IBANK I Oostburgse mini-races hikken [entrum Recreatieplan kost bijna een miljoen gulden gesprek met: Yerseke krijgt 40 tot 45 huisjes voor toeristen Toeristen krijgen mooie gelegenheid om te etente dansen en om de H. Eucharistie te vieren Mevrouw D. Walhout (70) luidt 25 jaar de klok In Zeeland dienden zich zeventien partijen aan voor a.s. verkiezingen n >0R Z.V.U.? SCHMELZER NAAR ZEELAND Van der Peijl pleit voor opheffing veertarieven Kamer vraagt rijk hulp voor de Biesbosch BORSSELE HULDIGT TROUW Restauratie van stadhuis te Goes Rijkssubsidie voor verdere aanleg van rijksweg Havik van vliegbasis verdwenen ikzaken Iedereen OGWATER i^/andaag Morgen nieuws uit en streek >ag. 3 en 5 UIT DE BOCHT EN TOCH GEEN BROKKEN In Tweede Kamer Nieuwjaarsontvangst van de commissaris Pleintje gemeenten Herv. Hontenisse en Hulst fuseren Moeder Van Harn Plan Brabanders „trekken" C.D.U.-lijst Zeeland Wie zal dat betalen Breda-Bergen op Zoom Ledenvergadering van vereniging voor bedrijfsvoorlichting V ervoer soverzich t van de P.S.D. Op schaal Ongelukken Knijpen Doe-het-zelf Knutselaars Windkracht 11 voor sportvissers Parkeren voor 250 auto s I Centrum te zijner tyd tocli ■dere bestemming zal krij- Triplex is in particuliere han- particulieren kunnen ermee willen, zei zij. Idle wil, kan gebruik ma- Je zalen. Alles blijft bij het Izal echter wel genoegen Ken met de accommodatie, [bieden hebben, aldus mej. De afdeling Axel van de puwse Volksuniversiteit kan [liet (weer) in Het Centrum voorstelling door het ca- hap Pepijn en een jeugd- |de afdeling in Het Centrum doen plaatsvinden, moesten Miet programma worden ge- TZ.V.U. heeft hoop alsnog tot met Het Centrum te kun*. (onderdag 5 januari. 9.46 en 22.28 uur. Ter en 22.00 uur. Vlissingeir uur. WemeMinge: 10.10 en IG 114.30 uur Film 20 uur De helden van 4 jaar lur The great race a.l. iter 20 uur of Music a.1. rSDIJK lis 16 uur Raadsvergadering LE •d Bos en Duin 19.30 uur leeuwse CPJ ur The sound of music, a.l. EEN 6.30 uur Raadsvergadering naar de keel. Nog nooit in voelloos en wreed gezicht i zo'n koud, onmenselijk® wilt u van me? Waarom bracht hij er tenslotte uit. ygen keken hem spottend i, die ik koester, vormt de nietig en te verwaarlozen irom lijkt het me tijdver- ntwoorden. U bent totaal e en volmaakte nul DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 4 JANUARI 1967 KERKZAAL IN RENESSE (Van een onzer verslaggevers) GOES. Drs. N. Schmelzer, fractie voorzitter van de KVP in de Tweede Kamer, zal ongeveer een week voor de kamerverkiezingen waarschijnlijk op maandag 6 februari, een verkiezings rede houden voor de kring Zeeland van de KVP. Waar deze warming up" voor de verkiezingen zal worden gehouden is nog niet bekend. Wel staat vast, dat drs. Schmelzer, een tiental Tweede-Kamerle den en de leden van de Zeeuwse staten van de KVP tevoren een excursie naar de kanaalzone in Zeeuwsch-Vlaanderen zullen maken. Tijdens een bijeenkomst in Terneuzen zullen de nieuwe indu strieën het onderwerp van gesprek zijn. In Sas van Gent zullen de oude industrieën het thema van de discussie vormen. (Van onze parlementaire redactie) 'S-GRAVENHAGE In de vergade ring van de Tweede Kamer, waar de begroting van Verkeer en Waterstaat aan de orde was, heeft de C.H.U.'er Van der Peijl zich met klem verzet tegen de adviezen van de regering aan Zeeland de veertarieven voor de Westerschelde te verhogen. De provincie Zeeland heeft al in een motie laten weten, dat zij fel tegen deze verhoging gekant is. „De regering moet haar plannen zo snel mogelijk intrekken of herzien", aldus de heer Van der Peijl, die