ren: FONDSEN IN ZUIDEN INDIVIDUELE CONTRACTEN Kamer wil nieuw regionaal industriebeleid Hanoi wellicht wat soepeler? Veldkamp boos op LHV V.S.-raket over Cuba Vallend blok doodt man Grotonderzoekers in veiligheid Zorgen om werkgelegenheid PREMIER: „VIER PUNTEN" GEEN VOORWAARDE GESPREK Kard. Ottaviani gerustgesteld DE QUAY: Nog te vroes voor Reimerswaal met duur wet heerlijk zie onze feestelijke aanbieding elders in dit blad Moer legt werk plat Dukla-Ajax Nieuwe studie veertarieven Westerschelde 3^1045.- f 12,00 casso, incassc DAGBLAD VOOR ZEELAND Kind kandidaat Tweede Kamer KORT GEDING TEGEN VADER OM „GRAP" MET ZOON Sneeuwbuien Communiqué Advertentie ANDAAG IN Olie BIESBOSCH-SCHADE Menutip van onze chef-kok California groentesoep uit blik HEILIG ONTKENNING OPZET Na enquête Normen Atoomkop VAARGEUL 14 uari «O comfort. Als stoffering een 1095,- ;u uiii uuiapuLCU en 1125.- -voor iring. De comfortabele drie- auteuils met chroompoten en Scandina- f25T- voor comfort. Zeer doelbewuste en prachtige dralonvelours. ;euils met V JC JtL C 757- voor I303«" kbank, tweezitshoekbank en n fraai, afwasbaar kunstle- "sunu 1645.- asse. Zeer modernl Royale euils met losse kussens. Als u2185- prachtige driezitsbank en de ed met origineel rundleder, nu 2795.- ;hedeleiken. Royale "brood- of ronde 975.- Superfraai dressoir (185 cm noten. Prachtige dressette, Vier comfortabele stoelen, ass Noor- 14 A E ?tf. - voor «2? 3 en bijzonder practisch in- •1 en vier stoelen met prach- se rechthoekige tafel. Vier Magnifieke vierdeurswand- rfect van KL- voor «mvvI11 bloemmahonie. Het zeer en rmeren blad en koperbeslag, 'nu2445.- de luxueuze zilverkast 845.- - Jacobstraat 4 R.Grotestraat 33 Hoofdstraat 166 retours aankoop zater- ïogelijk W. VAN DER STEEN 107, JAARGANG No. 25396 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: Drs. W. A, J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen C, J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L de Rechter, P. V. M. Vercauferen, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 tal. 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 PONDERDAG 5 Abonnementspt ,RI 19 6 7 Bureau voor de Zeeuwse eilanden; GOES, Klokstraat 1, telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14, telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Potgieterstraat^ 3, telefoon 2601 Ol (Van onze verslaggevers) TILBURG/DEN HAAG. Drieëntwintig ziekenfondsen uit Zeeland, Brabant, Limburg en Gelderland sturen vrijdag aan alle artsen waarmee zij in contractuele verhouding staan een brief waarin wordt voorgesteld voor 1967 een individu eel contract met de fondsen te sluiten. Dit is gisteren tij dent een vergadering van de fondsen in Den Bosr'li besloten. Bij het individuele contract zal worden uitgegaan van de richtlij nen die de regering t-a.v. de ver hoging der honoraria zal verstrek ken. Directeur J. Hendriks van het Tilburgse Centrale Zieken fonds veronderstelde gisteren dat deze richtlijnen een vërhoging van de honoraria van acht pro cent voor dit jaar zullen inhouden, met nog een nader te bepalen ver hoging in het vooruitzicht. