weg MEDEDELING VAN C. KAMMERAAD OVER SITUATIE IN ZEELAND Nauwelijks werk te weini „Zal wel koelen zonder blazen./5 'heel weinig euwe borden - /f Woningcontingent 1967 nodig voor op gang zijnde bouwstromen Pechiney toch in Sloehaven Ren nies! K.v.K. vraagt voor beleid op lange termijn een Yeerse-Meernota Wandeling op kano's Ds. i. Brok ANTWERPEN NIET OP HAVENDAG: N Z.-Vlaamse pomphouders verlagen benzineprijs Schmelzer en Beeriiink geven FJ.G. antwoord DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 5 JANUARI 1967 S ^andaag Morgen )OGWATER ir nieuws uit en streek >ag. 3 en 5 - VOORZITTER KAMER VAN KOOPHANDEL - 65 ontslagen in wölfabriek Zeeuwse stem Veertarieven Te zwaar Sloekanaal GEEN BIJZONDERE DRUKTE IN ZEEUWSE APOTHEKEN Minimumregeling voor lozing van chemisch afval op Westerschelde Minister: geen goedkoop aardgas Voorzitter K. v. K. Midden-Zeeland: Teruggang in bedrijfsleven midden- en noord-Zeeland A. de Jonge verlaat Kamer van Koophandel Discriminatie door maatschappijen „Niet redelijk Onbelangrijk Autodief na achtervolging gegrepen Restauratie van stadsruïne te Sluis De nationale koek 2 |ls iedereen déze vier i zijn geheugen prent, fen heel eind m de Het enige, dat ik is het volgende. £>e bk. Daarover wor- bpend opgebeld. Nie- Ihet precies te snap- loek is per 1 januari Tteld buiten de be- Dat wil dus zeggen, Itomobilist zo'n ding t moet hebben. Bin- liwde kom hoeft het [te van het apparaat J 45 cm zijn. De zijden loorzien van rood re- periaal en ten minste n. Het ding moet ste- lond staan, zodat het illen. Voor de rest zijn leen bepalingen van 8) bod geldt op oneven fte rechterzijde en op voor de linkerzijde Geldt het parkeer- selend gedurende de veede helft van de worden de cijfers I cheidelijk 16-31. rbod geldt voor de 3 weg, waar het hord Indien onder de m. 51 een onderbord ongeveer evenwijdig j-as, waarop een of ontale zwarte pijlen \?eld. geldt het desbe- erbod voor de rich- h pijl of pijlen aange- zee". „En die spoelen dan ivendrecht", zei dr. Pólnyc^* eerst goed aan het dansen, llijk lastige vragen worde» Nee, Bulbac. Ik heb een leek extra verlof en je vliegt •ter naar het glorierijke va- Verholen mee..." «Hoi- r riep Bulbac opgetogen e hand op de schouder y*& illemaal goed zal aflopen» rijdag B Januari. 10.58 en 23.4-2 uur. Ter- B1 en 23.14 uur. Vlissingen; 144 uur. Wemeldinge: 11.21 ■tsdijk luis 16 uur Raadsvergadering jLE jrd Bos en Duin 9.30 uur peeuwse CPJ |ur The sound of ihusic, a.L [EEN ■6.30 uur Raadsvergadering 19.30 uur Schieting fpper 19.30 uur VlasSérsbal 15 uur Avonturen van |4 t.m. 12 jaar; 19.30 uur De |e River Kwai vanaf 12 jaar lur The sound of music, al» ~buw 20 uur Rooie Sien, IS j. LLE Vd Bos en Duin 9.30 uur Zeeuwse CPJ LONDEN. Alexander Wozniak, een 43-jarige voormalige Poolse oorlogsvlieger, is in de Engelse hoofdstad aangekomen na een wandeling van bijna 400 km over de rivier de Theems. Grote kano schoenen hielden hem drijvenre. Hü bewoog zich voort door middel van stokken met onzinkbare schyven. ZWOLLE (ANP) De N.V. Wol industrie „Hattem" gaat de produktie in krimpen. In verband daarmee heeft de directie besloten, in overleg met de on dernemingsraad, de vakbonden en het gewestelijk arbeidsbureau, voor 65 per soneelsleden ontslag aan te vragen. Het gaat hoofdzakelijk om meisjes en enkele getrouwde vrouwen. Het besluit' tot in krimping van de produktie is volgens de directie een uitvloeisel van de algemene verslechtering van de economische si tuatie. DE