Burgemeester G. Dierick: man met zorgen Ossendrecht krijgt weer een munitiefabriek E Anderen zouden het nog veel moeilijker hebben in Koewacht Prestige Winterse zorg voor de lippen Hitchcock in de sneeuw Burgemeester is blij met deze vorm van werkgelegenheid' papier voor uw -pen Ik zou het niet over willen doen Even uitblazen mevrouw l Geesink 3ef brief l I.O.C. *10% DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 5 JANUARI 1967 Sneeuw als schoon heidsmiddel Lege maag doet kopen in de supermarkten JUBILEA 1967 Missionarissen H Hart Conservenfabriek sluit: 40 ontslagen Leuke avond laten verknoeien door HOOFDPIJN? Niets daarvan. Meteen bestrijden - met Rheumin. [Heerlijk gevoel, als de pijn weer weg-eht...l Ja, Rheumin-tabletten helpen snel. 20 tabletten 68 cent. Veiligheid Hinderwet Volmondig Buschauffeur en f 110,- Huisartsen III Waar naar toe? 4 NP) Anton Geesink, fle eld- en Olympische judo, ïft brieven verzonden aan iecomité van de Olympi- ielen 1972 in Sapporo en naai Olympisch Comité, drukking geeft aan zijn judo als tak van sport ,mma van de Olympische op te nemen. iten die de Utrechtse ju- ren brengt zijn sport door het organi- aan het programma mag voegd; Is zaalsport beter op zijn bij winterspelen dan bij rigine Japans is en geen Japan deze tak van sport n zou kunnen mtroduce- en, die Geesink het vorig aantal Japanse judo-offd- ek duidelijk dat men dit illen, maar dat men be- afwijzend antwoord te isschien dat er naast ju- antal typische zaalsporten -•programma zouden kun- pgenomen en dat zou mis- •ote vooruitgang zijn" al- esink, die binnenkort met se judo-formatie voor een Rusland vertrekt. In Mos hij dan zijn broer Gerard ;r en tevens dr. Brouwer, de man die als beste in 1962 werd uitverkoren iden uit Maastricht, die in van het NOC won. Allen judo-enthousiasten, die e maal naar Japan reizen ima door twee leerlingen namelijk Peter Snijders ?ster zullen worden ver ton Geesink krijgt tevens van de burgemeester van :heer M. de Ranitz voor >ter van Sapporo, waarin burgemeester het plan van )men ondersteunt. ernationale ijshockeytoer- ipeg heeft Rusland de Ver een verpletterende 71 egebracht. op 23 of 25 maart een elijke wedstrijd spelen te- ische Anderleeht. De wed- gespeeld in het Milanese dion. iP-10% prijzen. *10% r-10% n. Deze aanbiedin- waliteitsartiketen. 1-67 (Van een onzer verslaggevers) KOEWACHT Burgemeester G. C. E. M- Dierick (59) van Koe wacht ziet er niet al te best uit. Het is duidelijk dat hij zorgen heeft. Hij is de laatste tijd veel over de tong gegaan. Er is veel kritiek op hem uitgeoefend. Hij zegt echter„De bevolking van Koewacht staat achter me. Ik heb nog nooit zoveel nieuwjaarswen sen gehad als juist dit keer. Van mensen vooral, waarmee ik nor maliter eigenlijk niets van doen heb. Vroeger gaf ik niet zoveel om al die goede wensen. Nu heeft het me veel goed gedaan. Ik voel me geruggesteund". De „kwestie-cafésluiting" heeft in Koenacht nogal wat deining veroor zaakt. De raad bepaalde zoals ge meld het sluitingsuur op 12 uur mid dernacht. Dat gebeurde tegen het ad vies van b. en w. in. De wethouders vielen hun eigen voorstel af. Burge- meester Dierick bekent: „Ik ben toen heel even erg boos geworden^. Het resultaat daarvan was, dat hij ver klaarde geen vergunningen voor ver lenging meer te zullen afgeven. „Dat ls machtsmisbruik", reageerden de raad en een aantal caféhouders. Er kwam een vervelende geschiedenis van. Burgemeester Dierick zit in de ge zellige woonkamer van zijn woning te genover ons. Hij zegt: „Ik weet niet, of ik op alle vragen antwoord zal kun nen geven". Hij roert even later zelf de cafésluiting weer aan. „Eerlijk, ik heb er veel