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAG Een nieuwe, unie ke stunt in de Nederlandse poli tiek: de heer J. F. van Os uit Doorn, voorzitter van de Christe lijke Nationale Volkspartij voor monarchale democratie, heeft giste ren voor de kieskringen Amster dam, Rotterdam en Den Haag een lijst ingediend met als lijsttrekker zpn 7-jarig kleinzoontje Frits van Os. De grootvader heeft hiermee echter de toorn opgewekt van zijn zoon, de vader van Frits, die het met deze kandidaatstelling hele maal niet eens is en nu via een kort geding by de Utrechtse recht bank deze zaak ongedaan wil ma ken. Wat de heer Van Os, die lid van de gemeenteraad van Doorn is, tot deze „grap" heeft bezield, is naar men in Doorn aanneemt een soort Don Quichotterie. Men vermoedt dat de heer Van Os met zijn handelwijze de aan dacht wil vestigen op leemten in de kieswet. Het is namelijk toe gestaan een kind kandidaat te stel len bij verkiezingen. Het is ook toegestaan op zo'n kandidaatje te stemmen, al is het natuurlijk uit gesloten dat het jochie verkozen wordt verklaard en zitting krijgt in de Tweede Kamer. De secretaris van de kiesraad, mr. dr. W. K. J. J. van Ommen Kloeke, is van mening dat de ver klaring van bewilliging, die bij een kandidaatstelling moet worden overlegd, niei geldig is, daar de ouders van de jongen geen toe stemming hebben verleend. Het ho.ofdstembureau komt vrij dag bijéén om over de geldigheid van de ingediende lijsten te beslis sen. Insiders verwachten niet dat het hoofdstembureau de jeugdige kandidaat zal handahven. (Van onze correspondent) SLUISKIL Gistermiddag is de 46- jarige J. de Feijter, afkomstig uit Sluis kil, op slag gedood, toen hij een 1000 kg wegend heiblok op het lichaam kreeg. Tijdens herstellingswerkzaamheden aan net kanaal Terneuzen-Gent. De bedie ningsman poogde nog vergeefs met rem men een ongeluk te voorkomen. Een collega van het slachtoffer die naast hem stond kon door wegspringen aan net gevaar ontsnappen. Het slachtoffer was gehuwd en vader van drie kinderen. De weersverwachting, meegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot van avond: Wisselende bewolking met plaatse lijk enkele buien, voornamelijk in de vorm van sneeuw. Zwakke tot matige wind uit noordwest tot zuidwest. In de vroege ochtend dier en daar lichte vorst, overdag dezelfde temperaturen als gisteren. Het overleg in het kabinet over de te nemen maatregelen kon gisteren niet worden afgerond- omdat minister Bak ker (Economische Zaken) naar de Tweede Kamer moest voor de behande ling van zijn begroting. Het staat vrij wel vast, zoals reeds gemeld, dat mi nister Bakker op zeer korte termijn met een prijzenbeschikking zal komen, als artsen en fondsen het niet alsnog met elkaar eens worden. Daarop bestaat vrijwel geen kans. De L.H.V., geraakt door uitspraken van de zijde der fondsen, dat de door de artsen veroorzaakte situatie de volksgezondheid in gevaar brengt, heeft hierop gereageerd met een communi qué waarin gesteld wordt dat de taak opvatting van de Nederlandse artsen waarborg is voor het zich ongewijzigd blijven inzetten voor de patiënt. Hulp zal in geen geval ooit worden gewei gerd. Voorts stelt de L.H.V. dat in afwach ting van de ministeriële maatregelen onrust en emotie over de financiële gevolgen voor de patiënt op zijn minst voorbarig zijn. Minister Veldkamp, boos geworden over de advertentie die de huisartsen deze week in de kranten hebben doen opnemen, heeft de L.H.V. „duchtig la ten weten" dat hij de voorstelling van zaken in die advertentie geen „fair play" vindt. In de advertentie stelt de L.H.V. on der meer, dat het huidige honorarium, dat de ziekenfondsen uitkeren, te laag is, dat een ministeriële adviescommis sie een betere voorziening heeft voor gesteld en dat de minister uiteindelijk een beslissing nam waaraan zoveel be perkingen verbonden waren, dat de huisartsen haar niet kunnen aanvaar den en nu genoodzaakt zijn aan