KERSTDORPJE SCHOKT RIJEN JAMIN Luchtgevecht kost N.-V ietnamezen zeven Mig-jagers K Na breuk huisartsen-fondsen VERNIELING VAN Prof. Geyl overleden „Geen kwajongenswerk' Doden door gladheid Krant eerste SlER-klant Ravage in Rij ens kerstdorp VAKBEWEGING: VOLKSGEZONDHEID IN GEVAAR Eindhovense gemeenteraad kapittelt ex-boeren Vakverbond van China ontbonden Chinezen houden Russisch schip vast NIEUWE VERLIESCIJFERS CHINA ZWEMT WEER Brokstukken Piekeren Aartsbisschop van ]\e.w York voortaan geen aalmoezenier Bolletje N.K.V. herhaalt: Lijntrekkerij is diefstal Priesterjargon voor tolk onverstaanbaar Matige wind GEVOLGEN RELATIE OPZET ANDAAG te DAGBLAD VOOR ZEELAND (Van een onzer verslaggevers) RIJEN De bevolking van Rijen is diep geschokt en verontwaar digd. Het miniatuurstadje „Klein Betlehem, dat dit jaar zjjn eerste lustrum vierde en dat meer met enthousiasme dan met geld is opge bouwd, is grondig vernield. Van de 27 poppen die de bevolking van het stadje uitmaakten, zijn er 14 kort en klein geslagen en de overige zijn meer of minder ernstig beschadigd. Kleden zijn kapot gescheurd en de muur om het stadje heeft het ook moeten ontgelden. Heel Ryen vraagt zich af, wie deze zinloze daad op zijn geweten heeft. De politie heeft al een aantal jongelui ver hoord, maar nog zonder succes. Zaterdagmiddag is het begonnen. Aal moezenier Kemper had voeder gehaald voor de levende have van het stadje een stier, een ezeltje en wat schapen en trof bij zijn terugkomst twee jonge lui aan in het timmermanshuisje, dat op het terrein van „Klein Betlehem is opgetrokken. Ze zeiden er te schuilen, maar de aalmoezenier joeg ze er weg. Toen hij even daarna het huisje binnen ging, vond hij er vernielde poppen en gescheurde kleding. Hij heeft nog geprobeerd de jongelui te achterhalen, maar dat lukte hem niet. De grote schok kwam echter op nieuwjaarsochtend, toen bleek dat ook in de loop van de avond en de nacht vernielers in het miniatuurstadje aan het werk waren geweest. De ergste ra vage is intussen opgeruimd, maar nog ligt het terrein van „Klein Bethlehem" bezaaid met brokstukken van poppen, flarden van kleding en stukken van pruiken. Het stadje staat elk jaar op een speelweide naast het Kath. Militair Tehuis opgesteld tot na 6 januari. Dit jaar zal het eerder verdwenen zijn. Het lijkt in niets meer op een kerstgroep eerder op een slagveld. Penningmeester J. Jansen van de Stichting „Klein Bethlehem»' weet niet hoe hij zijn verontwaardiging tot uit drukking moet brengen. „Ik ben er nog niet geweest", zegt hij, „en ik ga er. denk ik, ook 'niet naar toe. De mannen van de rijkspolitie hebben gezegd, dat ik het maar beter niet kan doen. Hoe kan zoiets nou Wie kan dat nu gedaan hebben? Dat is geen kwajongenswerk. Het moet met opzet gedaan zijn". Het is de heer Jansen aan te zien, dat hij het zich persoonlijk aantrekt. „Weet u dat ik vannacht geen oog dicht gedaan heb Ik heb er alsmaar over liggen piekeren. Ik snap gewoon niet waarom ze dat nu gedaan hebben. Zijn dat dan mensen die iets tegen onze stichting, of tegen zo'n kerststadje hebben En een van de klanten van café ,Het Hoekske", waarvan de heer Jansen de eigenaar is, denkt al evenmin aan brooddronken jongelui. „Dit is niet zo iets als al die gevallen van grafschennis. Dat moeten grote kerels gedaan heb' ben die tegen het geloof zijn»'. ZIE VERDER PAGINA 3 (Van onze correspondent) EINDHOVEN De Eindhovense ge meenteraad heeft gisteren in de raads vergadering het verzoek van de voor malige Boerenpartij-fractie verworpen om de leden voortaan „als onafhanke lijke partij" te beschouwen, nadat zij als lid van de landelijke Boerenpartij bedankt hebben. Zij blijven wel in de raad zitten als panfcijloos raadslid. De heer Markx, fractievoorzitter van de K.V.P. vond het onelegant om tijdens de