„WE DOEN MEE AAN DE VERKIEZINGEN" Medezeggenschap is boerenbedrog5 Aanzet tot provinciale aanpak van huisvuil F. Mechelink: we zijn allemaal werknemers Hoogleraar over ondernemingsraad Binnenkort wast afval aan tot over de oren van de groeiende bevolking Subsidies voor produktiviteit Massale staking in Madrid Rodriguez won Grote Prijs van Z.-Afrika Niet voor mezelf Royement Textielfabriek vraagt uitstel van betaling Droogte in Marokko Aardgasomzet in 1966 verdubbeld Nog even Hoogconjunctuur Krotten in Buenos Aires in vlammen door vuurwerk Nieuw Amerikaans afweerwapen Het geheim van de laatste letter Verbranding Belgische regering beschermt belang Union Minière DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 8 JANUARI 1967 (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN „Het is voor 99 procent zeker dat we aan de verkiezingen meedoen. Dat ene procentje wil ik graag in beraad houden. Je weet het nooit. Ik ben er pas helemaal zeker van als morgenmiddag om vijf uur (van middag dus. Red.) de lijsten zijn ingediend". Dat zegt de heer F. C. Meche link, initiatiefnemer en voorzitter/ secretaris van het voorlopige be stuur van de Nederlandse Werk nemers Partij. De man achter deze nieuwe, voor po litiek Nederland nog wazige partij, woont in een keurige buitenwijk van de Boomtown Terneuzen. Hij is klein van stuk, lijkt eigenlijk het prototype van de gewone man, de gemiddelde Neder lander. Zo zal ook de lijst zijn waarmee deze nieuwe partij, voor 99 procent ze ker, de verkiezingen ingaat. De lijst zou gisteravond worden samengesteld. Geen bekende namen, geen politiek geschool den op deze lijst. „We komen met een en dezelfde lijst. Daar staan geen mees ters in de rechten en geen doctorandus sen op. Alleen maar werknemers. Je zou kunnen zeggen: van een machinist op een fabriek tot iemand die in het maatschappelijk werk zit". De Neder landse Werknemers Partij miste de re gistratie, en moet dus naamloos de ver kiezingen in. Is dat geen handicap? De heer Mechelink: „Ik dacht van niet hoor. Als de lijsten ingediend zijn, kan iedereen zien dat het om werknemers gaat "Wat verstaat de heer Meche link precies onder werknemers? „Dat is een heel moeilijk begrip. Er zijn heel wat werknemers die f 15.000 en meer verdienen, en zich geen werknemer meer voelen. Alleen de doodgewone man voelt zich nog zo. Maar uiteindelijk zijn we het allemaal". De Nederlandse Werknemers Partij zal speciale aandacht schenken aan de man-in-de-overal, want „hij heeft het het meest nodig". Maar tegelijkertijd zal de N.W.P. zich ook richten op de andere werknemers: de man met de boord, de ambtenaar b.v. Staat u zelf op de kandidatenlijst? „Dat zou wel eens kunnen, maar dan toch een heel stuk onderaan. Ik heb het al eerder gezegd: ik doe het niet voor mij privé". De telefoon gaat. Een van de mede oprichters van de partij meldt zich. De heer Mechelink verontschuldigt zich driemaal omdat hü de telefoon mee naar boven neemt. Het gaat tenslotte om kwesties uit de partijkeuken. Terwijl het telefoongesprek boven voortduurt is er even tijd de brede straataanleg van de Terneuzense Frans Halslaan te bewonderen. Op de schoor steenmantel staren een koperen spin en een dito salamander de kamer in. Tus sen radio en televisie, twee moderne in formatiebronnen, staat de wetenschap breed uitgestald in de vorm van een glanzende, veertien delen dikke ency clopedie. Hier is tijd om wat persoonlijke ge gevens van de heer Mechelink te rang schikken. Hij is tweeenveertig jaar ge leden geboren in Westdorpe onder de toen al dikke rook van Sas- van Gent. Hij volgde de „Moderne humaniora" te Zelzate, hij heeft middelbare schoolop leiding van een Belgische origine. De oorlog maakte een eind aan