de pa tiënten betaling voor hulp te vragen. In de advertentie staat tenslotte de vol gende zin, die minister Veldkamp zeer onaangenaam heeft getroffen: „De mi nister kan ervoor zorgen, dat u alles terugkrijgt; de ziekenfondswet stelt hem daartoe in beginsel in staat". De indruk wordt gewekt, aldus de woordvoerder van de minister, dat als dr. Veldkamp straks een bedrag vast stelt. door de ziekenfondsen aan de pa tiënten te vergoeden, dat lager is dan het honorarium dat de arts verlangt, dat de minister de ziekenfondsleden be nadeelt. Dit is, aldus de woordvoerder, geen eerlijke voorstelling van zaken. De financiële mogelijkheden van de fondsen zijn immers niet onbeperkt, ter wijl de artsen voornemens zijn een flink honorarium te vragen. COVENTRY (Reuter) Een loszit tende moer heeft veroorzaakt, dat gis teren elfhonderd arbeiders van de „Ja- guar"-autofabriek in Coventry zonder werk kwamen. De bedrijfsleiding had een arbeider, die verzuimd had een moer in het remsysteem van een auto vast te zetten, voor een dag geschorst. Honderd collega's van de man legden uit protest het werk neer. Duizend an dere arbeiders van de fabriek kwamen als gevolg hiervan zonder werk te zit ten. Zij werden maar naar huis gezon den. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In de Tweede Kamer is gisteren met kracht aangedrongen op een heroverweging van doel en middelen van het regionaal industrialisa tiebeleid, nu de werkgelegenheid in bepaalde delen van het land in gevaar is, terwijl elders nog steeds sprake is van een overspanning van de arbeids markt. De heer Roolvink (ARP) sprak in dit verband vooral zijn bezorgdheid uit over de drie noordelijke provincies, Limburg en delen van Noord-Brabant. De heer Nelissen (KVP) vond dat de regering zich meer mogelijkheden moet scheppen om de werkloosheid in die ge bieden het hoofd te bieden, terwijl be staande mogelijkheden soepeler moeten worden toegepast. De maatregelen dra gen thans volgens hem een te uniform karakter. Voor hem had de heer Roemers (PvdA) opgemerkt, dat tegenover een versnelde verbetering van de betalings balans een sterk toenemende werkloos heid staat. Reden waarom hij de minis ter ertoe aanspoorde, zich niet met alle macht op herstel van het evenwicht van de betalingsbalans te werpen, temeer als men ziet, dat de export stijgt en de bin nenlandse afzet afneemt. Vrij algemeen juichte de Kamer het toe, dat minister Bakker zijn algemene prijsbeschikkingen, die op 31 december afliepen, niet verlengde, doch met het bedrijfsleven tot afspraken kwam tot vrijwillige prijsbeheersing. Hhgbla? Pc üTetajj Zeeuws geluid: Antwerpen had toch op de havendag moeten zijn. Pagina 3. Deze kaart hangt in de wacht kamers van de huisartsen. Con tant betalen waarom? Wat scheelt dokter? Drie artsen ant woorden ons op vragen die u hun zou willen stellen. Pag. 7. 'a '<üjall* U bij hfftii ztofc tot h«t foafttr, U hmtt .<v>5 ÏSN; 4»»* g*S«S»- «SW - "I i'.i'i.i.i.i ii Nederlands concilie mag geen concilie heten, vindt Ottaviani. Pagina 9. Man met mooie witte haren en een prettige stem maar wie is Frits Thors verder? Pagina 11. Op Economische Zaken ziet de staatssecretaris wel wat econo mische buien hangen, maar noodweer komt er niet. Pag. 15. Aan de beslissing over het af gelasten van amateurvoetbal wedstrijden gaan, volgens de voorzitter van het district Zuid I van de K.N.V.B., heel wat te lefoontjes vooraf. Pagina 13. Over de winning van gas en olie in de Nooi'dzeebodem (het continentaal plat) werd door vrijwel elke fractie