PRIJSSTOP ARTSEN VERWACHT Nieuw „Deltaplan' nodig voor Benelux-havens JAMIN L.H.V. bij voorbaat al in fel verweer Jack Ruby in Dallas overleden Podgorny naar paus troepen in actie in mekong-delta Vierentwintig Lin Piao: uwering Chinese legertop 'N'":'ÉM RODE GARDE WEER DOOR DOLLE HEEN COMPETITIE AMATEURS ACHTEROP Scheldebekken en Europoort één lichaam groeperingen in slag om kamerzetels Tankauto botst tegen huizen Tweede Kamer ontevreden over hoger PTT-tarief Zes jeugdige speleologen zoekgeraakt DAGBLAD VOOR ZEELAND TARIEF UITSTEL Verklaring op plaat Opname Nachtclub Opklaringen - jbgMaa pc izMim**" w w Reizigers in Hongkong Voetbalvelden slecht VOORZITTER ROTTERDAMSE K. v. K.: r KVP-KAMERLID: LOONPEIL KOSTWINNER Reddingsactie op gang Duitse Starfighters mogen weer opstijgen Steun Rode vlag Anti's Militair overleden aan nekkramp )07e JAARGANG No. 25393 Voor God, Koningin en Voderionct 196» Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactieraad: J M A., C. v. Dongen C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren L. J. v. 't Mestende. Bureau: 8reda - Reigerstraat 16 tel. 2234) (7 lijnen) Postgiro 1114111 Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1, telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14, - telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Potgieterstraat 3, telefoon /601 O (Van onze redactie Binnenland) DEN HAAG. Het kabinet zal vandaag of morgen de re geringsbeslissing in liet conflict huisartsen-ziekenfondsen be kend maken. Men houdt er rekening mee dat dit een prijsbe- sehikking wordt, waarin de ministers van Economische Zaken en Sociale Zaken bindende tarieven zullen opleggen, die de huisartsen mogen berekenen. Zoals wij gisteren in het me rendeel van onze edities al kon den melden, zijn de huisartsen van mening dat de Prijzenwet niet kan worden toegepast op de beoeij: naren van vrije beroepen. Het ministerie van Economische Zaken stelt echter dat de Prijzen wet wel degelijk van toepassing is op diensten en ook zal worden gehanteerd als dat nodig is. De LHV van haar kant, verklaarde eergisteren dat zij een dergelijke prij- zenbeschikking tot in hoogste rechter lijke instantie zal bestrijden. Gistermorgen ontving minister Veld kamp vertegenwoordigers van het Geza menlijk Overleg Ziekenfondsen. Zoals bekend hebben de fondsen zich neerge legd bij de voorstellen van minister Veldkamp omtrent het sluiten van een overeenkomst met de artsen. De LHV echter weigerde in te gaan op die voor stellen. Verwacht wordt nu dat de. ministers een tarief zullen opbouwen (en voor schrijven) aan de hand van de al eer der door minister Veldkamp gedane voorstellen, waarmee geleidelijk de ach terstand in de honoraria der artsen kan worden ingehaald. Daaruit zou volgen dat de ziekenfondsen bereid zullen zijn hun uitkeringen hierbij aan te passen. De Haagse arts F. E. J. Bouricius heeft tot het hoofdbestuur van de Ko ninklijke Nederlandsche Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst te Am sterdam het verzoek gericht om te gelas ten, dat de invoering, op 9 januari a.s., van het nieuwe verrichtingssysteem door de huisartsen zes maanden zal wor den uitgesteld, teneinde het publiek vol doende te kunnen voorlichten. Dokter Bouricius heeft dit verzoek ge daan op grond van bepalingen in de sta tuten en huishoudelijk reglement van de Maatschappij. \e gehele op- ij contract aari- TVolledige tarieven oorwaarden worden gaarne verstrekt. ^uwstraat 41 telefoon 2893). DALLAS (A.P. A.F.P. Keuter) Jack Ruby, de man die de vermoede lijke moordenaar van president Ken