Vietcong wil (in februari): Onzekerheid over restitutie van dokterskosten HO BLIJFT ONVERZOENLIJK ONDANKS' VREDESOPROEPEN EN -POGINGEN Man overleden in vechtpartij HUISARTSEN WACHTEN ANDER VOORSTEL VELDKAMI Rotjes steken schuur in brand: ton schade Jongejans: Ik was een onpersoon NEDERLAND RUSTIG OVER DE DREMPEL JONGEN (14) DOODT DRIE MENSEN gelukkig nieuwjaar met ONDERDUIKERS GEVEN ZICH OVER NA DERTIG JAAR Ie net DAGBLAD VOOR ZEELAND Chinezen thuis Natte sneeuw VOORSPELLING VOORSTEL AANVAL NIEUWJAAR IN AMSTERDAM, LONDEN, PARIJS SCHANDAAL W erknemerspartij doet niet mee aan verkiezingen RESTITUTIE Clagblafl Pc Stem De indruk bestaat dat het merendeel der artsen in West-Brabant en Zee land achter de beslissing- van de LHV staa<t, zo bleek ons gisteravond na en kele telefonische informaties. Zoals bekend hebben vooral in de steden Amsterdam en Den Haag zeer veel artsen persoonlijke contracten met de ziekenfondsen. MALAGA (Reuter) Twee Spaan se broers uit een dorp nabij Malaga hebben zich bij de politie gemeld, nadat zij dertig jaar ondergedoken waren geweest. De 62-jarige Juan Hidalgo en zijn 57-jarige broer Manuel verklaarden dat zij zich hadden verborgen, toen in het begin van de burgeroorlog (1936-1939) de nationalistische troe pen van Franco Malaga veroverden op de republikeinen. Sindsdien hielden de twee broers, die al die tijd in huis bleven, zich bezig met het bakken van brood, dat hun vrouwen verkochten. Vrijdag meldden zij zich bij de politie, nadat de regering onlangs een amnestie had afgekondigd voor alle politieke misdrijven uit' de ja* ren van de burgeroorlog. DE 56-JARIGE Hindoese „heilige man'' Tsjand Pahoeja is zaterdag na 42 da gen gevast te hebben, overleden. Hij wilde met zijn vasten bereiken dat er geen „heilige koeien" meer in India worden geslacht. Het allereerste reklamefilmpje van vanavond is Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1, telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14, - telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Potgieterstraat 3, telefoon 2601 uwstraat 41 telefoon 2893), |07e JAAR6ANQ No. 25393 Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandi» Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. AA. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland 1967. in- 0,50 gehele op- contract aan- tarieven worden gaarne verstrekt. DERDE BESTAND LANGER AMSTERDAM Een groot uur laait op in de Elegantierstraat, Jordaan. Over het algemeen zijn de vroege uren van de eerste januari in de hoofd stad rustig verlopen. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON/SAIGON Terwijl zowel vanuit Hanoi als uit Saigon meldingen de wereld ingingen over tal van bestandsschendin gen (meer dan 120 werden er gesignaleerd), bracht de Vietcong, het Zuidvietnamees Bevrijdingsfront, de Amerikanen en Zuidvietname- zen in verwarring door een (Vietnamees) nicuwjaarsbestand aan te kondigen dat drie dagen langer duurt dan het door de Zuidvietnamese strijdkrachten en hun bondgenoten aangekondigde bestand. De Viet cong verklaart het vuren te willen staken van 8 februari (07.00) tot 15 februari (07.00). De Vietcong deelde mee dat het ko- mende bestand bedoeld was om zowel de soldaten van de regering als van de Vietcong gelegenheid te geven het Nieuwjaarsfeest in hun woonplaats en bij hun familie in het hele land te gaan vieren. De militairen moesten echter ongewapend vertrekken en niet met meer dan twee tegelijk noch in militair verband. Dezelfde bestands- voorwaarden zouden door de Vietcong worden toegepast op de Amerikaanse en met hen verbonden strijdkrachten die desgewenst het Vietnamese feest kon den meevieren. Zoals verwacht mocht worden was de jaarwisseling aanleiding tot aller lei bespiegelingen en voorstellen over Vietnam. V.N.