professor De Quay erop wees, dat kunstwerken, zoals bruggen en tunnels, zelfs kosteloos aan het wegverkeer ge geven worden. De veerdienst over de Westerschelde behoort eveneens bij de normale voorzieningen van het wegver keer. Een verhoging van de tarieven gaat volledig tegen het bestaande recht in. De Kamer drong eveneens algemeen aan op een spoedige regeling voor de schadevergoeding, die door de Delta werken ontstaan zijn, evenals op een snelle afdoening van de financiële re geling voor de waterschappen in de Del tagebieden. De VVD'er Zegering Had- ders sprak in verband met de aanpas singsregelingen rond de Deltawerken zelfs van grote meningsverschillen, die er in bepaalde kringen ontstaan zijn over deze voorzieningen. MIDDELBURG Zaterdagmiddag a.s. van 4 tot 6 uur zullen de commissaris der koningin in Zeeland en mevrouw Van Aartsen-Stap hun nieuwjaarsontvangst houden in de Sta tenzaal te Middelburg. Bezoekers wor den erop attent gemaakt, da<t voor deze ontvangst van de ingoing aan het Abdij- plein gebruik zal worden gemaakt. (Van een onzer verslaggevers) GOES. De katholieke toeristen die de komende zomer naar Renesse gaan zullen zeer waarschijnlijk kunnen kerken in een zogenaamde kerkzaal. De kerkzaal is opgenomen in een bijzonder aantrekkelijk recreatie plan van een Bergen op Zoomse exploitatiemaatschappij. Dit plan zal worden uitgewerkt op een een ha groot terrein tussen de Strandweg en de provinciale weg naar Haamstede. Het terrein ligt vlak bij de dorpskern van Renesse. Het ligt uitermate gunstig om er een kerkge legenheid te stichten. Men vindt er zeker tien grote campings in de directe omgeving. De kerkzaal zal door middel van een gang een directe verbinding krijgen met een café-restaurant". Tijdens door-de- weekse dagen zal de kerkzaal voor an dere doeleinden worden gebruikt. Dag jesmensen zullen er hun brood opeten. Er zullen cabaret- en filmvoorstellingen worden gegeven. Er kan gedanst wor den. Het sacrale gedeelte van de kerkzaal zal tijdens dit „wereldse" gebruik van de zaal voor het publiek zijn afgeslo ten. De zaal geeft toegang tot een plein tje waar bij goed weer eveneens plaats is voor kerkgangers. In de kerkzaal zelf zullen ongeveer duizend mensen de h. mis kunnen bij wonen. Met het pleintje er bij kan de capaciteit van de kerk op circa 1500 worden gesteld. De stichting katholieke toeristenziel zorg in Zeeland zal de kerkzaal op eigen kosten laten bouwen. De zaal zal, bij gebruik voor andere doeleinden, aan de exploitatiemij worden verhuurd. Op die manier kan de kerkzaal rendabel geëxploiteerd worden. Waarschijnlijk nog deze maand zal met de bouw van deze nieuwste aan winst van de stichting katholieke toe ristenzielzorg in Zeeland worden be gonnen. De kerk zal bij de opening van het toeristenseizoen nog niet klaar kun nen zijn. De toeristen die wat later in HULST. De Nederlands hervorm de gemeenten Hulst en Hontenisse (Kloosterzande) gaan fuseren. Daartoe hebben de kerkeraden van beide ge meenten, die samen ruim 500 zielen hebben, ln principe besloten. De ker keraden menen, dat de fusie noodza kelijk is door de minder gunstige fi nanciële toestand van beide gemeenten en het vertrek van ds. J. A. H. Brok per 1 januari uit Hulst. De provinciale kerkvergadering Zee land en de classis IJzendijke moeten nog hun fiat aan het besluit van de karkeraden geven. De predikant van de gemeente Hontenisse, ds. E. Grams- bergen, zal als predikant voor de bei de gemeenten optreden. Ds. Brok zal op 1 februari a.s. In dienst treden van het vormingscen trum „De Klencke" in Oosterhesselen. De afscheidsdienst