SLAGVAARDIG FINANCIEEL Geme alle d- Zes maanden voor ex-commando Cursus voor buitenlandse trainers Vragen over inkomens aan politici SMIDJE VERHOLEN ge ;re Burgemeester B. Kolff van Vlissingen: Verzoek om bijdrage in exploitatie stadhuis zal worden afgewezen 55 L_JaS AXEL Dagblad De Stem 55 Weinig begrip Evenwichtig Dubbelstad Woningzoekenden Zwembad Strafzaak GOES Nieuwjaarsreceptie b. en w. druk bezocht FIETSER ZEER ZWAAR GEWOND Subsidies voor verbetering toeristische infrastructuur V LISSEN GEN Burgerlijke stand Na zware mishandeling Italiaan Blanc overleden Woonwagenbewoner bezweek aan emoties Jubilea in 1967 Paters Redemptoristen zo Jaontje spoedig mogelijk na première roulatie in Huizenaar en Ter Meulen organiseren in Den Haag AANBESTEDINGEN Werkzaamheden voor waterkering Cadzand EXAMENS HOOGWATER Vandaag Morgen Meer nieuws uit stad en streek op pag. 3 en 5 en de Knap - Mutator GROTE TWEE JAAR\ WIE HEEF Door automatiseril Kwatta ontslj tiental personeelsle< 2 DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 3 JANUARI 1967 Nieuwjaarsreceptie Burgemeester M K. van Dijke, de wethouders C. van Bendegenu M. iJsevaert en gemeentese cretaris P. v. d. Bosse recipieerden in de raadszaal van het Axelse gemeente huis. Het was (zoals gebruikelijk) in Axel) niet alleen een bijzonder druk bezochte, maar, ook gezellige nieuw jaarsreceptie, waar kerkelijke en we reldlijke autoriteiten, besturen van ver enigingen, en ook vele particulieren el kaar op een ongedwongen manier aan het begin van 1967 konden ontmoeten. Bejaardenhuis De directeur van het algemeen bejaardentehuis Axel, de heer J. van Nierop, zal donderdagavond a.s ''In het dienstencentrum voor bejaarden *„"t Trefpunt" een causerie houden over het tehuis, waarin over enkele weken de eerste bewoners hun intrek zullen némen. Hij geeft de lezing voor de be jaarden, die dan in ,,'t Trefpunt" zullen zijn verzameld. Zuiddorpe Raadsvergadering Voor de derde "maal werd in 1966 een gemeente-reke- njng aangeboden, thans die van het dienstjaar 1963. Voor de commissie van onderzoek "werden door de voorzitter aangewezen "de heren Laheyne, Van der Sneppe en D'Hert. J Met algemene stemmen werd beslo ten deel te nemen aan de gemeen schappelijke regeling afvalwaterleiding Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen. Bij de aan vrage van het r.-k. schoolbestruur inge- volge artikel 72 der lager onderwijs wet 1920. a- Uitbreiding van het bestaande schoolgebouw met één lokaal wegens -toename van het aantal leerlingen. b. Zorgdragen voor een noodlokaal als derde lokaal zo lang dit nog niet is voltooid. Burgemeester en wethouders stelden in overleg met de inspecteur van het lager onderwijs voor het parochiehuis als zodanig in te richten. Alleen de heer D'Hert stemde tegen. •Met algemene stemmen werd aan de "ontspanningsvereniging voor dames een der lokalen van de oude school te gen een vergoeding van een gulden per keer beschikbaar gesteld, zulks zo lang het gebouw nog geen andere be stemming heeft gekregen. - 'De heer Van Hoeke wees op de slechte toestand van de Oudepolderse- "toeg in de bocht nabij .zijn erf. De Voorzitter zegde toe zodra mogelijk Verbetering te zullên aanbrengen. De heer D'Hert stelde voor de tegels van het voormalige speelterrein van de vroegere lagere school te gebruiken om het voetpad te verharden. De voorzitter zei, dat er geen tegels zijn tot het verharden van het hele voetpad en achtte het beter dit met sintels te verharden. Zuidzande Wlldrit De jaarlijkse wildrit van de W.Z.A. is voortreffelijk geslaagd, zowel wat het aantal deelnemers als de organisatie betreft. Als beloning was er dan ook in hotel „De Zwaan" een uitstekend gevulde prijzentafel. Voor- gitter J. Sturm bracht dank voor de medewerking en reikte de prijzen uit. De uitslag luidt: 1. J. Sturm Oost burg (29). 