-secretaris-generaal Oe Thant kreeg van de Amerikaanse re gering nul op het rekest toen hij een beroep deed op de Amerikaanse rege ring de bombardementen stop te zet ten. Thant zei dat op een dergelijke stopzetting „gunstige ontwikkelingen" zonden kunnen volgen. Een dergelijke vage verwachting is voor de Ameri kaanse regering niet voldoende. Zij eis ten de verzekering dat stopzetting van de bombardementen gepaard zal gaan met een „vredesgebaar" van de tegen stander. (Van een onzer verslaggevers) ROOSENDAAL Een vechtpartij in het Roosendaalse woonwagenkamp heeft het leven gekost aan de 56-jarige kamp bewoner A. Gelton. Het slachtoffer was hartpatiënt. Uit het onderzoek is nog niet komen vast te staan of hij aan de emoties bezweken is, dan wel dat hij daadwerkelijk bij de vechtpartij be trokken was geraakt. Kort voor de jaar wisseling ging het slachtoffer zich be moeien met een vechtpartij tussen een broer van hem en woonwagenbewoner De K„ die beiden verwondingen op liepen. HONGKONG (Reuter) De acht Chinese lastechnici die 11a een verblijf van enige maanden in het gebouw van de Chinese vertegenwoordiging in Den Haag, vrijdagmiddag uit Nederland ver trokken, hebben zondag op het vlieg veld van Peking een hartelijk welkom gekregen. De plaatsvervangende minister voor de machinefabrieken, Sjem Hoeng, prees zijn acht landgenoten, omdat zij zich „met succes hadden gehouden aan de leer van partijvoorzitter Mao Tse Toeng tijdens hun onverzettelijke en moeilijke strijd", toen de Nederlandse autoritei ten hen „op onrechtvaardige gronden" verhinderden naar China terug te ke ren. Ook de voormalige Chinese zaakge lastigde in Nederland, Li En Tsjioe was naar het vliegveld gekomen. EMMELOORD (ANP) Op oude jaarsmiddag is onder Rutten in de Noordoostpolder een Iandbouwschuur vrijwel tot op de grond toe afgebrand, doordat een 10-jarig en een 15-jarig zoontje van de landbouwer J.M. de Laat thuis in de schuur rotjes afstaken. Er ontstond brand in enkele balen ge perst stro, waarna de schuur afbrandde. De schade wordt geraamd op ruim een ton. HONGKONG (Rtr.) De Nederland se zaakgelastigde in Peking, G. J. Jonge jans, heeft gisteren in Hongkong gezegd dat hij tijdens de vijf maanden durende diplomatieke strijd van zijn regering met de Chinese een „onpersoon" geworden was. „De Chinezen namen geen notitie van mij en ik bestond eenvoudig niet", zei hij. Zelf had hij besloten op het grondge bied van de Nederlandse missie in Pe king te blijven nadat de Chinezen hem hadden gezegd dat hij niet langer de di plomatieke status genoot. „Ik was bang dat zij mij zouden aanhouden om onder vraagd te worden en dat zou vervelend geweest zijn." Hij kon zijn vrienden ont vangen en sommigen daarvan trokken gevangeniskleding aan op een partijtje te zijner ere. Het was hem gebleken dat de ..culturele revolutie" de buitenlandse diplomaten in Peking nader tot elkaar gebracht heeft. De heer Jongejans wil vandaag naar Nederland vliegen. Hij zei dat hij in Pe king des nachts om 03 uur bericht had gekregen dat hem een uitreisvisum ter beschikking