Politie geeft les langs de weg - AGENT - Peulvruchtendagen te Schoondijke vanavond in t.v.-streekjournaal IEST VAN NIEUWE VERKEERSREGELS NOG HEEL WEINIG NIEUWE BORDEN NS overweegt sluiting aantal lijnen T.v.-reclame voorlopig vooruit betalen SMIDJE VERHOLEN MIDDELBURG VLISSINGEN GOES HULST OOSTBURG Interessant jaarboek „Vier Ambachten" UIENPRIJZEN GESTEGEN „DIE LUSTIGE WITWE" 2 Voor wie nóg peultjes lust..... Dagblad De Stem Officiële opening bankgebouw Burgerlijke stancl Heropvoering „Figuren rond Jezus" Groepscommandant rijkspolitie te Kruiningen geïnstalleerd Hoofdcommies Sebes overleden Zeeuwse sportdag vrijdag in Goes Huwelijk prinses op Ie en He net LUXOR SCHOUWBURG Bergen op Zoom volledig uitverkocht 's-HEERENHQEK HOOGWATER Vandaag Morgen Meer nieuws uit stad en streek te. pag. 3 en 5 en de Knap Mutator DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 5 JANUARI 1967 2 SCHOONDIJKE Voor het eerst in zijn nog jonge geschie denis zal het televisieprogram ma „Van Gewest tot Gewest" vanavond om 1.9.10 uur aandacht besteden aan West-Zeeuwsch- Vlaanderen. Dat gebeurt in een reeks flitsen van de tweedaagse geheel aan de peulvrucht gewij de tentoonstelling, die gisteroch tend voor een nog kleine groep belangstellenden in de praktijk hal van de Schoondijkse Land- bouwpraktijkschóól werd geo pend. De opnamen hiervoor werden dinsdag gemaakt terwijl de organisatoren nog volop bezig waren met het opbouwen van de tentoonstelling. Het resultaat van de werkzaamhe den is het bekijken waard. In de toch vrij beperkte ruimte, die de hal te bieden heeft, kan men ook als niet- agrariër zich een duidelijk beeld vor men van zowel de teelt- als consump tiemogelijkheden van een groot aan tal peulvruchten. Dat de tentoonstel ling juist in West-Zeeuwsch-Vla an deren wordt gehouden, is niet zo vreemd als men weet, dat dit gebied verreweg het grootste deel van de Nederlandse peulvnichtenproduktïe voor zijn rekening neemt. Dat is mede een gevolg van het feit. dat de West- Zeeuwsch-Vlaamse peulvruchtenteelt kan bogen op hypermoderne teelt methoden, waarvan een groot aantal voorbeelden op de Schoondijkse ex positie te vinden is. Doch minstens even belangrijk is dat deel van de tentoonstelling, waar in voorlichting wordt gegeven over de verschillende variëteiten, die de peulvrucht kent. Een aardig voorbeeld in dit opzicht is de gele erwtde van deze erwtensoort in het expositieres taurant gemaakte snert smaakt voor treffelijk. Toch is de tentoonstelling bepa-ald meer dan alleen loftrompet op West- Zeeuwsch-Vlaandêren Een van de meest in het oog lopende stands is gewijd aan de gebreken, die nog kle ven aan de wijze van oogsten van de stambonen. Tn een poging om in deze situatie de nodige verbeteringen aan te brengen, hebben de organisatoren een ideeënprijsvraag uitgeschreven. De deelnemers krijgen één maand de tijd hun voorstellen onder woorden te brengen, die dan gezonden dienen te worden aan de rijkslandböuwconsulent in Zeeuwsch-Vlaanderen. ir. L. Th. J. M. de Wit, te Axel. „Met name het ruiteren vraagt'*, zo stelt ir. de Wit vast. „nog te veel ar beid. Bovendien is het produkt na het ruiteren nog onvoldoende geborgen. Regen b.v. kan de kwaliteit bijzonder nadelig beïnvloeden Tn het stencil dat de bezoekers, die wensen deel te nemen aan de prijsvraag, ontvangen, doet de heer de Wit wel een oplos sing ter rationalisering van de oogst- methóde aan de hand. maar juist over de wiize, waarop die ovdossing in praktijk moet worden gebracht, han delt de prijsvraag. „Wanneer de bonen", meènt hij. „direct