gesproken. De heer Roemers wees op de voorwaardenregeling voor het uitgeven van concessies, die oud-minister Den Uyl in petto had. Hij zei, dat hij niet zou aarzelen een wettelijke bekrachtiging van de voor' waarden te vragen, als de huidige mi' nister tot een duidelijke afwijking van de aanvankelijke voorwaarden zou ko men. De heer Portheine (VVD) vond het beleid van de heer Den Uyl in dit op zicht niet zo gelukkig. Hij dacht, dat bij een doortastender optreden eerder had kunnen worden geboord en onze con currentiepositie in het buitenland zou zijn versterkt. Ook de heer Roolvink betreurde het, dat er zoveel tijd ver loren is gegaan, reden waarom hij be leidsmaatregelen op korte termijn ver langde. „Er moet zo spoedig mogelijk worden geboord. Daarbij moet zo'n prijs wor den bedongen, dat het Nederlandse volk het maximale rendement krijgt. Als dat te bereiken valt zonder staatsdeelne ming, dan graag, maar anders met staatsdeelneming", aldus de heer Rool vink. (Van onze correspondent) HILVERSUM De programmacom- missaris van de N.T.S., de heer J. W. Rengelink, heeft gewaarschuwd voor de onaangename gevolgen welke kunnen ontstaan voor de t.v.-kijkers wanneer bij de directe televisiereportage van de voetbalwedstrijd Dukla Praag-Ajax op 8 maart in het Tsjechische stadion extra- aangebrachte reclame uit Nederland wordt aangetroffen. De N.T.S. heeft ook via de Europese Radio-unie de Tsjechische televisie ge waarschuwd voor deze „sluikreclame". Wanneer de N.T.S.aldus de heer Ren gelink, uit redelijkheidsoverwegingen moet besluiten de reportage niet te laten doorgaan, dan ligt de verantwoordelijk heid daarvoor bij de betrokken firma's, De reddingsactie in de grot van Diau in de Franse Haute Savoie waar over wij gisteren reeds meldden, heeft succes gehad: de zes jonge grot onderzoekers zijn. in veiligheid. Hier zijn vier van hen gefotografeerd na et bange ondergrondse avontuur. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Minister De Quay van Verkeer en Waterstaat neemt de veertarieven voor de Westerschelde op nieuw in studie. Dit heeft hij gistermor gen aan de Tweede Kamer toegezegd, nadat een dag eerder negatieve reacties vanuit de Kamer over de tariefsverho ging geuit waren. Dr. De Quay heeft, zei hij, begrip voor de zeer bijzondere situatie in Zuid westelijk Nederlarfd waarvoor het weg vervoer zich geplaatst ziet. Hij zal het overleg over een eventuele verhoging opnieuw openen. De minister gaat voorts overleg ple gen met het Landbouwschap en het be trokken waterschap, daarna met de mi nisters van Financiën en van Landbouw over de schadevergoeding in de Bies bosch. Eerst na dit overleg zal een be slissing vallen over een eventuele bij zondere schaderegeling in deze door veel wateroverlast getroffen streek. (ADVERTENTIES) Brillant - schitterend bezit voor altijd! ifSSSSSkN, JUWELIER van Andel Hoogstraat 164-152 Beyerlandselaan 176 Rotterdam zuurkool met puree en gehakt tweekleurenvla SOEP VAN ONZE CHEF-KOK m«t vlaggetjes voor gratis cadeaus I op- contract aart- 'olledige tarieven 'oorwaarden worden gaarne verstrekt. iwstraat 41 telefoon 2893), (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON/HANOI Amerikaanse waarnemers maken uit uitlatin gen van de Noordvietnamese premier Pham Van Dong op dat Noord-Vietnam mogelijk zijn houding tegenover vredesbesprekingen langzaam aan het wij zigen is. De premier heeft in een vraaggesprek met de Amerikaanse journa list Harrison Salisbury gezegd dat hij de „vier punten van Hanoi", waarop in het