spijt van, dat ik dat ge zegd heb over die vergunningen. Soms lijkt het eind van de ellende zoek. Ik had er beter aan gedaan in de raad mijn mond te houden. Ik had er al leen aan moeten denken om het later gewoon uit te voeren. Maar het is nu eenmaal gebeurd. (hij pauzeert even)Ik zit xiu in een verschrik kelijk moeilijk parket". Hij zit te dub ben over een brief, die voor hem ligt en die hij telkens opneemt en weer neerlegt. Hij laat hem ons lezen. Een brief van de vereniging van oud-leer- lingen van de Koevachtse vlassers- school. Die vrijdag a.s. 'n reünie, „Ze willen verlenging tot twee uur. Ik had al gezegd: jullie krijgen verlen ging tot 12 uur. Langer niet. Ik heb dat nu eenmaal gezegd in de raad. Toen kwam deze brief. Een heel nette brief. Wat moet ik nu doen? Mijn hart zegt: geven, die verlenging. Mijn vrouw en kinderen zeggen dat ook. Ik weet het niet. Het is verschrikkelijk moeilijk". „Laat ik eerlijk zijn. Ik zit verschrik kelijk met die kwestie van de café sluiting in mijn maag". Hij leest de brief nog eens door. „Het is een pres- tige-kwestie geworden. Ook van mjjn kant. Het gezag kan per slot niet met zich laten sollen. Ik geloof, dat het het beste is, dat ik de komende maanden geen vergunningen geef. Daarna is misschien de hele rel uitgewerkt en kan het allemaal weer worden zoals vanouds. Ja, dat lijkt me het beste". Hij is al ruim 28 jaar burgemees ter van Koewacht. Hij is als zodanig de opvolger van zijn vader, die weer werd voorgegaan door diens vader en grootvader. „Ik wilde eigenlijk hele maal geen burgemeester worden. Het vrije bedrijf trok me veel meer. Maar bijna 32 jaar geleden kwam Overslag (Nederlands kleinste gem.) vrij. Ge deputeerde Rompu adviseerde mij daar burgemeester te worden. Dan heb je ook kans straks je vader in Koewacht op te kunnen volgen, zei hij. Ik deed het. Mijn jaarsalariss was zoiets van 800 gulden. Ik moest een nacht per week in Overslag logeren. Een paar jaar later werd ik ook bur gemeester van Koewacht". Wij vragen hem: Vindt u zichzelf geschikt voor het burgemeesters ambt?" Hij ontwijkt de vraag. „In Overslag gaat het lekker. Daar hebben ze nog respect voor de overheid. Daar nemen ze hun hoed af als je ze groet. In Koewacht doen ze dat al niet eens meer. Daar zijn ze sneller met de tijd meegegroeid: moderner en oppervlak kiger van inslag geworden. In Koe wacht is het moeilijker. De mensen zijn er niet kwaad. In andere gemeen ten zijn de mensen precies hetzelfde, als je er de kranten zo op naleest". „In de raad, daarin schuilen de moeilijkheden. We hebben hier eens een wethouder gehad. Die stopte er op een gegeven moment mee. Ik vraag hem: hoe heb je het gevonden? Zegt hij: heerlijk. We hebben vier jaar lek ker ruzie zitten maken. Kijk, als je met zulke mensen een gemeente moet besturen. Dat kan niet. he?" ,,D'r zijn trouwens een hele boel dingen, die ik niet begrijp. In de raad spelen ze het allemaal zo per soonlijk. Daar hou ik niet van. En nog zoiets: tijdens de vergaderingen lijken ze elkaar wel op te kunnen vre ten. Na de vergadering zijn het alle maal weer de beste vrienden van el kaar" „Weet je, het zijn allemaal niet zo'n kwaaie jongens. Als er bij de raadsvergaderingen geen pers en publiek waren, zou het allemaal heel anders lopen. Neem nou die caféslui ting. Daar zou een heel ander besluit over gevallen zijn als de pers en het publiek er niet bij geweest waren". Goedverzorgde lippen zijn een be langrijk punt in ons uiterlijk schoon. En dat zit 'm heus niet alleen in het gebruik van een lipstick. Integen deel: droge, gebarsten of schilferige lippen zijn beslist niet flatteus en mo gen eigenlek niet eens wegens in fectiegevaar