ZONNEN VOOR DE BRUILOFT Scotland Yard op dood spoor Dr. Kempner gaat rol bisschoppen in '40-45 onderzoeken Ensemble met pretentieloze opvoering van oud blijspel BLIK NAAR BUITEN Stem- wordt igelegd Kiesingers kieswet k en v. d. Lans jropese winter- Lampioenscliap ïlijke titelstrijd He klas libre ACHT MEESTERWERKEN ONBESCHADIGD Bezoek De Gaulle VS-troepen uit Vietnam Leiders sekte in kort geding tegen „laster Demonstrant klaagt Rotterdamse politie aan Proces tegen Harster, Zöpf en Schlottke 11 DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 3 JANUARI 1967 m i 55 Ind (ANP) Onze landge- 1 Oudkek en Piet van der |22 januari in de Westfaleii- ptmund deelnemen aan het rukte op naar ede plaats Verkiesingsleus voor Franse communisten OPSTEL OVER DERDE RIJK ALS STRAF Gestompt en aan de haren voortgesleept Seminariekwestie Overleg Kerk en Staat in Polen zonder succes EDITH STEIN TRANSPORTEN DOCUMENTEN Poging Spaanse censuur te ontduiken gestraft Jongen in zwijm door „psycho- delic-sound Poststukken verbrand Anonieme tipgever Miljoen dollar vals geld in Australië „JE KUNT HET TOCH NIET MEENEMEN" ZITTEN BLIJVEN IS TE DUUR c'* mze sportredactie) I— De aanmeldingen hlij- Iromen bij het wedstrijdse- Irn de „Dagblad De Stem- lïvers, Zandbergweg ^196.4 list de vele inzendingen uit Idingsgebied van Dagblad pteerden de nijvere wer- Bredase atletiekvereni- namen van lopers uit zelts al twee uit Duits- kven vindt u de startplaats fiend een wei in de di- beid van de Bredase Trip- En hiernaast het oorspron- nde parcours. Hoewel di- pn onder de aanmelders bezwaar zullen hebben bdernis op weg naar de fi- J „Dagblad De Stern-cross" ijebben de organisators re- puden met de onervaren- le lopers. De route zal ge- ■den en deze poel zullen as beslist niet op hun weg Is de bossen rond de Trip- Enden. lenen, die nog weten dat Stem op zondag 15 ja- llkscross organiseert, laten er nog eenmaal het tijd- ■en: James en meisjes A der ca. 1330 m; 'Wgens B der KNAU en fross Dagblad De Stem 14 jaar ca. 2650 m; pngens A - KNAU, Volks- )agblad De Stem 18 t.m. 39 4000 m; J -teranen der KNAU Volks- I Dagblad De Stem 40 jaar lier ca. 2650 m.; lieren der KNAU ca. 7000 winterbaankampioenschap motoren. Hun tegenstan* ■Belgen Proost (titelhouder), xi Del-oof (wereldkampioen). [Raynal en Giscos, de Ita- CLo en de Duitsers Kemjper, ISchulze. re sportcorrespondent) iUVEL Aan de biljart' „Poedelvrees", gevestigd :zicht van de heer L. Snoe- ]rasstraat in Kaatsheuvel, atie toevertrouwd van de om het persoonlijk kam* 'an het gewest Brabant ss libre KNBB, welke op m zondag 8 januari worden iet toernooi start zaterdag en zondagmorgen om 10 •s zijn de heren J. Hulle- •ay), P. Swinkels (Va1" A. van Mook (Waalwijk) (Kloetinge)A. Kies sens Footers (Kaatsheuvel), (Bergen op Zoom), en (Tilburg). (ANP) Peter Post is zyn Zwitserse koppelge- 'fenninger naar de tweede r de Duits-Belgische com; dahl-Sercu opgerukt. BÜ an de vijfde nacht van de zesdaagse moest de Deen wegens maagklachten de ïtralisaitie was de stands 1Sercu (Did.-Belg.) 418 -Pfenninger (Ned.Zwits.) ?en ronde.: 3. Rudi Altig-r" 495 pnt., 4. Kemper01- d.) 199 pnt., op vier r°n- ermann—Rudolph 239 pm- koppels hadden ze* 01 achterstand. (Van onze Londense correspondent) LONDEN Scotland Yard en Interpol zijn tot nu toe weinig op geschoten bij het onderzoek naar de acht meesterwerken van onder andere Rembrandt en Rubens, die vrijdagnacht uit het Dulwich Mu seum in zuidoost-Londen werden gestolen. Het enige werkelijke spoor is een centimeter lang stukje van een boor, dat werd gevonden naast de eikehouten deur, waarin het gat werd gemaakt dat groot genoeg was om een smalle, lenige man door te