predikant van de Ned. hervormde gemeente te Hulst, ds. J.A.H. Brok treedt met ingang van 1 februari aanstaande in .die)ist van het vor mingscentrum De Klencke" in Oos- terhesselen. Hij is ongeveer twee jaar in Hulst werkzaam geweest. Het was zijn eerste gemeente. Hij zegt: ,Jk ben er blij mee voor het vor mingscentrum te kunnen gaan wer ken. Het vormingswerk trekt me bij zonder aan. Daarin kan ik namelijk een beter gebruik maken van de theologische opleiding, die ik mee gekregen heb. Bovendien kom je in het vormingswerk veel eerder tot een dialoog dan in een gemeente". EN over zijn korte verblijf in Hulst: ..Het lijkt inderdaad wel heel erg kon. Maar het kon in de gegeven omstandigheden echt niet anders. De gemeente te Hulst zit financieel 'moeilijk. Ze had het misschien nog een half jaar of zo uit kunnen zin- gen door de verkoop van stukjes W'ond en dergelijkeMaar dan zou het afgelopen zijn. In de gemeente Hontenisse is de situatie hetzelfde. Fusering van beide gemeenten, die samen ongeveer 500 zielen tellenligt dus voor de hand". EEhN oplossing oordeelt hij de op nanden zijnde fusie niet. „Een streek- gemeente door samenvoeging van de gemeenten te Axel, Zaamslag, Hon- tenisse en Hulst zou beter zijn ge- J^eest. Maar zo'n streekgemeente leek men in Axel en Zaamslag niet willen. Men wil daar niet graag Dn zelfstandigheid kwijt. Evenmin }]n eigen predikant. Wanneer er een s reekgemeente was gekomen zou ik i tijd jaar) in Hulst zeker nebben uitgezeten". DS- BROK vervolgt: Een streekge- meente is zeker te prefereren boven en gemeenteHulst-Hontenisse. In rï* eekgemeente zouden alle vier vastories in Axel, Zaamslag, Honte- sse en Hulst bezet zijn gebleven, e predikant had zich bovendien wnnen specialiseren. De een preekt uEt "nder thuis in het ieugd- ,5"*' n°9 een ander in de bejaar- ™z°rg en een vierde heeft capaci- Am V,00r de catechese. De ver- tpJj: talenten van de predikan- h,A'e P niet helemaal all-round hadden in een streek- den" benut kunnen wor- Nbilt sit,]'atie nagenoeg bij het oude •Wt. zullen wij van onze zijde min- intensief kunnen deelnemen aan gesprek tussen de kerken in deze contreien. Dat is jammer. Ik heb in de laatste twee jaar hier op het stuk van de toenadering tussen de kerken grote verbeteringen kunnen consta teren. Er zijn veel symptomen van een groeiend begrip. Neem de situatie in Hulst. Over een gemengd huwe lijk wordt altijd overleg gepleegd tussen de parochiegeestelijkheid en de predikant. Dat was tot voor kort anders. En wat we in de commissie Bijzonder Kerkewerk in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen hebben be reikt, mag er ook zijn". TEN aanzien van de gemeente Hulst meent ds. Brok, dat die te klein is voor het met succes volvoeren van interessante experimenten. Qua mentaliteit is het", zegt hij, „geen supergemeente, evenmin een slechte. Deze gemeente heeft, evenals alle andere gemeenten, haar nadelen. Meestal kunnen de mensen zelf er niets aan doen". Hij concludeert: „Ik heb in Zeeuwsch-Vlaanderen en Hulst prettig gewerkt. Maar ik ben ook en toch blij in het vormingscen trum in Oosterhesselen te kunnen gaan werken." (Van een onzer verslaggevers) GOES „Van een tekort aan werkgelegenheid is in Zeeland gelukkig nauwelijks sprake. Naar mijn vaste overtuiging is hier po tentieel een zeer goede en blijven de werkgelegenheid". Aldus de heer C. Kammeraad, voorzitter van de Kamer van Koophandel voor Midden- en Noord-Zeeland tijdens zijn gisteren uitgesproken nieuwjaarsrede. Om