is bepaald op zon dag 29 januari a.s. Ds. Brok hoopt nog persoonlijk afscheid te kunnen nemen van de leden van de gemeente Hulst. TOEN de familie Van Ham nog „op Spui" woonde, waar vader meer dan dertig jaar schoolhoofd is geweest, stond hun gastvrije huis er om be kend, dat 's nachts het licht er nooit uitging. Als de eerste opstond, ging de laatste naar bed. De bezoekers vielen er op ieder uur van het etmaal binnen en ze waren er altijd wel komNu de heer en mevrouw Van Ham met nog twee van de elf kin deren in de Axelse flat aan de Hulsterweg wonen, is het nog niet veel anders. En de laatste dagen al helemaal niet. Want heel het gezin is weer thuis. Alle elf na veertien jaar voor het eerst weer bij vader en vioeder. VAN het gezin Van Ham hebben er drie het geboorteland van hun vader Qekozen als woonoord: Zuid-Afrika. i,Ik heb al die jaren al geroepen: Ze moeten alle elf nog eens hier bij elkaar komen en de jongens zeiden: dan huren we de Stadsherberg af" aldus mevrouw M. van Ham, die geen mevrouw wil heten. „Nee", zegt ze, „ik ben moeder Van Ham. Ik kom van de Zeeuwse klei en de jongens yiogen dan wel veel geleerder zijn, lk ben heel eenvoudig gebleven". VRIJDAG voor Kerstmis was het hele gezin na veertien jaar weer compleet. Om de bruiloft van broer Marinus te vieren. Het was toch zo gezellig", zegt moeder Van Ham. „Van vader hebben de jongens die vrijheid om tets voor te dragen en hun woordje te doen. Moeder moest natuurlijk Vaak huilen en lachen tegelijk. Dat moet ik deze dagen toch nogal eens. Het is ook wat, allemaal weer bij elkaar. De dag na de bruiloft heb ben we nog een bruiloft gevierdVa der en ik waren toen 39 jaar ge trouwd. Eigenlijk moet het natuurlijk volgend jaar gevierd wordenmaar aan zijn ze allemaal weer vertrok ken" ■R>E hele week hebben we eigenlijk al feest gevierd. Het kerstfeest was weer zo fijn. Elf kinderen plus de schoonzoons en de schoondochters en die beschouw ik helemaal als mijn eigen kinderen. We zijn allemaal zo goed met elkaar en dat is al het hele feest. Zo was het ook op Spui. En ook met de buurt. Op Spui hadden we in de öorlog eens geen kolen meer. De volgende morgen stond er een zak kolen bij de schuur. Ach, iedereen hielp iedereen". TOEN we pas in Axel kwamen dacht ik: het zal heus niet meevallen in een flat als je dat helemaal niet ge wend bent. Maar van de eerste week af is het meegevallen. En nu was het ook weer geweldig. Al de kin deren zijn ergens in de buurt onder gebracht. Wat is het toch fijn als de mensen goed met elkaar zijn". Voor de flatbewoners zijn de heer en mevrouw Van Harn niet voor niets' de vader en de moeder van de flat het seizoen met vakantie gaan, zullen echter wel van de kerkzaal gebruik kunnen maken. Het recreatieplan van de exploitatie maatschappij (kosten ongeveer een mil joen gulden) zal pas in de lente van 1968 voltooid zijn. Het plan omvat de bouw van een café-restaurant, 42 motel- eenheden, een verwarmd zwembadje voor de motelgasten en de aanleg van een midgetgolfbaan. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Op de in de kies kring Zeeland ingediende kandidaten lijst van de C.D.U. staat een Westbra bander, de heer' A. Weyters uit Bergen op Zoom, als lijsttrekker. Tweede man is de heer F. Visser uit Breda. Zoals reeds gemeld wordt de C.D.U. - lijst in de kieskring Waalwijk aange voerd door de heer J. Smits uit Waal wijk. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Tijdens de debatten in de Tweede Kamer gisteren over de begroting van verkeer en waterstaat vroeg de kamer de minister met klem, dat het rijk de gedupeerden in en rond de Biesbosch royaal te hulp komt. „Dit kan onmogelijk gebeuren via het pro vinciaal fonds alleen", meenden prak tisch alle fracties. Het rijk moet hier helpen, vooral omdat de schade van dit jaar vèr uitgaat boven die uit het ver leden. nu. .ma ninniniii iiuii.ui mmmmwmmw i""1"*' (Van onze verslaggeefster) BORSSELE „Ik hoop, dat ik het werk net zo lang mag blijven doen tot u het niet meer nodig vindt", zei gisteren de „zilveren" klokkeluidster van Borssele, mevr. M. Walhout-Huizen tegen de bur gemeester van Borssele, de heer D. Lodder. Daaruit blijkt wel dat de bijna 70-jarige klokkeluidster er nog niet genoeg van heeft om driemaal daags de gang van huis naar de hervormde kerk te gaan. Ze ziet haar werk dan ook niet als een opdracht. „Ik vind het een voorrecht dit werk te mogen doen", zei ze gisteren in het gemeente huis van Borssele, waar zij van wege haar 25-jarige loopbaan door het gemeentebestuur werd gehul digd. Behalve de klokkeluidster waren ook haar man, kinderen en kleinkinderen aanwezig. Voordat mevr. Walhout aan het woord kwam, stak de burgemeester zijn rede af. Zijn plechtige toespraak werd nu en dan onder broken door schaterlachen en ge roezemoes van de kleindochters van mevr. Walhout. De heer Lodder herinnerde mevr. Walhout er aan dat het geen roos kleurige periode was waarin zij haar functie aanvaardde. De klok die zij moest luiden verdween in de oorlogstijd. „De klok kwam niiet terug, zodat u in 1947 toen er een andere kwam eigenlijk helemaal opnieuw moest beginnen", vertelde de burgemees ter. Voorzover hij wist heeft mevr. Walhout de dorpelingen nooit la ten wachten. Iediere dag weer luidt ze driemaal daags en stipt op tijd de klok: om 8, 12 en 19 uur. Bij bruilof/ten of begrafenissen trekt ze een keer extra aan het touw. „Het klokkeluiden is een goede traditie, want zonder klok is ons dorp niets", vond de burgemeester. Met de woorden: „Ik ben trots op u", overhandigde hij mevr. Wal hout namens de gemeente een te- levisiekast. Uiteraard werd ook de heer Walhout in de hulde betrok ken. In geval van nood nam hij de taak van zijn vrouw wel eens een keertje over. Maar tot nu toe is dat bij een enkele keer gebleven. (Van onze verslaggeefster) GOES Waarschijnlijk zal nog dit jaar kunnen worden begonnen met de restauratie van het Goese stadhuis. De opknapbeurt moest aanvankelijk wegens het intrekken van de rijkssubsidie vorig 1970 sep*ember worden uitgesteld tot na Een dezer dagen ontving het college van b. en w. van Goes het bericht, dat er voor 1967 een rijkssubsidie van een ton is toegekend. In totaal zal het rijk voor 400.000 gulden bijdragen in de kos ten van de restauratie. Dit bedrag zal over 4 jaar worden verdeeld. De rijkssubsidie wordt alleen gegeven wanneer ook gemeente en zonpdig de provincie met voldoende geld op tafel komen. Voor de Goese gemeente bete kent dat, dat ze voorlopig voor 1067 buiten de ton rijkssubsidie zelf 150.000 gulden bij elkaar zal moeten brengen. Het eerste, _wat de gemeente nu gaat doen, is de eigen financiële positie be kijken. Dan zal zo mogelijk de eerste fase, het opknappen van de ingangspar tijen van het stadhuis, worden aanbe steed.. De bedoeling is het stadhuis zo wel van binnen als van buiten geheel te restaureren. Als met de uitvoeringen van het karwei zal worden begonnen kunnen de „bewoners" van het stadhuis rustig blijven zitten. „We hopen inderdaad, dat het nog in de loop van dit jaar zal gaan gebeuren", aldus burgemeester mr. F. Huber van Goes. „Maar de vraag op het ogenblik is: waar halen we het geld