2. G- Boonman Oostburg C30), 3. L. Basting Zuidzande (34), 4. J. van Hijfte Schoondijke (67), 5. Van Haelle IJzendijke (195. 6. J. Dus- te Oostburg (304), J. H. F. Bogaard Sluis (309), 8. H. van Geffen Schoon dijke (312), 9. Van Tiggelen Bier vliet (338), 10. H. van den Hemel Bier vliet (339), 11. F. van den Hemel Ter- neuzen (355). 12. Vermeire Aarden burg (361), liv. Van der Lycke Cad zand. 14. J. du Bois Goes (369), 15. J. Aers Oostburg. De cijfers tussen de haakjes geven het •entail strafpunten aan. Dagblad voor Zeeland KANTOREN: Voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Steenstraat 14, telefoon 2377, Hulst. Voor Walcheren en Zuid-Beveland: Klokstraat 1, telefoon 6252, GOES. Eerste redacteur vorn Zeeland: Exploitatie- F. DE LIGT inspectie Zeeland: tel 6252, Goes L. K. M. DE JONG privé 7300, Goes tel. 2377, Hulst Redacteur voor de Kanaalzone: 3. HÜSKENS Beneluxlaan 33 Sas van Gent, Tel. (tijdel.): 01140-2377 (Hulst) Redacteur voor O'ost-Zeeuwsch-Vlaanderen: W. WOLTERS, tel. 2945, Hulst. Rédacteur voor West-Zeeuwsch-Vlaanderen: N." OPDAM, v. Ostadestraat 41, Oost burg, tel. 01170-2991. Redactrice voor Zuid-Beveland en Walcheren: Mej. S. MAASKANT, Westwal 91, Goes, tel, 01100-6489. Rayonbeheerder voor Zuid-Beveland en Walcheren: K. MENU, tel. 6252, Goes. Prijs voor losse advertenties, bestemd voor de editie Zeeland f 0,20 per mm. 1 mm ingezonden mededelingen Zli mm gewone advertenties. Bij contract aanzienlijke reductie. „Kleintjes": 3 regels of minder 1, elke regel meer 0,25. Als één regel gelden 23 letters en/of leestekens. Bij plaatsing ook in de Brabantse oplage resp. 1,75 en 0,65. Eij 3 achtereenvolgende ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen half geld. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN De financiële situatie van Vlissingen is zorge lijk. Dit zei gisteren het Vlissingse raadslid H. van Rooyen in ant woord op de nieuwjaarsrede van burgemeester B. Kolff, die er ook al op had gewezen dat zich op het financiële vlak ontwikkelingen voordoen, die een slagvaardig ge meentelijk beleid vrijwel onmo gelijk maken. Enkele citaten uit zijn rede Sluitende rekeningen worden vaak alleen bereikt door het achterwege la ten van in de bestaande situatie nood zakelijke voorzieningen, of als gevolg van eerst korte tijd voor het afsluiten van de rekening bekend geworden meevallers. „Het door de raad gedane verzoek m.b.t. de lasten voortvloeiende uit de exploitatie van het nieuwe stadhuis, 'n aanvullende bijdrage uit het gemeente fonds te verstrekken zal naar verwach ting worden afgewezen". In kleiner verband „Het te verwachten tekort van het badbedrijf over het seizoen 1966 zal van f 16.000 stijgen tot ongeveer f 27.000. Dit tengevolge van het door de slechte weersomstandigheden laag gebleven bezoekersaantal". Daartegenover staat echter een on verwachte meevaller: „Het gemeentelijk vismijnbedrijf heeft in 1966 het een jaar tevoren ge vestigde omzetrecord van een miljoen gulden ruimschoots gebroken. Ondanks de gestegen kosten zal het geraamde nadelige saldo van f 6000 in een voor delig saldo veranderen van naar schat ting tien mille". Bijzonder somber was burgemeester Kolff ten aanzien van de situatie aan de Boulevards Blankers en Evertsen. Een jaar geleden nog gaf hij uiting aan zijn tevredenheid over het feit dat de hele kwestie een oplossing leek te nade ren, omdat het waterschap Walcheren de verschillende plannen had toegezon den aan de minister en g.s. „Thans", stelde hij, „moeten wij constateren dat wij nog niet veel verder zijn. Hét lijkt wel dat bij de betrokken autoriteiten zeer weinig begrip moet bestaan voor de onnoemelijke schade, die tengevolge van de voortdurende onzekerheid Vlis singen te lijden heeft, nu aan de zee zijde alle plannen van enig belang ter zijde geschoven