in aanraking komen roet een lippenstift. Vooral onder win terse guurheid hebben lippen veel te Jijden, waartegen we echter geluk- klg maar een heleboel kunnen doen. Als we 's morgens en s avonds de lippen even borstelen met een in koud water gedoopte zachte tandenborstel, activeren we de oloedsomloop, waar door zelfs wat bleke iippen een frisse «leur krijgen. Daarna de lippen in smeren met wat vette crème of aman delolie en zachtjes tussen duim en wijs- kneden. De te"c huid van de «Ppen blijft dan ook bij ruw weer 2acht en 'soepel. De echte winterse koude moet nog «omen, dus de kans is niet uitgeslo- dat u vandaag of morgen uw voor- pel kunt doen met een pak versgeval- «ji sneeuw. Leg wat sneeuw op een JUeenexdoekje en bet hiermee de on- geschminkte lippen. Na enkele minu- Jfn, als de sneeuw gesmolten is, zijn lippen fris en rose. Iedere Scandi navische vrouw kent dit .schoonheids- recept. Denk er vooral aan om de lippen vóór yet slapen gaan altijd goed schoon vab1- ?00r ze a* te nemeb met wa1 ette reinigingscrème on een Kleenex spoortje lipstick mag aehterblij- tmt\ i ^ne zou er ^°°r kunner msteken en u zoudt er nog ergei "w jvan kunnen krijgen. «1 j lippenstift zelf betreft: voor de winter verdient een vette d( afpd boven een droge. Ongewens' geven op kopjes of sigaretten kunner t# door met de roodgemaak- tLeven een Kleenex te „hap- ju 4 tenslotte: wees vooral in va*, v r v°orzichtig met het gebruik hppenlak. Deze droogt de gevoe lige huid van de mond te veel uit en dient daarom liever gereserveerd te blijven voor speciale gelegenheden. Als we de lippen af en toe wat ex tra verwennen met een compres, hou den we ze extra fris en gaaf. We kun nen hiervoor komkommer sap nemen, waarmee we af en toe de (schoonge maakte) lippen betten. Ook een mas kertje van verse kwark of yoghurt doet wonderen: leg een koffielepel vol op een stukje kleenex en laat dit een minuut of vijf op de mond lig gen. Afwassen met koud water. De goed voorziene uitstallingen in de grote supermarkten die thans ook overal in ons land te vinden zijn bren gen de huisvrouw niet Zelden in de verleiding meer te kopen dan ze doen zou, wanneer een minder ryk assor timent werd aangeboden. Het feit dat men in deze of gene zaak letterlijk „alles" kan krijgen is een grote at tractie en de dames kiezen uit dit „alles" vaak zaken die ze eigenlijk niet nodig hebben. In de Verenigde Staten) waar de „sales-promotion" en graad van vol ledigheid heeft bereikt waar het oude Europa nog niet aan kan tippen is bij een onderzoek naar hetgeen de huis vrouw beweegt als ze zich temidden van die overvloed bevindt een eigen aardig feit aan het licht gekomen. Vrouwen, die in de grote levensmidde lenzaken boodschappen doen, kopen meer, als ze in geruime tijd géén maaltijd hebben genoten, dan wanneer ze zó van tafel komen. Neemt men het gemiddelde van de aankopen per klant, dan bliijkt dat de hongerige vrouw daar vrij ver hoven komt. De dames, die de supermarkt bezoeken binnen twee uur na het genieten van een goed vullende maaltijd blijven jvenveel of meer beneden het gemid delde. Het is intussen niet helemaal duidelijk, welk nut men uit deze ob servatie kan trekken. Ook de slimste verkoopster kan aan de neus van de oezoekster nïet zien, of ze pas heeft gegeten of niet. Maar misschien knort de maag van de bezoekster hoorbaar.... Burgemeester Dierick maakt er in ons gesprek geen geheim van, dat hij soms danig in zijn rats zit voor en na afloop van raadsvergaderingen. „Niet altijd, natuurlijk. Want moeilijk- ke dingen zijn niet aan de orde van de dag. Maar soms ben ik een week ziek van raadsvergaderingen. Vóór de vergaderingen, omdat ik moeilijkheden