vandaag". (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH De staatssecretaris van Economische Zaken, drs. L. J. M. van Son, heeft het provinciaal bestuur van Noord-Brabant bericht bereid te zijn in het kader van het infrastructuurpro gramma 1967 rijkssubsidie te verlenen voor de verdere aanleg- van de traverse Etten in de rijksweg Breda-Bergen op Zoom. Verdere toezeggingen zijn in Den Bosch nog niet ontvangen. Tussen het departe ment van Economische Zaken en G.S. van Brabant zijn nog onderhandelingen gaande over subsidiëring van andere projecten. Het provinciaal bestuur geeft daarbij voorrang aan de Westbra bantse afvalwaterleiding naar de Wes terschelde. Het provinciaal bestuur van Gronin gen heeft bekendgemaakt dat het rijk aan die provincie ruim 10 miljoen gul den aan subsidies voor infrastructuur- verbeterende werken heeft toegezegd. Hoe groot de subsidie is voor de traver se Etten, kon men ons gisteren in Den Bosch niet meedelen. (Van onze correspondent) GILZE-RIJEN Adjudant onderoffi cier A. v. Arendonk kreeg nog net voor het eind van het oude jaar een bittere pil te slikken. De halfjarige wijfjes rood-havik van de adjudant verdween plotseling van de vliegbasis. De luchtmachtman had het dier ge kocht in Siegen (Sauerland). Hij wilde de vogel „trainen" om de lucht boven de vliegbasis schoon te houden van vo gels. Het idee van de adjudant om op deze wijze vogelaanvaringen van vlieg tuigen te voorkomen werd door de com mandant der luchtstrijdkrachten goed gekeurd. De havik draagt een band met belletjes. Alle boswachters en politie posten in de omgeving van Gilze-Rijen zijn van de verdwijning in kennis ge steld. Men houdt het niet voor onmoge' lijk dat het dier zich ergens in de bos sen bevindt. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG Een man is een record-jager van nature. Hij is graag de sterkste, de handigste, de snelste. Wie wel eens Zandvoort-na-de-race heeft meegemaakt, zal zeker het laatste onmiddellijk moeten beamen. De mannen die zich door de week moeizaam sloffend huis- of werkwaarts slepen zijn na zo'n dag plotseling snelheidsmaniakken. Alsof die hele dag boordevol snelheid nog niet voldoende is geweest, klauteren ze als hazewinden op of in hun ver voermiddelen, waarmee ze zich vervolgens in een ijzingwekkend tempo naar moeder de vrouw spoeden. En dat echt niet vanwege die warme hap, die daar klaar staat. (Van onze verslaggeefster) GOES De vereniging voor be drijfsvoorlichting West Zuid-Beveland houdt vrijdag 13 januari de algemene ledenvergadering in het Landbouwcen trum te Goes. Deze bijeenkomst be gint 's middags om 2 uur. Tijdens het huishoudelijke gedeelte van de vergadering zal o.a. de begroting voor 1967 worden behandeld. Op het programma staat verder een bestuurs verkiezing. Drie bestuursleden, waaron der de voorzitter F de Groene, zijn aan de beurt af te treden. Zij stellen zich niet herkiesbaar. Vervolgens zal de heer L Nieuwen- huyse, medewerker van het P.AW. in Wageningen, een inleiding houden over het onderwerp „Eigen mechanisatie en/ of loonwerk óf machine-ringen De le zing zal in discussie wórden gebracht. (Van onze verslaggeefster) VLISSINGEN. Gedurende de maand november van het vorige jaar werden in totaal 323.932 personen met de provinciale stoomboten vervoerd. Het aantal vervoerde auto's in diezelfde tijd bedraagt 120.967. Het aantal auto's, 5.475.765 passagiers en 1.583.591 auto's bleef was overal aanzienlijk minder dan in november 1965. Van januari tot en met november 1966 werden in totaal 5.475.765 pasagiers en 1.583.591 auto's over de Westerschelde gezet. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG. Gistermiddag om vijf uur sloot de termijn waarbinnen bij de hoofdstembureaus in het land kan didatenlijsten voor de Tweede-Kamer verkiezingen van 15 februari a.s. kon den worden ingediend. Bij het hoofdstembureau voor de kieskring Middelburg (Zeeland) hebben 17 partijen een lijst ingediend. Verras send na het interview van gisteren in Dagblad De Stem met initiatiefnemer F. Mechelink uit Terneuzen was het ontbreken van een lijst voor- de Neder landse Werknemers Partij. Behalve door de in de Tweede Kamer reeds zitting hebbende partijen zijn lijsten ingediend door D 66, de Nood- raad, oud- BP-er Voogd, de Partij voor Ongehuwden, Landsbelangen, de Libe rale Volks Partij en de C.D.U. De KVP-lijst in Zeeland wordt, zoals bekend, aangevoerd dooi- de heer C. van der Ploeg. Drs. W. Dusarduyn uit Goes heeft een aangewezen plaats. Hij staat tiende geklasseerd. Zijn plaats vervanger drs. W. Lockefeer staat 20e. De Vlissinger W. Grof f en is als 29e ge klasseerd op de westelijke lijst van de KVP. Op de PvdA-lijst staat, zoals te ver wachten was, drs. Th. Westerhout uit Middelburg. oud-staatssecretaris van binnenlandse zaken, hoog genoteerd (no. 4). Andere Zeeuwen op deze lijst: 15e A. Schipper, burgemeester van •Kruiningen en Kattendijke; 21e P. Roels St. Maartensdijk, Statenlid, 25e B. Korstanje uit Yerseke en 29e J. Pomper uit Zierikzee. Op de CHU-lijst komen niet minder dan tien Zeeuwen voor, zij het dat ne gen man in de achterhoede van het peloton zitten. Nummer 8 staat het zit ting hebbende Tweede-Kamerlid C. van der Peijl uit Kloetinge. De ande ren zijn: 18e jhr. drs. P. Beelaerts van Blokland, burgemeester van Wol- phaartsdijk; 23e A. Kaland, lid van Ge deputeerde Staten; 24e P. van den Bos- se, gemeentesecretaris van Axel; 25. P. van Westen Oud Vossemeer; 26. M. IJssel Zierikzee, beiden Statenlid, 27. mr. P. van Empel, rechter te Middel burg, 28. W. Sanderse Vlissingen, Sta tenlid; 29. drs. J. Dijkgraaf, wethouder te Goes, en 30. ir. W. de Feyter te Goes. Bij de AR ook weer veel Zeeuwen, maar alleen J. van Bennekom, die reeds in de Tweede Kamer zit, heeft •een „vooraanstaande" plaats (9). De rij wordt gesloten door achtereenvol gens: 25. gedeputeerde J. van den Bos, Tholen; 26. C. Balkenende, Biezelinge; 27. S. Francke, Kerkwerve; 28. drs. G. Kerkhof, Middelburg; 29. burgemeester M. van Dijke te Axel en 30. D. Geuze, Oostburg. De WD-lijst telt vier Zeeuwen, allen op gepaste afstand van lijstaanvoerder Toxopeus. Als no. 19. staat mr. J. Schlingemaan (Goes) genoteerd. Bur gemeester mr. J. Drijber van Middel burg, voorzitter van het hoofdstembu reau te Middelburg, staat 27e. De andere Zeeuwen zijn: 28e W. Koster, Axel, en 30: ir. C. van Beekom te Goes. Op de PSP-lijst paradeert de Goese geschiedenisleraar K. Bouman (U weet wel: van Vietnam) op de 6e plaats. Hij staat daarmee nog net voor oud-CPN-er Gortzak. Andere Zeeuwen bij de PSP: 10. mevrouw E. Stern-Dooyeweerd, Sas van Gent; 12. L. Koster Vlissingen en 15: P. de Ruyter, Middelburg. Opvallend hoog staat dr. J. Kreugel uit Kloetinge genoteerd bij de Nood- raad. Hij staat nummer 2 op de lijst. Zeeuwen komen we tenslotte alleen nog tegen op de lijsten van de Boeren partij (J. Kole te Wemeldinge, no. 11), de CPN (C. Mulder te Vlissingen, no. 26), het GPV (14e: A. de Visser Zaanr» slag) en de SGP (lie: A. Schot, Staten lid te Middelburg, en 17e: M. Golver- dingen. uit Mariekerke) Maar zo'n geïmproviseerde wedstrijd voldoet op de duur niet. Zeker niet met in het achterhoofd de herinnering aan zeggen wel eens: „Die kerels, ze kun- een