deze studie. De jonge Mechelink was nu aangewezen op de Mulo in Terneuzen. Na school werd hij boekhouder op een bierbrou werij te Westdorpe. Vanaf 1946 is hij boekhouder bij een bouwmaterialen- handel in Terneuzen. Direct na de oorlog kwam de heer Mechelink bij de Kajotters terecht. Hij was daardoor automatisch lid van de KAB, nu N.K.V. „Ik heb me bij de KAB eigenlijk nooit helemaal thuïs- gevoeld", zegt hij achteraf. Hij maakte dan ook al gauw het stapje naar de K.V.P. Hij werd in 1946 lid van de af deling Westdorpe. Hij werd onmiddel lijk tot secretaris gebombardeerd. Drie weken daarna bezocht hij de vergade ring van de Statenkring Hulst van de K.V.P. De secretaris trad af. Hij werd als secretaris voorgesteld en het was meteen goed ook. „Dat ben ik gebleven tot ze me geroyeerd hebben". .Dit royement is een vervelende blad zijde uit het politieke leven van de heer Mechelink. Hij is door de K.V.P. ge royeerd op grond van het verlenen van medewerking aan de pogingen om in Zeeland een afdeling van de Christelijk pemocratische Unie op te richten. De initiatiefnemer van die partij, de heer Smits uit Waalwijk, heeft destijds ver klaard dat de heer Mechelink de Zeeuwse man van de C.D.U. was. „Ik ben daarvoor inderdaad benaderd en ik kwam ook geïnteresseerd in de C.D.U. Ik had belangstelling voor de C.D.U., zoals ik voor alle partijen belangstelling heb. Ik sla in de regel niet één politieke vergadering over. Ik zou de C.D.U. in Zeeland op poten moeten zetten. Di verse mensen in het kringbestuur van de K.V.P. wisten dat ik door de C.D.U. benaderd was. Wat dacht U, dat ik zo stdm zou zijn om voor de C.D.U. te wérken, terwijl ik nog kringbestuurs lid en statenkring-secretans van de K.V.P. was? Ik ben ook zelf in de royementsvergadering in Vlissingen ge weest. Ik heb me verdedigd tot aan het par tijbureau toe. En zoiets doe je toch niet als je weet dat je schuldig bent". Wrok tegen de K.V.P.? „Nee, niet tegen de K.V.P. op zich, dat wil zeggen de party op papier. Wel tegen veel mensen in de K.V.P., spe ciaal in Zeeland". De Zeelandse werknemerspartij is dus niet uit wrok geboren. Waaruit dan wel „De Nederlandse werknemers krijgen in de huidige politieke partijen, qua aantal, niet de plaats die hun toekomt. Neem nou de KVP. Bij de eerste vijf tig kandidaten voor de Kamerverkie zing kom je maar vier werknemers vertegenwoordigers tegen. Je zit in de K.V.P. altijd met een 9tel intellectuelen en met boeren en onderwijzers; maar arbeiders zie je er niet. Ik stond gis teren nog met een groepje arbeiders te praten. Ze vroegen wie moeten we nu stemmen, maar ze wisten het niet". Dit lijkt hèt moment om met de heer Mechelink het programma van zijn par tij door te nemen. Het hoogtepunt is duidelijk„een meer specifieke belan genbehartiging van de Nederlandse werknemer omdat deze werknemer op het ogenblik niet aan bod komt." Dén volgt de aarzeling in de be kentenis dat ,,de programmapunten door de korte tijd van voorbereiding noig niet direct duidelijk geformuleerd zijn". Dit komt in de volgende weken nog. Op het ogenblik is het gebrek aan een duidelijk opgesteld prograrmpa niet zo belangrijk, aldus de heer Mechelink. In het gesprek weken toch langzaam maar zeker enkele programmapuntjes los één sociale verzekering van de wieg tot het graf voor het hele Nederlandse volk: belastingverlaging per 1 januari j.l. („dat moet dan maar met terugwerken de kracht''); een cijfermatig juiste be groting; het optrekken van het mini mumloon tot minstens 135,- 140,- per week; een actievere industrialisatie politiek, gekoppeld aan een herstructu rering van bevestigingsplaatsen voor in dustrie. De N.W.P. is noch links, noch rechts. „Het gaat erom de belangen van de werknemers