worden. Zo kan van een verdere ontwikkeling ten enen male geen sprake zijn". Allerminst gelukkig toonde hij zich ook met de vorig jaar voortgezette stij ging van de criminaliteit. Het aantal misdrijven is vorig jaar gestegen van 575 tot 747, waarbij nog aangetekend dient te worden het van 22 naar 25 ge stegen percentage van de jeugdcrimina liteit. Uiteraard besteedde burgemeester Kolff uitvoerig aandacht aan de gevol gen van de grenswijzigingen die voor Vlissingen een aanzienlijke vergroting van het aantal inwoners tot gevolg heb ben gehad. Maar veel belangrijker voiwl hij dat Vlissingen door de grenswijzi gingen is ontkomen aan het gevaar een te eenzijdig gerichte werkgemeente voor forenzen ie worden. Naar zijn me ning is Vlisingen nooit een woonge- meente voor forensen geweest. „Nu de belangrijke werkgebieden", zei hij. „binnen de grenzen van Vlissin gen zijn gebracht, zal voor onze ge meente een evenwichtige ontwikkeling verwacht mogen worden". Verder nog een aantal saillante bij zonderheden uit de nieuwjaarsrede van de Vlissingse burgemeester: Ter bespreking en behartiging van gemeenschappelijke problemen in de dubbelstad, hebben de colleges van b. en w. van Vlissingen en Middelburg na het bekend worden van de per 1 juli jl. gerealiseerde grenswijzigingen besloten maandelijks een gezamenlijke vergadering: te houden. De maatschappij „De Schelde" heeft de moeilijkheden in de scheepsbouw goed kunnen opvangen met orders op ander gebied. Zo kreeg het bedrijf o.m. opdracht tot het bouwen van vijf ke telinstallaties, waarvan drie voor de PZEM. De daling in het havenverkeer is nog geen reden tot ongerustheid. De gebunkerde hoeveelheden olie weken nauwelijks af van die gedurende 1965, terwijl bovendien zich vooruitgang heeft gemanifesteerd in het stuwadoors- bedrijf. Enkele weken geleden is Vlissingen voor wat de aanvoer van wol betreft opgenomen in de Le Havre/Hamburg „Range". Dit op grond van een besluit, genomen door de Conferences'' .van Australië en Nieuw-Zeeland. In het komende voorjaar zal voor het haventerrein een torenkraan met een vlucht van 31 meter worden gele verd. Het aantal passagiersschepen dat vorig jaar Vlissingen aandeed, was weer groter dan in 1965 (11 tegenover negen). Ondanks het feit dat de resultaten van de woningbouwactiviteiten in hr afgelopen jaar wat zijn tegengevallen, blijft burgemeester Kolff optimistisch: er zullen dit jaar naar verwachting on geveer 370 woningen meer gereed ko men dan in 1966. Het aantal woningzoekenden blijft vrij groot: ongeveer 1800. Indien men hiervan het cijfer van Oost- en West- Souburg aftrekt, blijft nog een aantal van 1450 voor Vlissingen alleen over. Dat is evenveel als in 1965. In de nacht van 27 op 28 november hebben in Vlissingen (in de Noord straat) de laatste drie gaslantaarns ge brand. De politie heeft in 1966 ruim 5000 bekeuringen uitgedeeld. Het zwaarte punt lag bij de verkeersovertredingen, ten getale van ruim 4100. Er werden 62 personen bekeurd wegens het rijden onder invloed. Drie van de 729 ver keersongevallen liepen dodelijk af. Het bezoek aan het stedelijk mu seum is gedaald. Ter stimulering van het museumbezoek heeft het college van b. en w. contact opgenomen met diverse onderwijsinstellingen. De sporthal, waarvoor op 5 mei 1966 de eerste paal werd geslagen, zal dit jaar in gebruik kunnen worden geno men. Citaat: „Nadat door de zogenaamde zwembadcommissie een verslag was uit gebracht, dat tal van waardevolle ge gevens bevat, is de toestand op zwem- gebied in Vlissingen meer en meer on bevredigend geworden. Dit maakt een spoedige beslissing over de bouw van zwembaden zeer gewenst." In de Vlissingse Culturele Advies raad hebben door de uitbreiding met vijf verenigingen uit Souburg, drie uit Ritthem en een van Lammeren Brug, thans 30 verenigingen zitting. Voor