laten. De grootste kunstroof aller tijden geeft intussen aanleiding tot een stort vloed van briefjes, waarin losgeld wordt geëist. Drie van de brieven zijn in hetzelfde handschrift geschreven. Iedere brief wordt door Scotland Yard nauwkeurig onderzocht, maar de politie heeft tot nu toe nog niets ontvangen dat meer dan routineaandacht verdient. Het feit dat de politie nog nauwelijks iets heeft bereikt, is oorzaak van steeds meer theorieën over de drijfveer van de schilderijenroof. Werden ze ont vreemd voor rekening van een krank zinnige kunstminnaar of zullen de ro vers echt een losprijs eisen? Een nieuwe theorie, die gisteravond werd verkondigd, was dat de diefstal zou moeten steunen op het feit, dat Po len thans zijn duizendjarig bestaan viert en dat de oude meesters oorspronkelijk voor een Poolse vorst bestemd waren. Ook zou enige tijd geleden een Poolse klant in een melk winkelt je in Dulwich hebben gezegd: „Ik weet, dat de schil derijen van het museum niet elektro nisch tegen diefstal beschermd wor den". Naast het onderzoek naar het boor- stukje houdt Scotland Yard zich voor namelijk bezig met het naspeuren van de duizenden namen uit het gastenboek Van de schilderijenzaal. De politie neemt aan, dat de dief het moet er maar een zijn geweest de galerij onlangs heeft bezocht om de (Van onze Paryse correspondent) PARIJS Men acht het in Parijs niet uitgesloten, dat de Amerikaanse ambas- sadeur in Parijs, Bohlen naar Washing ton zal worden ontboden voor consulta tie Met zijn regering. Generaal De Gaul le is namelijk byzonder fel geweest te gen Amerika in zyn radiotoespraak tot het Franse volk op oudejaarsavond. De oorlog in Vietnam heeft hij volko men eenzijdig gesteld en het aan de f ransen doen voorkomen alsof Amerika niet minder dan een aanvalsoorlog voert tegen Vietnam. De Gaulle heeft geen enkele vredes- of bemiddelingsvoorstel mgediend. Ook geen beroep gedaan op communistisch China om naar de rede te luisteren maar met de Franse com munisten de eis gesteld dat Amerika al z n troepen uit Vietnam moet terugtrek ken. En datzelfde heeft hij herhaald op nieuwjaarsdag toen hij de felicitaties ontving van alle buitenlandse ambas sadeurs die bij de Franse regering zijn geaccrediteerd. Een speciale wens droeg hij op aan oe paus vanwege diens vredespogingen voor Vietnam. Aan ambassadeur Bohlen werd na afloop gevraagd of hij op de woorden van generaal De Gaulle com mentaar wilde leveren, maar dat werd geweigerd. Overigens moet men de rede van De zien als een poging om commu nistische kiezers op zijn hand te krijgen ®js m maart aanstaande algemene ver kiezingen moeten worden gehouden voor ue nieuwe volksvertegenwoordiging. ligging van de zaal op te nemen en zijn plannen uit te werken. Iedere bezoeker moet zijn naam en adres invullen. Vele duizenden bezoekers betekent voor de politie echter een haast onmogelijk kar. wei. Lord Shawcross, de voorzitter van het curatorium van het college, deed gisteren een beroep op de dief om de werken terug te geven en gaf hem de goede raad: „houd de temperatuur en de vochtigheidsgraad regelmatig. Op rollen of vouwen is noodlottig. Het is echter de vraag of dit advies voor de dief wel nodig is, want men is het er in Engeland, wel over eens dat hier een zeer geroutineerde inbreker aan het werk is geweest, die de schilderijen met zeer grote zorgvuldigheid van de mu ren heeft gehaald. WEST-BERLIJN (Reuter) Een 21-jarige automonteur is door een Westberlijnse rechtbank veroor deeld tot het schrijven van een op stel van 20 pagina's over „Het Der de Rijk en mijn generatie". De jon geman, die ook 100 mark boete moet betalen en zeven maanden voorwaardelijk kreeg, was in juni tot tweemaal toe een Joodse win kel binnengegaan met een overall aan, waarop een hakenkruis was geschilderd. 