na het uitschoffelen of maaien met een opraapwagen van het veld worden gevoerd en in het stro worden gedroogd in b.v, een ventilator, kan dit inderdaad leiden tot een vermin dering van 't aantal arbeidsuren bn de oogst, het uitschakelen van ge vaarlijke weersinvloeden, en voorko ming van grondverontreiniging Hulpmiddelen, die men_ volgens de heer de Wit hierbij nodig heeft, zijn oplader of oplaadwagen, ventilatoren (al dan niet met verwarmingsbron) en plastic, dat door dakpansgewijze constructie lucht kan doorlaten. Van dit laatste is op de tentoonstel ling een aanschouwelijke voorstel ling opgesteld. De prijsvraag verlangt van de deelnemer een gefundeerd oor deel over het door ir. de Wit ge lanceerd idee en een advies over de wijze van realisering. De beste oplos sing zal worden bekroond. Dit is overigens niet de enige wed strijd van de tentoonstelling. Ook voor minder deskundige bezoekers liggen formulieren met vragen gereed, die zij zo verzekert de héér A. de Feij- ter, voorzitter van de regelingscom missie gemakkelijk kunnen be antwoorden. De hiervoor benodigde kennis kunnen zij opdoen door de ver schillende stands nauwkeurig te be kijken. De eerste prijseen hoeveel- Dagblad voor Zeeland KANTOREN: Voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Steenstraat 14, telefoon 2377 Hulst. Voor Walcheren en Zuid-Beveland: Klokstraat 1, telefoon 6252. GOES. Eerste redacteur voor Zeeland: Exploitatie- F. DE LIGT inspectie Zeeland: teL 6252, Goes L. K. M. DE JONG privé 7300, Goes tel. 2377, Hulst Redacteur voor de Kanaalzone: J. HüSKENS Beneluxlaan 33 Sas van Gent, Tel. (tijdel.): 01140-2377 (Hulst) Redacteur voor Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen: W. WOLTERS, tel. 2945, Hulst. Redacteur voor West-Zeeuwsch-Vlaanderen: N OPDAM, v. Ostadestraat 41, Oost- bürg, tel. 01170-2991. Redactrice voor Zuid-Beveland en Walcheren Mej. S. MAASKANT, Westwal 91, Goes, tel 01100-6489. Rayonbeheerder voor Zuid-Beveland en Walcheren: K. MENU, tel. 6252, Goes. Prijs voor losse advertenties, bestemd voor de editie Zeeland i 0,20 per mm. 1 mm ingezonden mededelingen 2Ys mm gewone advertenties. Bi? contract aanzienlijke reductie. „Kleintjes": 3 regels of minder 1, elke regel meer 0,25. Als één regel gelden 23 letters en/of leestekens. Bij plaatsing ook in de Brabantse oplage resp. 1,75 en 0,65. Bij 3 achtereenvolgende ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen hall geld. held zaaizaad, voldoeride voor een hectare. Deskundigen rekenden ons voor, dat dit neerkomt op ongeveer 200 kilo. Het interessantste technische snuf- ie van de tentoonstelling, dat gisteren dan ook verreweg de meeste belang stelling trok was een elektronische machine, die de peulvruchten niet op grootte maar op kleur selecteert. De vruchtjes worden via een transport bandje stuk voor stuk langs een fo to-elektrische cel geleid, die reageert op de in de huid van de vruchten aanwezige kleur. Passeert b.v een lichte boon de cel, dan wordt bij een fractie van een seconde later door een korte lucht stoot omhoog geblazen, waardoor hij in een andere afvoerbuis terecht komt dan de goede bonen. Dit is ui teraard een (kostbaar) apparaat., dat niet voor de teler, maar voor de han del of groothandel bestemd is. Voor de consument is een groot deel van de tentoonstelling ingeruimd. Aan de hand van praktische voor beelden wordt voorlichting gegeven over de vele bereidingswijzen van de peulvruchten. Belangstellende gastro nomen kunnen zich gratis in het be zit stellen van de recepten voor elf peulvruchtenschotels. Zes