november van dit jaar zullen de verbruikers in Vlissingen aardgas kunnen ontvangen. Dit betekent een vertraging 'van ongeveer een half jaar vergeleken bij het oorspronkelijke plan. Deze vertraging is veroorzaakt door te genvallers bij het leggen van de hoofd leiding door Midden-Zeeland. Er is nog geen uitspraak gedaan in de strafzaak tegen een supermarkt in Vlis singen dat heeft gezondigd tegen de door de raad vastgestelde bepaling dat vrijwel de gehele detailhandel op maan dagmiddag dient te sluiten. In het voorjaar zal worden begonnen met de een jaar uitgestelde bouw van de marine-kazerne ten oosten van de buitenhaven. Voor het internaat van de „De Ruy- terschool" zal eerder dan verwacht een recreatieruimte gebouwd moeten wor den. Plaats hiervor is aanwezig. De plannen zijn in een vergevorderd sta dium. Het showboot-comité zal komende zomer geen gebruik meer kunnen ma ken van de Prinsesse-boten van de P.S.D. Het aantal overnachtingen in de jeugdherberg „De Scheldestroom" steeg met 499. Dit in tegenstelling met de landelijke daling van gemiddeld 200 per jeugdherberg. (Van onze verslaggeefster) Het college van b. en w. en de ge meentesecretaris-hebben in de raadszaal van het stadhuis vele goede wensen voor dit jaar in ontvangst genomen. De belangstelling voor de nieuwjaarsrecep tie van het dagelijks bestuur van de gemeente was bijzonder groot. Onder degenen die h,un nieuwjaarswensen kwamen aanbieden bevonden zich vöor- als veel vertegenwoordigers van de za kenwereld en het onderwijs. Afscheid Tijdens een bijeenkomst met de kerkeraad en kerkvoogdij van de hervormde gemeente in Kapelle, heeft ds. J. van Woerden, emeritus predikant te Middelburg, afscheid ge nomen als hulp in het pastoraat bij de ze gemeente. Ds. Van Woerden moest er mee ophouden in verband met het bereiken van de 70-jarige leeftijd. Hij wordt opgevoJgd door de hervormde predikant van Schore, ds. A. Pop, die twee dagen per week in Kapelle komt werken. Op de afscheidsbijeenkomst in intie me kring werd ds. Van Woerden toe gesproken door de plaatselijke predi kant ds. E. P. J. Jebbink, en de pre sident-kerkvoogd, de. heer C. A. Potter. Hij kreeg als aandenken een ingelijste luchtfoto van de hervormde kerk van Kapelle. IVLeviVan Woerden kreeg bloemen. Fruittelersvergadering Op 10 ja nuari a.s. zal in het C.J.V.-gebouw in Kapelle de algemene jaarvergadering worden gehouden van de afdeling Ka- pelle-Biezelinge en omgeving van de Ned. Fruittelers Organisatie. Op deze bijeenkomst worden eerst de huishou delijke zaken afgehandeld en vervol gens spreekt de secretaris-directeur van de landelijke N.F.O., ir. A. Groot, over de invloed van de Amerikaanse en Europese fruitteelt op de fruitteelt in ons land. 's-Hee.enhoek Wildschieting. De handboogvereni ging Vios hield haar traditionele wild schieting. Er was een record aantal schutters aanwezig, nl. 78 vertegen woordigers van 10 verenigingen. Het be stuur had voor 27 hazen en 2 flessen wijn gezorgd. De uitslag is als volgt: hoofdvogel:: Bertus Vermeulen van Zeelandia te Overzande; 1ste zijvogel: W. de Jonge en G. Raas resp. van ADLM en Eensgezindheid; 2de zij vogel: O. O. Steenaert van ADLM te Kwaden- damme;le bovenkal: C. Westdorp en C. Voet resp. van Concordia en Vios: 2e bovenkal: A. v. d. Dries van Vrije Schutters te 's-Heerenhoek; le onder- kal:; P. Steketee van Diana te Yerseke; 2de onderkal J. Bangers van Zeelandia te Ovezande, bij loting; 1ste klep W. de Jonge van A. D. L. M. te Kwadendam- me; 2e klep: C. D. Raas van Willem Teil te Ovezande; 3e klep J. Bongers van Zeelandia te Ovezande; 4e klep H. Bakker van Victoria te Kwadendamme. Meeste kleine vogels: Job Koens van V;c+oT"ia fP Kw^pn^Rime 4 s+uks (Van onze correspondent) 's-HÏEERENHOEK Gisteravond had op de Goese Straatweg in 's-Heerenhoek een aanrijding plaats