de economische mogelijkheden in Zeeland zo goed mogelijk tot ontwik keling te brengen is het volgens de heer Kammeraad niet zozeer nodig om fabrieken naar Zeeuwse arbeiders te brengen, maar wel om nieuwe arbei ders naar Zeeland te brengen. Hij pleit te in dit verband voor een op Zeeland gericht woningbouwprogramma met een daarbij behorende verhuizingsre geling. De heer Kammeraad wees op de geheel eigen aard van de Zeeuwse ontwikkeling. Zeeland heeft z.i. een eigen betekenis voor de Westeuropese economie. De ontwikkeling van Zee land heeft een ander verloop dan die in de overige officiële ontwikkelings gebieden, die de regering in Nederland heeft aangewezen. De oorzaak -van de blijvende interesse van de grotere on dernemingen voor vestiging in Zee land is de bijzondere geografische lig ging van het Deltagebied In dit verband achtte de heer Kam meraad het noodzakelijk dat Zeeland een belangrijke stem heeft bij de be slissing over de plaats van een nieu we vestiging. Zo was hij bijvoorbeeld van mening dat de terreinen in Vlis sing en-O o st bij voorkeur bestemd moeten zijn voor bedrijven, die de ligging aan diep vaarwater werkelijk intensief zullen benutten. Verder achtte hij het van belang dat de nieuwe bedrijven zich vestigen met de daarbij behorende commerciële en administratieve staf. Om de nieuwe economische ontwik keling te kunnen volgen zal volgens de voorzitter, onder meer een verbe tering van de schoolaccommodatie voor algemeen en technisch onderwijs tot stand moeten komen. Verder zal er voor gezorgd moeten worden dat de gezinnen, die naar Zeeland komen, zich daar snel thuis voelen. De heer Kammeraad wees vervol gens op de dringende noodzaak tot Vernieuwing én verbetering van veel Zeeuwse wegen; rijksweg 58 voorop natuurlijk. Onder de huidige omstandigheden achtte hij een tariefverhoging voor het gebruik van de Westerscheldeve- ren moeilijk te verdedigen. Een ver hoging zou volgens hem niet veel an ders zijn dan wéér een extramiddel om het wegverkeer geld in de natio nale schatkist te laten storten. Een vergelijking tussen het tariefbeleid voor de Oosterscheldebrug (waarvan de toltarieven per 1 januari j.l. zijn verhoogd) en dat voor de Westerschel- deveren vond hij „niet wed aanvoard- baar". De heer Kammeraad gaf hier op de volgende toelichting: „De Oos- terscheldebrug is gebouwd met mid delen, die uit leningen zijn verkregen. Leningen, waarvan rente en aflossing betaald moeten worden uit de op brengsten van de tolheffing. Daarnaast is door de Oosterscheldebrug een tweede route naar de Randstad ont staan, zodat keuze mogelijk is. De Scheldeveren vormen in meer dan één opzicht de enige verbinding van Zeeuwsch-Vlaanderen met overig Ne derland. Ze zijn ingesteld en ze wor den in stand gehouden uit de algemene rijksmiddelen". De heer Kammeraad zei dat zijn principiële bezwaren tegen een verho ging van de veertarieven waarschijn lijk wat minder zwaar zouden zijn wanneer de lasten van de weggebrui kers ,,al niet zo verschrikkelijk hoog waren" als thans het geval is. De bouw van dubbeldekse boten voor de Westerscheldeveren zag hij als een bijzondere vorm van rijbaanverbreding Dat het vrachtverkeer de Ooster scheldebrug tot nu toe gemeden heeft zou volgens de voorzitter van de Ka mer van Koophandel wel eens veroor zaakt kunnen zijn door het feit dat er wel veel personenauto's over de brug rijden. Behalve dat de capaciteit van be paalde wegen in Zeeland achterblijft doen zich ook problemen voor met be