daarvan zijn samengesteld door leerlingen van de huishoudscholen te Terneuzen, Schoondijke, IJzendijke, Hulst* Axel en Sas van Gent. Tussen deze huishoudscholen en de •vertegenwoordigingen van de ver schillende plattelandsvrouwenorgani- saties in Zeeuwsch-Vlaanderen wor den kookwedstrijden gehouden, die vanmiddag om half vijf resulteren in de uitreiking van de ereprijs, de „Gouden Erwt". De tentoonstelling sluit vanmiddag om vijf uur Tafeltennis Voer de 5e maal zal het bedrijfstafeltennis-kanipioen- schap der Provinciale Zeeuwsch» Elec- triciteits-Maatschappij worden gehou den. Het wordt georganiseerd door de afdeling tafeltennis van de sportclub PZEM en zal worden gehouden in de gymnastiekzaal aan de Kouaanse kade alhier op donderdag 12 januari a.s. Werkzoekende stal boor Op het arbeidsbureau in Vlissingen werd door een aannemer een elektrische boor ver mist. D. K. 25 jaar, uit Souburg had bij zijn bezoek om zich als werkzoekende te laten inschrijven bij het arbeidsbu reau te Vlissingen, de boór mee genomen. Auto's botsten J. W. uit Vlissingen, oud 50 jaar, is onder invloed met een personenauto in de Wilhelminastraat op een boom gereden. De auto werd zwaar beschadigd. Op de West-Souburgseweg reed de heer K. uit Vlissingen bóvenop een personenauto die afremde om af te slaan. Beide auto's werden zwaar be schadigd K had iets te veel gedronken, Borsseie Het geheel verbouwde en uitgebreide kantoorgebouw van de Coöperatieve Raiffeisenbank zal woensdagmiddag elf januari officieel worden geopend. Dit zal gebeuren door de heer J. Nieuwen- huyse, oudste ere-lid van de bank. De genodigden voor deze openingsplechtig heid komen om 3 uur bijeen in het ver enigingsgebouw. Geboren: Cornelia dv J. Welleman Oosthoek; Johanna dv C. GeijsPee ter s; Cornells zv P. SteenbakkerPoort vliet. Cornelis zv M. Karelsevan Loo; Jans Maria dv A. Flipsede Kraker. Hubrecht zv. A. KoemanAamoutse, (Yerseke); Jan Cornelis zv J. Labruij- èreKreeft; Pieternèlla dv p. Dinge- manseHuissen; Clara dv J. Eikenhout Izeboud; Petronella dv L. de Jonge- Vader (Kloetinge). Paulina dv B. West- veervan Boven; Adnana dv A. Wis- kerkevan den Boomgaard (Rilland- Bath). Huw. aangiften. Donald Tiber 27 jaar, wonende te Phoenix 'V.S. van N. Amerika) en Jacomina Boone, 21 jaar. Sibold Tamminga, 22 jaar te Tiettjerk- steradeel én Truus van Dokkum, 23 jaar. Dingenis Schrier, 20 jaar en Mar- garetha Verhulst, 23 jaar. Overleden: Anthonia de Jonge, 54 jaar. Cornelia Eiff. 65 jaar, e.v. C, Bou- cherie te Krabbendijke. Jacomina Nieuwdorp. 71 jaar, wed. v. W. Schip per, te Kloetinge. Maria Priem, 80 jaar e.v. P Rijk te Ovezande. Krina Zandee, 85 jaar. wed. van J. Merison. Gehuwd: Augustinus Kentin, 20 jaar en Christina van Vredegem, 19 jaar. Cornelis de Koning, 24 jaar en Silvia Pascaud. 28 jaar. Adriaan Zuidhof, 37 jaar en Cornelia Rijk, 31 jaar. Willem Moerdijk 24 jaar en Johanna Bakker 20 jaar. Willem Heijligeirs, 33 jaar, en Johanna Meeuwse, 26 jaar. Rilland-Bath Oranjefeest Ter gelegenheid van het 30-jarig huwelijksfeest van H. M. de koningin en het huwelijk van prin ses Margriet organiseert de Oranje vereniging Juliana te Rilland-Bath in het dorpshuis Luctor et Emergo een feest voor groot en klein. Zaterdagmiddag treedt het Jeugd- cireus uit Goes op voor de Jeugd. Om 8 uur 's avonda is er een oranjefeest in het dorpshuis. Het amusementsorkest The Rhythm Starts verleent zijn medewerking met aan het hammondorgel J. Augustijn. Als dansleider treedt de heer Janvier Uit Bergen op Zoom op. BresKens Vismijn. Aan de vismijn zijn