te behartigen. Dat kan de ene keer links, de andere keer rechts zijn". De N.V.P. is noch progressief, noch conservatief. „Wij zijn vooruitstrevend." Het is duidelijk dat men een nieuwe partij naar zyn winstkansen vraagt. „On ze voorzichtige prognose is gebaseerd op twee zetels", aldus de heel* Meche link. Tenslotte vragen we mevrouw Meche link of ze al weet hoe ze zal stemmen. Ze trekt een zuinig gezicht en zegt„Ik weet het nog niet." WEERT (ANP) Directie en com missarissen van de Tricotagefabriek Frans Beeren én zonen N.V. hebben be sloten een verzoek tot verlenging van surseance van betaling aan dé vennoot schap in te dienen bij de arrondisse mentsrechtbank in Roérmond. Dit besluit in ingegeven door de over weging, dat enerzijds de huidige li quiditeitspositie een tijdige voldoening der lopende schulden niet mogelijk maakt, maar dat anderzijds een finan ciële en economische sanering van het bedrijf, mede gezien de huidige order positie, voor verwezenlijking vatbaar wordt geacht. CASABLANCA (AP) De hoge tarwelanden van Marokko worden door droogte bedreigd. Overal in den lan de wordt om regen gebeden. In geheel Marokk is het in 1963 bijzonder droog geweest, maar de graangebieden op de hoogvlakten wor den met totale ondergang bedreigd gevreesd wordt dat het niet de moei te waard is de te velde staande gewas sen te oogsten. OP DE provinciale weg Uden-Veghel is gisteren omstreeks twaalf uur de 77- jarige A. van Santvoord uit Veghel om het leven gekomen. Hij stak met zijn fiets aan de hand de weg over, toen een militaire colonne passeerde, werd door een der wagens aangereden en zo ern stig gewond dat hij ter plaatse over leed. -,Maar het is heel makkelijk. Joop! Zeg telkens opnieuw: twee maal twee is zes, twee maal twee is zes UTRECHT (ANP) „In de strijd om emancipatie voor de arbei der is medezeggenschap in de onderneming een ondeugdelijk middel, een fopspeen", schrijft prof. dr. S. Kleerekoper deze week in het tijdschrift van het NKV. Artjkel 6 van de wet op de onderne mingsraden (waarin wordt gezegd, dat de ondernemingsraad tot taak heeft bij te dragen tot het zo goed mogelijk func tioneren van de onderneming - red.) noemt prof. Kleerekoper een „anti- medezeggenschapartikel", omdat de on dernemer uit hoofde van zijn functie het duidelijk voor het zeggen blijft hou den. „Wanneer arbeiders worden opgeno men in het college van commissarissen, zullen zij steeds een minderheid vor men. Het college neemt misschien be slissingen die tegen de wensen van de werknemers ingaan, maar de arbeiders afgevaardigden werken eraan mee, ook al stemmen zij tegen." Prof. Kleerekoper vraagt -zich af, waarom vakbondsbestuurders eraan zouden meewerken, zichzelf overbodig te maken ten bate van nieuwe institu ten die geen enkel voordeel maar wel zeer duidelijke nadelen bieden. „Denkt men werkelijk", zo schrijft hij, „dat een arbeiderscommissaris bijvoorbeeld bij ontslag van personeel betere resultaten zou bereiken dan- een vakverenigings bestuur?" Hij meent, dat de arbeiders beter met alle kracht voor hun vakbe weging kunnen werken dan het droom beeld van de medezeggenschap na te jagen. Een commissaris die tegelijkertijd het belang van de ondernemer en dat van de arbeiders moet behartigen, krijgt volgens prof. Kleerekoper te maken met een onverenigbaarheid van func ties. Bij ontslagdreiging, bij fusies of rationalisaties, hebben de onafhanke lijke vakverenigingsbesturen tot nu toe goed voldaan. „Maar", aldus prof. Klee rekoper, „hoe kan een arbeiderscom missaris meewerken aan rationalisatie in het belang van de onderneming, aan ontslag van arbeiders en zelf niet ont slagen worden?" Prof. Kleerekoper staat voorts op het standpunt, dat stakingsrecht 'en mede