trekking tot do zwaarte van verschil lende transporten. Als voorbeeld noemde de heer Kammeraad de laat ste bietencampagne, toen op Walche ren de bieten slechts bij de bedrijven konden worden weggehaald door het verlenen van bijzondere ontheffingen voor de vrachtauto's waarvan het laadvermogen dat van de B-wegen te boven gaat. ,,Een verbetering van een aantal B-wegen tot A-kwaliteit lijkt net enige middel om de landbouwbe drijven niet onbereikbaar voor het groepsvervoer te maken", aldus de heer Kammeraad. De heer Kammeraad heeft tijdens zijn rede gewezen op het belang van het Sloe-kanaal van Vlissingen-oost naar het Veerse Meer. Een volgende industrie-gegadigde voor Vlissingen- Oost kan zijn beslissing van niet al dan niet aanwezig zijn van het Sloe kanaal laten afhangen, aldus spreker. Hij pleitte daarom voor een onbelem merd voortgaan van de voorbereidin gen voor 't maken van het kanaal op dat het als gereed project kan worden aangeboden". Hij toonde zich verder een voorstan der van samenwerking tussen de Ka mers van Koophandel in het Deltage bied met betrekking tot het vraagstuk van de recreatiebevordering. De toeris tische organisaties gaf hij in dit ver pand m overweging een beknopte handleiding samen te stellen en uit te geven voor het gehele gebied tussen -Rotterdam, Breda, Antwerpen en Brugge. De heer J. Roose zei later tijdens de vergadering van de kamer dat een principiële benadering van het vraag stuk van de tariefsverhoging van de Keren in de huidige situatie enigszins irreëel is. De veren zijn in beheer en onderhoud bij en het eigendom van de provincie. Het rijk echter betaalt alle tekorten. Volgens de heer Roose zou een duidelijker situatie ontstaan wan neer de provinciale stoombootdiensten aan rijkswaterstaat zouden worden overgedragen. Zoals de zaken nu staan zou een beperkte bijdrage van de pro vincie in de tekorten zijns inziens moe ten worden overwogen. Overigens bestond er van de zijde van de sectie verkeer teleurstelling over de manier waarop de Kamers van Koop handel de verschillende lastenverzwa ringen voor het wegverkeer hebben af gedaan. De toegezegde nota op dit punt is wegens tijdgebrek achterwege ge bleven. De heer Kammeraad zegde toe. dat de Kamers de zaak in ieder'geval scherp in de gaten zullen houden. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG G.S. van Zee land hebben de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijver heid advies gegeven over de ver deling van de 750 woningwetwo ningen die Zeeland voor 1967 toe gewezen heeft gekregen. In feite viel er voor G.S. niets te verdelen. Een groot deel van het contingent is in 1966 al bij wijze van voorschot opgenomen. Het restant is zo goed als volledig nodig om- de lopende bouwstro men in de provincie dit jaar vol gens plan te voeden. Ongeveer vijf procent van het contingent blijft over voor de bouw van bejaarden woningen. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Van een grotere drukte dan normaal in verband met de artsenkwestie is in de Zeeuwse apotheken geen sprake. Bij apotheek Hamann in Terneuzen veronderstelt men, dat verschillende mensen de indruk hebben, dat ze al vanaf 1 ja nuari hun dokter particulier moeten betalen. En bij apotheek Nonhebei in Middelburg lanceert men de ver onderstelling: ,,De mensen zullen over die artsenkwestie wel denken, dat het wel zal koelen zonder blazen" Overigens heerst bij alle apotheken de gebruikelijke winterse drukte. ,,Dat is altijd rond Kerstmis en voor al