verkiezin gen gebruik te maken van de actuele populariteit van het modeverschijnsel „Boerenpartij" om zich via deze partij door de kiezers in een zetel van de gemeente te laten plaatsen, en binnen zes maanden partij en kiezers opzij te schuiven door te bedanken voor die pairtij waarop de kiezers hadden ge stemd, maar de raadszetels bezet te houden. Zowel de K.V.P. als de P.v.d.A. vonden het juister wanneer de vier raadsleden van de vroegere Boeren partij uit de raad zouden treden. DELFT Het Delfts e gemeenteraads lid fractie-voorzitter van de Boeren partij L. J. van der Krogt is naar wij vernemen, voornemens tijdens de ge meenteraadsvergadering van 4 januari a.s. de Boerenpartij publiekelijk de rug toe te keren. De Delftse Boerenpartij- fractie zal door het besluit van de heer L. J. van der Krogt ingekrompen wor den tot één man. (Van onze redactie binnenland) DE BILT Buien hier en daar en temperaturen rond of beneden het vriespunt kunnen op de meest onver wachte plaatsen gladheid veroorzaken. Het is voor verkeersdeelnemers derhal ve zaak om uit te kijken. Gisteren kwa men in het verkeer drie mensen om het leven bij ongelukken als gevolg van gladheid. Bij Elburg geraakte een truck door slippen op de verkeerde weghelft. Een tegemoetkomende personenauto botste frontaal op de truck. Twee van de drie inzittenden werden gedood. In Nijkerk raakte een 21-jarige mo torrijder in een slip, vloog vervolgens tegen een paal en kwam te vallen. Tij dens vervoer naar het ziekenhuis over leed hij. Een nieuwtje voor mensen die op glad terrein moeten lopen: antislip- ijzertjes die met een handje aan de schoenen worden bevestigd. NEW YORK (AFP) Het Vati- caan heeft op grond van de jongste uitlatingen van kardinaal Spellman over Vietnam besloten de functies van aartsbisschop van New York en hoofd van de aalmoezeniers by de Ameri kaanse strijdkrachten te scheiden. Het besluit zou van kracht worden zodra kardinaal Spellman vanwege zijn leeftijd zijn ambt van aartsbisschop van New York heeft neergelegd, al dus „News Week". Zoals bekend heeft kardinaal Spell man veel kritiek geoogst door uitla tingen voor de troepen in Vietnam, waar hij tijdens de kerstdagen ver bleef in zijn hoedanigheid van leger aalmoezenier. (ADVERTENTIES) waaierbïscuits niet duur weI heerlijk „Dat de televisiereclame komen zou, weet u uit de krant", dat was de gevatte allereerste reclame boodschap waarop kijkend Neder land gisteravond onder auspiciën van een zich welhaast magisch presenterende STER werd getrak teerd. Er kwam nog een heleboel achter: kinderspeelgoed, wasmid delen, een warenhuis kwam met een tele-koopje, de Eindhovense elektronenreus presenteerde een pittig stukje ballet zonder dat er gepraat werd over kopen. Praten werd er wel in menige andere re clameboodschap gedaan, soms wel wat veel. Niettemin, er waren enkele pak kende filmpjes bij, gebouwd op een goede vondst. En misschien komt ooit de dag waarop de kijker, na een televisie-avond het knopje om draaiend, zegt: de reclame was nog het aardigst UTRECHT Het Nederlands Katho liek Vakverbond dringt er by de werk nemers op aan, bij het begin van het nieuwe jaar eens te onderzoeken, hoe het met hun werkelijk bestede arbeids tijd staat. Tyd is geld, aldus een publikatie van het vakverbond, en als men het met die tijd niet zo nauw neemt, komt dat de produktiviteit niet ten goede. Men herinnert aan de uitspraak van de oud-voorzitter van het NKV, de heer J.A. Middelhuis, dat ook lijntrekkerij diefstal is. Bij gemiddelde loonkosten (inclusief sociale lasten) van zes gulden per uur per werknemer, kost iedere minuut een dubbeltje. Dat geld stelen wij als wij het met de werkuren niet zo nauw ne men, aldus het NKV en wij brengen uiteindelijk onszelf schade toe als door een verlaging van de produktiviteit de