nedy doodschoot, is gisteren overleden aan kanker. Ruby lag onder bewaking in het Parklandziekenhuis sinds 9 december, toen hij uit zijn cel in de gevangenis van Dallas werd gehaald. Hij leed aan kanker in een vergevorderd stadium. De vroegere nachtclubeigenaar was ter dood veroordeeld wegens moord op Lee Harvey Oswald, volgens de War ren-commissie de moordenaar van pre sident John F. Kennedy. Ruby schoot hem voor de ogen van heel televisie kijkend Amerika neer. Zijn vonnis werd in hoger beroep vernietigd. Toen hij naar het ziekenhuis werd •gebracht dacht men dat hij longontste king had. maar al spoedig werd de diagnose kanker gesteld. Het tweede proces tegen Ruby zou volgende maand in Wichita Falls,in Texas, beginnen. Terwijl Ruby stervende was werd een bandopname gemaakt, waarin hij ont kende dat de moord op Oswald een sa menzwering was. .Bij Ruby in de kamer waren ten tijde van zijn overlijden zijn broer Earl Ruby uit Detroit, zijn zuster Eva Grant uit. Dallas en zijn zuster Eileen Ka- minsky uit Chicago. Ruby heeft in zijn cel weinig bezoek gehad Alleen familieleden, advocaten en personen belast met het onderzoek in zijn zaak. mochten hem spreken. Een van degenen die hem heeft be zocht was de president van het Ame rikaanse opperste gerechtshof Earl Warren. Deze was ook aanwezig toen Ruby een proef met een leugendetec tor onderging. Ruby verklaarde daar bij dat hij niet betrokken was geweest hij een komplot inzake de moord op President Kennedy. Hfj ontkende Oswald gekend te heb hen en ook niet persoonlijk bekend te zyn geweest met de politieman J. D. Tippit, die door Oswald zou zijn ver- Moord kort na de moord op, president Kennedy. Na zij,n opname in het ziekenhuis heeft Ruby voortdurend aangedrongen op een nieuwe proef met een leugen detector om te bewijzen dat er geen samenzwering had bestaan Deskundi gen en artsen verklaarden echter dat door zijn ziekte een dergelijke proef van generlei waarde zou zijn. Voor de gebeurtenissen in Dallas stond Ruby bekend als een ongemak kelijk heer, die in zijn nachtclub Car rousel optrad als uitsmijter in zijn eigen zaak. Ook is hij wel beschreven als een ruwe bolster met een blanke pit, die voor vrienden door het vuur wilde gaan. VATICAANSTAD (A.P.) Nikolai Podgorny, president van de Sovjet- Unie, zal op 29 januari door paus Pau- lus IV ontvangen worden. Geen enkele paus heeft ooit een Sovjet-staatshoofd ontvangen sedert de Russische revolu tie van 1917. Podgorny zal van 24 tot 26 januari een staatsbezoek aan Italië afleggen. meegedeeld a:- van- Weersverwachting, meege door het K.N.M.I., geldig tot avond: Opklaringen met hier en daar wat regen, hagel of sneeuw. Matige noordwestelijke wind. Overdag de zelfde temperaturen als gisteren. S, binnenland 's nachts moge- »Uk lichte vorst. j Het moest ervan komen: de autoracebaan is van speelgoed j wedstrijdsport in clubverband S geworden. Pagina 3. Heeft de katholieke filmkeuring, nu er zoveel meer schijnt te „mogen",nog een functie Pagina 7. Krantecommentators voelen artsen duchtig de pols. Pag. 9. Er zijn mensen die nu al pre cies weten hoe de bruid er over honderd jaar uit zal zien. Pa gina 6. Geen goud genoeg voor het geld. Pagina 11. .4 v BV SAIGON Ongeveer zesduizend man troepen nemen op het ogenblik deel aan een actie tegen 'n Vietcong- eenheid, die zich schuilhoudt in een westelijk gedeelte van de Mekong- delta, ongeveer 120 mijl van Saigon. Intussen hebben de Britten hun vre desvoorstel hernieuwd, nadat Hanoi het in eerste instantie had afgewezen. Voorts werden gisteren in Saigon nieuwe cijfers