aan het begin van het jaar," al dus de apothekeres, mej. van de Kleine Mulder uit Vlissingen. ,,Een beetje rommelig is het dan, maar niet drukker dan anders om deze tijd. Ik zou althans geen verband wil len leggen tussen de drukte nu en de artsenkwestie. Heel veel mensen ne men zich tijdens de feestdagen voor nu toch eens eindelijk naar de dokter te gaan met dat puistje, dat maar niet weg wil trekken of de dokter nu eens te consulteren over een las tige maag. Maar misschien", aldus mej. van de Kleine Mulder, kun nen we het volgende week merken als het ineens stiller zal worden." Toch had men bij de apotheken juist nu 'n grotere drukte verwacht. In het begin van de week was het echter hier en daar zelfs opvallend rustig. Alleen tussen kerst en nieuw jaar was er sprake van grote drukte. „Toen kregen we ook veel recepten met herhalingen," aldus apotheek Van de Boogert in Middelburg. „Er wordt in de zaak veel over de kwes tie gepraat en de mensen zijn echt een beetje bang voor de gevolgen". Dat velen er mee inzitten, is ook de mening bij apotheek Hamann in Terheuzen. ,,En dat hoor je natuur lijk vooral van mensen, die geregeld naar de dokter moeten." Bij de Goe- sche Apotheek had een van de klan- (Van een onzer verslaggevers) GOES De heer C. Kammeraad, voorzitter van de Kamer van Koop handel in Midden- en Noord-Zeeland, acht oen internationale minimumrege ling in het Deltagebied met betrekking tot de lozing van anorganische che mische afvalstoffen in de Wester schelde noodzakelijk. Een meldingsplicht bij een centrale administratie is volgens hem nu reeds opportuun. De heer Kammeraad kwam tot deze uitspraak aan de hand van het feit, dat de reinigende capaciteit van de Westerschelde geen invloed heeft op de anorganische chemische afvalstof fen. En het zijn juist de chemische industrieën, die belangstelling hebben voor het Deltagebied. De heer Kammeraad zag veel nut in een bespreking van het afvalprobleem door de Kamers van Koophandel rond om de Westerschelde. ten gevraagd, of ze in het vervolg ook zelf de medicijnen zou moeten betalen. Maar verder wacht men maar af. „De artsen helpen de men sen hier behoorlijk," aldus apotheek Klaassen in Terneuzen, ,,je hoort er dan ook weinig over. En wat de druk te betreft: we hebben het altijd druk en het wordt nog steeds drukker, af gezien van de artsenkwestie". DEN HAAG Het Franse concern Pechiney stelt opnieuw pogingen in het werk om te komen tot oprichting van een aluminiumfabriek in Neder land, met het Sloegebied als de daar voor het meest in aanmerking komen de vestigingsplaats. De minister van Economische Zaken drs. J. A. Bakker, heeft dit medege deeld in antwoord op schriftelijke vra gen van 't Dweede-kamerlid, de heer Assmann (KVP). Op 14 september 1965 heeft de vo rige minister van Economische Zaken aan Pechiney reeds meegedeeld, dat voor de vestiging van een aluminium- produktiebedrijf geen goedkoop aard gas ter beschikking kan5 worden gesteld. Aangezien voldoende energie tegen een bepaalde, lage, prijs een vereiste is voor een rendabel alumi- niumproduktie aan welk vereiste hier te lande slechts kan worden vol daan op basis van goedkoop aardgas kon als gevolg van deze beslissing het vestigingsplan van Pechiney niet doorgaan. Bij Economische Zaken achtte men de mogelijkheid, dat Pechiney nu on derdak zou gaan zeken in de Ant werpse liaven niet reëel. „Ook een groot bedrijf moet voor de verande ring van een vestigingsplan een ja renlange studie verrichten, evenals