economie en de werkgelegenheid in ge vaar komen. LUXEMBURG (K.N.P.) „Het spyt me verschrikkelijk, heren, maar de taal die u spreekt is voor mij niet te verta len. Ik ken dit jargon niet". Dit ver zuchtte een officiële internationale vrouwelijke tolk, die tot taak had de gedachtenwisseling van een 40 bedrijfs- aalmoezeniers uit 8 Europese landen te vertalen. De priesters waren in Luxemburg bijeengekomen om te spreken over de problemen, die zij als zielzorgers in het leven van industrie en handel tegenko men. In haar uitleg, waarom zij in haar be roep faalde, zei de tolk, dat het taalge bruik van de priesters volkomen vreemd was aan haar gedachtenwereld en dat ook haar opleiding tot verstaan van de moderne gedachtenwisselingen biets met dit vakjargon kon aanvangen. DE ABT van het Spaanse klooster van Montserrat, die bekend staat om zijn uitgesproken kritiek op het bewind van Franco, is op last van het Vaticaan af getreden. De abt, de 57-jarige dom Au- relio Maria Escarre, heeft verklaard: ..Waar geen werkelijke vrijheid bestaat, ls geen rechtvaardigheid en dat is het geval in Spanje". Weersverwachting, meegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot van avond: Wisselende bewolking met enkele billen. Eerst krachtige tot harde, later matige tot krachtige wind uit noordwest tot noord. Ongeveer de zelfde temperaturen als gisteren. (Van onze verslaggevers) BREDA De breuk tussen de huisartsen en de ziekenfondsen heeft •rnstige ongerustheid en zelfs verontwaardiging opgewekt bij instel lingen op sociaal gebied en bij de vakverenigingen. In scherpe bewoor dingen worden de gevolgen, die de breuk heeft voor de acht miljoen ziekenfondsleden het contant betalen van elke hulp die de dokter biedt betreurd. Dat de nieuwe betalingsregeling pas op 9 januari ingaat en dat nog moet worden gewacht op een beschikking van mi nister Veldkamp, heeft de ongerustheid niet doen afnemen. Vooral omdat de ziekenfondsen, naar wordt aangenomen, minder dan de ge maakte onkosten zullen vergoeden. Enkele maatschappelijk werksters, die wij hebben gepolst, hebben reeds on dervonden dat de mensen het probleem hoog zit. ,.We zullen wel minder naar de dokter moeten gaan". Een gevolg hiervan kan zijn dat de mensen „hun eigen doktertje gaan spelen". Vooral in de arbeidersgezinnen worden grote moeilijkheden voorzien. De verplichting tot contant betalen kan hier een grote strop worden. Om rampzalige gevolgen te voorkomen zou men wellicht de Bij standswet moeten inschakelen. Een van de maatschappelijk werksters zag voor al moeilijkheden in zwak-sociale gezin nen. Het is zeer goed denkbaar dat zie ke kinderen uit deze gezinnen niet de vereiste medische hulp zullen krijgen, omdat de ouders het financiële wellicht te zwaar zullen laten wegen. En wat te denken van een plotseling ziektegeval op het einde van de week, als het week loon op is? Het N.V.V. staat op het standpunt dat de houding van de artsen bijzonder on verantwoordelijk is. De gevolgen van de nieuwe betalingsregeling komt de algemene volksgezondheid niet ten goe de, zo meent men. Vooral als het gaat om kinderen. Als die in het weekeinde ziek worden, zullen de ouders de nei ging hebben om tot maandag te wach ten met het raadplegen van de dokiter. Als die meteen wordt geroepen kan dat 36 gulden gaan kosten. Maar op maan dag kan het clan voor de patiënt te laat zijn. Het N.V.V. meent ook dat de nieuwe situatie een ondergravimg van het so ciale verzekeringsstelsel inhoudt. En tevens, dat het een discriminatie is van chronisch zieken, die regelmatig enkele keren per week de dokter moeten raad plegen. Deze mensen komen voor ont stellend hoge uitgaven te staan. Het N.K.V. is van oordeel: „Al het gemanipuleer met cijfers, de verslagen over de emotionele vergaderingen, het negeren van de