werd gesteld Zijn reis per vliegtuig naar Kanton verliep zonder moeilijkheden evenals de verdere trein reis naar Hongkong. "Wel werd hij m de trein door een groep rode-gardisten uit genodigd met hen mee te zingen maar daar ging hij niet op in Het weerbericht, meegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot vanavond: Wisselende bewolking met matige tot krachtige wind uit het noordwesten, plaatselijk regen- en hagelbuien of jtette sneeuw. Dezelfde of Iets lagere temperaturen dan gisteren. Daarnaar ziet het er voorzover valt op te maken uit de woorden van Noord-Vietnams Ho Tsji Minh niet uit Ho zei dat zijn volk vastbesloten is door te vechten en de overwinning te behalen. Het officiële Chinese persbu reau leverde ook zijn bijdrage aan het rode oudejaarsvuurwerk: „de positie van de communisten in Zuid-Vietnam is aan het einde van 1966 weerga loos uitstekend." Het persbureau dat het verder nog heeft over „neerge haalde gangstervliegtuigen" en het ..imperialistisch-revisionistische kom- plot van Amerikanen en Russendoet de weinig vrede belovende voorspel ling dat in 1967 Thailand, Indonesië, De Philippijnen, India, Japan en Cam bodja voor „ernstige moeilijkheden" zullen komen staan. President Lyndon Johnson zei za terdag het Britse voorstel een con ferentie tussen de VS, Noord-Vietnam en Zuid-Vietnam te beleggen, toe te juichen en te willen steunen. De pre sident zei ook dat de Amerikaanse re gering Oe Thant alle denkbare steun geeft bij het tot stand brengen van vrede sbe sprekingen. In Moskou, waar het Britse vredes initiatief zonder commentaar door pers on radio werd bekendgemaakt, verluid de dat het Kremlin er niet veel méér in ziet dan een goedbedoelde en vrome wens. De Russische scepsis zou geba seerd zijn op de onverzoenlijke taal in Ho's nieuwjaarsrede en de aankon diging van president Johnson dat de militaire inspanning van de V.S. nog zal worden geïntensiveerd. De Franse president Charles De Gaulle gebruikte zijn nieuwjaarsbood schap om andermaal de Amerikanen om hun Vietnam-politiek aan te vallen. Volgens hem was de oorlog een gevolg van Amerikaanse gewapende interven tie. In naam van de „in historie ge wortelde vriendschap tussen de V.S. en Frankrijk" deed de Franse presi dent een beroep op de V.S., de strijd te staken en zich terug te trekken „op eigen grondgebied". Ook kardinaal Spellman sprak weer over de strijd in Vietnam. Kennelijk mede doelend op de talloze afkeu rende reacties op zijn geruchtmakende rede in Vietnam („De V.S- in de rol van de barmhartige Samaritaan" en ..VS-soldaten zijn soldaten van Chris tus") zei de kardinaal op oudejaars avond: ..De H. Vader heeft ons ge vraagd voor de vrede te bidden, en ik ben er zeker van, dat wij dat al lemaal doen. Ik kom uit Vietnam, waar ik vele tragedies, gewonden en doden gezien heb. God weet, dat ik zoals gij allen ervoor bid. dat de geest der communisten worde verlicht en dat zij eens door medelijden bewogen zich rond de vredestafel zetten, zodat al len, die in de verschrikkelijke trage die van een nutteloze oorlog verwikkeld wederom vrede zullen krijgen.'