de minister voor een eventuele wijziging van de aardgasnota. Bovendien ging het Pechiney essentieel om goedkoop aardgas en dat kan het in Antwerpen ook niet vinden", aldus een woord voerder. De reden voor de afwijzing hield verband met de voorgenomen en inmiddels tot stand gekomen ves tiging van een aluminiumbedrijf in Delfzijl. Als gevolg hiervan werd door een aluminiumbedrijf niet langer vol daan aan de voorwaarden voor de verstrekking van goedkoop aardgas, neergelegd in de nota inzake het aard gas van 11 juli 1962. Met name niet aan de voorwaarde dat sprake dient te zijn vna een vor ons land nieuw industrieel project. Volgens minister Bakker zou er aanleiding kunnen zijn in dp> huidige omstandigheden een wij ziging van deze voorwaarden in over weging te nemen. Maar dit vergt in verband met haar consequenties, nauwgezette bestudering. (Van een onzer verslaggevers) GOES. De 'lieer C. Kammeraad voorzitter van de Kamer van Koophandel voor Midden- en Noord-Zeeland, ziet het als een tekort dat Antwerpen op de zeehavendag in Middelburg niet als mede-organisator is opgetreden. ,.De jongste berichten over de ontwikkelingen van de zeehavenfunctie op de Belgische Schelde-oevers laten slechts één conclusie toe: ook Antwerpen behoort in het Deltahavenoverleg te worden betrokken", aldus de heer Kammeraad tijdens zijn gistermorgen jn Goes uitgesproken nieuwjaarsrede. Artikel 45 van het Schelde-Rijnverdrag, dat de economische overheidssteun bij de aanleg en exploitatie van zeehavens regelt, leidt volgens de heer Kammeraad tot dezelfde conclusie. De lang verbeide zeehavennota is, aldus de voorzitter, een teleurstelling gewor den. Binnenlandse overwegingen van ruimtelijke ordening lijken z.i. zwaarder te wegen dan economische berekeningen. „Buitenlandse invloeden op de mo gelijke havenontwikkelingen worden zo goed als niet in de beschouwing geno men". De heer Kammeraad gaf het komende kabinet in overweging zich bij zijn inves teringen in zeehavens, méér dan de opstellers van de zeehavennota hebben gedaan, te laten leiden „door overwegingen van economisch rendement op langere termijn". Aan het opzetten van nieuwe bouwstromen in woningwetwo ningen in Zeeland kan op het o- genblik helaas niet gedacht wor den. G.S. hebben de minister ge vraagd om het in 1966 verleende voorschot op het contingent 1967 in een extra toewijzing om te zetten. (Van een onzer verslaggevers) GOES De resultaten van liet be drijfsleven in midden en noord Zeeland zijn in 1966 ten opzichte van het jaar daarvoor in het algemeen teruggelopen De kostenstijgingen konden slechts in enkele gevallen worden bijgehouden. Een vrij beduidend aantal onderne mingen is opgeheven. Een vrijwel gelijk aantal nieuwe vestigingen stond hier tegenover. Aldus de heer C. Kammeraad, voor zitter van de Kamer van Koophandel in genoemd gebied. Voor een werkloos heid van enige betekenis is Zeeland tot nu toe echter gespaard gebleven. Zo zal het in de naaste toekomst vol gens de heer Kammeraad waarschijn lijk blijven. Wel is er in Zeeland een tekort aan geoefende en geschoolde vaklieden. De opleidingsmogelijkheden voor gespecia liseerde vaklieden zal met grote spoed ter hand genomen moeten worden. Gebeurt dat niet dan zullen spannin gen tussen chemische en niet-chemi- sche industrieën niet kunnen uitblijven aldus de voorzitter. (Van onze verslaggeefster) GOES De heer A. de Jonge, alge meen secretaris van de Kamer van Koophandel voor Noord- en Midden- Zeeland, zal met ingang van