tussen een autobus van de A.M.Z., bestuurd door C. v. D. uit Heinkenszand en een fietser A. de W. uit 's-Heerenhoek. De fietser werd met ernstige hoofdwonden naar het St- Joannaziekenhuis te Goes gebracht. Hij verkeert in levensgevaar. Vermoedelijk heeft de fietser zonder achterlicht gereden, waardoor de ach terop rijdende bestuurder van de auto bus hem niet heeft opgemerkt. DEN HAAG (ANP) De staatssecre taris van Economische Zaken heeft in 1966 voor 53 projecten op het gebied van de verbetering van de toeristische infrastructuur subsidies toegekend tot een totaalbedrag van f 11.102.104, waar mee het voor 1966 beschikbare bedrag zijn bestemming beeft gekregen. Van dit bedrag kwam ten goede aan de provincie Groningen f 1.184.947, aan Friesland f 1.323.180. Drente f 2.027.871, Overijssel f 1.093.200, Gelderland f 279.135, Utrecht f 322.244, Noord-Hol land f 803.588, Zuid-Holland f 995.875, Zeeland f 1.412.850, Noord-Brabant f 392.714 en Limburg t 1.266.500. Geboorte: Linda d v J Christis en M v Acker, Er win z v J Heiligers en R Stein, Patricia d v J Spinnewijn en P Hoes. Nico z v C de Visser en H v Rossum, Lillian d v A Geerts en F v d Laak, René z v H v Loenen en M de Witte. Ondertrouwd: W v Dijke 21 en W Damen 22, H Borst 29 en R Holstelle 23, C Krijnsen 23 en P Roskam 25, D Plate 23 en M v Noorden 24, W Koppejan 24 en J Bentschop Knook 25. Huwelijk: J Boone 25 en M Jobse 20. J Cappon 24 en J Cijsouw 23, G Spoor 20 en E Quick 18, M Geluk 21 en J Lukasse 21, J Colijn 22 en J Lobbezoo 19. J Arendse 29 en M Seijnstrat 20, J Stroo 24 en S Joziasse 22. (Van onze rechtbankverslaggever) BREDA Hoewel doktoren rappor teerden, dat de overleden portier V. van een groot bedrijf in Etten een natuur lijke dood is gestorven, zal de Willc- brorder J.E., die V. enige weken voor diens dood zwaar mishandelde de wroe ging hierover niet altüd van zich af kunnen zetten. Mr. Peijnenburg, offi cier van justitie bij de Bredase recht bank, merkte op, dat het er in ieder geval geen goed aan gedaan kan hebben, al citeerde hij direct daarop de mening van genoemde deskundigen. Verdachte J. E. die voor opzettelijk toebrengen van zwaar lichamelijk let sel terecht stond, werkte bij hetzelfde bedrijf als de aan een hartinfarct over leden V. Deze betrapte de Willebrorder destijds op het bezit van een revolver en bracht hiervan de baas op de hoogte. Dit had tot gevolg, dat de vuurwapen- bezitter op staande voet ontslagen werd. Behalve dat E. zijn ontslag aan de por tier te danken had dat dacht hij ten minste had hij nog iets tegen V., wat de druppel was die de emmer deed over lopen. De misère hij zat zonder werk en de haat werd hem zo ondraaglijk. Op de avond van 8 september nam hij na een lading bier weggewerkt te hebben in het kermisvierende Roosendaal de bus naar Etten. Doel: de portiersloge, waar V. moest zitten. Hij ging er zo te keer, dat de portier met zijn nek op de rand van een bureau sloeg, waarbij diens halswervels werden beschadigd. Naar het ziekenhuis overgebracht com stateerden de doktoren verlamming van armen en benen. Over het motief voor een dergelijk optreden meende de officier kort te kun nen zijn. Het was volgens hem duidelijk dat verdachte met voorbedachte rade te werk was gegaan. Deze had toch ook moeten beseffen, meende de officier dat zijn klappen nu eenmaal harder aan zouden komen dan van iemand die geen boksles heeft gehad (ex-commando). Hij zei, ervan overtuigd te zijn, dat E. naar Etten was gekomen om met de portier af te rekenen. Dat waren verdachtes eigen woorden geweest, toen hij de por tiersloge binnenkwam, hadden de ge tuigen verklaard. „Voor de bijzonder ernstige uitschieter'' eiste de vertegen woordiger van het openbaar ministerie tegen E., acht maanden met aftrek, waarvan twee voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en