over deserties bij de Viet- cong en het Zuidvietnamese rege ringsleger bekendgemaakt. Meer nieuws hierover op pagina 9. HONGKONG (Reuteer) De rode gardisten in de Chinese stad Kanton zijn weer dooV het dolle heen, zo heb ben reizigers uit die stad in Hongkong gezegd. Volgens deze mededelingen worden door de leden van de Rode Garde mensen gearresteerd en wordt ook veel schade aangericht. Een vrouw zei te hebben gezien hoe een groep van vijftien jonge Chinezen een oude man, slechts gekleed in een korte broek, uit zijn huis naar buiten sleepten en hem vragen stelden over imperialisme. Ook moest de man uit Mao Tse Toengs werken voorlezen. Hij stond te rillen van de kou. Treinreizigers tussen Kanton en Sjoemtsjoen werden gedwongen revo lutionaire liederen te zingen. (Van onze sportredactie) BREDA In de maand december is het amateur-voetbalprogramma drie maal in zijn geheel afgelast. Op 1 ja nuari was dat weer het geval. Op 18 december is hier en daar een wedstrijd gespeeld. Dat heeft allerlei consequen ties gehad. De verschillen in gespeelde wedstrijden zijn groot en er dreigt een achterstand in het afwerken van het programma. Verschillende verenigingen dringen aan op een gesloten seizoen: twee maanden geen competitievoetbal. Anderen houden het liever bij de hui dige situatie. Enkele voorzitters van Brabantse en Zeeuwse amatexircluhs laten wij op onze sportpagina aan het woord. - 8UWSËIEN ■OP HET TERfiti! YE88ÖÖEN (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De voorzitter van de Rotterdamse Kamer van Koophandel ir. J. van den Berg, heeft gisteren 0111 een „nieuw delta plan" gevraagd: „een plan voor de economische ontwikkeling van het Belgisch-Nederlandse Deltagebied als één geheel". In zijn nieuwjaars rede pleitte hij voor een Benelux-zeehavenbeleid een opmerkelijk geluid, omdat de betrekkingen tussen Rotterdam en Antwerpen na het Middelburgse zeehavencongres enigszins bekoeld zijn. c. 7 EEN 40-jarige Hagenaar i® gearresteerd omdat hij maandagavond probeerde de vrouw, met wie hij samenwoonde, met een mes te doden. De vrouw werd ge wond. De man had dezelfde vrouw ook in 1964 al eens met een mes aangevallen en verwond. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De havenschappen voor het Scheldebekken en het Rotter dams havengebied moeten elkaar met het havengebied Noordzeekanaal in een publiekrechtelijk lichaam ontmoeten. Bij de ontwikkeling van het Scheldebekken als haven moet. Rotterdam rechtstreeks ingeschakeld worden. Bovendien moet, ter ontsluiting van dit gebied, ook het Reimerswaalplan voorbereid worden. Dit alles is volgens de KVP'er v. d. Heuvel van zeer groot nationaal-economisch belang. Hij sprak hierover gistermiddag tij dens de behandeling van de begroting verkeer en waterstaat, waarbij hij na drukkelijk beklemtoonde, dat ook Bel gië in het overleg van de Nederlandse zeehavens betrokken dient te worden Alle Tweede-Kamerfracties vonden elkaar gistermiddag in een pleidooi voor een snelle ontwikkeling van Europoort. Daarbij viel de klemtoon op de nood haak de Nieuwe Waterweg en het Rot terdams havengebied geschikt te maken voor de toekomstige reuzentankers. Hiervoor is zoals bekend een diepe vaar geul in de Noordzee voor de Nieuwe Waterweg nodig. De problemen die daardoor rijzen zijn de verzilting van het tuinbouwgebied Westland, de gelijktijdige ontwikkeling van het Scheldebekken, het gebied rond het Noordzeekanaal en de voorbereiden de werkzaamheden rond het Reimers waalplan. Het Scheldebekken bijvoor beeld mag niet achterblijven bij de snel le groei van Europoort. Ook