verleden alle vredespogingen zijn stukgelopen, niet langer beschouwt als een absolute voorwaarde voor vredesbesprekingen. Het is vooral deze uitlating die bij veel Amerikaanse waarnemers hoop heeft gewekt. In het vraaggesprek zei Dong: „Van het ogenblik dat de Verenigde Sitaten de oorlog beëindigen af, zullen wij elk aar respecteren en alle kwesties rege len". De vier punten' van Hanoi beschreef Dong als volgt: „Erkenning van de on afhankelijkheid, soevereiniteit, eenheid en territoriale onschendbaarheid van Vietnam, en terugtrekking van de Ame rikaanse troepen uit het land". In afwachting van hereniging van Vietnam, eerbiediging van de militai re clausules van de akkoorden van Ge- nève, die buitenlandse troepen uitslui ten. Beslissingen over de binnenlandse zaken van Zuid-Vietnam door de Zuid- vietnamezen onder leiding van het Na tionale Bevrijdingsfront (Vietcong) en vreedzame hereniging van Viernam door de volkeren van noord en zuid zonder buitenlandse inmenging". De premier legde er de nadruk op dat de vier punten niet beschouwd moe ten worden als „voorwaarden" voor vredesbesprekingen. Hij zei dat ze een uitgangspunt vormden voor de oplos sing van het Vietnamese vraagstuk en opgevat moesten worden als geldige conclusies, die besproken moeten wor den. De premier verklaarde eens te meer met nadruk dat Noord-Vietnam bereid is 10, 20' of meer jaar te strijden in de „heilige oorlog". „We zijn voorbereid op èen lange oorlog omdat een volksoorlog een lange oorlog moet zijn, omdat een oorlog te gen agressie een lange oorlog moet zijn. Niemand weet hoe lang de oorlog zal duren. Hij zal duren tot er geen agres sie meer is". Inmiddels heeft Noord-Vietnam het Britse voorstel voor een conferentie tussen de Verenigde Staten, Zuid-Viet nam en Noord-Vietnam ter beëindiging van de Vietnamese oorlog, officieel van de hand gewezen. Hanoi heeft het voorstel „een daad met velerlei kwaad aardige bedoelingen" genoemd. Het Amerikaanse ministerie van de fensie heeft in een brief aan een con greslid ontkend dat er geen militaire doelen zijn in de Noordvietnamese stad Nam Dinh, zoals Harrison Salisbury heeft beweerd. Salisbury schreef toen ook dat er bij de systematische aanval len op deze stad 89 mensen omgekomen zijn. Het ministerie van defensie zegt nu dat er vier militaire doelen in Nam Dinh zijn, waaronder .een opslagplaats voor brandstof en een spoorwegempla cement. In het gebied van Nam Dinh was voorts veel luchtdoelgeschut. De Amerikanen hebben de jongste luchtslag hoven Noord-Vietnam, waar bij zeven Migs zijn neergeschoten, uit gelokt om de regering van Hanoi een lesje te geven. Dit werd gisteren van de zijde van het Pentagon meegedeeld. Men wilde de Noordvietnamese luchtmacht ervan weerhouden Amerikaanse toestellen te achtervolgen door duidelijk te tonen dat de Amerikaanse luchtmacht in een gevecht de meerdere is van de Noord vietnamese. MADRID (KNP) De antwoorden, die de verschillende bisschoppenconfe renties hebben gegeven op de lijst van vragen, welke de congregatie voor het geloof (het voormalige H. Officie) had toegezonden, zijn bij de II. Stoel bin nengekomen en onderzocht. „Zij zyn geruststellend. Het geloof staat onge schokt en er bestaat geen reden om van een zorgelijke toestand te spreken". Deze mededeling heeft kardinaal Ot taviani, vice-voorzitter van de h. con gregatie voor de geloofsleer te Roma gedaan, tegenover het Spaanse dagblad Inf ormaciones Kardinaal Ottaviani zond op 24 juli 1.966 aan alle bisschoppenconferenties een brief met 