onder toezichtstelling van de reclassering. Met „uitschieter" doelde hij op het vlekkeloze strafblad van de Willebror der. Raadsman mr. A. de Kok verzocht de rechtbank om clementie en er bij het vonnis rekening mee te houden, dat zijn cliënt van plan is zijn toekomst te gaan zoeken als beroepsmilitair. Daar valt, zei hij, een straf van meer dan zes maanden niet in goede aarde. De rechtbank tenslotte, hield het daarop. ROME (AP) Baron Gian Alberto Blanc, een vooraanstaand Italiaans schei- en natuurkundige, is op 87-jari- ge leeftijd overleden- Blanc. die professor emeritus aan de universiteit van home was, werd in 1879 in New York geboren. Van 1994 tot 1908 verrichtte hij onderzoek op het gebied van radio-actieve stof fen. Hij wordt beschouwd als de ont dekker van het radio-actieve thorium. (Van een onzer verslaggevers) ROOSENDAAL Sectie heeft uit gewezen dat de 56-jarige woonwagenbe woner A. Gelton aan de emoties bij een vechtpartij is overleden. Het' slachtoffer was hartpatiënt. Zoals bekend mengde hij zich in een vechtpartij, die op oude jaarsavond in het woonwagenkamp plaatsvond. (Van onze sportredactie) BREDA Buitenlandse trainers, die nog maar kort bij Nederlandse clubs in het betaalde voetbal werkzaam zyn en daartoe speciale toestemming ont vingen, zullen in de toekomst de cursus voor het A-diploma moeten volgen. Buitenlandse trainers, die reeds lang in Nederland trainen, zijn van deze verplichting ontslagen. 60 Jaar priester: 7 oktober: paiter A. Dankelman. 50 jaar priester; 3 oktober: pater J. v. d. Heijden. 25 jaar priester: II augustus: de pa- ters: J. Mich els P. Wesselinsg P. Statlaert L. Siemonsma A. de Hoon. 60 jaar Professie: 29 september: pa ter Ghr. Hafkenscheid W. Jonck- bloedt broeder felix Savelkoul. 6 december: broeder Ferdinand v.d. Berg. 50 jaar Professie: 29 september: pater G. Versteegen. 30 maart: broeder Au gust inus Koning. 25 jaar Professie: 8 september: de pa ters: H. van Maastrigt C. Peters- C. Snoek P. Meinders Chr. Stuart Fr. Pennock. 16 maart: broeder Suit- bertus Gerritsen broeder Se ver mus Rovers 16 september: broeder Paci- fius Kleissen. ''Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG. Zo spoedig mogelijk na de officiële première van de film „Jaontje" op 9 Januari a.s. in het Oost burgse Ledeltheater zal een kopie wor den gereedgemaakt voor het te ver wachten grote aantal publiek vertonin gen in West-Zeeuwsch-Vlaandereii. Nu reeds, terwijl de film nog niet eens is uitgebracht, blijkt er een opmerkelyke belangstelling te bestaan. „Van alle kanten krijgen we telefoon tjes", zeide heer J. M. Paridaen, een van de spelers in toneelstuk en film en bestuurslid van de stichting „Vrien den van Jaontje", die de verfilming van het door de musicus Cor Schijve uit Oostburg geschreven toneelstuk, heeft voorbereid. „Iedereen vraagt, wanneer de openbare voorstellingen beginnen". Een datum is daarvoor, aldus de heer Paridaen echter nog niet vastgesteld. Men wil de „moederfilm" zoveel mo gelijk sparen om er goede kopieën van te kunnen maken. Een tweede fcopie zal, overeenkomstig de bepalingen die zijn gesteld door het provinciaal bestuur bij de subsidiever lening voor de verfilming, worden ge stuurd naar de Provinciale Bibliotheek. Naar nader wordt bekend gemaakt, zijn voor de première in het Ledeltehater uitgenodigd het gehele college van ge deputeerde staten en de commissaris van de koningin, alle gemeenteraads leden in West-Zeeuwsch-Vlaanderen en de naaste medewerkers aan de film. DEN HAAG (ANP) Harko Kok- meyer, de Nederlandse kampioen in het middengewicht, die aan een succesvol le come back bezig is, bokst op maan dag 16 januari in de Haagse dierentuin de hoofdpartij van een internationaal profprogramma. De Amsterdammer ont moet in een gevecht over acht ronden de Franse middengewicht