.' CANADA is op nieuwjaarsdag begon nen met de viering van zijn 100-jarig bestaan. Er waren redevoeringen via radio en televisie o.a. van konin gin Elizabeth van Engeland vreugdevuren en 100 saluutschoten DE SOEDANESE regering heeft be sloten alle burgers die naar aanlei ding van de mislukte staatsgreep van vorige week waren aangehouden vrij te laten voor zovet- zij kunnen aantonen dat zij niets met de actie te maken hadden. (Van onze verslaggevers) AMSTERDAM In het algemeen is Nederland rustig over de drempel ge stapt. Wel knalde het vuurwerk harder en overvloediger dan ooit tevoren. On geregeldheden werden nauwelijks ge meld. In Groningen ontstonden door baldadigheid enkele niet ongevaarlijke brandjes. In Roosendaal kwam een man om tijdens een vechtpartij (zie elders). Den Haag, gewoonlijk onrustig in de nieuwjaarsnacht, bleef nu kalm. Slechts drie keer moest de politie van de wa penstok gebruik maken. Er werden veel autowrakken in brand gestoken. Twee daarvan versperden een tramlijn. Het ging om louter vandalisme. Van span ning tussen politie en gewoon publiek viel niets te merken. Ook in Amsterdam moesten politie en brandweer uitrukken, maar ook daar waren agenten en brandweerlieden het er over eens dat het allemaal nogal rus tig was geweest. In Amsterdam kwa men de gummiknuppels niet eens uit de zak. In Haarlem verdedigden politieagen ten de kerstboom op de Grote Markt, die groepen baldadige jongelui in brand wilden steken. De agenten wonnen deze kleine veldslag. Twee jongens moesten mee. (Van een onzer verslaggevers) UTKECHT Niet per 1 januari, maar pas per 9 januari zullen de ziekenfondsverzekerden regelrecht worden geconfronteerd met de consequentie van het feit, dat de huisartsen, zoals zaterdag gemeld, het voorstel-Veldkamp hebben afgewezen. De huisartsen staat daarbij voor ogen, dat de minister in die periode de gelegenheid moet worden geboden tot een ander voorstel te komen. Het garanderen van geneeskundige hulp aan acht miljoen leden is nog een onzekere zaak, zolang er geen minis teriële beschikking of algemene maat regel van bestuur is die de hoogte van de restitutie bepaalt voor door zieken fondsleden gemaakte kosten hij liuis- artsenhulp. Een ministeriële beslissing hierover wordt door die heer Hendriks op korte termijn verwacht. Hij is er echter zo goed als zeker van, dat het restitutie bedrag niet even hoog zal zijn als het bedrag dat de huisartsen de zieken fondsleden gaan berekenen. Een moge lijkheid blijft, dat de minister een prijs- beschikking zal afkondigen, die een maximum stelt aan de huisartsentarie ven. In dat geval hoopt hij op een ma ximum. dat gelijk is aan de hoogte van de restitutie. Een extreme mogelijkheid waaraan hij nog maar liever niet wil de denken, noemde de heer Hendriks het schrappen van de huisartsenhulp uit het ziekenfondspakket. Een kwalijke zaak noemde de heer Hendriks het feit dat het centraal be stuur van de L.HIV. het lot van zijn le den in eigen handen heeft genomen. Een gevaar voor de volksgezondheid acht te hij de methodiek die de artsen nu gaan volgen. „Dit kan en zal remmend wei-ken op de volksgezondheid, zo zei hij. Het is toch een grof schandaal, dat in 1967 in Nederland, HET land van de sociale voorzieningen, iemand die 's nachts ziek wordt tot 's morgens acht uur wacht met het waarschuwen van zijn arts omdat het dan betaalbaar is. Wat te denken van de situatie dat ie mand een doktersattest nodig heeft voor ziekenvervoer per taxi. De taxi kost misschien vijf gulden, maar om een at test te krijgen, kost de arts 8 of 12 gul den. Tien jaar nadat het gebeurde is de moord op Sijtje Koster nog altijd een volslagen mysterie. Pag. 9. (Van een onzer verslaggevers) ROOSENDAAL De nieuwe *Ne- derlandse