in de week van 25 tot en met 31 december aangevoerd: 682 kg exportgarnalen, 1249 kg bot, 6746 kg schar, 3609 kg schol, 510 kg tor.g, 51 kg tarbot, 48 kg griet, 31 kg poon, 2 kg kommeraal, 27708 kg kabel jauw, 3140 kg wijting, 18274 kg haring, 90693 kg schardijn, 242 kg onverkochte bot. Personeelsbijeenkomst. Door het wa terschap Het Vrije van Sluis is in het casino ter gel. v. het 25-jarig bestaan van het Waterschap een personeélsavond gehouden. Door dijkgraaf J. Becx uit Groede werden aan een tiental perso neelsleden een oorkonde en plaquette uitgereikt voor 25 jaren trouw dienst. Door conferencier W. Lustenhouwer en de Deltaband uit Schoondijke werd een amusementsprogramma gegeven Clirtqe Schietiiig In 'de zaal St. Cecilia bij L. de Vijlder werd een schieting ge houden op twee wippen, waaraan door 86 schutters werd deelgenomen. Op de eerste wip werd de hoge vogel gescho ten door Alf. Vlaeminck te Clinge en de beide zijvogels door G. de Witte van Clinge en G. Drumont van De Klinge (B.). Op de tweede wip werd de hoge vogel geschoten door Th. Boon uit St. Niklaas (B.). De beide zijvogels wer den geschoten door F. Boel te De Klin ge (B.). Het grootste aantal kleine vo gels nl. 5 stuks werd geschoten door J de Vetter te Kapellebrug. Hoofdplaat Jubileum Op nieuwjaarsdag werd het feit herdacht, dat secretaris M. G. J. Wijffels 25 jaar in dienst van de gemeente werkzaam was. Door het gemeentebestuur werd de secretaris een fruitmand aangeboden. B. en w. hebben een kort bezoekje aan de se cretaris gebracht. Overigens werd het 25-jarig ambtsjubileum in alle stilte herdacht, daar de secretaris ziek te bed ligt. Kerstbomenverbranding Het be richtje over de kerstbomenverbranding, vrijdagavond om half acht op een ter rein nabij de technische school aan de Poorterslaan, is per abuis onder het plaatselijk nieuws van Axel terechtge komen. Dus nogmaals: iedereen kan vrijdagavond zijn kérstboom kwijt op de op te richten brandstapel. Postzegelclub De postzegelclub „Het Land van Hulst" houdt zondag a.s. een algemene ledenvergadering in ho tel Van Oosterom. Na het jaaroverzicht worden dé laatste exemplaren geshowd van Nederland. Nederlandse Antillen en Suriname. Tot slot wordt éen vei ling gehouden. Jauseniusreünie De jaarlijkse kerstreünie van de bond van oud-leer lingen van het Janseiliuslyceum is êen succes geworden. In een sfeervolle zaal zorgde het Belgische orkest van Frans Bonne voor passende dansmuziek. Koewacht Schieting Aan de tweedaagse schie ting bij V. Thys alhier hamen de eer ste dag 28 schutters deel. Uitslag als volgt: te hoogvogel: Jo Thys Koe wacht, 2e hoogvogel A. de Coninck Koewacht. Ie zijvogel: G. Drubbel Koewacht, 2e zijvogel.' A. Buijs Koe wacht met eveneens het hoogste aantal kleine vogels 6 stuks. 2e dag: 30 deel nemers. Hoogvogel: P. Vonck St.-Jan- steen. Ie zijvogel: A. de Caluwé, Koe wacht. 2e zijvogel: P. Vonck St.-Jan- steen. Hoogste aantal kleine vogels A de Block Koewacht 5 stuks. Op 17 maart zal in het Oostburgse Ledeltheater een heropvoering plaats vinden van het door de Oostburgse landbouwer N. den Arend geschreven bijbelse toneelspel „Figuren (karakters) rond Jezus". Deze voorstelling, die aan vankelijk zou worden gegeven op 11 november van het vorig jaar, kon toen niet doorgaan wegens ziekte van de heer Den Arend, die tevens als regisseur Op treedt. De repetities beginnen weer op 16 januari a.s. (Van een onzer verslaggevers) HULST Dezer dagen is het jaar boek 1964-1965 van de oudheidkundige kring „De Vier Ambachten" te Hulst verschenen. Het bevat