Michel Le nain. Promotor Theo Huizenaar, die dit programma in samenwerking met zyn Amsterdamse collega, Piet ter Meulen organiseert, heeft nog vier andere prof gevechten afgesloten. Jan Lubbers, t|ie als beroepsbokser nog steeds ongesla gen is, krijgt ook een Franse tegen stander in Francis Dupuy. Dit gevecht, dat aan de halfzwaargewichtsgrens is afgesloten, gaat over zes ronden. De Utrechtse zwaar weiter Joop Ver bon. die in zijn twee profgevechten eenmaal door knock out en een keer op punten won, ontmoet in een gevecht over zes ronden Jean R;*non (Fr.). Ver- bon's stadgenoot, Toon Nagtegaal, die in november na twee jaar afwezigheid weer in de ring kwam en toen door knock out in de tweede ronde won, krijgt de Belg Palmer Palpem te bestrij den. De vijfde partij gaat tussen de Am sterdamse middengewicht Joop Kruis en de Fransman Claude Courteille. De gevechten voor Nagtegaal en Kruis zijn beide afgesloten op zes ronden. (Van onze verslaggeefster) GOES De voorzitter van de fede ratie van jongerengroepen in de P.v.d.A. in Zeeland, Bram van Overbeeke uit Kruiningen, heeft aan de fractievoorzit ters van de vijf grote partijen Neder- horst, Schmelzer, Beernink, Roolvink en Toxopeus een brief geschreven. Hierin wordt een aantal vragen gesteld over de verdeling van het nationaal inkomen. „Is het u bekend", aldus de briefschrij ver, „dat de verdeling van het nationaal inkomen sinds 1945 niet of nauwelijks is veranderd, waardoor 6 procent van het Nederlandse volk 25 procent van het nationaal inkomen krijgt, 52 procent eveneens een kwart, en 42 procent van het Nederlandse volk 50 procent van het nationaal inkomen". Hierop volgt de vraag: „Vindt u deze verdeling rechtvaardig? Zo ja wat zijn dan uw voornaamste argumenten. Zo niet, welke maatregelen denkt u en uw fractie in de komende vier jaar te ne men om de verdeling te verbeteren? De heer Van Overbeeke besluit zijn brief met het' verzoek om een eventueel antwoord publiek te mogen maken. Hij schreef de brief n.a.v. de discussie avond die de F.J.G. a.s. vrijdagavond in Middelburg over de verdeling van het nationaal inkomen organiseert, en te vens n.a.v. de aanstaande verkiezingen. (Van onze correspondent) OOSTBURG In hotel De Eenhoorn te OosWburg werd aanbesteed het ma ken van een viertal paalhoofden met bijkomende werkzaamheden in de ge meente Cadzand, vlak voor de voorma lige waterkering Cadzand. De aanbe steding geschiedde in opdracht van het waterschap Het Vrije van Sluis. De nummers A. geven de bedragen met de verrekenbare Ionen, de nummers B. die met de onverrekenbare lonen. De uitslag was: Hakkers en Schellemans uit Werkend&m A. f 1.258.000, B. f 1.270.000; J. den Ouden uit Biervliet A. f 1.099.000 en B. 1.104.500; Combinatie van Oord te Utrecht, Gebr. van Oord uit Werkendam en v. d. Vlies uit Slie- drecht A. f 1.063.000 en B. f 1.078.000; B. M. van Noordenne uit Giesendarn A. f 1.060.000, B. f 1.000.085; Aamneiners- bedrijf van Wijnen Papendrecht A. 1 970.000, B. f 990.000; Firma Quist N.V. Zwijndrecht A. f 828.000 en B. f 908.000. De begroting bedroeg voor A. f 1.057.000 en voor B. was geen begroting aangegeven. De gun-ning is aangehou den. TILBURG Katholieke Leegangen akte G (onderwijsbevoegdhedd handels wetenschappen M.O.) J. M. E. A, Mes- sagie, Hulst. Morgen, woensdag 4 januari. Hansweert: 3.37 en 21.17 uur. Ter- neuzen: 8.11 en 20.49 uur. Vlissingen: 7.42 en 20.19 uur. Wemeldinge: 8.11 en 21.48 uur. MIDDELBURG Electro 19.30 uur Modesty Blaise, 14 j. VLISSINGEN Alhambra 20 uur De helden van Tele- mark, 14 j. GOES Grand 20 uur The great? race, a.l. TERNEUZEN Luxor 20 uur She, de onsterfelijk# vrouw, 14 j. OOSTBURG Ledel 20 uur The sound of music, a.l. MIDDELBURG t Trefpunt 14.30 uur Film VLISSINGEN Alhambra 20 uur De helden van Telemark 14 jaar GOES Grand 20 uur The great race a.l. OOSTBURG Ledel Theater 20 uur The Sound of Music a.1. 