regeringswensen, heeft de naam van de huisarts in diskrediet gebracht, hetgeen de zozeer gewenste en voorgestane relatie arts-patiënt be paaldelijk niet ten goede komt". Opnieuw, evenals enkele maanden ge leden, pleit het N.K.V. voor een prijs- stop. Het hoopt dat de minister de sug gestie van de vakbeweging om op zeer korte termijn een prijsbeschikking af te kondigen, niet in de wind slaat. En ook hier ernstige bezorgdheid over de volksgezondheid: „Van deze verantwoordelijkheid schijnen de artsen zich niet bewust te zijn". Het N.K.V. constateert verder dat de artsen veel eerder dan in de nacht van vrijdag op zaterdag jl., toen het dramatische be sluit om te breken met de ziekenfond sen genomen werd, van plan waren om de kant van de contante betaling uit te gaan. „Alle huisartsen in het land hebben reeds een grote gedrukte kaart tn huis waarop de patiënten duidelijk wordt gemaakt dat ze in het vervolg contant moeten betalen. Ergo. de kwitanties zijn al in honderdduizenden exemplaren ge drukt en liggen al gereed in de spreek kamers van de artsen. Deze voorberei dende maatregelen, die door de Lande lijke Huisartsen Vereniging zijn geno men, duiden erop dat men duidelijk op een conflict wenst aan te sturen. Men heeft daarbij vergeten dat van deze ac ties wel eens een boemerang-werking kan uitgaan, aldus N.K.V.-kringen. Met dit laatst wordt gedoeld op een even tuele prijsstop door de minister. (ZIE VERDER PAGINA 3) PRAAG (AP) De Chinese commu nisten hebben het Chinese vakverbond en het dagblad van het verbond verbo den als onderdeel van de grote proleta rische culturele revolutie. Dit meldt het Tsjechoslowaakse persbureau CTK uit Peking. Van het verbod is mededeling gedaan in pamfletten van de Chinese vereniging van rode revolutionairen. In pamfletten staat, aldus CTK, dat de stap is genomen op 27 december. Het verbond zou reeds 17 jaar zijn geleid door „een groep kapitalistische elemen ten binnen de partij" die zich verzette te gen de politiek van Mao Tse-Toeng en uitvoering gaf aan de „revisionistische contrarevolutionaire politiek van Lioe Sjau-Tsji, Teng Hsiau-Ping en Peng Tsjen". MOSKOU. (AFP-TASS). De Chi nezen hebben, naar maandag pas be kend is geworden, van 8 tot 28 decem ber in de haven van Dairen aan de Gele Zee het Russische motorschip Za gorsk vastgehouden. Het ministerie van koopvaardij in Moskou heeft hierover in een door Tass verspreide verklaring zijn scherpe afkeuring uitgesproken en de Chinese beschuldiging als zou de kapitein van het schip inbreuk liebbeit gemaakt op de Chinese souvereiniteit, als „vergezocht en geheel en al onge grond", betitelt. Het persbureau Nieuw-China heeft gemeld dat de Zagorsk de haven van Dairen is uitgestuurd en dat de kapi tein wegens overtreding van de haven- reglementen. en schending van de Chi nese souvereiniteit nooit meer in een Chinese haven mag komen. Hij had herhaaldelijk geweigerd aan de bevelen van een loods te gehoorzamen en een andere scheepsofficier had zijn vuist te gen de loods geschud en hem uitgeschol den", aldus Nieuw-China. (Van onze redactie buitenland) SAIGON (Ass. Press/Reuter/AFP) In wat genoemd wordt „de grootste luchtslag in de Vietnamese oorlog", hebben gisteren F-4 Phantoms van de Amerikaanse luchtmacht zeven Noordvietnamese Migs neergeschoten. Volgens berichten uit Saigon lede nde Amerika nen geen verliezen, maar het Noordvietnamese persbureau meldde gisteravond dat de Amerikanen twee vliegtuigen verloren. Over eigen verliezen sprak het persbureau niet. Terwijl de Phantoms ipet de Migs in gevecht waren vielen F-105 „Thundeir- chiefs" SAM-raketinstallaties aan. De luchtslag greep ^plaats boven de vallei van de Rode Rivier, ongeveer halver wege tussen de Noordvietnamese hoofd stad Hanoi en de havenstad Badphong. In totaal zijn nu 34 Migs