10 uitgebreide vragen. Hij verzocht de bisschoppen hem te antwoorden voor Kerstmis, zodat de paus een compleet overzicht zou krij gen, welke punten van de geloofs- en zedenleer waar en onder welke om standigheden aangevochten of verwaar loosd werden. Kardinaal Ottaviani heeft, naar hij thans meedeelt, uit die antwoorden duidelijk begrepen, dat de grote mas sa der gelovigen en der geestelijken niet ontvankelijk gebleken is voor overdrij ving en dat de bisschoppen op dit ge bied een grote ijver aan de dag leggen. De kardinaal stelde vast, dat de lijn, die men in de pauselijke toespraken ontdekt, duidelijk en recht is. „Norm voor hetgeen geloofspunt is, vindt men in paus en bisschoppen. De constitutio nele vorm van de kerk kan niet ver anderen. Alle inschakeling van leken in de kerk en alle verbeteringen in de samenwerking priesters-bisschoppen kunnen niets veranderen aan de gren zen tussen lerende kerk en luisterende ker". Aldus de kardinaal. WASHINGTON (AP) -- Een in Flori da gelanceerde raket van de Amerikaan se luchtmacht is van de berekende koers afgeweken en in de Caraïbische Zee te rechtgekomen. De raket, dip geen lading had, is daarbij waarschijnlijk over Cuba gevlogen, zo heeft het Amerikaanse mi nisterie van defensie meegedeeld. De raket, bestemd voor gronddoelen, was van een type waarmee nog proeven worden genomen. De lancering ge schiedde van de luchtbasis Elgin. De onjuiste koers die de raket volgde, zou het wapen na 81 minuten in zee doen storten ten zuiden van de Cubaanse zuidwestkust, aldus het ministerie. Hoewel het ministerie in zijn mede deling niet in bijzonderheden treedt, is het doel van de snelle aankondiging kennelijk om propaganda-aanvallen van het bewind van Fidel Castro voor te zijn. De Mace is een raket met vleugels van 13,5 meter lang. Hij kan zowel met' een atoomkop als met een conventione le explosieve kop worden uitgerust. Met klem werd echter verzekerd dat bij de proeflancering geen atoomkop of explo sieve kop was gemonteerd. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De minister van Ver keer en Waterstaat, prof. dr. J. de Quay, vindt „dat men niet te vroeg moet beginnen met de voorbereiding van een plan dat nog in de toekomst ligt". Bovendien, aldus de heer De Quay, „moet zo'n plan worden inge past in de streekplannen". Het ging hierbij over het Reimerswaalplan, waarover de minister verder niets concreets wilde zeggen. Ten aanzien van de ontwikkeling van het Schelde-havenbekken onderschreef de minister dat Rotterdam mede betrok ken moet worden in het overleg hier over. Hangende dit overleg kan de rege ring niet beslissen welke openbare be stuursvorm straks voor de havens geko zen moet worden. De heer De Quay ant woordde hiermee op het pleidooi van de heer V. d. Heuvel, die daags tevoren had gepleit voor een groot publiekrech telijk lichaam voor Schelde- en Maas delta en het' Noordzeekanaalgebied. Deskundigen van alle departementen gaan op korte termijn studeren op alle aspecten van de diepe vaargeul in de Noordzee voor de Nieuwe Waterweg. „Ik wil er alle haast mee maken", zei de minister, „maar het is onverantwoord nu al te zeggen, dat het kan en dat het gaat". Met de verbetering en de uitbreiding van het Rotterdams havengebied zijn grote nationaal-economische belangen gemoeid. Daarover bestond tussen mi nister en Tweede Kamer geen enkel misverstand. De toekomst rekent al op schepen van 500.000 ton en daar moet niet alleen Nederland, maar heel Euro pa rekening mee houden.

de Stem | 1967 | | pagina 1