al dreigen de tegenstellingen intern tussen rijksinstanties en Rotterdam over de toekomstplannen van de haventerrei nen groter te worden. (Van onze correspondent) DEN HAAG Gisteren zijn op de 18 hoofdstembureaus de kandidatenlijs ten voor de Tweede Kamerverkiezing van 15 februari ingediend. Maar liefst vierentwintig politieke groeperingen nemen aan de verkiezingen deel, waar van 16 in alle kieskringen. Zeven par tijen meer dan hij de Kamerverkiezing van 1963. Een nieuw naoorlogs record. In 1933 dongen 54 partijen naar de gunst van de kiezers. In 1937 na invoe ring van de borgsom, die 250 bedroeg, liep het aantal partijen terug tot 21. In alle kieskringen zijn lijsten inge diend door KVP, P.v.d.A., VVD, ARP, CHU, PSP, CPN, SGP, BP, GPV, Nood- raad, D66, CDU, Landsbelangen, Par tij voor ongehuwden en "Liberale Volks partij. Het zittende Tweede-Kamerlid Voogd (ex-Boerenpartij) heeft in twee kies kringen geen lijst ingediend, namelijk in Groningen en Drente. De CNV (Christelijke Nationale Volks partij voor monarchale democratie) heeft een lijst ingediend in de kieskrin gen Amsterdam, Rotterdam en Den Haag. In Friesland, Utrecht en de kieskring Tilburg is een lijst ingediend met als lijsttrekker P. Machiela door een groe pering die zich werknemerspartij noemt, welke naam echter niet is ge registreerd. In de kieskringen Den Haag en Lei den is een lijst met als lijsttrekker mr. J. J. M. van Breukelen ingediend door een groepering die de niet-geregistreer- de naam Alarm" voert. Verder is inge diend in de kieskring Rotterdam een lijst van de Partij van het Recht. In de kieskring Amsterdam een lijst Roder- mond, in de kieskring Maastricht zijn ingediend een lijst Germeaux en een lijst Grein. ALBERSHAUSEN (Reuter) In de Westduitse plaats Albershausen is gis teren een grote brand ontstaan toen een tankauto tegen twee huizen hots te. Een 70-jarige vrouw en een jongetje van acht jaar kwamen hij de brand om het leven. Drie andere personen moesten met verwondingen in een ziekenhuis wor den opgenomen. Doordat honderden liters benzine in de riolering langs de weg vloeiden, ont stonden ondergrondse ontploffingen. Ir. van den Berg noemde het een kortzichtige politiek de Rotterdamse, de Zeeuwse en de Amsterdamse haven gebieden los van elkaar te zien en daar bij over Antwerpen en Gent nauwelijks te spreken. Dat is in de Zeehavennota gebeurd en hij kwalificeerde dat rege ringsstuk dan ook als „een misser". „In Rotterdam wordt niet voor niets van de Deltahaven gesproken", zei hij. „Het wordt de hoogste tijd dat het laind met de grootste haven ter wereld ook eens groot gaat denken en handelen.'' Het standpunt van de Zeehavennota dat aan de verdere groei van het Rot terdamse havengebied om redenen van ruimtelijke ordening -een halt toegeroe pen moet worden, noemde hij „negen- tiende-eeuwse dorpspolitiek". Nederland heeft op Italië na het laag ste bruto nationaal produkt petr hoofd in de EEG, en daarom moeten er meer grondstofveredelende industrieën aan getrokken worden van een zo hoge ka- pitaalinrtensiteit dat zij een hoger loon peil kunnen dragen. De ideale plaats voor de vestiging daarvan is volgens ir. Van den Berg het deltagebied. Met spoed, zo zei hij, moeten in de delta van Europa havenbekkens worden ingericht waar de grootste en de klein ste schepen grondstoffen kunnen aan voeren waar als in een etalage een voorraad industrieterreinen gereed moet worden gehouden. „Het begrip voor de economische toekomst ontbreekt in Den Haag blijkbaar geheel", zo voegde hij eraan toe. Nederland kan het zich economisch niet