zeggenschap onverenigbaar zijn, omdat men met de beste wil van de wereld niet van de ondernemers kan eisen dat zij hun arbeiders beide rechten geven. Een arbeiderscommissaris zou boven dien in een moeilijk parket komen, als zijn vakbond een staking proclameert. Veel van de propaganda voor mede zeggenschap schrijft de Amsterdamse hoogleraar op rekening van een denk fout, gecombineerd met „een fatale zucht tot compromissen". Medezeggenschap zou alleen beteke nis kunnen hebben als de arbeiders eens de meerderheid in het bestuur zou den kunnen krijgen, maar dit zou een soort onteigening betekenen dit tot so cialisatie moet voeren, iets wat in Ne derland slechts een te verwaarlozen minderheid wenst. „Bovendien", zo voegt hij hieraan toe, „als men dit stelsel bij een overigens onveranderde maatschappij zou willen invoeren, wie zou dan nog lust hebben iets te „ondernemen?" In 1966 is het verbruik van aard gas meer dan verdubbeld. De oorzaken zijn: de snelle om bouw op aardgas, het steeds toene mende verbruik voor verwarming van huizen eri gebouwen en een snelle stij ging van het industriële verbruik. Voor 1967 verwacht de Gasunie een totale gasafzet van meer dan 7 miljard m3, dus weer een verdubbeling t.o.v. 1966. (Van een onzer verslaggevers) BREDA De hoeveelheden industrieafval, huisvuil e.d. nemen in zo'n sterk tempo toe, dat een stevige aanpak van dit ernstige probleem in de nabije toe komst is geboden. In Noord-Brabant wordt thans getracht op vrijwillige basis een samenwerkingsorgaan hiertoe in het leven te roepen. Initiatieven in deze richting worden ontplooid door de inspecteur voor de volksgezondheid in Noord-Brabant, de heer H. Trines. Eerste en voornaamste taak zal zyn het inventariseren van de verwerkingsmogelykheden van het afval en hierover een rapport opstellen. Aan de hand van dit rapport zullen de verschil lende overheidsinstanties in samenwerking tot het zo noodzakelyke handelen kunnen overgaan. Voor deze vorm van samenwerking wordt op het ogenblik belangstelling gewekt bij o.m. de planologische dien sten, dé provinciale griflfie (vooral voor de 'juridische aspecten, directeuren van reinigingsbedrijven enz.) Ofschoon nog niets op papier gezet denkt de heer Trines naast de inven tarisatie aan het opstellen van „ge dragsregels" waarnaar vooral d>e ge meenten zich kunnen richten. De toestand van de vuilverwerking in Nederland is in een precair sta dium gekomen. De mogelijkheden voor het traditionele storten raken snel uit geput. In Brabant gaat het nog „even" maar ook in deze provincie zal men als in de huidige stand van zaken geen verandering komt, totaal vast komen te zitten. Om nog maar een klein begrip te krijgen om welk een ontzagwekkend probleem het hier gaat, vooral in de komende jaren, spreekt het volgende voorbeeld boekdelen In het jaar 2000 zal men in het nu al overvolle Nederland vijfmaal zoveel ruimte nodig hebben voor de reststof fen van afval als nu voor alle afval, dus zowel verwerkte en niet verwerk te. Het gaat nu al in een zorgwekkend snel tempo naar dit mammcetcijfer toe. Ook Noord-Brabant zal in opti male mate met deze „werkelijkheid" te maken krijgen, in de eerste plaats omdat het een industrieprovincie is, op dit moment de derde van Nederland. Hoeveel „rommel" de Nederlanders met hun twaalf miljoenen kunnen pro duceren bewijst het volgende bereke ning et je: per januari zijn de glazen potjes van een aanta] voedingsmid delen niet meer inle verba ar men krijgt er geen statiegeld meer voor. Wanneer men twee potjes per week per gezin neemt, die moeten verdwij nen, dan komt men aan 300 miljoen potjes die de grond in moeten of op een andere manier overigens moei lijk moeten worden verwerkt. DEN HAAG (A.N.P.) De