1 1030: Juist toen smid je Verholen tot de aanval wilde overgaan, klonk er een kille stem bij de deur, die snijdend zei: „Ik zou dat niet doen, meneer Ver holen. Steek ze maar omhoog, die handjes!" Achiter deze vriendelijke woorden stak een dodelijke drei ging verborgen en de smid begreep meteen, dat het bittere ernst was. Als door de bliksem getroffen bleef hij staan, en hij kon ook al weinig anders doen, wamt Kille Klansky porde hem met de loop van een zware revolver in de rug. En vlak voor zijn neus had kokmans met een pijlsnelle beweging een scherp hakmes van het aanrecht gegrist. „Het zal u wel duidelijk zijn, meneer Verholen", grinnikt# Kill# Klansky. „Slechts één verkeerde beweging en uw mooie mannelijke kop vliegt er af. Ozzvan is héél handig met zijn hakmes, begrijpt u?" Berustend haalde smid je Verholen zijn schouders op. „Ik be grijp het", zei hij. „Maar u begrijpt zeker ook, dat ik er bijzonder graag vandoor was gegaan. Een andere keer zal het me beter lukken, daar kunt u van op aan". „lik weet niet of er nog een andere keer kómt", zei Kille Klansky peinzend. „U bent een beetje lastig, en daar houdt doctor Polnyck niet van". „Wie is doctor Polnyck?" gromde de #mid. „Een héél beminnelijk man", antwoordde Klansky. „Maar toch sidderen er miljoenen alleen al bij het horen van zijin naam. En wie eenmaal in zijn handen valt, mocht willen, dat hij nooit geboren ware". „Een echte, beminnelijke man dus", zei smid je Verholen smalend. Kille Klansky lacihte even, zachtjes en dreigend. „Komt u maar mee, heer Verholen", zei hij. „Dan zal ik u aan de doctor voorstellen. Hij toevallig hier. En ook ditmaal had de arme smid weinig keus. Even later stonden ze al in «en grote vestibule voor een zware, gebeeldhouwde deur. Kille Klansky klopte, en een koude, wred# #tem riep: „Binnen UTRECHT Een van de tjes op de Internationale nirbeurs is deze ballpoiij foto), die niet alleen sd (Van een onzer verslagge^ BREDA Bij de Chocolade-I caofabriek „Kwatta" n.v. in Brei tiental personeelsleden aangezer andere werkgelegenheid uit te zijn door een verdergaande auh ring van de produktie die op is verhoogd overbodig gewon dergelijke gang van zaken is bij in het verleden al meer voorge „DE burgers zijn er dol blij r\ ik deze keer geen vuurwerk r kocht. Ik geloof, dat de me de dagen voor oud en niet gelukkiger en zorgelozer ove zijn gegaan", vertelt de hee Bax, een Zierikzeese winkel luxe en huishoudelijke artike koopt. „Eind 1966 heb ik v een streep gezet onder de van alle vuurwerk. Ik heb tu werk jarenlang verkocht, m was te gek om los te lopen. Di werk bracht alleen maar ell straat. Zoiets is niet in o te houden." „ONGEVEER twee jaar gelee de verkoop-explosieals gev de stijgende welvaart, volle publiek maakte ons wild en vuurwerk. Er werd maar De mensen stonden nog ni& drempel of het vuur zat e Legio van die rotjes werden mensen gegooid, in boodsc tassen of in brievenbussen Kinderen begonnen te huile den wisten niet waar ze hei moesten van angst. Toen h< 1965 zelf aan de politie gev er een verordening kon waarin kwam vast te staan v neer tot wanneer en aan w merk verkocht mocht word <,ER kwam een mondelinge komstMaar het vaststellen minimumleeftijd in zo'n verc heeft geen enkele zin. Het mas, dat de hele rust in h stadje werd verstoord do rommel. Want, als het op e gelijke manier gebruikt word W Zierikzee werd gedaan, het rommel. Het werd soms dat de politie belde en vrot kan je nu eens eventjes met koop stoppen. Zo'n toestanc genover de burgers niet mt antwoord. Daarom heb ik d< keer een bordje voor de dew gen met: geen vuurwerk" heer Bax, die toegeeft dat koop van vuurwerk wel eei gevend zaakje is. „DE staking van de verkoop is tastisch bevallen. Er kwan

de Stem | 1967 | | pagina 2