een april a.s. eervol ontslag uit deze functie wor den verleend. De heer De Jonge, die nu 41 jaar lid is van de Kamer heeft i.v.m. het berei ken van de pensioengerechtigde leeftijd ontslag gevraagd. Tegelijkertijd zal hij een 12-tal nevenfuncties, die nauw ver band houden met zijn secretaris-zijn, neerleggen. Zijn werk zal worden over genomen door de huidige secretaris mr. W. Otten. Tijdens de eerstvolgende vergadering van.de Kamer op 31 maart zal er af scheid van de heer De Jonge worden genomen. (ADVERTENTIE) Brandend maagzuur?. helpen dirèkt! (Van een onzer verslaggevers) SLUIS. „Niet om het mijn collega's moeiljjk te maken, maar alleen om de maatschappijen eens aan het denken te zetten. Om de knuppel in het hoender hok te gooien. Daarom heb ik tot die prijsverlaging besloten". Dit zegt de heer P. C. de Smit, exploitant van een Esso-pompstation te Sluis, die met in gang van gisteren op eigen initiatief de prijzen van de door hem verkochte benzinesoorten met 2 cent per liter heeft verlaagd. Hij is nog dezelfde dag door enkele collega's in de kanaalzone en Oost Zeeuwsch-Vlaanderen gevolgd. De belangrijkste oorzaak voor de prijsverlaging ziet de heer Smit in het feit, dat de grote maatschappijen in onderling overleg het land in sectoren hebben verdeeld. En wel zo, dat Zeeuwsch-Vlaanderen in een ander rayon is ondergebracht dan overig Zee land. Dit brengt met zich mee, dat voor Zeeuwsch-Vlaanderen een één-literprijs is vastgesteld, die 2 cent hoger ligt dan voor de rest van Zeeland. „Dat verschil is niet redelijk", vindt de heer De Smjt. „Zeeuwsch-Vlaanderen is ook Zeeland. Waarom dan deze dis criminatie?". Dat in het centrum van het land de prijs nog een heel stuk lager ligt het verschil bedraagt 4 tot 6 cent per liter vindt hij juist. „Het is logisch, dat in de uithoeken van het land in verband met hogere vervoerskosten ook een hogere prijs wordt berekend", zegt hij De heer De Smit heeft voor hij tot de prijsverlaging overging geen overleg gepleegd met zijn maatschappij, de Esso. Wel heeft hij de maatschappij van zijn besluit op de hoogte gebracht. „We boksen nu al een paar weken tegen dat van bovenaf opgelegde prijsverschil", aldus de heer De Smit. „Zonder resul taat echter. Daarom doen we het nu zo. Misschien dat de maatschappijen i:u een redelijker sectorenindeling gaan overwegen". Naar hij met grote nadruk verklaart, heeft zijn prijsverlaging niets te maken met de benzine-oorlog tegen de zgn. „witte pompen". Wel geeft hij toe, dat het feit dat naar zijn mening het ver schil'. tussen de Belgische en Nederlanose benzine te gering dreigde te worden zijn pompstation staat ongeveer ander halve kilometer van de Belgische grens mede een factor is geweest, die hem het besluit tot prijsverlaging heeft doen nemen. „Maar", voegt hij eraan toe, ,,dit is in dit verband maar nauwelijks van belang". (Van onze verslaggeefster) GOES Het bestuur van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Midden en Noord-Zeeland heeft G. S. laten weten, dat er ook van zijn zyde wensen en kritiek zijn ten aanzien van het ontwerp-streekplan voor Midden- Zeeland. Het lijkt het bestuur van de Kamer gewenst om aan het bestuurslichaam „Het Veerse Meer" een nota te vragen voor het op lange termijn te voeren beleid. Het bestuur vraagt zich verder af of de investeringen voor het gepro jecteerde industrieterrein met in- steekhavens ten noord-oosten van Goes verantwoord zijn tegenover het daar van te verwachten economisch nut zon der