veroorloven voorrang aan alleen maar ruimtelijke ordening te geven, meende hij. Rotterdam vergeleek hij met een kostwinner die ondervoed en in een rafelige jas moet werken. Zoals bekend wenst men in Rotterdam meer financiële steun van de regering voor de aanleg en het onderhoud van de verbindingen met de zee, die geschikt gemaakt moeten worden voor de groot ste schepen (200.000 tot 300.000 ton en méér Men moet inzien, aldus de heer Van den Berg, dat de toekomstige Rotter damse woongebieden op Goeree en Overflakkee moeten komen en niet op Voome en Putten (daar moeten havens komen Haringvliet Vandaar moeten er verkeersverbindingen gepland wor den naar het Waterweggebied, naar het Sloe, naar Antwerpen verbindingen, zo zei de heer Van den Berg, die in overeenstemming zijn met de schaal waarop de wereldhaven Rotterdam nu reeds werkt en waarop later de Delta haven werken zal. DE 65-JARIGE mevrouw M. Bloos uit Woerden is gistermiddag om het leven gekomen toen zij een beveiligde over weg in Woerden overstak en werd ge grepen door een reizigerstrein uit de richting Utrecht, OM OP 10 januari het huwelijk van prinses Margriet en mr. Pieter van Vol lenhoven bij te wonen zijn prinses Irene en haar echtgenoot gistermiddag per K.L.M.-lijnvliegtuig uit Nice op Schip hol aangekomen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer heeft minister De Quay gistermiddag unaniem te verstaan gegeven hoogst on tevreden te zijn over de voortdurende verhoging van de posttarieven. Dit geldt mede voor de verhoging van de tarie ven voor dagbladen en periodieken. De kamer vindt het incorrect dat het pu bliek telkens weer voor de pijnlijke verrassing van P.T.T.-verhogingen komt te staan. Het heeft er langzamerhand de schijn van dat de overheid de P.T.T. bevoor deelt boven het andere bedrijfsleven, meenden sommige kamerleden zelfs. De minister van Verkeer en Water staat, die tevens de begroting van de P.T.T. moet verdedigen, hangen ver schillende moties boven zijn hoofd, wanneer hij de kamer vandaag niet be hoorlijk het hoe en waarom van deze tariefverhogingen kag verklaren. Bo vendien heeft de kamer hem naar de dringende noodzaak van deze verho gingen gevraagd. In dit verband drong men algemeen aan op het opschorten of matigen van de tariefverhoging voor kranten en periodieken. COLMAR (A.F.P.) Politieagenten, specialisten van de bescherming bevol king en speleologen troffen gisteren de laatste voorbereidingen voor een red dingsactie in de grot van Diau in Haute Savoie (Frankrijk), waarin zich sinds zondag zes speleologen bevinden. De grot is uitgestrekt en mede re kening houdend met de jeugd van de zes vermiste grotonderzoekers ver moedelijk omstreeks 20 jaar, één van hen zou zelfs 14 jaar zijm en hun naar alle waarschijnlijkheid gebrekkige uit rusting, zijn de redders weinig optimis tisch over het welslagen van hun actie. Sinds zondag heeft het in de omgeving zwaar geregend. De reddingsactie wordt opgehouden doordat de speleologen in het gezelschap eerst de komst van al het nodige ma teriaal willen afwachten. BONN (A.P.) De Westduitse lucht macht heeft de F-104-G Starfighters, die een maand op de grond zijn geble ven, toestemming gegeven weer op te stijgen. De luchtmacht heeft ongeveer 700 van deze in Amerika ontworpen toestellen in gebruik. Alle vluchten van Starfighters wer den gestaakt na een noodlottig ongeluk eind november. Sindsdien zijn verbete ringen aangebracht aan de schietstoel. Sinds het toestel in 1961 in gebruik werd genomen zijn 65 toestellen verlo ren gegaan en 39 piloten omgekomen. dt TOKIO (AP) De