staats secretaris van Economische Zaken heeft overeenkomstig de adviezen van de Sociaal-Economische Raad subsidies toegekend voor een aantal produktivi- teitsaeties. Zo krijgen de scheepvaartverenigin gen Zuid en Noord te resp. Rotterdam en Amsterdam elk ƒ100.000, als bij drage in de kosten van een produktivi- teitsonderzoek, dat zij in de Rotter damse en Amsterdamse haven hebben uitgevoerd. Aan de stichting opleiding rubber- en kunststoffen is een subsidie verleend van ƒ48.000. In samenwerking met de Provinciale Produktiviteitscommissies voert de S.E.R. een actie, om door samenwer king in de onderneming tot produkti viteitscommissies per afdeling te ko men. Boven de reeds verstrekte 15.000 is hiervoor alsnog een aanvullende sub sidie van ƒ5000 toegekend. Aan de Stichting Vakopleiding en Vakexamens „Stivo" is een bedrag toe gekend van 12.600 voor het doen op zetten van een bedrijfsspel voor de de tailhandel. Dit bedrijfsspel zal ontwik keld worden door het instituut voor economisch onderzoek van de rijks universiteit te Groningen. De Federatie van Nederlandse Ver enigingen voor de Kantoorboekhandel te Amsterdam zal 10-daagse cursussen voor ondernemers organiseren, om tot verhoging van de produktiviteit in de kantoorboekhandel te komen. De kos ten gedurende 2 jaar worden geschat op ƒ37.350, waarvoor een subsidie van ƒ21.350 gegeven zal worden. De kosten? De consument moet 5 cent per potje meer gaan betalen. Dat wordt een bedrag van 15 miljoen gul den ofvoor 1000 man werk. Dit is slechts één uitvloeisel van de hoogconjunctuur. Het aantal ver- bruiksgoederen ook de omvang of het volume daatvan neemt in snel tempo toe. Stereotiep voor dit ver schijnsel in deze welvaart is het „bankstelletje" dat na tien jaar ver sleten is of niet meer in de smaak valt. „Uitdragers" zien er geen brood meer in, dus naar de vuilnisbelt. Dan zijn er de moeilijk te verteren plas tics en andere tot voor kort totaal onbekende prodnkten, die wij na ge bruik kwijt moeten. In hoofdzaak gaat dat naar een plaaits in de omgeving van de gemeente waar het vuil in de meeste gevallen „wild" wordt gestort. Dat wil zeggen: BUENOS AIRES (AP) Meer dan 80 houten huisjes in een krottenbuurt in de buitenwijken van Buenos Aires zün op nieuwjaarsdag door een grote brand in as gelegd. De brand ontstond door vuurwerk. Tenminste 500 personen zijn dakloos geworden, maar 'volgens de politie zijn er geen doden en gewonden gevallen. Het gebruik van vuurwerk is in Bue nos Aires verboden. Het wordt echter door een aantal particulieren thuis vervaardigd en in het geheim overal in de stad verkocht. NEW YORK (Reuter) Het Ame rikaanse tijdschrift „Newsweek" meldt, dat er kort voor kerstmis in de Ame rikaanse staat Nevada een proef is genomen met een zeer ingewikkelde waterstofbom, die als „kernkop" in een raket gebruikt moet worden tegen vijandelijke raketten. Bij de ontplof fing die ontstaat, zouden verscheide ne raketten in de vlucht vernietigd kunnen worden. De „kernkop" zal ge plaatst worden in een Nike-Zeusraket een type raket dat nog in ontwikke ling is. MADRID (AP) Meer dan 13.000 Madrileense arbeiders van de Standard Electrica fabrieken in de Spaanse hoofdstad, zijn gisteren een sit-down- staking begonnen uit protest tegen de arrestatie van hun 6 collega's tijdens een demonstratie voor hogere lonen af gelopen zaterdag. De stakers eisen vrij lating van de arrestanten en een on middellijke loonsverhoging van 1600 peseta's (96 gulden) per maand. Later hebben zegslieden in de fabriek meegedeeld dat het werk weer normaal is voortgezet na een overeenkomst met de directie om vandaag met de arbeiders te vergaderen over geschilpunten. De fletse ogen van de aalmoezenier namen een peinzende