interessante, goed gedocumenteerde en lezenswaardige ar tikelen van dr. H. van der Wee over „De groei van de Nederlandse haring industrie en het raadsel van het Zeeuw se zout" en van P.J. Brand over „De belegering van Hulst in de jaren 1591 en 1596" en „Was Hulsterloo in het Hulster-Ambacht het Hulsterloo uit de Reinaert?" Voorts zijn er in opgenomen de verslagen van de secretaris, van de conservatrice van de oudheidkamer, de bibliothecaris en de penningmeester en de lijst van leden van de oudheidkun dige kring. (Van onze correspondent) KRUININGEN Te Kruiningen is als groepscommandant geïnstalleerd de 49-jarige adjudant J. Veldmeyer. Hij werd te Middelburg officieel ontvangen door de districtscommandanit van Thiel. Kapitein J. Warmeke bracht a de nieuwe groepscommandant Kruiningen, waar hij aan het. i werd opgewacht door de groepscommandant, opper - r D. Vonk. Deze overhan digde zijn commandant de sleutels van bet groepsbureau. Bij de verwelkoming waren alle rayoncommandanten van de groep Kruiningen aanwezig. Voor zijn benoeming tot groepscommandant was adjudant Veldmeyer zes jaar werkzaam in De Lier als opper wachtmeester plaatsvervangend groepscommandant. (Van onze correspondent) GOES De afzet van Nederlandse uien verliep in de tweede helft van december wat minder vlot dan in de daaraan voorafgaande periode. De ex- portvraag was kleiner en als gevolg hiervan daalde de prijs voor de export geschikte kwaliteiten van rond 30 ct. per kg in begin december tot rond en iets boven 25 cent per kg. Op het ogenblik is er echter weer sprake van een aanmerkelijke verbete ring van de afzetsituatie bij dit pro dukt, dat vooral in het zuid-westen in flinke hoeveelheden beschikbaar is. De vraagvoor export naar Frankrijk is toegenomen en ook Engeland kan flin ke zendingen gebruiken. Op de Zeeuwse uienveilingen werden begin deze week de grove uien export- kwaliteit verkocht tegen prijzen van 34 tot 35 cent per kg. De middel I en II deed 32-33 cent per kg. de drielingen werden verkocht voor 30 cent en de pieklers voor 26 cent. Dergelijke prijzen zijn dit seizoen nog niet eerder betaald geworden. Over de kwaliteit van de uien zijn dit jaar geen klachten. Dit versterkt ook de concurrentiepositie op de buitenlandse markt. (Van één onzer verslaggevers) MIDDELBURG. In de nacht van dinsdag op woensdag is na een langdu rige ziekte in het Gasthuis te Middel burg overleden de heer C. Sebes, hoofd commies ter pi*ovincia!é griffie in Mid delburg. Hij werkte op het bureau ruimtelijke ordening van de vierde af deling. Hij was speciaal belast met de behandeling van de gemeentelijke be stemmingsplannen. De heer Sebes, die 41 jaar is gewor den trad op 1 juli 1964 in dienst van de provincie. Daarvoor was hij vanaf 1947 werkzaam óp de gemeentesecretarie van Dordrecht. (Van onze verslaggeefster) GOES De Zeeuwse afdeling van de bond van agrarische loonbedrijven organiseert, in samenwerking met de rijks-landbouwvoorlichtingsdienst, op vrjjdag 6 januari in de Prins van Oranje te Göes de jaarlijkse Zeeuwse spuitdag. Deze begint 's morgens om 10 uur. Speciale aandacht zal worden besteed aan de spuittechniek. Ir. A. Siepman van het ILR uit Wageningen zal over dit onderwerp een uiteenzetting ge ven. Andere sprékers op deze dag zijn o.m. ir. H. de Bruin, rijks-landbouw- conèulent vóór planteziekten uit Wa- geningèn en ir. M. van der Beek, de rijks-landbouwconsulent voor de Zeeuw se eilanden uit Goes. HILVERSUM (ANP) De televi siereportage van het huwelijk van prin ses Margriet en nur. Pie ter van Vol le ahoven op 10 januari zal zowel op Nederland 1 als op Nederland 2 worden uitgezonden. De NTS heeft hiertoe be sloten om het risico van een zènder- storing zoveel mogelijk te beperken. Voor het eerst zal gebruik worden gemaakt van een rijdende camera. De NTS heeft de camera voor deze ge legenheid geleend va" ©en Duitse te levisieórganisatie. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Drie dagen na het van kracht worden van de nieuwe ver keersregels rjjdt opper-wachtmees- ter van de rijkspolitie J. de Jong met zijn patrouillewagen vanuit Breda in de richting Bergen op Zoom. Het .is vroeg in de morgen en het sneeuwt. „Het is eigenlijk nog een beetje vroeg om de auto mobilisten te testen op hun kennis van de nieuwe verkeersregels. Maar goed, we zullen eens een ritje door West-Brabant maken", zegt hij. Hij heeft gelijk. In de meeste gemeen ten is nog geen enkel nieuw ver keersbord te zien. „Er zijn natuur lijk een heel stel praktische regels, die vernieuwd of veranderd zijn. Misschien zien we daar zo meteen een paar voorbeelden van." 1. Het verbod geldt voor de zijde van de wegwaar het bord is geplaatst. Maar de wegen zijn bijzonder rustig. Kilometers zonder passan ten, zonder tegenliggers. De zon breekt door. „Kijk", zegt de wacht meester, „dit is wel aardig om te weten. De witte balk op het weg dek. Daarnaast loopt een stippel lijn. Met ingang van 1 januari moet men zich strikt aan deze aandui ding houden. Loopt de balk rechts, dan mag je er niet voorbij. Alleen als de stippellijn rechts van de balk loopt, mag je er overheen om te passeren. Die strepen waren er al overal. Maar het was nog geen wet. De meeste automobilisten wa ren zo verstandig zich aan de witte balk te houden. Nu moet het." Op de wég naar Steenbergén: ..Laten we nu eens opletten, wie er richting aangeeft bij het passeren." Hij mindert snelheid om enkele achteropkomers de gelegenheid te geven voorbij te gaan. Met een blik in de achteruitkijkspiegel zegt hij: „Prima, keurig, ze doen het allemaal." „Ook dat is eigenlijk niets nieuws. Iedereen deed het al. De meeste mensen hier in Brabant rij den zo af en toe wel eens in Bel gië. Daar is het verplicht. Trouwens de witte balk is daar ook geldig. Dat levert, geloof ik, geen proble men op." Intussen kraakt de mobilofoon. Wachtmeester De Jong heeft moeite zich verstaahböar te maken. Een paar kilometer verderop wordt zijn aandacht getrokken door een DE elfjarige Femmigje de Vries uit Schoonebeek is gisteren bij het overste ken van een straat in haar woonplaats door een auto aangereden. Tijdens het transport naar het ziekenhuis is zij aan de verwondingen óvérleden. DE Colombiaanse luchtvaartmaatschap pij Avianca heeft meegedeeld, dat in het, zuidelijke oer woudgebied van Putumayo het wrak is gevonden van de DC-3, die sedert kerstavond vermist wordt. Het is nog niet bekend of er overlevenden zijn. Het toestel had 29 mensen aan boord. (ADVERTENTIE) B.O.V. presenteert: Mimi Aarden, Johan v.d. Zalm in operette Franz Lehar Heden donderdag 5 januari, vrijdag 6 januari, zaterdag 7 januari Nu réeds geprolongeerd op maandag 9 januari, dinsdag 10 januari, woensdag 11 januari. Voor zo spoedig mogelijk gevraagd oiYi oris dagblad te bezorgen in 's-Heerenhoek. Inlichtingen bij Rinus Fransen, Nassauweg 35 en Dagblad De Stem, Klokstraat 1, Goes, telefoon 01100—6252. 