verbreding van het Goese Saska- naal. Wenselijk ils het ook, aldus het be stuur, om in het algemeen en in het (Van onze correspondent) VLISSINGEN Twee surveillerende agenten bemerkten in de Spuistraat een jeugdig uitziend persoon in een perso nenauto die zich enigszins vreemd ge droeg. Toen de politie hem sommeerde te stoppen, zette hij een levensgevaar lijke vlucht per auto in, met gedoofde lichten door Vlissingen, die eindigde met een aanrijding in de Adriaan Poor terlaan. Hij trachtte alsnog weg te lo pen, doch werd in een brandgang ge arresteerd. Het bleek de bij de politie bekendstaande 18-jarige L. H. van be roep havenarbeider, uit Middelburg te zijn, die in eerste instantie een valse naam opgaf. De auto was van Plein 1940 te Middelburg gestolen, en bleek eigen- dom te zijn van L. M. uit Middelburg. SLUIS De restauratiewerkzaam heden aan de oude stadsruïne „De ötenen Beer", waarmee men ruim een laar geleden begon, werden enige we ken geleden hervat. Het werk vindt plaats onder toezicht van de Kon. Ned. Heide Maatschappij. Bij graafwerk heeft men het begin van een oude steenweg blootgelegd. Deze weg is hoogstwaarschijnlijk een toegangsweg geweest naar de Westpoort. Vlak bij de ruïne heeft men het eerste gedeelte gereed van een dubbel wandelpad langs de oude stadswallen. bijzonder in Middelburg de terreinen waarop klein-industrie kan worden ge concentreerd te vergroten. Ook wordt de vraag gesteld of de dam door het Veersegat wel de gepro jecteerde weg kan bevatten zonder dat de huidige recreatie en-of parkeerstro- ken daaraan ten offer moeten vallen. Wat betreft de woningbouw ten oosten van rijksweg 58 is het bestuur van mening dat nabij Vlissingen geen ter rein daarvoor moet worden aangewe zen. Een en ander deelde voorzatter C. A. Kammeraad gisteren mee tijdens de algemene vergadering van de Ka mer van Koophandel in ,,De Koren beurs" te Goes. De vergadering schaar de zich achter de meningen van het bestuur. (Van onze verslaggeefster) GOES De voorzitter van de Fede ratie van Jongerengroepen in de P.vd.A. in Zeeland, Bram van Overbeeke, heeft tot nu toe van twee fractievoorzitters, Schmelzer en Beernink, een antwoord gekregen op zijn vragen over de volgens hem onrechtvaardige verdeling van het nationale inkomen. Zoals gemeld schreef de F.J.G.-man een brief hierover naar de voorzitters van de „Grote vijf" in de Tweede Kamer. Beide politici geven toe, dat de ver deling van de nationale koek sinds 1945 niet meer is veranderd. De heer Beer nink is van mening, dat de verdeling voor verbetering vatbaar is. Schmelzer daarentegen gaf, aldus de heer Van Overbeeke, geen rechtstreeks antwoord op de vraag of hij de verdeling recht vaardig vindt. Hij schrijft, dat de inkomstenverschil- len nodig zijn om de mensen daardoor een prestatieprikkel te geven. Toch meent de heer Schmelzer dat de zorg van zijn partij er naar uit dient te gaan dat een onrechtvaardige bevoordeling wordt voorkomen, en er tevens voor dient te worden gezord dat „de vruchten van de welvaartsgroei doorstromen naar alle deelnemers". De heer Beernink, zo blijkt uit zyn brief, denkt de verdeling te kunnen verbeteren door bij de verdeling van de belastingdruk minder nadruk te laten vallen op loon- en inkomstenbelasting, en, bij een eventuele invoering van in directe belastingen, de eerste levensbe hoeften te .ontzien. Hierna geeft de heer Beernink een zevental punten, waardoor hij tot die betere verdeling hoopt te komen.

de Stem | 1967 | | pagina 3