uitdrukking aan; ernstig staarden ze van achter de dikke lenzen. Toen schudde hij het hoofd. „Nee, heus niet, ik zou niet weten wat". En toen glim lachte hij verontschuldigend. „Tenzij u bedoelt dat ik op straat altijd tegen mensen opbots. U weet, mr. Lane, dat ik erg bijziende ben en, naar ik vrees, ook een beetje verstrooid De oude heer glimlachte. „Dat is het juist. U bent bijziende en verstrooid en als u in Leeds bent, botst u tegen mensen op straat op. Hoort u het, mr. Magnus? Ik heb het al enige tijd vermoed, hoewel ik niet precies de gang van zaken wist. „Wat gebeurt er, father, als u tegenonschuldige voetgangers op loopt?" Father Muir was onthutst. „Wat bedoelt u? De mensen zijn altijd erg vriendelijk en hebben eerbied voor mijn gewaad, vermoed ik, want soms valt mijn paraplu, of mijn hoed of mijn brevier...." „Ha, uw brevier! Net wat ik dacht. En wat doen die vriendelijke, eerbiedige mensen met uw hoed, paraplu of brevier?" „Wel, die rapen ze op en die relKen ze me aan". Mr. Lane grinnikte. „U ziet dus, mr. Magnus, hoe eenvoudig het probleem is. Die vriendelijke mensen rapen het brevier op, maar, father, ze houden het en geven u er een ander voor in de plaats, een brevier dat er hetzelfde uitziet, maar dat een ander is. En in dat tweede brevier bevinden zich, naar ik vrees, boodschappen die u zelf de gevangenis in brengt of wel er staat in het brevier dat uw vriendelijke voet gangers zich toegeëigend hebben, een boodschap van de gevangenis voor de buitenwereld". „Hoe heeft u dat allemaal uitgedacht?" mompelde de gevangenisdirecteur. „Niets magisch aan", glimlachte de oude heer. „Ik heb verschillende malen opgemerkt dat, terwijl onze goede father dit huis of de gevangenis met een enigs zins versleten brevier verliet, hij vaak met 'een glim mend, kennelijk gloednieuw terugkomt. Zijn brevier 'schijnt nooit ouder te worden, maar verrijst als een onsterfelijke feniks uit zijn eigen as. De gevolgtrek king was natuurlijk onvermijdelijk". Mr. Magnus sprong weer op en ijsbeerde met grote stappen over de veranda. „Natuurlijk. Het is. ver draaid slim. Kom nu, father, kijk niet zo verschrikt, het is uw schuld niet. Wie denkt u dat achter deze organisatie zit?" „Ik.... ik heb geen flaiuw idee", stamelde de aal- i mm m i DOOR ELLERY QUEEN moezender. „Tabb natuurlijk!" Hij draaide zich naar ons toe. „Tabb is de enige mogelijkheid. U moet weten dat father Muir, behalve dat hij aalmoezenier is, ook de zorg voor de bibliotheek heeft dat is de gewone gang van zaken in grote gevangenissen. Hij heeft een assistent, Tabb genaamd een van onze bevoor rechte gevangenen, dat spreekt vanzelf. Maar een misdadiger blijft een misdadiger. Tabb heeft father Muir als werktuig gebruikt. Een tussenpersoon tus sen de gevangenen en de buitenwereld, die elke brief of boodschap die in- en uitging liet betalen. O, het is allemaal duidelijk genoeg. Dank u duizend maal, mr. Lane. Ik laat de deugniet meteen op het matje roe pen". En met van opwinding glinsterende ogen verdween mr. Magnus naar de gevangenis. Blauwzwarte schaduwen gleden over de heuvels en de nacht begon te vallen. Met de schemering kwa men de meeste speurders terug. Hun felle zoeklichten beschenen meedogenloos de weg. Maar ze kwamen met lege handen thuis. Er bleef ons niets anders over dan óf naar huis gaan óf wachten. We verkozen het laatste. Vader belde Elihu Clay op om te zeggen dat hij zich geen zorgen over ons hoefde te maken. Beidén wilden we niet weggaan zonder het resulltaat van de jacht op Dow te weten. En zo zaten we dus in de vallende duisternis dicht bij elkaar, zonder iets te zeggen, alleen maar wachtend en luisterend. Eén keer meende ik helt geblaf van jachthonden te horen. Het probleem van