55 'Van een onzer verslaggevers) DE N HAAG Ik maak Smit's prak tijk kapot, ik brand Waldeck's zaak af met brandbommen". Dit waren vol gens mr. dr. K. W. P. Klaassen de woorden die de heer R. Hartsuiker, 6 januari gebruikt had om de univer sele christengemeenschap te Voorburg te bedreigen met haar ondergang. De leiders van deze gemeenschap, de heren J. Smit en F. Waldeck zijn onlangs in de publiciteit gekomen om dat zij beweren de grote brand bij de fa. Starlift te Leidschendam (twee mil joen schade) begin december tever geefs bij de politie gemeld hebben: In een kort geding voor de arrondisse mentsrechtbank in Den Haag eisten beide leiders van de universele chris tengemeenschap gistermorgen stopzet ting van alle publikaties en medede lingen van de heer R. Hartsuiker (een voormalig geloofsgenoot) die een las terlijk en smadelijke beschrijving van de gemeenschap geven, op een dwang som van f 10.000,per overtreding. „De heer Hartsuiker is het erom te doen om Smit's praktijk als magne tiseur te ruïneren en om de wasserij van Waldeck te benadelen. Toen Hart suiker de christengemeenschap en het huis van Waldeck verlatfen had kwa men eerst de anofi-ieme telefoontjes, daarna brandbommen en nu een kwaadaardige perscampagne", aldus mr. Klaassen. „De universele christen gemeenschap is niet een geheimzinnige, spookachtige organisatie, maar voor iedereen toegankelijk". De verdediger van de heer Hart suiker mr. K. C. Zieleman zei dat. als Smit in trance ging, hij stookte tussen de Hartsuikers en had funeste invloed bad op hun huwelijk. Boven dien hebben Waldeck en Smit hart suiker beschuldigd van contact met Oostduitse spionnagediensten. Mr. Klaassen wees er tenlottte op dat hij met uitvoerige documentatie zou kun nen bewijzen dat Hartsuiker spionnage- werk h»d gedaan, maai', aldus mr. Klaassen, een strafproces zal minstens een half jaar durdn en deze hetze dient nu gestopt te worden. Uispraak op 9 januari. NOG TWEE ontsnapte gevangenen uit Dartmoor zijn gisteren weer gepakt. Van de vijf die op 26 december uit de gevangenis van Dartmoor ontsnap ten is er nu nog maar een op vrije voeten. De twee mannen verklaarden blij te zijn dat zij gepakt werden. Prinses Irene en haar echtge noot tijdens hun wintersportvakan tie in Gstaad gefotografeerd op de Eggli. Vandaag zal het paar in de loop van, de ochtend in ons land aankomen om de bruiloft van prin ses Margriet bij te wonen. ROTTERDAM (ANP) De 21-jarige assistent-anallist Ernst Verhaar uit Rot terdam heeft bij de officier van justi tie een klacht ingediend wegens mis handeling door de Rotterdamse poli tie. In een brief aan de officier zegt de heer Verhaar dat hy op oudejaars dag, na een anti-Vietnamdemonstratie, op het hoofdbureau van politie na een hevige kaakslag even bewusteloos Is ge weest. Vervolgens zou hij tegen een bank zijn gesmeten en aan zijn haren zijn voortgesleept. De demontrant vraagt een strafvervolging tegen de schuldige politie-ambtenaren. Ernst Verhaar zegt in zijn brief aan de officier van justitie dat hij vrijwil lig is meegegaan voor het opmaken van proces-verhaal. (Er was geen vergun ning voor een demonstratie verkregen). In de hal van het bureau zou hij tus sen een dichte haag van agenten zijn gestompt en daarbij over een paar traptreden tegen een deur zijn geval len. Hij kreeg daarop, aldus het relaas in de brief, een stomp tegen de kaak, die een korte bewusteloosheid ver oorzaakt zou hebben. Van de deur naar een bank zou hij verder aan zijn ha ren zijn voortgesleept. Volgens de heer Steef Lobensteijn van de actiegroep Vietnam, afdeling