vrees, na afloop, omdat de moeilijkhe den er inderdaad zijn gekomen. Ze kunnen het je soms bar moeilijk ma ken". „Het is goed, dat ik een hartstoch telijk jager ben. Als ik jaag, met mijn hond alleen in de polder ben, voel ik me heerlijk. Een ogenblik ver van al le zorgen. Dan denkt ik niet aan ge meentelijke zaken. Zulke momenten zijn ware-verademingen". Na het gesprek, dat wij hadden, nam hij ons mee naar chteren, naar zijn „hof". Hij liet ons zijn jachthonden zien. Hij buigt zich bezorgd over een teef, die binnenkort moet worden af gemaakt, omdat het beest kanker heeft. „Een braaf, mooi en goed beest. Jam mer, dat ie eraan moet". En hij toont zich trots over zijn jonge honden van zeven maanden. „Dat wordt een hele goeie" Terug naar het gesprek. Als u tij dens de raadsvergaderingen nu eens strikt de hand hield aan het regle ment van orde. Kan dat niet veel na righeid voorkomen?", aldus onze vraag. Hij zegt even niets. Schudt dan zijn Burgemeester Dierick (in het midden op de voorgrond) tussen zijn Oost-Zeeuwsch-Vlaamse col lega's. De foto werd genomen bjj de viering van zijn 30-jarig jubi leum als burgemeester van Over slag. In zijn „moeilijkste" gemeen te Koewacht is hij ruim 28 jaar burgemeester. hoofd. „In Koewacht moeten ze de tijd en gelegenheid hebben om iets te zeggen. Je kunt ze beter op z'n plat- Koewachts laten praten dan van ze te verlangen, dat ze een officiële toon aanslaan en hun meningen kort samen vatten. En dan in twee beurten. Dan zeggen ze niets meer. En dat is ook niet de bedoeling. Als je ze gewoon bezig laat, is het moeilijk een grens te trekken. Dat verklaart, dat ze wel eens te ver gaan. Liever gezegd, dat ijk ze te ver laat gaan(zwijgt weer even) Ja. wat die geschikt heid voor het burgemeestersambt be. treft: Ik heb fouten. Maar je moet niet denken, dat er veel zijn, die het er in Koewacht beter af zouden bren gen dan ik. Ik ben in Koewacht ge boren. Ik ken veel mensen en raads leden van haver tot gort. Dat scheelt aanmerkelijk". Hij vervolgt: „Ze schoppen in de raad teveel heisa over bepaalde dingen, die het eigenlijk niet waard zijn. Laten ze eens op de herindeling springen. Dat Koewacht straks in tweeën zal wordeh gedeeld, dat is een ramp. La ten ze daar eens over praten" Na de herindeling zal burgemeester Dierick op wachtgeld worden gezet. Daar ziet het tenminste naar uit. Hij maalt er niet om. „Ik zal daarna nog genoeg te doen hebben. Ik zit in veel verenigingen. En ik heb de nodige privé-dingetjes te behartigen". Ook gedurende de uitoefening van het bur gemeestersambt heeft de heer Dierick de nodige privé-zaken om handen ge had. Hij heeft een brouwerij („De Drie Gebroeders") gehad, heeft een landbouwbedrijf en heeft bemoeiingen bedrijf. Hij he gehad met een vlasswingelarijloon- bedrijf. Hij heeft zijn liefde voor het vrije bedrijf dus kunnen botvieren. Een full-time burgemeester is hij nooit geweest. Hy zegt: „Het burge meestersambt heeft veel mooie kan ten en dingen. Maar als ik nog eens opnieuw zou kunnen beginnen, zou ik nooit meer burgemeester willen wor den. Misschien heeft dat burgemeester- van-Koewacht-zijn teveel vastge roest gezeten in de familie. Dat heeft trouwens ook wel weer zyn grappige en mooi zijde. Al bijna honderd jaar staan Diericks aan het hoofd van de gemeente Koewacht". 65 jaar priester: 27 juli: B. Willem- sen, Philippijnen. 60 jaar priester: augustus: A. van Iersel, Brazilië - J. Zandvliet, Tilburg. 50 jaar priester: 15 augustus: J. Klein - Bluemink, Overhoven - N. v. Rooijen, Apeldoorn. 