die tezamen de Europese Economische Gemeen schap vormen, zijn naar verluidt aan het ijveren voor Spanjes toe treding tot de organisatie. Franse diplomaten hebben een de zer dagen gezegd dat economische experts in de Franse hoofdstad en in het Westduitse regeringscentrum Bonn optimistisch zijn over de gang van zaken met betrekking tot Span- je. Volgens hen zal Spanje in het be gin van het jaar reeds een koers gaan volgen die zal leiden tot een volledig lidmaatschap van de EEG. Hiermee zijn eerdere berichten als zou de gemeenschap niets voelen voor toetreding van Spanje of zelfs maar een vorm van samenwerking bij voorbaat verwerpen op politieke en economische gronden, tegenge sproken. yolgens deze berichten zouden de leden van de economische ge meenschap van mening zijn dat de Spaanse economie te zwak is om een werkelijke positieve inbreng te hebben en zouden zij de rege ring van generalissimo Franco te weinig democratisch achten. De tegenwerpingen stonden volgens betrouwbare zegslieden in een do cument dat was uitgegeven door de uitvoerende commissie van de gemeenschap. Franse woordvoer ders verklaarden dat westerse di plomaten het document en Fran co's bereidheid om een beperkte handelsovereenkomst te sluiten verkeerd hebben geïnterpreteerd. Uit dezelfde hoek komen berichten dat de permanente vertegenwoor digers van de zes bezig zijn aan het opstellen van een nieuw plan voor een uitgebreide handelsovereen komst met Spanje. Dit plan zou dan volgend jaar februari aan de ministerraad van de E.E.G. over handigd worden. GENERAAL FRANCO ....Frans-Duitse steun.... Tje huidige onderhandelingen met Spanje zouden voortgezet kun nen worden wanneer de ministeri ele besluiten over dit plan genomen zouden zijn. Economen in Parijs geloven dat een overeenkomst met Spanje zal ge sloten worden, waardoor dit land geassocieerd wordt met de E.E.G. doch geen volledig lid zal zijn. Spanje krijgt na een dergelijke o- vereenkomst dezelfde status als Griekenland heeft, aldus de zegs lieden. Hierna zou dan de laatste stap ge zet kunnen worden voor een alge hele toetreding van Spanje tot de E.E.G. Franse waarnemers zijn' van mening dat tegenstanders onder druk van Frankrijk en West-Duits land hun houding zullen moeten wijzigen. ROME (KNP) Kardinaal Ottaviani, vice-voorzitter van de congregatie voor de geloofsleer (het voormalige H. Of ficie) heeft tegenover het Spaanse blad Informaciones verklaard: „Ik geloof dat het niet juist is, dat men het woord concilie gebruikt voor hetgeen men in Nederland gaat doen, omdat het kerke lyk wetboek het woord concilie precies omschreven heeft. Het gaat meer om een vergadering of een congres, dat voor zover ik uit krantebérichten be grepen heb zich zal moeten voltrek ken onder toezicht van de hiërarchie". Naar aanleiding van deze verklaring van kardinaal Obtaviani verraeemit het KNP van bevöegde zijde, dat de con gregatie voor de geloofsleer uitvoerig geïnformeerd wordit over alles wat het Nederlandse pastorale concilie aangaat. Bijna alle stukken, die klaar zijn, wor den naar de secretaris van de congre gatie gestuurd. Dat doet mgr. Moelier, die a-Is Vlaming Nederlands kent. Ook de paus zelf is op de hoogte gesteld. Heel de Kerk zoekt op dit ogenblik naar de methode, om niet alleen pries ters en religieuzen, nuaar ook de gelo vigen te laten delen in de vernieuwing, welke het concilie gewild heeft. Overal ter wereld ziet men pogingen om binnen afzienbare tijd lokale synodes te beieg gen. Maar het is voornamelijk op heit pasltoraal concilie in Nederland (ook wel „het concilie van Utrecht" ge noemd) dat de ogen van heel de Kerk op dit ogenblik gevestigd zijn. De directeur van het algemeen secre tariaat der Franse bisschoppenconfe rentie, mgr. Etchegaray, zal deze week een bezoek brengen aan het Neder landse pastoraal instituut om zich op de hoogte te stellen van het Nederland se concilie. Het ligt tevens in zijn be doeling al het materiaal te verzamelen dat kan dienen voor de agenda van de conferentie van