Rotterdam, zijn op oudejaarsdag nog twee andere demonstranten op het po litiebureau mishandeld. Zij zouden elk van het optreden tegen de anderen ge tuige zijn geweest. Het bureau persvoorlichting van de Rotterdamse politie heeft gistermiddag op vragen meegedeeld, dat een hoofd inspecteur en een adjudant, die in de hal van het politiebureau aanwezig wa ren, geen mishandelingen hebben ge constateerd. Eén van de demonstran ten, aldus de politie heeft nog buiten het bureau een draai om zijn oren ge had, omdat hij zich verzette tegen het in beslag nemen van sandwichborden. De politie verklaarde vanmiddag ver der. dat de jongelui geen toestemming hadden gekregen tot het houden van een demonstratie, omdat de aanvrage twee dagen (de politie eist een termijn van een week) tevoren was ingediend. De politie zei verder dat de demonstran ten zich voor het politiebureau verza melden en eisten om gezamenlijk bin nen te mogen voor het opmaken van proces-verbaal. De politie heeft toen uiteindelijk vier mensen toegelaten. Zij zijn na het opmaken van het proces verbaal heengezonden. WARSCHAU (KNP) Het conflict tussen de Poolse bisschoppen en de re gering over de seminaries is nog niet bijgelegd. Het overleg over deze kwes tie in de gemengde commissie, dat vrijdag anderhalf uur heeft geduurd, heeft praktisch geen probleem opge lost. Dit heeft mgr. Choromanski, se cretaris van de Poolse bisschoppen conferentie meegedeeld bij het eerste overleg tussen de regering en de kerk in Polen. In zijn verklaring sprak hij wel de hoop uit, dat dit eerste gesprek „tot ontspanning in de verhouding tussen kerk en staat zal leiden". De betrek kingen waren als gevolg van het se minarie-conflict nog nooit zo slecht geweest, aldus mgr. Choromanski. Het officiële communistische blad „Trybuna Ludu" heeft in een hoofdar tikel de kerk verweten, dat „zij be wust en op onverantwoorde wijze een nieuw conflict met de staat uitlokt". Het blad merkt op, dat de kerk alle middelen toepast om „berichten te verspreiden over een z.g. bedreiging van de kerk, die beroofd zou worden van haar priesters". Trybuna Ludu wijst erop, dat krachtens de Poolse wetgeving alle mderwijsinstellingen geïnspireerd moeten worden ook de seminaries. Maar die inspecties, aldus het blad. gelden niet voor de godsdienstige onderwerpen in de semi naries. Trybuna Ludu verwijt de kerk, dat zij sedert 1964 iedere inspectie van de seminaries onmogelijk heeft ge maakt. (Van onzer Bonner correspondent) BONN Volgens de „Deutschland Berichte" een in Bonn uitgegeven correspondentie, die zich speciaal be zighoudt met de verbetering van de Duits-Israëlische betrekkingen zal de vroegere plaatsvervangende open bare aanklager der Verenigde Staten by de Neurenberge processen tegen de top-nazioorlogsmisdadigers, dr. Ro bert M. Kempner eind januari in Munchen optreden als „nebenkla ger" in het proces tegen de vroegere chef deportaties in het bezette Ne derland, de S.S. Brigadeführer dr. Wilhelm Harster. Tezamen met Harster zijn aange klaagd zijn vroegere „Judenreferent" Wilhelm Zöpi en zijn vroegere „Sach- bearbeiterin'' Gertrud Schlottke. Dr. Harster werkte lange tyd ongemerkt als „Oberregierungsrat" op de afde ling gemeentefinanciën voor Opper- Beieren der staatsregering in Mün- chen. De verdenking viel op hem, toen in Wenen Eichmann-medewerker Erich Rajakovlc voor de rechter uit pakte. Dr. Kempner is o.a. aangezocht door de nabestaanden van de non Edith Stein om hun belangen versus Harster, Züpf en Schlottke te behartigen. De non Edith Stein werd in 1892 in Bres- lau geboren als dochter van joodse ouders. Zij studeerde filosofie en ging in het karmelietenklooster in Keulen. Nadat- Hitier