de zondige Tabb beroerde ons weinig met uitzondering van father Muir die on troostbaar was en weigerde slecht te denken van zo'n „aardige jongeman die zo geïnteresseerd was in onze boeken en zo zijn best deed om de lectuur in de ge vangenis te bevorderen", zoals hij de bibliotheek assistent beschreef. Later op de avond, om ongeveer tien. uur we hadden sinds één uur niets gegeten, maar we hadden geen van allen honger kon father Muir het niet meer uithouden. Hij verontschuldigde zich en dribbelde de weg op naar de gevangenis. In een toestand van diepe neerslachtigheid keerde hij terug. Hij wrong zich de handen en weigerde naar onze troostwoorden te luisteren. Zijn gezicht begon een, naar ik vrees, blijvende uitdrukking van stomme verbazing aan te nemen. Het was alsof hij in zijn zo zachtmoedige hart niet kon geloven dat al zijn ver trouwen in ,-zyn medemens niu als een mooie zeepbel met één speldeprik uit elkaar was gespat. „Hij heeft u dus misbruikt, hè?" vroeg vader mede lijdend. „Ja, het is vreselijk. Ik heb hem even gezien. Men heeft hem zijn positie en al zijn privileges afgenomen en Magnus heeft hem o, helemaal volgens de regels, daar twijfel ik niet aan, maar het is zo hard heeft hem naar klasse C teruggestuurd. Hij durfde me nau welijks in de ogen te kijken. Hoe kan hij zo „Hoeveel boodschappen heeft hij voor Aaron Dow doorgegeven? Heeft hij dat gezegd?" Father Muir huiverde even. „Ja, Dow heeft maar één boodschap gestuurd weken geleden, aan sena tor Fawcett. Maar Tabb kende de inhoud ervan niet. Er zijn ook een of twee inkomende boodschappen geweest. Het is niet te geloven maar dit lucratieve bijbaantje heeft hij al jarenlang gehad. Hij zorgt er alleen maar voor dat de boodschap uit mijn nieuwe brevier wordt gehaald, wanneer ik ik het mee breng. De boodschap zit in de voering genaaid óf hij stopt een bodschap in mijn oude brevier als ik van plan ben uit te gaan. Hij zegt dat hij nooit weet wat de boodschap inhoudt O, lieve help De uren verstreken en we bleven wachten op wat we vreesden dat zou gaan gebeuren. Zouden ze de voortvluchtige vinden? Het leek niet waarschijnlijk dat hij eindeloos aan de greep van. de bewakers kon blijven ontkomen. „Er gaat een gerucht onder de gevanigepfp dat ze de honden gaan loslaten", zei father Muia» tflèt fcèven- de stem. het wordt gewoon uit de auto gekie perd en in brand gestoken met alle kwalijke gevolgen van dien: brandge vaar, stank, vliegen, ratten enz. Dat laatste houdt in dat de wtilde stort plaatsen een uitgesproken gevaar voor de volksgezondheid vormen. Vooral de gezondheidsinspectie heeft getracht in het* recente verleden met het hanteren van de hinderwet plaat selijke toestanden te verbeteren. De re sultaten hiervan zijn niet bevredigend. De verbetering van de vuilverwerking werkt naar de manier van veel ge-, meenten, vooral de kleinere, te veel kostenverhogend. Aanpak van het pro bleem door een intergemeentelijke re geling stuit op dezelfde weerstand. Ook dat gaat de betrokken gemeente n.1. meer kosten door vóoral grotere af stand waarover het vuil moet worden vervoerd. Als b.v. Oosterhout het afval naar Breda zou brengen, dan moet de vuil nisauto plus de vier- personeelsleden een afstand van tweemaal tien kilo meter afleggen. Deze periode kost al leen al aan personeels- en autokosten 46 gulden of 35 cent per ton afval per kilometer. Eerste streven op dit moment is de gemeenten er toe te brengen het vuil niet op een hoop of zo maar in een kuil te gooien maar ,,dn" de grond t'e begraven. De provinciale Inventa risatie zal er vooral op zijn gericht die terreinen aan té wijzen die niet alleen het afval kunnen opnemen maar vooral daardoor tot goede grond, cul tuurgrond, kunnen worden