Werknemersparty" zal niet deelnemen aan de verkiezingen voor de Tweede Kamer. Wel hoopt men vol gende keer de verkiezingsstrijd voor zetels in de Staten in te gaan. Dan is het intussen 1970. Dit is zaterdag vast komen te staan na twee dagen verga deren in een Roosendaals café. Aan het gesprek namen werknemers deel uit Zeeland, Brabant, Limburg, Utrecht, Zuid-Holland, Gelderland en Friesland. Zoals eerder gemeld besloten op 17 december in Baarn katholieke werkne mers uit Brabant, Limburg, Utrecht eri Zuid-Holland, een nationale werkne merspartij op te richten. Deze groe£ maakte contact met de al sinds novem ber bestaande werknemers-groepering uit Zeeuwsch-Vlaanderen. Een deel van de in Roosendaal verga derende werknemers besloot vrijdag avond in zes districten uit te komen, omdat daarvoor de financiële middelen beschikbaar waren. Zaterdag kwam men op dit besluit terug omdat de in middels gearriveerde Zuidhollandse en Limburgse afgevaardigden bezwaren hadden. ADVERTENTIES PARIJS Als altijd weer iets aparts. De 23-jarige en fraai ge bouwde actrice Sylvia Pascal wenst haar bewonderaars gelukkig nieuw jaar (bonne annee) op haar eigen manier. ORANGE (AFP) Een 14-jarige jongen, Ronnie Lee Ozio, heeft gister morgen in Orange in de Amerikaanse staat Texas, zijn grootmoeder, zijn va der en een vrouw met wie zijn vader zou hertrouwen, doodgeschoten. De 16-jarige zoon van deze vrouw verwondde hij ernstig met messteken, toen deze hem trachtte tegen te houden. Volgens de politie was er geen duide lijk motief. Vier uur na het bloedbad gaf de jongen zich over. „Een onverantwoordelijke daad en daarom zo kwalijk, omdat het gaat om de gezondheidszorg van acht miljoen Nederlanders". Zo reageerde G.O.Z.- voorzitter J. Hendriks zaterdag tijdens een persconferentie op het door hem „onzalig" genoemde besluit van de huis artsen niet in te gaan op de honore ring» voorstellen van minister Veldkamp op basis van het rapport-Van der Ven. In het uitstel van de nieuwe beta lingsregeling'' tot 9 januari ziet de heer Hendriks geen enkele mogelijkheid als nog tot overeenstemming te komen met de artsen. De voortzetting van de be sprekingen noemde hij zinloos. „Mocht de regering deze week met een gunstiger regeling voor de artsen ko men, dan zal de hele loonpolitiek op nieuw aan de orde moeten worden ge steld. Dat lukt nooit", aldus de heer Hendriks. Aangaande de situatie per 9 januari heeft de heer Hendriks de meeste be zwaren tegen de tarieven die de lan delijke huisartsenvereniging heeft vast gesteld. Ziekenfondsverzekerden zullen acht gulden per consult, 12 gulden per visite en 24 of 36 gulden voor hulp ge durende nacht en weekeinden moeten betalen. Volgens de heer Hendriks heeft de L.H.V. nooit aangetoond dat de nieu we tarieven in redelijke verhouding staan tot de geleverde prestaties. LONDEN: Traditiegetrouw luidden Londense jongeren liet nieuwe jaar in door gekleed in de fonteinen op Trafalgar Square te springen. Forse ontwikkeling van haven en industriegebied van Zuid- West-Nederland is voor ieder een goed, zegt havendirecteur Posthuma van Rotterdam. Pag. 3 Oudejaars-kunstdiefstal in Lon den behoort tot de grootste op dit gebied uit de historie. Pag. 5 Waar het heen gaat, Jelle zei wel zien En Kan ken het weten. Pag. 5 In vurig Zuidamerikaans oude- jaarsrumoer versloeg de Colum- biaan Mejia de Belg Gaston Roe- lants in de Sylvesterloop. Pag. 7

de Stem | 1967 | | pagina 1