aan de macht kwam, vluchtte Edith Stein naar Nederland en vond onderdak in het klooster Echt. Daar is zij later in handen van de jodenvervolgers gevallen. Verder behartigt dr. Kempner de belangen van de in Nederland woon achtige mevrouw Loeb. Zij heeft drie broers allen monniken en twee zusters beiden nonnen verloren. Mevrouw Loeb kon in Nederland on derduiken en heeft de nazi-terreur overleefd. Dr. Kempner wil proberen tijdens het proces dn Miinchen op te helde ren, waarom deze joodse christenen begin augustus 1942 in Nederland bij een werden gedreven en naar Ausch witz getransporteerd. De jodentrans- porten uit Nederland naar Auschwitz waren al vroeger begonnen. De joodse christenen waren van de vervolgingen nog verschoond gebleven. Volgens dr. Kempner is de vervolging van deze joodse christenen die eerst naar Amersfoort werden overgebracht geschied op bevel van dr. Harster, Zöpf en Schlottke. Historisch is, volgens dr. Kempner, van belang d<at de deportatie van de joodse christenen begon kort nadat de katholieke kerk in Nederland de ver volging der joden had gegeseld. Ook de protestantse kerk had scherp te gen de deportatie geprotesteerd. Seys- Inquart heeft daarna de kerkelijke vertegenwoordigers nog gewaarschuwd zich niet te mengen in deze aangele genheid. Volgens dr. Kempner volgde de protestantse kerk deze waarschu wing wel op. de katholieke echter niet. Twee tot drie weken later werden de joodse christenen in Amersfoort samengebracht, vandaar gingen zij naar het concentratiekamp Wester- bork en vandaar verder naar Ausch witz. Allen zijn daa.r omgekomen. Het is volgens dr- Kempner de taak van de rechtbank in München vast te stel len, in hoeverre Harster, Zöpf en Schlottke aan de uitvoering van de be velen van Seyss-Inquart hebben mee gewerkt. Verder wil dr. Kempner te weten komen waarover de Nederland se bisschoppen van toen met Seyss- Inquart hebben onderhandeld of ge sproken, welke druk er op hen is uit geoefend en wat zich precies heeft afgespeeld. Dr. Kempner zal met vele interessante documenten naar Mün chen reizen. Dr. Kempners echtgenote, mevrouw Benedicta Maria Kempner, heeft een boek geschreven, dat in West-Duits- land vooral door de Duitse pers uit voerig is besproken. Het heet „pries ters voor Hitlers tribunalen". Mevrouw Kempner werkt op het ogen blik aan een boek over Edith Stein en de gezusters Loeb, het eerste boek van mevrouw Kempner behandelde 131 rechtszaken tegen priesters en nonnen. Het volgende boek behandelt het martelaarschap van priesters en non nen in Duitsland, Oostenrijk en de be zette gebieden van Europa, verder over de priesters en nonnen, die in de concentratiekampen zyn omgekomen dat zyn er volgens dr. Kempner in totaal ongeveer 3500. (Van onze redactie buitenland) MADRID Een Spaanse rechtbank heeft de schrijver Isaac Montero tot zes maanden gevangenisstraf veroor deeld op beschuldiging van illegale propaganda. De aanklager had het dubbele geëist. Montero weigerde passages, die vol gens een censuurcommissie beledi gend waren voor het Franco-regime, te schrappen, waarop het boek nog op de drukkerij in beslag werd geno men. (Van onze correspondent) AMERSFOORT Bij haar introduc tie tijdens een beat-avond in de A- mersfoortse markthal heeft de psycho- delic-sound-begeleiding een eerste slachtoffer gemaakt. De 19-jarige H. Bakker viel tijdens de uitvoering „zon der aanwijsbare reden" in onmacht én moest naar het Elisabethziekenhuis worden vervoerd. Later kon de jon geman naar huis worden gebracht. Psycho-delic-sound is de verlichting van het publiek door een sterke rode (of paarse) schijnwerper, die met een frequentie van 12 maal per seconde aanflitst. De uitwerking ervan kan zijn dat bij het danspubliek zinsbegoo chelingen optreden die soms opvallen de overeenkomst vertonen met vallen de ziekte. Een van de vijf bands, die op oudejaarsavond in Amersfoort op traden vergastte zijn auditorium op dit snufje, dat via Engeland uit d eVereriig- de Staten is komen overwaaien. De mogelijkheid bestaat, dat L.S.D.