boven Viet nam neergehaald. De Amerikanen ver loren bij bombardementen volgens Noordvietnamese opgave tot en met gisteren 1.622 vliegtuigen. De Amerika nen die dit cijfer sterk overdreven noe men, wijzen er voorts op dat de Ameri kaanse vliegtuigen slechts zelden vij andelijke vliegtuigen op hun weg ont moeten. De Amerikanen geven toe dat de Noordvietnamese luchtverdediging en dan vooral het „conventionele" lucht doelgeschut, zeer effectief is. In totaal zijn volgens het Ameri kaanse hoofdkwartier in Saigon boven Noordvietnam 451 Amerikaanse vlieg tuigen neergehaald (waarvan „slechts" 30 door SAM-raketten en 10 door Migs. Boven Zuldvietnam werden volgens Saigon (sinds 1961) 145 Amerikaanse vliegtuigen neergehaald. Dit brengt het totaal door de Amerikanen volgens eigen opgave verloren vliegtuigen op 596. Dat is dus meer dan duizend stuks minder dan de Noordvietnamezen aan luchtoverwinningen opgeven. Hoewel de eerste Noordvietnamese reacties op het Britse vredesinitiatief (een conferentie tussen Noord-, Zuid- Vïetnam en de VS) absoluut negatief zijn, weigert het Britse ministerie van buitenlandse zaken deze negatieve re acties als definitieve afwijzingen te zien. Een zegsman van het ministerie zei: „We wachten op officieel ant woord van de Noordvietnamese rege ring". De Britten hebben een consul in Hanoi. Ensemble bood première van een oud blijspel. Pagina 5. Portret van de initiatiefnemer van een nieuwe partij. Pag. 7. Onderzoek naar rol van Duitse bisschoppen tijdens de oorlog. Pagina 9. De grootste zorg van de P.T.T. komt wel overeen met de onze: geld. Pagina 11 Vernielde kerstfiguur in „Klein Bethlehem", Rijen. UTRECHT (ANP) Naar eerst nu bekend is gemaakt, is op oude jaarsdag in Utrecht prof. dr. P. Geyl, oud-hoogleraar in de algemene en va derlandse geschiedenis aan de rijks universiteit in Utrecht, overleden. Zijn stoffelyk overschot wordt vandaag in alle stilte gecremeerd. De historicus prof. Geyl is in de hele westerse wereld een bekende fi guur. In de Nederlandse geschied schrijving neemt hy een heel bijzon dere positie in. Zijn „Geschiedenis van de Nederlandse stam" (1930 - 1937) heeft de opvattingen omtrent «je va derlandse geschiedenis grondig gewy- DE ZWARE regenval van het afgelo pen weekeinde, heeft in de Braziliaanse staat Trajano de Morais het leven ge kost aan zeker 15 mensen. Door mod- derverschuivingen zijn vele huizen in gestort. Reddingsbrigades van het leger zijn naar de streek gezonden om hulp te bieden. HET Overlegorgaan van de drie vak centrales heeft gevraagd, de kwestie van het ondernemingsklimaat in ons land op de agenda te plaatsen van de eerstvolgende bijeenkomst van de Stichting van de Arbeid. De vakcentra les willen dat het stichtingsbestuur voorstellen doet om tot verbetering te komen. TOKIO (AP) Aangemoedigd door duizenden kameraden, die een citaat uit de werken Tan Mao Tse Toeng voorlazen, hehben 66 mannelijke en vrouwelijke fa brieksarbeiders bij Hangchow een bijna bevroren meer overgezwommen, aldus meldt het persbureau Nieuv* China. De 75 jaar oude Mao is China's bekendste zwemmer. Hij beeft een reputatie voor lange zwemtochten opgebouwd. Mao heeft dikwijls zijn landgenoten verzocht vooral zwemmen te leren. 107a JAARGANG Ne. 25394 Voor God, Koningin en VaderlanH Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1, telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraa» 14, - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Potgieterstraat 3, telefoon 2601 - de gehele op- Bij contract aari- Volledige tarieven Voorwaarden worden gaarne verstrekt. 41 telefoon 2893), Uitgave: N V Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactieraad: J M. A. C. v. Dongen C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 PATIËNTEN VERONTRUST

de Stem | 1967 | | pagina 1