de Europese bisschop pen, die in julii in Noordwijk bijeen zullen komen. De delegatie van enkele curiebo- aimbfen, die een bezoek aan Nederland gebracht heeft, is naar Rome terugge keerd. Mgr. Camis-ius van Lierde o.s.a., sacrista vain de paus, maakte als mid delaar en tolk, deel uit van de delegatie. BRUSSEL (ANP) De voornaamste Vlaamse kranten publiceerden woensdag beschouwingen over leven en werk van de overleden Nederlandse historicus prof. Pieter Geyl. De Vlaamse beweging verloor in hem een van haar grootste vrienden, zo ver klaart „De Nieuwe Gids". Zijn histo rische fundering van de grootnederland se gedachte werkte bevrijdend. „De Standaard'noemt de overledene een wijs raadgever en een vertrouwde figuur in Vlaanderen. In het fascisme, nationaal-socialisme en communisme haatte hij fel het streven naar dictatuur, aldus dit blad. Doch dit belette hem niet om Vlaamse flaminganten, die zich door het facisme of solidarisme op sleep touw hadden laten nemen, om hun na tionale impuls te blijven achten, zij het dan ook met veel „sermoneren" en „te rechtwijzen". De „Gazet van Antwerpen" merkt In diit verband op, dat hef Vlaamse natio nalisme nooit zou zijn afgegleden in het pseuJ.üo-fascisme, als men na-ar de waar schuwingen van prof. Geyl had geluis terd. Zij heeft zich op de hoogt» gesteld van de vernieuwingen, welke iin Neder land op liturgisch gebied plaatsvinden. De commissie had geen volmacht of opdracht zich van de ontwikkeling en voorbereidingen van het pastoraal con cilie op de hoogte te stellen. DEN HAAG' (ANP) De aftredende voorzitter van de Raad van Bestuur Bouwbedrijf, de heer J. P. Nelissen, heeft verklaard de toekomst van het bouwbedrijf met zorg tegemoet te zien. Hij doelde daarmee vooral op het af nemen van de spanning op de arbeids markt en het overheidsbeleid inzake de bouwnijverheid. De heer Nelissen vreesde een terug gang in de woningbouw en een toene mende werkloosheid in deze sector als gevolg van een gebrek aan opdrachten. „De loonstijgingen v-an de laatste ja ren", zei hij, „gingen de produkltiviteit ver te boven, maar werd opgevangen door de stijging van de bouwkosten. Nu wij aan het eind van deze ontwik keling staan is de ruimte voor loons verhoging beperklt". Een gevaarlijke en oneerlijke concurrentie zag hij tenslotte in de zgn. „wilde bouwbedrijfjes", die zich van de hele wetgeving niets aan trekken en de belasting op allerlei wij zen ontduiken. Volgens de heer Nelis sen kunnen zij daardoor goedkoper wer ken en kapen zij daardoor de opdrach ten voor de neus van de bonafide bouw bedrijven weg. HELSINKI (ANP) De vier noor delijke landen, t.w. Denemarken. Fin land, Noorwegen en Zweden hebben besloten zich bjj de eindonderhande lingen In de Kennedy-ronde te doen vertegenwoordigen door een gemeen schappelijke delegatie. Hiermee trachten zij, aldus wordt uit officiële kringen in de hoofdsteden der vier landen vernomen, tot een ge lijkwaardiger onderhandelingspositie te komen met de E.E.G. en met de an dere grote deelnemers aan de Kenne dy-ronde. Tezamen vormen de noor delijke landen een margebied van 20 miljoen koopkrachtig en, wier nationa le inkomen per hoofd hoger ligt dan het gemiddelde nationale inkomen van EFTA- en E.E G.-landen. Het gemeenschappelijk optreden van de noordelijke landen is duidelijk ge richt op de E.E.G.welke hun be langrijkste marktgebied buiten de EFTA vormt. Zij hebben laten blij ken, dat zij ontevreden zijn over het gedane aanbod tot verlaging van de douanetarieven voor o.a. papier, dat een van de vitaalste exportprodukten van de noordelijke landen is. Zich bewust zijnde van de betekenis het voornaamste marktgebied van de E.E.G. te zijn van de export van. de E.E.G. naar derde landen bedraagt, die naar de noordelijke landen meer dan 13 procent schijnen de noorde» lijke landen optimistisch te zijn ov*f hun operatie, waarvan zij geloven dat deze zal werken als een vitamine-injec tie op de traag verlopende onderhan delingen in de Kennedy-ronde.

de Stem | 1967 | | pagina 9