25 jaar priester: 10 augustus: E. Baarfcmans, Duitsland - N. Voiik, Was pik - C. Boer, Amboina - A. Eijkens, Irian Bar at - J. Sneekes, Irian Barat - Fr. Croonen, Manado - C. van Kes- sel, Philippijnen - N. Wijte, Amboina - H. v.d. Sman, Philippijnen - Th. Mul der, Brazilië - A. Krol, Philippijnen- J. Verhoeven, Tilburg - Fr. Relou, Brazilië. 60 jaar professie: 19 maart: A. Franssen, Rome - 1 mei: W. Nieu- wenhuizen, Tilburg - 8 december: H. Kamerbeek, Tilburg. 50 jaar professie: 28 september: N. Verhoeven, Manado - C. Timmerman Driehuis - J. Vollenberg, Tilburg - J. Trienekens, Goirle - A. v. Baar, Den Haag - J. Duray, Zevenaar. 25 jaar professie: 21 september: J. C. v. Lith, Brazilië - G. ten Velde, Rot-: terdam - W. Putman, Nijmegen - A. Vriens, Irian Barat - H. de Groot, Bra zilië - J. v.d. Wouw, Manado - H. Smarius, Overhoven - 6. Alleman, Stein. (ADVERTENTIE) BEVERWIJK (ANP) De N.V. Beverwijksche conservenfabriek met circa 40 werknemers f aat sluiten. In verband met de moeilijke vooruitzich ten voor deze cooservenfaibriek van beperkte omvang, gepaard met on gunstige ligging midden in de stad Beverwijk, zal tot sluiting van het be drijf worden overgegaan. Aan het gehele personeel zal ontslag worden aangezegd, diooh in verband met de afwikkeling der werkzaamheden zal men nog tot tenminste 1 april 1967 in dienst kunnen blijven. Evenals vele andere prominente personen brengt de „kampioen van de misdaadverhalen" Alfred Hitchcock op het ogenblik een wintersportva kantie door in het Zwitserse St. Mo- ritz. Op de foto Hitchcock met zijn vrouw tijdens een wandeling. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) OSSENDRECHT In Ossendrecht zal op vrij korte termijn een munitiefabriek in bedrijf worden genomen. Op het terrein van de oude munitiefabriek O.C.I.O.- (Organisch Chemische Industrie Ossen drecht) verrijst thans een aantal nieuwe bouwwerken, waarin het Staatsbedrijf Artillerie Inrichtingen zich zal gaan bezighouden met het samenstellen van munitie. Voorheen gebeurde dit aan de Hem- brug. Hierdoor zal Ossendrecht weer een munitiefabriek rijk zijn. De eerste mu nitiefabriek O.C.I.O. met de produktie begonnen in april 1954, moest in ver band met faillissement de produktit van trotyl in 1956 al weer stopzet ten, waarna de staat, die door lenin gen en voorschotten tot een bedrag van ongeveer vier miljoen gulden in dr bedrijf een dikke vinger in de pap had het bedrijf overnam. De stilgelegde fa briek werd geconserveerd en enkele mensen werden aangesteld om de in stallaties in een behoorlijke staat te houden. Slechts een gedeelte van de oude fa briek zal voor het Staatsbedrijf Artil lerie Inrichtingen bruikbaar zijn, om dat men zich niét bezighoudt met de produktie van springstof maar meer me, het samenstellen van munitie. Het gerucht, dat in verband met de ontploffing van de kruitfabriek te Mui den de munitiefabriek te Ossendrecht weer in bedrijf komt, wordt door het Staatsbedrijf Artillerie Inrichtingen te. gengesproken. „We zijn al veel lan ger bezig om naar Ossendrecht te gaan. Eigenlijk dateren de plannen al vanaf het faillissement van O.C.I.O., deelde men van deze zijde mee. overnemen van de domeinen en steeds kwam er de vraag: is deze aankoop wel of niet heel dringend nodig. Als er veel orders waren luidde het ant woord bevestigend, maar in een tijd van slapte ontkennend We hebben ei genlijk niets met de munitiefabriek te Muiden te maken. We betrekken er al leen buskruit van." H<et is nog niet zeker wanneer de munitiefabriek te Ossendrecht gaat draaien, maar aangenomen wordt, dat dit binnen een jaar het geval kon zijn. De meeste arbeidskrachten moeten komen uit de omgeving van Ossen drecht. Dat er zich moeilijkheden zul len voordoen in verband met de Hin derwet gelooft men bij iet Staatsbe drijf