echte race. En tochvrouwen nen het nooit laten!" En in dit ene ge val, voor deze ene keer hebben ze ge lijk. Het bewijs voor de juistheid van hun bewering is in Oostburg te vinden. Of om precies te zijn: in hotel Victory, waar zich een groepje West-Zeeuwsch- Vlaamse mannen van alle leeftijden we> kelijks (iedere vrijdagavond) in het race-avontuur stort. Natuurlijk niet op zijn Zandvoorts, want daarvoor ont breekt in Victory de ruimte en de deel nemers het geld. Het gaat op schaal. Zo ongeveer een op 500, of een op duizend, maar geraced wordt er. Met huivering wekkende snelheden, die schommelen tussen de 200 en 300 km per uur. „Om alle misverstanden te voorko' men: dat zijn schaalsnelheden", lacht de 24-jarige A. Fierens, voorzitter van de „Race-club Oostburg". „In werkelijkheid wor.den er snel heden van ten hoogste 30 km bereikt, maar dat is al verschrikkelijk hard". Hij heeft gelijk, de over de baan voort ijlende miniatuur-autootjes zijn soms /met het oog nauwelijks te volgen. Met beangstigende zelfverzekerdheid worden de wagentjes door de bochten gejaagd, die dan ook herhaaldelijk de levensechte entourage zijn voor het over de kop slaan of iéts dergelijks van een van de deelnemers. Maar daar heb je al een van de voordelen van mini atuur-racen, dergelijke ongelukken die in het groot een hele medische staf en een in asbest gehulde groep brand weerlieden op de been zou hebben ge bracht, wordt hier met een simpel ge baar verholpen. In het ergste geval komt er een tube lijm aan te pas. Maar in de regel wordt de ontspoorde auto weer gewoon in het spoor gezet. En even later neemt het karretje wéér volop deel aan de strijd. Het ziet er eenvoudig uit. Een circuit bestaande uit vier banen die alle een lengte van ruim elf meter hebben. In het midden van iedere baan loopt over de gehele lengte een gleuf waarin een onder de autootjes bevestigd plaatje plastic past. En voor de rest wordt het van de elektrische speelgoedtreinen be kende systemen gevolgd. „Een kwestie van knijpen dus", licht de voorzitter tussen twee wedstrijden toe. Hij wijst hierbij op een instrument dat uiterlijk iets weg heeft van een handrem: hoe harder de handel naar de handgreep wordt gedrukt des te harder rijdt het wagentje. Dat ongelukken als uit de bocht vlie gen en over de kop slaan schering en inslag zijn, is niet zo vreemd bij de snelheden die de autootjes halen. Maar dat is nu juist een van de vitale onder delen van de mini-race: op het rechte stuk op volle snelheid, en in de boch ten juist zo hard dat er geen ongeluk ken van komen. Een enthousiast racer die er zijn jasje bij had uitgetrokken vertrouwde ons midden in een serie las tige bochten toe: „Het is een kwestie van aanvoelen. Zoiets heb je niet in een paar keer onder de knie." Wat "Wij graag van hem aannamen, toen zijn witte Lotus-op-schaal er in de bocht voor het rechte stuk plotseling de brui aan gaf. Echt racen is een dure sport. „Hoe wel het bij ons natuurlijk om veel klei nere bedragen gaat", aldus voorzitter Fierens, „kom je er toch echt niet met een paar gulden. De baan die de race club bezit, kost alleen al ongeveer f 400". De'autootjes zelf vallen na het horen van dit bedrag nog mee: tussen de f 9 en f 35. Voor dat geld krijg je dan een pakketje onderdelen die met behulp van lijm en wat handigheid in elkaar zijn te knutselen tot in alle de tails natuurgetrouwe schaalmodellen van echte race- en sportauto's. Aanschaf en onderhoud van de baan zijn er dan ook de reden van dat de contributie van de Oostburgse raceclub vrij hoog is: vijf rijksdaalders per race seizoen, waarvan er