Chinese minis ter van landsverdediging Lin Piao heeft opgeroepen tot een drastische reorganisatie in de leiding van het Chinese leger. Hij heeft de comman danten met e enhoog aantal dienstja ren gewaarschuwd, dat hun revolutio naire integriteit niet mag verslappen. De links-revolutionaire vleugel van de partij, waarvan Lin en partijvoor zitter Mao-Tse-Toeng de leiding heb ben, heeft tegelijkertijd toegegeven dat de vijanden van deze vleugel nog actief zijn. Er is beloofd dat in 1967 al het mo gelijke zal worden gedaan om deze vyanden weer in het gareel te brengen. Deze klanken van twijfel en veran deringen zijn vervat in hoofdartikelen ter gelegenheid van de jaarwisseling in het Dagblad van het Bevrijdingsleger, het Volksdagblad van Peking en het theoretische partijorgaan Rode. Vlag. De hoofdartikelen in de twee laatste bladen waren gelijkluidend. Hoewel in de artikelen een toon vol vertrouwen wordt aangeslagen, wekken ze de indruk dat de strijd tegen de „rechtse reactionairen" onder leiding van president Lioe Sjau-Tsji nog in vol le gang is. Het feit dat Lioe en partij secretaris Teng Hsiau-Peng niet met name worden genoemd, kan een aanwij zing zijn dat de anti-Mao-groep zich nog altijd kan verheugen in de steun van plaatselijke en provinciale partij - comités. Mogelijk heeft de groep ook nog een sterke positie in het centrale comité zelf. In het hoofdartikel in het Dagblad van het Bevrijdingsleger, dat naar wordt aangenomen door Lin Piao zelf is op gesteld, wordt bezorgdheid uitgesproken over de toekomst van het leger. Er wordt gezegd dat het promotiebeleid van nu van invloed is op de vraag of het leger in handen zal komen „van kameraden die waarlijk loyaal staan tegenover de gedachten van Mao en of de politiek van de partij grondig zal worden doorgevoerd in het leger." Het hoofdartikel in het Volksdagblad en de Rode Vlag wordt door de pro- paganda-organen van Mao en Lin be schreven als een mijlpaal in de cultu rele zuivering. De zuivering is begonnen met de hervorming van literatuur en kunst die Mao in 1963 heeft afgekon digd, zo wordt erin gezegd. Pas in okto ber 1965 kwam deze beweging goed op gang toen Mao een opera kritiseerde, waarin zijn leiderschap indirect werd aangevallen. De beweging kwam op haar hoogtepunt in de ziting van het centrale comité in augustus vorig jaar. Er wordt niet in gezegd hoe groot de groep was die zich tegen Mao heeft ge keerd. Er wordt gesproken over „een, twee of zelfs verscheidene personen die verantwoordelijkheid dragen in het werk van het centrale comité". Over de resultaten van de afgelopen vier maanden wordt gezegd: „Sommige kameraden hebben hun fouten reeds hersteld. Andere zijn daar nu mee be zig en we dienen hier blij mee te zijn. Ten aanzien van hen die nog steeds weigeren hun fouten te herstellen, moe ten wij een luide waarschuwing laten horen: keer op uw schreden terug eer het te laat is." DEN HAAG (ANP) De 20-jarige dienstplichtig soldaat J.C.M. Kuylaars uit Hilversum is gisteren aan nek kramp overleden. De jongeman, die cur sist was bij de eerste Centrale oplei dingsschool voor administratief kader te Middelburg, had zich gistermorgen ziek gemeld. Hij werd opgenomen in het gasthuis te Middelburg, waar hij in de voormid dag- overleed. In het Friese Olden- boorn zijn drie kinderen met nekkramp opgenomen in het ziekenhuis yan Hee renveen. Het zijn een meisje van yier jaar en een driejarige tweeling. De toe stand van de drie kinderen wordt thans goed genoemd. (ADVERTENTIES) waaierbiscuits van niet duur wel heerlijk

de Stem | 1967 | | pagina 1