Artillerie Inrichtingen niet „We houden ons aan de NATO-voorschrif- ten. Bovendien ligt de fabriek in een bosgebied". munitiefabriek binnen de gemeente grens in bedrijf komt, antwoordde Os- sendrechts burgemeester de heer A. E. A. van Gils, met een volmondig ja. Het is op zichzelf al verheugend dat een zo groot comijlex dat er 'n beetje stond te beschimmelen, weer opge poetst wordt en weer een bestemming krijgt. Bovendien is er de kwestie van de werkgelegenheid: de nieuwe fabriek zal aan ongeveer dertig arbeiders werk verschaffen. E eer het zover is, aldus de hver Van Gils, moet er negen maanden worden gebouwd en ook dat geeft weer aan een aantal mensen werk. „Het is steeds in de pen geweest. We moesten het bedrijf en de frond Op de vraag of men er in Ossen drecht mee ingenomen is, dat na de gebeurtenissen te Muiden, weer een 01 het gevaarlijk is zo'n onderne ming in de gemeente te hebbdn? „Naar 'onze mening niet," oordeelde de heer Van Gils. „Het bedrijf is aan velerlei veiligheidsvoorschriften gebonden. Natuurlijk, er kan altijd wat gebeuren. Maar een gasfabriek kan ook de lucht ingaan en toch ligt nie mand wakker van die mogelijkheid. Bovendien ligt het bedrijf ver van de bebouwde kom." „Nee, bang voor de gevaren, die de munitiefabriek kan opleveren, zijn we niet. Voorlopig", aldus het oordeel van burgemeester Van Gils, „menen we, dat autorijden gevaarlijker is, dan wo nen in Ossendrecht". Laatste vrijdag van het oude jaar. 's Morgens 8 uur. Ik moet met de bus onverwacht naar Tilburg. Stap in een BB A-bus op de Brcdaseweg. Kom tot de ontdekking dat ik drie dubbeltjes en een biljet vian f 100 bij me heb. Met het klein geld kaïn ik geen enkele reis betalen. Wél met het bankbiljet betalen. Maar de chauffeur vraagt nors wat ik wel van hem denk! Hij bedoelt waarschijnlijk te zeggen, dat ie geen f 100 kan wisselen. En dat ie me dus niet kan meenemen. Hij zegt: „Vraag maar of een passagier f 100 kan wisselen". Ik voel me wel opgela ten, maar ik roep toch maar naar achteren. Geen antwoord. Men obser veert mij alsof ik een merkwaardige morgenverschijning ben. Heimelijk schuif ik op een bank, terwijl de chauffeur anderen helpt. Als alle pas sagiers hun vervoerskosten hebben betaald, keert de chauffeur zich naar mij om. Ik voel mij klein worden, maar blijf voor de „driver" kennelijk groot genoeg. „Nou, hoe zit het, juf frouw, hééft u geld"? Ik antwoord bevestigend, maar zeg dat het nog steeds een groot bijltje is. Hij laat daarop weten, dat het post kantoor dichtbij is, dat men daar wel f 100 kan wisselen en dat ik vervolgens een andere bus kan nemen. Hij spreekt vastberaden en maakt de indruk niet verder te willen rijden tenzij ik zijn vervoermiddel verlaat. Hij weet niet, dat ik dat niet kan doen, want ik moét met de bus mee. Ik zioek koorts achtig naar oplossingen, ben zeer ver ward, om niet te zeggen obstinaat, krijg kleurtjes als van een kostschool meisje, mompel iets van ,,giro", tot dat een jongeman achter mij het ver lossende woord spreekt. Er valt een steen van mijn hart: „Mag ik deze rit voor u betalen"? Hij doet het, chauf feur accepteert, we rijden! Ik kom zonder moeite in Tilburg, maar ver geet in de verwarring naam en adres van mijn charmante achterbuurman te vragen. Ik ben hem f 1.70 schuldig. Ik wil hem alsnog graag terugbetalen. Maar hoe? Zou hét op deze manier lukken? OOSTERHOUT Mej. A. Verhoeven. NW. BOUWLINGSTRAAT 17. Het artikel in het Dagblad van 3 januari 1967 „zelf betalen, dan maar zelf dokteren", door uw verslaggeef ster, kan mij toch niet geheel bevredi gen. Heel normaal natuurlijk, dat niet alle lezers van uw krant achter alle artikelen staan; dat zou zelfs vrij saai