drie per jaar wor den gehouden. Gedurende zo'n race seizoen wordt een complete competitie afgewerkt, bestaande uit tien avonden. Een zo'n avond telt drie manches, waaruit de snelsten tegen elkaar uit komen in demi-finales en eindronden. De uiteindelijke winnaar van een race avond krijgt voor de competitie 15 pun ten. De tweede en derde krijgen resp. 10 en 5 punten. Op het ogenblik wordt de ranglijst, na vier avonden aange- voerd door voorzitter Fierens. Of hij het zal houden? „Ik weet het niet", zegt hij. „We hebben een paar goede knutselaars onder onze 28 leden en hun capaciteiten zouden wel eens de door slag kunnen geven". IN het rechtbankverslag dat gisteren in deze kolommen verscheen hebben wij abusievelijk vermeld, dat de be trokken verdachte uit Sint Willebrord afkomstig was. Deze kwam echter uit Roosendaal. Hij werd wegens toebren gen van zwaar lichamelijk letsel door de Bredase rechtbank veroordeeld tot zes maanden onvoorwaardelijke gevan genisstraf. (Van onze verslaggeefster) YERSEKE „Windkracht 11" Is de naam, die men heeft uitgekozen voor het nog te bouwen opvangcen trum voor sportvissers in Yerseke. Het centrum is het ideetje van de N.V. Recreatie Oosterschelde. Deze N.V. bestaat uit ex-oesterkwekers, die, toen de ramp in de oestercul tuur zich voltrok, brodeloos wer den. De bedoeling is dat nog deze maand met het sportvisserscentrum zal worden begonnen. Als plaats van vestiging hebben de vissers de Burenpolder uitgekozen. Het zal worden opgetrokken volgens een Noors bouwsysteem. Binnen zes weken zal het houten, voor het grootste gedeelte geprefabriceerde gebouw overeind staan, (Van onze verslaggeefster) YERSEKE Als de plannen van de Exploitatie Maatschappij Yerseke n.v. in oprichting zijn verwezenlijkt valt er straks in liet recreatiegebied De Buren polder in deze gemeente heel wat te be leven. In de eerste plaats is er het ont werp voor een bungalowpark. Dit zal ongeveer 33.000 m2 in beslag gaan ne men. De bedoeling is het dat hier 40 tot 45 vakantiehuisjes komen te staan. Voor het toeristenseizoen hoopt de E.M.Y. een paar proefmodellen klaar te hebben. Rond het bungalowpark komt par keergelegenheid voor ongeveer 250 auto's. Deze aanleg van de parkeerplaat sen en de daarbij behorende parkeerge legenheid komt er niet alleen ten ge rieve van automobilisten, maar ook om aan de verlangens van vele schaatslief hebbers te voldoen. De bedoeling is een gedeelte van het parkeerterrein zodanig aan te leggen dat 's winters, nadat de brandweer er de slang op heeft gezet, de parkeerstroken als ijsbaan dienst zul len kunnen doen. Lukt alles volgen: plan, dan zal men de volgende winter al zwaaiend en zwierend over de par keerplaatsen kunnen gaan. De bungalows zullen in drie of vier verschillende types worden gebouwd. De prijs van deze huizen zal komen te liggen tussen f 30.000 en f 50.000, zo vertelde een van de twee vertegen woordigers van de E. M. Y. de heer P. Dronkers uit Yerseke. Zijn metgezel is zijn plaatsgenoot de heer J. de Koeyer. De E.M.Y. zal de huizen zelf bouwen. De bedoeling is dat het park later over gaat in de coöperatieve vereniging Bun galowpark Kiekuut. Als de proefmodellen er staan wil men eerst de belangstelling van het pu bliek afwachten. Dan zal de bouw eerst grootscheeps worden aangepakt. De E.M.Y. heeft meer plannen in het achterhoofd. In het bungalowpark-ont werp is achtereenvolgens geprojecteerd: een tennis- en midgetgolfbaan, een speeltuin en een poedelbaan en een kunststrand. Deze plannen hoopt men in de loop van de komende jaren te verwezenlijken.

de Stem | 1967 | | pagina 3