veranderd- De beste methode om van het vuil af te komen is de verbranding. Dat is echter zo kostbaar dat alleen de gro te gemeenten dit middel te baat zul len kunnen nemen. In dit verband zijn „aller ogen ga- richt" op de particuliere onderneming, die voor Den Bosch in Bmpel het vuil gaat verbranden. Een Amerikaanse in dustrie, die daar een snelverbrander bouwt, zal alles in het werk stellen om tot e,en goed resultaat te komen en zodoende vaste voet op de Euro pese markt te krijgen. BRUSSEL (A.P.) De Belgische re gering zal maatregelen nemen om de Belgische belangen te beschermen in het conflict tussen Kongo en de Union Minière. In een communiqué werd verder verklaard dat de Belgische regering zich niet kan binden aan de Kongolese statuten van een nieuwe maatschappij die de Union Minière moet vervangen. Het conflict tussen Kongo en de Union Minière, dat zich in de komende weken nog verder zal ontwikkelen, be rust op de weigering van de maatschap pij in te gaan op de Kongolese eis het hoofdkwartier over te brengen naar Leopoldstad. Als de maatschappij dit zou doen zou zij haar aandeelhouders en personeel beroven van de waarbor gen krachtens de activa van de maat schappij, die liggen buiten Kongolees grondgebied. Toen de Kongolese regering bleef vasthouden aan de overplaatsing en bleek dat zij een nieuwe maatschappij had gesticht, besloot de Luikse maat schappij verleden week de uitbetaling van royalties op de verkoop van koper aan de Kongolese autoriteiten stop te zetten. JOHANNESBURG (ANP) Pedro Rodriguez, de Mexicaan die op het laat ste moment inschreef, heeft maandag in Johannesburg met een Cooper Maserati de Grote Prys van Zuid-Afrika gewon nen. Deze eerste van de elf grote prij zen, die meetellen voor het wereld kampioenschap renners en merken» heeft een merkwaardig verloop gehad. Door de grote hitte en het geacciden teerde parkoers werden zeer zware eisen gesteld aan de motoren. Van de 18 gestarte wagens bereikten er dan ook slechts 8 de eindstreep. De ruim honderdduizend toeschou wers kregen al in het begin van de strijd enkele sensaties te verwerken. Jack Brabham, de Australische wereld kampioen, met zijn Brabham Repco de grote favoriet raakte in de derde ronde van de baan. De Australiër slaagde er in zijn wagen weer op de weg te bren gen maar verloor zoveel tijd dat hij stalgenoot Dennis Hulme, die direct na de start de kop had genomen, niet meer kon bereiken. Drie Britse rijders vie len in de eerste fase van de strijd we gens pech uit. Jackie Stewart reeds na twee ronden omdat de motor van zijn BRM warm liep, oud-wereldkampioen Graham Hill staakte de strijd wegens een gebroken voor wielophanging ter wijl Jim Clark moest opgeven wegens een lekkende benzineleiding. Dennis Hulme bleef tot 20 ronden voor het einde onbedreigd aan de kop op ruim een halve minuut gevolgd door Brabham, de vrijwel onbekende Rho- desiër John Love en John Surtees, die met een Honda aan de start kwam. Na dat eerst Brabham een pitsstop had moeten maken en later ook Hulme aan de kant moest, kon de Afrikaanse kam pioen Love die met een Brabham Cli max reed, de kop overnemen. Toch zou Love niet als winnaar over de streep gaan. Kort voor de finish moest de Rhodt- siër een pitsstop maken om te tanken. Pedro Rodriguez, die langzaam naar vo ren was gekomen, greep zijn kans en gmg na 2 u 5 min en 45.9 sec. als win naar over de eindstreep. De Mexicaan reed de 325 km met een gemiddelde van 156,240 km per uur. De uitslag luidt verder: 2 Love (Rhod) met Brabham Climax gem. 155,690 km per u. 3 Surtees (GB) met Honda op 1 ronde; 4 Hulme (Nw Zeeland) Brabham Repco op 2 ronden; 5 Anderson (GB) Bragham Climax op 4; 6 Brabham (Austr) Repco op 7.

de Stem | 1967 | | pagina 7