-ge bruikers extra gevoelig zijn voor het effect van psycho-delic-sound. RIDDERKERK (ANP) Jongelui hebben in de oudejaarsnacht brandend vuurwerk gegooid in de brievenbus van het hoofdpostkantoor m Ridderkerk. Daardoor zijn de poststukken die er tussen zaterdatgfniddag 12 uur en des nachts één uur in de bus waren ge deponeerd, verloren gegaan. MELBOURNE (AP) De politie heeft een anonieme tipgever bescher ming beloofd als hij kan bijdragen tot ontmaskering van een bende valse munters die bet nieuwe decimale geld van Australië bedreigt. De politie neemt aan, dat meer dan een miljoen dollar vals geld gedrukt is, Een onbekende heeft de politie twee maai telefonisch gezegd dat hij inlich tingen over het valse geld kon geven maar vreesde voor zijn eigen leven en dat van zijn vrouw en familie. Rechercbeurh van moordzaken smeekten de man naar het bureau te komen en beloofden hem alle mogelij ke bescherming. Moordzaken werd bij de speurtocht betrokken toen ver schillende verdachten weigerden een mond open te doen uit angst d^t ze vermoord zouden worden. Een van de hoofdpunten in het programma van de roomsrode coa litieregering in Bonn is de hervor ming van het Westduitse kiesrecht en de invoering van het z.g. „per sonen- en meerderheidskiesrecht' Deze naam zegt het al: uit de Kan didaten, die de partijen in ae kies kringen zullen presenteren zal naar Angelsaksisch voorbeeld de persoon worden gekozen, die de meeste stemmen op zich vei gaart De partij, die op deze wijze de meeste kandidaten in de bondsdag weet te brengen, zal de regering vormen. De partij met de minste bondsdagleden speelt de rol der oppositie. Dit kiesrecht is geschoeid op de leest van-de politieke ontwikkeling in de bondsrepubliek der afgelopen jaren, waarbij in toenemende mate de kiezers hun stem uitbrachten op de twee grote partijen, de CDU- CSU en de SPD. Als derde part ij in de bondsdag bleef nog over de liberale vrije demokratische partij (FDP) die met 49 „Abgeordnete" een rol in de politiek speelde, die geheel buiten de proporties van haar werkelijke betekenis lag. Zij dwong de andere partijen in dit geval steeds de CDU-CSU met haar een coalitie aan te gaan om in het parlement een meerderheid te krij gen. De FDP sleepte daarbij mees tal vier of vijf ministers in het ka binet. Wanneer de politiek van dit kabinet of deze of gene minister haar niet meer beviel, trok zij haar ministers terug en veroorzaakte een kabinetscrisis. Zij deed dit m Bonn en zij deed dit in de deelsta ten. Het meerderheidskiesrecht zou vermoedelijk de grote partijen be vrijden van de coalitiedwang: de FDP heeft nog nooit een kandidaat direkt in de bondsdag gekozen. Deze wijziging van de kieswet zal weliswaar voor de volgende al gemene verkiezingen (1969) wor den uitgewerkt. CDU-CSU en SPD bezitten ruim de tweederde meer derheid in de bondsdag om de voor de kieswetwijziging benodigde grondwetswijziging door te zetten. Volgens de huidige plannen zullen echter de kiezers in 1969 nogmaals de gelegenheid krijgen om zich uit te spreken voor of tegen dit meer derheidskiesrecht. Zij zouden dit b.v. kunnen doen door de liberale FDP een sterke stemmenaanwas te bezorgen. Of door in nog grotere getale op de twee grote partijen te stemmen. De regering-Kiesinger is verder van plan om voor 1969 een „kleine kieswetwijziging" door