2. Het verbed geldt op oneven dagen voor dè linkèrzijde èn óp even dagen voor de rechterzijde van de weg. vrachtwagen, die rechts vart de weg geparkeerd staat. Vlak voor de auto brengt" hij de patrouillewagen tot stilstand. „Wat zou die vent nou verkeerd doen? Op het eerste ge zicht niets bijzonders zou je zeggen. Wacht maar eens. Wé zullen eens een praatje met de chauffeur gaan maken", zegt hij lachend. De be stuurder snapt er niets van. „Nee", zegt hij, „Ik zou niet weten waar om ik nier niet mag staan. Het ver keer belemmeren doe ik niet. Nee, ik zie het niet, Welwillend legt wachtmeester De Jong de man Uit, wat er aan de hand is. „Een nieuwe verkeersregel zegt, dat er niet meer geparkeerd mag worden langs een voorrangsweg. En dat doet u nou juist. Wilt u zo vriendelijk zijn hier voortaan op te letten?" De rijkspolitie treedt momenteel met alle mogelijke souplesse op te gen overtreders van de nieuwe ver keersregels. „Van bekeuren is na tuurlijk nog geen sprake", zegt hij. De vrachtwagenchauffeur zou niet temin toch geen bekeuring hebben gekregen, omdat zijn auto kapot was. „Dan houdt natuurlijk alles op. Maar je ziet toch dat de be stuurder niets van deze regel af wist." Uit de vele opmerkingen van de wachtmeester blijkt wel, dat ook in andere gevallen soepel wordt ge handeld. In Steenbergen staat een grote vrachtwagen geparkeerd in een straat, waar dat niet mag. De chauffeur is bezig met het lossen van de lading. „Je kunt van die man toch niet verlangen, dat hij een paar kilometer verder een par keerplaats zoekt en dan vandaaruit die zware dozen naar de winkél sleept", vindt hij. Ook op de terugweg verloopt al les rustig. „We zullen nog een paar weken geduld moeten hebben. Misschien staan er dan wat meer borden." Terug op het bureau in Breda slaat, wachtmeester De Jong een dik boekwerk open. Hij wijst op enkele afbeeldingen van nieuwe borden. „Ik heb hier vier borden, die wel de meeste moeilijkheden zullen gaan opleveren", zegt hij. Dat zijn de verkeersborden, die hierbij staan afgebeeld. „Als iedereen deze vier borden góed irt zijn geheugen prent, zijn we al een heel eind m de goede richting. Het enige, dat ik nóg wil zeggen is het volgende. De gevarendriehoek. Daarover wor den we doorlopend opgebeld. Nie mand schijnt het precies te snap pen. De driehoek is per 1 januari verplicht gesteld buiten de be bouwde kóm. Dat wil dus zeggen, dat iedere automobilist zo'n ding in zijn wagen moet hebben. Bin nen de bebouwde kom hoeft het niet.. De lengte van het apparaat moet minstens 45 cm zijn. De zijden moeten zijn voorzien van rood re flecterend materiaal en ten minste 1 cm breed zijn. Het ding moet ste vig op de grond staan, zodat het liet kan omvallen. Voor de rest zijn ïieromtrent geen bepalingen van tracht." 3. Het verbod geldt op oneven dagen voor de rechterzijde en op even dagen voor de linkerzijde van de weg. Geldt het parkeer verbod afwisselend gedurende de eerste en tweede helft van de maand, dan worden de cijfers 1-15onderscheidelijk 16-31. 4. Het verbod geldt voor de zijde van de wegwaar het bord is geplantst. Indien onder de borden 49 t.m. 51 een onderbord is geplaatst ongeveer evenwijdig aan de weg-as, waarop een of twee horizontale zwarte pijlen staan afgebeeld, geldt het desbe treffende verbod voor de rich ting door de pijl of pijlen aange geven. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. De kans is groot dat de Nederlandse Spoorwegen dit jaar een aantal verliesgevende üjnen voor het personenvervoer gaat sluiten. Intern is men bezig met een administratief on derzoek naar het verlies van een groot aantal onrendabele lijnen. Medio 1968 denkt mén hiermee ge reed te zijn. Krijgt de N.S. na dit on derzoek geen schadevergoeding, dan gaat zij waarschijnlijk de verlieslijnen rigoreus inkrimpen. Maar dit jaar al verdwijnen de lijnen, die een zeer groot verliespercentage opleveren. Overal in het land dringt men aan op verbetering van het openbaar ver voer, zonodig ondersteund met ovér- heidssubsidie. Bij dit vervoer moet de N.S. ingeschakeld worden, aldus aller lei deskundige commissies. Dit kan volgens de spoorwegen alleen wanneer ook hiervoor zo nodig over heidssubsidie ter beschikking komt. Ze ker voor verliesgevende lijnen in het agglomeratie-verkeer. De N.S. staan financieel al lang met de rug tegen de muur. DEN HAAG (ANP) - Tussen de re clameraad en de Stichting Ether-Re clame STER bestaat verschil van me ning omtrent het voorschrift van de STER dat televisiereclame vooruit dient te worden betaald. De minister Marga Klompé, zal hierover zo spoedig mogelijk een be slissing nemen. Intussen heeft zij be paald dat de regel die vooruitbetaling voorschrijft van kracht blijft in af wachting van deze beslissing. Morgen, vrijdag 8 januari. Hansweert: 10.58 en 23.42 uur. Ta. neuzen: 10.31 en 23.14 uur. Vlissingen; 10.03 en 22.44 uur. Wemeldinge: 11.21 en 00.00 uur. WOLPHAARTSDIJK Gemeentehuis 16 uur Raadsvergaderinj OOSTKAPELLE Vakantieoord Bos en Duin 9.30 uur Kaderdag Zeeuwse CPJ TERNEUZEN Luxor 20 uur The sound of music, t.l SINT JANSTEEN Raadzaal 16.30 uur Raadsvergaderinj KOEWACHT R. Clapdorp 19.30 uur Schieting A. de Schepper 19.30 uur Vlassérsbal AXEL Gezellenhuis 15 uur Avonturen van Yogi Beer. 4 t.m. 12 jaar; 19.30 uur 9« brug over de River Kwai vanaf 12 Jul TERNEUZEN Luxor 20 uur The sound of music, et Concertgebouw 20 uur Rooie Sien, 181 OOSTKAPELLE Vakantieoord Bos en Duin 9.30 urn Kaderdag Zeeuwse CPJ 1032: „Maar ik heb toch zeker recht om te weten wat er met me gebeurt!" riep smidje Verholen wanhopig uit. „Ik vertegenwoordig hier de staat Nicolagonië en bij mij heeft u helemdal geen rechten!" beet doctor Polnyck hem toe. „Wat verbeeldt u zich eigenlijk wel? Ik ben begonnen met u redelijk netjes te behandelen Een goed bed, prima eten en wat dies meer zij. Docli wat gebeurt er? U maakt misbruik van onze goedheid en weet op arglistige wijze te ontsnappen aan de be waking van de trouwe Bulbac! U brengt hem zelfs lichamelijk letsel toe! Ik denk niet, dat Bulbac dat erg leuk heeft gevonden, waarde heer En als smidje Verholen nu nog niet had begrepen wis Bulbac eigen lijk was, dan was hem dat gauw duidelijk geworden. De dikke bewaker was namelijk intussen door Kille Klansky bevrijd en kwam nu briesend van woede de kamer van doctor Polnyck binnenstormen. „Zie nou wel, dat ik gelijk had riep hij nijdig uit. „We had den die schavuit meteen moeten mollen Mag ik hem nü mollen, doctor? Ik heb nog een appeltje met hem te schillen voor die klap op mijn kop „Jij molt maar, Bulbac", besloot doctor Polnyck. „Maar liever niet hier in de kamer, want dat geeft zo'n smeerboel op het karpet". „Dan mol ik hem wel op de binnen plaats", yond Bulbac. „De overblijfselen kieperen we dan zo over de rotsen in zee". „En die spoelen t»> aan in de haven van Gravendrecht", zei dr. Polnyck. „Dan had je de poppen eerst goed aan het dansen, want er zouden onmiddellijk lastige vragen worden gesteld in het parlement. Nee, Bulbac. Ik heb een beter idee. Je krijgt een week extra verlof en je vliep met onze speciale helikopter naar het glorierijke derland. Je neemt de heer Verholen mee ra! Dan mol ik hem thuis!" riep Bulbac opgetogen nn hij legde een grote, zware hand op de schouder ynt de arme smid. En of dit allemaal goed zal aflopen, nu wel zeer de yraag

de Stem | 1967 | | pagina 2