worden, lijkt mij. In dit geval ech ter het volgende. Waarom krijgen alleen de artsen de schuld en zijn de ziekenfondsen de lie ve jongens? Uiteindelijk zijn de pre mies die betaald moeten worden o.a. door gepensioneerden en ouden van da gen ook niet flauw, om niet te zeggen schandalig hooig. De ziekenfondsambte naren moeten natuurlijk ook leven en liefst ook graag 'n beetje behoorlijk. Hoeveel ambtenaren moeten o.a. ook v. de ingehouden premies betaald worden, ik heb geen idee. Kunnen zij van hun kant ook niet een beetje water bij de wijn doen. B.v. de premies per giro laten betalen, spaart enorm veel men sen uit. Philips in Eindhoven o.a. een groot huizenbezitter laat al zijn huurders ook per giro betalen, voor zover ze niet in het bedrijf werkzaam zijn, een beslist uitgekiend besluit, dat geen windeieren op levert. De voordelen van een verzekerde zijn natuurlijk niet weg te cijferen, maar hoe zouden die liggen, als zij eenparig eens ergens anders onderge bracht zouden worden. Ziekenhuisver- pleging moet natuurlijk goed geregeld worden en ook specialistenhulp. dat zijn de hoogste kosten per geval be rekend althans. Huisartsenvisites kunnen ook kostbaar worden natuurlijk, als ze zelf betaald zouden moeten worden, maar hoe vaak zitten er in de wachtkamers van de artsen geen mensen, die liever lui dan moe zijn en eens heerlijk op kosten van het bedrijf en in de tijd van de arts gaan uitrusten, met dingen die ze zelf ook wel kunnen verhelpen, of zelfs volkomen onzinnige dingen. Het kost hun geen geld en ze zijn er lekker eens een paar uur uit. Kijk maar eens op een maandagmorgen bij een arts in de wachtkamer, meestal kunnen ze de hele morgn spreekuur houden. Je kunt hier natuurlijk niet generaliseren en er komen zeer zeker ook een hoop echte patiënten, die natuurlijk nooit de dupe mogen worden. Artsen zijn ech ter ook mensen en niet alleen uitzui gers, zoals ze op het moment graag gezien worden. Ze hebben hoge inves teringen en als „zelfstandigen" zeer hoge belastingen. Ik ben geen artsenvrouw, of iets der gelijks, maar „gewoon publiek", helaas niet verplicht verzekerd; want ziek en- verzekeringen bosten als particulier zeer veel geld. Zelfs als men van de redenering uitgaat, dat je dan boven een bepaalde inkomensgrens ligt, zijn de kosten hoog en de belastingen hou den geen rekening met de kosten, die wij kwijt zijn aan huisarts, tandarts en apotheek; alleen als je kosten een bepaald „hoog" percentage van je in komen gaan bedragen en dat komt ge lukkig niet vaak voor. Je wordt uit eindelijk niet voor je plezier ziek en probeert dus zo geziond mogelijk te blijven, al lukt dat helaas niet altijd. Zelf dokteren is natuurlijk volko men idioot en zelf met medicamen ten gaan experimenteren ook, maar ie der weldenkend mens zal dat begrij pen. Ik hoop, dat zowel de artsen en zeer zeker ook de ziekenfondsen de zaak eens zullen regelen, dat eerstens geen of weinig mensen bij de dokters in de wachtkamer tijd zitten te verlummelen en zo andere mensen vaak in tijdnood brengen en ten tweede dat overbodige hoge premies voor de „slachtoffers" vermeden worden in de toekomst. Vooral overbodig personeel is ergens niet nodig. BREDA,Mevr. A. LUIJFF-NOUWENS. Nu moet het mij toch van 't hart: Ik heb altijd gelachen om de Boerenpartij en om Koekoek. Maar nu zie ik dat alles wat hij gezegd heeft uitkomt. Waar moet het naar toe? Dokters be. talen, meer voor de vuilnisbak, meer belasting. Als de kiezers toch eens ver. standig zijn. Anders sterven er straks mensen thuis zonder dokter en dan kan de regering 'n paar gekkenhuizen bouwen voor overspannen mensen. H. Leesters Doornbos

de Stem | 1967 | | pagina 5