te zetten, die eventueel dan reeds de liberalen uit de bondsdag zouden verdrijven. Dit kan gemakkelijk door in de kieswet één woordje te wijzigen. Op het ogenblik moet een politieke partij minstens vijf pro cent van de geldige stemmen of drie directe mandaten veroveren om in de bondsdag te worden ver tegenwoordigd. De FDP heeft de bondsdag kunnen bereiken door meer dan 5 procent der stemmen te veroveren (nooit door directe mandaten). Als men deze zin wij zigt doordat men zegt 5 procent der stemmen èn drie directe mandaten, is het met de FDP uit. Of 10 pro cent der stemmen of drie directe mandaten. Of nog moeilijker 10 procent en drie directe mandaten. Desondanks: zo glad als dat hier boven misschien is voorgesteld zal dat allemaal zeker niet gaan. De meningen over deze kieswetwijzi ging zijn ook in de twee grote par tijen, die haar willen doorzetten, uitermate verdeeld (de liberalen zijn er uiteraard unaniem fel te gen). Vele bondsdagleden moeten vrezen in een persoonlijke strijd met hun politieke tegenstanders in hun kiesdistricten niet meer te zul len worden gekozen. Anderen heb ben principiële bezwaren tegen een manipulatie van het kiesrecht met de kennelijke bedoeling de FDP op de stoep te zetten. Weer anderen willen ook de kleinste splintergroe pen nog een kans blijven geven en achten het onjuist die van te voren uit te schakelen. En nog anderen vrezen dat het tot een volkomen herverdeling van de bondsdagman daten zal komen en dat hun partij bij de eerste gelegenheid de beste al het onderspit zal delven. Het is derhalve geenszins zeker dat alle bondsdagleden van de twee grote partijen, die bij de kieswetswijzi- gmg zullen moeten meewerken, ook voor deze maatregel zullen stemmen. De regering vertrouwt er echter op, dat ook ondanks een aantal „afvalligen" genoeg stem men bij elkaar zullen komen om de vereiste tweederde meerderheid te halen. De SPD heeft intussen al la ten weten, dat zij alle voorstellen tot wijziging der kieswet aan een partijcongres zal voorleggen. Dit betekent geen distantiëring van het regeringsprogramma. De SPD is nl. gebonden aan een vroeger be sluit van het partijcongres om alle wijzigingen van het kiesrecht eerst weer aan een congres voor te leg gen. Het volgende SPD-partijcon- gres moet in 1968 plaatshebben. Dit zal wel te laat zijn. De partij van Brandt zal derhalve een spe ciaal kieswetcongres bijeen moe ten roepen, vermoedelijk in 1967. Intussen is in West-Duitsland de instemming met de grote coalitie (en daarmede ook met het nieuwe systeem) gestegen. Zij steeg blij kens een enquête van 38 tot 46 procent. Tegelijk daalde het aan tal voorstanders van andere coali ties: van 16 tot 13 procent voor een SPD-FDP- en van 9 tot 6 procent van een CDU/CSU-FDP-coalitie. EINDHOVEN De zuidelijke i toneelgroep „Ensemble" vergastte het Eindhovense schouwburgpu bliek op een pretentieloze nieuw jaarsvoorstelling; de première van het oude - en reeds talrijke amateuropvoeringen bekende blijspel .,Je kunt het toch niet meenemen". Dit stuk van George S. Kaufman en Moss Hart was voor deze gelegenheid door regis seur Jan Retèl weer eens opge poetst en in een nieuw fris jasje gestoken. Dat had het ook beslist nodig, want het mist praktisch ieder plot. De situa- I ties die aan de orde komen draaien om j een levensvisie die ons wel aanspreekt maar in uitwerking zo verouderd aan- j doet dat er goede acteertalenten nodig zijn om van het geheel een succes te maken. Een overweldigend succes is „Je neemt er wat van mee" in de opvoering van „Ensemble" niet geworden, al scheen het ln nieuwjaarsstemming ver kerende schouwburgpubliek zich best te amuseren met deze eerste voorstelling, getuige de enkele open doekjes en het applaus na afloop. In dit qua compositie en gegeven zwakke blijspel (met een vervelende, saoie aanloopperiode van maar liefst twee bedrijven) draait alles om de le vensfilosofie van de oude opa Vander- hof „Je kunt het toch niet mee nemen' of met andere woorden: geld maakt niet UTRECHT (ANP) Het zittenblijven op lagere scholen, ULO-scholen en scholen voo-r middelbaar onderwijs, kost de Nederlandse schatkist ruim vierhonderd miljoen gulden per jaar. Dit meldt het Nederlans Katholiek Vakverbond. Het noemt enkele cijfers. Veertig procent van de leerlingen der lagere scholen blijft een- of tweemaal zitten. Bij het VHMO moet 24 procent van de leerlingen de eerste klas overdoen, terwij'l slechts 52 procent van de jongens en 53 procent van de meisjes het einddiploma haalt; van de jongens maar 21 procent zonder gedoubleerd te hebben en van de meisjes 27 procent. Het rendement van de ULO is 50 procent. Van de geslaagden haalt 17 procent het einddiploma zonder een of meer keren te blijven zitten. Omdat een verkeerde schoolkeuze bijzonder nare gevolgen heeft, verheugt het NKV zich over de totstandkoming van de Mammoetwet, die beoogt het kind in dat schooltype te brengen, waarin het qua aanleg en belangstelling thuishoort. Bij tegenvallende resultaten komt het kind in de zogenaamde brugkas, die het doorstroomt naar een ander schooltype zonder een jaar te verliezen. Het NKV hoopt, dat het enorme vraagstuk van het zittenblijven met de invoering van de Mammoetwet gedeeltelijk zal wordén opgelost. gelukkig. Volgens die stelregel leven alle leden van de wat bohemiènachtige. familie Vanderhof: de moeder die to neelstukken schrijft sinds acht Jaar ge leden per ongeluk een schrijfmachine werd bezorgd, de vader die met mecca nobootjes speelt en samen met meneer De Pinna zijn dagen doorbrengt met het vervaardigen van vuurwerk, de dochter Essie die zichzelf een tweede Pavlova vindt en haar man Ed die wat muziek maakt en tussendoor drukwerkjes ver vaardigt. Iedereen doet waar hij zin in heeft en is op zijn manier gelukkig. Als echter de tweede dochter Alice wil trouwen met de zoon van haar directeur botsen de opvattingen van de familie Vanderhof met die van de directeursfa milie. Het is ook nu weer opa, die de verstarde directeur de onjuistheid van diens houding doet inzien, waarna het huwelijk tussen Alice en Tony is gered. Het stuk gee,ft een nogal rechtlijnige zwart-wittekening. Jan Retèl heeft dit zwakke punt gedeeltelijk op weten te vangen door vooral het kluchtige te ac centueren. Maar zelfs zijn vlotte regie kon het weinig overtuigende en zeer slappe begin van het blijspel niet ver beteren. Pas in het derde bedrijf werd V)Ui links naar rechts Johan KaartHenk Molenberg, Chris Baay, Dick Schefjer en Mieke Verstraete. de toeschouwer enigszins meegesleept door de gebeurtenissen. De regie was duidelijk gericht op het creëren van typetjes, die ieder op zich amusant op de planken werden gezet. Tot onze verbazing maakte Johan Kaart van opa ditmaal echter geen gek type tje. Hij was nu eens een gewone, rustig zijn krantje lezende en af en toe wijze opmerkingen strooiende opa, die met zijn filosofische opmerkingen verteder de. De andere rollen waren redelijk goed oezet. Chris Baay maakte van meneer De Pinna een kostelijke figuur. Mieke Verstraete was een aardige excentrieke moeder. Annabet Tausk en Eric Schut telaar speelden een kluchtig negerecht paar. Een extra vermelding verdient on getwijfeld John Leddy als de Russische dansmeester Kolenkhov. De verwikkelingen speelden zich af in pen uitstekend aangepast, burgerlijk de cor van Colin Winslow. J. T.

de Stem | 1967 | | pagina 9